Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 222 prej 222
 1. #221
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Italia jugut-

  Pulia, guvernatori Emiliano falėnderon Patriarkun Kirill pėr 8 ton material mjekėsor


  Kisha Orthodhokse Ruse iu pėrgjigj pozitivisht kėrkesės sė autoriteteve rajonale tė Pulies, duke i dorėzuar 8 ton materiale mjekėsore Mbrojtjes Civile tė rajonit pėr t'u marrė me koronavirusin.
  Guvernatori i Pulies, Mikele Emiliano, shprehu mirėnjohjen e tij ndaj Patrikut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusinė pėr dhurimin e rreth 8 tonėve materiale mjekėsore qė do tė pėrdoren pėr t'u pėrballur me COVID-19.
  "Miqėsia, thuhet, ėshtė parė nė raste nevoje dhe Patriarku Kirill nuk e mohoi mbėshtetjen e tij pėr Rajonin e Pulies dhe qytetin e Barit, i cili strehon varrin e Shėn Nikollės.
  Ne e kėrkuam atė ndihmė dhe ne i thamė qė situata ishte e vėshtirė, se kishim nevojė pėr pajisje dhe maska mbrojtėse personale.
  Dhe patriarku u pėrgjigj menjėherė me njė letėr tė bukur dhe sot me kėtė dhuratė tė rėndėsishme ", thuhet nė tekstin, nė tė cilėn shohim mbėrritjen e kamionėve me ndihmė nga mbrojtja civile rajonale.
  Mė nė fund, guvernatori i Pulies, pėrfundoi fjalimin e tij duke theksuar miqėsinė midis popullit rus dhe atij puliez.
  "Puliezėt do tė jenė gjithmonė nė gjendje tė mbėshteten nė kėtė lidhje, sepse kjo ėshtė natyra e popullit rus dhe kjo ėshtė miqėsia jonė."

  Nė fillim tė muajit prill guvernatori i Pulies Mikele Emiliano kishte botuar njė post nė faqen e tij nė Facebook, nė tė cilėn ai dėshironte tė shprehte gjithė mirėnjohjen e tij pėr disa furnizime tė mbėrritura nga Rusia
  nė kontekstin e ndihmave humanitare nga Moska nė Itali pėr tė pėrballuar pasojat e epidemisė Covid-19.


  Burimi: sputniknews.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 27-04-2020 mė 17:14
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #222
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE MITROPOLIT GREK RIHAP KISHAT PERBALLE HIPOKRIZISE SE QEVERISE.
  .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

  Ndėrsa nė botė episkopatet e shumė Kishave pajtohen me autoritetet shtetėrore pėr zbatimin e masave pėr rihapjen e vendeve tė adhurimit, njė pėrjashtim ėshtė regjistruar nė Greqi.
  Mitropoliti Theoklitos (Lambrinakos nė foto ) nė Stagoi ( Kalambaka ) dhe Meteora, nxori nė pah standardet e dyfishta tė kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.
  Tė Shtunėn mė 25 Prill, Kryeministri doli nė rrugė me shumė njerėz pėr njė koncert nė natyrė nė Athinė, dhe tė nesėrmen Mitropolitani tha:

  “Ne iu bindėm shtetit pėr tė garantuar sigurinė e tė gjithėve; morėm masa, mbyllėm kishat, heshtėm kėmbanat.
  Por dje pamė qė ata qė i kėrkuan kėto kufizime, tė udhėhequr nga kryeministri, u mblodhėn me njerėz tė njė mendje dhe shumė tė tjerė pėr tė dėgjuar muzikė ”.

  Mitropoliti Theoklitos theksoi se koncerti u zhvillua pa masa sigurie ose distancim shoqėror,
  ndėrsa Kisha duhej tė "numėronte besimtarėt e saj nė gishta".
  Standarde tė tilla tė dyfishta nuk duhet tė tolerohen, meė tej Mitropoliti shton;

  "Kjo ėshtė arsyeja pse ne po hapim kishat tona duke filluar nga sot, dhe kushdo qė dėshiron tė hyjė mund ta bėjė kėtė."


  Burimi http://www.ortodossiatorino.net/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 29-04-2020 mė 11:56

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •