Close
Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 344 prej 344
 1. #341

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Mitropoliti Hilarion:
  Kjo qė po ndodh nė Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės
  duhet kuptuar nė kontekstin e presionit tė paprecedentė tė ushtruar mbi tė.

  29.05.2022.
  Nė njė koment tė shkurtėr, Mitropoliti Hilarion i Volokolamsk,
  president i Departamentit pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare
  tė Patriarkanės sė Moskės, foli pėr vendimin e miratuar
  mė 29 maj 2022 nga Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse:

  Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse
  shqyrtoi informacionin nė lidhje me Kėshillin e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  tė mbajtur mė 27 maj nė Kiev dhe shprehu mbėshtetjen e tij tė plotė
  pėr tėrė klerin, murgjit dhe laikėt e kėsaj kishe
  nė lidhje me faktin se gjėndet nėn presionin e shumė palėve tė ndryshme:
  nga grupet ekstremiste, nga strukturat skizmatike,
  nga autoritetet lokale, tė cilat ndonjėherė thjesht ndalojnė
  aktivitetet e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės nė disa rajone tė Ukrainės,
  si dhe nga qarqet nacionaliste tė opinionit publik ukrainas.

  Sinodi pohoi se statusi i kishės orthodhokse ukrainase
  ėshtė vendosur me letrėn e bekimit tė Shenjtėrisė sė Tij
  Patriarkut Aleksi II tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė tė vitit 1990.
  Pikėrisht ėshtė kjo Letėr ku ėshtė themeli kanonik mbi tė cilėn
  ėshtė baza e ndėrtesės sė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
  U vu re se ndryshimet e miratuara nga Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  dhe emendamentet nė statutin e tij kėrkojnė shqyrtim tė mėtejshėm
  nga Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse.
  Ne nuk i kemi shqyrtuar kėto ndryshime tani,
  pasi qė nuk janė bėrė ende publike.

  Sinodi i Shenjtė shprehu keqardhjen qė
  nė disa dioqeza tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  u ndėrpre pėrkujtimi liturgjik i Patriarkut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė,
  gjė qė tashmė ka sjellė pėrēarje brenda Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

  Duke komentuar kėto vendime tė Sinodit tė Shenjtė,
  do tė doja tė flisja jo pėr atė qė ndodhi nė Kiev,
  por pėr atė qė nuk ndodhi atje.
  Mendohet, se Kisha Orthodhokse e Ukrainės
  tė jetė ndarė nga Kisha Orthodhokse Ruse.
  Kjo nuk eshte e vertete.
  Nuk kishte asnjė deklaratė pėr ndarje nga Kisha Orthodhokse Ruse.
  Asnjė deklaratė nuk u bė qė
  Kisha Orthodhokse e Ukrainės tė ketė marrė njė status tė ri.
  Pėrkundrazi, Kėshilli konfirmoi edhe njė herė
  statusin e njė Kishe tė pavarur dhe autonome,
  e cila iu dha Kishės Orthodhokse tė Ukrainės nė vitin 1990.

  Ne duhet tė kuptojmė kontekstin
  nė tė cilin janė marrė kėto vendime nė Kiev.
  Ajo lidhet me faktin se pėr shumė vite
  Kishės Orthodhokse tė Ukrainės iu mohua e drejta
  pėr t'u quajtur me emrin e saj.
  Po bėhet njė pėrpjekje pėr ta detyruar atė
  tė quajė veten "Kisha Orthodhokse Ruse nė Ukrainė"
  dhe qėllimi ėshtė tė riregjistrohen tė gjitha famullitė e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  dhe qė t'i tjetėrsojnė ato nė favor tė njė strukture skizmatike.

  Pikėrisht nė kontekstin e gjithēkaje qė po ndodh sot nė Ukrainė,
  nė kuadrin e presionit tė paprecedentė qė po ushtrohet mbi
  Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės,
  duhet kuptuar se ēfarė po ndodh.

  E gjithė Kisha Orthodhokse Ruse lutet
  dhe do tė vazhdojė tė lutet pėr Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės
  tė shumėvuajtur dhe tė persekutuar.
  Ne besojmė se Zoti kujdeset pėr Kishėn e tij dhe,
  sipas premtimit tė Tij,
  portat e ferrit nuk do tė mbizotėrojnė kundėr saj.


  Burimi: Nga faqa zyrtarr e Patriarkanės Ruse. mospa.ru
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #342
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,345
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  ...............................................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 30-05-2022 mė 12:48
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #343
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  160

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.  Top Channel/ “Kisha ruse na zhgėnjeu”/ Kritika e Patriarkut tė Stambollit ndaj kishės ortodokse ruse


  Top Channel Albania
  2.1M subscribers
  Patriarku Ekumenik Bartolomeu ka dhėnė njė nga intervistat e rralla tė “Sto Kentro” tė ERT1 dhe gazetarit George Kouvaras . Shenjtėria e tij i referohet nė intervistėn e tij luftės nė Ukrainė, qėndrimit tė Kishės Ortodokse Ruse, rolit tė Patriarkanės Ekumenike dhe Hagia Sophia. I pyetur pėr qėndrimin e Kishės sė Rusisė dhe Patriarkut tė Moskės , Kirilit, ndaj luftės, Patriarku Ekumenik nėnvizoi: “ Nuk do tė ishte e mundur qė tė gjitha Kishat tė mos dėnonin dhunėn, luftėn. Por kisha ruse na zhgėnjeu . Nuk doja qė Kisha e Rusisė dhe Vėllai Patriarku Kiril tė ishin ky pėrjashtim tragjik. Nuk e di si mund tė justifikohet nė ndėrgjegjen e tij. Si do ta justifikojė, si do ta gjykojė historia . Ai duhej tė qėndronte nė kėmbė. Sepse dikush mund tė kundėrshtojė presionin e Presidentit Putin. Ajo duhet tė reagojė ndaj pushtimit tė Ukrainės dhe tė dėnojė luftėn siē bėnė tė gjithė primatėt e tjerė ortodoksė. Nuk e bėri, kjo ėshtė nė dėm tė tij dhe mė vjen shumė keq. Mund tė kemi pasur dallime tė tjera, atė tė njohur pėr autoqefalinė e Kishės sė Ukrainės, ndryshimin qė kemi prej shekujsh, sepse Kisha Ruse po shikon primatin e Kostandinopojės, duke minuar themelet e fronit tė Kostandinopojės, por unė prisja. qė vėlla Cirili nė kėtė moment krize, historik, t'i qėndrojė pėrballė rrethanave . Nė nevojė pėr tė sakrifikuar fronin e tij, pėr t'i thėnė Putinit: "Zoti President, nuk mund tė pajtohem me ju, jap dorėheqjen, largohem".. A do ta futė nė burg? "Unė nuk e di se ēfarė do tė kishte bėrė Presidenti Putin nėse Patriarku do tė kishte reaguar ndaj planeve tė tij, por kjo ėshtė ajo qė ne, vėllezėrit e tjerė Prelat, do tė prisnim ."

 4. #344

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha Maqedonase merr tomosin e autoqefalisė nga Kisha Serbe.


  Orthochristian.com, 5 qershor 2022
  spc.rs

  Njė moment i gėzueshėm nė jetėn e Kishės Orthodhokse ka ngjarė sot,
  pasi Kisha Orthodhokse Maqedonase ka marrė tomosin e autoqefalisė
  nga Kisha Orthodhokse Serbe.
  Shenjtėria e tij Patriarku i Serbisė Porfirije dhe Imzot Stefani,
  Kryepiskopi i Ohrit dhe Maqedonisė kremtuan sot,
  sė bashku me disa episkopė tė tjerė serbė dhe maqedonas,
  nė Katedralen e Kryeengjėllit Mikail nė Beograd.
  Pas predikimit patriarkal, sekretari i Sinodit tė episkopėve serbė
  lexoi me zė tė lartė tomosin e autoqefalisė, duke garantuar pavarėsinė e plotė
  tė Kishės-Maqedonase Kryepeshkopatės sė Ohrit,
  siē raporton kanali i kishės serbe tvhram.rs.

  “Sot, me hirin e Zotit, kemi mundėsinė tė ratifikojmė atė qė
  tashmė ekziston mes nesh, kėtė unitet tė prishur dikur”, nėnvizoi Patriarku Porfirije.
  Mė parė, Kisha Maqedonase ka qenė nė skizėm me
  Patriarkanėn Serbe
  dhe pjesėn tjetėr tė Kishės Orthodhokse botėrore
  pėr njė hark kohor prej 55 vjetėsh.
  Duke filluar nga viti 2017, filloi njė pėrpjekje e pėrbashkėt
  pėr tė zgjidhur statusin e saj.
  Mė nė fund, muajin e kaluar, Kėshilli Episkopal Serb njoftoi se
  Kisha Maqedonase ėshtė mirėpritur pėrsėri nė Kishėn Serbe me statusin e autonomisė sė gjerė.
  Episkopėt serb dhe maqedonas u mblodhėn nė Beograd dhe pėrsėri nė Shkup,
  nė Maqedoninė e Veriut, disa ditė mė vonė.
  Gjatė liturgjisė nė Shkup, Patriarku Porfirije njoftoi se Kėshilli episkopal serb
  kishte vendosur qė Kishės maqedonase t'i jepej autoqefalia e plotė.

  I gjithė procesi pėrfundoi sot me dhėnien formale tė tomosit tė autoqefalisė.
  Shenjtėria e tij predikoi pėr pandashmėrinė e Kishės Orthodhokse:
  Kur Kisha shumėfishohet, duhet tė dimė se ėshtė nė frymėn e Ungjillit tė Krishtit
  dhe Fjalės sė tij, qė nuk ndahet, por shumėzohet dhe rritet nė dashuri.
  Kisha nuk ndahet sipas pjesėve tė saj pėrbėrėse
  nė unitetin e pėrgjithshėm tė Kishės sė Krishtit dhe urdhėresave tė Krishtit,
  duke u mbyllur nė vetvete, pėr tė kultivuar qėllime thjesht tokėsore,
  por shumėfishohet dhe organizohet nė atė mėnyrė
  qė ajo qė ėshtė tokėsore, ajo qė ėshtė dhuratė e Zotit
  tė shumohet dhe rritet nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme.
  Falė kėsaj rritjeje, pėr tė folur relativisht,
  ēdo pjesė e Kishės mund tė sakrifikohet pėr pjesėt e tjera,
  pėr anėtarėt e tjerė tė Kishės dhe qė ne tė gjithė rritemi sė bashku
  nė dashuri dhe nė unitetin e besimit,
  dhe ky ėshtė mėsimi dhe mesazhi i kėsaj feste sot,
  i Etėrve tė Koncilit tė parė Ekumenik.

  Besimtarėve tė mbledhur iu drejtua edhe Kryepiskopi i Ohrit Stefan.


  Burimi: www.ortodossiatorino.net
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •