Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Udhheqsit e sotm jan Tagut dhe kjo sht e qartsuar me tekst t Kuranit, sepse ata bjn ligje n kundrshtim me Ligjin e Allahut gjykohen tek kushtetutat e kufrit t cilat ata vet i kan prpiluar. Kshtu, edhe ata t cilt nuk i kan mohuar/ i kan njohur kta udhheqsa dhe nuk jan distancuar prej tyre dhe ligjeve t tyre, nuk e kan mohuar Tagutin. Besimi i tyre sht nj joshje q ska lidhje me besimin e vrtet, nuk sht m shum se pretendim edhe nse ata mendojn se kan besuar, Allahu nuk ia pranon besimin edhe nse falin namaz, edhe nse agjrojn ramazan, edhe nse jan te bindur se kan besuar saktsisht. Sepse e drejta e vendosjes s ligjeve dhe qeverisja i takon Allahut t Madhruar. Ai duhet t jet Ligjvnsi dhe Drejtuesi i vetm pasi ai sht Ilah (q meriton t adhurohet) dhe Rabb (q ka n dor dhe furnizon gjithka). Kjo sht aq e qart n Kuranin Famlart, saq si ka thn njri prej dijetrve, ai i cili nuk e kupton kt an t islamit, Allahu at e verbuar n kuptimin e Shpalljes s Allahut.

  {أَمْ لَهُمْ شُرَكَاءُ شَرَعُوا لَهُمْ مِنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَنْ بِهِ اللَّهُ...}

  A kan ata idhuj, t cilt u kan caktuar nj fe q nuk e ka lejuar Allahu?!... (Esh-Shura: 21).

  {...مَا لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا يُشْرِكُ فِي حُكْمِهِ أَحَدًا}

  ...Njerzit nuk kan tjetr mbrojts prve Atij (Allahut) dhe Ai nuk e ndan me asknd pushtetin e Vet. (El-Kehf: 26).

  {...إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ}

  Vendimi i prket vetm Allahut: Ai ka urdhruar q t adhuroni vetm At. Kjo sht e vetmja fe e vrtet, por shumica e njerzve nuk e din. (Jusuf: 40).

  {اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ...}

  N vend t Allahut, ata kan zgjedhur pr zot rabint dhe murgjit e tyre, si dhe Mesin, t birin e Merjemes... (Et-Teube: 31).

  Sikurse u prmend edhe m hert, n tefsirin e ktij Ajeti Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem ka thn: Njerzit tuaj t fes i bn hallallet e Allahut haram dhe haramet-hallall, d.m.th i ndrruan ligjet dhe ju iu bindt atyre. Ja pra ky sht adhurimi q i keni kushtuar atyre.
  Pra, ka br zot (ose i ka mar per zotra) t tjer prve Allahut kush nuk i kundrshton kta persona t cilt ndryshojn ligjet e Allahut dhe iu binden atyre e shkojn i votojn ata. Nse thoni se kta jan njerz t cilt falin namaz, agjrojn ramazan dhe shqiptojn fjaln la ilahe il-lall-llah ne themi se sikurse kaloi edhe n Ajetin e Sures En-Nisa: 60, n fillim t tems, ata nuk kan besuar por jan njerz q mendojn se kan besuar. Gjykimi i Allahut t Madhruar n kt tem eshte i qart. Atyre t cilt nuk e pranojn Ligjin e Allahut, apo e shohin t ashpr (!) mos po duan ligjin e injorancs?!

  {أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْمًا لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ}

  A mos krkojn ata gjykimin (me ligjin) e (kohs s) injorancs (paganizmit paraislamik)?! E kush sht gjykats m i mir se Allahu pr njerzit q besojn bindshm? (El-Maide: 50).

  shkrime.weebly.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 21-08-2015 m 05:00

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Gjykatat e sotme, tek t cilat gjykohen njerzit n rast konfliktesh ndrmjet tyre, jan institucione t cilat gjykojn me ligje jasht Ligjit t Allahut, madje m keq akoma, me ligje totalisht n kundrshtim me Ligjin e Tij. Njerzit t cilt mundohen t’i zgjidhin problemet e tyre n kto gjykata, nuk e kan mohuar Tagutin dhe besimi i tyre nuk sht gj tjetr vetm se pretendim. Duke qen se n ditt e sotme nuk gjenden gjykata q t gjykojn mes njerzve me Sheriat, disa mendojn se mund t shkohet n kto gjykata. Por e vrteta nuk qndron kshtu. Nj musliman i cili ka besim n zemrn e tij dhe q ndjen urrejtje ndaj Tagutit dhe ligjeve t tij, mund t’i zgjidh problemet n nj form krejt tjetr. Pr shembull, dy musliman t cilt kan rn n mosmarveshje me njri-tjetrin, mund t shkojn tek nj dijetar dhe mund t’a marrin zgjidhjen nga Sheriati q ai do t’ia ofroj.

  Shum prej atyre q pretendojn se jan pasues t Teuhidit i drejtohen ktyre gjykatave, duke u friksuar se do t’i humb pasuria e dynjas. Ata pretendojn se mund t’i drejtohesh ktyre gjykatave, ngase kur pasuria rrezikohet, gjendja konsiderohet si imponuese dhe se muslimani edhe nse bn kufr duke shkuar n gjykat, sht i imponuar. Por, dika sht interesante se vet Ajeti i ikrahut (imponimit) e hedh posht kt pretendim:

  {مَنْ كَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِيمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمَانِ وَلَكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ}

  “Kushdo q mohon Allahun, pas pranimit t besimit, (do t dnohet ashpr), prve atij q sht i detyruar me forc, ndrkoh q zemra e tij sht plot besim. Ndrsa ata q ia hapin zemrn mosbesimit, do t ken mbi vete zemrimin e Allahut dhe nj dnim t madh.” (En-Nahl: 106).

  Argumenti se mund t bhet kufr n kushtet e imponimit sht pikrisht ky Ajet. Por Ajeti q vjen menjher pas tij e prgenjeshtron pretendimin se pasuria e dynjas mund t hyj n kufijt e imponimit:

  {ذَلِكَ بِأَنَّهُمُ اسْتَحَبُّوا الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الْآخِرَةِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ}

  “Kjo, sepse ata e duan m shum jetn e ksaj bote, se sa jetn e bots tjetr; Allahu nuk i udhzon n rrug t drejt mohuesit.” (En-Nahl: 107).


  shkrime.weebly.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga abdurrahman12 : 13-07-2015 m 18:40

 3. #3
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  O Abdurrahman po ca duhet t bj nj besimtar n shqipri sipas teje n rast se ka nj problem me nj individ apo me nj institucion?

  Mos e vshtirsoni fen njerzve se do jepet llogari pr kt.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Citim Postuar m par nga Meriamun Lexo Postimin
  O Abdurrahman po ca duhet t bj nj besimtar n shqipri sipas teje n rast se ka nj problem me nj individ apo me nj institucion?

  Mos e vshtirsoni fen njerzve se do jepet llogari pr kt.
  Meriamun besoj se shkrimi me lart eshte i qart nese e lexon me vemendje. Po t'i sjell edhe disa shkrime ne lidhje me temen.


  Ibnul Kajjimi (Allahu e mshiroft) thot: N hadithin q transmetohet nga Imam Bukhari rreth duas s br nga Muhammedi , prmenden tri gjra: Tavakull (Mbshtetja n Allahun e Lartsuar), Inabah (t kthyerit me pendim) dhe tahakum (krkim i gjykimit). Ky sht argument i kjart se tahakum sht ibadet, si jan: Tavakull dhe Inabah. Al Madaarij, V. 32/1

  Sheikh Sulejman b. Sahman (Allahu e mshiroft) thoshte pr 'Shera'a - Rrifaka' (Ligji i taghutve):

  “ Kur ta pyesish dikend prej ithtarve t taghutit pse nuk i drejtohen Allahut dhe t Drguarit t Tij pr gjykimin (dispozit t sheriatit), dhe q t refuzojn taghutin, ata thon:

  ”E vetmja arsye q po i drejtohemi ktyre ligjeve t taghutit sht se dojm ti shmangemi vrasjes mes njri-tjetrit, sepse kur e thrasim njri-tjetrin q ti shmangemi ktyre ligjeve sikur 'Shera'a - Rrifaka', ather vjen deri tek vrasja mes nesh...” (Pra nse i shmangemi ktyre zakoneve vjen deri te vrasja). Allahu i Lartsuar thot:

  ”Nuk ka asnj detyrim n fe. Vrtet, Rruga e Drejt sht br e qart nga rruga e gabuar. Kushdo q mohon Taghutin (do gj tjetr q adhurohet prve ose krahas Allahut) dhe beson n Allahun, ather ai sht kapur pr mbajtsin m t sigurt q nuk thyhet kurr. Dhe Allahu sht Gjithdgjuesi, i Gjithdituri.” (El Bekare: 256)

  ”...Dhe El-Fitneh (mohimi i Allahut dhe adhurimi i t tjerve prkrah Tij) sht m e keqe se vrasja...” (El Bekare: 191)

  Sikur banort e qyteteve dhe fshatrave t bjn luft mes njri-tjetrit, dhe ta mbysin njri-tjetrin, ai sherr do t ishte shum m i vogl se sa sherri q po shkakton taghuti duke zbatuar ligjet e veta, t cilt jan n kundrshtim me sheriatin e Allahut t cilin ia ka shpall Profetit t fundit Muhammedit .”


  Ibn Hazm (Allahu e mshiroft) ka thn:

  "Nuk diskutojn dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (bibln) pr t cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai sht kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

  E ka sht dispozita e atyre q gjykohen me ligje q i kan vur nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


  Ibn Kethir Gjat komentit t ajetit 50 nga sureja Maide” A thua mos po krkojn gjykimin e kohs s injorancs, po pr nj popull q bindshm beson, a ka gjykim m t mir se ai i Allahut?” thot:

  "Allahu ua mohon atyre q kan dalur nga ligji i Allahut i cili prmbledh do t mir dhe ndalon do t keqe dhe kalojn n mendimet, epshet, rregullat, t cilat i kan vendosur njerzit pa asnj baz nga sheriati i Allahut, ashtu si vepronin n xhahiljet kur gjykonin me devijimet dhe injorancat q i kishin, me mendjen dhe epshin e tyre. Ashtu si gjykojn Tatart n qeverit e tyre me “ Jasikun” t marrur nga mbreti i tyre Xhingiz Kani, i cili e ka shpikur, e q sht nj lloj libri q prmbledh ligje, q i ka tubuar nga ligjet e ndryshme, nga hebrejt, t krishtert, nga feja Islame dhe t tjera. Shum rregulla i ka shpikur nga vetja e tij, e q tek fmijt e tij sht br ligj q e ndjekin, i japin prparsi mbi ligjin e Allahut dhe sunnetin e Pejgamberit. Kush e bn kt ai sht mosbesimtar, obligohemi ta luftojm derisa t kthehet n gjykimin e Allahut dhe t Drguarit e t mos t gjykoj me at n shum shtje e as n pak."

  Allahu thot: “A thua mos po krkojn gjykimin e kohs s injorancs, po pr nj popull q bindshm beson, a ka gjykim m i mir se ai i Allahut?”

  Kush sht m i drejt se Allahu n gjykim tek ai q logjikon, beson, i bindet dhe e di se Allahu sht Gjykatsi m i Urt, m i Mshirshm se nna pr fmijn, di do gj, ka mundsi pr gjithka dhe sht i Drejt n do gj.” Tefsir Ibn Kethir, V. 2/67


  Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim (Allahu e mshiroft) ka thn:

  “ I pesti, ky sht m i madhi dhe m prfshirsi dhe kundrshtimi m i qart i Sheriatit dhe kryeneqsia ndaj ligjeve t tij dhe fyerja ndaj Allahut dhe t Drguarit t Tij, kundrshtim i gjyqeve t Sheriatit n bazat dhe degt e tyre dhe llojet e tyre dhe paraqitjet e tyre dhe gjykimet, implementimet, referimet dhe aplikimet e tyre. Ashtu sikurse gjyqet e Sheriatit referohen n Librin e Allahut dhe n Sunnetin e t Drguarit t Tij, poashtu kto gjyqe kan referimet e tyre, e q jan ligjet e prmbledhura nga shum legjislacione dhe ligje si jan ligjet e Francs, Ameriks dhe Anglis si edhe ligjeve tjera dhe nga medhhebi i disa risimtarve (bidatxhijve) t cilt pohojn se jan nn Sheriat. Dhe kto gjyqe tani jan plotsisht n funksionim n vendbanimet Islame, duke hyr populli n to dita dits, gjykatsit e tyre i gjykojn ata me at q kundrshton Sunnetin dhe Librin, me rregulla t atij ligji dhe ata ua imponojn at atyre dhe e aplikojn mbi ta. Andaj, cili kufr sht mbi kt kufr dhe ka e anulon shehadetin e Muhammedur Resulu-llah, nse jo kjo?!'' Tah'kim El-Kavanin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga abdurrahman12 : 13-07-2015 m 19:52

 5. #5
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Udhheqsit dhe antart e parlamenteve

  Abdurrahman , a mund te me thuash kush eshte ai dijetar i cili te ushqen me te tilla ide? Ti merr ajete kurani sa andej ketej dhe pa pike lidhje kerkon te bindesh dynjane ne dicka qe eshte sa e rrezikshme aq dhe e pallogjikshme.

  A nuk je ne gjendje te kuptosh qe ne jetojme ne shqiperi ku qeveria eshte sekulare ?

  Pergjigjen e te gjithe pyetjeve te tua do ta gjesh ne historine e profetit tone a.s. Kur atij i erdhi shpallja nuk i imponoi njerezve ligjet e allahut por deshmine se ska zot tjeter dhe muhamedi eshte i derguari i tij. Sa musliman qe e kuptojne sic duhet fene ke ne shqiperi apo kosove? Plus shume prej tyre ne vend qe te ndreqin gjerat i prishin ato dhe i japin imazhin negativ islamit sic ben ti ne rastin konkret.

  Nje shtet me ligjet e allahut xh.sh nuk ka egzistuar vetem se ne kohen e profetit dhe 4 khalifeve nderkohe qe me pas asnjehere nuk eshte gjykuar sic duhet me ligjet e allahut xh.sh dhe kete nuk do ta arrish kurre deri atehere kur te jete afer dita e gjykimit. Qe te kesh nje shtet te tille duhet qe te kesh shumicen absolute muslimane te devotshem qe e njohin sic duhet fene e tyre dhe mbi te gjitha te jene te gatshem qe te bejne kompromis mbi cdo lloj situate te veshtire qe mund te ballafaqohen dhe kjo kerkon besim te jashtezakonshem e jo perralla me mbret sic kerkon ti ne nje shtet si shqiperia. Me erdhi te qesh me imamet qe u gjykuan per terrorizem ne tirane kur thane se ata do ti mbroje allahu dhe nuk kerkuan avokat. Imagjino ne doren e kujt kane qene besimtaret muslimane qe frekuentonin xhamine e ketyre imameve.

  Muslimanet jetojne ne cdo cep te globit , ku shumica e ketyre shteteve jane jo muslimane. Eshte detyra e cdo muslimani qe ti respektojne dhe pershtatet ligjeve te atyre vendeve dhe te integrohen ne keto shoqeri pamvaresisht besimit te tyre islam ku sigurisht nuk duhet bere kompromis me ceshtjet e besimit por jo me ato ligjore.

  Kuptoje islamin sic duhet o vellai im dhe mos bie pre e disa imameve injorante ose te kompromentuar sepse jane pikerisht keta individe qe po i japin imazhin negativ islamit kudo ne bote.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin
  Gjykatat e sotme, tek t cilat gjykohen njerzit n rast konfliktesh ndrmjet tyre, jan institucione t cilat gjykojn me ligje jasht Ligjit t Allahut, madje m keq akoma, me ligje totalisht n kundrshtim me Ligjin e Tij. Njerzit t cilt mundohen t’i zgjidhin problemet e tyre n kto gjykata, nuk e kan mohuar Tagutin dhe besimi i tyre nuk sht gj tjetr vetm se pretendim. Duke qen se n ditt e sotme nuk gjenden gjykata q t gjykojn mes njerzve me Sheriat, disa mendojn se mund t shkohet n kto gjykata. Por e vrteta nuk qndron kshtu. Nj musliman i cili ka besim n zemrn e tij dhe q ndjen urrejtje ndaj Tagutit dhe ligjeve t tij, mund t’i zgjidh problemet n nj form krejt tjetr. Pr shembull, dy musliman t cilt kan rn n mosmarveshje me njri-tjetrin, mund t shkojn tek nj dijetar dhe mund t’a marrin zgjidhjen nga Sheriati q ai do t’ia ofroj.

  Shum prej atyre q pretendojn se jan pasues t Teuhidit i drejtohen ktyre gjykatave, duke u friksuar se do t’i humb pasuria e dynjas. Ata pretendojn se mund t’i drejtohesh ktyre gjykatave, ngase kur pasuria rrezikohet, gjendja konsiderohet si imponuese dhe se muslimani edhe nse bn kufr duke shkuar n gjykat, sht i imponuar. Por, dika sht interesante se vet Ajeti i ikrahut (imponimit) e hedh posht kt pretendim:

  {مَنْ كَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِيمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمَانِ وَلَكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ}

  “Kushdo q mohon Allahun, pas pranimit t besimit, (do t dnohet ashpr), prve atij q sht i detyruar me forc, ndrkoh q zemra e tij sht plot besim. Ndrsa ata q ia hapin zemrn mosbesimit, do t ken mbi vete zemrimin e Allahut dhe nj dnim t madh.” (En-Nahl: 106).

  Argumenti se mund t bhet kufr n kushtet e imponimit sht pikrisht ky Ajet. Por Ajeti q vjen menjher pas tij e prgenjeshtron pretendimin se pasuria e dynjas mund t hyj n kufijt e imponimit:

  {ذَلِكَ بِأَنَّهُمُ اسْتَحَبُّوا الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الْآخِرَةِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ}

  “Kjo, sepse ata e duan m shum jetn e ksaj bote, se sa jetn e bots tjetr; Allahu nuk i udhzon n rrug t drejt mohuesit.” (En-Nahl: 107).


  shkrime.weebly.com
  I lexoj dhe sterlexoj keto ajete kuranore dhe nuk nxjerr me te voglin konkluzion ne ate qe kerkon te na mbushesh mendjen ti. E kujt eshte kjo faqe shkrime.weebly.com ?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  I lexoj dhe sterlexoj keto ajete kuranore dhe nuk nxjerr me te voglin konkluzion ne ate qe kerkon te na mbushesh mendjen ti. E kujt eshte kjo faqe shkrime.weebly.com ?

  Besoj qe ajetet jan te qarta angomokio.

  Ajo qe besoj une eshte:

  1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

  2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

  3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.

  Ai qe ben ligje, udheheq dhe gjjykon me ligje te tjera pervec ligjeve te Allahut, i ka dhene vetes nje te drejt qe i takon vetem Allahut dhe quhet tagut (tagut quhet cdo gje qe adhurohet pervec Allahut).

  Kuptimi i ajeteve:

  “AI (ALLAHU) NUK E NDAN ME ASKND PUSHTETIN E VET.” (Kehf :26)

  “A KAN ATA ORTAK, T CILT U KAN VENDOSUR ATYRE LIGJE N FE Q NUK IA KA LEJUAR ALLAHU” (SHURA : 21)

  A mos krkojn ata gjykimin (me ligjin) e (kohs s) injorancs (paganizmit paraislamik)?! E kush sht gjykats m i mir se Allahu pr njerzit q besojn bindshm? (El-Maide: 50).

  “Dhe, kushdo q nuk gjykon me at q ka zbritur Allahu, sht mohues.” [el Maideh, 44].


  Ibn Hazm (Allahu e mshiroft) ka thn:

  "Nuk diskutojn dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (bibln) pr t cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai sht kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

  E ka sht dispozita e atyre q gjykohen me ligje q i kan vur nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


  Sheikh Shankiti (Allahu e mshiroft) thot:

  “ Nuk ka dallim mes atij q bn shirk n Hukm (n shtjet e gjykimit) dhe atij q bn shirk n forma tjera t ibadeteve. Ai i cili e ndjek nj legjislacion (ligj) tjetr pos ligjit t Allahut , sht i njjt sikur ai q adhuron nj idhull. T dyja jan njjt, i prshkruan partner Allahut dhe jan mushrik. Shpjegimi surah Teube:31


  Sheikh Abdullah b. Humajd (Allahu e mshiroft) ka thn:

  ”Dhe ai q aprovon legjislacion t prgjithshm ( Teshria El' Aam ) dhe e aplikon mbi popull at q kundrshton Gjykimin e Allahut, ather ky del nga mileti si kafir.” Ahamijaat El Xhihad nga 'Ali bin Nafi' El-Iljani, f.196


  Sheikhul Islam Ibn Tejjmije n nj vend tjetr thot:

  ”Dhe do individ prej t cilit njerzit krkojn gjykim me di tjetr pos Kuranit dhe Sunnetit, quhet taghut.” Mexhmu’ul fetava, f. 20


  A pajtohesh me kete ?

 8. #8
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin
  Besoj qe ajetet jan te qarta angomokio.

  Ajo qe besoj une eshte:

  1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

  2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

  3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.

  Ai qe ben ligje, udheheq dhe gjjykon me ligje te tjera pervec ligjeve te Allahut, i ka dhene vetes nje te drejt qe i takon vetem Allahut dhe quhet tagut (tagut quhet cdo gje qe adhurohet pervec Allahut).

  Kuptimi i ajeteve:

  AI (ALLAHU) NUK E NDAN ME ASKND PUSHTETIN E VET. (Kehf :26)

  A KAN ATA ORTAK, T CILT U KAN VENDOSUR ATYRE LIGJE N FE Q NUK IA KA LEJUAR ALLAHU (SHURA : 21)

  A mos krkojn ata gjykimin (me ligjin) e (kohs s) injorancs (paganizmit paraislamik)?! E kush sht gjykats m i mir se Allahu pr njerzit q besojn bindshm? (El-Maide: 50).

  Dhe, kushdo q nuk gjykon me at q ka zbritur Allahu, sht mohues. [el Maideh, 44].


  Ibn Hazm (Allahu e mshiroft) ka thn:

  "Nuk diskutojn dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (bibln) pr t cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai sht kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

  E ka sht dispozita e atyre q gjykohen me ligje q i kan vur nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


  Sheikh Shankiti (Allahu e mshiroft) thot:

  Nuk ka dallim mes atij q bn shirk n Hukm (n shtjet e gjykimit) dhe atij q bn shirk n forma tjera t ibadeteve. Ai i cili e ndjek nj legjislacion (ligj) tjetr pos ligjit t Allahut , sht i njjt sikur ai q adhuron nj idhull. T dyja jan njjt, i prshkruan partner Allahut dhe jan mushrik. Shpjegimi surah Teube:31


  Sheikh Abdullah b. Humajd (Allahu e mshiroft) ka thn:

  Dhe ai q aprovon legjislacion t prgjithshm ( Teshria El' Aam ) dhe e aplikon mbi popull at q kundrshton Gjykimin e Allahut, ather ky del nga mileti si kafir. Ahamijaat El Xhihad nga 'Ali bin Nafi' El-Iljani, f.196


  Sheikhul Islam Ibn Tejjmije n nj vend tjetr thot:

  Dhe do individ prej t cilit njerzit krkojn gjykim me di tjetr pos Kuranit dhe Sunnetit, quhet taghut. Mexhmuul fetava, f. 20


  A pajtohesh me kete ?
  Nje pjese bukur e madhe e ajeteve kuranore jane te jetesuar edhe ne ligjet bashkkohore perendimore....edhe pse nuk shihet drejperdrejte kjo, drejtesia qe sundon ne perendim eshte ne shkalle shume te lart. SOT, haku i njeriut me se paku po shkelet ne perendim, ky eshte fakt per ata qe i njohin ligjet perendimore dhe kane patur pune me ata. Sheriati eshte perpilim i dores se njeriut nga ajetet kuranore dhe hadithet.....nuk ka dallim per drejtesine, per hakun, se cka e garanton ate, me rrendesi eshte te garantohet, dhe kjo ndodh ne perendim. Problemi me kuptimin e ketyre gjerave jane pikerisht "njerezit" te cileve ju referohesh...ibn tejmije eshte nje nder te paret qe e ka interpretuar fjalen e Allahut me pretekse te qarta, kryekeput politike dhe nacionale....panarabizmi, nacionalizmi, qe europen e kaploj ne shek e 19, arabet ne kry me tejmijen i kapi qe ne shek. e 13 (sprova e pare me te huaj - mongolet e xhinghis khanit) se pari her arabeve ju miret nga dora bajraku i islamit - dhe qe atehere bejn vrap ta marin prap, duke dredhu me fjalet e Allahut, duke e mbjell ne tru te njerezve se sheriati eshte ne te njejten shkalle me hadithet, jo vallahi, bile edhe me kuranin....

  Selam
  albanish by nature

 9. #9
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin

  1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.
  Per ke eshte shirk? Per mua si popull dhe si indivit i thjeshte qe nuk kam as fuqine me te vogel ne ndermarrjen e ketyre ligjeve? Apo kerkon qe nje ateist apo i paditur nga feja te vendos ligjet e sheriatit?

  2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.
  Dmth nese nje dite une kam nje problem pronesie nuk duhet te shkoj ne gjyq dhe ta le dike te me marre pronen dhe te fle rrugeve meqe gjykata nuk gjykon me ligjet e allahut xh.sh. Kjo eshte ajo qe ti i keshillon muslimanet? A mund te jesh pak me i qarte dhe te flasesh me shembuj?

  3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.
  Jam dakort nese jeton ne xhungel ose ne mal ku shteti nuk ka pushtet por kurrsesi ne nje shtet ligjor. Jip alternative vella. C'fare i keshillon muslimaneve? Cfare duhet te bejme ne rastin konkret?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Per ke eshte shirk? Per mua si popull dhe si indivit i thjeshte qe nuk kam as fuqine me te vogel ne ndermarrjen e ketyre ligjeve? Apo kerkon qe nje ateist apo i paditur nga feja te vendos ligjet e sheriatit?
  Se pari ata qe i bejne keto ligje adhurojne veteveten, pastaj ata qe jane te kenaqur me keta, apo i mbrojne duke hyre ne ushtrite dhe policine e tyre, apo i ndihmojne duke i votuar apo e dine gjendjen e tyre dhe i konsiderojne musliman (nuk i bejne tekfir), te githe keta jane adhurues te tyre.

  Dmth nese nje dite une kam nje problem pronesie nuk duhet te shkoj ne gjyq dhe ta le dike te me marre pronen dhe te fle rrugeve meqe gjykata nuk gjykon me ligjet e allahut xh.sh. Kjo eshte ajo qe ti i keshillon muslimanet? A mund te jesh pak me i qarte dhe te flasesh me shembuj?

  Jam dakort nese jeton ne xhungel ose ne mal ku shteti nuk ka pushtet por kurrsesi ne nje shtet ligjor. Jip alternative vella. C'fare i keshillon muslimaneve? Cfare duhet te bejme ne rastin konkret?

  “A nuk i ke par ti (o Muhamed) ata q pretendojn se kan besuar n at q t sht shpallur ty dhe at q sht shpallur para teje, ata duan t gjykohen n prani t tagutit, kur n t vrtet, jan urdhruar q ta mohojn at. Shejtani dshiron q atyre t’ua humb udhn e drejt me nj humbje t largt.” [En Nisa, 60].

  Nga ajeti kuptohet qarte se kerkimi i gjykimit nga taguti eshte shirk. Edhe dijetaret e shpjegojne keshtu:

  Ibnul Kajjimi (Allahu e mshiroft) thot: N hadithin q transmetohet nga Imam Bukhari rreth duas s br nga Muhammedi , prmenden tri gjra: Tavakull (Mbshtetja n Allahun e Lartsuar), Inabah (t kthyerit me pendim) dhe tahakum (krkim i gjykimit). Ky sht argument i kjart se tahakum sht ibadet, si jan: Tavakull dhe Inabah. Al Madaarij, V. 32/1

  Ibn Hazm (Allahu e mshiroft) ka thn:

  "Nuk diskutojn dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (bibln) pr t cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai sht kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

  E ka sht dispozita e atyre q gjykohen me ligje q i kan vur nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


  Ibn Kethir Gjat komentit t ajetit 50 nga sureja Maide” A thua mos po krkojn gjykimin e kohs s injorancs, po pr nj popull q bindshm beson, a ka gjykim m t mir se ai i Allahut?” thot:

  "Allahu ua mohon atyre q kan dalur nga ligji i Allahut i cili prmbledh do t mir dhe ndalon do t keqe dhe kalojn n mendimet, epshet, rregullat, t cilat i kan vendosur njerzit pa asnj baz nga sheriati i Allahut, ashtu si vepronin n xhahiljet kur gjykonin me devijimet dhe injorancat q i kishin, me mendjen dhe epshin e tyre. Ashtu si gjykojn Tatart n qeverit e tyre me “ Jasikun” t marrur nga mbreti i tyre Xhingiz Kani, i cili e ka shpikur, e q sht nj lloj libri q prmbledh ligje, q i ka tubuar nga ligjet e ndryshme, nga hebrejt, t krishtert, nga feja Islame dhe t tjera. Shum rregulla i ka shpikur nga vetja e tij, e q tek fmijt e tij sht br ligj q e ndjekin, i japin prparsi mbi ligjin e Allahut dhe sunnetin e Pejgamberit. Kush e bn kt ai sht mosbesimtar, obligohemi ta luftojm derisa t kthehet n gjykimin e Allahut dhe t Drguarit e t mos t gjykoj me at n shum shtje e as n pak."

  Allahu thot: “A thua mos po krkojn gjykimin e kohs s injorancs, po pr nj popull q bindshm beson, a ka gjykim m i mir se ai i Allahut?”

  Kush sht m i drejt se Allahu n gjykim tek ai q logjikon, beson, i bindet dhe e di se Allahu sht Gjykatsi m i Urt, m i Mshirshm se nna pr fmijn, di do gj, ka mundsi pr gjithka dhe sht i Drejt n do gj.” Tefsir Ibn Kethir, V. 2/67


  Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim (Allahu e mshiroft) ka thn:

  “ I pesti, ky sht m i madhi dhe m prfshirsi dhe kundrshtimi m i qart i Sheriatit dhe kryeneqsia ndaj ligjeve t tij dhe fyerja ndaj Allahut dhe t Drguarit t Tij, kundrshtim i gjyqeve t Sheriatit n bazat dhe degt e tyre dhe llojet e tyre dhe paraqitjet e tyre dhe gjykimet, implementimet, referimet dhe aplikimet e tyre. Ashtu sikurse gjyqet e Sheriatit referohen n Librin e Allahut dhe n Sunnetin e t Drguarit t Tij, poashtu kto gjyqe kan referimet e tyre, e q jan ligjet e prmbledhura nga shum legjislacione dhe ligje si jan ligjet e Francs, Ameriks dhe Anglis si edhe ligjeve tjera dhe nga medhhebi i disa risimtarve (bidatxhijve) t cilt pohojn se jan nn Sheriat. Dhe kto gjyqe tani jan plotsisht n funksionim n vendbanimet Islame, duke hyr populli n to dita dits, gjykatsit e tyre i gjykojn ata me at q kundrshton Sunnetin dhe Librin, me rregulla t atij ligji dhe ata ua imponojn at atyre dhe e aplikojn mbi ta. Andaj, cili kufr sht mbi kt kufr dhe ka e anulon shehadetin e Muhammedur Resulu-llah, nse jo kjo?!'' Tah'kim El-Kavanin.


  Pasi eshte kjo keshtu ateher ne duhet te largohemi nga kjo veper sepse nuk lejohet te bejme shirk edhe nese na marrin gjithe pasurine.

  Kuptimi i ajeteve: “Kushdo q mohon Allahun, pas pranimit t besimit, (do t dnohet ashpr), prve atij q sht i detyruar me forc, ndrkoh q zemra e tij sht plot besim. Ndrsa ata q ia hapin zemrn mosbesimit, do t ken mbi vete zemrimin e Allahut dhe nj dnim t madh.” (En-Nahl: 106).

  “Kjo, sepse ata e duan m shum jetn e ksaj bote, se sa jetn e bots tjetr; Allahu nuk i udhzon n rrug t drejt mohuesit.” (En-Nahl: 107).
  Ndryshuar pr her t fundit nga abdurrahman12 : 25-08-2015 m 17:01

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime n 65 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Abdurrahman,

  A je i martuar ? Nese po, aje i kurorezuar ne komune ? A ke pasaport te shtetit laik ? A ke femije qe i ke nenshtruar ndaj ketij shteti me an te ertifikates se lindjes ? Nese po, pse behesh pjese e kufrit ?!

  Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar, s'i kemi madje as besimtaret ne nivel qe t'kuptojn thelbin e besimit, keshtu qe mos shih endrra me sy hapur ngase shqiptaret ka pak kohe qe kan filluar te i kuptojn besimet e tyre fetar ! Do t'duhet ndoshta edhe 100 apo 1000 vite per t'ardhur ne vete !

 12. #12
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin
  Se pari ata qe i bejne keto ligje adhurojne veteveten, pastaj ata qe jane te kenaqur me keta, apo i mbrojne duke hyre ne ushtrite dhe policine e tyre, apo i ndihmojne duke i votuar apo e dine gjendjen e tyre dhe i konsiderojne musliman (nuk i bejne tekfir), te githe keta jane adhurues te tyre.

  Allahu nuk i udhzon n rrug t drejt mohuesit.” (En-Nahl: 107).
  Ki kujdes kur shkruan, se njerezit mund ti kuptojne dallash gjanat. Fjalet qe shkruan kane aq kuptim te gjere, saqe ai qe i lexon mendon se jav dedikon krejt dynjase, dhe pas mos e vazhduar me tej ndihet i prekur, i rrezikuar, i frigesuar. Keto qe shkruan vlejn EKSKLUZIVIKISHT per muslimanet, dhe vetem per muslimanet......dhe e din, dhe e dijm, se nuk ka musliman mbi rruzull qe nuk e don ligjin e Allahut....jo per pune dashurie, frige ose inati, port thjeshte nga arsyeja e shendoshe e njeriut qe mendon !

  Selam
  albanish by nature

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  Abdurrahman,

  A je i martuar ? Nese po, aje i kurorezuar ne komune ? A ke pasaport te shtetit laik ? A ke femije qe i ke nenshtruar ndaj ketij shteti me an te ertifikates se lindjes ? Nese po, pse behesh pjese e kufrit ?!

  PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR?

  Zbulimi i dyshimeve

  Dyshimi i cili thot: Pajisja me pasaport sht pranim i ligjeve t kushtetuts t atij shteti, andaj n baz t ktij pranimi sht e njjt do gj tjetr n baz t ksaj kushtetute: si puna n polici, votimi i partive e t tjera nga veprat t cilat jan mohimi i besimit t pastr.

  Prgjigje: Me emrin e Allahut, falnderimi i takon vetm Allahut.

  Ata t cilt kapen m kto dyshime argumentojn pr dy lloje t injorancs tek ata:
  1.Injoranca ndaj dispozitave t sheriatit
  2.Injoranca e realitetit

  Andaj themi: Pajisja me pasaport, letrnjoftim e t ngjashme nga dokumentet ku jan t shnuara emri dhe mbiemri i njeriut, t cilat mirren n baz t drejtave t nj shteti laik, gjith kto nuk kan t bjn me kufrin dhe shirkun q e nxjerrin njeriu nga feja dhe as q jan kto prej gjrave t njjta si votimi i ligjeve t kufrit, mbrojtja e tyre me fuqi, pranimi i tyre e t ngjashme prej veprave t kufrit.

  Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e El-***’im ibni Adij pasi q sht kthyer n Mekke nga braktisja e banorve t Taifit, Ebu Bekri radiallahu anhu ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e Ibni Daganes, Umeri radiallahu anhu ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e El-As ibnu Uail, gjithashtu Sahabet radiallahu anhu t cilt u larguan nga Mekkeja dhe emigruan n El-Habesheh t gjith ata e pranuan xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e Nexhashijut para pranimit t Islamit. [[Zadul Mead 3/28 – Historia e Pejgamberit t Salabit]]

  T gjitha kto pranime nga ana e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe sahabeve t tij radiallahu anhum te mbrojtjes (sigurimit) nga jobesimtart, asnjher nuk jan llogaritur se ata kan qen t knaqur me fen e tyre t kot, apo kan miratuar dika nga kufri dhe shirku i tyre, apo nuk i kan luftuar dhe armiqsuar fen e tyre, assesi, n asnj mnyr nuk kan qen t knaqur me ligjet, zakonet dhe fen e tyre t kot, mirpo ky xhivar – mbrojtje sigurim ka qen vetm mjet pr t qndruar n vend pr thirrje n rrug t Allahut tebarake ue teala.

  Bazuar n kt pajisja me pasaport nuk sht tjetr pos dokument t cilin ta japin shtetet laike pr t arritur lvizjen dhe udhtimin npr vendet tjera dhe n t cilin jan t shnuara informatat e personit q e bart at pasaport, pr marrjen e s cils nuk sht kusht pranimi i kushtetuts dhe ligjeve t saja, ashtu si nuk ka qen dhnia e xhivarit-sigurimit nga ana e jobesimtarve e kushtzuar me pranimin e fes s tyre.

  Ndrsa do dokument i cili kushtzohet me shprehje te kufrit, miratim t kufrit, nuk ka dyshim se pranimi i asaj sht kufr pos nse ka dhun (valide me kushtetet e saja) ndryshe llogaritet kufr i qart q t nxjerr nga feja.

  Prmbledhje: Marrja e pasaports dhe letrnjoftimit sht nga shtjet administrative t cilat nuk kan t bjn me kufrin aspak, por sht e drejt t cilat ta sigurojn shtetet laike pr lejeqndrim, lvizje dhe udhtim, ashtu si ka qen sigurim dhe mbrojtje n kohn e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, ngase prej ligjeve t kohs s tyre ka qen se ai i cili e siguron ndonj person nuk lejohet cenimi i siguris s tij dhe t tilla jan kto dokumente, andaj nuk krahasohet me votimin e ligjeve t kufrit t cilat jan shfaqje e knaqsis me ato ligje, gjithashtu me mbrojtjen e atyre ligjeve me fuqi si sht policia e t ngjashme.

  Paqja dhe prshndetjet e Allahut qofshin mbi m t mirin e t drguarve Muhamedin.


  Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar, s'i kemi madje as besimtaret ne nivel qe t'kuptojn thelbin e besimit, keshtu qe mos shih endrra me sy hapur ngase shqiptaret ka pak kohe qe kan filluar te i kuptojn besimet e tyre fetar ! Do t'duhet ndoshta edhe 100 apo 1000 vite per t'ardhur ne vete !

  Evian nuk na detyron neve Allahu te formojme shtet islam nese nuk i kemi mundesite, por ajo qe duhet te bejme ne ne kohen tone eshte te ruajm vetet tona nga kufri dhe ti therrasim njerezit ne besimin e pastar, kaq me lejen e Allahut te gjithe kane mundesi te bejne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga abdurrahman12 : 26-08-2015 m 12:17

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime n 45 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  O abdurrahmon a lejohet me legalizu martesen ne gjendje civile? Apo dhe kjo quhet kufr?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga Sayan2003 Lexo Postimin
  O abdurrahmon a lejohet me legalizu martesen ne gjendje civile? Apo dhe kjo quhet kufr?

  Nuk e di....

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime n 45 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin
  Nuk e di....
  Abdurrahmon kur sje i zoti me dhon pergjigje at'her mos sill shkrime cope paste dhe ti hedhesh ktu si papagall. A je i martum? Nqs nuk je do martohesh nje dite. Si do t'ja bosh? A do ta regjistrosh martesen tate n'gjendje civile apo jo? Nqoftse po at'here je duke ju nenshtru ligjeve te shtetit te kufrit (sipas teje). Nqs nuk do regjistrosh at'here figuron beqar dhe neser pasneser sipas ligjeve te shtetit ku jeton kalamojt te quhen kopila dhe gruja jote do pyetet per at'sin e tyne. Akoma me keq gruja jote ne rast fatkeqsie nuk perfiton asgjo. Pra, Abdurrahmon msoje fen islame sic duhet dhe boll bone papagallin athuajse ca je duke shpik. Islami nuk osht fe qe i sjell muslimonve probleme n'jeten e tyne por esht fe te cilen e ka zbrit Allahu xh.sh per ''lehtesim''.

 17. #17
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Me pelqen jashtezakonisht nje thenie e hz Aliut r.a qe thote: Armiqte tane nuk jane as te krishteret dhe as hebrenjte por eshte injoranca jone.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 18. Anetart m posht kan falenderuar Meriamun pr postimin:

  mesia4ever (01-09-2015)

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga Sayan2003 Lexo Postimin
  Abdurrahmon kur sje i zoti me dhon pergjigje at'her mos sill shkrime cope paste dhe ti hedhesh ktu si papagall. A je i martum? Nqs nuk je do martohesh nje dite. Si do t'ja bosh? A do ta regjistrosh martesen tate n'gjendje civile apo jo? Nqoftse po at'here je duke ju nenshtru ligjeve te shtetit te kufrit (sipas teje). Nqs nuk do regjistrosh at'here figuron beqar dhe neser pasneser sipas ligjeve te shtetit ku jeton kalamojt te quhen kopila dhe gruja jote do pyetet per at'sin e tyne. Akoma me keq gruja jote ne rast fatkeqsie nuk perfiton asgjo. Pra, Abdurrahmon msoje fen islame sic duhet dhe boll bone papagallin athuajse ca je duke shpik. Islami nuk osht fe qe i sjell muslimonve probleme n'jeten e tyne por esht fe te cilen e ka zbrit Allahu xh.sh per ''lehtesim''.

  El Hajthem ibn Xhemili [Allahu e mshiroft] thot: “Imam Maliku sht pyetur pr dyzetetet shtje. Pr 32 shtje ai sht prgjigjur me fjalt: “Nuk e di”. Ndrsa pr gjashtmbdhjet shtje sht prgjigjur n kuadrin e asaj q dinte” “Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).

  Imam Maliku [Allahu e mshiroft] thoshte: “Mburoja e dijetarit sht fjala e tij “Nuk e di”. “Terikhu Dimeshk“ (363/8) dhe“Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).


  Une nuk e kam studiu kete pune dhe nuk e kam nijet te jap pergjigje.

  Nje shkrim i mire ne lidhje me kete eshte postuar me lart "PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR? ".

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime n 45 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Citim Postuar m par nga abdurrahman12 Lexo Postimin
  El Hajthem ibn Xhemili [Allahu e mshiroft] thot: Imam Maliku sht pyetur pr dyzetetet shtje. Pr 32 shtje ai sht prgjigjur me fjalt: Nuk e di. Ndrsa pr gjashtmbdhjet shtje sht prgjigjur n kuadrin e asaj q dinte Sijarul Ealemu Nubele (77/8).

  Imam Maliku [Allahu e mshiroft] thoshte: Mburoja e dijetarit sht fjala e tij Nuk e di. Terikhu Dimeshk (363/8) dheSijarul Ealemu Nubele (77/8).


  Une nuk e kam studiu kete pune dhe nuk e kam nijet te jap pergjigje.

  Nje shkrim i mire ne lidhje me kete eshte postuar me lart "PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR? ".
  Vllau im? Sa vjec je? Sa vite ke qe je duke studju islamin? Sa mire e njef kuranin? Po fik'hun? Po hadithin?

  Keto qe ke shkrujt me siper nuk osht mir me i fut neper diskutime ven pa ven.

  E di si thu ti? Imagjino nje profesor i cili jep nje ligjerat dhe ne fund kur vje koha e pyetjeve i pergjigjet t'gjithve se nuk din. E kupto se ca do me thon kjo? Qe ai profesori (gjoja) ose ka msu tekstin e ligjerates permendesh ose ka qen duke e lexu ( ne rastin tat ti e ke me mire me copy paste).


  Nuk ma merr menja qe Imam Maliku pasi t'ket mbajt nje ligjerat per kamaten (bie fjala) kur e kan pyet per ceshtje te kamates ne 32 ceshtje i osht pergjigj nuk e di.

  Kur te vish dhe te sjellesh shkrime vllau im dili per zot atyne qe shkrun sepse e bon popullin konfuz. Mos merr qaf kot muslimon e shkatrro familje me dekleratat qe jep se jon ceshtje te rrezikshme.

  Selam vlla.

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-09-2014
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Udhheqsit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

  Ue alejkum selam

  Vllau im? Sa vjec je? Sa vite ke qe je duke studju islamin? Sa mire e njef kuranin? Po fik'hun? Po hadithin?
  Sa i perket themelit te dinit islam te gjithe ata qe hyne ne moshe madhore duhet ta din, bile edhe nese jane analfabet.

  "Une nuk i krijova xhinnt dhe njerzit pos q t Me adhurojn. (Dharijat-56).

  "Dhe dije se La ilahe il-lAllah (nuk ka t adhuruar tjetr me t drejt prve Allahut)." [Muhamed:19]

  Pra, kur e sheh dikend q ben shirk, pa marr parasysh a esht dijetar apo nxenes i dijes apo prej njerzeve t thjesht q ka ra n shirk, ti e ke per detyr ta shpallesh si mushrik, edhe nese ti je prej njerzeve t thjesht (pra nuk je dijetar). Nese nuk i ben tekfir ata q bejn shirk (qofte dijetari apo nxenesi i dijes q esht duke ber shirk), ti nuk je musliman sepse nuk e ke mohuar taghutin dhe nuk e ke kuptaur se qka esht mohimi i taghutit. Nuk esht tekfiri vetem pr "ulemat" siq thojn xhehmijet. Ket nuk e thot askush q e ka nuhat eren e Teuhidit, por secili qoft edhe musliman i thjesht e ka si detyr ti shpall si mushrik ata q bejn shirk.

  Keto qe ke shkrujt me siper nuk osht mir me i fut neper diskutime ven pa ven.

  E di si thu ti? Imagjino nje profesor i cili jep nje ligjerat dhe ne fund kur vje koha e pyetjeve i pergjigjet t'gjithve se nuk din. E kupto se ca do me thon kjo? Qe ai profesori (gjoja) ose ka msu tekstin e ligjerates permendesh ose ka qen duke e lexu ( ne rastin tat ti e ke me mire me copy paste).


  Nuk ma merr menja qe Imam Maliku pasi t'ket mbajt nje ligjerat per kamaten (bie fjala) kur e kan pyet per ceshtje te kamates ne 32 ceshtje i osht pergjigj nuk e di.

  Tregon Hejthem ibn Xhemili, Allahu e mshiroft, se Imam Maliku thoshte: Kush i prgjigjet ndonj pyetjeje, sht mir q para se t prgjigjet ta paraqes veten e tij para xhennetit dhe xhehennemit e t mendoj se si do t jet prfundimi i tij n botn tjetr. M pas le t prgjigjet. sht pyetur n nj mesele dhe ka thn: Nuk e di. Dikush (nga t pranishmit) tha: Kjo sht pyetje e thjesht (e leht). Ai u zemrua dhe tha: N dituri nuk ka gj t leht. A nuk i ke dgjuar fjalt e Allahut: Ne do t shpallim ty fjal t rnd (t madhe).[5] do gj n dituri sht e rnd, sidomos pr at q do t pyetesh n Ditn e Kiametit. Sifetul-Fetva vel-Mufti vel-Mustefti, fq. 8.


  Kur te vish dhe te sjellesh shkrime vllau im dili per zot atyne qe shkrun sepse e bon popullin konfuz. Mos merr qaf kot muslimon e shkatrro familje me dekleratat qe jep se jon ceshtje te rrezikshme.

  Selam vlla.
  Besoj se te gjitha shkrimet e postuara nga une ne kete teme jane te qarta.


  Nje keshille per fund:

  Sheikh Muhammed ibn Abdul-Vehhab (Allahu e mshiroft ka thn):

  ''Pasha Allahun O vllezr, prmbajuni Themelit t fes (Aslud Dinit), fillimit t saj deri n mbarim - bishtit dhe koks, e ajo sht shehadeti 'La ilahe il-la Allah' (Askush nuk meriton, nuk ka t drejt e nuk duhet t adhurohet prve Allahut!). Msojeni domethnien e saj, duani ata q i prkasin asaj, konsideroni ata vllezr t juaj nse edhe jan shum larg jush. Taghutt shpallni kafira, urreni ata q i duan taghutt dhe q polemizojn ose i mbrojn ata, ose ata q nuk duan ti shpallin kafira ose thot pr ta: "Allahu nuk m ka ngarkuar q t mirrem me ta." Ai ka shpifur nj rren t madhe ndaj Allahut. Prkundrazi, Allahu e ka ngarkuar dhe e ka detyruar q t mirret me ta duke e urdhruar q t bn mosbesim mbi ta, t distancuarit prej tyre po sikur qofshin ata vllezrit e tij nga gjaku ose fmijt e tij. Pr Allahun, prmbajuni themelit t fes (Aslud Din) suaj q t takoheni me Sunduesin tuaj duke mos i prshkruar atij shok n adhurim. O Allah, na merr shpirtin si musliman n Islam dhe na bashko me t mirt.''

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •