Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 232 prej 232
 1. #221
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Italia jugut-

  Pulia, guvernatori Emiliano falėnderon Patriarkun Kirill pėr 8 ton material mjekėsor


  Kisha Orthodhokse Ruse iu pėrgjigj pozitivisht kėrkesės sė autoriteteve rajonale tė Pulies, duke i dorėzuar 8 ton materiale mjekėsore Mbrojtjes Civile tė rajonit pėr t'u marrė me koronavirusin.
  Guvernatori i Pulies, Mikele Emiliano, shprehu mirėnjohjen e tij ndaj Patrikut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusinė pėr dhurimin e rreth 8 tonėve materiale mjekėsore qė do tė pėrdoren pėr t'u pėrballur me COVID-19.
  "Miqėsia, thuhet, ėshtė parė nė raste nevoje dhe Patriarku Kirill nuk e mohoi mbėshtetjen e tij pėr Rajonin e Pulies dhe qytetin e Barit, i cili strehon varrin e Shėn Nikollės.
  Ne e kėrkuam atė ndihmė dhe ne i thamė qė situata ishte e vėshtirė, se kishim nevojė pėr pajisje dhe maska mbrojtėse personale.
  Dhe patriarku u pėrgjigj menjėherė me njė letėr tė bukur dhe sot me kėtė dhuratė tė rėndėsishme ", thuhet nė tekstin, nė tė cilėn shohim mbėrritjen e kamionėve me ndihmė nga mbrojtja civile rajonale.
  Mė nė fund, guvernatori i Pulies, pėrfundoi fjalimin e tij duke theksuar miqėsinė midis popullit rus dhe atij puliez.
  "Puliezėt do tė jenė gjithmonė nė gjendje tė mbėshteten nė kėtė lidhje, sepse kjo ėshtė natyra e popullit rus dhe kjo ėshtė miqėsia jonė."

  Nė fillim tė muajit prill guvernatori i Pulies Mikele Emiliano kishte botuar njė post nė faqen e tij nė Facebook, nė tė cilėn ai dėshironte tė shprehte gjithė mirėnjohjen e tij pėr disa furnizime tė mbėrritura nga Rusia
  nė kontekstin e ndihmave humanitare nga Moska nė Itali pėr tė pėrballuar pasojat e epidemisė Covid-19.


  Burimi: sputniknews.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 27-04-2020 mė 17:14
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #222
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE MITROPOLIT GREK RIHAP KISHAT PERBALLE HIPOKRIZISE SE QEVERISE.
  .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

  Ndėrsa nė botė episkopatet e shumė Kishave pajtohen me autoritetet shtetėrore pėr zbatimin e masave pėr rihapjen e vendeve tė adhurimit, njė pėrjashtim ėshtė regjistruar nė Greqi.
  Mitropoliti Theoklitos (Lambrinakos nė foto ) nė Stagoi ( Kalambaka ) dhe Meteora, nxori nė pah standardet e dyfishta tė kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.
  Tė Shtunėn mė 25 Prill, Kryeministri doli nė rrugė me shumė njerėz pėr njė koncert nė natyrė nė Athinė, dhe tė nesėrmen Mitropolitani tha:

  “Ne iu bindėm shtetit pėr tė garantuar sigurinė e tė gjithėve; morėm masa, mbyllėm kishat, heshtėm kėmbanat.
  Por dje pamė qė ata qė i kėrkuan kėto kufizime, tė udhėhequr nga kryeministri, u mblodhėn me njerėz tė njė mendje dhe shumė tė tjerė pėr tė dėgjuar muzikė ”.

  Mitropoliti Theoklitos theksoi se koncerti u zhvillua pa masa sigurie ose distancim shoqėror,
  ndėrsa Kisha duhej tė "numėronte besimtarėt e saj nė gishta".
  Standarde tė tilla tė dyfishta nuk duhet tė tolerohen, meė tej Mitropoliti shton;

  "Kjo ėshtė arsyeja pse ne po hapim kishat tona duke filluar nga sot, dhe kushdo qė dėshiron tė hyjė mund ta bėjė kėtė."


  Burimi http://www.ortodossiatorino.net/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 29-04-2020 mė 11:56

 3. #223
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  MOSKA KA ME SHUME SE 200 KISHA KUSHTUAR NE NDER TE SHEN NIKOLLES.
  JA DISA PREJ TYRE....
  Shėn Nikolla ėshtė njė nga shenjtėt mė tė dashur dhe mė tė nderuar nė Rusi.
  Vetėm nė Moskė, gjenden mė shumė se 200 kisha kushtuar shėn Nikollės.
  Dhe ky numri i madh i kishave tė Moskės kushtuar kėtij shenjtori dėshmon pėr rėndėsinė qė ka nė Kishėn Orthodhokse Ruse.
  Me kėtė galeri fotografish do tė dėshironim t'i ēonim lexuesit nė njė pelegrinazh nė kishat e Shėn Nikollės nė Moskė. Meqenėse ka kaq shumė, ato shpesh kanė emra tė zgjatur qė specifikojnė emrin e vendit ose lagjes ku ndodhet kisha.
  Nė Moskėn e vjetėr shumica e kishave ishin prej druri, por zjarret dhe moti i keq shkatėrruan shumicėn e tyre dhe nė vend tė tyre u ndėrtuan kisha prej guri. Dekadat e egra tė fillimit tė sundimit Sovjetik shkaktuan dėme tė mėdha ose shkatėrrim tė plotė nė shumė kisha,
  dhe ato kushtuar Shėn Nikollės nuk u kursyen. Por aty ku ėshtė e mundur, besimtarėt e Moskės kanė rivendosur kishat qė do tė shihni nė kėtė turne fotografish.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 15-06-2020 mė 15:54

 4. #224
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.
  Manastiri i shėn NIkollės nė edinovertsi. 1873-1878.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca05.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 37.7 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Ismailovo. E vitit 2000 . Ndėrtuar nė arkitekturėn e stilit Rusisė Veriore.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca06.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 41.9 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Pokrovskij. 1765-1766
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #225
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca07.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 78.4 KB


  Kisha e shėn Nikollės nė varrezat nė Rogozhskij. E vitit 1776.  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca08.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 54.0 KB


  Kishėza ose Kapela kushtuar shėn Nikollės, nė varrezat e Shpėrfytyrimit. 1805.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca09.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 51.1 KB


  Kisha e shėn Nikollės ngritur nė vitet 1900-1903
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca10.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 59.6 KB


  Kisha e shėn Nikollės nė Golutvin. Eshtė ndėrtuar ndėr vitet 1686-1692 .
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #226
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca11.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 51.6 KB  Kisha e shėn Nikolls nė Zajatsk. Ndėrtuar prej guri nga viti 1749-1759.
  Kisha e vjetėr mė parė prej druri ishte e vitit 1652.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca12.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 43.7 KB


  Kisha e shėn Nikolls nė Kuznetsij. Nė fllim kisha ishte prej guri e ndėrtuar nė vitin 1681
  Mė pas u rindėrtua nė 1805. Aty gjenden edhe lipsanėt e shėn Nikolla nga Bari.
  Kisha e shėn Nikollės nė Pyzhy, e vitit 1672. Kisha mė parė nė dru ishte e shekullit XVI .
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #227
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca14.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 38.3 KB


  Kisha e shėn Nikollės nė Tolmaki. Ka tė dhėna pėr tė qe nga viti 1625, ku mė pas u ndėrtua prej guri nė vitin 1697.
  Eshtė restauruar krejtėsisht nė vitin 1993 dhe nė tė gjendet njė nga ikonat mė me vlerė tė Rusisė, ajo e Nėnės sė Zotit e Vladimirit.  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca15.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 51.1 KB  Kisha e shėn Nikolls nė Bersenevka e vitit 1656. E restauruar nė vitin 1970.
  Kisha e shėn Nikolls nė Kotelniki . Bėhet fjalė pėr ekzistencn e saj qė nė 1635.
  Ndėrtuar nė vend tė saj prej guri nė vitet 1822-1824.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #228
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca17.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 53.0 KB  Kisha e shėn Nikolls nė Bolvanovka, nė afėrsi tė Taganskij.
  Tė dhėnat e para janė qė nė 1632 , dhe struktura aktuale ėshtė ndėrtuar nė 1697 dhe nė 1712.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca18.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 44.6 KB  Kisha e shėn Nikollės “Podkopaj” ( dmth e gėrrmuar poshtė )
  Citohet pėr tė parėn herė nė fund tė shek. XV . Nė vitet 30 u shėndėrrua nė fabrikė plastike .
  U rikthye nė kishė nė vititn 1991.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca19.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 59.0 KB
  Kisha e shėn Nikollės nė rrugėn Tverskaja , e vititeve 1914-1916.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #229
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca20.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 40.6 KB


  Kisha e shėn Nikollės nė gardėn ushtarake nė Solomennaja. 1996-1997.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca21.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 45.6 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Rzhavki. Kishė e ndėrtuar me tulla e viteve 1800-1828.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca22.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 49.8 KB  Kisha e shėn Nikollės nė manastirin e shėn Nikolla Perervinskij, 1696-1697.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #230
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca23.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 48.0 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Saburovo. E vitit 1595.
  Kisha e shėn Nikollės nė Studentsa, Midis viteve 1672 dhe 1702 .

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca25.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 44.3 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Troekurovo. Nė 1699-1706
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #231
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca27.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 51.8 KB


  Kisha e shėn NIkollės nė Khamovniki. 1679-1682.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca28.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 45.8 KB  Kisha e shėn Nikollės gjithnjė nė Khamovniki, po e viteve 1679-1682.

  Kisha e shėn Nikollės nė Shēepi. 1686.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #232
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.
  Kisha e shėn Nikollės nė varrezat nė Danilov.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca02.jpg

Shikime: 60

Madhėsia: 65.3 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Zvonari e shek. XVI. Ndėrtimi prej guri mban datėn 1657.
  Emri: chiese_san_Nicola_Mosca03.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 58.3 KB  Kisha e shėn Nikollės nė Kleniki e vitit 1657, u ndėrtua nė gur qė nė fillim.


  Burimi: Parrocchia ortodossa Torino
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •