Close
Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 144
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeriut

  Bibla e kundershton trinitetin.Ajo deshmon per deshmin e monoteizmit Islam.
  Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot.
  32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrvec Tij.Markut 12/ 28-34

  Shprehjen me poshte e thojne muslimanet mbi 100 here ne dite (La ilahe Il -la Allah=Ska perendi tjeter, pervec Zotit)

  Kjo shprehja e mbreterise se Zotit

  34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė.
  Mateut 22/ 34-40: "Dhe tha Mesihu nė fund: Nga kėto dy urdhėrime varet I tėrė ligji dhe profetėt."


  Nderkohe qe krishteret besojne trinitetin dhe hyjnizimin e Njeriu Jezus.Kjo profetizohet ne bibel si ideologjia e antikrishtit e adhurimit te njeriut per Zot.E hyjnizimit te njeriut per Zot.

  Askush tė mos ju gėnjejė kursesi, sepse ajo ditė nuk do tė vijė, pa ardhur mė parė rėnia dhe pa u shfaqur njeriu i mėkatit, i biri i humbjes,4 kundėrshtari, ai qė lartėson veten mbi ēdo gjė qė quhet perėndi ose objekt adhurimi, aq sa tė shkojė e tė rrijė nė tempullin e Perėndisė si Perėndi, duke e paraqitur veten se ėshtė Perėndi.5 A nuk ju bie ndėr mend se, kur isha akoma ndėr ju, jua thoja kėto gjėra?6 Tani e dini atė qė e ndalon atė qė tė shfaqet vetėm nė kohėn e vet.7 Misteri i paudhėsisė nė fakt ėshtė tashmė nė veprim, duke pritur vetėm qė tė hiqet nga mesi ai qė e ndalon tashti.8 Atėherė do tė shfaqet ky i paudhė, tė cilin Zoti do ta shkatėrrojė me hukatjen e gojės sė tij dhe do ta asgjėsojė me tė dukurit e ardhjes sė tij.9 Ardhja e atij tė paudhi do tė bėhet me anė tė veprimit tė Satanit, bashkė me ēudira, shenja dhe mrrekullish tė rreme,10 dhe nga ēdo mashtrim ligėsie pėr ata qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn pėr tė qenė tė shpėtuar.11 E prandaj Perėndia do t'u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t'i bėjė tė gabojnė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės,12 qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė! (2 e Thesalonikasve 2/1-12)

  Genjeshtra qe njerzit do te besojne eshte adhurimi i njeriut dhe hyjnizimi i tij per Zot.

  Shih (Romaket 1/25) {Ata e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit, qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen.}

  Nderkohe Jezusi therriti per te kunderten e hyjnizimit te tij dhe lartesimit si perendi duke treguar se mrekullite ai nuk i bente nga vetja e tij por i ndihmuar prej Zotit.

  "Kur ta keni lartėsuar Birin e njeriut,(Jezusin) atėherė do tė njihni se unė jam, dhe se nuk bėj asgjė prej vetvetes, por i them kėto gjėra ashtu si Ati mė ka mėsuar.(Gjoni 8/27)

  Kush do te kuptoje, kupton....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 07-08-2015 mė 05:08

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Kurani kete e sqaron ne dy ajete shume domethenese

  I pari tregon deshmine e Jezusit qe ua permenda pak me lart

  5:72.
  Pa dyshim, janė jobesimtarė ata qė thonė: “Allahu ėshtė Mesihu, i biri i Merjemes!”, sepse vetė Mesihu ka thėnė: “O bijtė e Izraelit, adhuroni Allahun, qė ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj! Sigurisht, atij qė adhuron tjetėrkėnd pėrveē Allahut, Allahu do t’ia ndalojė xhenetin dhe strehim i tij do tė jetė Zjarri. Pėr keqbėrėsit nuk ka ndihmės.

  Ndersa i dyti therret ne llogjikim dhe arsyetim

  Te gjithe krishteret besojne se Jezusit iu zbrit Ungjilli prej Zotit, pra ju zbrit nje shpallje atehere Zoti therret ne arsyetim dhe thote

  3:79.
  Nuk ėshtė (e mundur pėr) njė njeri tė cilit Allahu i ka dhėnė Librin, dijeninė e gjerė dhe Profecinė, qė t’u thotė njerėzve: “Bėhuni robėrit e mi dhe jo tė Allahut”. Pėrkundrazi, ai thotė: “Bėhuni robėr tė ditur tė Zotit (qė i zbatojnė porositė e Tij), sepse ua keni mėsuar Librin tė tjerėve dhe e mėsoni edhe vetė!”

  Pra nuk ka asnje prej te derguarve te Zotit qe ju ka ardhe liber hyjnor Tora(teurati), Zeburi, Inxhili(Ungjilli-) dhe tu thote njerzve qe te adhurojne njeriun.Te gjithe profetet kane urdheruar adhurimin dhe besimin tek Nje Zot i vetem.Pikerisht kete beri dhe Jezusi ne toke.

  29 Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. Marku 12
  Gjonit 20/ 17: "… tek Perėndia im dhe Perėndia juaj.

 3. #3
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Bibla e kundershton trinitetin.Ajo deshmon per deshmin e monoteizmit Islam.
  "deshmon per deshmine"??!!!!
  Sa klase shkolle ke ti, mazllum?!
  Jarigas

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  . Te gjithe krishteret besojne se Jezusit iu zbrit Ungjilli prej Zotit, pra ju zbrit nje shpallje atehere Zoti therret ne arsyetim dhe thote
  Kete gomarllek e besojne vetem mazllumat....po ashtu sic besojne edhe gomarlleqe te tjera muhamedane!!
  Te krishteret nuk besojne, por jane te sigurt se Ungjijte s'jane vecse pershkrimi i bemave te Jezusit nga penda e kater ungjilloreve!!
  Pykave si puna jote, jua fut hoxha sipas qejfit!!.....budall milet!!
  Jarigas

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Me kete etike komunikimi ti nuk meriton as pergjigje e as respekt.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Bibla e kundershton trinitetin.Ajo deshmon per deshmin e monoteizmit Islam.
  Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot
  32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrvec Tij.Markut 12/ 28-34

  Shprehjen me poshte e thojne muslimanet mbi 100 here ne dite (La ilahe Il -la Allah=Ska perendi tjeter, pervec Zotit)

  Kjo shprehja e mbreterise se Zotit

  34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė.
  Mateut 22/ 34-40: "Dhe tha Mesihu nė fund: Nga kėto dy urdhėrime varet I tėrė ligji dhe profetėt."

  ..
  Ungjilli i Jezusit ishte ne kohen e tij dhe me te Jezusi predikonte mbreterine e Zotit dhe zbatimin e ligjeve te Tij dhe monoteizmin.

  14
  Dhe mbasi e burgosėn Gjonin, Jezusi erdhi nė Galile duke predikuar ungjillin e mbretėrisė sė Perėndisė,
  15
  dhe duke thėnė: ''U mbush koha dhe mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr. Pendohuni dhe besoni ungjillin''.Marku 1  5:46.
  Pas atyre profetėve, Ne dėrguam Isain, tė birin e Merjemes, si vėrtetues tė Teuratit qė kishte ardhur para tij. Dhe i dhamė atij Ungjillin, nė tė cilin ka udhėzim dhe dritė, si pėrmbushje tė asaj qė ishte shpallur para tij nė Teurat dhe si udhėrrėfim e kėshillė pėr ata qė i frikėsohen Allahut.

  5:110.
  Allahu do tė thotė: “O Isa, i biri Merjemes, kujtoje mirėsinė Time ndaj teje dhe nėnės sate: se si tė forcova ty me Shpirtin e Shenjtė (Xhebrailin), kėshtu qė ti u predikoje njerėzve, kur ishe foshnjė nė djep dhe i rritur; se si tė mėsova Librin dhe Urtėsinė, Teuratin dhe Ungjillin; se si me vullnetin Tim krijoje njė figurė shpendi prej balte, pastaj fryje nė tė dhe ajo bėhej zog me vullnetin Tim; se si me vullnetin Tim i shėroje tė lindurit tė verbėr e tė lebrosurit; se si me vullnetin Tim i ngjallje tė vdekurit; se si i pengova sulmet e izraelitėve kundėr teje, atėherė kur iu solle atyre prova tė qarta e mohuesit nė radhėt e tyre thanė: “Kjo ėshtė vetėm magji e kulluar!”


  Bibla e sotme nuk i ka te gjithe historine e Jezusit dhe as detajimin e tyre

  Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr (Gjoni 20/30)


  Ne kuran

  O ithtarė tė librit, juve ju erdhi i dėrguari Jonė(Muhamedi a.s) qė ju sqaron shumė nga ajo qė fshihnit prej librit, e pėr shumė nuk jep sqarime. Juve ju erdhi nga All-llahu dritė, dhe libėr i qartė.(Maide 15)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 07-08-2015 mė 20:02

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Jezusi i ndihmuar prej engjellit Gabriel (Xhibril) dhe i mbrojtur prej shejtanit(Satanait)

  “ E Isait(Jezusin) birit te Merjemes(Maries) I kemi dhene argumente te qarta dhe e kemi ndihmuar me Xhibrilin(Engjellin Gabriel).” (Bekare,87-253)

  3:36.
  E kur ajo lindi, tha: “Zoti im! Unė linda femėr, - Allahu e di mė mirė se ēfarė lindi ajo, - e mashkulli nuk ėshtė si femra. Unė ia vura emrin Merjeme dhe i kam lėnė atė me pasardhėsit e saj nėn mbrojtjen Tėnde nga djalli i mallkuar”.  “ Me nje rast Isai, pasi qe u fal ne Jerusalem mori rrugė dhe ne nje tatėpjetė e takoi Iblisin(Satanain), I cili ia mbylli rrugėn dhe filloi t’I flasė: “ Ty nuk te ka hije qe te jesh rob I thjeshtė.” Duke e merzitur mė, Isai u perpoq qe ta heqė qafesh e te vazhdojė rrugėn e vet, mirepo Iblisi ishte kėmbėngulės dhe vazhdoi te perseriste: “ Ty nuk te ka hije, o Isa qe te jsh rob I thjeshtė.” Per kete Isai e luti per ndihmė Zotin e vet, me ē’rast u paraqitėn Xhibrili dhe Mikaili. Kur I pa Iblisi keta, u largua menjeher por ne majė te kodrės serish iu afrua, ku engjėjt I ndihmuan Isait, ashtu qe Xhibrili e goditi Iblisin me krahun e vet dhe e hodhi ne greminė. Mirepo Iblisi duke ditur se engjėjt jane urdheruar vetem kaq, serish u paraqit dhe vazhdoi se foluri. “ Tanimė te kam thene se ti nuk je rob I thjeshtė, ngase hidherimi yt nuk eshte sikur ai I robit te thjeshtė. E shikove edhe vet se ē’mė ndodhi kur u hidherove ti. Por te therrasė qe te jesh ashtu siē te ka hije ty. Une do t’I urdheroj shejtanėt , e ata do te jenė te degjueshėm . Kur ta shohė bota kete, do te fillojnė per te adhuruar. Ki kujdes une nuk them se vetem ti je Zot dhe se perveē teje nuk ka zot tjeter, por Allahu eshte Zot ne qiell, e ti bėhu nė Tokė” Kur Isai degjoi kėtė, serish kėrkoi ndihmė nga Zoti I vet, duke qarė dhembshėm . Atehere se bashku me Xhibrilin e Mikailin zbriti edhe Israfili, prandaj Iblisi pushoi se foluri. Kur e pa se ai nuk iku, Israfili e goditi me krahun e vet dhe e hodhi atje ku lind Dielli. Pastaj serish e goditi e ai serish u kthye. Duke e hasur Isain ne vend te tij, Iblisi I tha: “ O Isa sot me shkaktove mynxyra te medha.” Pastaj Israfili e hodhi ne nje burim te larget e te trubullt, ku perendon Dielli dhe ku ishin shtate rojtare, te cilėt e detyruan te zhytej ne baltė. Sa here qe dilte prej saj, ata serish e shtynin qe te zhytej ne te. Raviu thote:”Pasha Allahun, kurrė me Iblisi nuk iu afrua Isait.”

  Pastaj kesaj rreth Iblisit satana u tubuan shejtanėt e i thane: “ O prijės i shejtaneve, te ndodhi fatkeqėsi e madhe” Ai u tha:”Me te vertetė Isai eshte rob I mbrojtur dhe une nuk mund t’I beje asgje atij. Por me anė te tij do t’I shpie ne lajthitje shume njerez: do t’u jape kėrkesa te llojllojshme do t’I ndaje ne sekte, e ata perveē Allahut do ta adhurojne atė dhe nėnėn e tij


  Islami e detajon historine me mire sesa permendet ne bibel


  Ja si e deklaron jezusi adhurimin qe njeriu duhet ti beje Zotit dhe askujt tjeter.

  8
  Djalli e ēoi sėrish mbi njė mal shumė tė lartė dhe i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės dhe lavdinė e tyre,
  9
  dhe i tha: ''Unė do tė t'i jap tė gjitha kėto, nėse ti bie pėrmbys para meje dhe mė adhuron''.
  10
  Atėherė Jezusi i tha: ''Shporru, Satan, sepse ėshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij"''.
  Mateu 4
  Atėherė djalli e la; dhe ja, u afruan engjėjt dhe i shėrbenin)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 07-08-2015 mė 19:54

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Islami

  Buhariu dhe Muslimi gjithashtu shenojne nga Sha’biu , ky nga Ebu Burde, e ky nga Ebu Musai , se I Derguari I Zotit Muhamedi (paqja dhe shpetimi I Allahut qoftė mbi te) ka thene:”Kur dikush e edukon mire robereshen e vet dhe e meson bukur, e pastaj e liron atė dhe e marton, ai ka shperblim te dyfisht. Kur t’I besojė Isait , te birit te Merjemes , pastaj me beson mua,(si profete) gjithashtu ka shperblim te dyfisht. .....

  Bibla

  41 Ai qė pranon njė profet nė emėr tė njė profeti, do tė marrė shpėrblimin qė i takon profetit; dhe ai qė pranon tė drejtin nė emėr tė tė drejtit, do tė marrė shpėrblimin qė i takon tė drejtit.[Mateu 10]

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Jezusi gjithmone i lutej Zotit.Kjo tregon se ai ishte rob i Zotit dhe jo vete Zoti.Sepse nese do supozojme sic thojne krishteret se ai eshte Zoti atehere kjo bie poshte sepse Zoti nuk i lutet vetes se Tij

  Jezusi do ti lutej Zotit per ardhjen e profetit Muhamed a.s

  16 Dhe unė do t'i lutem Zotit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr,.... gjoni 14

  Jezusi lutej gjithe naten Zotit

  11Ata u tėrbuan dhe diskutonin me njėri-tjetrin se ē'mund t'i bėnin Jezusit.12Nė ato ditė ndodhi qė ai shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė.Luka 6

  Kur lutej Jezusi i lutej Zotit i ndriconte fytyra


  28Dhe ndodhi qė afėrsisht tetė ditė pas kėtyre thėnieve,Ai mori me vete Pjetrin, Gjonin Jakobin dhe u ngjit nė mal pėr t'u lutur.29Dhe ndėrsa po lutej, pamja e fytyrės sė tij ndryshoi dhe veshja e tij u bė e bardhė dhe e ndritshme.30Dhe ja, dy burra po bisedonin me tė; ata ishin Moisiu dhe Elia,31tė cilėt, tė shfaqur nė lavdi, i flisnin pėr ikjen e tij nga kjo jetė qė do tė kryhej sė shpejti nė Jeruzalem.Luka 9

  Jezusi i lutej vete Zotit por i mesonte dhe te tjeret qe ti luteshin Zotit me lutje te posacme ose te pergjithshmeJezusi tregon se personi qe i lutet naten Zotit kur te tjeret flen gjume i pranohet lutja1Dhe ndodhi qė ai ndodhej nė njė vend dhe lutej dhe, si mbaroi, njė nga dishepujt e tij i tha: ''Zoteri, na mėso tė lutemi, ashtu siē i mėsoi Gjoni dishepujt e vet''.2Dhe ai u tha: ''Kur tė luteni, thoni: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt, ardhtė mbretėria jote, u bėftė vullneti yt si nė qiell edhe nė tokė.3Na jep ēdo ditė bukėn tonė tė nevojshme.4Dhe na i fal mėkatet tona, sepse edhe ne i falim fajtorėt tanė; dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na shpėto nga i ligu"''.5Pastaj u tha atyre: ''A ka midis jush njeri qė ka njė mik dhe i shkon nė mesnatė e i thotė: "Mik, mė jep hua tri bukė,6sepse mė erdhi nga udha njė miku im dhe unė s'kam ēfarė t'i vė pėrpara";

  7dhe ai, nga brenda, duke u pėrgjigjur, i tha: "Mos mė bezdis, dera ėshtė tashmė e mbyllur dhe fėmijėt e mi ranė nė shtrat me mua; nuk mund tė ēohem e tė t'i jap"?8Unė po ju them se, edhe nėse nuk ēohet t'ia japė sepse e ka mik, do tė ēohet gjithsesi pėr shkak tė insistimit tė tij dhe do t'i japė tė gjitha bukėt qė i nevojiten.9Prandaj po ju them: Lypni dhe do t'ju jepet; kėrkoni dhe do tė gjeni; trokitni dhe do t'ju hapet.10Sepse kushdo qė lyp, merr, kush kėrkon, gjen dhe do t'i hapet atij qė troket.11Dhe cili nga ju ėshtė baba i tillė qė, po t'i kėrkojė bukė djali, i jep njė gur? Ose po t'i kėrkojė njė peshk, nė vend tė peshkut i jep njė gjarpėr?12Ose, po t'i kėrkojė njė vezė, i jep njė akrep? Luka 11

  Jezusi tregon se lutja e sinqerte e gabimtarit ndaj Zotit e ben ate qe Zoti ti fale gjynahet dhe ta fuse ne parajse

  10''Dy njerėz u ngjitėn nė tempull pėr t'u lutur; njėri ishte farise dhe tjetri tagrambledhės.11Fariseu rrinte nė kėmbė dhe lutej nė vetvete kėshtu: "O Perėndi, tė falėnderoj qė nuk jam si njerėzit e tjerė, grabitqarė, tė padrejtė, kurorėshkelės, dhe as si ai tagrambledhės.12Unė agjėroj dy herė nė javė dhe paguaj tė dhjetėn e gjithēkaje qė kam".13Kurse tagrambledhėsi rrinte larg dhe as qė guxonte t'i ēonte sytė drejt qiellit; por rrihte kraharorin e vet duke thėnė: "O Perėndi, ji i mėshirshėm ndaj mua mėkatarit".14Dhe unė po ju them se ky, dhe jo tjetri, u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar; sepse kushdo qė lartohet do tė ulet, dhe kush ulet, do tė lartohet''.Luka 18

  Jezusi lutej per shoket e tij dhe i kerkonte dhe atyre ti luteshin Zotit

  32Por unė jam lutur pėr ty, qė besimi yt tė mos mpaket; dhe ti, kur tė jesh kthyer, forco vėllezėrit e tu''.Luka 22

  36Prandaj, rrini zgjuar dhe lutuni kurdoherė qė tė ēmoheni tė denjė tė shpėtoni nga tė gjitha ato qė do tė ngjasin dhe tė dilni para Birit tė njeriut luka 21Ne lutjen e tij Jezusi tregon se Zoti eshte ne qiell dhe vetem e atij eshte fuqia dhe mbreteria dhe ai i fal mekatet.

  9Ju, pra, lutuni kėshtu: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.10Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.11Bukėn tonė tė pėrditshme na e jep sot.12Dhe na i fal fajet tona, ashtu siē ua falim ne fajtorėve tanė.13Dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na ēliro nga i ligu, sepse jotja ėshtė mbretėria dhe fuqia dhe lavdia pėrjetė. Amen".mateu 6

  Jezusi na keshillon te lutemi Zotit per armiqte tane

  44Por unė po ju them: "Duani armiqtė tuaj, bekoni ata qė ju mallkojnė, u bėni tė mirė atyre qė ju urrejnė, dhe lutuni pėr ata qė ju keqtrajtojnė dhe ju pėrndjekin,45(gabim biblik apo dhe apostujt qenken bijte e Zotit?)pėr tė qenė bij tė Atit tuaj, qė ėshtė nė qiej, sepse ai bėn tė lindė diellin e tij mbi tė mirėt dhe mbi tė kėqijtė, dhe bėn tė bjerė shi mbi tė drejtėt dhe tė padrejtėt.Mateu 6

  Jezusi keshillon per lutje ndaj Zotit

  37Atėherė ai u tha dishepujve tė vet: ''E korra ėshtė me tė vėrtetė e madhe, por punėtorėt janėpak.38Lutjuni, pra, Zotit tė tė korrave, tė dėrgojė punėtorė nė tė korrat e tij''.mateu 10

  Jezusi i lutej Zotit ne Mal deri ne agim


  23Mbasi i nisi ato, u ngjit vetėm mbi mal pėr t'u lutur. Dhe kur u ngrys ai gjėndej aty, i vetėm fare.Mateu 14

  46 Sapo e lejoi,ai iu ngjit malit pėr t'u lutur.

  35Pastaj, tė nesėrmen nė mėngjes, kur ende ishte shumė errėt, Jezusi u ngrit, doli dhe shkoi nė njė vend tė vetmuar dhe atje u lut.

  Jezusi kishte mundesi ti lutej Zotit qe ti dergonte engjejt per mbrotjen e tij

  53A kujton ti, vallė, se unė nuk mund t'i lutem Atit tim, qė tė mė dėrgojė mė shumė se dymbėdhjetė legjione engjėjsh?


  Jezusi i lutej Zotit duke vendosur fytyren ne toke (sikurse muslimanet sot)Ai lutej Zotit kur e kapi nje ankth dhe trishtim  36Atėherė Jezusi shkoi bashkė me ta nė njė vend, qė quhej Gjetsemani, dhe u tha dishepujve: ''Uluni kėtu, ndėrsa unė po shkoi aty tė lutem''.37Dhe mori me vete Pjetrin dhe tė dy djemtė e Zebedeut, dhe filloi tė ndjeje trishtim dhe ankth tė madh.38Atėherė ai u tha atyre: ''Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje; qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar bashkė me mua''.39Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ''Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti''.

  42U largua pėrsėri pėr herė tė dytė dhe u lut duke thėnė: ''Ati im, nė qoftė se nuk ėshtė e mundur qė kjo kupė tė largohet prej meje pa u pirė prej meje, u bėftė vullneti yt!''.

  44Dhe, mbasi i la ata, u largua pėrsėri dhe u lut pėr tė tretėn herė, duke thėnė tė njėjtat fjalė

  Jezusi tregon se nese do ti lutemi Zotit do te marrim pergjigje prej Tij

  22Dhe gjithēka tė kėrkoni nė lutje, duke patur besim, do tė merrni''.mateu 21

  Jezusi i lutej Zotit per perkushtim dhe respekt duke kerkuar shpetim


  44Dhe ai, duke qenė nė agoni, lutej edhe mė fort; dhe djersa e tij po i bėhej si gjak i mpiksur qė bie pėr tokė luka 22

  27 Tani shpirti im ėshtė i tronditur dhe ēfarė tė them: O Atė, mė shpėto nga kjo orė? gjoni 12

  Jezusi do ti lutej Zotit qe ne toke ti sillte nje Ngushullues tjeter per njerzit

  16Dhe unė do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju, gjoni 14


  Jezusi iu lut Zotit qe ti fale njerzit

  34Dhe Jezusi tha: ''O Atė, fali ata sepse nuk dinė ē'bėjnė''. luka 23

  Jezusi sipas bibles iu Lut Zotit me emrin e Tij Elahi qe krishteret e kane ndryshuar e kane bere eloi

  34Dhe nė tė nėntėn orė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė: ''Eloi, Eloi; lama sabaktani?'', qė e pėrkthyer do tė thotė: ''Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?''.Marku 16

  Jezusi kerkoi qe tempulli te behet shtepi lutje ndaj Zotit dhe jo vend tregtie

  12Pastaj Jezusi hyri nė tempullin e Perėndisė, i dėboi tė gjithė ata qė shisnin dhe blinin nė tempull dhe pėrmbysi tryezat e kėmbyesve tė parave dhe ndenjėset e shitėsve tė pėllumbave.13Dhe u tha atyre: ''Éshtė shkruar: "Shtėpia ime do tė quhet shtėpi lutje", por ju e keni kthyer nė njė shpellė kusarėsh''.mateu 21

  Jezusi u lutej Zotit vazhdimisht

  21Tani, si u pagėzua gjithė populli, edhe Jezusi u pagėzua; dhe ndėrsa po lutej, qielli u hap luka 4

  Jezusi tregon se disa demone largohen nga Njeriu nepermjet Lutjes drejtuar Zotit dhe agjerimit


  19Atėherė dishepujt iu afruan Jezusit mėnjanė dhe i thanė: ''Pėrse ne nuk ishim nė gjendje ta dėbonim?''.20DheJezusi u tha atyre: ''Prej mosbesimit tuaj; sepse nė tė vėrtetė, unė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t'i thoni kėtij mali: "Zhvendosu nga kėtu atje", dhe ai do tė zhvendoset; dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju.21Por ky lloji demoni nuk del veēse me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit''.Mateu 18

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Jezusi percaktohet si Bir njeriu ne bibel ne disa faza

  Pra Jezusi nuk eshte Zot sipas bibles

  Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?(Numrat 23/19)
  Fazat qe jezusi percaktohet si Bir Njeriu ne bibel

  1)Bir Njeriu ne paralajmerimet profetike te profeteve te tjere para lindjes se Tij.
  2)Bir Njeriu ne castin kur lind dhe engjelli i Zotit e njofton Marien per lindjen e nje profeti
  3)Bir Njeriu e emerton Jezusi veten e tij gjate gjithe misionit te tij profetik,
  4)Nuk deshiron ta adhurojne, lavderojne, dhe ta quajne bir i Zotit apo Zoti vete.
  5)Mbas ndodhise se Kryqezimit paraqitet ne toke si Bir Njeriu qe ha mjalte dhe peshk njeri me eshtra dhe mish.
  6)Stefani e shikon ne vegim si Bir Njeriu ne te djathen e Perendise
  7)Ne riardhjen tjeter jezusi e quan veten e tij Bir Njeriu.
  8)Ne diten e gjykimit ai prape e quan veten Bir Njeriu
  9)Po keshtu dhe tek zbulesa e Gjonit quan Bir Njeriu
  10)dhe vazhdon mbetet Jezusi, Bir Njeriut deri ne diten e gjykimit dhe ai nuk e ndryshon kurre kete natyrshmeri.  Zoti ne Kuran e quan Jezusin Isai Biri i Merjemes, ia jep perhere kete vendosje si biri i Merjemes per arsyen e thjeshte qe njerzit ta kuptonin se ai nuk eshte Bir i Zotit por eshte bir i Maries Gruas se ndershme qe Zoti i ka zbritur nje kapitull te vecante ne Kuran me emrin e saj dhe Babit te saj, pra nenes se jezusit dhe Gjyshit te Jezusit.

  E ndryshe nga Kurani qe e trajton Jezusin si bir i Merjemes bibla ne shume pasazhe te saj dhe me fjalet e Jezusit e konsideron ate si Bir Njeriut, megjithese dihet si nga muslimanet dhe krishteret qe jezusi nuk pati baba te vetmin qe e injorojne kete fakt jane hebrejte duke e akuzuar Jezusin qe ai lindi per shkak te Imoralitetit.Megjithe akuzen e rende qe hebrejte ia bene Merjemes (Maries) dhe Isait a.s (Jezusit) Per te cilen tregohet dhe ne bibel dhe Zoti gjithashtu e ka pastruar Marien ne Kuran nga kjo shpifje e ndyre e hebrejve.Ja si tratohet kjo ne bibel.

  Por ju tani kėrkoni tė mė vrisni mua, qė ju kam folur tė vėrtetėn qė kam dėgjuar nga Perėndia; Abrahami kėtė nuk e bėri. Ju bėni veprat e atit tuaj". Prandaj ata i thanė: "Ne nuk lindėm nga kurvėrimi; ne kemi njė Atė tė vetėm: Perėndinė".(Gjoni 8/40-41)

  44 Ju jeni nga djalli, qė ėshtė ati juaj, dhe doni tė bėni dėshirat e atit tuaj; ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe nuk qėndroi nė tė vėrtetėn, sepse nė tė nuk ka tė vėrtetė. Kur thotė tė rrema, flet nga vetvetja, sepse ėshtė gėnjeshtar dhe ati i rrenės.48 Atėherė Judenjtė iu pėrgjigjėn dhe i thanė: ``A nuk themi me tė drejtė se ti je Samaritan dhe se ke njė demon?``.49 Jezusi u pėrgjigj: ``Unė s`kam njė demon, por nderoj Atin tim; ju pėrkundrazi mė ēnderoni(Gjoni 8/44)

  Pra megjithese ato e akuzonin Marien dhe Jezusin si imorale prape jezusi profeti i madh i Zotit i drejtohet atyre per veten e tij si Bir i njeriut edhe pse ai nuk kishte babe, ndryshe nga Kurani qe e konsideron ate si bir i Merjemes(Maries) Kjo per te vetmene arsye se Jezusi u fliste atyre per veten e tij dhe ishte me e rendesishme per te mosdeformimi i natyres se tij njerzore se sa akuza e hebrejve dhe kapja e tyre mbas fjaleve te tij.Pra ai e quajti veten Bir i Njeriut edhe pse Njeri vjen ne gjinine mashkullore dhe i nuk kishte babe por vetem nene kete e ben vetem per shkakun qe njerzit mos e quajne ate bir i Zotit por bir i njeriut.Ai nuk e quajti veten Bir i Gruas sepse atehere njerzit do te binin me shpejt ne gabimin per ti thene atij bir i Zotit.

  ai madje i qortoi njerzit duke i thene qe mos e quajne bir i Zotit duke e quajtur veten vetem Krisht ose Mesia.

  41 Prej shumė vetėve dilnin demonė qė bėrtitnin dhe thoshnin: ''Ti je Krishti, Biri i Perėndisė''. Por ai i qortonte dhe nuk i lejonte tėflisnin, sepse ata e dinin se ai ishte Krishti.Luka 4  Jezusi Bir njeriu, gjate gjithe misionit dhe jetes se tij, edhe mbas historise se kryqit po bir njeriu dhe ne ardhjen e dyte po bir njeriu.

  Parardhja e tij si Bir Njeriu ne profecite


  13 Unė shikoja disa vegime nate, dhe ja mbi retė e qiellit po vinte dikush qė i ngjante njė Biri njeriu; ai arriti deri te i Lashti i ditėve dhe iu afrua atij.14 Atij iu dha sundimi, lavdia dhe mbretėria, me qėllim qė gjithė popujt, kombet dhe gjuhėt t'i shėrbenin; sundimi i tij ėshtė njė sundim i pėrjetshėm qė nuk do tė kalojė, dhe mbretėria e tij ėshtė njė mbretėri qė nuk do shkatėrrohet kurrė".(Danieli 7/13)

  Fjalet e Jezusit dhe bashkekohesve te tij se ai ishte bir Njeriu

  Libri i gjenealogjisė sė Jezu Krishtit, birit tė Davidit, birit tė Abrahamit 16Jakobit i lindi Jozefi, bashkėshorti i Marisė, nga e cila lindi Jezusi, qė quhet Krisht.Mateu 1

  23Dhe Jezusi ishte rreth tridhjetė vjeē;dhe e pandehnin se ishte bir i Jozefit, bir i Elit;luka 23


  Megjithese kemi dy prejardhje te ndryshme Kurani e definon kete prejardhje me nje kapitull te vecante duke e quajtur me emrin Ali Imran, familja e gjyshit te Isait Birit te Merjemes, Jezusit, birit te Maries bije e Elit dhe jo e Jakobit dhe se nuk ishte Jozefi Bir i Elit por Maria ishte bije e tij.Kete proble e njohin dhe krishteret .

  26Sepse, sikurse Ati ka jetė nė vetvete, kėshtu ia ka dhėnė dhe Birit tė ketė jetė nė vetvete; 27 dhe i ka dhėnė gjithashtu autoritet tė gjykojė, sepse ėshtė Bir i njeriut Gjoni 5

  23Por Jezusi u pėrgjigj atyre duke thėnė: ''Ora ka ardhur, nė tė cilėn Biri i njeriut duhet tė pėrlėvdohet, gjoni 12

  20Dhe Jezusi i tha: ''Dhelprat i kanė strofkat, dhe zogjtė e qiellit i kanė ēerdhet, por Biri i njeriut nuk ka as ku tė mbėshtetė kokėn mateu 8


  6Tani, qė ta dini se Biri i njeriut ka autoritet nė tokė tė falė mėkatet: Ēohu (i tha paralitikut), merr vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde''.mateu 9

  19Erdhi Biri i njeriut, qė ha dhe pi dhe ata thonė mateu 12

  8Sepse Biri i njeriut ėshtė zot edhe i sė shtunės''.mateu 12

  40Nė fakt ashtu si Jona qėndroi tri ditė e tri net nė barkun e peshkut tė madh, kėshtu Biri i njeriut do tė qėndrojė tri ditė e tri net nė zemėr tė tokės. mateu 13


  37Dhe ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ''Ai qė mbjell farėn e mirė ėshtė Biri i njeriut.mateu 13

  41Biri i njeriut do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe ata do tė mbledhin nga mbretėria e tij gjithė skandalet dhe ata qė bėjnė paudhėsi mateu 13


  13Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: ''Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?''.14 Dhe ata thanė: ''Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt Mateu 16


  ''Mos i flisni askujt pėr kėtė vegim, derisa i Biri i njeriut tė jetė ringjallur prej sė vdekuri''.10Atėherė dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ''Vallė pse skribėt thonė se duhet tė vijė mė parė Elia?''.11Dhe Jezusi u pėrgjigj: ''Vėrtetė Elia duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė.12Por unė ju them se Elia ka ardhur dhe ata nuk e kanė njohur, madje u sollėn me tė si deshėn; kėshtu edhe Birittė njeriut do t'i duhet tė vuajė prej tyre''.mateu 17

  Jezusi u tha atyre: ''Biri i njeriut do t'u dorėzohet nė duart e njerėzve, mateu 18.22

  11Sepse Biri i njeriut erdhi pėr tė shpėtuar atė qė qe humbur mateu 18


  18''Ja, ne ngjitemi nė Jeruzalem dhe Biri i njeriut do t'u dorėzohet krerėve tė priftėrinjve dhe skribėve, dhe ata do ta dėnojnė me vdekje.19Do t'ua dorėzojnė pastaj nė duart e paganėve qė ta tallin, ta fshikullojnė mateu 20

  28Sepse edhe Biri i njeriut nuk erdhi qė t'i shėrbejnė, por pėr tė shėrbyer mateu 21


  2''Ju e dini se pas dy ditėsh janė Pashkėt dhe Biri i njeriut do tė dorėzohet mateu 26

  24Sikurse ėshtė shkruar pėr tė, Biri i njeriut pa tjetėr shkon; por mjerė ai njeri me anė tė tė cilit Biri i njeriut tradhtohet mateu 26

  45Pastaj u kthye te dishepujt e vet dhe u tha atyre: ''Tani vazhdoni tė flini dhe pushoni; ja erdhi ora, dhe Biri i njeriut do tė bjerė nė duart e mėkatarėve.mateu 26

  56sepse Biri i njeriut nuk erdhi pėr tė shkatėrruar shpirtėrat e njerėzve, po pėr t'i shpėtuar''. Luka 10

  8Dhe unė po ju them: Kushdo qė do tė rrėfeje pėr mua pėrpara njerėzve, edhe Biri i njeriut do ta rrėfejė pėrpara engjėjve tė Perėndisė Luka 12

  38Sepse kujtdo qė do t'i vijė turp pėr mua dhe pėr fjalėt e mia nė mes tė kėtij brezi kurorėshkelės dhe mėkatar, pėr atė do t'i vijė turp edhe Birit tė njeriutmarku 9

  27Mos punoni pėr ushqimin qė prishet, por pėr ushqimin qė mbetet pėr jetė tė pėrjetshme, tė cilin do t'jua japė Biri i njėriut, sepse mbi tė Ati, domethėnė Perėndia, vuri vulėn e tij.'' gjoni 6

  23Por Jezusi u pėrgjigj atyre duke thėnė: ''Ora ka ardhur, nė tė cilėn Biri i njeriut duhet tė pėrlėvdohet, gjoni 12

  31Kur doli ai, Jezusi tha: ''Tani Biri i njeriut ėshtė pėrlėvduar dhe Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė.32Nė qoftė se Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė, Perėndia do ta pėrlėvdojė edhe nė vetvete dhe do ta pėrlėvdojė menjėherė gjoni 14

  ''Elia me tė vėrtetė duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė; por, ashtu siē ėshtė shkruar pėr Birin e njeriut, ai duhet tė vuajėshumė gjėra dhe tė pėrēmohet. marku 9

  31Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: ''Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen. luka 9

  48Dhe Jezusi i tha: ''Judė, ti po e tradhton Birin e njeriut me njė puthje?''.luka 22

  53Prandaj Jezusi u tha atyre: ''Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se, po tė mos hani mishin e Birit tė njeriut dhe tėmos pini gjakun e tij, nuk keni jetėn nė veten tuaj. gjoni 6

  62Ē'do tė ishte po ta shihnit,pra, Birin e njeriut duke u ngjitur atje ku ishte mė parė? Gjoni 7

  22Lum ju, kur njerėzit do t'ju urrejnė, do t'ju mallkojnė dhe do t'ju fyejnė, do ta shpallin emrin tuaj si tė keq, pėr shkak tė Birit tė njeriut.Luka 6

  22Pastaj u tha dishepujve tė vet:''Do tė vijnė ditė kur ju do tė dėshironi tė shihni njė nga ditėt e Birit tė njeriut, por nuk do ta shihni.luka 17

  32Dhe kushdo qė flet kundėr Birit tė njeriut do tė falet; por ai qė flet kundėr Frymės sė Shenjtė nuk do tė falet as nė kėtė botė as nė atė tė ardhme mateu 12

  28Atėherė Jezusi u tha atyre: ''Kur ta keni lartuar Birin e njeriut, atėherė do tė njihni se unė jam, dhe se nuk bėj asgjė prej vetvetes, por i them kėto gjėra ashtu si Ati mė ka mėsuar. 29 Dhe ai qė mė ka dėrguar ėshtė me mua; Ati s'mė ka lėnė vetėm, sepse bėj vazhdimisht gjėrat qė i pėlqejnė''.Gjoni 8


  Mbas ndodhise se Kryqit ai ishte prape bir njeriu dhe njeri dhe jo Zot

  14Dhe ashtu si Moisiu e ngriti lart gjarprin nė shkretėtirė, kėshtu duhet tė ngrihet lart Biri i njeriut gjoni 3\55Por ai, mbushur me Frymė tė Shenjtė, i nguli sytė nga qielli, pa lavdinė e Perėndisė dhe Jezusin qė rrinte nė kėmbė nė tė djathtėne Perėndisė,56dhe tha: ''Ja, unė po shoh qiejt e hapur dhe Birin e njeriut qė rri nė kėmbė nė tė djathtėn e Perėndisė''.57Por ata, duke lėshuar britma tė forta, i zunė veshėt dhe tė gjithė tok u sulėn mbi tė;58dhe, si e nxorėn jashtė qytetit, e vranė me gurė. Dėshmitarėt i vunė rrobat e tyre te kėmbėt e njė djaloshi, tė quajtur Saul.59Kėshtu e vranė me gurė Stefanin, veprat e apostujve 7

  kristianėt besojnė se Jezusi ishte njeri dhe u bė zot mbas ringjalljes po i paraqesim disa argumente biblike tė cilat dėshmojnė jo vetėm se jezusi nuk ishte Zot porse tregojnė se ai ishte njeri i thjeshtė qė hante dhe pinte edhe mbas tregimit tė kryqėzimit sipas bibles.

  Shikoni duart e mia dhe kėmbėt e mia, sepse unė jam. Mė prekni dhe shikoni, sepse njė frymė nuk ka mish e eshtra, si po shihni se unė kam!''. Dhe, si i tha kėtė, u tregoj atyre duart dhe kėmbėt. Por, duke qenė se ende nuk besonin prej gėzimit dhe ishin tė ēuditur, ai u tha atyre: ''A keni kėtu diēka pėr tė ngrėnė?''. Dhe ata i dhanė njė pjesė peshku tė pjekur dhe njė huall mjalti. Dhe ai i mori dhe hėngri para tyre.[Luka 24/39-43]


  Gjithashtu dhe ne versetet e bibles qe tregojne per riardhjen e Jezusit ai e permend veten e tij me emrin Bir njeriu.


  44Prandaj edhe ju jini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju nuk mendoni''. mateu 24

  13Prandaj rrini zgjuar, sepse nuk e dini as ditėn as orėn nė tė cilėt do tė vijė Biri i njeriut''. Mateu 2527Sepse Biri i njeriut do tė vijė nė lavdinė e Atit tė vet bashkė me engjėjt e tij; dhe atėherė ai do tė shpėrblejė secilin sipas veprės sė tij.Mateu 17

  28Jezusi u tha atyre: ''Nė tė vėrtetė po ju them, nė krijimin e ri, kur Biri i njeriut tė ulet nė fronin e lavdisė sė vet, edhe ju qė mė keni ndjekur do tė uleni mbi dymbėdhjetė frone pėr tė gjykuar tė dymbėdhjetė fiset e Izraelit.mateu 20

  31''Dhe kur tė vijė Biri i njeriut nė lavdinė e tij, bashkė me tė gjithė engjėjt e shenjtė, atėherė do tė ulet mbi fronin e lavdisė sė vet. mateu 25

  Sepse ashtu si rrufeja, qė vetėtin nga njėri skaj i qiellit te tjetri e ndriēon, kėshtu do tė jetė edhe Biri i njeriut nė ditėn e tij.luka 12

  27Sepse, si vetėtima qė del nga lindja dhe flakėron deri nė perėndim, kėshtu do tė jetė ardhja e Birit tė njeriut. 30 Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.mateu 24


  37Por, ashtu si qe nė ditėt e Noeut, kėshtu do tė jetė edhe nė ardhjen e Birit tė njeriut 38 Sepse, ashtu si nė ditėt pėrpara pėrmbytjes, njerėzit hanin dhe pinin, martoheshin dhe martonin, derisa Noeu hyri nė arkė;39dhe nuk kuptuan asgjė, deri sa erdhi pėrmbytja dhe i fshiu tė gjithė; kėshtu do tė ndodhė nė ardhjen e Birit tė njeriut..mateu 24

  30 Kėshtu do tė jetė edhe atė ditė kur Biri i njeriut do tė shfaqet.Luka 18

  28Nė tė vėrtetė ju them se disa nga ata qė janė tė pranishėm kėtu nuk do tė vdesin pa e shikuar mė parė Birin e njeriut duke ardhur nė mbretėrinė e vet''.mateu 17

  30Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe mateu 17

  64Jezusi i tha: ''Ti po thua! Madje unė po ju them se nė tė ardhmen ju do ta shihni Birin e njeriut duke ndėnjur nė tė djathtėn ePushtetit, dhe duke ardhur mbi retė e qiellit''. mateu 26

  13Askush nuk u ngjit nė qiell, pėrveē atij qė zbriti nga qielli, pra, Birit tė njeriut qė ėshtė nė qiell gjoni 3

  51Pastaj i tha: ''Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se tash e tutje ju do tė shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Perėndisė duke u ngjitur dhe duke zbritur mbiBirin e njeriut''.Gjoni 1

  36Prandaj, rrini zgjuar dhe lutuni kurdoherė qė tė ēmoheni tė denjė tė shpėtoni nga tė gjitha ato qė do tė ngjasin dhe tė dilni para Birit tė njeriut luka 21

  26Atėherė do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur nė re, me pushtet tė madh e me lavdi. Marku 14

  62 Dhe Jezusi tha:''Unė jam. Dhe ju do ta shihni Birin e njeriut tė ulur nė tė djathtėn e Pushtetit dheduke ardhur me retė e qiellit''.Marku 14

  do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.”(Mateu 24/30)


  Pastaj i tha: "Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se tash e tutje ju do tė shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Perėndisė duke u ngjitur dhe duke zbritur mbiBirin e njeriut".(Gjoni 1/51)

  Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe. Ai do t'i dėrgojė engjėjt e vet me tinguj tė fuqishėm borie; dhe ata do t'i mbledhin tė zgjedhurit e tij nga tė katėr erėrat, nga njė skaj i qiellit te tjetri.Tani mėsoni nga fiku kėtė shėmbėlltyrė: kur tashmė degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethet, ta dini se vera ėshtė afėr.Kėshtu dhe ju kur ti shikoni se po ndodhin kėto ta dini se mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr. 33 Kėshtu edhe ju, kur t'i shihni tė gjitha kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera (Luka 21/30-32)

  Dhe ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Ai qė mbjell farėn e mirė ėshtė Biri i njeriut.Ara ėshtė bota, fara e mirė janė bijtė e mbretėrisė dhe egjra janė bijtė e tė ligut, dhe armiku qė e ka mbjellė ėshtė djalli ndėrsa korrja ėshtė fundi i botės dhe korrėsit janė engjėjt. Ashtu si mblidhet egjra dhe digjet nė zjarr, kėshtu, do tė ndodhė nė mbarimin e botės. Biri i njeriut do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe ata do tė mbledhin nga mbretėria e tij gjithė skandalet dhe ata qė bėjnė paudhėsi,dhe do t`i hedhin nė furrėn e zjarrit. Atje do tė ketė qarje dhe kėrcėllim dhėmbėsh.(Mateu 13/37-42 )

  30 Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.Ai do t'i dėrgojė engjėjt e vet me tinguj tė fuqishėm borie; dhe ata do t'i mbledhin tė zgjedhurit e tij nga tė katėr erėrat, nga njė skaj i qiellit te tjetri.(Luka 21/30-32)


  Biri i njeriut do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe ata do tė mbledhin nga mbretėria e tij gjithė skandalet dhe ata qė bėjnė paudhėsi,dhe do t'i hedhin nė furrėn e zjarrit. Atje do tė ketė qarje dhe kėrcėllim dhėmbėsh.(Mateu 13/41-42)


  Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe. Ai do t'i dėrgojė engjėjt e vet me tinguj tė fuqishėm borie; dhe ata do t'i mbledhin tė zgjedhurit e tij nga tė katėr erėrat, nga njė skaj i qiellit te tjetri.Tani mėsoni nga fiku kėtė shėmbėlltyrė: kur tashmė degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethet, ta dini se vera ėshtė afėr.Kėshtu dhe ju kur ti shikoni se po ndodhin kėto ta dini se mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr. 33 Kėshtu edhe ju, kur t'i shihni tė gjitha kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera (Luka 21/30-32)

  Pastaj pashė njė re tė bardhė, dhe ja, mbi re po rrinte i ulur njė i ngjashėm me njė Bir njeriu, i cili kishte mbi krye njė kurorė tė artė dhe nė dorė njė drapėr tė mprehtė.Njė engjėll tjetėr doli nga tempulli, duke i thirrur me zė tė madh atij qė ulej mbi re: "Vėr dorė mbi drapėrin tėnd dhe korr, sepse ora e tė korrurit ka ardhur dhe tė korrat e dheut janė pjekur".16 Atėherė ai qė ulej mbi re e lėshoi drapėrin e tij mbi tokė dhe dheu u korr. (Zbulesa 14/14-16)

  Me thoni sa here ne bibel Jezusi i thote vetes Bir Njeriu?


  Pra Jezusi percaktohet si Bir njeriu ne bible ne disa faza

  1)Bir Njeriu ne paralajmerimet profetike te profeteve te tjere para lindjes se Tij.
  2)Bir Njeriu ne castin kur lind dhe engjelli i Zotit e njofton Marien per lindjen e nje profeti
  3)Bir Njeriu e emerton Jezusi veten e tij gjate gjithe misionit te tij profetik,
  4)Nuk deshiron ta adhurojne, lavderojne, dhe ta quajne bir i Zotit apo Zoti vete.
  5)Mbas ndodhise se Kryqezimit paraqitet ne toke si Bir Njeriu qe ha mjalte dhe peshk njeri me eshtra dhe mish.
  6)Stefani e shikon ne vegim si Bir Njeriu ne te djathen e Perendise
  7)Ne riardhjen tjeter jezusi e quan veten e tij Bir Njeriu.
  8)Ne diten e gjykimit ai prape e quan veten Bir Njeriu
  9)Po keshtu dhe tek zbulesa e Gjonit quan Bir Njeriu
  10)dhe vazhdon mbetet Jezusi, Bir Njeriut deri ne diten e gjykimit dhe ai nuk e ndryshon kurre kete natyrshmeri.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Xhemris qenke i cuditeshem ,por merr vetem vargjet qe te interesojne ,,dhe po nga Bibla,
  Tani Vargje nga Bibla Isaia : 9:5

  Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.
  Pra ketu behet fjale per jezusin,1

  Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

  2

  Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.

  3

  Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.

  4

  Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
  Edhe ketu Nga Gjoni qe ti merr argumentat.

  Tani Xhemris ose Deponon ato qe thte Gjoni,,Ose do te thuash qe vargjet qe po te sjell jane te koruptuara si ndodh shpesh, ja ku i ke detajet,

  14

  Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

  15

  Gjoni dėshmoi pėr tė dhe thirri duke thėnė: ``Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: "Ai qė vjen pas meje mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje"``.

  16

  Dhe ne tė gjithė morėm, prej mbushullisė sė tij, hir mbi hir.
  26

  Gjoni iu pėrgjigj atyre, duke thėnė: ``Unė pagėzoj me ujė, por midis jush ėshtė njė qė ju nuk e njihni.

  27

  Ai ėshtė ai qė vjen pas meje e mė paraprin, tė cilit unė nuk jam i denjė t`ia zgjidh lidhėsen e sandaleve``.

  28

  Kėto gjėra ndodhėn nė Betabara, pėrtej Jordanit, ku Gjoni po pagėzonte.

  29

  Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!
  Tani Xhemris ose kuptoje,,ose Leksjonet qe ke marre ne Medrese nepermjet Imamait ,ose Diejatarit shikoi pake me gjate,sepse sipas meje ti se njef bibeln fare,

  Vella Xhmeris Paqe dhe rrespekete!!!
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Xhemris te pelqen kur merre argument nga Gjoni ? epo dhe ato qe te dhashe me larte nga Gjoni i ke ,,,Tani ka vetem nje menyre qe ti ato vargje qe une te solla ti quash te korruoptuara sic ndodhe gjithmone
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri


  Ndėrsa gabimi kristianėve ėshtė se ato i referohen verseteve biblike tė Gjonit pėr krijimin e Jezusit dhe se devijojnė nga kuptimi dhe domethėnia e tyre e saktė .


  Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte me Perėndinė, dhe Fjala ishte Perėndi.
  Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.
  Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
  Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
  Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.

  Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu
  Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.
  Gjoni dėshmoi pėr tė dhe thirri duke thėnė: "Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: "Ai qė vjen pas meje mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje""..(Gjoni 1/1-5,10,14-15)


  Kėto janė versetet biblike tė cilėt kristianėt I marrin pėr bazė pėr ta konsideruar Jezusin si Zot dhe se Ai paska krijuar gjithcka duke dalė kėshtu terėsisht nga kuptimi dhe llogjika qė tė cojnė kėto versete.Ne ti analizojmė kėto versete duke i shpjeguar me versete tė tjerė biblikė ose me mendime tė vetė kristianėve.

  “Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte me Perėndinė”

  Ky ajet tregon qartė pėr cilėsinė e Zotit se Ai flet me fjalė dhe se cilėsia e tė folurit tė Tij dhe Fjalėt e Tij kanė qenė tė pėrhershme nė Qėnien e Tij Madhėshtore.Ai I pėrdorte fjalėt e Tij pėr tė krijuar, pėr tė urdhėruar Engjėjt, pėr tė folur me profetėt drejtėpėrsėdrejti (Mosiu) ose me anė tė fjalėve tė Tij tė zbriste ligje dhe libra hyjnorė pėr tė mėsuar njerzimi.

  “dhe Fjala ishte Perėndi”

  Disa teologė kristianė mendojnė se pėrkthimi i kėtij verseti ėshtė i gabueshėm.
  Psh The bible 1935 An AmerikanTranslation nga J.M.P Smith dhe E.J. Goodspeed, Cikago shkruan se pėrkthimi i kėtij verseti vjen nė kėtė formė.

  “Dhe fjala ishte hyjnore”

  Pra tregon se Fjala ishte cilėsi e Zotit. “Dhe Fjala ishte e Perėndisė”

  Nė greqisht ky verset shkruhet (“Kai the-os en ho lo’gos”) qė nė kuptimin gjuhėsor do tė shpjegohej kėshtu.
  Fjala greke Theos ėshtė njė emėr kallzuesor nė numrin njėjės qė ndodhet para foljes dhe nuk paraprihet nga nyja shquese.Ėshtė e njė Theos pa nyjėn shquese.Zoti me tė cilin Fjala ishte nė fillim ėshtė pėrshkruar kėtu nga shprehja greke Theos i paraprirė nga nyja shquese “Ho”.Pra ėshtė njė Theos I nyjėzuar.Ndėrtimi9 I nyjėzuar I emrit thekson identitet, njė personalitet, ndėrsa njė emėr kallėzuesor nė numrin njėjės pa nyjėn shquese, qė paraprin foljen, thekson njė cilėsi tė dikujt.Prandaj pohimi I Gjonit se Fjala ose Logosi ishte Perėndi ose i ngjashėm me tė nuk do tė thotė se ajo ishte vetė Zoti a me tė cilin ishte, por shpreh njė cilėsi tė fjalės Logos por nuk e indetifikon atė me vetė Zotin.(Shkėputur prej biblės “Shkrimet e Krishtere Greke”, pėrkthimi Bota e re, Maj 2000)

  Prandaj mė pas thuhet nė bibėl

  2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.
  3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.(Gjoni 1)


  Pra cilėsia e tė folurės me Fjalė e Zotit ishte qė nė fillim si cilėsi nė Qėnien e Tij.Fakti qė tė gjithė krijesat u krijuan prej saj sipas Gjonit tregon se Fjala e Zotit ishte urdhėri i Tij me Fjalė “Bėhu” sic thuhet tek zanafilla dhe zbulesa .

  “Zoti tha u befte drita e drita u bė “
  “Pastaj Pėrėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t`i ndajė ujėrat nga ujėrat".
  Pastaj Pėrėndia tha: "Tė mbushen ujėrat nga njė numėr i madh qeniesh tė gjalla dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nėpėr hapėsirėn e madhe tė kupės qiellore
  Pastaj Pėrėndia tha: "Tė prodhojė toka qenie tė gjalla sipas llojit tė tyre: kafshė, rrėshqanorė dhe bisha tė tokės, simbas llojit tė tyre". (Zanafilla 1)


  .. Doli njė zė i madh nga tempulli i qiellit, nga froni, duke thėnė: "U bė".Atėherė shkrepėn zėra bubullima dhe vetėtima, dhe u bė njė tėrmet i madh, qė i tillė nuk ishte bėrė qėkurse u bėnė njerėzit mbi tokė, njė tėrmet kaq fort i madh.(zbulesa 16/17-18)

  Qė krijesat u krijuan nga urdhėri I Zotit me anė tė fjalės sė Tij e dėshmojnė dhe versete tė tjera biblike.

  "Qiejt u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit; dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė frymės sė gojės sė tij "" (Psalmet. 33/6).

  5 Sepse ata me dashje harruan se nėpėrmjet fjalės sė Perėndisė qiejt vinin nė eksistencė shumė kohė mė parė, dhe se toka doli nga uji dhe u sajua nėpėrmjet ujit,pėr shkak tė tė cilit bota e atėhershme u mbulua nga uji dhe humbi,ndėrsa qiejt dhe dheu i sotshėm janė ruajtur nga e njėjta fjalė pėr zjarrin, tė rezervuar pėr ditėn e gjyqit dhe tė humbjes sė njerėzve tė pabesė. (2 e Pjetrit 3/5-7)

  “Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij” (fjala)
  “dhe bota u krijua me anė tė tij”(fjalės)(Gjoni 1)

  Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen. (Hebrenjve 11/3)

  Krijimi i Jezusit nga Fjala e Zotit.

  14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė(Gjoni 1/14)
  Nuk ka dyshim se Jezusi u quajt “Fjala e Zotit” pėr shkak se Zoti e theu ligjin natyror tė krijimit njerzor me anė tė ciftit mashkull-femėr pėr tė risjellė dhe njėherė krijimin e Tij tė drejtėpėrdrejtė me anė tė Fjalės dhe urdhėrit tė Tij “Bėhu”.

  Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".(Zbulesa 19/13)

  Porse kjo pėr arsyen sepse ai u krijua me anė tė kėsaj Fjale sikurse u krijuan dhe krijesat e tjera.Fjala e Zotit dhe urdhėri i Tij e krijojnė njeriun pa baba dhe pa nėnė( Ademin), e krijon pa nėnė (Evėn) dhe Jezusin pa baba sepse Zoti ėshtė i plotfuqishėm pėr gjithcka dhe ėshtė mė i miri Krijues.

  12 Sepse fjala e Perėndisėėshtė e gjallė dhe vepruese, mė e mprehtė se ēdo shpatėme dy tehe dhe depėrton deri nė ndarjen e shpirtit dhe tė frymės, tė nyjeve dhe tė palcave.(Hebrenjve – 4/12)

  Hebrejtė e akuzuan Jezusin se ai ishte fėmijė i lindur nga imoraliteti dhe nuk e besonin se ai lindi pa baba nga Fjala e Zotit “Bėhu” prandaj Jezusi u tha hebrejve.

  Dhe mos t'ju shkojė mendja tė thoni me vete: "Ne kemi Abrahamin pėr atė"; sepse unė po ju them se Perėndia mund tė nxjerrė bij tė Abrahamit edhe prej kėtyre gurėve. (Mateu 3/9)

  Ose sikurse i tha Zoti Abrahamit dhe gruas sė tij Sarės pėr lindjen e Isakut.
  “A ka vallė diēka qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr Zotin?” (Zanafilla 18/14)

  Ose sikruse tha Elizabeta gruas sė Zakarias pėr lindjen e Gjon Pagėzorit (Jahjės).
  ..”sepse me Perėndinė asgjė s'ėshtė e pamundshme” (Luka1/37)
 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  [

  Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!
  Jezusi ne bibel quhet qengji i Perendise, keshtu qe ai nuk eshte Zot sepse Zoti nuk eshte nje qengj e as nje pellumb e as nje njeri.Ky eshte besim panteist pagan nese mendon se Zoti behet njeri, kafshe apo ndonje krijese tjeter.Pikerisht kete nuk e kuptojne dot krishteret nga mesimet biblike.

  Jezusi nuk erdhi per faljen e mekateve perkundrazi ai nuk donte qe hebrenjve tu faleshin mekatet

  Duke parė, tė shohin, por tė mos vėn re; edhe duke dėgjuar, tė dėgjojnė, por tė mos kuptojnė, se mos pendohen dhe mėkatet u falen""..(Luka 8/11-12), (Marku 4- 2,10-13, 33

  Mundohu ti kuptosh keshtu keto vargje biblike dhe ke per te pare se eshte kuptimi real i saj.Pikerisht per kete profetizoi Jezusi duke u thene njerzve se kur te vije Profeti Muhamed do ta binde boten per mekat nderkohe qe krishteret mendojne se njerzit iu kane falur mekatet per shkak te besimit dhe kjo nuk eshte sipas ligjit te Zotit sepse me ane te ligjit njihet mekati, kush kundershton ligjin kundershton Zotin.

  ėshtė mirė pėr ju qė unė(Jezusi) tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi(Muhamedi); por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.
  Dhe kur tė ketė ardhur, ai do ta bindė botėn pėr mėkat, pėr drejtėsi dhe pėr gjykim.
  Pėr mėkat, sepse nuk besojnė nė mua;(si profet)
  Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t'ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja,(por prej Zotit) por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t'ju kumtojė gjėrat qė do vijnė.
  Ai(Muhamedi) do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t'jua kumtojė.
  Tė gjitha gjėrat qė ka Zoti janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t'jua kumtojė.(Gjoni 16/7-15)


  Shiko sa i ngjashem eshte profeti Muhamed a,s me Jezusin

  28 Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Kur ta keni lartuar(Si Zot) Birin e njeriut(Jezusin), atėherė do tė njihni se unė jam(Njeri-profet), dhe se nuk bėj asgjė prej vetvetes, por i them kėto gjėra ashtu si Zoti mė ka mėsuar.
  29 Dhe ai qė mė ka dėrguar ėshtė me mua; Zoti s`mė ka lėnė vetėm, sepse bėj vazhdimisht gjėrat qė i pėlqejnė``.(Gjoni 8)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 08-08-2015 mė 20:02

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Pse krishteret nuk besojne ne monoteizem sikurse Jezusi por besojne ne trinitet?

  11 E prandaj Perėndia do t'u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t'i bėjė tė gabojnė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės,12 qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė! (2 e Thesalonikasve 2/1-12)

  Bibla sotme eshte kthyer ne nje tradite ne vend te nje libri te Zotit.Eshte mbushur me letrat e Palit dhe keto sot quhen libri i Zotit.A mund te quhen letrat e Palit Libri i Zotit?
  Jezusi i kundershtonte hebrenjte se ato e kthyen librin e Zotit ne tradite njerzore.

  3
  Por ai u pėrgjigj dhe u tha atyre: ''Dhe ju pėrse shkelni urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj?

  Kėshtu ju keni ndryshuar urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj.
  7
  Hipokritė, mirė profetizoi Isaia pėr ju kur tha:
  8
  "Ky popull po mė afrohet me gojė dhe mė nderon me buzėt; por zemra e tyre rri larg meje.
  9
  Dhe mė kot mė nderojnė, duke i mėsuar doktrina qė janė urdhėrime nga njerėzit"''.Mateu 15  Doktrina trinitare qe jane urdherime nga njerzit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 08-08-2015 mė 20:13

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Xhemris Nuk me dhe pergjigje per vargun e Isaias,,
  Isaia : 9:5

  Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.Pra ketu behet fjale per jezusin,

  MOs me thuaj se pritet dikush tjeter ne kete profeci?
  Apo eshte varg i korruptuar.?

  Pastaj e di ti se c'fare prisnin izraelietet nga Mesihu? prisnin Clirimin dhe Mbreterimin,prandaj ata e kryqezuan pasi menduan se ai do ti clironte nga ,breterit pushtues,
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar lace pėr postimin:

  mesia4ever (09-08-2015)

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Xhemris Nuk me dhe pergjigje per vargun e Isaias,,
  Isaia : 9:5

  Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.Pra ketu behet fjale per jezusin,

  MOs me thuaj se pritet dikush tjeter ne kete profeci?
  Apo eshte varg i korruptuar.?

  Pastaj e di ti se c'fare prisnin izraelietet nga Mesihu? prisnin Clirimin dhe Mbreterimin,prandaj ata e kryqezuan pasi menduan se ai do ti clironte nga ,breterit pushtues,

  Bibla e thote

  "Kėshtu ju e keni bėrė tė pavleshme Fjalėn e Perėndisė, pėr shkak tė traditės suaj" !.(Mateu 15/6)

  Vete Jezusi ka dashur qe hebrenjte mos e kuptojne ate.

  por tė mos kuptojnė, se mos pendohen dhe mėkatet u falen""..(Luka 8/11-12),

  Pra bibla ka probleme serioze ne ate qe quan Perendi prandaj erdhi Kurani si libri i fundit per te sqaruar nderhyrjet njerzore ne bibel dhe te formoje botekuptimet e sakta te monoteizmit larg shtremberimeve njerzore.

  Edhe Jezusi e perdor termin Perendi duke sqaruar se ai nuk eshte perendi i vertete porse bibla kete term e perdor dhe per te tjeret.
  ''A nuk ėshtė shkruar nė ligjin tuaj: "Unė thashė: Ju jeni perėndi"?
  Nėse ai i quan perėndi ata, tė cilėve u qe drejtuar fjala e Perėndisė Gjoni 15


  Fjala Perendi eshte perdorur dhe per Moisiun ne bibel


  Eksodi 7/ 1: "Zoti i tha Moisiut: Shiko se unė po tė shikoj si perėndi pėr Faraonin dhe vėllai yt Aroni do tė jetė profeti yt."

  Eksodi 4/ 16 pėr Musain dhe Harunin: "...kėshtu ai pėr ty do tė jetė goja dhe ti pėr tė do tė jesh si Perėndia."


  Por edhe per Abrahamin

  5
  Dhe bijtė e Hethit iu pėrgjigjėn Abrahamit duke i thėnė:
  6
  "Dėgjona, o zoti im! Ti je midis nesh njė princ i Perėndisė, varrose tė vdekurėn tėnde nė mė tė mirėn nga varrezat
  tona, asnjeri prej nesh s'do tė refuzojė varrin e tij, me qėllim qė ti tė varrosėsh aty tė vdekurėn tėnde".Zanafilla 23

  Shiko si thote bibla per Melkisedekun!

  Pa nene pa baba, pa fillim ditesh e pa fund jete????? I perngjashem ????

  1
  dhe Abrahami i dha atij edhe tė dhjetėn e tė gjithave. Emri i tij do tė thotė mė sė pari "mbreti i drejtėsisė", dhe pastaj edhe "mbreti i Salemit", domethėnė "mbreti
  i paqes".
  2
  Pa atė, pa nėnė, pa gjenealogji, pa pasur as fillim ditėsh as fund jete, por i pėrngjashėm me Birin e Perėndisė, ai mbetet prift nė amshim Hebrejte 7


  Apo bibla i quan te gjithe bij te perendise

  Mateu 5/ 9, 44, 45. "9. Lum ata qė pėrpiqen pėr paqen, sepse ata do tė quhen bij tė Perėndisė.

  I Paster eshte Zoti nga te pasurit femije apo bij.amin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 09-08-2015 mė 20:05

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  A profetizoi bibla per Islamin dhe profetin e Islamit?

  Nga Isaia

  Sa tė bukura janė mbi malet kėmbėt e lajmėtarit qė sjell lajme tė mira qė njofton Paqen (Isai 52/7)

  Nga Nahum

  15 Ja mbi male kėmbėt e atij qė njofton lajme tė mira dhe qė shpall Paqen!Nahum 1

  15
  Dhe si do tė predikojnė pa qenė dėrguar? Siē ėshtė shkruar: ''Sa tė bukura janė kėmbėt e atyre qė shpallin Paqen, qė shpallin lajme tė mira!''.Romaket 10

  (Jeremia 28-9) Profeti qe profetizon Paqen kur fjala e tij te behet realitet do te njihet si profet i vertete i derguar prej Zotit

 19. #18
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Xhemis ti ke nje problem zoteri i nderuar. Ai problem eshte aq i madh saqe lirisht mund ta quajme 'gabim per vdekje'. Ti nuk e di se ka dhe ka patur dijetar Biblike qe per nje varg ka mundur te shkruaje 3 faqe te tera e ti mendon apo me mire te them aktron se e njeh Biblen me mire se ai... Ateiste si ti pretendoni se e njihni Biblen me mire se sa vet te krishteret. Andaj cdo debat me ty eshte i kote, cuditerisht ky forum te lejon ta keqperdoresh Biblen, por nuk d.m.th. se ke te drejte ta besh kete. Ste ka mbetur asnje argument jashta Biblik qe justifikon besimin tend ne nje fe teresisht te rreme tani e sa vjet mundohesh ta justifikosh besimin e genjeshtert duke interpretua dhe ri interpretuar Biblen, nje liber qe ti vet e quan falls dhe te rreme. Cudi!

 20. #19
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Xhemris Nuk me dhe pergjigje per vargun e Isaias,,
  Isaia : 9:5
  ,
  I nderuar Xhemisi nuk do te jape pergjigje, ai nuk do te merret me Profecine tek Isaia 9:5, se pastaj kush te mundohet ta shtremberoje Biblen?! Ta shtremberon fene e tij e si te mos presim nga njerez si ky mashtrues qe jeta i duket tallje e qe te mos shtremberoje edhe Biblen...

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Monoteizmi i Jezusit, profecia biblike kunder trinitetit dhe hyjnizimit te njeri

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  I nderuar Xhemisi nuk do te jape pergjigje, ai nuk do te merret me Profecine tek Isaia 9:5, se pastaj kush te mundohet ta shtremberoje Biblen?! Ta shtremberon fene e tij e si te mos presim nga njerez si ky mashtrues qe jeta i duket tallje e qe te mos shtremberoje edhe Biblen...
  Une nuk e shtremberoj biblen porse ju per te kuptuar historine e Jezusit duhet te lexoni biblen sipas interpretimit te palit dhe me pas te vendimit te Konstandinit ne keshillin e Nikeas duke ndryshuar gjuhen me te cilen foli Jezusi ne gjuhen greke dhe duke ndryshuar botekuptimin e mesimeve te jezusit per Zotin e duke futur brenda tyre koncepte dhe filozofi pagane greke.Kurse une e kuptoj natyrshmerine e Jezusit dhe shprehjeve te tij sipas mesimeve te Zotit te zbritura ne Kuran qe kritikojne nderhyrjet njerzore dhe shtremberimet e qellimshme qe njerzit gjate koherave i kane bere bibles dhe duke e mertuar ate liber te Zotit por qe ne realitet jane vetem letrat e Palit dhe bashkim me botekuptimin pagan per qenien e Zotit qe nga mesimet e jezusit per nje Zot te vetem, paganet greke e kthyen ne trinitet.  Tani lexo me vemendje dhe fute pak imagjinaten ne pune sepse eshte hera e dyte qe po te shpjegoj profecine e Isiaias

  Jemi ne kohen kur hebrenjte kerkonin te gjenin nje akuze per ta vrare Jezusin apo per ti bindur romaket per arrestimin e tij.Ato filluan ta akuzojne per blafsemi ate me qellimin e ngritjes se nje kurthi.  31
  Prandaj Judenjtė morėn pėrsėri gurė pėr ta vrarė me gurė.
  32
  Jezusi u pėrgjigj atyre: ''Ju tregova shumė vepra tė mira nga Ati im; pėr cilėn nga kėto mė vrisni me gurė?''.
  33
  Judenjtė u pėrgjigjėn duke thėnė: ''Ne nuk tė vrasim me gurė pėr asnjė vepėr tė mirė, po pėr blasfemi, dhe sepse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Perėndi''.
  34
  Jezusi u pėrgjigj atyre: ''A nuk ėshtė shkruar nė ligjin tuaj: "Unė thashė: Ju jeni perėndi"?
  35
  Nėse ai i quan perėndi ata, tė cilėve u qe drejtuar fjala e Perėndisė (dhe Shkrimi nuk mund tė bjerė poshtė),Gjoni 10


  Sipas akuzes se hebrenjve Jezusi duhej te vritej me gure sepse per to ai quhej Perendi.Por si iu pergjigj Jezusi kesaj akuze? Ai ju tha se kjo lloj forme eshte shprehi biblike dhe jo vertetesi se dhe me pare eshte shkruar ne bibel per njerez te tjere "Ju jeni perendi".Sepse bibla i quan perendi ato njerez qe ju eshte drejtuar fjala e perendise dhe kjo ne aspektin shprehimor.
  Pra Jezusi e mohoi te qenurit perendi i realte por duke treguar se fraza e perdorur eshte perdor ne bible dhe per njerez te tjere.

  Ja disa shprehi biblike per njerez te tjere qe jane quajtur perendi


  Kodi:
  Fjala Perendi eshte perdorur dhe per Moisiun ne bibel
  
  
  Eksodi 7/ 1: "Zoti i tha Moisiut: Shiko se unė po tė shikoj si perėndi pėr Faraonin dhe vėllai yt Aroni do tė jetė profeti yt." 
  
  Eksodi 4/ 16 pėr Musain dhe Harunin: "...kėshtu ai pėr ty do tė jetė goja dhe ti pėr tė do tė jesh si Perėndia."
  
  
  Por edhe per Abrahamin
  
  5
  Dhe bijtė e Hethit iu pėrgjigjėn Abrahamit duke i thėnė:
  6
  "Dėgjona, o zoti im! Ti je midis nesh njė princ i Perėndisė, varrose tė vdekurėn tėnde nė mė tė mirėn nga varrezat
  tona, asnjeri prej nesh s'do tė refuzojė varrin e tij, me qėllim qė ti tė varrosėsh aty tė vdekurėn tėnde".Zanafilla 23
  
  Shiko si thote bibla per Melkisedekun!
  
  Pa nene pa baba, pa fillim ditesh e pa fund jete????? I perngjashem ????
  
  1
  dhe Abrahami i dha atij edhe tė dhjetėn e tė gjithave. Emri i tij do tė thotė mė sė pari "mbreti i drejtėsisė", dhe pastaj edhe "mbreti i Salemit", domethėnė "mbreti
  i paqes".
  2
  Pa atė, pa nėnė, pa gjenealogji, pa pasur as fillim ditėsh as fund jete, por i pėrngjashėm me Birin e Perėndisė, ai mbetet prift nė amshim Hebrejte 7
  
  
  Apo bibla i quan te gjithe bij te perendise 
  
  Mateu 5/ 9, 44, 45. "9. Lum ata qė pėrpiqen pėr paqen, sepse ata do tė quhen bij tė Perėndisė.
  Me pas hebrenjte filluan ta akuzojne per nje blafsemi tjeter

  36 ju thoni se ai, qė Ati e ka shenjtėruar dhe e ka dėrguar nė botė, blasfemon, sepse ka thėnė: "Unė jam Biri i Perėndisė"?


  Shiko si e mohon Jezusi vetes kete term te realte te fjales Bir i Perendise duke u thene se ai ishte vetem Krishti.

  41
  Prej shumė vetėve dilnin demonė qė bėrtitnin dhe thoshnin: ''Ti je Krishti, Biri i Perėndisė''. Por ai i qortonte dhe nuk i lejonte tė flisnin, sepse ata e dinin se ai ishte Krishti.Luka 4

  (tek ungjijtė e tjerė fjala "bir i i perėndisė" nuk pėrmendet pasi pėrmendet vetėm fjala Krishti Perėndisė. Shiko (Marku 8/29) ,(Luka 9/20-21)


  Pra vete personi qe ka shkruar biblen e pohon se kjo eshte bere qellimisht dhe jo se Jezusi ka predikuar kete gje.


  Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr. Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.(Gjoni 20:30-31)

  Pikerisht kjo fraze ne bibel perdoret dhe per te tjere

  Kodi:
   Eksodi 4/ 22: "Dhe ti do ti thuash faraonit: Kėshtu thotė Zoti: Izraeli ėshtė biri Im, I parėlinduri im." 
  
  2 Samuelit 7/ 14: "Unė do tė jem pėr tė njė baba dhe ai njė djalė pėr Mua…
  
  " Beni Izraelėt (bijtė e Izraelit) u quajtėn bijtė e Zotit. 
  Ligji I pėrtėrirė 14/ 1: Ju jeni bijtė e Zotit, Perėndisė tuaj…" 
  
   bibla i quan te gjithe bij te perendise 
  
  Mateu 5/ 9, 44, 45. "9. Lum ata qė pėrpiqen pėr paqen, sepse ata do tė quhen bij tė Perėndisė.

  Konkluzioni 1

  Ne rradhe te pare bibla tregoi se shprehja frazelogjike nuk eshte e realte dhe se Jezusi nuk eshte perendi, por ajo eshte menyre e te shprehurit ne bibel e cila eshte perdorur dhe per persona te tjere, po keshtu dhe fjala Biri i perendise ne bibel eshte perdorur dhe per te tjere pra tregon se kjo nuk eshte e realte apo e posacme vetem per Jezusin, por keshtu eshte kur biblen e kane shkruar njerez te ndryshem.


  Rasti me krahasues per kete ceshtje eshte

  Shiko si thote bibla per Melkisedekun!

  Pa nene pa baba, pa fillim ditesh e pa fund jete?????


  1
  dhe Abrahami i dha atij edhe tė dhjetėn e tė gjithave. Emri i tij do tė thotė mė sė pari "mbreti i drejtėsisė", dhe pastaj edhe "mbreti i Salemit", domethėnė "mbreti
  i paqes".
  2
  Pa atė, pa nėnė, pa gjenealogji, pa pasur as fillim ditėsh as fund jete, por i pėrngjashėm me Birin e Perėndisė, ai mbetet prift nė amshim Hebrejte 7

  Konkluzioni 2


  A mund te themi se Melkisedeku eshte "Bir i Perendise"? Jo kurrsesi edhe pse ka lindur pa baba e pa nene, edhe pse sipas bibles ska as fillim jete dhe fund jete keto dy cilesi qe jane te posacme vetem per Zotin, Kujto zbulesen Alfa dhe Omega.Pra bibla eshte qe i ben njerzit perendi, bij te perendise, u jep atyre cilesi hyjnore por ne te vertete ato nuk jane te tille porse bibla e ben kete ne aspektin shprehimor sepse biblen fatkeqesisht e kane shkruar lloj lloj njerzish.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 10-08-2015 mė 00:20

Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •