Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 206 prej 206
 1. #201
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Po tė kisha mundėsi e tė shkruaja…
  Me njė ironi qė mė ther nė shpirt, ngjarjet e Ukrainės do ti pėrmblidhja nė njė vėllim me titull ;
  “ Tragji-komedia ” ku elementi dominues ėshtė dramaticiteti qė po kalon populli besimtar ukrainas …
  Autori : patriarku nga Stambolli Bartholomeu
  Aktorėt kryesorė : Vjatosllavi – kreu i kishės “greko-katolike” ose siē njihet ndryshe “Uniate”.
  “Patriarku” Filaret Denishenko – kreu i “kishės orthodhokse tė Ukrainės” tė ē’kishėruar si ai dhe kisha e tij, edhe nga vet Bartholomeu (pėrpara krizės).
  Makarij Dumenko – kreu i “Patriarkanės sė Kievit “ , pa vazhdimėsi apostolike si ky edhe “kisha” e tij. ( kjo dihet botėrisht).
  Ish-presidenti uniat Petro Poroshenko, qė elektorati e fundosi me shpėrblimin qė meritoi (mbi 70% e votuesve, kundėr…! ). Uniat pėr faktin se ka kaluar ne kungim me kishėn “greko-katolike” ,
  gjė qė sjell automatikisht pėrjashtim nga Kisha jonė.
  Skena kryesore - Vendi i ngjarjeve – Ukraina…, por jo vetėm , pasi ka njė larmi prapaskenash qė shpesh kapėrcejnė kontinentin tonė…, e kush ėshtė me dhunti natyrare mundet me intuitė tė shohė atė qė unė nuk jam nė gjendje ta pėrshkruaj…
  Kėto dy rrjeshtat sipėr, m’u dukėn si tė detyrueshme, si parashtesė lehtėsuese pėr atė lexues qė nuk ka ndjekur situatėn e trishtueshme ukrainase.
  Por qė sa ndodh nė Ukrainė, na itereson nė kuptim tė trefishuar, e para pasi jetojmė jo shumė larg nga “atdheu i ēernobilit”, por edhe globalizimi na e bie nė derė te shtėpisė padashur,
  kryesorja , na duhet pasi bėhet fjalė ē’po ndodh dhe nga po vete anija e Orthodhoksisė.
  Po i shkėputen pjesė ? Apo po kalitet me tej?
  Po shqiptari “i varfėr” ? orthodhoks kuptohet … Nga po e shpien valėt?
  Apo do realizohet ajo “fjala e urtė” -Nga fryn era shkon timoni…!?
  Shoh shumė pak interesim, ndėr bashkėatdhetarėt e mi. Edhe mė pak ndėr orthodhoksėt, sikur janė nė pritje…, qė tė hipin ne qerren e fitimtarit!
  Mund edhe tė mendohet,…, po neve jemi pak edhe te varfėr, e kush na e var neve…!?
  Por qė nė Orthodhoksi, shifrat nuk pijnė ujė!!! - Vetėm kaq kisha unė.
  Sė shpejti, do tė postoj njė pėrkthim qė i bėn njė analizė asnjanėse ndodhive ukrahinase , asnjanėsia qėndron pėr faktin qė nuk ėshtė ukrainas kush e shkrojti, nuk ėshtė nga Evropa, celebron ne ritin latino/perėndimor.
  At James Rosselli i kishės orthodhokse kushtuar Josifit nga Arimatea ( komunitet i ritit perėndimor i ROCOR ), kjo kishė gjendet nė komunėn e LaPorte nė Indiana - USA.
  ( Opinioni nga ai i shprehur , ėshtė thjesht personal ).
  Dhe mbi tė gjitha, ėshtė orthodhoks.

  Pėrshėndetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 19-06-2019 mė 05:21
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #202
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Papati i ri orthodhoks i Patriarkut Bartholomeu nuk pati njė fillim tė mbarė!

  Dukej si njė plan i mirė.

  Patriarku Bartholomeu, duke u veshur me njė autoritet tė plotfuqishėm i dhuruar nga vetja , anulloi dokumentin 300-vjeēar qė e kishte bėrė Ukrainėn territor kanonik tė Moskės.
  Duke deklaruar se marrėveshja ishte "vetėm e pėrkohshme", nga kjo Bartholomeu do te kishte pėrfituar sovranitetin mbi Ukrainėn dhe do t'i sillte tė gjitha kishat e saj tė bashkoheshin nė njė trup "autoqefal" (me liri tė kufizuar) pėr tė cilin do tė ishte pėrgjegjės vetė ai.
  Filareti ishte atje. Makarij ishte atje. Ishte edhe Svjatosllavi i Kishės Katolike Greke tė Ukrainės.
  Presidenti Poroshenko ishte atje. Sigurisht, ata qė mvareshin nga Moska u mėrzitėn, por sapo tė pėrfundonte marrėveshja, e ēfarė mund tė bėnin ata? Ata duhej vetėm ta pranonin , vetėm sa pėr tė shpėtuar fytyrėn.
  Kishat e tjera lokale ishin nė dyshim, por ato me kohė do tė kishin ndryshuar mendim. Ato gjithmonė e kishin bėrė kėtė gjė. Nė fund tė fundit, ai ishte froni i parė i Orthodhoksisė!
  Dhe ai, Bartholomeu, ishte i pari pa tė barabartė, pėrgjegjėsia e tė cilit e rėndė dhe madje edhe e vėshtirė ishte tė mbante nė rrigė orthodhoksinė.
  Po Mitropoliti I Kishės kanonike Onufrij? Atij do ti duhej vetėm tė bashkohej, tė pranojė e tė ulte kokė. Pėrndryshe, ai do tė kishte humbur tė gjitha kishat e tij. Ushtria e Poroshenkos dhe policia kombėtare do tė kujdeseshin pėr ta realizuar kėtė plan.
  Onufrij do tė ishte pak i shqetėsuar nė fillim ( pak rėndėsi ka ), por nė fund, do tė garantohej paqe dhe siguri. Konstandinopoja do tė kishte bashkuar njė vend tragjikisht tė ndarė nga shtypja e Moskės,
  ku dhe disfata e Moskės do tė kishte garantuar rizgjedhjen e Poroshenkos, kėshtu qė darėt do tė mbylleshin pėrfundimisht.

  Ēelėsi i marrėveshjes ishte Kisha greko/katolike ( uniate ) e Ukrainės. Sapo tė pėrfundonte marrėveshja dhe tė nėnshkruheshin tė gjitha dokumentet, do tė krijohej njė trup kishtar i njohur si nga Fanari edhe nga Vatikani.
  Kjo do tė sillte Romėn dhe Konstandinopojėn nė njė bashkėsi formale, dhe Orthodhoksisė do ti duhej ose tė hipte nė bord ose tė ngelte mbrapa.
  Bartholomeu, tashmė nė prag tė pensionit, do tė mbetej nė histori si njeriu qė ngriti Patriarkanėn e Konstandinopojės nė lavdinė e saj tė meritueshme dhe solli krishterimin qė tė bashkohej mė nė fund.

  Njė plan kaq pėr sė mbari dhe frytdhėnės!
  Por kjo nuk u realizua nė kėtė mėnyrė. Plan i lėkundur qė nga fillimi …

  Moska nuk i’u "bind". Mė 7 shtator 2018 Bartholomeu emėroi dy "ekzarkėt" nė Ukrainė me udhėzime pėr tė krijuar njė stavropegia (organi pėrfaqėsues i njė primati ).
  Njė javė mė vonė, mė 14 shtator, siē ishte premtuar, Patriarkana e Moskės pezulloi kungimin me Konstandinopojėn dhe gjithė varėsitė e saj. Patriarku Bartholomeu nuk do tė pėrkujtohej mė nė Omelitė.
  Klerikėt orthodhoksė rusė nuk do tė bashkėcelebrojnė me klerin e tij, besimtarėt orthodhoksė nėn juridiksionin moskovit nuk do tė kungonhen mė nė kishat e Kostandinopojės ,
  as kisha ruse nuk do tė marri pjesė nė asnjė organizatė apo takim ku do ketė njė president konstantinopolit.

  Kishat e tjera lokale nuk deshėn tė merrnin pjesė nė pushtimin e Bartholomeut. Reagimet shkuan nga shokimi nė zemėrim dhe mosbesim. Tė gjithė kanė refuzuar pjesėmarrjen e tyre, apo edhe njohjen e tyre ndaj autoqefalisė.
  Mitropoliti Onufrij sqaroi privatisht Bartholomeun dhe publikisht nė botė se Kisha Orthodhokse e Ukrainės ( ajo kanonike nga ai e kryesuar ) nuk donte dhe nuk kishte nevojė pėr autoqefali.
  Ata tashmė ishin plotėsisht autonome dhe nuk u kėrkohej t'u pėrgjigjeshin Moskės fare, por edhe mė shumė, kjo Kishė gėzon pjesėmarrjen dhe ndikimin relativ nė sinodin e Kishės mė tė madhe dhe mė me influencė tė Orthodhoksisė, Patriarkanėn e Moskės.
  Sa pėr Kishėn Katolike Greke tė Ukrainės, ajo kishte gjithēka pėr tė fituar dhe asgjė pėr tė humbur. Vatikani kishte dėshiruar tė merrte pėrsipėr orthodhoksinė pėr njė mijė vjet.
  Nėse Bartholomeu do tė arrinte ta bėnte kėtė, patriarku i Kishės greko-katolike Svjatoslavi do tė ishte kthyer nė njė hero.
  Pėrndryshe humbje s’kishte, ky i fundit ishte ende i sigurt nė kreu tė Kishės Katolike Greke tė Ukrainės. Detyra e tij e vetme ishte tė ulej dhe tė lejonte qė ngjarjet tė zhvilloheshin.

  Dhe ngjarjet ndodhėn.

  "Kėshilli i bashkimit" u bė, pavarėsisht nga mungesa e Kishės kanonike. "Patriarku" Filaret paraqiti sekretarin e tij, Epifanij Dumenkon, si njė kandidat pėr "mitropolit" tė “grupit tė ri”.
  Ai sqaroi se zgjedhja e Dumenkos ishte njė parakusht pėr pjesėmarrjen e "patriarkatit tė Kievit", prandaj Dumenko u zgjodh. Problemi ishte dhe mbetet, se z. Dumenko ėshtė njė laik.
  Ai kurrė nuk u shugurua nė mėnyrė kanonike dhe Bartholomeu nuk bėri asgjė pėr tė korrigjuar kėtė situatė. Asnjė urdhėrim. Asnjė shenjtėrim. Ai madje as nuk ishte prezent nė "fronėzimin" pėr t'i vėnė duart mbi tė.
  Prandaj, pėrveē pjesės tjetėr, udhėheqėsi i "kishės autoqefale" tė Ukrainės nuk ka pasardhje apostolike.
  Kushtet e domosdoshme tė autoqefalisė kėrkonin shpėrbėrjen e "patriarkatit tė Kievit" dhe tė "Kishės Ortodokse Autoqefale tė Ukrainės" ( qė tė dyja skizmatike ), dhe pėrfshirjen e tyre nė "Kishėn orthodhokse tė Ukrainės" tė re.
  Personat e tyre juridikė, megjithatė, nuk ishin tretur nė mėnyrė efektive, por vazhdojnė tė jenė tė dyja palėt tė regjistruara efektivisht mė vete.

  Ēfarė duhet bėrė, nėse mbahet njė fronėzim dhe askush nuk vjen?

  Mė 3 shkurt 2019, me fanfare tė madhe, Epifanij Dumenko ishte ngritur si "Mitropolit" i "Kishės Orthodhokse tė Ukrainės". Tė gjitha kishat lokale, pavarėsisht pėrpjekjeve tė shumta nga ana fanarjote, kishin refuzuar pjesėmarrjen e tyre.
  Mes atyre qė mungonin ishte edhe vetė Patriarku Bartholomeu, i cili dėrgoi katėr pėrfaqėsues.
  Po ashtu mungonin letrat e zakonshme tė pėrgėzimeve dhe deklaratave tė "Axios" tek primati i ri qė po vendosej. Megjithatė, njė letėr urimi ka ardhur nga "Krenaria e Kievit", lobi LGBT ukrainas.
  Nė pėrgjigje, Dumenko tha se "ndryshe nga Rusia", kisha e re do tė kishte njė "qėndrim mė tolerant".

  Zjarri dhe shpata

  Filloi njė fushatė pushtimi. Presidenti Poroshenko, i cili i’u bashkua grupit, ka lėshuar fuqinė ushtarake tė shtetit mbi Kishėn Kanonike tė Ukrainės, duke e deklaruar atė si "agjent tė Rusisė", pavarėsisht pėrbėrjes sė saj dhe udhėheqjes plotėsisht ukrainase.
  Grupe huliganėsh nė rroba civile janė angazhuar pėr tė pėrkulur tė "pabindurit". Vendet e adhurimit tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės janė vandalizuar. Disa u dogjėn. Altaret u copėtuan dhe tabernakulat e tyre u pėrdhosėn.
  Besimtarėt e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės, si ata edhe klerikėt e tyre u sulmuan brutalisht nga bandat e huliganėve. Shumė prej tyre janė shtruar nė spitale. Tė paktėn dy u vranė.
  Priftėrinjtė dhe peshkopėt janė thirrur " nė pyetje" nga forcat e sigurimit tė shtetit. Nė tė gjitha kėto gjėra, Kisha Orthodhokse e Ukrainės ka mbetur e patundur.
  Mė pas ndodhėn rrėmbimet.
  Poroshenko kishte dėrguar banditėt e tij nė shumė fshatra, duke deklaruar veten e tyre si "famullitarė lokalė" tė kishės sė fshatit. Taktika e tyre ishte tė mbanin njė "zgjedhje",
  duke u ngritur si drejtues tė famullisė nė shėnjestėr dhe duke deklaruar se donin qė "famullia" e tyre tė bashkohej me "Kishėn e re orthodhokse tė Ukrainės ". Kryetarėt bashkiakė (padyshim tė frikėsuar) do tė kishin imponuar urdhrin,
  dhe policia e pozicionuar nė mėnyrė tė pėrshtatshme do tė zbonte me forcė banorėt dhe klerikėt e paligjshėm, duke mbyllur dyert e ndėrtesės me njė ēast dhe duke e regjistruar famullinė si pjesė e "Kishės sė re orthodhokse e Ukrainės ".
  Plani i Bartholomeut pėr "unifikimin dhe stabilitetin" e ka hedhur vendin nė ndarje dhe kaos.
  Tė dielėn e 21 marsit, Presidenti Poroshenko pranoi humbjen elektorale kundrejt z.Vladimir Zelensky, njė aktor qė luajti rolin e presidentit ukrainas nė njė sitcom televiziv popullor.
  Duke shprehur zhgėnjimin e tij me atė qė po ndodhte, populli ukrainas i dha aktorit-komedian mbi 70% tė votave.
  Forca e Bartholomeut papritmas u zhduk. Bastisjet u ndalėn. Njė parlament i dyshimtė ka bllokuar ēdo legjislacion tė mėtejshėm tė Kishės Orthodhokse anti-ukrainase.
  E tronditur Ukraina e tundi kokėn duke zbuluar masakrėn dhe rrėnojat e prodhuara nga orgjia e "bashkimit", dhe ra nė njė heshtje e zėnė ngushtė.
  Njė Skizėm brenda pėrēarjes dhe njeriu qė donte tė bėhej patriark.
  Filareti kurrė nuk kishte pėr qėllim tė heqė dorė nga "patriarkalata" e tij. Ai dhe Dumenko ranė dakord se ai, Filareti, do tė ishte kreu i vėrtetė i "kishės" sė re dhe Epifanij do tė ishte ekuivalenti i njė ministri tė jashtėm.
  Filareti kishte hequr kėsulėn e tij "patriarkale" mė 5 janar 2019, ditėn e nėnshkrimit tė Tomosit. Por qė ishte pėrsėri nė kokė tė tij mė 6 janar.
  Filareti tha se ai pranoi kėto kushte pėr tė marrė vetėm Tomosin . Ai gjithashtu pohon se "Kisha e re orthodhokse e Ukrainės" dhe "Patriarkana e Kievit" janė nė fakt e njėjta gjė.
  Si rezultat i kėsaj komedie, pra marrėveshja e "bashkimit" kėrkon qė tė gjitha famullitė jashtė Ukrainės tė transferohen direkt nėn Konstandinopojėn, Filareti nuk pranoi ta bėnte kėtė.
  Filareti kėmbėnguli nė njė autoqefali tė vėrtetė pėr grupin e ri dhe Bartholomeu u pėrgjigj se kushdo qė nuk pajtohet me kushtet e Tomosit nuk mund tė konsiderohet "brenda Kishės Orthodhokse tė Ukrainės".
  Faqja zyrtare e "Patriarkatit tė Kievit" pėrfaqėson "Patriarkanėn e Kievit" dhe "Kishėn orthodhokse tė Ukrainės" si njė njėsi tė vetme, me Dumenkon si "Mitropolitin e Kievit dhe tė Gjithė Ukrainės" dhe Filaretin si "Patriark ".
  Megjithatė, Dumenko duket sikur u mėsua dhe provon kėnaqėsi duke qenė "Fort lumturia e tij mitropolit i Kievit dhe i gjithė Ukrainės".
  Filareti lėshoi njė deklaratė duke thėnė se gjithēka do tė ishte mirė nėse Dumenko thjesht ti bindej atij. Megjithatė, Dumenkos i duket dhe mendon se gjėrat po shkojnė mirė ashtu siē janė.
  Mė vonė kishte lajme qė Filareti po shkėputej nga Dumenko dhe po pėrpiqet pėr ringjalljen e "patriarkatit" tė tij.
  Makarij akuzoi Filaretin se ishte "i pabindur ndaj tomosit fanarjot" jo mė shumė se dy javė pas nėnshkrimit. Qė atėherė ai ka mbajtur njė profil tė ulėt, duke mbajtur famullitė e tij nėn vete dhe pa bėrė deklarata mė.

  Shpėrbėrja .


  Shumė vėzhgues e shohin "Kishėn e re orthodhokse tė Ukrainės" si tė paqėndrueshme dhe tė imploduar, dhe kjo nuk ėshtė ēudi. E gjithė sa ka ngjarė ėshte njė rrjet gėnjeshtrash, intrigash dhe fantazishė qė nga fillimi:
  territori kanonik nuk i pėrket Bartholomeos; autoqefalia qė ai “dhuroi”nuk ėshtė autoqefali; uniteti nuk ėshtė me tė vėrtetė njė unitet; mitropoliti qė u zgjodh nuk ėshtė me tė vėrtetė klerik,
  dhe "patriarkana e Kievit" dhe "Kisha Orthodhokse Autoqefale e Ukrainės" nuk janė tretur, por janė ende ligjėrisht ekzistuese dhe tė ndara nga njėra tjetra.

  Sa pėr lojtarėt: Poroshenko, njeriu qė donte tė luante rolin e perandorit Karlo Manjos duke i dhėnė rolin e papa Leonit III , Bartholomeut, u varros nėn njė ortekė elektorale. Filareti, nė fillim njė ndėrmjetės i fuqishėm, u tradhtua nga z. Dumenko.
  Makarij po e mban kokėn poshtė, doli jashtė kontrollit.

  Duke kundėrshtuar mesazhin e dėrguar nga votuesit, parlamenti ka ndėrprerė tė gjitha veprimet nė lidhje me konfiskimet e Poroshenkos, ndonėse vazhdojnė ende sulmet lokale.
  Gjykatat janė gati tė shqyrtojnė kaosin e krijuar. Presidenti i ri Zelensky nuk bėri polemika dhe mori masa pėr tė pastruar rrėnojat e muajve tė fundit. Huliganėt mė sė shumti u larguan fare nga Ukraina,
  me sa duket, janė kthyer pėrsėri nėn uniformėn e tyre. Disa syresh, megjithatė, duket se nuk kanė marrė njoftimin, dhe vazhdojnė sulme sporadike lokale .

  Dhe Bartolomeu? Ai ėshtė i salduar seriozisht nė fronin ekumenik tė Fanarit, pasi e ka arritur qėllimin e tij fillestar. Ashtu si Napoleoni, i cili shpalli se mėnyra pėr tė fituar njė luftė ishte nėpėrmjet recetės "guxim, guxim, dhe guxim",
  Bartholomeu bėri njė pushtim tė suksesshėm dhe e vendosi praninė e tij nė territorin kanonik tė njė vėllait patriark tė tij. "Kisha e re orthodhokse e Ukrainės" mund tė mos jetė e ligjshme dhe aleancat e saj mund tė bien larg,
  por megjithatė ajo ekziston nė letėr. Ėshtė njė copė letre nė tė cilėn mund tė pėrfshihet Kisha greko-katolike e Ukrainės. Dhe kjo ėshtė e gjitha ē’ka ka nevojė Bartholomeo.

  Sa i pėrket Orthodhoksisė, pyetja nuk shumė nėse do tė ketė njė skizmė (ndarje), por ēfarė forme do tė marrė. Disa kisha lokale kanė refuzuar tė marrin njė qėndrim hapurazi pėr kėtė,
  tė tjera kanė treguar se ekzistojnė rrethana nė tė cilat ata mundet ta njohin grupin skizmatik ( pra kishėn e sapoformuar ). Pra, kėto kisha lokale ndoshta do ti venė pas Bartholomeut nė aleancėn e tij groteske me Romėn.
  ( njėra nga ato mundet tė jetė edhe e jona – shtesė jasht pėrkthimit )Hipotizohet ku ėshtė influenca “grekofone” - ZOTI MOS E DHENTE !

  Megjithatė, masa mė e madhe numerike e Orthodhoksisė do tė mbetet besnike.

  Fokusi po zhvendoset gjithnjė e mė shumė nga Ukraina nė Stamboll. Flitet pėr thirrjen e njė kėshilli me ose pa Bartholomeun.
  Nėse kjo ndodh, fuqitė dhe kufijtė e Konstandinopojės mund tė pėrcaktohen qartė dhe njė herė e pėr gjithmonė. "Kisha e re orthodhokse e Ukrainės" mund tė deklarohet pėrfundimisht jo-kanonike.
  Orthodhoksia do tė mbetet e bashkuar kundėr kėrcėnimit tė saj mė tė madh tė njė mijė vjetėve tė fundit. Bartholomeu nuk do tė ketė asnjė dhuratė pėr tė sjellė nė tryezėn e Romės
  dhe Kisha e lashtė e Perėndisė pėrsėri do tė ketė shmangur plumbin e djallit.  Shkruar nga Ati James Rosselli
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #203
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ja sa kushton edhe “Autoqefalia” ukrainase
  Plot 28 miljon €uro !!!


  Kur Fanari zbuloi se transferimi i vendeve tė adhurimit tė Ukrainės Tė premtuara nga Poroshenko shkoi huq, ēdo famullie iu caktua njė tarifė pėr Tomosin, tha Mitropoliti Antony.

  Mė 9 korrik 2019, Mitropoliti Antony i Borispolit dhe Brovary, kancelar i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės, u tha gazetarėve tė gazetės "Radar" nė kanalin NewsOne se, pas pėrpjekjeve tė pasuksesshme pėr tė gllabėruar vendet e adhurimit tė Ukrainės, Konstandinopoja imponoi njė taksė mbi Tomosin nė secilėn famulli tė "Kishės Orthodhokse tė Ukrainės".

  Sipas tij, pėrfaqėsuesit e Patriarkut Bartolomeu kėrkuan tė krijojnė njė marrėveshje me presidentin Vladimir Zelensky dhe tė zbulojnė nėse ai ėshtė i gatshėm tė respektojė marrėveshjet e arritura me ish presidentin Petro Poroshenko pėr transferimin e njė numri tė kishave dhe manastireve tė Ukrainės nėn Fanarin.

  "Ky takim nuk doli me sukses", thotė Mitropoliti Antony. "Kur kjo nuk funksionoi, Emmanuel (Mitropoliti Emmanuel i Francės,) paraqiti njė faturė pėr Epifaninė", thotė Mitropoliti.

  Sipas shkėlqesisė sė Tij Antony, pas pėrpjekjeve tė pasuksesshme pėr tė marrė vendet e adhurimit tė Ukrainės, Konstandinopoja vendosi tė rindėrtonte "thesarin" nė njė mėnyrė tjetėr - tani ēdo famulli e "Kishės Orthodhokse tė Ukrainės" do ti duhet tė paguajė pėr Tomosin. Komisioni "gjoba" shkon nga 4,000 deri 20,000 euro.

  "Ata llogarisnin sa ishin gjithėsej famullitė (ato qė do tė kishin hyrė nė" Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės ",) kur" Kisha Orthodhokse Autoqefale e Ukrainės "dhe" Patriarkana e Kievit "u bashkuan dhe vendosėn njė" taksė "nė ēdo famulli. "Taksa mė e vogėl ėshtė € 4,000, mė e madhja ėshtė € 20,000 Kjo ėshtė caktuar pėr ēdo famulli, kėshtu qė ata ( fanarjotėt) dėrguan njė vlerėsim pėr Festėn e Epifanisė. Mė vonė Filareti shkuputi njė rresht nga kėto famulli, "tha ai. hierarku.

  Tė njėjtėt priftėrinj tė famullive tė "Kishės Orthodhokse tė Ukrainės" i referohen "Gjobės" qė duhet ti paguajnė Fanarit.

  "Ata thanė se 28 milionė euro duhet ti jepen Konstandinopojės", thotė njė nga "priftėrinjtė" e "Kishės Orthodhokse tė Ukrainės".

  Megjithatė, ky informacion nuk ėshtė komentuar nė "Kishėn e shenjtė tė Ukrainės", thonė gazetarėt.

  Siē raportohet nga Bashkimi i gazetarėve Orthodhoksė, mė parė njė anėtar i Kėshillit tė Avokatėve tė Kievit, Rostislav Kravets, shpjegoi se, pavarėsisht nga memorandumi dhe marrėveshjet e nėnshkruara nga Presidenti i Ukrainės Petro Poroshenko dhe nga Patriarku Bartolomeu i Konstandinopojės, ligjėrisht Fanari nuk mund tė marrė monumentet arkitekturore qė i janė premtuar asaj. Avokati tha: "Aktualisht, ligji nuk parashikon njė mundėsi tė tillė si transferimi ose shitja e aseteve tė trashėgimisė kulturore qė janė kombėtare dhe shtetėrore".
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #204
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE GODITJE PAS SHPINE!


  Pas punimeve qė zhvilloi Sinodi i Kishės greke, Kryepiskopi Jeronim i Athinės njohu " Kishėn orthodhokse skizmatike tė Ukrainės " ,
  ku me anė tė njė letre drejtuar zt. Epifanij Dumenko, primatit skizmatik, njeh strukturėn dhe Epifanin si kreun e saj.
  Por me indiferencėn mė tė madhe, kreu i Kishės greke, duke mos patur parasysh problemet dhe dėmet qė mund tė shkaktojė ky vendim,
  dėrgon letrėn nė emėr tė Kishės sė Athinės ( por jo gjithė Greqisė ).
  Sinodi i Shenjtė i Kishės ruse, nė datėn 17 tetor, kishte autorizuar patrikun Kirill , qė tė hiqte nga diptikėt emrin e kryepiskopit tė Athinės,
  nėse do ta njihte atė strukturė dhe kreun e saj skizmatik.
  Kryepiskopi i Athinės ( por jo i gjithė Greqisė ) , vendosi ta njohė zyrtarisht "Kishėn orthodhokse". Jokanonike tė Ukrainės.....!
  Pas kėtij vendimi edhe Kisha e shumėvuajtur e Ukrainės, Kisha Orthodhokse e Ukrainės, ajo kanonike e njohur nga i gjithė komuniteti pan-orthodhoks
  i dėrgoi njė pėrgjigje ku pėrmblidhet me fjalėt shumė domethėnėse;
  "Njė goditje me thikė pas shpine"

  pa koment....
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #205
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nga faqa e internetit tė njė komuniteti nė Itali lexojmė;
  www.ortodossiatorino.net
  Άξιοι!


  Megjithė trishtimin e vendimeve tė dėnueshme tė Kėshillit Episkopal tė Kishės sė Greqisė, le tė mos harrojmė mitropolitėt qė kundėrshtuan njė vendim qė me siguri do tė mbahet mend si njė faqe e zezė e Orthodhoksisė Greke.
  Ne i nderojmė ata qė kanė mundur t'i rezistojnė presionit, si atyre tė pranishėm nė Kėshillin e Athinės, ashtu edhe midis atyre qė kanė shprehur mospajtimin e tyre nga larg:
  Andreas i Drinopolit, Pogonianit dhe Konicės.
  Danieli i Kesarianit, Vironos dhe Imetit.
  Gjermanos i Elidės dhe Olenit.
  Kosmait tė Etolisė dhe Akarnanisė.
  Nektarit tė Korfuzit, Pass me Ishujt Diapontik.
  Nikolaos i Mesogjeas dhe Lavreotikit.
  Serafimit tė Karystias dhe Skyrosit.
  Serafimi i Kitherės dhe Antikitherės.
  Serafimit tė Pireut.
  Simeonit tė Smirnės sė Re .  Ps: Ju kėrkoj ndjesė nė mėnyrė paraprake,
  pasi pėrshtatja e emrave nga italishtja mundet tė mos jetė korrekte.

  Pėrshėndetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 02-11-2019 mė 20:20
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #206
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,176
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Njė "Kishė autonome" Letoneze e Kostandinopojės
  u regjistrua ligjėrisht paralelisht me Kishėn kanonike nėn Moskėn.

  Orthochristian.com.

  .-.-.-.-.-......
  Komuniteti Orthodhoks nė Letoni mund tė jetė njė tjetėr qė do tė pėsojė tė njėjtin fat si ai nė Estoni dhe Ukrainė,
  me ndarje tė krijuara pėrgjatė linjave nacionaliste-etnofletiste.

  Mė 24 tetor, Ministria e Drejtėsisė sė Republikės sė Letonisė regjistroi zyrtarisht
  "Kishėn Orthodhokse Autonome Letoneze nėn juridiksionin e Patriarkanės sė Kostandinopojės",
  siē raportohet nga shoqėria e autorizuar e cila raporton tė dhėna nga Regjistri i Biznesit tė Republikės sė Letonisė,
  kompania.lursoft.tv.

  Autorėt e kanalit Telegram "Feja Sot" e konsiderojnė tė mundshme qė tė hapet njė
  "front i ri perėndimor pėr Kishėn Orthodhokse ruse",
  ku festimi i regjistrimit i cili ėshtė planifikuar pėr Ditėn e Pavarėsisė Letoneze, 18 Nėntor.
  Pėr mė tepėr, kanali tregon heshtjen e Patriarkanės sė Kostandinopojės: "Kostandinopoja hesht pėrsėri,
  sikur asgjė nuk po ndodh, megjithėse nuk ka gjasa qė autoritetet Letoneze tė kenė regjistruar njė organizatė me emrin
  " ... nėn juridiksionin e Patriarkanės sė Kostandinopojės "pa pėlqimin e Fanarit".
  "Kisha Autonome Orthodhokse Letoneze" u pėrpoq pėr herė tė parė tė regjistrohej nė vitin 1996,
  por u refuzua nė bazė tė njė ligji qė pėrcaktoi se vetėm njė organizatė pėr secilin emėrtim fetar mund tė regjistrohej ligjėrisht.
  Kisha kanonike Letoneze ishte regjistruar tashmė nė 1992.
  Nė tė njėjtėn valė tė nacionalizmit, ka edhe pėrpjekje pėr tė modifikuar statutet e Kishės Kanonike Letoneze,
  gjoja , pėr tė rritur shkallėn e pavarėsisė sė saj nga Moska.

  Nė dritėn e kėsaj, ka tė ngjarė qė edhe "Kisha Orthodhokse Autonome Letoneze"
  tė jetė regjistruar pėrfundimisht jo vetėm pėr tė lejuar qė njerėzit tė ishin jashtė "kontrollit" tė "Kishės Staliniste",
  por pikėrisht pėr tė zvogėluar ndikimin dhe prestigjin e Kishės kanonike Letoneze, qė ėshtė nėn jurudiksionin moskovit.

  Vendimi "ėshtė pasojė e dėshirės aventureske tė elitave kombėtare pėr tė shkaktuar njė goditje simbolike nė hundėn e 'botės ruse",
  "thuhet nė njė raport nė agjensinė ng.ru.

  Paralelizmi midis situatės aktuale nė Letoni dhe asaj nė Estoni, dhe veēanėrisht nė Ukrainė,
  ku Kostandinopoja vendosi juridiksione paralele nė pėrpjekje pėr tė dobėsuar Kishėn Ruse, ėshtė mjaft e qartė.
  "Arqimandriti" letonez Filaret Romanov pranon haptas se frymėzohet nga udhėheqėsi skizmatik i Ukrainės,
  "patriarku" Filaret Denishenko. Ai udhėtoi nė Kiev nė vitet 2012-2013 dhe u mallėngjye deri nė lot
  ndėrsa mori pjesė nė njė litugji tė kremtuar nga Denishenko, tė cilin ai konsideron si njė figurė tė madhe fetare
  nė hapėsirėn pas-Sovjetike.

  Ashtusi nė Ukrainė, skizmatikėt Letonezė kanė deklaruar besnikėrinė e tyre ndaj Patriarkanės sė Kostandinopojės.
  Mbetet pėr tu parė nėse Kostandinopoja do ta kthejė kėtė besnikėri.

  Ps:
  Mos vallė patriarkana turke do ti dhurojė autoqefalinė edhe fraksioneve ballkanike ( malazezo/maqedonase )o elbasanllie...?!

  - Lutem me shpirt qė, Tirana ti qėndrojė larg marrėzisė fanarioto/helenike...

  Pėrshėndetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •