Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 222
 1. #1
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Pergatitje mbi Kėshillin Pan Orthodhoks tė 2016.
  Ne Sitin e Kishes; Lajme Orthodhokse, eshte raportuar se mė 5 korrik Shkėlqesia e tij Hilarion i Volokolamsk, pėrgjegjės pėr Punėt tė Jashtme tė Patriarkanės sė Moskės, u takua me Shenjterine e tij Bartholomeu I, i pare ne emer te tij, Patriku i Konstandinopojės. Fanari ishte njė vend i takimit mes lidėrve tė dy Kishave motra, tė cilat diskutuan kryesisht mbi Kėshillin Ekumenik te 2016.

  http://2.bp.blogspot.com/-TfMneHTZmK...400/Phanar.jpg

  Shenjteria e tij Bartholomeu I dhe Mitropoliti i Volokolamsk Hilarion


  Pas njė shkėmbimi tė dhuratave, dy peshkopėt kanė diskutuar pėr bashkėpunimin midis dy Kishave pėr tė organizuar mė mirė sinaksin koncilor me theks tė veēantė nė bashkėpunimin ndėr-orthodhokset, pastaj tė kalonin nė festimin e njė mijė vjeteve tė pranisė ruse nė malin Athos. Metropoliti Hilarion pastaj ka ekspozuar pikėpamjen e tij nė Lindjen e Mesme dhe pėr situatėn katastrofike nė Siri, si dhe nė diasporė. Hilarion pastaj vizitoi reliket e Tre Hierarkeve ne katedralen e Shen Gjergjit. Tė dy prelatėt u priten nė aeroportin e Stambollit ditėn tjetėr, ku ne aeroport perpara nisjes se Metropolitit ishte i pranishem edhe ambasadori rus nė Republikėn Turke.


  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #2
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Komisioni teologjik i Patriarkanes moskovite, refuzon dokumentet
  e propozuara nga komisioni i Koncilit Pan-orthodhoks.
  Hierarket ruse shpresojne qe nje komision teologjik te modifikoje
  pikat e ngritura deri me tani, ku midis te cilave "gjenden shume boshlleqe".

  burimi: Mospat.ru ( 21 korrik )
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #3
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Pak dite me pare, Patriarkana orthodhokse e Jeruzalemit ka publikuar nje deklarate
  “per te informuar ne menyre te sinqerte Kishat motra orthodhokse” mbi disa pika ku nuk permbajne
  asnje te vertete mbi sulmin qe ka ndermarre ndaj territoreve qe ne menyre kanonike dhe historike
  i perkasin Patriarkanes Antiokene, sipas rendit orthodhoks.
  Ne te vertete ky territor ben pjese ne juridiksionin eklezial Antioken me “gjithe Lindjen”,
  me themelimin e pese patriarkanave apostolike.
  Kush ndjek historine e Kishes, di mire qe Eterit e Koncilit Ekumenik te IV qe u mbajt ne
  Kalqedoni me 451, ku ngriten ne rang patriarkane Jeruzalemin qe deri ne ate kohe ishte
  vetem nje qender peshkopale Antiokene, kete per “respektin ndaj vuajtjeve dhe ngjalljes
  se Zotit tone Krisht”. Per gjate shekujve Patriarkana Antiokene i ka dhuruar disa dioqeza
  ne menyre qe te kishte nje ekzistence si patriarkane edhe Jeruzalemi, ketu mund te kujtojme
  qe Haifa ishte nje qender peshkopale nen juridiksionin Antioken, der ne fund te shek.XVIII.
  Patriarkana e Jeruzalemit, me mbeshtetjen e ambasadorit amerikan, ka mundur te
  kryej sherbimet fetare vetem neper shtepia dhe jo ne nje godine te mirefillte per sherbime
  liturgjike, si pra mundet te akuzoje Patriarkanen moter Antiokene qe te pervetesoje nje te drejte qe eshte e saja…?
  Jo vetem por akuzon Kishen antiokene per etno-filetismo, kur eshte pikerisht kjo e fundit
  qe kryen sherbimet per te gjithe orthodhokset qe jane numerikisht shume ne ato
  vendet e Gjirit Persik, ne disa gjuhe si psh. Arabisht, greqisht, rusisht dhe rumanisht ne
  Liturgjine e Shenjte. Ne Ameriken Veriore dhe Australi, perdoret gjuha anglishte ku ne
  perqindje te konvertuarit jo-arabe te kesaj Kishe kane arritur mbi 50% .
  Ne Jug dhe Qender te Amerikave Liturgjia eshte perkthyer prej kohesh ne gjuhen spanjolle dhe portogeze.

  Shpresojme qe Perendia te nderhyje per mbarevajtjen e kishave motra te vendeve arabe.
  Ku uniteti dhe dashuria te zevendesojne keto aktet e fundit, dhe Ungjilli i shenjte te beje
  zemrat e orthodhokseve me perfaqesuesit e tyre patriarket e Jeruzalemit dhe Antioken ti
  drejtohen ēeshtjeve me te rendesishme dhe urgjente qe sot shtrohen per zgjidhje.
  Kushtet historike imponojne qe orthodhokset duhet te perballojne te bashkuar keto
  momente…
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #4
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kthimi i uniatizmit e servirur ne formen e nje salce te re.

  Emri: caldei_assiri.jpg

Shikime: 2600

Madhėsia: 8.5 KB

  Linea aktuale e vatikanit ne lidhje me katoliket lindor (orientale ) konsiderohet si nje
  sistem tashme i vjeteruar…, ndonse, vazhdon te propozoje me politike “ riformimin”
  me kuptim te nje uniteti te kishave orientale/lindore ndermjet tyre, ne menyre paradokse
  pikerisht ato qe vet me pare kane thyer kungimin me njera-tjetren., duke krijuar keshtu
  nenshtrim me rivalitet.
  Kete e kane tentuar per te paren here katoliket Melkite kundrejt patriarkanes Antiokene,
  me propozimin ne shkrirjen e dy realiteteve ne nje Patriarkane te vetme, ate te Antiokene
  me nje besim shume orthodhoks, por ne kungim me ate te Romes. Ne fund, ky projekt u pezullua
  nga ana e patriarkanes orthodhokse Antiokene, pasi ishte e pamundur te realizohej
  ky “projekt” duke patur parasysh dallimet rrenjesore midis Kishes orthodhokse dhe Selise romane.
  Ne nje tjeter realitet eklezial, por gjithnje ne Lindje, po i njejti propozim eshte drejtuar
  nga ana e katolikeve kaldei: ku patriku Louis Raphaėl Sako (majtas, ne foto) i Kishes Kaldea
  ka bere nje apel te gjitha kishave me preardhje nestoriane, ku te gjitha se bashku te krijojne
  nje Kishe te vetme Orientale ( Lindore )ne kungim me Romen.

  Me daten 10 korrik mberriti nje pergjigje, ne formen e nje dokumenti me titull; “ Autenticiteti i nje bashkimi “
  i shkrojtur nga Mar Awa Royel ( ne te djathte, ne foto ) i Kishes Asiro Lindore, qe nuk i largohet linjes se pergjigjes
  qe perdori Patriarkati Antioken me pare, ne perputhje me dyshimet qe lindin ne nje bashkim unitar.
  Citojme vetem paragrafin e fundit te dokumentit:

  "...dhe neve lutemi dhe shpresojme ne diten ku ky propozim te jete prezantuar nga nje Patriarkat kaldeo katolik
  ku te jete ne plotesine e "pater et caput" [" kapo dhe krye"] i Kishes se tij.
  Deri ne ate dite, Kisha katolike kadea eshte nen administrimin e Kuries romane, Selise se Romes,
  ne “Kodin e Kanoneve te Kishave Orientalo/Lindore” qe nuk i perkasin Kishes Lindore,
  keshtu qe duhet te presim rezultatet e dialogut te vertete me Kishen katolike romane, qe eshte vendi nga ku edhe merren vendimet zyrtare”:


  Burimi: Arberia Ortodossa.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #5
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Peshkopi orthodhoks bind vajzen te mos hidhej nga ura.


  Peshkopi Stefan i Gomel'
  Emri: vladyka_Stefan_22luglio2015.jpg

Shikime: 2639

Madhėsia: 47.8 KB

  Ne dioqezen e tij ne Biellorusi, nje vajze me moshen 19 vjeēe ka mundur te hipe ne harkaten e nje ure pedonale
  Mbi lumin Sozh, duke qare ka treguar qellimin e saj te hidhej nga ajo lartesi prej 30 metrash.
  Megjithe nderhyrjen e policise, ēelesi i zgjidhjes se kesaj drame ishte vladika Stefan, i cili kishte zyrat tij ne afersi me uren ne fjale,
  qe me nderhyrjen e tij nderroi mendjen e vajzes qe mos te hidhej, duke e shoqeruar ne zyrat e tij te dioqezes dhe duke bashkebiseduar
  ne lidhje me shqetesimet qe ajo kishte.
  Behet e ditur qe vajzen peshkopi e bindi te pranonte ndihme nga psikollogu.
  Ai gjithashtu ka refuzuar te leshoje komente ne lidhje me ngjarjen duke shtuar vetem;” nuk jam nje hero”.

  Burimi : sb.by, kp.by
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #6
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  KISHA ORTHODHOKSE DHE TE TJERA LINDORE NE TORINO:  Ne Torino ka shume kisha e komunitete orthodhokse dhe kristiane orientale.
  Keto qe do te shkruaj jane ato qe ka njoftime, kjo deri dy vjet me pare, e preēizoj pasi
  qe ne plot dy vjet ne qytete te tjera italiane komunitete emigrantesh nga Evropa Lindore dhe Rumania
  kryesisht, jane ne zgjerim te vazhdueshem…

  Emri: Torino06.jpg

Shikime: 2630

Madhėsia: 82.0 KB  Kisha Orthodhokse San Massimo, Peshkop i Torinos (Patriarkana Moskovite)


  Emri: Torino05.jpg

Shikime: 2629

Madhėsia: 18.4 KB
  Kisha Orthodhokse Rumune e Shen Parashqevis (Patriarkati i Rumanise)  Emri: Torino04.jpg

Shikime: 2622

Madhėsia: 24.0 KB


  Famullia Orthodhokse Rumune e Ngritjes se Kryqit te Shenjte (Patriarkati i Rumanise)


  Vazhdon...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #7
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: Torino08.jpg

Shikime: 2668

Madhėsia: 57.7 KB

  Famullia Orthodokse Rumune e Shen Nikolles Taumaturg (Patriarkati i Rumanise)


  Emri: Torino03.jpg

Shikime: 2624

Madhėsia: 25.3 KB
  Komuniteti Grek Orthodhos me kishen Lindja e Shen Joan Pagezorit (Patriarkati Kostantinopolit);

  Famullia Orthodhokse Ruse e Ritit te Vjeter, kisha Shen Nikolla Taumaturg ( Metropolia Belokrinitsa)
  Famullia Orthodhokse Rumune te Kalendarit te Vjeter, me kishen e Shen Petros e Shen Pavlit
  ( Metropolia e Slatioara ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #8
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kristian orthodhoks oriental ( jo kalqedonian )

  Emri: Torino02.jpg

Shikime: 2644

Madhėsia: 49.5 KB
  Famullia Copte Orthodhokse e Shen Marise se Virgjer ( Patriarkati Kopt i Aleksandrise )
  Famullia Orthodhokse Tewahedo Etiopiane Debre selam Medhane Alem e ( Patriarkatit te Addis Abebes )

  Emri: Torino01.jpg

Shikime: 2654

Madhėsia: 90.9 KB
  Kristiane katolike lindor – Uniate :
  Emri: Torino07.jpg

Shikime: 2612

Madhėsia: 20.7 KB


  Komuniteti Italo-arbereshe i San Michele Arcangelo (Eparkia e Lungros).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #9
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Per te gjithe orthodhokset shqiptar, ku ngjashmeria e ritit liturgjik na afron shume me kishat helenike,
  informoj qe prania e madhe ne territorin italian, duke gezuar nje prestigj internacjonal dhe nje prezence shekullore (Patriarkati Ekumenik),
  na jep mundesine te ndjekim nga afer kultin e gjysherve qe eshte i njejte sikur ne Atdhe. Kush eshte i interesuar mund te gjeje kishen me afer tij...
  Per kete postoj ketu me foto te bashkangjitura, kishat e ndryshme ne Itali, te kryesuara nga Patriarkana Kostantinopoletane.
  Pershendetje.
  KISHAT DHE FAMULLITE E ARQIDIOQEZES ORTHODHOKSE TE ITALISE E MALTES ( PATRIARKATI EKUMENIK ):


  Emri: 91_images_stories_com_form2content_p7_f21_thumb150_250.JPG

Shikime: 2573

Madhėsia: 9.9 KB
  Kisha Katedrale Shen Gjergji i grekeve ne Venezia.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f789.jpg

Shikime: 2546

Madhėsia: 13.8 KB
  Kisha Greko-orthodhokse e Shen Lukes Ungjillor ne Padova.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4689.jpg

Shikime: 2539

Madhėsia: 14.4 KB
  Manastiri i Shen Gjergjit e Murgeshave Fisnike, ne Venezia.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #10
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4699.jpg

Shikime: 2535

Madhėsia: 17.9 KB

  Manastiri i Shperfytyrimit te Zotit dhe e Shen Varvares, ne Montaner (Trevizo ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f809.jpg

Shikime: 2544

Madhėsia: 11.9 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Theodhorit ne Palatino (Rome).


  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2869.jpg

Shikime: 2508

Madhėsia: 10.9 KB

  Kisha arqipeshkopale greko-orthodhokse e Shen Andreas ne Rome.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 27-07-2015 mė 23:22
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #11
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f829.jpg

Shikime: 2495

Madhėsia: 11.7 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Stefanit ( komunitet rumun ) Roma.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f839.jpg

Shikime: 2494

Madhėsia: 12.2 KB
  Kisha greko-Orthodhokse e Shen Jerasimit ne Perugia.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2879.jpg

Shikime: 2482

Madhėsia: 9.7 KB
  Famullia Orthodhokse e Shen Andreas Apostull, ne Cittą di Castello
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #12
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2899.jpg

Shikime: 2436

Madhėsia: 13.9 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shenjteve Pietro dhe Pavlit, ne Napoli.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2909.JPG

Shikime: 2437

Madhėsia: 10.2 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Sofise, ne Marcianise ( Kazerta ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2919.jpg

Shikime: 2415

Madhėsia: 11.1 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Nikolles dhe Trinise se Shenjte, ne Trieste
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 27-07-2015 mė 23:29
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #13
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2929.jpg

Shikime: 2396

Madhėsia: 13.7 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Fjetjes se Nenes se Zotit, ne Livorno.


  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f2939.jpg

Shikime: 2385

Madhėsia: 10.0 KB
  Kisha greko-orthodhokse e Shen Nikolles ne Genova.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3199.jpg

Shikime: 2401

Madhėsia: 10.0 KB
  Kisha greko-orthodhokse e Shen NIkolles ne Brindizi.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 14. #14
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3209.jpg

Shikime: 2383

Madhėsia: 17.9 KB

  Kisha greko-orthodhokse e “Zonja e Engjejve”, ne Barletta ( Bari ).

  Emri: 91_images_stories_com_form2content_p7_f321_thumb150_250.JPG

Shikime: 2378

Madhėsia: 12.9 KB

  Famullia greko-orthodhokse e Shen Nikolles, ne Bari.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3229.jpg

Shikime: 2350

Madhėsia: 12.9 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Nikolles, ne Leēe.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 15. #15
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3239.jpg

Shikime: 2361

Madhėsia: 14.7 KB

  Famullia greko-orthodhokse e Kryengjellit Mikail, ne Foggia.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3249.JPG

Shikime: 2330

Madhėsia: 10.8 KB

  Kisha greko-othodhokse e Himnit Akathist, ne Milano.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3259.JPG

Shikime: 2378

Madhėsia: 15.1 KB

  Kisheza greko-orthodhokse ne Milano.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 16. #16
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3269.jpg

Shikime: 2319

Madhėsia: 9.9 KB

  Kisha greko-othodhokse e Lindjes se Shen Joan Pagezorit, ne Torino.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3279.jpg

Shikime: 2316

Madhėsia: 11.7 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Ambroxhos, ne Pavia.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3289.jpg

Shikime: 2311

Madhėsia: 14.0 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Joanit te Ri i Suceaves, ne Mondovi (Kuneo ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 17. #17
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3299.jpg

Shikime: 2299

Madhėsia: 10.7 KB

  Famullia greko-orthodhokse e Shen Joan Pagezorit, ne Cheglio di Taino ( Varese ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4659.jpg

Shikime: 2330

Madhėsia: 12.6 KB

  Manastiri i Shen Vasilit te Madh, ne Revello ( Kuneo ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3329.jpg

Shikime: 2289

Madhėsia: 12.6 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Jakupit, ne Firence.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 18. #18
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3339.JPG

Shikime: 2269

Madhėsia: 13.0 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Anastasise Romane, ne Siena.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3349.JPG

Shikime: 2318

Madhėsia: 12.9 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Dhimitrit, ne Bolonja.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3359.JPG

Shikime: 2251

Madhėsia: 6.0 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Nektarit, ne Parma.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #19
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3369.jpg

Shikime: 2255

Madhėsia: 15.9 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Jov I Potiēevit , ne Reggio Emilja.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3379.JPG

Shikime: 2244

Madhėsia: 11.0 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Dhimitrit, ne Mirandola ( Modena ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3389.jpg

Shikime: 2245

Madhėsia: 8.5 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Petros Apostull, ne Viadana ( Mantova ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 20. #20
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3399.jpg

Shikime: 2293

Madhėsia: 10.8 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Pavlit Apostull i grekeve, ne Reggio Kalabria.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3409.jpg

Shikime: 2239

Madhėsia: 16.8 KB

  Kisha greko-othodhokse e Zonjes se Greqise, Gallinianņ di Condofuri ( Reggio Kalabria ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3419.jpg

Shikime: 2234

Madhėsia: 16.1 KB

  Kisheza e Shen Joan Krizostomit, ne Gerace ( Reggio Kalabria ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •