Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 45 prej 45
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Çfarë kërkon feja në rrugë?!

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Iliria e Para Suedia eshte shtet i perparuar, suedezet jane popull humanist dhe te krishtee ne shumice, mos harro te cekesh se suedezet deklarohen si te krishtere ne shumice. Kushtetutat e tyre jane shkruar nga te paret e tyre te krishtere, mos te harrojme se suedezet u bene te civilizuar kur pranuan krishterimin. Perpara ka vlejte ligji i Ali Bungut.
    Te vetmeve qe iu imponua ateizmi dhe islami ishim ne shqiptaret, Islami nga PO per pese shekuj dhe ateizmi nga komunizmi i gatuar midis Beogradit. Te dyja keto ideologji na ndajten nga kultura evropiane e krishtere e cila kishte marre fill edhe ne trojet tona, per kete ne si popull sillemi sikur vijme nga nje vend i botes se trete.
    Suedia punon me humanizem te krishtere. Liri dhe barazi per te gjithe. Suedezet nuk urrejne, luftojne dhe vrasin njeri tjetrin sic bejme ne shqiptaret. Suedezet nuk shkojne te terrorizojne vendasit ne Siri. Suedezet nuk shkojne ne Itali e te plackisin te moshuar. Kete moral nuk e mesuan nga alienet apo nga darvinizmi por nga humanizmi i krishtere. Humanizmi huazon nga Teiizmi e jo nga ateizmi
    Korrupsioni, padrejtesia, hajnia e shtetit, pa pergjegjesia vijne nga morali ateist dhe jo nga krishterimi. Nje shoqeri kur nuk provon t'i ndaloje keto nese per te keto krime nuk konsiderohen si amorale. Suedia eshte shtet i perparuar sepse bazen e kane krishtere.
    shqiptaret po e shohin se asnje e keqe nuk iu vjen nga krishterimi, perkundrazi shume te keqija iu kane ardhur nga islami dhe darvinizmi...

    Po ti heqesh krishterimit "darvinizmin" ("njerezve" te krishtere) behet njesoj si islamizmi. Nuk ka ndonje ndryshim.

    Kristianizmit pa evolucionin kthehet ne fene e dikurshme qe "gjermonte djallin me shkopa"

    Kete pak a shume ta thote dhe vet Papa,qe evolucioni nuk eshte ne kundershtim me fene. Dhe ska si te jete ndryshe,se natyra njerezit evolvojne. Po ti heqesh evolucionin fese i heq llogjiken,mbetet diçka ku njerezit besojne pa menduar dhe pa kuptuar se perse besojne.

  2. #42
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Çfarë kërkon feja në rrugë?!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Po ti heqesh krishterimit "darvinizmin" ("njerezve" te krishtere) behet njesoj si islamizmi. Nuk ka ndonje ndryshim.

    Kristianizmit pa evolucionin kthehet ne fene e dikurshme qe "gjermonte djallin me shkopa"

    Kete pak a shume ta thote dhe vet Papa,qe evolucioni nuk eshte ne kundershtim me fene. Dhe ska si te jete ndryshe,se natyra njerezit evolvojne. Po ti heqesh evolucionin fese i heq llogjiken,mbetet diçka ku njerezit besojne pa menduar dhe pa kuptuar se perse besojne.
    Krishterimi bjen ne kundershtim me darvinizmin. Papa mund te haje *** sa te doje gjithe diten e gjate bile edhe naten ne ora 3 te nates por e verteta eshte se darvinizmi bie ne kundershtim me krishterimin. Perse e them kete ekziston nje arsye shume e thjeshte. Baze e besimit krishter eshte Bibla. Bibla thote qartazi se njeriu u krijua ndaras nga kafshet. Pra u krijua ne shembelltyren e Perendise. Kjo nuk thuhet per kafshet.
    Krishterimit nuk i nevojitet darvinizmi sepse darvinizmi mbeshtetet ne botekuptimin ateist. Per shkak se ateizmi si botekuptim presupozon se nuk ka krijues dhe mundohet ta spjegoje ekzistencen tone dhe te botes pa nevojen qe te kete krijues ka propozuar teorine e evolucionit qe njihet edhe si darvinizem. 2. Per shkak se ne krishterim nuk ka nevoje qe nje kafshe te evoluoje ne nje kafshe tjeter apo nje kafshe te evoluoje ne njeri sepse ato i ka krijuar Perendia nuk ka nevoje qe te hyje ne mes darvinizmi. Pra botekuptimit atest i nevojitet darvinizmi qe te justifikohet ndersa krishterimit jo.
    Me falni per shprehjen e keqe por vertete ky Pape eshte nje idiot qe nuk i di ose i injoron me qellim deklaratat e besimit krishter. Per kete do te denohet ashper nga Perendia sepse deklarimi i genjeshtrave eshte kunder Urdheresave te Zotit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 20-03-2016 më 19:00

  3. #43
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Çfarë kërkon feja në rrugë?!

    Edhe nje pyetje te sinqerte i nderuar Serafim. Po e zeme se te krishtere dalin te rrahin njerez me shkopinje (gje qe nuk ndodhe sepse te krishteret nuk mund tua bejne kete as kafsheve e le me njerezve). Si e di ti si ateist se kjo gje eshte amorale dhe gje e keqe.

    Iliria e Para edhe per ty nje pyetje. A nuk thoni ju se njeriu vet e cakton se cka eshte morale e cka jo. Hajde une po te vi dhe po te godas shuplake ne fytyre dhe po te them se mua kjo po me duket morale sepse une 'si ateist vet e caktoj se cka eshte morale e cka jo'. Cka do te me thoje?! Qitash kur spo te konvenon e pranon se njeriu nuk po e percaktojka se cka eshte morale e cka jo. Cudi eshte me njerez si ju...

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Çfarë kërkon feja në rrugë?!

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Edhe nje pyetje te sinqerte i nderuar Serafim. Po e zeme se te krishtere dalin te rrahin njerez me shkopinje (gje qe nuk ndodhe sepse te krishteret nuk mund tua bejne kete as kafsheve e le me njerezve). Si e di ti si ateist se kjo gje eshte amorale dhe gje e keqe.

    Iliria e Para edhe per ty nje pyetje. A nuk thoni ju se njeriu vet e cakton se cka eshte morale e cka jo. Hajde une po te vi dhe po te godas shuplake ne fytyre dhe po te them se mua kjo po me duket morale sepse une 'si ateist vet e caktoj se cka eshte morale e cka jo'. Cka do te me thoje?! Qitash kur spo te konvenon e pranon se njeriu nuk po e percaktojka se cka eshte morale e cka jo. Cudi eshte me njerez si ju...
    Si mund te caktojme per nje person a njeri se çfare eshte morale dhe çfare eshte amorale o jo-morale ? E para,ky moralitet duhet te jete i vertete,i vertetuar. Duhet te jete te pakten nje e vertete e pranuar si universitale,pra nje e vertete e pergjithshme.
    (Ne rastin tend,mendimin dhe arsyetim qe ti shpreh,kunder dijes dhe shkences,kunder kesaj te vertete te pranuar,eshte nje mendim dhe arsyetim amoral. Pra, je nje fetar amoral o kunder moralit te pergjithshem...)

    Ne rastin e "rrahjes me shkop" kemi ate qe mund te quhet morali "kategorik" (simbas Kant) qe "ti duhet" ta besh kete aksion pa asnje qellim tjeter, por se ta ka urdheruar ligji,tradita o rregulli. E bej kete veprim, se me duket i drejte o edhe se ma kane urdheruar dhe per kete me duket po prap i drejte.
    Ne "rrahjen me shkop" kemi pastaj dhe moralin llogjik o etik te ketij veprimi,qe do te thote;duke e ditur qe demtojme personin qe rrahim ky veprim qe ne bejme eshte i pranushem si norme (individuale dhe shoqerore) si moral i ndergjegjshem ? Kant,shfaq tri pika arsyetimi :

    1) "Vepro sikur gjithçka qe ti kryen duhet,per vullnetin tend,do behet nje ligj universal"
    Dmth,p,r,sh ;do te vjedhesh por duhet ta dish qe vjedhja nuk mund te behet nje ligj universal. Ne rastin tend,do te mohosh shkencen dhe diturine,dihe qe ky mohim nuk mundet te behet nje ligj universal.

    2) "Vepro ne menyre qe ta trajtosh umanitetin (njerezimin),si ne vet personin tend,edhe ne personin e çdo njeriu tjeter,gjithmone si rezultat final jo vetem thjeshte si mjet a qellim ". Qe do te thote pak a shume respekto çdo person o raport njerezor. Miqesia e krijuar per perfitime personale eshte nje akt amoral per teorine kantiane.
    Ne rastin tend,mosrespektimi i ateistave eshte nje "akt" jo moral. (Por ketu jemi njesoj,se edhe une i shaj,por per nje qellim e nga nje kendveshtrim tjeter..qe nuk eshte ai thjeshte i mosbesimit..)

    3) "Vepro ne menyre qe vullneti i juaj te mundet te udhezoj nje legjislacion universal "
    Qe do te thote te jesh "autonom" te jesh "ligj i vetvetes". Pra, deshirat,sentimentet o impulset e tjera duhet te kene nje ndergjegje racionale,nje etike morale. Ne rastin tend,ky amoralitet personal qe eshte religjoz o fetar,vjen nga nje tradicion o tradite fetare,dhe si i tille nuk eshte universale ne nje kostum moral i kohes qe jetojme.

    Megjithate,si etik teorike universale,rrahja me shkop e fetareve qe jane kunder shkences,si forme morale,edhe se formale,te pakten si princip duhet analizuar.

  5. #45
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Çfarë kërkon feja në rrugë?!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Ne rastin tend,mosrespektimi i ateistave eshte nje "akt" jo moral. (Por ketu jemi njesoj,se edhe une i shaj,por per nje qellim e nga nje kendveshtrim tjeter..qe nuk eshte ai thjeshte i mosbesimit..)

    3) "Vepro ne menyre qe vullneti i juaj te mundet te udhezoj nje legjislacion universal "
    Qe do te thote te jesh "autonom" te jesh "ligj i vetvetes". Pra, deshirat,sentimentet o impulset e tjera duhet te kene nje ndergjegje racionale,nje etike morale. Ne rastin tend,ky amoralitet personal qe eshte religjoz o fetar,vjen nga nje tradicion o tradite fetare,dhe si i tille nuk eshte universale ne nje kostum moral i kohes qe jetojme.
    Jezusi i Nazaretit na ka urdheruar qe t'i trajtojme te tjeret ashtu sic do te deshironim qe ata te na trajtonin. Mos respektimi i myslimaneve dhe ateisteve te ketij forumi nga ana ime nuk vie per shkak te krishterimit por sepse une besoj se ata po flasin per gjera qe nuk ia kane idene dhe se po flas ne te mire te tyre. Une nuk mund te urrej ateistet dhe myslimanet per shkak te zgjedhjes qe kane bere per te mos besuar ne Perendine.
    Une nuk i urrej as ateistet e as myslimanet, perkundrazi iu ndohmoj dhe i perkrahi me aq mundesi sa kam. Kam shoke myslimane dhe ateiste dhe asgje te keqe skemi ne mes vete.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •