Close
Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 402
 1. #21

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4649.png

Shikime: 1328

Madhėsia: 57.0 KB

  Manastiri i Shen Joan Theristis, ne Bivongi ( Reggio Kalabria ).


  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4669.jpg

Shikime: 1224

Madhėsia: 11.5 KB
  Manastiri i Shen Elias Speleotit, ne Melicuccą (Reggio Kalabria ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4709.jpg

Shikime: 1299

Madhėsia: 16.2 KB

  Manastiri i Shenjteve Elia i Ri dhe Filaretit vreshetarit, ne Seminara ( Reggio Kalabria ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #22

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3429.jpg

Shikime: 1354

Madhėsia: 11.8 KB

  Famullia Orthodhokse e Zonjes se Kostantinopojes, ne Kozenca.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3439.jpg

Shikime: 1251

Madhėsia: 12.2 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Fantinit te Ri, ne Schiavonea ( Kozenca ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3449.jpg

Shikime: 1261

Madhėsia: 12.7 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Bartholomeut te Simerit, ne Katanxaro.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #23

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3459.jpg

Shikime: 1283

Madhėsia: 17.3 KB

  Famullia Orthodhokse e Shenjteve Qirillit dhe Metodit , ne Nikastro ( Kozenca ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3469.jpg

Shikime: 1269

Madhėsia: 18.3 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Dionizit Areopagitit, ne Krotone.


  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3479.jpg

Shikime: 1239

Madhėsia: 20.3 KB
  Famullia Orthodhokse e Shen Onufrit, ne Vibo Valenzia.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #24

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3489.jpg

Shikime: 1178

Madhėsia: 12.1 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Markut te Efesit, ne Palermo.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3499.jpg

Shikime: 1205

Madhėsia: 16.0 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Leonit, ne Katania.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3509.jpg

Shikime: 1276

Madhėsia: 10.2 KB

  Famullia greko-orthodhokse e Shen Nikolles se grekeve, ne Mesina.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #25

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3519.jpg

Shikime: 1214

Madhėsia: 18.2 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Katerines nga Aleksandria, ne Milazzo ( Mesina ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3529.jpg

Shikime: 1218

Madhėsia: 11.6 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Kallogjerit, ne Kaltaniseta.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3539.jpg

Shikime: 1202

Madhėsia: 12.9 KB

  Kisha Orhtodhokse e Shen Joan Pararendesit, ne Calascibetta ( Enna ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #26

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha Orthodhokse e Ngjalljes se Zotit, ne Ereditą ( Raguza ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4679.jpg

Shikime: 1204

Madhėsia: 10.4 KB

  Manastiri i Prezantimit te Zitit ne Tempull, ne Santa Lucia del Mela ( Mesina ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3569.JPG

Shikime: 1220

Madhėsia: 12.6 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Varvares, ne Alghero ( Sasari ).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #27

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f3559.jpg

Shikime: 1263

Madhėsia: 9.8 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Tadeut Apostull, ne Quartu Sant’Elena (Cagliari ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4539.jpg

Shikime: 1256

Madhėsia: 18.1 KB

  Kisha Orthodhokse e Hyrjes se Tereshenjtes Nenes se Zotit ne Tempull, ne Rimini.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4549.jpg

Shikime: 1130

Madhėsia: 10.6 KB

  Kisheza e Shen Nikolles se Mires, ne Rimini.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #28

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4569.jpg

Shikime: 1123

Madhėsia: 11.4 KB

  Kisheza e Shen Mikailit Kryengjell, ne Republiken e San Marinos.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4619.jpg

Shikime: 1165

Madhėsia: 13.9 KB

  Kisha Orthodhokse e Shenjteve Kostantin dhe Helena, ne Chieti.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4589.jpg

Shikime: 1126

Madhėsia: 11.2 KB

  Kisha Orhtodhokse e Shenjteve Andon, Theodhor dhe Tatiana, ne Fano ( Pesaro e Urbino ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #29

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4629.JPG

Shikime: 1167

Madhėsia: 8.5 KB

  Kisha Orthodhokse e Mbrojtjes se Shenjte, ne Pesaro ( Pesaro e Urbino ).

  Emri: 91_images_stories_com_form2content_p7_f460_thumb150_250.JPG

Shikime: 1197

Madhėsia: 13.4 KB

  Kisha Orthodhokse e Shen Nikolles dhe Shen Genadhios nga Kostantinopoja, ne Tolentino ( Macerata ).

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4599.jpg

Shikime: 1119

Madhėsia: 13.2 KB

  Kisha Orthodhokse e Shenjteve Serzhit dhe Bakut, ne Urbino ( Pesaro e Urbino ).
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #30

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: lnxortodossiaitwimagesstoriescom_form2contentp7f4639.jpg

Shikime: 1182

Madhėsia: 10.6 KB

  Famullia Orthodhokse e Shen Thomait, ne Ortona ( Chieti ).

  Emri: 91_images_stories_com_form2content_p7_f457_thumb150_250.jpg

Shikime: 1173

Madhėsia: 17.5 KB

  Kisha greko-orthodhokse e Shen Anes, ne Ancona
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #31

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Per te gjithe orthodhokset shqiptar, ku ngjashmeria e ritit liturgjik na afron shume me kishat helenike,
  informoj qe prania e madhe ne territorin italian, duke gezuar nje prestigj internacjonal dhe nje prezence shekullore (Patriarkati Ekumenik),
  na jep mundesine te ndjekim nga afer kultin e gjysherve qe eshte i njejte sikur ne Atdhe. Kush eshte i interesuar mund te gjeje kishen me afer tij...
  Per kete postoj ketu me foto te bashkangjitura, kishat e ndryshme ne Itali, te kryesuara nga Patriarkana Kostantinopoletane.
  Pershendetje.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #32

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  U martuan ne germadhat e Manastirit...

  Te rinjte Fadi dhe Rana jane dy nga 2.000 refugjatet qe pak kohe me pare jane kthyer ne qytetin e tyre Homs,
  ne veri te Kryeqytetit Damask. Duke dhene keshtu nje prove te kembenguljes se tyre qe jeta te rimare kursin e mepareshem
  ku te rikthehet gjithashtu shpresa ne te ardhmen. Kane vendosur te martohen ne kishen e manastirit te Shen Gjergjit,
  i shkaterruar nga konflikti i luftes civile.  Emri: Fadi_Rana2.jpg

Shikime: 1181

Madhėsia: 65.4 KB
  Te rinjve Fadi dhe Rana, dhe te gjithe sirianeve te cilet na japin nje deshmi te besimit orthodhoks si kunderpergjigje deshperimit
  dhe shkaterrimit qe ka pushtuar ato toka te shumevuajtura, neve i urojme nga zemra sinqerisht paqe dhe gjitha te mirat! مبروك!

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #33

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Minatoret ukrahinas ndertojne nje kishe ne thellesine e 800 metrave.  Kisha e Shen Varvares eshte hapur ne thellesine e 840 metrave, ne nje miniere ne Rajonin Zaporozhe te Ukrahines.

  Emri: Berdyansk1.jpg

Shikime: 1153

Madhėsia: 50.1 KB


  Emri: Berdyansk2.jpg

Shikime: 1088

Madhėsia: 41.4 KB
  Peshkopi Efrem i Berdjansk-ut dhe Primorsk-ut ka bekuar kishen, ku Liturgjia qe u mbajt aty u transmetua neper mediat lokale.


  Martirja e Madhe Varvara eshte mbrojtesja e minatoreve.


  Burimi: Pravoslavie.ru, 22 luglio 2015
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 14. #34

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Librat e parė tė shkrimeve tė Dhiatės sė Re janė katėr ungjijtė e Shėn Mattheut, Shėn Markut, Shėn Llukės dhe Shėn Joanit. Fjala ungjill fjalė pėr fjalė do tė thotė lajm i mirė ose sihariq i gėzuar. Ungjijtė tregojnė pėr jetėn dhe mėsimin e Jisuit, por asnjėri prej tyre nuk ėshtė njė biografi nė kuptimin klasik tė fjalės. Ungjijtė nuk u shkruan thjesht pėr tė treguar historinė e Jisuit. Ato u shkruajtėn nga nxėnėsit e Krishtit, tė cilėt u mbushėn me Shpirtin e Shenjtė mbas ngjalljes sė Zotit, pėr tė dhėnė dėshmi pėr faktin se Jisui i Nazaretit ėshtė me tė vėrtetė Krishti-Mesia i premtuar i Izraelit dhe Shpėtimtari i botės. Nė Kishėn Orthodhokse, nuk ėshtė e gjithė Bibla, por vetėm libri i katėr ungjijve ai qė fronėzohet vazhdimisht nė tryezėn e altarin nė ndėrtesėn e kishės. Kjo ėshtė njė dėshmi e faktit se jeta e Kishės ėshtė e pėrqendruar nė Krishtin, pėrmbushja e gjallė e ligjit dhe profetėve, qė banon vazhdimisht nė mes tė Popullit tė Tij, Kishės, me anė tė pranisė sė Shpirtit tė Shenjtė.

  Emri: Djata%u002520e%20re.jpg

Shikime: 1091

Madhėsia: 47.9 KB
  Ungjijtė e Mattheut, Markut dhe Llukės quhen ungjijtė sinoptikė, qė do tė thotė se ata “duken tė njėjtė”. Kėta tre ungjij janė shumė tė ngjashėm nė pėrmbajtje dhe nė formė dhe ka shumė mundėsi, qė nė njėfarė mėnyre tė jenė tė ndėrlidhur tekstualisht, duke qenė njė debat i vazhduar ndėrmjet studiuesve tė shkrimeve. Ata janė shkruar rreth fillimit tė gjysmės sė dytė tė shekullit tė parė, dhe tekstet e tyre, ashtu si ai i Shėn Joanit, na kanė ardhur nė greqisht, gjuha nė tė cilėn ata u shkruan, me pėrjashtimin e mundshėm tė Mattheut, i cili mund tė jetė shkruar nė origjinal nė aramaisht, gjuha e Jisuit. Secili nga ungjijtė sinoptikė ndjek parimisht tė njėjtin tregim. Secili fillon me pagėzimin e Jisuit nga Joani dhe me predikimin e Tij nė Galile. Secili pėrqendrohet nė pohimin e apostujve tė Jisuit si Mesia i premtuar i Perėndisė, sė bashku me ngjarjet korresponduese tė shpėrfytyrimit dhe tė lajmėrimit nga Krishti i nevojės sė Tij pėr tė pėsuar dhe vdekur dhe pėr t’u ngjallur pėrsėri nė ditėn e tretė. Dhe secili prej tyre pėrfundon me tregimin e pėsimit, vdekjes, ngjalljes dhe ngjitjes sė Zotit.


  Burimi: Orthodoxalbania.org
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 03-08-2015 mė 17:01
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 15. #35

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Tiranė - u kremtua e kremtja e Metamorfozės sė Shpėtimtarit  Mė 6 gusht Kisha Orthodhokse kremton Metamorfozėn e Shpėtimtarit (Sotirit). Kjo ngjarje ndodhi 40 ditė para vuajtjeve tė Krishtit.
  Ai e zgjodhi kėtė moment tė veēantė qė t’u shfaqte dishepujve diēka nga lavdia e Tij hyjnore, me qėllim qė tė bėhej gati tė duronte vuajtjet mbi kryq.
  Krishti iu shfaq dishepujve nė Malin Tabor jo si njė shėrbėtor, por nė formėn e Perėndisė, si personi i tretė i Trinisė sė Shenjtė. Ky trupėzim mbetet i
  pandashėm nga natyra e tij hyjnore, e cila ėshtė e pėrbashkėt me Atin dhe Shpirtin e Shenjtė.
  Shfaqja e hyjnisė sė Krishtit ėshtė njėkohėsisht njė theofani (shfaqje) e Trinisė. "Ati me anėn e zėrit dėshmoi Birin e tij tė dashur, ndėrsa Shpirti i Shenjtė
  u ndriēua bashkė me tė me anėn e resė sė shndritshme".
  Me rastin e kėsaj tė kremteje nė tė gjitha mitropolitė dhe nė Kryepiskopatėn e Hirshme u kryen Liturgji Hyjnore festive, e veēanėrisht mė e ndjerė ishte
  kjo ditė e shėnuar aty ku ka kisha qė mbajnė kėtė emėr.
  Nė Tiranė, pėrveē kremtimit nė Katedralen “Ngjallja e Krishtit”, u kremtua edhe nė qendrėn “Thavor”, nė zonėn e Shkozės, pranė malit tė Dajtit,
  ku ngrihet kisha e bukur e Metamorfozės, e ndėrtuar vitet e fundit. Liturgjinė Hyjnore e kreu Kryepiskopi Anastas, i ndihmuar nga Hirėsi Nathanaili dhe klerikė
  tė tjerė tė Kryepiskopatės. Me gjithė vapėn e madhe tė kėsaj periudhe dhe largėsinė e kishės nga qendra, pėr tė kremtuar kishin ardhur edhe shumė besimtarė.
  Atė Kozma Sovjani foli pėr festėn dhe pėr qendrėn “Thavor”, e cila ėshtė bėrė njė qendėr e rėndėsishme edukative dhe kulturore pėr Kishėn tonė,
  duke shėrbyer si shkollė, pėr veprimtari tė shumta, ku dhe zhvillon veprimtarinė shkolla e muzikės bizantine etj.
  Bekimin e rrushit, e cila ėshtė e lidhur ngushtė me kuptimin e festės, e kreu Hirėsi Nathanaili, ndėrsa nė fund Kryepiskopi Anastas u foli besimtarėve pėr rėndėsinė
  dhe domethėnien e kėsaj tė kremteje.

  Emri: 11855765_491506894357667_2074110330316831150_n.jpg

Shikime: 1101

Madhėsia: 43.2 KB

  Emri: 11222178_491506924357664_36157293108583567_n.jpg

Shikime: 1138

Madhėsia: 54.9 KB

  Emri: 11242074_491506891024334_4518699942290657951_n_800x588.jpg

Shikime: 1145

Madhėsia: 61.1 KB
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 16. #36

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nunci apostolik i Vatikanit i bėn vizitė Kryepiskopit Anastas

  Mė 21 gusht, Nunci Apostolik i Selisėsė Shenjtė tė Vatikanit nė vendin tonė,Arqipeshkvi Ramiro Moliner Inglés,
  i shoqėruar nga ndihmėsi i tij, vizitoi Kryepiskopin e Tiranės, Durrėsit dhe Gjithė Shqipėrisė Anastasin,
  nė Selinė e Kryepiskopatės sė Shenjtė Orthodhokse, pėr t’i dorėzuar letrėn enciklike “Lumen Fidei”, tė Papa Franēeskut I.
  Nė kėtė takim, midis tė tjerash, Nuncit iu dha rasti tė informohet edhe rreth ngjarjes sė fundit tė pėrdhosjes sė kishės tė sė Tėrėshenjtės Mari, nė Pėrmet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 12-08-2015 mė 15:42
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 17. #37

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nje dasem gjeorgjane qe kurre me pare nuk ishte pare, ka ngjare ne lartesine e 4000 metrave mbi nivelin e detit.
  Fotografite e jashtezakonta, jane publikuar ne Facebook ne faqen qe quhet "Chven-tan davdivart da davekhetebit" ("sillemi rrotull"),
  ku paraqitet nje ēift gjeorgjan qe po martohen ne kishen e Trinise se Shenjte,
  qe konsiderohet kisha kristiane orthodhokse me e larta ne latitudine gjeografike ne bote.
  Emri: matrimonio_Kazbegi1.jpg

Shikime: 1639

Madhėsia: 127.7 KB Emri: matrimonio_Kazbegi2.jpg

Shikime: 1152

Madhėsia: 48.8 KB
  Emri: matrimonio_Kazbegi3.jpg

Shikime: 1173

Madhėsia: 45.4 KB

  Kisha e vogel qe gjendet ne Kazbegi, o ndryshe quhet Stepantsminda (Shen Stefani), nje altopian ne Veri-Lindje te Gjeorgjise,
  qe vendodhet ne lartesine e 2170 metrave, ne kembet e malit Kazbegi.  Burimi: georgianjournal.ge,
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 18. #38

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Miliarderi ruso-grek Ivan Savvidis i propozon shtetit turk te ngreje nje xhami ne Trebzon ,
  vetem te rikthehet Shen Sofia lokale ( Agia Sofia ).

  Burimi: Greek Reporter

  Emri: 777px-Hagia_Sophia_Trabzon-300x231.jpg

Shikime: 1100

Madhėsia: 27.9 KB

  Trebisonda (ne turqisht Trabzon ne greqisht Τραπεζούντα, eshte nje qytet turk ne brigjet e Detit te Zi.
  Ishte kryeqyteti i Perandorise se Trebisondes ( 1204-1461 ) , ishte qyteti i fundit bizantin indipendent qe ra ne duart
  e osmaneve pas renies se Bizantit. Eshte porti me i madh turk ne Detin e Zi.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #39

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Zhvillime nga Kisha orthodhokse ne Filipine.

  Lajme te fundit te nje konvertimi masiv te cindra e qindra filipinasve ne Kishen orthodhokse kane bere
  te ditur burime ku thuhet se nje famulli e tere katolike eshte kthyer ne orthodhokse.
  Ne realitet kjo gje eshte fallco. Nuk behet fjale per nje komunitet katolik te tere, ndonse historia e konvertimeve
  eshte e vertete. Nuk flitet per nje komunitet famulltar por per nje numer individesh qe vijne nga kisha dhe famulli
  te ndryshme, ku kryesisht nuk jane te gjithe katoliko-romane…, por te nje grupimi eklezial te rreshtuar perkrahe
  Bashkimit te vetero-katolikeve te Ultrecht, qe njihet ndryshe me emrin Kisha filipine inipendente.
  Origjina e kesaj kishe i ka fillimet ne 1860 kur u themelua per aresye patriotike dhe me pas u nda nga kisha
  katolike…, ku pas shume peripezive me ne fund ne 2014, 28 famulli te 5 provincave filipine te Kishes filipine
  indipendente te kryesuara nga peshkopi Esteban Valmera e Rogelio Ringor se bashku me 13 krere te tjere te klerit
  kane bere u kerkese Patriarkanes se Moskes, Shenjterise se tij Kirill duke i kerkuar me nje peticjon konvertimin e
  komunitetit te tyre ne Kishen orthodhokse. Te frymezuar nga kjo ngjarje edhe nje grup tjeter i Kishes anglopayane
  indipendente te udhehequr nga 8 peshkope re saj, kane shkrojtur gjithashtu nje petuicjon te ngjashem…
  Patriarkana e Moskes ka derguar misionere ruse ,ukrahinas dhe amerikane per te udhehequr katekizmin e mijera filipinasve qe duan te perqafojne Besen e krishtere orthodhokse.
  Midis misionereve te tjere aty ndodhen edhe At Kirill Shkarbull nga Taiwani , At Stanizllav Rasputin nga India dhe
  At Georgij Maksimov nga Rusia.

  Emri: battesimo_Filippine2015.jpg

Shikime: 1496

Madhėsia: 34.2 KB

  Momente nga konvertimi masiv me 21 Gusht 2015...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 20. #40

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  At Themistokli Adamopulos dhe misioni i tij ne Sierra Leone.

  Themistokli, lind ne Egjipt nga nje familje me origjine greke, emigron me familjen ne Melbourne pas destabilizimit te vendit ne vitet 56’.
  Arkimandriti Themistokli Adamopulos, nje misionar shume kurajoz po ndihmon popullsine e ketij vendi
  te perballoje konseguencat qe la pas virusi i Eboles. Por qe aktiviteti i ketij prifti nuk permblidhet vetem
  ne keto aksione te profilit mjekesor, por eshte duke ndihmuar mijera femije dhe te rritur ne projekte te ndryshme
  duke kerkuar ti rekuperoje nga pasojat e qe lane pas konfliktet e shuma, sidomos ata qe jane gjymtuar prej minave dhe bombave…
  Shume te paket jane ata qe din, kush eshte at Themistokli Adamopulos, ai ishte nje rokstar qe njihej me emrin e artit si Themi Adams,
  ku merrte pjese ne nje nga grupet me te njohura ne Australi, The Flies.
  Sot zhvillon aktivitetin e tij misionar ne Sierra Leone, pasi ka kaluar shume vite ne Kenia.
  At Themistokli, ka dhene mbeshtetjen e tij edhe afrikaneve albine, ku jane shume te emargjinuar nga shoqeria afrikane .
  Eshte ne linje te pare per mbrojtjen e tyre nga diskriminimi qe u behet.
  Ben pjese ne SLAA –Sierra Leone Albino Association.
  Vetem ne vitin 2007 mbi 60 persona albine, ketu perfshi edhe femije , jane vrare, ku pjeset e trupit
  u jane shitur magjistareve dhe shamaneve te shumte, per te pergatitur hajmali dhe te tjera si keto,
  ku blihen shtrenjte nga kliente qe besojne se do te kene miresi, pasuri ose sherime nga semundjet.
  Fill pas pjesemarrjes se tij ne SLAA-s , arkimandriti Themistokli, ka ndermarre nje udhetim ne
  Australi, jo per tu kthyer ne shtepi, per pushime…, por per te mbledhur fonde dhe ndihma ne
  qytete te ndryshme si Melbourne, Sydney e Brisbane, etj.
  Per me shume mbi aktivitet e At Themistokliut mund ti njihni ketu. http://paradise4kids.org/

  Emri: P_Themi02.jpg

Shikime: 1120

Madhėsia: 18.4 KB

  Emri: P_Themi03.jpg

Shikime: 1041

Madhėsia: 31.7 KB
  Misioni ne favor te albineve afrikane.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •