Close
Faqja 6 prej 18 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 353
 1. #101

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  KISHA E SHEN GJERGJIT NE KORCE


  Kisha e Dėshmorit tė Madh Shėn Gjergj ka qenė nė atė vend ku sot ngrihet biblioteka e qytetit «Thimi Mitko».
  Kjo ishte njė nga kishat mė tė vjetra tė Korēės. Njoftimet mė interesante pėr hershmėrinė e kėsaj kishe na i jep studiuesia Adela Izmirliadhu,
  e cila shkruan se gjatė prishjes sė kishės sė vjetėr pėr ndėrtimin e kishės sė re, nė fund tė shekullit tė 19-tė, nuk i shpėtuan dot prishjes pikturat e vogla murale brenda saj,
  tė cilat ishin tė shekullit tė 6tė - 7tė. Po ashtu mėsojmė se Thimi Mitko, i cili ka qenė njė nga studiuesit e parė tė kishave, shkollave dhe kodikėve tė Mitropolisė,
  e daton kishėn e shėn Gjergjit, njė ndėrtim apo rindėrtim tė vitit 1253. Nga sa pėrmendėm mė sipėr, mund tė thuhet, se kisha e Shėn Gjergjit duhet t’i kėtė pasur fillimet,
  qė nga mesjeta e hershme. Ekzistojnė njė sėrė dėshmish tė tjera tė vjetra pėr hershmėrinė e kėsaj kishe: Sė pari, pranė kėsaj kishe ka ekzistuar njė varrezė e madhe,
  qė shtrihej deri afėr Bankės Kombėtare Tregėtare tė qytetit tė Korēės. Kjo varrezė ėshtė identifikuar qė nė kohėn e luftės sė II tėbotėrore,
  kur italianėt ndėrtuan kėtu fortifikime ushtarake, por edhe nė vitet 1950, kur filluan ndėrtimet pėr pallatet e reja nga Optika deri tek Shėn Gjergji dhe sė fundi,
  kur u hap kanali pėr postėn e re. Varret ishin me drejtimin Lindje - Perėndim. Pėr kėtė varrezė rreth kishės sė Shėn Gjergjit, nuk flet asnjė autor,
  as kodiku 400 vjeēar i Mitropolisė sė Korēės e Selasforit, gjė qė tregon se kjo varrezė ka ekzistuar para pushtimit turk.
  Edhe kodiku i Mitropolisė sė Korēės dhe Selasforit qė nė dokumentat e para tė tij, e pėrmend kėtė kishė. Nė dokumentin 64 tė kėtij kodiku, i cili daton vitin 1707,
  pėrmendet kisha e Shėn Gjergjit. Nė dokumentin numėr 17tė
  tė po kėtij kodiku, qė mban vitin 1710, nė tė cilin pėrmenden emrat e dhuruesve tė Mitropolisė sė Korēės, pėrmendet edhe emri i njė voskopojari, i quajtur Dhimo Bakalli,
  i cili jep njė donacion pėr kishėn e Shėn Gjergjit, me kushtin qė kjo shumė tė pėrdorej kur kisha tė rindėrtohej duke na ēuar nė konkluzionin se kjo kishė ishte shumė e vjetėr;
  dhe se Mitropolia e Shenjtė e Korēės ka patur njė plan pėr rregullimin apo ngritjen e njė kishe tė re mbi tė vjetrėn, qė nė atė kohė.
  Por kjo nuk u realizua, pasi nė kėtė periudhė kemi trazira tė mėdha. Nė dokumentin 15, tė kodikut tė madh tė Mitropolisė, pėrmendet edhe rruga e Dėshmorit tė madh Shėn Gjergj,
  sot bulevardi i Shėn Gjergjit, njė nga rrugėt mė tė vjetra tė Korēės, tė cilėn ryfeti (grupi i zejtarėve) i tabakėve tė Voskopojės e shtroi me kalldrėm prej Kishės sė Shėn Gjergjit deri nė Varosh,
  nė fillim tė viteve 1700. Me rritjen e qytetit tė Korēės gjatė shekullit tė 19tė,
  sidomos me lagjet e ndėrtuara pas kishės sė Shėn Gjergjit u bė domosdoshmėri, ndėrtimi ikishės sė re, tė cilėn kodiku e pėrmend si shumė tė nevojshme pėr qytetin.
  Kėshtu nė vitin 1875 korēarėt e prishėn kishėn antike dhe e rrethuan me mure territorin mjaft tė madh qė zotėronte kjo kishė si pronė,
  dhe e bėnė gati pėr ndėrtimin e kishės se re mbi themelet e kishės sė vjetėr. Mitropolia e Shenjtė e Korēės mblodhi ndihma, si dhe fonde,
  nga pasuritė e saj dhe nė vitin 1881 filloi tė ndėrtojė kishėn e re tė madhe e tė bukur. Por papritur, ndėrtimi u ndėrpre, pėr akuzat qė ishin ēuar nė Portėn e Lartė se tė krishterėt po ndėrtojnė kala.
  Pas ndalimit tė punimeve, Mitropolia e Shenjtė e Korēės, i kėrkoi Patriarkanės sė Shenjtė tė Konstandinopojės, qė tė ndėrhynte pranė qeverisė turke pėr tė rimarrė lejen e ndėrtimit dhe pėr tė vazhduar punimet.
  Pas pėrpjekjesh shumė tė mėdha dhe pas ndėrhyrjeve tė shumta pranė Portės sė Lartė, nga shumė personalitete korēare tė kohės, njė nga tė cilėt ka qenė edhe filantropi korēar Anastas Lakēe,
  Porta e Lartė, dėrgoi specialistė nė Korēė pėr tė verifikuar, nėse ky ndėrtim ishte kishė apo kėshtjellė. Mbasi komisioni me arkitektė nga Stambolli dha raportin,
  nė tė cilin thuhej se ndėrtimi ishte njė kishe dhe jo njė fortesė, u lėshua dekret sulltanor pėr tė vazhduar punimet.
  Projektimi dhe ndėrtimi i kėsaj kishe ju besua kallfės (mjeshtrit) Naum Trasha, mjeshtėr korēar me origjinė nga Opari. Kisha u ndėrtua e gjitha prej guri,
  me blloqe tė mėdhenj tė lidhur me njėri-tjetrin me plumb.
  Filantropi dhe patrioti korēar Anastas Lakēe, financoi qė nė fillim punimet me 5000 napolona flori, por edhe shumė qytetarė korēarė dhuruan shuma tė konsiderueshme pėr pėrfundimin e kėsaj kishe.
  Ndėrtimi i kishės mbaroi nė vitin 1905, vit nė tė cilin edhe u inagurua. Kjo vepėr cilėsohej si njė nga me tė bukurat dhe mė tė mėdhatė nė Shqipėri e mė gjerė.
  Nė pronėsi tė kishės sė Shėn Gjergjit, ka qenė gjithashtu edhe truall i mbi tė cilin ishte ndėrtuar ish Bashkia e Qytetit, ose Pallati i Kulturės sot;
  trualli nė fjalė, pronė e kishės sė Shėn Gjergjit iu dhurua qytetit nga Mitropolia e Korēės, pėr ndėrtimin e Bashkisė.
  Mbi portėn e brendėshme tė kėsaj kishe ishte vendosur njė pllakė emadhe nė tė cilėn qenė shkruar emri i mirėbėrėsit dhe viti i ndėrtimit tė kėsaj kishe.
  Anastas Lakēja i cili ndihmoi pėr ndėrtimin e kėsaj kishe tė bukur,vdiq nė Bukuresht nė vitin 1894. Trupi i tij u balsamos dhe u soll nė Korēė.
  Pėrveē Anastas Lakēes nė Shėn Gjergj ishin varrosur dhe dy Mitropolitė tė Korēės. Ikonat dhe pikturat e kishės ishin bėrė nga piktorėt vendas nga Dardha, Hoēishti dhe Ziēishti.
  Duke qenė njė kishė pozante dhe monumentale, ajo ka shėrbyer edhe si qendėr pėr shumė aktivitete tė mėdha pėr qytetin.
  Aty janė kryer pritje dhe tedeume pėr princa dhe qeveritarė tė lartė, qė kanė vizituar kohė pas kohe qytetin, pėr qeverinė e parė kombėtare etj.
  Kjo kishė pėrmendet gjithashtu edhe pėr korin e bukur qė kishte. Nė kėtė kishė nė vitin 1914 nga Atė Josif Qirici ėshtė mbajtur mesha e parė e plotė nė gjuhėn shqipe.
  Po nė kėtė kishė, nė vitin 1923 ėshtė dorėzuar kanonikisht peshkop Imzot Theofan Noli, nga dy mitropolitė tė dėrguar nga Patriarkana e Shenjtė e Konstandinopojės.
  Fatkeqėsisht kjo kishė e mrekullueshe dhe krenaria e qytetit, kushtuar dėshmorit tė madh shėn Gjergj mbrojtės i qytetit u rafshua tėrėsisht nėvitin 1971 nga regjimi ateist.
  Por populli i korēės akoma dhe sot e ruan me nostalgji kujtimin e kėsaj kishe historike me shpresėn e rindėrtimit tė saj.
  Prandaj Mitropolia e Korēės, duke mėsuar se tashmė ėshtė aprovuar projekti pėr ndėrtimin e njė biblioteke tė re,
  i kėrkon qeverisė qendrore dhe asaj lokale ti kthejė qytetit kėtė monument tė rėndėsishėm dhe tė mos e sakrifikojė memorjen e gjallė historike tė Korēės pėr disa ambiente shtesė pėr bashkinė,
  tė cilat lehtėsisht mund tė realizohen nė njė vend tjetėr.

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #102

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  PATRIARKATI EKUMENIK KOSTANTINOPOLETAN TAKOHET ME FILARETIN.

  Emri: CAMICE_11.jpg

Shikime: 998

Madhėsia: 67.8 KB

  Katedralja e Shen Vladimirit, qender e Patriarkanes Ukrahinase ( UOK-PK )


  Si agjensia Pravoslavie.ru ashtu edhe faqja zyrtare e Patriarkatit ukrahinas – Kievit ( Filaret ) ,
  se bashku keto informojne qe dy pjesetare te Patriarkanes Ekumenike jane takuar me perfaqesues te UOK-PK ne ditet e shkuara.
  Ne daten 12 Janar mitropoliti Bartholomeu i Smirnes (ne turq. İzmir; in grek. Σμύρνη, Smyrni), sekretar i Sinodit te Shenjte te PE-se Kostantinopoletane
  se bashku me mitropolitin Emmanuel i Frances , qe te dy pjesetare te Komisionit Patriarkal per Autoqefaline e Ukrahines,
  kane patur takim me delegacionin e Kishes Orthodhokse te Ukrahines te Patriarkatit te Kievit.
  Qe te dyja delegacionet kane prodhuar dokumente dhe relacione te gjendjes aktuale te Kishes ne Ukrahine.
  Metropolitet Bartholomeu dhe Emmanuel jane shprehur per situaten komplekse, por edhe qe; “ me siguri patriku Bartholomeu do te vendose sa me mire …”.
  Nga ana e tyre kievianet jane shprehur qe deshira e tyre eshte te kalojne nen Kostantinopojen, duke mundur keshtu te realizojne autoqefaline kanonike.

  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 27-01-2017 mė 16:26 Arsyeja: gabim ortografik...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #103

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  “Evropa nėn frikėn e kėrcėnimit terrorist fundamentalist dhe vlera e personit e liria fetare”  Nga 9-12 janar 2016, nė Paris u Zhvillua Forumi i V Evropian Katoliko-Orthodhoks, organizuar nga Patriarkana Ekumenike dhe Kėshilli i Konferencave Ipeshkvnore tė Evropės.
  Tema e kėtij Forumi ishte “Evropa nėn frikėn e kėrcėnimit terrorist fundamentalist dhe vlera e personit e liria fetare”.
  Punimet u hapėn me pėrshėndetjen e Arqipeshkvit tė Parisit, kardinalit André Vingt-Trois dhe mė pas e morėn fjalėn dy bashkėkryetarėt e tij,
  Mitropoliti Genadi i Sasimės dhe Arqipeshkvi i Budapestit Esztergom. Nė takim morėn pjesė pėrfaqėsues nga Kishat Orthodhokse tė Evropės dhe nga Konferencat Ipeshkvnore romanokatolike.
  Kisha jonė u pėrfaqėsua nga Mitropoliti i Elbasanit, Hirėsia e Tij, Andoni.

  Pjesėmarrėsit diskutuan pėr tema si: Dinjiteti njerėzor dhe liria fetare; Intoleranca religjioze, Diskriminimi dhe persekutimi; fundamentalizmi dhe terrorizmi i sotėm;
  kohezioni social dhe dukuria e frikės nė Shtetin e sė Drejtės, Duke parė misionin e qeverisėsve dhe tė Kishės;
  Impenjimi i Kishave nė administrimin e konflikteve dhe promovimin e tė mirės sė pėrbashkėt dhe tė solidaritetit;
  Shpallja e Jisu Krishtit si pėrgjigje ndaj kėrcėnimit, si tė fundamentalizmit, ashtu edhe terrorizmit. Nė fund Forumi doli edhe me njė deklaratė tė pėrbashkėt.
  Ata afirmuan nevojėn e njė qėndrimi solidar mes komuniteteve tė krishtera, pėr tė pėrballuar intolerancėn antikristiane nė rritje,
  si dhe rėndėsinė e njohjes dhe kultivimit tė rrėnjėve dhe vlerave tė krishtera mbi tė cilat ngrihet Evropa.

  Pėrfaqėsuesit e kishave morėn pjesė edhe nė shėrbesat e komuniteteve lokale, nė takim me gazetarėt etj.

  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #104

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  RUSIA PREMTON QE TE RINDERTOJE KISHAT E SHKATERRUARA NE SIRI.

  Perkthim i nje shkrimi nga Richard Brandt - Russia Insider, 24 janar 2017
  Qindra kisha jane rrenuar krejtesisht nga zhihadistet e mbeshtetur nga Shtetet e Bashkuara.
  Duket sikur Rusia po merr shume seriozisht rolin e nje protektori global te krishterimit.
  Rusia ishte e vetmja superfuqi boterore qe ka terhequr vemendjen vazhdimisht ne menyre shume efikase mbi fatkeqesine qe ka goditur te krishteret siriane.
  Vendet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kane qendruar ne nje heshtje indiferente ndaj kesaj katastrofe.
  Nga Pravoslavie.ru, qe eshte faqja internetit me e madhe, e te krishtereve orthohoks ne bote:
  "Natyrisht qe do te nderhyjme te restaurojme kishat, por me perpara se gjithave duhet te restaurohet paqja ne vend, “ ka thene te marten mitropolitit Ilarion ( Alfjev )
  ne nje takim me studentet e universitetit te gjuheve te huaja te Moskes, sikunder referohet nga Interfax-Religion.
  “ Eshte e veshtire te restaurohen kishat kur nderkohe nje territor ose nje tjeter kalon nga nje dore ne nje tjeter ne menyre te vazhdueshme “,
  e keshtu duke siguruar studentet ne vazhdim per nje mbeshtetje nga Kisha orthodhokse ruse ndaj Sirise te shkaterruar nga lufta.
  Sipas tij, prioritet apsolut eshte “ te risillet edhe nje here paqja civile ne vend,
  largimi perfundimtar i terroristeve keshtu te fillohet nje program per restaurim, jo vetem te kishave, por te gjitha infrastrukturave”.
  Mitropoliti, ka nenvizuar gjithashtu qe Kisha ruse ka bere ne menyre te vazhdueshme rifornimente me ndihma umanitare ne Siri.


  Photo: http://www.aina.org/images/20150528170408.jpg
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #105

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE KISHE E RE ORTHODHOKSE NE TANZANI  Deri nė Tanzani ka mbėrritur dashuria e igumenit tė manastirit Parakleti tė Oropos nė Atikė. Arkimandriti Timothy dhe bijve tė tij shpirtėrore,
  kanė kryer kėtė donacion qė ka mundėsuar ndėrtimin e kėsaj kishe te re ne fshatin Tanagkozi.
  Kisha e Shėn Katerinės ėshtė e tridhjetė e njė-ta kishė qe ėshtė ndėrtuar nga Mitropolia e Irinoulolis .
  Kryepiskopi Dimitrios ( Zaharengas ) i Irinoupolis me dėshiran dhe bekimin e Papės e Patriarkut tė Aleksandrisė dhe gjithė Afrikės Theodhorit ,
  mbėrriti nė qytezėn Tanagkozi ku festoi kėtė ngjarje te gėzueshme, i shoqėruar nga shumė priftėrinj vendas,
  murgeshat Anastasia dhe Catherine nga vullnetarėt tė Mitropolis sė Molldavisė, tė krishterė orthodhoksė nga Greqia, Anglia, Serbia, Italia
  dhe nė prani tė qindra orthodhoksėve tė ardhur nga gjithė rajoni.
  Pas ceremonisė sė inaugurimit, pasoi darka "dashuri - agape" pėr tė gjithė tė pranishmit, pėrfaqėsues tė pushtetit lokal,
  mėsues nga rajoni se edhe pėr qindra fėmijė tė varfėr tė zonės.
  Dhe lavdi zotit !!!


  Burimi: Romfea.gr


  Emri: moni-paraklitou-2.jpg

Shikime: 945

Madhėsia: 49.7 KB


  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #106

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ne Ukrahine sekuestrohet nje kishe e Patriarkanes Moskovite.


  Radikalet e Kievit sekuestrojne ne rajonin Ternopil nje kishe qe i kushtohet Shen Stefanit protomartir, qe i perket kishes orthodhokse se Ukrahines te patriarkanes se Moskes,
  komunikohet nga dipartimenti edukativo-informativ i Kishes orthodhokse ukrahinase.
  Sipas te dhenave te kishes ne mengjes ne katundin Kotyuzhiny ne krahinen e Zbarazhskoho-s kane mberritur disa radikale te levizjes ekstremiste “ Sektori i Djathte “,
  me pretekstin qe te mbajne rregullin rendor.
  Ne kohen qe u be nje mbledhje e perbashket ne vend, kane frikesuar besimtaret duke u kerkuar ti pengojne te drejten e lutjeve ne Kishen e Patriarkanes se Moskes,
  ku sipas ligjit i perket si prone atij komuniteti, kane deklaruar nga kisha orthodhokse ukrainase.
  Sipas komunikates, nje pjese e mire e te pranishmevene ne fshat nuk jane bashkuar me kete ide ( te radikaleve- nacionaliste ).
  Ne Ukrahine vepron Kisha kanonike orthodhokse ukrainase, nje kishe qe vetqeveriset nga patriarkana e Moskes, por ka edhe kisha te tjera qe nuk njihen si “autonome” ...: si psh.
  Kisha Orthodhokse Ukrahines e patriarkanes se Kievit qe eshte kisha orthodhokse ukrahinase autoqefale, qe i perket patrirkanes se Kievit, por qe autoqefaline e kesaj te fundit nuk e njeh keshilli boteror i kishave orthodhokse.


  Burimi: Sputnik Italia
  12/02/2017
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #107

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Dyshohet per tentative helmimi per Patrikun e Gjeorgjise.


  Patriarka Elias B. mendohet te kene provuar ta helmojne. Ky lajm erdhi ndersa patrikun e kishin shtruar me urgjence ne repartin kirurgjik per nje nderhyrje ne fshikzen e temthit,
  ne nje spital privat ne Gjermani...
  Kisha orthodhokse e Gjeorgjise nuk la leshuar asnje komunikate por jane kanelet televisive gjeorgjane qe insistojne per helmimin.
  Nga aeroporti Synnwlifthisan i Tblisit, kane udhetuar se bashku me patrikun edhe drejtori i Qendres mjeksore " Shen Joakim dhe Anna" .
  Nder te tjera thuhet qe kryepiskopi Jakov shoqeroi patrikun per ne Gjermani, I cili ka thene; " Sa me pare te doje Zoti qe te kthehemi ne Tblisi aq me shpejt do te behen te qarta gjerat."


  Shkruar nga Emil Polygeni , - 13/02/2017
  lajm i shkeputur nga Romfea.Gr
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #108

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Perfundoi restaurimi i Kishes se shenjte te Varrit te Zotit Krisht.


  Pak pėrpara Pashkės,njė grup restauruesish nga Universiteti i Athinės pėrfunduan restaurimin e Kishės sė varrit tė Zotit Krisht.
  Pas mė shumė se 200 vjetesh qė nuk ishte ndėrhyrė nė tė, me rrezikun qė struktura mund tė dėmtohej,
  tashmė Kisha shfaqet me tėrė bukurinė e saj.
  Kisha, si ėshtė sot,ėshtė ndėrtuar nė shek. XII,nė vendin e kishės sė shek.IV


  Burimi :
  Gazeta “ Ngjallja “.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #109

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Perfundoi restaurimi i Kishes se Ringjalljes te Zotit Krisht.

  Nė Jeruzalem, punimet pėr restaurimin e Varrit tė Krishtit , ne Kishen e Ringjalljes kane nisur prej 10 muajsh.
  Ky restaurim u krye me nje marreveshje ndermjet Kishes orthodhokse, asaj katolike dhe pales armene,
  jane tre konfesionet, tė cilave u ėshtė besuar ruajtja e Bazilikės sė Ringjalljes.
  Financimeve tė tre konfesioneve tė krishtera u jane shtuar edhe ato tė qeverisė greke,
  tė Fondit Botėror pėr ruajtjen e monumenteve (World Monuments Fund WMF),
  tė bamirėsve privatė dhe tė mbretit tė Jordanisė Abdallah II, nė rolin e tij si Rojtar i Viseve te Shenjta tė Jeruzalemit lindor.  Emri: varr_1490175174-1283429.jpg

Shikime: 845

Madhėsia: 43.5 KB


  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 05-04-2017 mė 16:10
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #110

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nje akuze formale kundrejt mesimit eterodoks, drejtuar patrikut ekumenik Bartholomeu ,
  i eshte prezantuar gjerarkise se Kishes Greke.


  Abati i manastirit historik i Ujit Jetedhenes ne Longovardas, ne ishullin Paros, i ka kerkuar Sinodit te Shenjte te “denoje e te hedhe poshte” mesimet e patrikut.
  Arkimandriti Krizostomo, igumen i manastirit te shenjte te Ujit Jetedhenes ne Paros te Greqise,
  i ka prezantuar Sinodit te Shenjte te Kishes Greke nje akuze historike te veēante ne menyre formale, ndaj herezise se patrikut Bartholomeu.
  Abati Krizostomi i ka kerkuar Sinodit te njohe dhe te denoje “eterodidaskaline” ( mesimet eterodokse) te patrikut,
  qe jane ne kundershtim me mesimet e Kishes nje, te shenjte, katolike dhe apostolike te Krishtit.
  “Duke ju drejtuar kete leter”, i ka shkruar Sinodit te Shenjte, “i drejtojme te nderuarit trup te gjerarkise se Kishes se Greqise skandalin qe me ka shkaktuar mua personalisht,
  vellazerise tone, klerit, murgjerise dhe laikeve te panumert, nga mesimet eterodokse qe ka shprehur pergjate kohes Shenjteria e tij, patriku ekumenik Batholomeu,
  qe kulmin e ka shprehur ne Koncilin e Madh te mbajtur ne Kolimpari te Kretes”.
  Ky peticion formal ben te njohur 12 shembuj te mesimeve eterodokse te kryera nga patriku per gjate dekadave qe eshte intronizuar,
  po keshtu edhe 9 kanune te rendesishme te Kishes, duke perfunduar me nje liste peshkopesh (13 ), abatesh, murgjerish dhe klerikesh ( 14 ),
  teologesh ( 9 ), ku abati sygjeron te therriten si deshmitare ne mbeshtetje perballe Sinodit te Shenjte,
  kur patriku te jete therritur formalisht te mbrohet nga akuzat qe i drejtohen.

  Emri: Chrysostomos_Paros5.jpg

Shikime: 850

Madhėsia: 43.0 KB
  Manastiri ne Longovardas te Porosit ne Greqi
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #111

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nga portali i Prietenii Sfantului Efrem ne gjuhen rumune, ku eshte piblikuar nje lajm qe,
  per rendesine qe mbart – dhe po te kete nje zhvillim praktik – do te ishte nje event epokal per Orthodhoksine bashkekohore,
  ne gjendje te ndaje ne dysh orthodhokset e si rrjedhoje te relaizohet nje skizem e madhe ne Kishen e Krishtit.

  Emri: 1v.jpg

Shikime: 795

Madhėsia: 14.9 KB

  Nje foto, at Teodoro Zisis, udheheqesi i Levizjes.


  E marte 4 Prill 2017 , u mbajt nje Sinasi Anti-Ekumenist qe do te perfaqesoje te gjitha Kishat kanonike, qe do te denoje Sinodin e Kretes.
  Ku u zhvillua kjo mbledhje akoma nuk dihet, por qe do te behet publike pas disa javesh. Ne kete Sinasi, do te marrin pjese disa Eter nga Mali i Shenjte (Athos),
  doktor-teolog Teodoro Zisis, dhe figura te tjera te shquara te Orthodhoksise bashkekohore, midis te cileve shume peshkope ( emrat e te cileve nuk behen te njohur ende ).
  Kjo mbledhje eshte e hapur per te gjithe, burra dhe gra, te gjithe jane te ftuar. Jane ftuar me prezencen e tyre dhe njekohesisht mbledhur firma nga Greqia, Rusia, Serbia,
  Rumania, Gjeorgjia, Bullgaria, Shtet e Bashkuara, Qipro, Australia, Britania e Madhe, Canada, Gjermania dhe shume shtete te tjera.

  Objektivi i ketij Sinasi eshte denimi zyrtarisht i Koncilit te Kretes.
  Ky sinod do te mbahet ne gjuhen greke, por do te jete nje perkthyes rumun qe do te perktheje ne menyre simultane.

  Burimi:
  Chiesa Ortodossa Italo-Albanese.


  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #112

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  GREQI, NGA SHBA RIKTHEHET NJE BIBEL E VJETER SHUME E RRALLE, QE ISH VJEDHUR PERGJATE LUFTES SE PARE BOTERORE.


  Ekzistojne ne bote shume pak si ky Ungjill i shek. IX, i shkrojtur nga murgu Sava, i vjedhur nga pushtuesit bullgare
  ne luften e pare boterore ne manastirin Ikosifinisis ne Drama, qe i’u kthye Greqise.
  Ky doreshkrim antik konsiderohet si njeri nga kopjet me te vjetra te Bibles qe i ka mbijetuar kohes,
  shkrojtur nga murgu Sava dhe qe njihet fort mire ne ambjentet e biblisteve, shkencetareve, i njohur me titullin “ Kodi 1424”.
  Kjo gje e rralle, se bashku me te tjera doreshkrime, eshte vjedhur ne 1917 nga Manastiri i Zonjes Tone Ikosifinissi.
  Ky doreshkrim ka permasat 28 me 18 centimetra dhe permban 674 faqe ( 337 faqe te shkrojtura nga te dyja anet,
  nga 29 deri ne 33 rriga per faqe ) duke permbajtur te gjithe Dhjaten e Re.
  Sipas shkencetarit dhe biblistit gjerman Kurt Aland, ekzostojne vetem 60 copie doreshkrimesh te Dhjates se Re ne te gjithe boten, te shkruara ne greqisht perpara shek. X.
  Doreshkrimi “Codi 1424” eshte doreshkrimi me antik i shkruar me germa dore ( korsive ).
  Eshte nje ekzemplar persa i perket faktit qe nuk ka nje rradhitje sikur gjendet sot renditja e librave ne Bibel.
  Per shembull Epokalipsi ( Zbulesa ), qe zakonisht jemi mesuar ta shohim ne fund te Bibles, pasohet nga letrat e Apostullit Pavel.
  Ky doreshkrim ishte vjedhur ne pranveren e vitit 1917 nga ushtria okupatore bullgare bashke me te tjera pasuri historike bizantine
  nga manastiri i Panagias Ikosifinisis ne Drama, ashtu si ne manastiret e tjera te zones. Ku ende sot gjenden ne muzeumet e Sofies.
  Me 1920, vetem pas tre vjetesh, doreshkrimi ne fjale i’u shit nga nje librari amerikane, Levi Franklin Gruber, nje koleksionistit evropian.
  Bibla me pas i kaloi si trashegimi gruas se Levi Gruber, qe ishin luterane, dhe pas vdekjes se saj doreshkrimi se bashku me libra te tjera shume te rralle,
  i kaloi ne pronesi Shkolles se Teologjise ne Chikago. ( Luterane )
  Doreshkrimi eshte hedhur ne menyre digjitale ku fare lehte mund te lexohet ne internet dhe te konsultohet studimi i Dhjates se Re -csntm.org .
  Ne viti 2016 nje perfaqesues i Kishes orthodhokse greke ka kontaktuar presidentin e Shkolles Luterane te Teologjise,
  James Lehmann duke i kerkuar dorezimin vullnetar te doreshkrimit per ta rikthyer ne vendin nga ku e kishin vjedhur.
  Pergjigja e tij ishte pozitivisht e menjehereshme.
  “Per gati nje shekull, kemi qene te bekuar nga fakti qe ishim pronare te ketij doreshkrimi te shenjte.
  Sot njekohesisht bekojme Zotin per mundesine qe na jepet ti’a rikthejme miqve tane orthodhoks ne Greqi,
  duke forcuar keshtu raportet e perbashketa me Jisu Krishtin” – ka thene Xhejms Niman.
  Kryepiskopi Demetrios i Amerikes ka shprehur thellesisht mirenjohjen per kete xhest zemergjeresie ne drejtim te Greqise dhe gjithe orthodhokseve.

  “Per gati nje shekull, besimtaret tane kishin humbur nje pjese integrale te thesarit te besimit orthodhoks dhe tradites tone,
  kur vjedhesit bastisen manastirin Kosinitsa ( emri i vjeter i manastirit Panagia Ikosifinisis ne Drama ). Shpresojme qe te tjere koleksioniste ne ShBA-te ,
  te ndjekin shembullin e Kishes Luterane, qe jane vjedhur ku te rikthehen ne “vendin e tyre” – tha ai.

  Burimi: provosllavie.ru
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 09-04-2017 mė 18:22 Arsyeja: Gabim ortografik...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #113

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  80 vjet mė parė u dha Autoqefalia e Kishės sonė


  Mė 12 prill u mbushėn 80 vjet nga njė ngjarje shumė e rėndėsishme pėr komunitetin Orthodhoks tė vendit tonė – dhėnia e Autoqefalisė nga Patriarkana Ekumenike.
  Kjo ngjarje e futi Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė si tė barabartė nė familjen e Kishave Orthodhokse.
  Kryepiskopi Anastas, nė studimin “Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė nga ditėt apostolike deri mė sot shkruan:
  “...Nė 29 qershor 1929, nė Kongresin e Dytė Kleriko-laike qė u mbajt nė Korēė, u votua “Statuti i Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė”.
  Patriarkana Ekumenike refuzoi tė pranonte kėto veprime jokanonike, por u tregua e gatshme pėr t’i dhėnė vetadministrim dhe paralelisht pėrdorimin e gjuhės shqipe nė adhurim, predikim dhe nė arsimimin kishtar.
  Pėr shkak tė zhvillimeve politike dhe rreziqeve tė ndryshme nga Perėndimi, Patriarkana pranoi tė diskutonte gjithashtu edhe ēėshtjen e Autoqefalisė.
  Madje, ajo dėrgoi nė Shqipėri pėr bisedime me autoritetet shqiptare Mitropolitin e shquar tė Trapezundės, Krisanthin, qė mė vonė u bė Kryepiskop i Athinės.
  Krisanthi u shpreh pro dhėnies sė Autoqefalisė dhe sugjeroi ecurinė nė vazhdim. Qė tė normalizoheshin marrėdhėniet me Patriarkanėn Ekumenike,
  u mblodh nė Korēė, nė maj 1936 Kongresi Kleriko-laik, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve nga tė 4 dioqezat (krahinat kishtare).
  Kongresi kėrkoi falje nga Patriarkana; u bėnė bisedime nė Athinė (13 mars 1937) dhe njė komision i pėrbėrė nga shqiptarė shkoi nė Konstandinopojė pėr tė rregulluar pėrfundimisht ēėshtjen.
  Kjo anomali e zgjatur kishtare ishte shumė e vėshtirė e jo e favorshme pėr zhvillimin e jetės shpirtėrore kishtare tė orthodhoksėve tė Shqipėrisė.
  Kleri vuajti mjaft si rezultat i trysnive tė ndryshme dhe vėshtirėsisė ekonomike. Populli mbeti i pėrēarė pėr njė kohė tė gjatė, duke qenė se trazirat kishin pėrmasa kombėtare tė komplikuara.
  Nga rrėmuja u pėrpoqėn tė pėrfitonin Uniatėt dhe grupet protestante. Njohja kanonike e Autoqefalisė nga Patriarkana Ekumenike, nė kohėn e Patrikut Veniamini I, hap njė periudhė tė re pėr Kishėn e Shqipėrisė...”
  Mė 12 prill 1937, nė prani tė njė delegacioni nga Shqipėria, Patriku Veniamin dhe Sinodi i Shenjtė i Patriarkanės Ekumenike tė Konstandinopojės
  nėshkruan Tomosin Patriarkal tė njohjes sė Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse tė Shqipėrisė.
  Tomosi iu dorėzua Imzot Kristoforit duke e caktuar atė si Kryepiskop tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Patriarkana Ekumenike i dėrgoi mesazh edhe Mbretit Zog dhe Kryeministrit Koēo Kota.
  Mė 24 maj 1937, Kryepiskopi Kristofor, me cilėsinė e kryetarit tė Sinodit tė Shenjtė tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė, iu pėrgjigj me njė letėr falėnderimi Patrikut tė Konstandinopojės Veniaminit.
  Sinodi i parė pas zgjedhjeve kanonike nė Patriarkanėn Ekumenike u formua nga: Kryepiskopi i Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė Kristofori (Kisi),
  episkopi i Korēės Evlogji (Kurila), episkopi i Beratit Agathangjeli (Ēamēe) dhe episkopi i Gjirokastrės Pandeleimoni (Kotoko).
  Dy mitropolitė u bėnė episkopata, kurse episkopata e tretė (e Gjirokastrės), u formua nga enoritė e Mitropolisė sė hershme tė Drinopolit, qė ndodheshin brenda Shqipėrisė.
  Me rastin e shpalljes sė autoqefalisė nė kishėn katedrale tė “Ungjillėzimit”, nė Tiranė, u krye njė Liturgji Hyjnore panegjirike,
  me pjesėmarrjen e hierarkėve e klerikėve tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Nė kėtė ceremoni qe i pranishėm edhe mbreti Zog.
  Episkopi i Gjirokastrės Pandejleimon Kotoko lexoi pėrmbledhja e Tomosit Patriarkal pėr dhėnien e Autoqefalisė Kishės sonė.

  Emri: m.jpg

Shikime: 853

Madhėsia: 40.1 KB  Nė foto paraqitet Sinodi i Parė i Shenjtė i Kishės Orthodhokse nė Shqipėri,i zgjedhur nga Sinodi i shenjtė i Patriarkanė Ekumenike:
  I pari - Mitropoliti i Korēės, Hirėsia e Tij, Imzot Evllogjio (Kurilla).
  I dyti - Kryepiskopii i Shqipėrisė, Fortlumturia e Tij, Imzot Kristofori (Kisi)
  I treti - Mitropoliti i Gjirokastrės, Hirėsia e Tij, Imzot Panteleimoni (Kotoko).
  I katėrti - Episkopi i Beratit, Hirėsia e Tij, Imzot Agathangjeli (Ēamēe).

  * * * * *

  Tomosi Patrikanor dhe Sinodik
  mbi bekimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse nė Shqipėri

  +VENIAMINI, me mėshirė tė Perėndisė,
  Kryepiskop i Konstandinopojės, Romės sė Redhe Patriark Ekumenik

  Nr. 609 i prot.
  Kisha e Shenjtė e Krishtit, si njė nėnė e dhembshur, duke shfaqur hapur pėrkujdesjen dhe interesimin saj tė pandėrprerė kundrejt popullit tė shpresėtarėve,
  nuk rresht sė zbatuari detyrėn e kujdesimit tė shenjtė ēdo herė me mėnyrėn e duhur tė konceptimit sipas kohės dhe vendit. Kur ėshtė e nevojshme,
  blaton dhuratat e saj mė tė begata pėr plotėsimin e nevojave qė dalin, nė mėnyrė qė administrimi i punėve kishtare tė bėhet pėr ta pa pengesa dhe frytshmėria mė Zotin,
  e cila ėshtė padyshim qėllimi i kujdesimit dhe i drejtimit kishtar, tė jetė mė e madhe.
  Kėshtu pra edhe tani, meqenėse tė krishterėt shpresėtarė orthodhoksė tė tė bekuarit prej Perėndisė Shtet tė ri Shqiptar iu drejtuan Fronit tonė tė Shenjtė Apostolik dhe Patriarkanor,
  nėn strehėn e fuqishme tė tė cilit, si trashėgimi e vyer, prej shekujsh kanė gjetur mbrojtje e, me hirin e Krishtit, nė vreshtin e tij kanė gjetur shpėtim, morėn guximin t’i drejtohen atij,
  si njė nėne tė dhembshur, duke parashtruar nevojat e tyre tė tanishme kishtare, me urimin e ngrohtė dhe kėrkesėn qė zona e tyre kishtare tė bekohet dhe tė shpallet provincė kishtare mė vete,
  e pavarur, autoqefale, pėrderisa nė kushtet e reja tė situatės sė atjeshme politike vetėm ky organizim mund tė ndikojė pėr mirė nė mbarėvajtjen dhe zhvillimin e punėve kishtare
  dhe tė jetė i mjaftė tė sigurojė e tė pėrēojė pėrparimin e pandėrprerė tė tyre nė pėrparimin nė tėrėsi tė Shtetit tė bekuar Shqiptar. Vetė Shteti i perėndimbrojtur Shqiptar,
  duke u kujdesur nė mėnyrė tė besueshme pėr mbarėvajtjen pa pengesa e tė lirė tė nėnshtetasve tė vet, ka ofruar garanci pėr mėvetėsinė dhe lirinė e plotė tė Kishės Orthodhokse,
  e cila gjendet brenda kufijve tė tij. Prandaj dhe Modestia jonė, sė bashku me fort tė shenjtėt mitropolitė qė na rrethojnė dhe fort tė ndershmit vėllezėr mė Shpirtin e Shenjtė dhe bashkėmeshtarė,
  duke shqyrtuar me interesim plot dashuri kėrkesėn e tyre birėsore dhe me udhėrrėfyes dispozitat e kanoneve tė shenjta dhe rendin e praktikėn kishtare,
  vendosėm tė pranojmė me dashamirėsi kėrkesėn qė na drejtuan bijtė tanė shpirtėrorė tė krishterė orthodhoksė tė Shqipėrisė
  dhe tė japim nga ana jonė bekimin dhe miratimin pėr njė organizim tė pavarur e autoqefal tė punėve tė tyre kishtare.
  Duke gjykuar pra edhe sinodikisht mė Shpirtin e Shenjtė, urdhėrojmė dhe shpallim nė kėto ēaste tė hareshme qė tė gjitha provincat dhe komunitetet orthodhokse
  qė ndodhen brenda tė perėndishpėtuarit Shtet Shqiptar tė jenė kėtej e tutje tė bashkuara nė njė organizim tė pavarur e autoqefal kishtar me emėrtimin “Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė”.
  Kjo Kishė, e cila ėshtė motra jonė shpirtėrore, tė rregullojė e tė administrojė kėtej e tutje ēėshtjet e saj kishtare nė mėnyrė tė pavarur e autoqefale
  sipas rendit dhe tė drejtave sovrane edhe tė Kishave tė tjera Orthodhokse Autoqefale, tė ketė dhe tė njohė si autoritet suprem administrativ kishtar Sinodin e Shenjtė,
  tė pėrbėrė prej Kryepriftėrinjve orthodhoksė kanonikė tė Shqipėrisė, me Kryetar tė tij ēdo herė Hirėsinė e Tij Kryepiskopin e Tiranės dhe tė gjithė Shqipėrisė.
  Pėr zbatimin e unitetit tė shenjtė kanonik me Fronin tonė fort tė Shenjtė Apostolik Patriarkanor Ekumenik dhe me tė gjitha Kishat Orthodhokse Autoqefale,
  si dhe pėr ta dėshmuar kėtė, Hirėsia e Tij Kryepiskopi i ēdohershėm i Tiranės dhe i gjithė Shqipėrisė ka pėr detyrė qė, sipas rendit tė Kishė sė Shenjtė Orthodhokse,
  tė njoftojė pėr zgjedhjen dhe ngjitjen e tij nė fron nėpėrmjet Letrave fronėzuese edhe Kishėn tonė tė Madhe tė Krishtit, edhe tė gjitha Kishat Orthodhokse Autoqefale motra.
  Po ashtu duhet tė bėjė pėr kėtė qėllim omologjinė dhe premtimin e parashikuar nė lidhje me zbatimin e padevijueshėm tė besimit dhe shpresėtarisė orthodhokse prej Kishės sė Shenjtė
  qė drejton dhe qė i ėshtė besuar, dhe tė gjithēkaje tjetėr qė Kanonet e shenjta e hyjnore dhe rendi i Kishės sė Shenjtė Orthodhokse urdhėrojnė,
  si dhe tė kujtojė sipas rendit nė diptikė emrin e Patrikut Ekumenik dhe tė Patrikėve tė tjerė fort tė shenjtė dhe tė Kryetarėve fort tė hirshėm tė Kishave tė tė Shenjta Orthodhokse Autoqefale.
  Urdhėrojmė gjithashtu qė edhe Kisha Orthodhokse Autoqefale motėr e Shqipėrisė tė marrė Miron e shenjtė prej Kishės sonė tė Madhe tė Krishtit.
  Po ashtu rekomandojmė qė, pėr ēėshtje apo paqartėsi tė njė natyre tė pėrgjithshme kishtare, tė cilat i kapėrcejnė caqet e juridiksionit tė Kishave Autoqefale nė veēanti,
  Hirėsia e Tij Kryepiskopi i Tiranės dhe i gjithė Shqipėrisė t’i drejtohet Fronit tonė fort tė Shenjtė Ekumenik, nėpėrmjet tė cilit realizohet kungimi me ēdo Episkopatė tė orthodhoksėve,
  shpjegues tė drejtė tė sė vėrtetės, duke kėrkuar nė kėtė mėnyrė mendimin dhe opinionin e vlefshėm tė Kishave motra.
  Duke gjykuar pra nė kėtė mėnyrė, gjė qė pasqyrohet edhe nė ato ēka vendosėm dhe miratuam nė mbledhjen e rregullt sinodike tė 12 prillit tė kėtij viti,
  vėrtetojmė pėr tė gjitha kohėt edhe nėpėrmjet kėtij Tomosi Patriarkal e Sinodik tė shkruar e tė nėnshkruar nė Kodikun e Kishės sonė tė Madhe tė Krishtit,
  i cili i ėshtė lėshuar dhe dėrguar njėkohėsisht me pėrmbajtje tė njėjtė e tė pandryshuar edhe Hirėsisė sė Tij, Kryepiskopit tė Tiranės dhe gjithė Shqipėrisė,
  vėllait tonė tė dashur dhe bashkėmeshtarit, zotit Kristofor, Kryetar i Sinodit tė Shenjtė tė Kishės sė Shenjtė Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Urojmė qė Perėndia,
  me hirin dhe mėshirėn e tė parit dhe tė Madhit Kryeprift dhe Bariut Krisht, tė mbėshtesė gjithmonė tė themeluarėn me sukses Kishė Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  dhe tė shtojė e tė pėrēojė drejt saj hirin dhe bekimin e Tij pėr lavdi tė emrit tė Tij tė Shenjtė e nė dobi tė tėrėsisė shpresėtare tė saj,
  si dhe nė tė njėjtėn kohė pėr ngazėllimin e tė gjitha Kishave tė shenjta Autoqefale motra.
  Nė vitin shpėtimtar 1937, muaji prill (12), Epimenezi V.

  Shprehet Patriarku i Konstandinopojės Veniamin
  Maksimi i Halkidhonės, Polikarpi i Prusės,
  Gjermonoi i Sardės dhe Pisidhisė, Leoni i Theodhorupolit,
  Meleti i Kristupolit, Gjermanoi i Enit, Ioakimi i Dherkės,
  Thomai i Pringjiponezit, Genadi i Iliupolit,
  Konstandini i Irinupolit, Dhorotheu i Laodhikisė,

  Burimi: Orthodoxalbania.org
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 14. #114

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Serafimi i Pireut fton Erdoganin te konvertohet ( news ).

  Sipas sa percillet ne Pravoslavie.ru mitropoliti i Pireut ( Kisha Autoqefale e Greqise ) ka ftuar presidentin turk Erdogan te konvertohet ne Besen e krishtere Orthodhokse.

  Emri: croce%u00252Bfi.jpg

Shikime: 739

Madhėsia: 24.6 KB

  Mitropoliti i Pireut .foto: AghionOros.ru

  Eshte ndoshta episkopi me i njohur i kishes greke, njihet gjithashtu per qendrimet e tija zakonisht konservatore dhe mbeshtet perzemersisht nga orthodhokset tradicionaliste.
  Serafimi i Pireut ka plotesuar nje leter te hapur drejtuar Reēep Taip Erdogan-it, presidentit turk, ku episkopi e pergezon per raportet e permiresuara kohet e fundit midis Rusise dhe Turqise,
  por njekohesisht ka analizuar hollesisht zhvillimet historike dhe teologjike te Islamit, duke percjelle shume citime patristike mbi gabimet e religjonit Muhamedan,
  duke auspikuar qe presidenti Erdogan te mund “te konvertohet ne Krishtin, Mbret dhe Shpetimtar te Botes “. Ky prelat i ka propozuar Erdoganit te zgjedhe Vladimir Putin si nun
  per pagezimin e tij dhe ne fund te kryesoje pagezimin Shenjteria e Tij Bartholomeu i Kostantinopojes.


  Data 14/04/2017
  Burimi: Cristianitą Ortodossa
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 15. #115

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  E premte 28 prill 2017

  Shen Nikolla nderron shtepi: nga Bari ne Rusi


  Nga “Sputnik News” behet e ditur nje fakt teper sencasional per ditet tona: shen Nikolla i Mires taumaturg, qe prehet prej 930 vjetesh ne Bari te Italise, do te zhvendoset ne Rusi.
  Nje vendim ky qe u krye ne paktin e Havanes ( 12 shkurt 2016 ) midis Shenjterise se Tij Kirillit te Moskes dhe Papes Franēesko I romano-katolikeve.
  Nga 21 Maj deri me 28 korrik 2017 reliket e piskopit te shenjte do te pushojne ne katedralen e Krishtit Shpetimtar ( Moske ), me pas do te dergohen perfundimisht ne Shen Petrograd.

  Emri: 21.jpg

Shikime: 738

Madhėsia: 31.3 KB

  Vendi ku aktualisht ndodhen reliket e shen Nikolles ne Bari.


  Gjithesesi “Avvenire”, nje gazete e njohur katoliko-romane, flet per nje “dhenie hua ” momentalisht,
  por nuk flet per nje transferiment perfundimtar sikurse ben te ditur “Sputnik”.
  Le te shohim…, sigurisht, kjo transferte e vogel e shen Nikolles ne Rusi, do te gezoje shume besimtaret ( dhe jo vetem ) te gjithe Federates.

  Burimi: "Cristianitą Ortodossa"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 07-06-2017 mė 19:07
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 16. #116

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nje Mision orthodhoks, rritet dita dites ne Pakistan.


  At Joseph Farooq, i vetmi prift i Kishes orthodhokse ruse ne Pakistan, po vepron i palodhur per te percjelle driten e orthodhoksise te krishtereve te shtypur ne atdheun e tij.
  Misioni i Kryengjellit Mikail u themelua ne vitin 2011, por rruga nuk ka qene e lehte, varferia, diskriminimi kundrejt te gjithe te krishtereve ne nje shoqeri te shtrenguar muslimane,
  izolimi nga vendet e tjera orthodhokse, jane disa nga sfidat qe ne menyre te vazhdueshme perballon, duke kerkuar qe te sjelle populli e tij ne Kishen nje, te shenjte dhe apostolike.
  Por perkushtimi, perulja dhe zelli qe kane besimtaret atje, e shtyjne qe te vazhdoje me fuqi te riperteritura kete mision ne Pakistan.

  - At Joseph, na thoni si jeni bere orthodhoks.

  Kam studiuar ne seminarin katoliko roman, nje program teologjik. Ne kohen qe studioja historine e Kishes, kam studiuar edhe kishat orthodhokse lokale,
  keshtu lexova disa libra te Kishes orthodhokse , ku me shtyn me shume kureshtjen. Kur u bera prift katolik, studiova edhe nje here Kishen orthodhokse,
  historine e saj, traditat ku aty gjeta te verteten. Duke u vene keshtu ne kontakt me shume kisha orthodhokse ne gjithe boten.

  Keshtu ne vitin 2011 u vura ne kontakt me mitropolitin Hilarion , qe at’here ishte akoma kryepiskop i Australise, sot mitropolit i Amerikes Lindore dhe New York-ut,
  i pari gjerark i Kishes orthodhokse ruse jashte Rusise, ku pranoi kerkesen tone, pastaj me bekimin e tij, une dhe grupi yne kemi ndermarre nje institut orthodhoks ne Pakistan.
  Kemi prezantuar besen dhe traditat orthodhokse popullsise se Pakistanit. Njerezve un pelqejne keto tradita.

  - Nuk eshte pak si fillim!


  Sot numri i komunitetit rritet vazhdimisht, kemi arritur numrin 365 besimtare.
  Por misioni vazhdon, ku une pas Liturgjise bej mesimin e katekizmit duke u mesuar keshtu mbi Orthodhoksine, femijeve te komunitetit dhe atyre qe duan te konvertohen ne orthodhokse.

  - Sa here celebroni Liturgjine ?

  Liturgjine e bejme ē’do te diel.

  - Ju jeni rritur si katolik. Keni frekuentuar edhe nje shkolle katolike?

  Po kam qene ne nje kolegj katolik , me pas studiova ne nje seminar katolik. U bera prift katolik, ku pasi u pranova nga Orthodhoksia , u bera prift orthodhoks.

  - Nuk keni frike nga ekstremizmi ne Pakistan?

  Jo, per momentin nuk kemi patur asnje problem.
  Gjithesesi, neve kemi mbrojtjen e Kryegjellit Mikail.
  Nerkohe nuk kemi kishe, neve mbajme Liturgjine nen ēadra ( Tenda ) , pasi jemi te varfer, por me ndihmat qe priten dhe me ndihmen e Zotit Krisht
  do te ndertojme edhe neve kishen e pare orthodhokse ruse ne Pakistan, sa me shpejt.

  - Sot po vepron edhe nje kishe tjeter orthodhokse, ajo greke?

  Po ai komunitet ka blere toke dhe kane ndertuar nje kishe orthodhokse.

  - Ju jeni ne kontakt me ate komunitet?

  Po, une jam ne kontakt me at John Tanveer.

  - Si ja beni te mesoni njerezit ?

  Kam perkthyer ne gjuhen Urdu katekizmin e Kishes orthodhokse te shkrojtur nga Shen Nikollaj ( Velimirovich ) nga Serbia, i quajtur ndryshe edhe si Krizostomi i ri.
  Kam perkthyer gjithashtu edhe Liturgjine e Shen Krizostomit, kam ber edhe nje apel per ndihme qe ti botoj keto libra.

  - Pjesa kryesore e personave qe vine tek ju, eshte e perbere kryesisht nga besimtare qe ishin me pare te krishtere te nendarjeve te tjera?

  Po, e vertete. Duket qe shpetimi eshte ne Kishen orthodhokse. Jam duke punuar kryesisht me persona protestante. Ka shume konfesione te ndryshme ne Pakistan,
  por une po kerkoj ti udheheqe ne Kishen e vertete, ne Kishen orthodhokse.
  Shume njerez me kontaktojne nepermjet internetit nga gjithe Pakistani, me telefonojne, me ndjekin ne Facebook dhe ne te tjera social media.
  Jane shume te gezuar dhe te entuziasmuar qe ekziston nje kishe orthodhokse tek ne. Me ftojne te shkoj te ata qe tu mesoj mbi Orthodhoksine.

  - Faleminderit at Joseph, qe fole me ne. Eshte nje bekim i vertete qe te kemi ketu.

  Edhe une falenderoj juve per kujdesin qe i kushtoni misionit tone ne Pakistan. Zoti te doje e ta ndihmoje me bekimin e Tij, kete mision.
  Krishti u ngjall!

  Emri: p_Joseph_Farooq2.jpg

Shikime: 784

Madhėsia: 97.0 KB

  Foto: archangelmichaelmission.wordpress.com

  Emri: p_Joseph_Farooq3.jpg

Shikime: 752

Madhėsia: 93.0 KB

  Foto: archangelmichaelmission.wordpress.com


  Emri: p_Joseph_Farooq5.jpg

Shikime: 742

Madhėsia: 85.6 KB

  Litugjjia Hyjnore, Sarghoda, Pakistan. Foto: archangelmichaelmission.wordpress.com


  Nga faqja e kishes se Shen Maksimit, Torino.
  Fonti: Pravoslavie.ru
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 07-06-2017 mė 19:29
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 17. #117

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Orthodhoksia ne Kontinentin Amerikan. - Guatemala

  Lexojme ne faqen e Kishes se Torinos kete lajm.
  Nga muaji Maj edhe Guatemala ka katedralen e saj, e shenjteruar ne qytetin e Aguacate nga mitropoliti Atenagora i Meksikes.  Per fat te keq, murgeshat e manastirit te Trinise se Shenjte ne Amatitlan, kane humbur befotrofin Hogar Rafael Ayau,
  ku megjithe dhenien si perdorim usufrut, ( me te drejte perdorimi pa pagese) nga qeveria deri ne vitin 2046,
  dhe pas ndihmes qe kane dhene ndaj te miturve qe ishin ne rrezik , mbi 400 femije,
  u eshte marre mbrapsht nga qeveria me pretekstin qe kontrata nuk ishte e regjistruar ne menyre ekzakte…

  Emri: Guatemala3.jpg

Shikime: 688

Madhėsia: 176.9 KB  Gjithesesi Ungjillezimi ne Guatemale perparon me hapa te shpejte.
  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 21-06-2017 mė 16:54
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 18. #118

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nje tufe delfinesh shpetojne nje ikone te Nenes se Zotit.  Pravoslavie.ru ne nje artikull te dates 14 qershor 2017 publikon nje lajm shume interesant..., nje tufe delfinesh ka risjelle ne siperfaqe ikonen e Hyjlindeses.
  Ky event qe ndodhi ne Sochi, duket si nje ngjarje fantastike dhe spektakolare.

  Nje kolonel me gruan e tij qe ishin me pushime aty, kane pare gjithe sa ngjau, nje grup prej dymbedhjete delfinesh qe notonin me shpejtesi drejt bregut, pasi hodhen dicka perjashte, u larguan.

  Vetem pak turiste vune re per sa ndodhi. Koloneli vajti per kuriozitet drejt objektit qe u hodh jasht nga delfinet, e pasi e pastruan nga llumi i fondalit qe i kishte ngrire persiper, zbuloi kete ikone mariane...,
  qe tashme u be e qarte qe ish nje ikone e humbur se bashku me ngarkesen e anijes ne shekullin e XIX.

  Se si ndodhi qe delfinet te kene gjetur kete ikone dhe se si kjo pikture e shenjte kishte perfunduar ne fund te detit eshte nje mister i vertete.
  Koloneli ka shprehur deshiren qe kete ikone ta dergoje tek patriku Kirill...

  Emri: 1.jpg

Shikime: 692

Madhėsia: 44.3 KB  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #119

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  GATI NJE MILIONE NE LIPSANIN E SHEN NIKOLLES.  Emri: reliquia_san_Nicola_Mosca.jpg

Shikime: 694

Madhėsia: 65.2 KB


  930.000 besimtare deri tani kane nderuar lipsanin e shen NIkolles, nje brinje e tij,
  e ardhur nga Bari ne katedralen e Krishtit Shpetimtar ne Moske.
  Lipsani do te qendroje ne Moske akoma deri ne 12 korrik, per pastaj nga 13 deri me 28 korrik
  ne lavren e shen Aleksander Nievskij te Shen Piterburgut.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 20. #120

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Katekizma orthodhokse perkthehet ne gjuhen kineze.

  Ne faqen e internetit Cristianitą Ortodossa shohim kete lajm.

  Ne muajin e qershorit kemi nje lajm shume te mire nga Azia.
  Sikur edhe percillet nga agjensia Pravoslavie.ru , Kisha Orthodhokse Ruse ka perkthyer Katekizmen orthodhokse ne gjuhen kineze, ku edhe eshte botuar ne Hong Kong.


  Emri: 333.jpg

Shikime: 643

Madhėsia: 29.4 KB

  Kopertina e librit "Katekizma orthodhokse" ( nga pravoslavie.ru )  Vepra eshte perkthimi i Katekizmit te at Oleg Davidenkov-it nga at Anatolij Kung, qe eshte prift ne kishen e Shen Petros dhe Shen Pavlit ne Hong Kong,
  ku gjendet edhe nje shtypshkronje ekleziale, China Orthodox Press, qe i dedikohet ne menyre ekskluzive perhapjes se librave shpirterore dhe manualeve liturgjike ne gjuhen kineze.


  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 6 prej 18 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •