Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 162
  1. #41

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga kiniku Lexo Postimin
    Krejt ne rregull. Vetem nje gje duhesh ta kesh parasysh. Zoti nuk mund te ekzistoje i ndare nga feja (si entitet i ndare) ngase feja e solli pohimin dhe gjithe njohurine mbi ekzistencen e Zotit. Me fjale tjera, po te mos kishte fe nuk do te kishte as Zot (e as djall). Pra, nese feja deshtoi te na provoje 'beyond reasonable doubt' se Zoti ekziston, atehere ne (njerezit e vdekshem) nuk mund te sajojme perendi te reja. Apo te frigohemi ne mohimin e IT.

    Eshte ceshtje e qendrimit personal dhe nuk ka te beje me arrogance apo me gje tjeter. Thjeshte, ateizmi eshte me dobi-prures ngase te ben me real dhe te nxit te punosh me shume.
    Eshte mendja njerezore ajo qe kerkon nje asociim te tille. Jo nevoja realiste e vete fenomenit. Gjate paganizmit nuk kishte fe. Kishte shume zota por jo fe. Pra nuk ishte e nevojshme qe besimi ne keto zota te asociohej me nje fe. Kur njeriu krijoi fene monoteiste ai institucionalizoi dhe besimin ne Zot duke pervetesuar te drejten e ketij besimi ne raport me fene. Une besoj qe kur them se feja eshte krijuar nga njeriu per te kontrolluar njeriun, besoj se i kam thene te gjitha. Personalisht paganizmi me duket periudhe shume interesante ne historine njerezore. Sidomos paganizmi shqiptar me besimin ndaj natyres, gureve, pemeve, muzikes se gjetheve e kengeve te lules, shtojzavalleve e zanave. Krijon folklor dhe eshte argetues. Jo shtypes e frikendjelles si fete monotoiste.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    iliria e para (27-08-2015)

  3. #42
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    ...Personalisht paganizmi me duket periudhe shume interesante ne historine njerezore. Sidomos paganizmi shqiptar me besimin ndaj natyres, gureve, pemeve, muzikes se gjetheve e kengeve te lules, shtojzavalleve e zanave. Krijon folklor dhe eshte argetues. Jo shtypes e frikendjelles si fete monotoiste.
    Adhuruan krijesen ne vend te Krijuesit... ky varg ne Bibel eshte.
    kallxo cfare benin paganet romake ne emer te zoterave te tyre, sipas disa njeezve atehere 100% kishte paqe dhe askush nuk vritej...

  4. #43

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Mund te te kallxoj dhe se cfare bene katoliket gjate inkuizicionit ne emer te fese se tyre. Por kjo sdo te te pelqeje as ty e as ndonje tjetri. Mos nderhy kot ne debat se je ne nenforumin e ateistave ketu.

  5. #44
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Pse kshu e kishim ne ? Rri tashi mos u bej çun i keq

  6. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Personalisht sa me shume rri e mendoj na ka zot apo jo aq me shume bindem ne mos-ekszitencen e tij. Kaq shume fera ,kaq shume besime,kaq shume popuj si dhe kaq shume padrejtesi jane ato qe me bejne te b\mendoj keshtu. Sodoqofte i kam zili fetaret vetem per faktin se si i kane mbushur mendjen vetes se tyre per sigurine e dikujt i cili ka krijuar kete ....c'organizim te organizuar ne toke!

  7. #46
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga WesternBlot Lexo Postimin
    Personalisht sa me shume rri e mendoj na ka zot apo jo aq me shume bindem ne mos-ekszitencen e tij. Kaq shume fera ,kaq shume besime,kaq shume popuj si dhe kaq shume padrejtesi jane ato qe me bejne te b\mendoj keshtu. Sodoqofte i kam zili fetaret vetem per faktin se si i kane mbushur mendjen vetes se tyre per sigurine e dikujt i cili ka krijuar kete ....c'organizim te organizuar ne toke!

    na duhet apo nuk na duhet eshte pyetja?

    PS: ateizmi eshte si puna e rock n rollit qe nuk vdes kurre

  8. #47
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Kam kohë që s'besoj askund, por kur shikoj se ca tipa si Hawking, Dworkin, etj. na janë kthyer në figura legjendare vetëm sepse kanë hedhur poshtë zotin rri dhe vras mendjen nëse ia vlen të punosh gjithë jetën për t'i vrarë tjetrit zotin. Ok, ia vrava zotin. Po pastaj? U bë jeta e tjetrit më e mirë? U çlirua ndopak nëse ato orë që do i kalonte në kishë tani i kalon duke mbushur skedinat e lotove të sportit? Uroj që ateistët të ma shpjegojnë pak rolin e tyre në këtë botë. Kisha thotë se mbajti Evropën njerëzore dhe të ndjeshme për 20 shekuj. Ju çfarë thoni? Sillni ndonjë formë emancipimi me ateizmin tuaj, apo thjesht doni të tregoni se jeni snob dhe nuk ju tremb vdekja?
    Ateizmi nuk eshte te mos besosh por te besosh qe nuk ka Zot. Pra eshte nje forme besimi i cili nese nderthuret me pushtetin krijon njerez-zot, kjo ka ndodhur qe nga koha e egjiptit deri ne kohen e enverit. Ateizmi nuk ka vlera qe i jep shoqerise, ai nuk beson se dashuria per tjetrin e ben boten me te mire. Nuk beson se keto mesime, urdhera, ligje apo keshilla hyjnore jane dhene njeriut per ta bere me te mire e me te lumtur. Ateizmi i sheh si nje kufizim lirie qe ne te vertete eshte egoizem dhe mungese dadhurie per tjetrin dhe veten. Ateizmi e largon njeriun nga e verteta, e pergjum dhe nuk e le te eksploroje hyjnoren. Duke e mohuar anen mistike dhe hyjnore te tij, pra shpirtin, ateizmi eshte i rrezikshem dhe jo vetem qe nuk hyn ne pune por eshte doktrine qe e mban larg njeriun nga realizimi i plote i tij.
    La verita' ti rendera' libero!

  9. #48
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    Ateizmi nuk eshte te mos besosh por te besosh qe nuk ka Zot. Pra eshte nje forme besimi i cili nese nderthuret me pushtetin krijon njerez-zot, kjo ka ndodhur qe nga koha e egjiptit deri ne kohen e enverit. Ateizmi nuk ka vlera qe i jep shoqerise, ai nuk beson se dashuria per tjetrin e ben boten me te mire. Nuk beson se keto mesime, urdhera, ligje apo keshilla hyjnore jane dhene njeriut per ta bere me te mire e me te lumtur. Ateizmi i sheh si nje kufizim lirie qe ne te vertete eshte egoizem dhe mungese dadhurie per tjetrin dhe veten. Ateizmi e largon njeriun nga e verteta, e pergjum dhe nuk e le te eksploroje hyjnoren. Duke e mohuar anen mistike dhe hyjnore te tij, pra shpirtin, ateizmi eshte i rrezikshem dhe jo vetem qe nuk hyn ne pune por eshte doktrine qe e mban larg njeriun nga realizimi i plote i tij.
    << ta mbeshtes mendimin>>>

  10. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    [QUOTE=VOLSIV;3803271]Ateizmi nuk eshte te mos besosh por te besosh qe nuk ka Zot. Pra eshte nje forme besimi i cili nese nderthuret me pushtetin krijon njerez-zot, kjo ka ndodhur qe nga koha e egjiptit deri ne kohen e enverit. Ateizmi nuk ka vlera qe i jep shoqerise, ai nuk beson se dashuria per tjetrin e ben boten me te mire. Nuk beson se keto mesime, urdhera, ligje apo keshilla hyjnore jane dhene njeriut per ta bere me te mire e me te lumtur. Ateizmi i sheh si nje kufizim lirie qe ne te vertete eshte egoizem dhe mungese dadhurie per tjetrin dhe veten. Ateizmi e largon njeriun nga e verteta, e pergjum dhe nuk e le te eksploroje hyjnoren. Duke e mohuar anen mistike dhe hyjnore te tij, pra shpirtin, ateizmi eshte i rrezikshem dhe jo vetem qe nuk hyn ne pune por eshte doktrine qe e mban larg njeriun nga realizimi i plote i tij.[/








    Nje budallallek i madh qe kam lexuar kohet e fundit. Degjo ketu. Qe te jesh njeri i mire,familjar i mire dhe i dobishem per shoqerine nuk eshte e nevojshme qe te besosh ne kete apo ate zot.Te falesh ne xhami apo kishe. Historia e tregon dhe po e shikojme cdo dite se e kundersta ndodh. Te besosh behej me kollaj i doktrinuar nga te tjeret qe mund te jene me te shkolluar me te pasur dhe me te zgjuar se ti . Shembuj gjen kudo dhe cdo sekonde. Po te vesh re ne pergjithesi ngritja intelektuale dhe besimi me sy mbyllur shkojne ne perpjestim te zhdrejte.

  11. 2 antarët më poshtë falenderuan WesternBlot për mendimin e shprehur në këtë postim:

    drague (31-08-2015),jarigas (01-09-2015)

  12. #50
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Eshte mendja njerezore ajo qe kerkon nje asociim te tille. Jo nevoja realiste e vete fenomenit. Gjate paganizmit nuk kishte fe. Kishte shume zota por jo fe. Pra nuk ishte e nevojshme qe besimi ne keto zota te asociohej me nje fe.
    Kjo mund të hidhet poshtë. Përderisa kishte rite, ceremoni, varrime specifike e elemente tjera ‘fetare’, sado rudimentare, atëherë kjo do të thotë se kishte fe.
    Por, për të evituar debate mbi terminologjinë e finesat, më intereson të di cili është mendimi yt:
    1. A jam arrogant apo gjykojë drejtë kur mohoj ekzistencën e Zotit që Bibla e përshkruan, pra duke u bazuar vetëm në doktrinën krishtere?
    2. A jam arrogant apo gjykojë drejtë kur mohoj ekzistencën e Zotit që Kurani e përshkruan, pra duke u bazuar vetëm në doktrinën islame?

    Nuk po hyj në proceset mendore që i ceke apo i nënkuptove, ngase jam i sigurt se do të përfundojmë në pyetjen, kush është më i vjetër pula apo veja!!!

    Citim Postuar më parë nga WesternBlot
    Qe te jesh njeri i mire,familjar i mire dhe i dobishem per shoqerine nuk eshte e nevojshme qe te besosh ne kete apo ate zot.
    Një ndër mëkatet e mëdha të fesë është monopolizimi i të vërtetës dhe i moralit. Nëse nuk je fetar, nuk ke moral dhe nuk je në anën e të drejtës. Kjo është aq e thjeshtë sa dhemb kur njerëzit nuk arrijnë ta kuptojnë.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar kiniku për postimin:

    jarigas (01-09-2015)

  14. #51

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga kiniku Lexo Postimin
    Kjo mund të hidhet poshtë. Përderisa kishte rite, ceremoni, varrime specifike e elemente tjera ‘fetare’, sado rudimentare, atëherë kjo do të thotë se kishte fe.
    Kur lexon mbi paganizmin, sidomos ate kelt e kupton qe besimi ne zot ska te beje fare me fe. Ti e ben asociimin sepse ne kushtet qe jemi, jemi pre e te ashtuquajtur kondicionim social ose sic perdoret ne anglish social conditioning. Pra jemi rritur e jetojme me kete ide ne koke dhe ska sesi te perceptohet ndryshe. Paganizmi nese do konsiderohet fe sic thua ti, atehere do ishte nje fe qe nuk beson ne zot por tek natyra, e adhurojne ate dhe pranine e zotave e quajne si pjese e saj. Nejse se nuk ja vlen te zgjatemi per kete pike. Mjafton te besh disa kerkime fare fillestare dhe e krijon vete idene.

    Por, për të evituar debate mbi terminologjinë e finesat, më intereson të di cili është mendimi yt:

    1. A jam arrogant apo gjykojë drejtë kur mohoj ekzistencën e Zotit që Bibla e përshkruan, pra duke u bazuar vetëm në doktrinën krishtere?
    Absolutisht jo. Nuk ke sesi te jesh arrogant kur nuk beson ne ate qe eshte rezultat i nje libri.

    2. A jam arrogant apo gjykojë drejtë kur mohoj ekzistencën e Zotit që Kurani e përshkruan, pra duke u bazuar vetëm në doktrinën islame?
    Edhe ne kete pyetje eshte e vlefshme e njejta pergjigje.

    Kur une nuk besoj ne fe, libra fetare dhe i quaj ato si krijim te njeriut, detyrisht nuk besoj dhe ne ate qe keto libra mesojne apo deklarojne.

    Termi arrogant qe une perdor nuk eshte nje fjale qe i drejtohet te gjithe atyre qe nuk besojne. E perdor veten per veten time pasi ndonese nuk besoj ne fe, ndonese nuk besoj ne zotin qe keto fe reklamojne, ne nje cep te mendjes sime i le vend mundesise se ekzistences se dickaje shume here me te madhe e fuqishme se ne. Dickaje qe jo domosdoshmerisht duhet etiketuar si Zot. Une besoj ne shkence dhe ato qe shihen, verifikohen e provohen. Besoj po ashtu ne ekzistence te shume forcave brenda nesh si qenie njerezore te cilat ende nuk jane zbuluar por qe ka te dhena se ekzistojne dhe jane ato qe krijojne ate qe ne e perkufizojme si paranormale. Qe mos e zgjas pasi eshte dicka qe e kam shprehur me kohe ne kete forum, duke qene se e kam mendjen e hapur per shume mundesi, atehere le vend dhe per nje zot.

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    jarigas (01-09-2015)

  16. #52
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Absolutisht jo. Nuk ke sesi te jesh arrogant kur nuk beson ne ate qe eshte rezultat i nje libri

    Kur une nuk besoj ne fe, libra fetare dhe i quaj ato si krijim te njeriut, detyrisht nuk besoj dhe ne ate qe keto libra mesojne apo deklarojne.
    'Sweet child in time' si mund qe para mijera viteve cifutet ta dinin se ekziston nje Zot. Ne ate kohe kur shumica ishin pagane ti mendon se nje njeri u qua krye me vete dhe tha: Nuk ekzistojne shume zotera por vetem nje Zot'.

    Ti Biblen quaje si te duash, ti mund te thuash edhe te besosh se Biblen e shkruajten alienet por kjo nuk ndryshon gje, sepse ky eshte mendim personal i yti dhe vetem i yti, ti mund te halucionosh qindra mendime te tjera rreth Bibles dhe krejt ato mund pastaj t'i konsiderosh te verteta apo te rreme por prapeseprape eshte mendim i yti. Cka nese dikush i bind 1 miliarde njerez se Bibla eshte shkruajtur nga aliene, a ndryshon kjo gje. Nuk ta ndalon kete askush, ateizmi gjithmone ka dhene ide lirshem ne shtetet me shumice krishtere madje filozofite destruktive i ka shpikur po ne ato shtete.
    Ka me qindra profeci ku p.sh. profetizohet saktesisht lindja e Jezusit ti mendon se njeriu vetvetiu mund ta dije se ky apo ai person do te linde pas 700 viteve ne kete apo ate vend.
    por e verteta eshte ndryshe

  17. #53

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Ore Dule, je ne nenforumin e Ateizimit. Ca ke qe spo gjen rehat?

    Natyrisht qe mendimi im eshte. Dhe ketu qendron dhe ndryshimi i madh midis nesh. Une kam mendimin tim, ty ste le bibla te kesh mendimin tend.

    p.s. Lexo sa te duash nga ky nenforum por ske pse komenton kur nuk te pelqejne gjerat. Nese do te degjosh e lexosh vetem bukurira e perdellime per biblen atehere shko tek nenforumi katolik/ortodoks/protestant/

    Ketu eshte nenforumi i ATEISTAVE

  18. 2 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    drague (31-08-2015),jarigas (01-09-2015)

  19. #54

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Dikush me pyeti se cne qe perdora emrin Dule. Qe thua ti (qe sthe gje fare) Dulja ka qene nje personazh tek Borizani i Cetes qe kur e pyesnin se e kujt ishte kusia, pergjigjej: Kjo kusia eshte...kusia. Edhe puna jote keshtu.

  20. #55
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anëtarësuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Teme interesante, gjithmone me ka interesu pse ateistat mohojn Zotin, ndoshta pse nuk munde ta deshmojne te kunderten.


    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    'Sweet child in time' si mund qe para mijera viteve cifutet ta dinin se ekziston nje Zot. Ne ate kohe kur shumica ishin pagane ti mendon se nje njeri u qua krye me vete dhe tha: Nuk ekzistojne shume zotera por vetem nje Zot'.

    Ti Biblen quaje si te duash, ti mund te thuash edhe te besosh se Biblen e shkruajten alienet por kjo nuk ndryshon gje, sepse ky eshte mendim personal i yti dhe vetem i yti, ti mund te halucionosh qindra mendime te tjera rreth Bibles dhe krejt ato mund pastaj t'i konsiderosh te verteta apo te rreme por prapeseprape eshte mendim i yti. Cka nese dikush i bind 1 miliarde njerez se Bibla eshte shkruajtur nga aliene, a ndryshon kjo gje. Nuk ta ndalon kete askush, ateizmi gjithmone ka dhene ide lirshem ne shtetet me shumice krishtere madje filozofite destruktive i ka shpikur po ne ato shtete.
    Ka me qindra profeci ku p.sh. profetizohet saktesisht lindja e Jezusit ti mendon se njeriu vetvetiu mund ta dije se ky apo ai person do te linde pas 700 viteve ne kete apo ate vend.
    por e verteta eshte ndryshe
    Aty ku filloj te behet interesant u ndale, mundesh te ma shpjegosh pak ate me te kuqe se une jame i trash e nuk kuptuj nga shkurtesat.
    Nothing comes from nothing

  21. #56
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Nje pyetje bera, por keta ateistet me gozhduan sikur te kene dale nga barrikadat e ISIS
    Te "gozhduan" por i gjall qenke.
    Por çfare po ndodhe me me popullaten e vendeve qe verber i besojne Perendise?! Ku eshte Allahu qe nuk u ndihmon? Me mijera po humbin jeten ne Detin Mesdhe, gra femi, njerez tersisht te pafajshem. Poashtu ne Afganistan, Jemen, Pakistan, Nigeri, Liban, Siri, Libi, ... Me milione njerez nga keto vende duan te vine ne vendet "ateiste" !Me mire te kishe bere pyetjen " Kujt i hyn ne pune Allahu" .
    E gjithe bota don te jetoje me kafiret gjerman, suedez, holandez, anglez... Bilese edhe ne Greqine e dhiere po u duket me mire se ne " Vendet e Shamit" .
    Vertete, sikure te venim llogjiken ne funkcion, do e kuptonim se kujt i hun ne pune "Allahu".l
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  22. #57
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Debatet midis nje ateisti dhe nje besimtari jane te njejtat ne te gjithe boten. Jetojne ne bote te ndryshme, me kendveshtime te ndryshme dhe deshira te ndryshme.
    Vetem nje ndryshim ka, besimtari e fton ateistin ne boten e vet duke i ofruar lumturine qe ka bota e tij ndersa ateisti nuk e fton ne boten e tij por thjeshte i thote zgjohu sepse edhe ajo qe po beson ti eshte nje iluzion dhe enderr si shume te tjera ne kete bote.
    Kete debat shume bukur e sheh ne filmin "The sunset Limited". Kush eshte kurioz mund ta shohe.

    http://www.imdb.com/title/tt1510938/
    La verita' ti rendera' libero!

  23. #58
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    "Ateizmi", si cdo "izmi" tjeter eshte nje ideologji, nje ide qe ka lindur ne mendjen e nje njeriu te vetem, dhe eshte perqafuar nga shume te tjere ne forma te ndryshme. Si cdo ideologji tjeter njerezore, ai eshte nje fenomen i koheve moderne pa jetegjatesi te gjate. Dhe sic cdo ideologji tjeter, ai eshte i predispozuar te lindi, te shkaktoje deme te pallogaritshme ne nje shoqeri njerezore, dhe te vdesi, per ti lene vendin nje ideologjie tjeter neser. Ne qender te ateizmit eshte ideja e mohimit te ekzistences se Zotit. Per nje njeri ateist, Zoti nuk ekziston. Kjo eshte ne vetvete bindja e tyre ose nese mund ta quajme ne menyre qesharake "besimi" i tyre.

    Kujt i hyn ne pune ateizmi?

    Pyetja e mesiperme eshte ekuivalentja e pyetjes: perse ateizmi lindi, cila ishte nevoja e tij? Po te lexosh ateistet e thekur, atyre u pelqen te besojne se ateizmi lindi si nje "nevoje e njeriut per tu cliruar nga vargonjte e fese". Pra ateizmi ne mendjet e tyre i cliron ata nga ndikimi qe feja dhe tradita, morali e botekuptimi qe vjen me kete fe per njeriun. Per ta te jesh ateist "je njeri i lire" pasi ne mendjet e tyre, nuk ke perse ben me sic te meson feja apo Zoti, por ben "sic te do qejfi". Me fjale te tjera, ajo qe i josh njerezit qe perqafojne ateizmin eshte ideja se "une jam zot i vetvetes". Pra ne thelb te vete ideologjise, ideologet e kesaj ideologjie ne propaganden e tyre per masat, edhe pse ne pamje te jashtme mundohen te shesin idene e "mohimit te ekzistences se Zotit", ne vetvete jane duke u shitur njerezve idene se: "po mohove ekzistencen e Zotit, ti je vete zot!" Dhe njerezit me mendje te vogla dhe pa nje njohje te duhur te historise se historise se njerezimit, bien pre e kesaj ideologjie dhe e perqafojne ate.

    Por nese shpjegimi i mesiperm ishte "mesazhi propagandistik" i ateizmit mbi masat e njerezve ne menyre qe ti "joshi" ata, qellimi dhe thelbi i ateizmit si ide per vete ideologet e kesaj ideologjie ishte krejt tjeter: nese e zhveshim njeriun nga tradita e morali i trasheguar breznor fetar, ai do te jete me i prirur per tu kthyer ne kavien e eksperimenteve tona sociale. Me fjale te tjera, nese e largojme njeriun nga "morali fetar", atehere ne si ideologe fitojme pushtet mbi ta: ne kemi lirine e plote per te diktuar e propaganduar mbi keto masa njerezish nje "moral te ri", qe ne e perkufizojme. Pra per ideologet e kesaj ideologjie, qellimi i vertete eshte pushteti mbi masat e njerezve qe zgjedhin ti nenshtrohen kesaj ideologjie. Nese per shekuj njerezit kishin nje moral te trasheguar te ngritur mbi te vertetat absolute te fese, tashme ata e kane flakur ate moral tej, per ta zevendesuar me nje moral te ri te perkufizuar nga elitat financiare, politike, kulturore te vendit. Dhe ky moral nuk eshte me nje moral absolut qe nuk ndryshon me kohen, ky moral eshte nje moral qe ndryshon sa here qe ndryshon balanca e pushtetit politik apo ekonomik ne nje shoqeri.

    Pra ateizmi i hyn ne pune dy grupe njerezish: ideologeve te ateizmit qe nen petkun e "shkences" mundohen te fitojne pushtet mbi jetet e njerezve te thjeshte duke u diktuar cdo aspekt te jetes te tyre; u hyn ne pune edhe viktimave te ketyre ideologeve qe e kaperdijne kete ideologji pa e pertypur dhe i gezohen idese se genjeshtert se "une jam zot i vetvetes".

    Ne aspektin theologjik, ateizmi eshte kulti i satanait, kulti i gjarprit qe i ofroi Eves ne Kopshtin e Edenit te njejten ideologji: "...nese ha nga fruti i Pemes se Diturise, ti do te behesh zot." Ky kult merr shume forma ne boten qe ne jetojme, dhe ateizmi eshte nje prej tyre. Fashizmi, nazizmi, komunizmi, satanizmi, etj jane kokat e te njejtit gjarper.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-09-2015 më 13:58

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    mesia4ever (04-09-2015)

  25. #59
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Faleminderit vellau yne i dashur Albo qe flet te verteten. Kete postim tendin secili shqiptar duhet ta lexoje perpara se te mundohet ta pranoje ideologjine terroriste te ateizmit, ideologji qe terrorizon shtete dhe popuj te tere. Ju lutem shperndajeni sa me shume qe te mundeni.

  26. #60
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Kujt i hyn në punë ateizmi?

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Te "gozhduan" por i gjall qenke.
    Por çfare po ndodhe me me popullaten e vendeve qe verber i besojne Perendise?! Ku eshte Allahu qe nuk u ndihmon? Me mijera po humbin jeten ne Detin Mesdhe, gra femi, njerez tersisht te pafajshem. Poashtu ne Afganistan, Jemen, Pakistan, Nigeri, Liban, Siri, Libi, ... Me milione njerez nga keto vende duan te vine ne vendet "ateiste" !Me mire te kishe bere pyetjen " Kujt i hyn ne pune Allahu" .
    E gjithe bota don te jetoje me kafiret gjerman, suedez, holandez, anglez... Bilese edhe ne Greqine e dhiere po u duket me mire se ne " Vendet e Shamit" .
    Vertete, sikure te venim llogjiken ne funkcion, do e kuptonim se kujt i hun ne pune "Allahu".l
    Ti moter ske haber per boten qe te rrethon, ti nje te dyten thua 'Allahu, Allahu', 'Ku qeverise ligji i Allahut ka flake', pastaj thua se te besosh ne Kuran eshte njejte si te besosh ne Bibel dhe ne fund del me siguri 100% se Perendia nuk ekziston dhe se Jezusi nuk ka jetuar kurre ne kete bote. Oj moter kuptoje nje here e mire se nuk jeton per myslimane dhe eja ne krishterim dhe ne besimin e sinqerte ne Jezusin e Nazaretit. Dhe pak si shume po flet koheve te fundit per gjera qe si di. Shpresoj qe te mos biesh ne rangun e Nuh Musas dhe Sayanit e te deklarosh se Jezusi ishte mysliman sepse do na qash barkun nga te qeshurat.

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •