Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Një deklaratë banale nga një hoxhë banal

    Emri:  maxresdefault.jpg

Shikime: 598

Madhësia:  18.6 KB

    Ç’trap!

    Filluat prapë nga sharjet ju? Ti, vjenë nga terri i dheut.
    Kështu është kur derrit t’i thuash hoxhë, Fatmir Latifit! Ti Latif nuk e kupton, se ç’farë dëmi jeni duke sjellur kombit dhe ç’kemi humbur dita ditës. Të shkoni atje ku s’do të të vijë turp dhe nuk do të skuqeni nga vetja?
    Madje, tepër e mundur. Kështu, pra, dhe ju e merrni me mend tërbimin tim ndaj këtij njeriu me brirë.
    Si do të ndodhte me kombin, sikur, ne të bënin të njejtën gjë, si ju! Ja, një sopat u mbërthye për mrekulli, por me dorën e majtë. Ai që do të ngrinte sopatën kundër vetë shqiptarëve. Tani si një gjarpër pa jetë, dergjet pa jetë mbi trupin e shëfqet Krasniëit dhe Halit Tërnaves. Kurse tani hoxhë shkjau ndjihet përherë e më shpesh në siklet e me përmasa më të mëdha, për ta shpallur fajin kolektiv të popullit shqipatre në Kosovë e Maqedoni për mos pranimin e fundamentalizmit turko-arab. Në xhamit tona dhe shehsheve valojnë flamujt e me mbishkrime alienesh te trishtueshme dhe askush në Maqedoni s’mund të thotë se këtu rron një popull që deshiron të ndërton lirin dhe kulturën e tij!
    Ç’dodhi? U tërbua Fatmit Latifi. E tërboi edhe xhëmatin në xhami! Dëgjohet që jashtë kënga e zvargur prej një Latifi me fetyre kuçedre, një pijaneci e “fetari”: “Kemi kaq vjete që ulërinë dhe ti tallesh me kombin!”. Se të gjithë shqiptarët të shkojnë në Beligrad, Serbi! Britma habie! Hoxhë me duket se ke një zë tjetër, sikur flet nga ndonjë planet tjetër. Ka edhe më keq. Mos e harro këtë. Nesër, plaga ka dyhere, katër herë më të fort. Kështu çdo dite. Sepse mish shpezët mish ngrenësit marabou mësohet me shijen e mishit tënd. O, një mijë herë më mirë ai terr I tokës, ajo përgjumje e zezë, ai harrim histori, ajo vetmi e vetëkërkuar, se ky sqeptim marabush I lemeritshëm
    Dielli po përëndonte dhe hijet e mbrëmjes filluan të zbrisnin. Filloi të bënte ftohtë dhe errësira përpinte çdo gjë, duke e bërë peizazhin të kobshëm dhe të tmerrshëm. Një ankth i çuditshëm i pushtoi mjekërzinjtë e rinj të ikurit nga kafazet. Nuk bënin gjë tjetër veç bluanin për gjëra të frikshme, ujq, helm, gjak, demonë dhe i flisnin karrocierit që të nxitonte për në kështjellën e kontit DRAKULA dhe menjëherë u zhytën në errësirë. Era, pastaj, sillte ulërimën e ujqve, i ndjekur nga një tjetër, deri sa shumë larg dëgjohej një angullimë që të të rrnqethte mishrat e trupit. Pastaj britma dhe duar të ngritura lart me thika e sopata në duar Fatmir Latifi buzëqeshte dhe kështu munda të shihja gojën e të panjohurit, buzët, kuqe dhëmbët e mprehtë dhe tha: “Të ngriturit nga varri udhëtojnë me shpejtësinë e erës!”.
    Çdo të bëhet tani? Hoxhës po i shkojnë të dridhurat.
    Sa madhështor dukesh more helaq. Qenke evoluar krejtë në fytyr. Ke thinja në qimet e gjata të fytyrës apo me pluhur shkretire.
    Ti more hoxhë, jeni fatkeqësia më e madhe këtij populli! Ne jemi martirët që të durojmë ty…
    A e kuptoni se ju hoxhë na detyroni te degjojmë nga ju, gjëra më banale dhe më ekstreme. Më duket si kur fletë ndonjë shkja e jo një shqiptarë servilë e antikombëtar. Ti hoxhë mbron mediokritetin. Si guxon more helaq të nxjerrësh këto fjalë nga ***** yte.
    Çdo shqiptar i koltivuar kombëtarishtë, që do ta bënte në atë kohë këtë lundrim, do t’i kujtohet patjetër diçka nga historia ose, së paku, diçka nga perandoria e errët osmane, trysnin e të cilave, Shqipëria e Skënderbeut, e gjendur midis të keqës neoosmane, anadollake, e kishte provuar shumë kohë përpara. Ajo trysni kishte lënë gjurmë në fytyrat e çdo shqiptari, në fytyrat e çdo atdhetari dhe në psikiken e tij, ishte trashëguar si fatalitet nëpër shekuj, e tani së fundi edhe nga hoxhallarët injoranta e rimohues të atdheut, që mohuan gjuhën, flamurin dhe çdo gjë. Shkuan edhe më largë duke e njollosur e dhe historinë dhe të madhin Skënderbe… Kot e kanë se ne jemi pinjollet e Gjergjit dhe të Pirros!
    Shkaki i të gjitha këtyre situatave e të pakëndshme janë çoroditjet e këtyre hoxhllarëve, që janë antikarakteristike për civilizimin dhe kulturën tonë. Nëse për civilizimin dhe historinë tonë është karakteristik ndonjë paragjykim, këta paragjykime i përkasin të gjitha anëve në trojeve tona civilizuese dhe shenjat e tyre të sëmuara mund t’i zbulojmë ngado ne medreset dhe xhamitë e Kosovës. Në medresen e Gjakovës e cila gjendet në rrugën ”Mithat Frashëri. Një hoxhë turk i mësonë ca fëmijë në Medresen e Gjakoves, të ardhur nga Kaçaniku, Ferizaji, Gjilani dhe ca fëmijë tjerë nga fshatrat përreth etj. Dihet! Dy fëmijë me emër dhe mbiemer nga Kaçani, të mësuar nga babai i tyre: “dalin nga kjo medrese dhe blejnë në shitore dy grafite me ngjyrë të zezë!”. Dalin fshehurazi naten në këtë dhe shkruajne fjalë ofenduese për Gjakovën: “Fuck you Gjakova!”.
    Poshtërimi i kësaj rruge që mbanë emrin e disa heronjëve dhe dëshmorëve. Pamje e padurueshme në muret e kësaj rruge. Babai i dy fëmijev dhe i dy banditëve të vegjël duke e fshehur njëfarë ngazëllimin cinik dhe antigjakovarë. Duhet të jesh i verbër që të mos i shikosh. Ose, më keq, të mos reagosh fuqishëm. Të themë të drejtën. Madje, kur e dëgjova, mu prish gjaku. Dhashtë Zoti, të mos jetë e vërtetë, thashë. Për këtë shëmti, përgjegjësinë e mbanë “Bashkësia islame nga Gjakova!”. Ky është kulmi! Besoj se nuk do të ndodhin më, se: reagimi unë do te jetë i ashpër! Hoxhë, ki kujdes, ik nga GJAKOVA.
    Pse heshte Bashkësia Islame? Pse heshtin organet e poliicisë?
    Ky qytetet i Sylejman Vokshit, Ali Ibres, Mic Sokolit, Bajram Currit, Dah Polloshkës, Selman Rizes, Zekirja Rexhës dhe i akademikëve nuk mundë të helmohet lehtë… Çoroditjet lidhur me këta mësues hoxhallar anadollak dhe, përkatësisht, epërsinë e nxënësve, e prishin vazhdimisht harmoninë mes gjakovarëve dhe Bashkësisë Islame. Për shkak të kësaj, në të gjitha marrëdhëniet mundë të përfshihet elementi i konfliktit, të padëshiruar në shkallën më të lartë, i cili rrezikon çdo mundësi lumturie të këtij qyteti, madje edhe e minojnë atë sa nuk është bërë vonë. Ky konflikt helmon, shtrembëron dhe gërryen tërë jetën tonë ndjesore, kulturore, historike, gjuhësore dhe emancipuese. Me këtë shpjegohet se duke e konsideruar sjelljet e tilla me përmbajtjeje ati vlera si diçka jashtëzakonisht të vështirë dhe tepër të rrezikshme për qytetin tonë.
    Paragjykime si puna e atyre të përshkruara prej nesh më sipër, mund të mos i lejonë fëmijët që vijnë nga qytetet tjera vetëm për të keqen e pashmangshme! Duhet ta kupojnë drejtë kulturën gjakovare.
    Qytetarët dhe miqësia gjakoavre me Bashkesin Islame, duhet të jenë shembull dhe shenja të pajtimit real me rolin e vet pozitivë dhe ekuilibrit real mes nesh. Nënshtrimi i nxënësve të një imami apo haxhallari ndaj tjetrit është po aq i padurueshëm dhe I dëmshëm në marrëdhënjetë në mesin e këtij qyteti, ashtu si në jetën kulturore e arsimore. Secili hoxhë apo imam duhet ta analizojë këtë problem me kujdes të madh, meqenëse orintimi i gabuar I këtyre dy nxënësve nga KAÇANIKU mund të sjellë në vështirësi serioze për të dyja palët. Kjo anë e jetës njerëzore të fëmijëve trushpërlarë nga babai dhe hoxha është aq e rrezikshëm për ne, saqë në të gjithë prej gjakovarëve duhet të jetë sy qelë. Një vështirësi akoma më të madhe merr ajo në kohën tonë kur fëmijët e ëktij babai apo kësaj medrese i deytrojnë të ndjekin orientimet e sjelljes fundamentalist islame, të cilat janë në kundërshtimë, në vetvete, përçmimin ndaj gjakovarëve dhe kulturës sonë.
    Edukimi i qetë i këtyre fëmijëve sa nuk është bërë vonë, kuptohet, mund t’i kapërcejë të gjitha këto vështirësi, por ne jetojmë në një kohë rrëmuje, kur ndihet mungesa e shtetit, i ligjev enë fuqi, metodave të provuara dhe të zbatuara të edukimit. Një problem të veçantë, frika, e cila ndoshta i detyron shumë fëmijë t’i shmangen marrëdhënieve të bazuara te dashuris ndaj atdheut, është shkaktuar, kryesisht, nga trysina e pakuptimtë nga babai i tyre dhe ky predikus feje, e cila e detyron fëmijët të veprojnë në çdolloj kushtesh, edhe kur për këtë dy fëmijë janë detyruar të përdorinë, tradhëtinë, zemërimin ose forcën me shkrimet e tyre më të shëmtuara në muret e kësaj rruge….

    Afrim Caka
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    ....hoxha nuk eshte fajtor,i nderuari ILIRIJA,fajin e ka populli i cili nuk e flak islamin e ardhur me dhune nder vendet tona.Mandej,hoxha te'k e fundit propagandon ligjete muhamedit(pedofilit)dhe eshte "xhemati"aj i cili shitet per para,e ne anen tjeter dalngadal"pa dashur"rreshqet bashk edhe me femijet e pa djallezuar drejt humneres islam aroboturk,ku pasojat nuk mund te parashikohen.
    ...Menjehere pas luftes ky hoxhe e edhe hoxhe te tjere(nentoke araboturkoserbe)mjergulluan per mrekulli xhematin dhe gradualshem tjetersuan menyren e jeteses se nje pjese te konsideruashme te popullit fatkeq Shqiptar,te sapodalur ne Drite.Fajin duhet hedhur edhe te'k disa"politikan tane"te cilet u shiten paturpesisht drejt rruges se territ.Rruga e ketyre araboturkoserbofileve"tane"qoj ne humbjen e rruges sone kombetare(Atedhetare),rruge e trasuar nga RILINDASIT TANE me gjak,djers dhe mund te pa imagjinueshem...
    ...keto funderrina duhet te largohen nga ATEDHEU YNE i gjakosur neper shekujt e territ osman,sa nuk eshte bere vone.Ndryshe,rreshqitja e ketij populli nuk do kete fund.

  3. #3
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Emri:  maxresdefault.jpg

Shikime: 598

Madhësia:  18.6 KB

    Ç’****!

    Filluat prapë nga sharjet ju? Ti, vjenë nga ............................... bërë vonë, kuptohet, mund t’i kapërcejë të gjitha këto vështirësi, por ne jetojmë në një kohë rrëmuje, kur ndihet mungesa e shtetit, i ligjev enë fuqi, metodave të provuara dhe të zbatuara të edukimit. Një problem të veçantë, frika, e cila ndoshta i detyron shumë fëmijë t’i shmangen marrëdhënieve të bazuara te dashuris ndaj atdheut, është shkaktuar, kryesisht, nga trysina e pakuptimtë nga babai i tyre dhe ky predikus feje, e cila e detyron fëmijët të veprojnë në çdolloj kushtesh, edhe kur për këtë dy fëmijë janë detyruar të përdorinë, tradhëtinë, zemërimin ose forcën me shkrimet e tyre më të shëmtuara në muret e kësaj rruge….

    Afrim Caka
    Nga kjo prirje e larte per shkrime "poetike" ???, shkruj shkurt e shqip, cka don te na thote ki shkrim se nuk jam ka e zberthej !!!....cka ka ndodh ???
    albanish by nature

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Ku po i dhemb ketij Afrim Cacës ? Kush e kuptoi problemin ketu ? C'lidhje ka nje hoxhe nga Mitrovica me problemet e adoleshenteve gjakovar ?

    Kush eshte ky Afrim Caca ? A ka luftuar Serbine ne kohen e duhur qe sulmon nje ish-veteran te UCK-es si "hoxhe-shka" ?
    Duhet ditur qe ligji eshte njesoj per te gjithe, dhe kur i ben apel organeve policore duke pshyter mllefin tend rracist mbi ata qe i konsideron si te huaj, ti do e paguash dënimin ne vend te atyre adoleshenteve qe te paskan then "**** You !" !

    PS : Te pashe foton e profilit ne fb, dhe me t'vertet ishe nje gjysëm-njeri qe habitem nga e nxjerr gjithe kete "trimeri" per ta sulmuar verbalisht nje Hoxhe si ky ! Tjera here mos fol ne emer te Gjakovareve, se ky qytet dhe ky popull nuk eshte prone e jotja oj pinjolle e shkerrdhyer !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Evian : 13-08-2015 më 05:07

  5. #5
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Ku po i dhemb ketij Afrim Cacës ? Kush e kuptoi problemin ketu ? C'lidhje ka nje hoxhe nga Mitrovica me problemet e adoleshenteve gjakovar ?

    Kush eshte ky Afrim Caca ? A ka luftuar Serbine ne kohen e duhur qe sulmon nje ish-veteran te UCK-es si "hoxhe-shka" ?
    Duhet ditur qe ligji eshte njesoj per te gjithe, dhe kur i ben apel organeve policore duke pshyter mllefin tend rracist mbi ata qe i konsideron si te huaj, ti do e paguash dënimin ne vend te atyre adoleshenteve qe te paskan then "**** You !" !

    PS : Te pashe foton e profilit ne fb, dhe me t'vertet ishe nje gjysëm-njeri qe habitem nga e nxjerr gjithe kete "trimeri" per ta sulmuar verbalisht nje Hoxhe si ky ! Tjera here mos fol ne emer te Gjakovareve, se ky qytet dhe ky popull nuk eshte prone e jotja oj pinjolle e shkerrdhyer !
    Per grafiti e kan a ???....po pse me hoxhen ???
    albanish by nature

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Per grafiti e kan a ???....po pse me hoxhen ???
    Dyshon ne dy adoleshent te dalur nga Medreseja e Gjakoves, dhe per fajtor mban nje imam nga nje fshat i rrethit te Mitrovices.

    Dje me shau nje femi ne rruge, duhet t'i shkruaj leter kryepriftit te fshatit qe raste te tilla te mos perseriten me :A

  7. #7
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Dyshon ne dy adoleshent te dalur nga Medreseja e Gjakoves, dhe per fajtor mban nje imam nga nje fshat i rrethit te Mitrovices.

    Dje me shau nje femi ne rruge, duhet t'i shkruaj leter kryepriftit te fshatit qe raste te tilla te mos perseriten me :A
    Hajt me dert hajt....sa banale qeshtja, aq me ofendues shkrimi. Nga e marin keta njerez gjith kete guxim te fillojn te kalojn kufij te shenjte sic jane dinjiteti dhe e drejta qytetare e tjetrit. Kam frigen se mund kujt ti plas durimi e te fluturojne shuplakat....

    Tragjedi, injoranca ta humb edhe turpin....
    albanish by nature

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Hajt me dert hajt....sa banale qeshtja, aq me ofendues shkrimi. Nga e marin keta njerez gjith kete guxim te fillojn te kalojn kufij te shenjte sic jane dinjiteti dhe e drejta qytetare e tjetrit. Kam frigen se mund kujt ti plas durimi e te fluturojne shuplakat....

    Tragjedi, injoranca ta humb edhe turpin....
    Keshtu eshte kur kjo iliria beson shkrime banale, dhe na paraqet si te verteta universale.
    Ketu shihet shpirtezia e tyre mediokre !

    Prokuroria Kosovare eshte e mire vetem kur jan ne pyetje te dyshuarit per perkrahje te Isis-it, por keta ISIS-a tjere qe veprojn konkretisht me shkrime lufte-nxitese, nuk duket qe i preokupon fare ?!

    Un do i denoncoj keto shkresa, nuk eshte normale ky rracizëm qe shperndahet falas, dikush duhet te paguaj ! Jemi nje komb, nuk eshte ne interesin tone te identifikohemi sipas perkatesive fetare, dhe ai apo ajo qe gjykon keshtu, duhet te denoncuar !

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Evian për postimin:

    Nuh Musa (14-08-2015)

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: Një deklaratë banale nga një hoxhë banal

    Nuk kuptoj asgje? Cili eshte faji i hoxhes qe dy adoleshente kane share Gjakoven?

  11. #10
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Kush eshte ky Afrim Caca ? A ka luftuar Serbine ne kohen e duhur qe sulmon nje ish-veteran te UCK-es si "hoxhe-shka" ?
    Duhet ditur qe ligji eshte njesoj per te gjithe, dhe kur i ben apel organeve policore duke pshyter mllefin tend rracist mbi ata qe i konsideron si te huaj, ti do e paguash dënimin ne vend te atyre adoleshenteve qe te paskan then "**** You !" !

    PS : Te pashe foton e profilit ne fb, dhe me t'vertet ishe nje gjysëm-njeri qe habitem nga e nxjerr gjithe kete "trimeri" per ta sulmuar verbalisht nje Hoxhe si ky ! Tjera here mos fol ne emer te Gjakovareve, se ky qytet dhe ky popull nuk eshte prone e jotja oj pinjolle e shkerrdhyer !
    ik mos ofendo palidhje.
    ka qene ne UCK thote?! Plot njerez kane qene ne UCK dhe sot bejne krime dhe vjedhje ndaj shtetit qitash sipas teje askush spaska te drejte te i kritikoje sepse duhet te nenshtrohemi diktatures?! Jeni bere porsi serbet, bile po shihet se ju keni armiqesi edhe me te madhe se serbet per shqiptaret dhe nuk ia doni te miren atyre.

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    ik mos ofendo palidhje.
    ka qene ne UCK thote?! Plot njerez kane qene ne UCK dhe sot bejne krime dhe vjedhje ndaj shtetit qitash sipas teje askush spaska te drejte te i kritikoje sepse duhet te nenshtrohemi diktatures?! Jeni bere porsi serbet, bile po shihet se ju keni armiqesi edhe me te madhe se serbet per shqiptaret dhe nuk ia doni te miren atyre.
    Ne shqiptar jemi ! Ke luftuar ti per kete vend ? Nuk besoi, megjithate hoxha ne pyetje nuk eshte ne politik, por ne mision fetar dhe njihet ne rrethin e Mitrovices si ndermjetesues i pajtimeve te gjaqeve, kurse puna e tij njihet si nje vlere e sherbimit shoqeror ! Po ti, me çka e nderon shoqerin ? Me fyerje ? Duke i kercenuar hoxhallaret per debim nga shtepia drejt turqise, arabise ? Apapap, pune te mencur po beshe se cfar shkresa debile, miraton !

  13. #12
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Ne shqiptar jemi ! Ke luftuar ti per kete vend ? Nuk besoi, megjithate hoxha ne pyetje nuk eshte ne politik, por ne mision fetar dhe njihet ne rrethin e Mitrovices si ndermjetesues i pajtimeve te gjaqeve, kurse puna e tij njihet si nje vlere e sherbimit shoqeror ! Po ti, me çka e nderon shoqerin ? Me fyerje ? Duke i kercenuar hoxhallaret per debim nga shtepia drejt turqise, arabise ? Apapap, pune te mencur po beshe se cfar shkresa debile, miraton !
    Une skam luftuar sepse si mund te luftoje nje femi i mitur me ushtri te Serbise. Ne ate kohe kam qene i mitur. Por edhe po te luftoja nuk do te mundohesha t'i bej dem vendit tim pas clirimit sikur qe i bejne dem disa myslimane qe perkrahin haptazi ekstremizmin dhe disa hoxhallare gjerat budalleske. Hyn ne Youtube dhe i ke aty. Debimi nga vendbanimi eshte i rregulluar me Kanun kur nje person i ben dem nje fshati apo vendbanimi. Debimi nga vendi duhet te jete nje forme ndeshkimi i perdorur nga shteti per njerez qe i bejne dem vendit haptazi. Po te perdorej kjo forme ndeshkimi shume me mire do i kishim punet ne shqiptaret sepse shume persona nuk do guxonin te dilnin haptazi duke u munduar ne cdo forme dhe me cdo mjet per t'i bere dem Shqiperise, Kosoves e shqiptareve te Maqedonise...
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 20-08-2015 më 10:56

  14. #13
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Një deklaratë banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga elijsa Lexo Postimin
    Nuk kuptoj asgje?
    Skeni kuptuar as nuk do te kuptoni asgje nese vazhdoni me kete mendje

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Une skam luftuar sepse si mund te luftoje nje femi i mitur me ushtri te Serbise. Ne ate kohe kam qene i mitur. Por edhe po te luftoja nuk do te mundohesha t'i bej dem vendit tim pas clirimit sikur qe i bejne dem disa myslimane qe perkrahin haptazi ekstremizmin dhe disa hoxhallare gjerat budalleske. Hyn ne Youtube dhe i ke aty. Debimi nga vendbanimi eshte i rregulluar me Kanun kur nje person i ben dem nje fshati apo vendbanimi. Debimi nga vendi duhet te jete nje forme ndeshkimi i perdorur nga shteti per njerez qe i bejne dem vendit haptazi. Po te perdorej kjo forme ndeshkimi shume me mire do i kishim punet ne shqiptaret sepse shume persona nuk do guxonin te dilnin haptazi duke u munduar ne cdo forme dhe me cdo mjet per t'i bere dem Shqiperise, Kosoves e shqiptareve te Maqedonise...
    Pasi s'ke luftuar, atehere te kesh sepaku respekt per ata qe flijuan per lirine qe gezon sot ti. Budalleqe s'kam nevoje te degjoj ne youtube, mjafton t'i lexoj rreshtat e tu per t'kuptuar se me kete mendim qe qarkullon ketu, ti me te vertet ke degjenerue !

    Leqitja ka te ben edhe me bibel, por mos te futemi ne kesi lloj budalleqe, se shkaku i kanunit sot ke me qindra familje qe s'guxojn pragun e deres te e kalojn ! Eshte nje misionare katolike me kombesi austriake e cila vepron ne Shqiperi, e cila tubon femije te horizonteve te ndryshme shqiptar dhe i sjell ne Vatikan per betim te mohimit te kanunit te lek dugagjinit ! Ngase hakmarrja dhe leqitja qe ju promovoni, eshte sherr, aplikimi i saj eshte auto-shkaterruese !

  16. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Një deklrat banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Pasi s'ke luftuar, atehere te kesh sepaku respekt per ata qe flijuan per lirine qe gezon sot ti. Budalleqe s'kam nevoje te degjoj ne youtube, mjafton t'i lexoj rreshtat e tu per t'kuptuar se me kete mendim qe qarkullon ketu, ti me te vertet ke degjenerue !

    Leqitja ka te ben edhe me bibel, por mos te futemi ne kesi lloj budalleqe, se shkaku i kanunit sot ke me qindra familje qe s'guxojn pragun e deres te e kalojn ! Eshte nje misionare katolike me kombesi austriake e cila vepron ne Shqiperi, e cila tubon femije te horizonteve te ndryshme shqiptar dhe i sjell ne Vatikan per betim te mohimit te kanunit te lek dugagjinit ! Ngase hakmarrja dhe leqitja qe ju promovoni, eshte sherr, aplikimi i saj eshte auto-shkaterruese !
    Une jam dhe gjithmone kam qene pro denimit me vdekje per vrasje te te pafajshmeve dhe krime tjera te renda. Krimi ne Kosove e Shqiperi ka marre permasa te frikshme, hyn lexo 'kroniken e zeze' tek gazetat dhe shiko sa krime kryhen e nuk dihet se pse shqiptari e vret shqiptarin tjeter. Asnje komb ne Evrope nuk vriten ndermjet vete me shume se ne shqiptaret. Vetem Lindja e Mesme na kalon ne kete drejtim.
    Kanuni nuk mohohet, por pershtatet me kohen. Edhe ne ne Kosove edhe ju ne Shqiperi kemi shtete qe nese deshirojme mund te zbatohet Kanuni, pra denimi me vdekje per vrasje. Une nuk promovoj hakmarrjen dhe ndeshkimin e familjareve te atij qe kryen vrasjen, por vetem ai qe kryen krimin duhet te denohet. Pra kete duhet ta beje shteti. Nuk eshte e drejte te denohet p.sh. nje person per gabimin e vllaut, axhes, babait apo kusheririt tim.
    Nese biri yt del dhe shan miqte e tu dhe sillet me cdokend keq a ke te drejte ti ta perzesh nga shtepia?! Nese e len ne shpi dhe nuk nderrmerr asgje atehere krejt do ta kene ty inati. Nese biri yt sulmon nga shtepia jote nje familje tjeter prit qe edhe shtepia jote te sulmohet nga ajo familje qe ka qene te sulmuar me pare.
    Nese ia do te miren vetes dhe kombit tend reflekto ne disa gjera.

  17. #16
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Një deklaratë banale nga një hoxhë banal

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Une jam dhe gjithmone kam qene pro denimit me vdekje per vrasje te te pafajshmeve dhe krime tjera te renda. Krimi ne Kosove e Shqiperi ka marre permasa te frikshme, hyn lexo 'kroniken e zeze' tek gazetat dhe shiko sa krime kryhen e nuk dihet se pse shqiptari e vret shqiptarin tjeter. Asnje komb ne Evrope nuk vriten ndermjet vete me shume se ne shqiptaret. Vetem Lindja e Mesme na kalon ne kete drejtim.
    Kanuni nuk mohohet, por pershtatet me kohen. Edhe ne ne Kosove edhe ju ne Shqiperi kemi shtete qe nese deshirojme mund te zbatohet Kanuni, pra denimi me vdekje per vrasje. Une nuk promovoj hakmarrjen dhe ndeshkimin e familjareve te atij qe kryen vrasjen, por vetem ai qe kryen krimin duhet te denohet. Pra kete duhet ta beje shteti. Nuk eshte e drejte te denohet p.sh. nje person per gabimin e vllaut, axhes, babait apo kusheririt tim.
    I nderuari mesi,

    Ne nje shoqeri si e jona ballkanike, ku mafia dhe antivlera jan via dirigjuese e pushteteve tona gjysem-diktaroriale, nje denim me vdekje apo nje aplikim i kanunit do te ishte fatale per shqiptaret !

    Ke me qindra femije te izoluar neper shtepi an e mban trojeve tona te cilt s'kan "bese" nga armiku ...shqiptar, keshtu qe lindin, rriten dhe vdesin n'oborr shtepie ! Jan sidomos katoliket e prekur nga ky virus i kanunit, por ke kush-ke, nuk e meriton as kafsha te kercenohet e te mbahet lidhe tere jeten e saj, e lere me njeriu, bashk-kombasi, vllau yne !

    Nese biri yt del dhe shan miqte e tu dhe sillet me cdokend keq a ke te drejte ti ta perzesh nga shtepia?! Nese e len ne shpi dhe nuk nderrmerr asgje atehere krejt do ta kene ty inati. Nese biri yt sulmon nga shtepia jote nje familje tjeter prit qe edhe shtepia jote te sulmohet nga ajo familje qe ka qene te sulmuar me pare.
    Nese ia do te miren vetes dhe kombit tend reflekto ne disa gjera.
    Meso te jesh pakes me pedagog, nese biri im shan miqt e mi, un nuk do ta perze nga shtepia, por do t'i flas, do t'i sqarojm hesapet e tona per t'kuptuar arsyet e tia dhe do biem ne perfundim qe sharja nuk eshte opsioni i duhur per t'zgjidhur problemet.

    Nese biri im sulmon shtepin e mikut, serish do flisja me te, do ndermarrim rruget diplomatike per t'arritur ne "arme-pushim", e jo ne zgjerim te konfliktit apo te leqitjes se femiut !

    Tash ti qe po shan miqt hoxhallar (sepse nuk i ke armiq), a duhet qe prindi yt te perze nga shtepia ?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •