Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Mazhoranca aprovon ligjin pr Arsimin e Lart, injoron krkesat e akademikve

  Miratimi i Ligjit t Arsimit t Lart n Parlment sht nj hap prpara n reformimin e Universiteteve dhe shkollave t larta, sht nj hap i domosdoshm pr tu ndar nga e kaluara dhe pr t ndrtuar nj struktur universitare me standarte bashkkohore e t njjta me universitetet publike dhe private t BE.
  Arsyeja q m bri t rishkruaj edhe nj her n prkrahje t Ligjit t ri pr Asimin e Lart sht pr t spjeguar se prse kundrshtimet ndaj ktij Ligji nga ana e disa pedagogve nuk jan aspak profesionale, por n fakt kan nj prapavij q synon mbajtjen e nj status quo-n korruptive q vazhdon pr nj koh t gjat, pikrisht sepse ligji i vjetr jo vetm ishte me mangsi t theksuara dhe i ndryshuar disa her n mnyr klienteliste, por edhe se prfituesit-klient q n fakt jan po kta pedagog e profesor,- kan vite t tra n drejtim t universiteteve dhe kan shkelur me t dy kmbt do aspekt ligjor dhe nnligjor, duke dmtur rnd nga ana akademike katr elemtent baz t arsimit t lart:
  -cilsin e msimdhnies (mungesa n leksione, leksione t cunguara, programe difektoze
  dhe aspak t standartizuara, tekste mesimore t pamiratuara nga nj Kshill botuesi universitetit),
  -laboratort (pr shkak t mungess s projekteve cilsore pr prmirsimin e laboratoreve aktuale dhe pr krijimin e laboratorve t rinj),
  -Praktikat msimore dhe profesionale (pr shkak t mungess s Marveshjeve ndrministrore
  pr realizmin e ktyre praktikave),
  -mungesa e autonmis universitare pr shkak t drejtimit autokratik t Rektorve, Dekanve dhe
  P.Departamenteve q kan qndruar m shum sa afatet kohore t prcaktuara me ligj pikrisht sepse u manipulua me ligjin e kaluar.
  Nga pikpamja politike, kundrshtimi i Ligjit t Arsimit t Lart nga ana e opozits sht gjithashtu jo korrekte, pikrisht se ka qn kjo opozit dikur n pushtet q ka ndryshuar apo m mir prmirsuar Ligjin e vjetr t 2007 rreth 3 her, dhe pikrisht duke br dy gabime t rnda politike , gabime t cilat kan dmtuar rnd drejtimin e Universiteteve Publike sepse me zgjatjen artificiale dhe klienteliste t qndrimit n drejtim t drejtuesve aktual, i kthyen kta drejtues (q jan aktualisht drejtim akoma), praktikisht n pronar privat t ktyre Universiteteve Publike, dhe duke dmtuar rnd autonomin Universitare.
  S dyti nga ana politike po kjo opozit, nprmjet brjes s ligjit t vjetr m 2007 dhe tre prmirsimeve (ndryshimeve) deri n 2013, me brjen e nn ligjeve dhe udhzimeve t paqarta dhe kontradiktore kan shkaktuar jo pak probleme n drejtimin e Universiteteve, n fitimin e titujve akademik pa kritere, n mungesn e projekteve, n mungesn e kontrollit dhe t marrjes s masave nga ana e M.A.SH-it ndaj Universiteteve publike, etj.
  Pra miratimi i Ligjit t Ri pr Arsimin e Lart sht pritur jo vetm me interes por edhe me shpres pr t dal nga bataku i shkeljeve t vazhdueshme dhe t keqmanaxhimit t drejtuesve aktual t universiteteve publik (sepse universitetet privat kan t paktn nj manaxhim shum m t mir se sa publiket, dhe kan qn nn nj kontroll m t rrept financiar dhe akademik).
  sht pritur me interes dhe me shpres nga shumica e pedagogve , kjo nuk ka dyshim, sepse pr her t par u realizua nj ligj i cili priti 18 muaj pr tu miratuar n Parlamentin shqiptar, pasi u konsultua, u morn vrejtjet prkatse, u przgjodhn sygjerimet m t mira dhe u plotsua pr tu miratuar nj Ligj i cili na afron shum t paktn nga ana teorike (sepse do t shohim zbatimin), me standartet e vndeve t BE, Anglis dhe SHBA-ve, duke krijuar mundsit m t mdha pr nj reform cilsore n prmirsimin e cilsis s msimdhnies, prmirsimin e laboratorve, realizimin e projekteve prkatse dhe m t dobishme n mnyr q studentt t kn nj mundsi m t madhe pr tu aftsuar dhe prt marr informacionet m t prditsuara pr programet dhe kurrikulat pr t cilat ata kan przgjedhur.
  Probleme t mdha t ngelura nga e kaluara mbetej dhe mbetet akreditimi i universiteteve publike dhe atyre private, si dhe shprndarja m e mir e studentve fitues si n programet e universiteteve publike ashtu dhe n ato private, sepse deri tani studentt m t mir shkonin n Universitetet publike.
  Pikrissht ktu duhen par arsyet se prse disa individ pedagog vazhdojn t cysin dhe t thon t pavrteta pr Ligjin e Ri duke natemuar apo duke luajtur rolin plakave magjistare n paralajmrimet e kobshme dhe aspak profesionale.
  Dihet q neni 112 pr problemin e shefave t shrbimit mjeksor duhet t rregulluar duke e ndar shefin e shrbimit nga Prgjegjsi i Departamentit, por kto mund t bhen me Udhzime, ndrsa prshkrimi specifik i puns s shefit t shrbimit dhe i prgjegjsit t departamentit duhet t bhet prkatisht nga Ministria e Shndetsis dhe ajo e Arsimit.
  Pra i prket Kapitullit 12 nuk kam se far t them m tepr se sa Kyreministri i vendit, duke patur parasysh se ky kapitull sht cilsor t cilin e kundrshtojn disa nga kta pedagog vetm pr shkak t raportit t prqindjes n Komisionin prkats n favor t komisionerve nga ana e administrats se sa ato pedagogve. Por kjo mendoj se nuk prbn nj problem pr t ciln duhet anatemuar.
  Sidoqoft arsyet se prse disa nga kta pedagog kan nj koh t gjat q brtasin dhe ulurasin madje duke br dhe shkrime me tituj aspak t denj pr nj pedagog, sht se kta njerz i kan patur mundsit t jap sugjerimet dhe vrejtjet e tyre por nuk i kan br ose kan dal n tv private dhe kan br kritika aspak profesionale; gjithashtu vetm jan mjaftuar me kritika t aspektit t justifikimit politik, gj q nuk sqarohet aspak problematika n diskurset e ndonjrit nga kta pedagog.
  I vetmi argument q mund t justifikoj kundrshtimet e tyre ndaj Ligjit t ri, q mund t justifikoj prfshirjen e disa studentve me disa parrulla qesharake para parlamantit, q mund t justifikoj shkrimet aspak profesionale por vetm dis-informuese, q mund t justifikoj prpjekjet pr t detyruar median dhe publikun pr drejtsin e argumenave t tij, sht - varsia dhe servilizmi politik ndaj Opozits, asaj opozite e cila dje i ka dhn plot poste dhe lshime ktyre pedagogve gjat qeverisjes s saj.
  Detyrimi pr t folur pa argumente, pr t debatuar me imponim, kjo ka qn detyra kryesore e ktyre pedagogve t prkdhelur nga politika e djeshme q sht n opozit sot.
  Servilizmi politik i disa pedagogve t cilt si qaraman pr t kaluarn nga e cila prfituan por q nuk kthehet m, n vnd q t flasin n mnyr profesionale, vjellin vrer dhe prpiqen t dis informojn pr Ligjin e Ri sapo miratuar.
  Pikrisht, sht ky servilizm politik ai q Ligji i Ri i miratuar krkon t rregulloj, jan pikrisht ato shkelje, abuzime, klientelizma, korrupsine, autokratizma, fitime t parregullta titujsh akademik, t cilat mbrohen nga kta pedagog t favrizuar nga Ligji i kaluar- por q krkon t rregullohen nga Ligji i Ri i miratuar.
  N prfundim mund t shpreh keqardhjen pr kta klloun t politiks t cilt derdhin lot krokodili pr t kaluarn nga e cila prfituan, por q kundrshtojn me forc e me keqdashje do ndryshim dhe reform q shrben pr t prmirsuar gjndjen katastrofike t Arsismit t lart, gjendje e cila ka mbetur e prkeqsuar nga ndrhyrjet pa kriter t politikanve t djathte e t majt t s kaluars.
  Asnj Ligj i Arsimit t Lart nuk sht konsultuar kaq gjrsisht brnda dhe jasht vndit se sa ky Ligj q mendoj se sht i arrir, pr gjndjen n t cilm sht Arsimi i Lart sot.
  Mbetet zbatimi, i cili pas miratimit do ti jap nj nxitje positive pmirsimit t gjndjes aktuale n Arsimin e Lart.

 2. #2
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Miratimi i Ligjit nj sukses pr Arsimin e Lart

  Cfare thote ligji i vjeter i arsimit te larte?
  Cfare thote ligji i ri i arsimit te larte?
  Nga krahasimi i 2 ligjeve te shohim se cfare eshte ndryshuar.
  Kush ankohet per ligjin e ri dhe cili eshte ekzakt argumenti qe ligji i ri ka probleme??
  Postit te pare i mungojne faktet kryesore se cfare thone te dy ligjet dhe pse eshte kundershtuar ky ligj
  nga disa politikane dhe pedagoge universitetesh???
  Nje pjese e madhe e problemeve qe kane sot universitetet nuk lidhet shume me ligjet ne fuqi,por me
  paaftesine e drejtuesve te universiteteve ne drejtim dhe organizim te operacioneve administrative dhe financiare..
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 24-07-2015 m 21:41
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Miratimi i Ligjit nj sukses pr Arsimin e Lart

  Nqs ky ligj do te quhej sukses personal i ilit & co, le ta etiketonim si te tille (Sukses)...

  Ne fakt ky ligj ka shume paqartesi dhe abuzime flagrante mbrenda tij! Me teper sesa per nje reforme e mirefillte ne arsimin e larte, ai demton rende universitetet shteterore. Eshte nonsens qe universitetet private te kene hapesiren per tu deklaruar si publike duke perfituar fonde per kerkime shkencore, apo duke marre leje per godina te reja duke i justifikuar ato me ngritjen e kuotave!
  Nga ana praktike eshte i paperballueshem financiarisht nga studentet! Me keto lloj rritje tarifash, bachelori do te kushtoje 1000uro, kurse masteri 2000uro. Nderkohe qe dhjetra mijera familje, gjejne veshtiresi ne shlyerjen e detyrimeve energjitike qe nuk i kalojne ne disa raste as 20 mije leke te vjetra, Shqiperia sot ka vendosur tarifa per arsimin e larte, qe jane 2-3 here me te kushtueshme se ne shtetet prestigjioze perendimore...

  Nuk mund te justifikohet e gjithe kjo masaker qe po i behet arsimit te larte vetem nje emri: KLINTELIZMIT!

  Nejse, fare ka bere sagllam Rama ne keto dy vjet qeverisje, qe mos ta menderoste edhe me arsimin do thoni ju?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 25-07-2015 m 09:43
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime n 440 postime

  Pr: Miratimi i Ligjit nj sukses pr Arsimin e Lart

  Asnje reforme nuk do kete sukses po nuk u vendos baza e arsimit;meritokracia falas.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Miratimi i Ligjit nj sukses pr Arsimin e Lart

  Si rripen pedagoget qe rrjepin studentet.Nga Artan FUGA

  Aq cope – cope eshte financimi i universiteteve publike nga buxheti saqe vetem nga mbyllja e shkollave doktorale ne keto dy vitet e fundit, krejt akt i paligjshem, jane humbur qindra milione leke, aq sa ne disa raste fondi per pagat mbulon vetem 9 muaj rroge per pedagoget, kurse gjoja fondet per kerkimin shkencor jane vetem disa therrime per te ushqyer minjte dhe ato shperndahen pa asnje transparence dhe ne menyre klienteliste, pa kritere te njohura, pa transparence dhe pa analize.

  Pagat e pedagogeve te thjeshte, atyre qe mbajne mbi kurriz ngarkesen ne auditore, jane kaq te uleta sa pedagogu i ndershem me te nuk blen dot asnje liber, nuk abonohet dot ne asnje reviste, nuk ndermerr dot asnje udhetim pune, nuk shkon dot as per nje konference shkencore, nuk abonohet dot as ne site online shkencore, me nje fjale nuk shtyn vecse jeten e perditshme si nje varfanjak i mjere.
  Poqese lihen te lira tarifat e shkollimit, keto mund te “rregullohen” vetem duke i fut duart ne xhepat e familjeve te studenteve.

  Doni arsim qena? Paguani qimet e kokes : Do te haje njeriu njeriun…

  Kurse ka private qe me leket e studenteve blejne toka, risorte, financojne fushata elektorale, etj.
  Edhe poqese ben nje liber a tekst, absurde, nuk quhet pune e shperblyeshme as e matshme. Dhe as te mos presi te marre ndonje lek sepse librat piratohen duke u fotokopjuar.

  Pastaj pedagogu i padenje, pasi ka humbur besimin te cdo shperblim i drejte, nis e imponon me dhune tekstin e tij dhe nis plagjiaturat per tekste surrogato sepse rruge tjeter nuk i kane lene.
  Vidh per te jetuar.

  Kjo eshte drama qe ligji i ri i arsimit as e prek e as e sheron.

  Po ju them fakte, nuk ju rrefej perralla :

  Ne dy vitet e fundit kam qene i detyruar te financoj me rrogen time personale botime shkencore ne departamentin qe drejtoj perndryshe do te kishin mbet ne mes te rruges.

  Ka deshmitare.

  Ja ky eshte financimi i kerkimit shkencor sot.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Miratimi i Ligjit nj sukses pr Arsimin e Lart

  I beni nje propozim per Grant Sorosit qe e keni afer me zyrat ne Tirane te financoje
  per rrogat e pedagogeve dhe punen kerkimore shkencore per te pakten 10 vjet.
  Kjo mund te rrise kualitetin e mesimdhenies sepse rroga e mire do i nxise pedagoget
  per cilesi te larte ne leksione praktika dhe aksesori mesimore,si materiale video/audio,power point
  apo udhetime per qellime te mesuari te nje subjekti ne nje leksion.
  Mund ti behet thirrje nga Ministria e Arsimit te gjithe bizneseve te medha
  ne Shqiperi qe te dhurojne para,te sponsorizojne per rrogat
  e pedagogeve dhe punen kerkimore.
  Ne shkembim te sponsorizimit shteti t'ja ule pak taksen ketyre bizneseve.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Mazhoranca aprovon ligjin pr Arsimin e Lart, injoron krkesat e akademikve


  Ligji i Arsimit t Lart, i debatuar mjaft nga politika dhe akademikt do t jet pjes e diskutimeve q presidenti Bujar Nishani do t zhvilloj me pedagog dhe akademik.

  Sipas burimeve zyrtare t Presidencs, takimi konsultues sht parashikuar t zhvillohet n Presidenc ditn e hn.

  Tashm, ligji i Arsimit t Lart, pas miratimit n Kuvend i sht dorzuar kreut t shtetit pr dekretim. Takimi vjen pikrisht n kuadr t kundrshtimeve q akademikt dhe pedagogt kan kundr ligjit.

  Seanca e posame maraton e s marts u shoqrua me debate t forta mes mazhorancs dhe opozits.

  Qeveria mbron ligjin duke deklaruar se ai rrit cilsin, prgjegjshmrin dhe konkurrencn.

  Risia e ligjit sht dija cilsore q ofron, konkurrenca e ndershme dhe prgjegjsia e re q vjen pas nj mnyr t matshme treguesish performancash dhe sigurisht edhe skema e re e financimit, deklaronte t enjten n Top Story, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.

  Por opozita thot se ligji sht klientelist, shkatrron autonomin e universiteteve dhe rrit tarifat pr studentt duke u hequr t drejtn e arsimimit shtresave n nevoj.

  / Top Channel
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Mazhoranca aprovon ligjin pr Arsimin e Lart, injoron krkesat e akademikve

  Seanca maraton, ligji pr Arsimin e Lart miratohet me 78 vota. Opozita braktisi votimin

  Deputett e opozits dhe t maxhorancs kan diskutuar deri n ort e vona t mngjesit pr nismn Ministris s Arsimit.

  Deputett e opozits e kan quajtur projektligjin e arsimit t lart si antikombtar dhe q do t cenonte rnd arsimin e lart n vend. N seancn e djeshme kan folur rreth 40 deputet t t dy kampeve politike, ndrkoh q Kryeministri Rama dhe ishkreu i qeveris Berisha kan replikuar me njri-tjetrin pr rreth dy or rresht.

  Rama dhe Berisha jan thumbuar gjat seancs pr godinn e Kryeministris, artikullin e Financial Times dhe rritjen ekonomike.

  Deputetja Topalli e ka kundershtuar ligjin duke thene: Refuzojeni kt ligj. Sepse nj milion t papunt nuk kan 3 apo 4 mij euro pr t paguar universitetin. N kt tarif nuk prfshihen librat, transporti. Refuzojeni kt ligj, sepse ky sht ligji q u thot t rinjve, ikni. Ky kryeministr ka zgjedh t bj tregti diplomash,-deklaroi Topalli.

  Ndrkohs, sipas ministres s Arsimit, Lindita Nikolla, reforma n arsimin e lart krijon nj vizion t ri pr Universitetet n Shqipri.

  Ndrsa prfaqsues t maxhorancs kan deklaruar se nisma sht hartuar nga nj ekip specialistsh. Sipas ministres s Arsimit, reforma n arsimin e lart krijon nj vizion t ri pr Universitetet n Shqipri.

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Mazhoranca aprovon ligjin pr Arsimin e Lart, injoron krkesat e akademikve

  Projektligji pr arsimin e lart, akademikt: Grev nse s’ndryshon

  Forumi pr Lirit Akademike dhe Autonomin Universitare ka dal kundr projektligjit t qeveris pr arsimin e lart.

  Gjat nj takimi t mbajtur dje, antar t ktij forumi kan argumentuar pikat pr t cilat nuk bien dakord. Ata kan paralajmruar nisjen e nj greve prgjat ktij muaji, nse projektligji drgohet n Kuvend i pandryshuar, n variantin e br publik n media. “Kemi vendosur q t’i prgjigjemi ndryshe.

  Presim q drafti i ri i projektligjit t dal dhe n momentin q del, n qoft se vazhdon prpjekja pr t cenuar lirit akademike dhe autonomin universitare, ne pastaj do t’i prgjigjemi me t gjitha mjetet demokratike q kemi n dispozicion dhe q lejon Kushtetuta, deri n grev”, tha koordinatori i forumit, Mark Marku.

  KUNDRSHTIT
  Akademikt kan argumentuar se projektligji pr arsimin e lart q sht hartuar nga Ministria e Arsimit cenon rnd autonomin universitare. Ve ksaj, profesort than se n saj t skems s financimit q parashikohet n kt draft, nuk favorizohen universitet shtetrore, por ato private.

  “Forumi konstaton se po paraqitet nj projektligj pa koherenc me variantet tashm t debatuara. N vend t nj mekanizmi tregu, edhe ai i konceptuar keq, na paraqitet ekstremi tjetr, etatist dhe q ceon n thelb lirit universitare duke i vendosur nn thundrn e administrats”, thuhet n deklaratn pr shtyp t Forumit pr Lirit Akademike dhe Autonomin Universitare.

  Sipas sociologut Zyhdi Dervishi, agjencit e ngritura n kt draft nuk jan gj tjetr vese nj kontroll i Qeveris ndaj universiteteve. “Nj mas pr t mbuluar ushtrimin e pushtetit nga Qeveria. Me keqardhje e them q aty duket m shum sikur ky ligj sht br pr arsimin universitar, jopublik”, tha Dervishi. Akademikt pjesmarrs n takim vlersuan se koha e vn n dispozicion pr shqyrtimin e projektligjit sht e reduktuar. Ata krkuan q Ministria t’u jap m tepr koh universiteteve pr shqyrtimin n mnyr t detajuar t projektligjit.

  KRKESAT
  Forumi pr Lirit Akademike dhe Autonomin Universitare ka dal me disa krkesa. Akademikt kan krkuar q drafti pr arsimin e lart t mos politizohet, por t marr gjith kohn e mundshme pr diskutim me t gjitha grupet e interesit. “Forumi, n mbrojtje t lirive dhe t drejtave qytetare q ky projektligj cenon seriozisht krkon: T jepet nj periudh t paktn prej disa javsh q jo vetm profesorati t arrij t bj kritikn nen pr nen t projektligjit, por edhe t ket mundsin t ndrtoj propozime alternative pr Kuvendin e Shqipris”, thuhet m tej n deklarat.

  Brenda ksaj hapsire kohore mund dhe duhet q t gjitha instancat e njohura nga ligji, sikurse jan Akademia e Shkencave, Konferenca e Rektorve, kshillat dhe qeverit studentore t japin vlersimet dhe propozimet. Akademikt kan krkuar q t zhvillojn diskutim me ministren Nikolla mbi kt draft, si edhe t thirren pr seanc dgjimore n Kuvend.

  “Sa m sipr bjn pjes n krkesa minimale q na lindin nga t drejtat tona qytetare, prandaj mosrealizimi i tyre konsiderohet prej nesh si nj cenim i njanshm i ktyre t drejtave dhe lirive, ka na sjell detyrimin po aq qytetar pr t krkuar respektimin e tyre duke prdorur t gjitha t drejtat dhe lirit q na njeh ligji, si edhe n respekt t t gjitha detyrimeve tona morale dhe profesionale prpara studentve, prindrve dhe shoqris. Nse kjo nuk ndodh, ne do t’i shfrytzojm t gjitha kto mjete demokratike dhe kushtetuese, prfshi ktu edhe mjetin m ekstrem demokratik, grevn”, mbyllet deklarata e akademikve.

  PROJEKTLIGJI
  Ministria e Arsimit ka hartuar projektligjin pr arsimin e lart, i cili sht kontestuar edhe nga senati i Universitetit t Tirans. Por sipas ministres Nikolla, kemi t bjm me nj draft i cili nuk ka marr ende formn prfundimtare. M hert, Nikolla ka br me dije se do t mirpres t gjith vrejtjet dhe rekomandimet q do t bhen nga universitet dhe profesort n adres t prmirsimit t projektligjit.

  Panorama

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Mazhoranca aprovon ligjin pr Arsimin e Lart, injoron krkesat e akademikve

  UT, Kule kundrshton ligjin pr arsimin, dekant heshtin

  Universiteti m i madh n vend, ai i Tirans, ka dhn t tjera sugjerime pr hartuesit e reforms n arsimin e lart. N dgjesn e nj dite m par Komisioni i Medias diskutoi propozimet e reja q ky universitet mendon se duhet t ndryshohen prpara se ligji t kaloj pr miratim n Parlament. Pasi vlersoi prmirsimet n draft, rektori i Universitetit t Tirans, Dhori Kule, shprehu disa sugjerime q lidhen me krijimin e institucioneve publike t pavarura, mnyrn e funksionimit t agjencis s financimit dhe bordit t akreditimit, si dhe ciklet e studimit. Ve ktyre, ai krkoi kthim t kshillave t fakulteteve, sistemit part-time t shkollimit dhe bllokimin e transferimit t studimeve nga deg t ndryshme brenda nj universiteti. Ndrkoh gjat seancs dekant pavarsisht pyetjeve t deputetve nuk kan preferuar t shprehen as pro, as kundr projektligjit.

  PROPOZIMET

  Universiteti i Tirans vijon t kundrshtoj kapitullin XII pr krijimin e institucionit publik t pavarur, model q sipas tij nuk gjendet n asnj vend t Europs. “Nse do t ket institucione t tilla nga e mir publike ato degradojn n t mir private dhe humbet prmbajtja e institucioneve t arsimit t lart”. Vrejtjet e tij vijuan me Agjencin Kombtare t Financimit, duke krkuar q buxheti i universiteteve t mos varej nga ky mekanizm, por direkt nga Parlamenti. “N ligj parashikohet q universitetet n varsi t skems s financimit t tyre bjn marrveshje 3-vjeare me Ministrin se si do t jet prqindja e financimit t tyre. Si mund t dal nj agjenci t ndryshoj nj marrveshje q e kan br universitetet me Ministrin.

  Do t sugjeronim q kjo t hiqet e t mbetet n kompetenc t ministrit ose Parlamentit”. Bordin e administrimit rektori Kule e cilsoi nj risi pozitive duke ndar menaxhimin nga drejtimi akademik, por problem mbetet prbrja dhe kompetencat e tij. “N ligj parashikohet q n varsi t prqindjes s buxheteve nga t ardhurat e vet universitetet krahasuar me t ardhurat nga buxheti i shtetit do t jet antarsia n bord. M i interesuar sht ai q ka m shum fonde nga buxheti i shtetit, pa rndsi nse do t ket 3 apo 4 antar n bord. Ndrkoh sht parashikuar pakica bllokuese nga Ministria”, vuri n dukje Kule, duke shtuar se ky bord nuk mund t ket kompetenca akademike.

  Panorama

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e Larte

  Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e Larte

  Vazhdon serialin e marrzive t rikthimit n Parlament presidenti yn i nderuar Nishani i cili ktheu edhe Ligjin pr Arsimin e Lart sot.
  Jan disa Ligje q kur ka ardhur Maxhoranca n Pushtet q Presidenti yn i nderuar vazhdon t rikthej fal, aftsive t tij dhe saktisht Ai nuk ka dekretuar deri tani:
  -Ligjin pr Shrbimin e Jashtm,
  -Ligjin pr autoritetet pr Forcat e Armatosura,
  -Ligjin pr Shkolln e Magjistraturs,
  -Ligjin pr Gjykatn e Lart,
  -dhe sot Ligjin pr Arsimin e Lart.
  ǒpo ndodh kshtu me Presidentin ton t nderuar? Prse ky karshillk obsesiv ndaj disa ligjeve t rndsishm t Maxhorancs? A mos ndoshta rikthimi i ktyre ligjeve vjen nga q Maxhoranca prej 85 deputetsh nuk sht profesionale n krahasim me stafin e tejprofesional t Presidentit? Apo mos ndofta vet Presidenti yn i nderuar ka rastisur me nj iQ (kooficient inteligjence) mbi normn? Apo mos lepuri fshihet diku n lidhjet e tij me partin n t ciln ka milituar q pas dshtimit n ngjarjet e dikurshme n ish Shkoll e Bashkuar n Tiran?
  Kuptohet vetvetiu se detyrimi q ka Presidenti yn i nderuar ndaj atyre q e vendosn President t vendit (pa ndonj kriter binds bazuar n hierarkin profesionale dhe moshn) se ai ishte m i duhuri duke u votuar me 71 vota para 4 vitesh, duhet t jet i madh. Dhe kjo po dshmohet me an t rikthimit t Ligjeve q bn nj Shumic Parlamentare plebishitare n krahasim me at shumic parlamentare kur u zgjodh si president, Presidenti yn i nderuar.
  Sikur t vihej n kandar rikthimi i ligjeve n Kuvend duke peshuar argumentat e shndosh ligjor t stafit t Presidentit ton t nderuar, me detyrimet q ka Presidenti yn i nderuar dhe Stafi i tij ndaj PD q sot sht n opozit, athere pa ndonj dyshim kandari i pa-anshm i logjiks s shndosh do t anonte plotsisht ndaj detyrimeve. Dhe kto detyrime ndaj PD, e kan futur Presidentin ton t nderuar jo vetm n nj qorrsokak ligjor por edhe shoqror.
  Ligjor sepse Projekt ligjet e miratuara jan trsisht t konsultuara me jurist profesionist sipas profilit dhe mos miratimi dhe vonesat q shkakton ri kthimi tyre n parlament i kushton shum shtetit ligjor.
  Shoqror sepse tymnaja q prpiqet t prhape stafi i Presidentit dhe vet Presidenti i cili na paska gjetur disa ykla prej t cilave ligjet nuk mund ti dekretoj dot Presidenti yn i nderuar, po shkakton (pikrisht at q krkojn disa koka t ndezura dhe q kan frik se mos dmtohen nga ligji) - destabilitet, nprmjet t cilit t krijohet prshtypja se Parlamenti nuk po punon mir, Qeveria nuk po punon mir, se dyshja Rama-Meta, ka maru, ka maru..., etj, etj.
  Le t kthehemi tek ri-kthimi i fundit i Ligjit Pr Arsimin e Lart. Ky rikthim i ka vn kapakun t gjitha ri-lthimeve t ligjeve pr disa arsye t veanta:
  -sepse ky ligj sht ndodhta i vetmi ligj n 25 vite q sht konsultuar, sugjeruar, pr 18 muaj jo vetm npr Universitetet Publike dhe Private, n stafet e tyre akademike por edhe nga pedagog t veant t cilt kan drguar sugjerimet e tyre nprmjet e-amileve, diskutimeve n fakultete. Si i till ky Ligj mendoj se mbetet nga ligjet m t rrahur dhe t korrigjuar para se t konsultohej edhe nga ndrkombtart.
  - sepse nprmjet ktij ligji mund t reformohet Arsimi i Lart, ligjet e mparshm t t cilit kishin mangsi t theksuara dhe boshllqe t rnda ligjore t cilat masakruan Arsimin e lart nn pretekstin e rritjes s prqindjes s studentve n Arsim i cili sipas ish kryeministrit t asaj kohe Shqipria mbetej prapa vndeve t tjera t cilt e kishin 55/1000 banor ndrsa ne e paskshim shum m pak. Ky ish Kryeministr harronte q n at shifr bota fuste edhe dy vitet e fundit t shkolls s mesme, prandaj shifra e dhn nga ai ishte e pasakt.
  -Sepse kundrshtimet pr ligjin erdhn vetm nga nj i ashtuquajtur Profesor me mbiemrin Fuga i cili mori prsipr t kritikoj ligjin duke ngatrruar profesionalizmin dhe rolin e tij si akademik me politikn. Kundrshtimet e tij jan t njohura dhe t kritikuara nga ana ime n dy shkrime t fundit tek gazeta SOT.
  Sidoqoft nj nga gaffat juridike me t cilat sht kundrshtuar ligji mbetet .. aluzioni i marrzishm Presidentit ton t nderuar se...Ligji qnka pr shtetin dhe jo pr universitetet???!!! Po universitetet dhe studentt i nderuar President nuk jan n kt shtet? Nejse pr kt problem Presidenti sht e nevojshme t konsultohet me akademikun Nard Ndoka.
  T gjasht argumentat e Presidentit ton t nderuar nuk jan t vlefshme pr disa arsye:
  Argumenti i Par.duhen shmangur qasjet etatiste t cilat qnkan mshiruar n Arsimin e Lart뒒?! Nj argument me t vrtet sa pr tu gjndur Kola n pun , pra pr hir t porosis sipas His Master Voice, Presidenti e gjeti nj pseudo-argument pr t kundrshtuar ligjin. Kjo shmangie etatiste sht n fakt nj absurditet.
  Argumenti i dyt녒kushtzohet e drejta pr arsimin e lart nga kriteri i pagesave??!! Po jan kto sofizma q ka vendor n dekret ky Presidenti yn i nderuar, pr t prligjur ri-kthimin e Ligjit? A nuk e di ai se tarifat vendosen jo nprmjet Ligjit por nprmjet Udhzimeve? E Prse napaska kushtzuar t frejtn pr n Arsim t Lart? Sepse krkon lritere si nota pr tu futur n Shkoll t Lart? Gabim i rnd i nderuar President , pr Ju dhe pr stafin tuaj.
  Argumenti i tret녒ky ligj nuk garanton Autonomine e institucioneve dhe Lirin Akademike. sepse ligji kufizokrka fondet publike pr shkak t financimit t pjesshm....???!!!! Mesa duket stafi i tij nuk e ka lexuar mir ligjin sepse t ardhurat q vijn n Universitete prdoren nga Universitetet, pra Ligji konfirmon dhe nxit lirine akademike dhe shtimin e t ardhurave dhe jo e kundrta. Pra duket q sht nj argument fals.
  Argumenti i Katrt..kundrshton formimin e Agjensive Autonome.. ky argument tregon edhe njher se sa larg BE dhe SHBA sht Presidenti yn i nderuar dhe stafi i tij i lodhur. Dihet q Universitetet kan dhe kontrollohen nga Agjendsi Autonome t vendit ose t huaja pr problem specifike me qllim q t mos shmangen nga kriteret akademike standarte.
  Argumetni i Pest.Autonomia e Universiteteve sht cnuar nga ndikimi i Egzekutivit n prbrjen e Bordit t Administrimit Ja dhe nj marrzi juridike e Presidentit ton t nderuar dhe e Stafit t tij t lodhur. Dihet se Universitetet publike jan t varura nga shteti dhe nuk mund t jen trsisht t pavarura dhe kjo ndodh n do vnd t bots, t ardhurat, fondet jan dhe duhet t jen t kontrolluara nga shteti, sepse nuk jan t pakta rastet kur Universitetet publike jan kthyer ashtu si dhe tani q po flasim n Universitete Publlike .. me Pronar Privat, q bn t doj me fondet dhe njerzit.
  Argumenti i gjasht.prmban dispozita n lidhje me mbarimin e mandatit t strukturavedrejtuese dhe rregulla pr kufizimin e mandatit.. Ja ku qnka fshehur Lepuri Presidenti krkon q nprmjet ri-kthimit t Ligjit t prjetsoj apo t paktn t mbaj n detyr kta drejtues t tanishm duke pretenduar se qnkan shkelur t drejtat e drejtuesve???!!! OU. Bravo i nderuar President, Po prse i nderuar edhe sa koh krkon t lsh n drejtim t Universiteteve publike kta drejtues t korruptuar q jan n drejtim q nga vitet 2000 ?
  Apo harruat se ishit ju q konfirmuat amandamentet e Ligjit t vjetr i cili i amendua disa her gjat drejtimit t maxhorancs PD vetm e vetm pr t ln n drejtim t njjtt njerz n universitete, t cilt n fund t fundit mbajn prgjegjsi pr ka ka ndodhur dhe po ndodh n Arsimin e lart n t cilin aktualisht sht dmtuar rnd nga:
  Nepotizmi i drejtuesve,
  Korrupsioni galopant,
  Rnia e cilsis s msim dhnies,
  Marrja e titujve pa kriter
  Klientelizm i pashoq n futjen n pun
  -etj
  N prfundim, mendoj se rikthimi i ktij ligji i cili mbetet nj nga ligjet m profesional pr nga formulimi dhe prmbajtja, dhe gjithashtu m reformatori, sht nj njoll e zez e Presidencs drejtimin e Presidentit t nderuar Nishani, dhe duke prfshir dhe 4 ligjet e tjera, kjo prbn nj karshillk t papar ndonjher n historin e politiks shqiptare ku nj president i ardhur me mik pengon punn e egzekutivit dhe t shtetit vetm e vetm se mendoj se ka marr urdhr nga Partia nga e cila ka ardhur.

 12. #12
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  etatiste????? sofizma?????***-shillik????obsesiv????
  Artikull mizerabel.Mbushur me shprehje pordhe per konfuzion,lol.
  Ja perse Nishani nuk firmos nje tufe pallavrash.
  Mesoni si te shkruani shqip dhe ne rrjedhe llogjike te argumentave.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. 2 antart m posht falenderuan benseven11 pr mendimin e shprehur n kt postim:

  murik (18-08-2015),pirro10 (15-08-2015)

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  pse per konfuzion i nderuar ben seven?
  Mos e ke fjalen per argumentat e Presidentit Nishani i cili npermjet stafit te tij ka dekretuar nje rikthim pa asnje baze logjike. vetem e vetem sepse ka marre urdher nga PD.
  Perkundrazi, nese njeh ndopak se cpo ndodh ne Arsimin e Larte do te me jepje te drejte.
  Sidoqofte, eshte e pamundur te luftosh me Din Pakun sepse sa me pak te dish aq me shume mendon se di. Keto jane problemet e diskutimeve.
  Me thuaj nje argument ku ai ka te drejte he une do tju argumentoj me saktesi se perse gabon.

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Edhe nje sugjerim i nderuar ben shtata: mos komento per gjera qe nuk merr vesh se tregon injorancen tende.

 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  nuk mevjen cudi qe 11 injorante te kane falenderuar. e meriton.

 17. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Ligji per arsimin e larte, nga do qe ta analizosh, vetem reforme ne avantazh te arsimit nuk mund te jete! Presidenti Nishani do njolloste figuren e tij nqs do e dekretonte!
  Ky ligj shkon ne favor te Henri ilit dhe ndonje sharlatani te ngjashem qe ka ngrene pershesh me te gjitha qeverite.

  Mirepo kur mendon se kush e ka hartuar te bihen te gjitha udite: nje zonje si kjo ministria e arsimit, e cila akoma sot e kesaj dite, olimpin e CV-se se saj, ka masterin e Kristalit, qe e mbylli me firmen e saj si jo-efektiv! Shto ketu edhe sugjerimet e Babilon Rromes, skicatori qe s'ka shitur asnje skice ne jeten e tij, dhe del kjo pahavure skandaloze qe pritet te votohet nga mazhoranca...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #17
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Edhe nje sugjerim i nderuar ben shtata: mos komento per gjera qe nuk merr vesh se tregon injorancen tende.
  Shkrimi jot reflekton konfuzion dhe injorance.
  Ti s'di te strukturosh fjalite si duhet.
  Kjo tregon cfare shkolle muti ke bere lol.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 19. Anetart m posht kan falenderuar benseven11 pr postimin:

  murik (18-08-2015)

 20. #18
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  pse per konfuzion i nderuar ben seven?
  Mos e ke fjalen per argumentat e Presidentit Nishani i cili npermjet stafit te tij ka dekretuar nje rikthim pa asnje baze logjike. vetem e vetem sepse ka marre urdher nga PD.
  Perkundrazi, nese njeh ndopak se cpo ndodh ne Arsimin e Larte do te me jepje te drejte.
  Sidoqofte, eshte e pamundur te luftosh me Din Pakun sepse sa me pak te dish aq me shume mendon se di. Keto jane problemet e diskutimeve.
  Me thuaj nje argument ku ai ka te drejte he une do tju argumentoj me saktesi se perse gabon.
  Rikthim pa baze llogjike?????
  Nga e di ti qe eshte pa baze llogjike?
  Projektligjet qe i dergohen Presidentit per firmosje jane material i shkurter se si duhet te jete ligji
  qe jepet per tu firmosur.Por ketyre projekteve u mungojne detajet.
  Ne keto raste se bashku me projekt ligjin nga parlamenti,presidentit i dergohet edhe nje raport shoqerues ne
  lidhje me projektligjin.Fakti qe presidenti s'ka firmosur tregon
  1.Mundet qe raporti te jete jo i plote,ose jo i qarte,ose jo bindes,ose te kete gjykim shume te ceket te problemit,ose
  te kete ceshtje per te cilat presidenti nuk eshte dakort.Ne kete rast Presidenti e kthen projektligjin per tu rishikuar dhe jep
  rekomandime se cfare duhet ndryshuar,cfare duhet futur,cfare duhet hequr, etj.
  2.Projektligji i ri nga menyra se si eshte shkruar bie ne kundershtim me interesat, lirite dhe aspiratat e studenteve,bie ne kundershtim
  me lirine e krijimit, progresit shkencor,ka efekt kufizues per arsimin e larte.....
  3.Aspekte te projekt ligjit bien ne konflikt me ligje te tjera ekzistuese qe mund te sjellin probleme serioze me vone.Nje tjeter shkak qe e frenon
  Presidentin te firmose.Kjo nuk eshte ndonje cudi per aq kohe sa ne parlament projekt ligji hartohet nga deputete amatore si Taulant Balla, nje i korruptuar dhe hajdut.
  4.Vizioni i Presidentit eshte shume here me i gjere se sa vizioni dhe interesat e grupimeve te caktuara si grupimet
  e pedagogeve dhe akademikeve,apo interesat e grupeve studentore apo interesat partiake.
  Vizioni i presidentit eshte qe te nxise progresin dhe produktivitetin e institucioneve te arsimit te larte ne nje nivel akoma me te larte, ne edukim dhe progres shkencor.Eshte nje vision qe te kenaqe interesat e politikaneve,por edhe te pedagogeve dhe studenteve.
  Sipas presidentit qellimi i nje ligji te ri eshte qe te kenaqe te gjitha palet qe kane interesa ne kete mes dhe jo te jete i nje anshem,te kenaqe vetem pedagoget dhe t'jua fuse studenteve sepse njeanshmeria nuk eshte drejtesi dhe nuk i sherben aspak progresit ne arsimin e larte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 15-08-2015 m 20:39
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 21. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Edhe te ishte nje president i PS, do bente te njejten gje me ligje te aprovuara nga PD. Nuk po ben ndonje gje te papare ndonjehere.

 22. #20
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Nishani dhe Marrzia e tij e Fundit: rikthimi n Kuvendi i Ligjit pr Arsimin e

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Edhe te ishte nje president i PS, do bente te njejten gje me ligje te aprovuara nga PD. Nuk po ben ndonje gje te papare ndonjehere.
  Edhe po te kishte qene alien dhe qeverine ta kishin marsianet, presidenti nuk duhej ta dekretonte kete ligj! Merru me thelbin e eshtjes dhe jo banalizimin e saj...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •