Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Pershendetje. Jam nje djale 33 vjec, shume shpejt 34. Jam single. Jetoj ne Tirane. Jam i shkolluar dhe me nje aparence te jashtme mesatare. Madje me thone qe dukem per 25 vjec, tregoj me i ri ne moshe. Kam rene ne deshperim sepse spo arrij dot te gjej nje vajze per tu lidhur (per qellime serioze sigurisht). Mendoni se jam vone per kete gje? Me duket vetja sikur jam ne kategorine e te vjeterve ne moshe. Cfare shansesh mendoni se kam per tu lidhur me nje vajze? Cfare moshe minimale dhe maksimale femrash duhet te synoj? Kudo ku hedh syte dhe vendos gishtin me dalin femra te zena, fare pak single. Keto te fundit nuk i plotesojne ca kritere minimale. Mendoni se e humba "trenin" per moshen qe kam? Ku duhet te iki qe te njoh vajza te hajrit. Ne klube nate kam ikur disa here but no luck. Please help

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Ajo per te cilen ti ke nevoje jane tre gjera:

  1. Te duhet te rivleresosh kriteret e tua, ajo se cfare ti pret nga nje partner. Dhe nese sot ke nje liste ne mendje me 10 gjera, shkurtoje ate liste ne 3 gjera qe jane shume te rendesishme per ty. Ne kete menyre, do kesh me shume mundesi per te njohur vajza qe mund te mos jene "perfekte" ne syte e tu, por qe i permbushin kriteret me te rendesishme per ty. Problemi i moshes nuk eshte nese je i madh apo i vogel ne moshe, problemi me moshen eshte se sa me shume kohe kalon beqar, aq me shume pretendime ke ndaj partneres. Kjo eshte e vertete edhe per femrat edhe per meshkujt.

  2. Pasi te kesh rivleresuar kriteret e tua, te duhet te pyesesh veten: bazuar ne keto 3 kriteret kryesore qe jane te rendesishme per mua, ku duhet te drejtohem per te njohur vajza te tilla. Nese konsumi i alkoolit, cigares dhe te dine te kercejne bukur jane kriteret per ty, atehere je duke kerkuar ne vendin e duhur ne klubin e nates. Por nese te jete e shkolluar si ty, apo te ndaje te njejten besim apo te njejtat interesa si ty jane kriteret, atehere te duhet te kerkosh te krijosh kontakte ne vende te tjera. Per shembull: ne punen ku punon, ne fushen e profesionit tend, etj.

  3. Dhe se fundmi, te duhet te vesh ne pune te gjithe rrjetin tend shoqeror: qofte ky familjar, qofte ky profesional, qofshin keta te njohur ne pallat apo ne lagje, qe ti je i interesuar per tu lidhur me nje njeri te pershtatshem. Takohu me te gjithe kete rrjet shoqeror, shprehu 3 kriteret e tua se cfare je duke kerkuar, dhe kerkoju qe te rekomandojne vajza qe ata njohin qe mund te jene te pershtatshme per tu. Mos refuzo asnje rekomandim dhe kontakto me te gjitha vajzat. Nese nuk te pelqejne rekomandimet, falenderoji miqte e tu qe ta rekomanduan pasi nuk do ti ofendosh dhe eshte ne interesin tend te te rekomandojne njerez te tjere. Askush nuk te njeh ty me mire se sa rrjeti yt shoqeror dhe duke e vene kete rrjet ne levizje, rrit shanset qe ti do te njohesh njeriun e pershtatshem.

  Vendimi per tu lidhur me nje njeri eshte vendimi me i rendesishem qe njeriu merr ne kete jete. Eshte i rendesishem pasi eshte vendimi me konsekuencat me te medha per te dy palet. Nje plak i urte thosh vite me pare: "Gruaja eshte gjysma e dynjase(botes)." Kur e pyeten se cila eshte gjysma tjeter e botes, ai u tha: "Femijet." Nuk duhet te deshperohesh qe nuk je lidhur ende me njeri, pasi gabimi me i madh qe mund te besh eshte te lidhesh me njeriun e gabuar, dhe martesa te mos jete jetegjate. Eshte me mire te mos martohesh fare, se sa te martohesh me njeriun e gabuar.

  Albo

 3. 4 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  johnny2000 (07-07-2015),martini1984 (09-07-2015),Neteorm (05-03-2021),{A_N_G_E_L_69} (09-07-2015)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Besimi eshte irrelevant,miqte mos i pyet se do te japin mendimin e gabuar!
  AJO qe te ploteson ty.
  Pergjigja.....ndoshta e ke shume afer!
  Me te mira!
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Me habisin keto pyetjet e tua. Me duket se po kerkon me ngulm te lidhesh me adoloshente apo studente qe te duket vetja i vjeter. Nuk e kuptoj pse e ke problem se tani dhe femrat ne Tirane s'po duan te martohen me te vogla. Punon ti? Ke shoqeri? Dashuria vjen kur dhe nga se pret, por keshtu rrugeve apo pubeve ke pak shance ta gjesh.
  Feelings change - memories don't.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mia@ pėr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (09-07-2015)

 7. #5
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,730

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Nė shqipėri ks shumė probleme por krizė pėr femra radha e parė prej teje e dėgjoj.
  Ps. Ata vajzat qė tė thonė se janė tė zėna 3 ēerekėt gėnjejnė
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Meriamun pėr postimin:

  martini1984 (09-07-2015)

 9. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Me habisin keto pyetjet e tua. Me duket se po kerkon me ngulm te lidhesh me adoloshente apo studente qe te duket vetja i vjeter. Nuk e kuptoj pse e ke problem se tani dhe femrat ne Tirane s'po duan te martohen me te vogla. Punon ti? Ke shoqeri? Dashuria vjen kur dhe nga se pret, por keshtu rrugeve apo pubeve ke pak shance ta gjesh.
  I kam te gjitha gjerat ne vije, pune te mire, shtepi, arsim, familje e mire, aparenca ok. Shoqeri te vjeter shume pak kam pasi kam jetuar ne Angli per nje fare kohe relativisht te gjate dhe i kam humbur lidhjet ketu. Shoqeri te re kam ketu ne pune por jane shok "per mish e raki" nese e ke degjuar si shprehje. Ketu ne pune jane pak femra beqare, por ose do jene te shemtuara, ose jo vajza te mira. Nuk kam nje te hajrit qe ti hyj si pune. Kam ikur ne paleseter dhe i ve syrin ndonjeres dhe del e zenme. Nuk bejne gjasme te zenme, jane te tilla, e vertetuar. Dashuria mbase vjen kur se pret, por ndonjehere po prite shume nuk vjen dhe harron. Per kete me duhet te leviz dhe te frekuentoj ato ambiente qe ka njerez dhe ku mund te njoh dike. As familja spo ben dot gje ne kete drejtim. Kudo ku eshte munduar te gjej zgjidhje me lidhje farefisnore ka marre pak a shume kete pergjigje "lere ta gjej vete se ka ikur koha kur e gjeje me mbleseri". Nuk te ben njeri nder por si bere vete nder vetes tende. Per kete po pyes dhe une ketu, cilat jane ato ambiente ku mund te njohesh njerez ne kushtet e mia?

  P.S. Jo se e kam ender martesen, pasi e di qe pas disa muajve apo viteve halle te medha ka nga prapa, por eshte ajo ndjenja e peshtire qe kap pjesen me te madhe te meshkujve beqare, qe i afrohen dalengadale 40-tes dhe jane ende te pamartuar. Eshte ky modeli i shpifur i shoqerise qe e imponon njeriun te lidhet patjeter qe te mos ndihet keq me pjesen tjeter.

 10. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  I dhashė Albos njė reputacion pėr mendimet e vyera qė tė kishte parashtruar, por kur lexova postimin tėnd tė fundit kuptova se i kishin shkuar kot mendimet e tija. Me pak fjalė ti zotėri pėr deri sa kėrkon tė martohesh se kėshtu e dashka zakoni apo shoqėria, mė mirė mos u marto se do maresh nė qafė vajzat e botės.

 11. #8
  Unike ne stilin tim Maska e ermela sweet
  Anėtarėsuar
  29-03-2012
  Postime
  655

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  johnny mos u merzit do te dali dhe ty fati ,por duhet te dish ta kerkosh ate sbesoj se ne klube nate do gjesh vajza per lidhje serjoze ,thjesht nga vete ambienti qe nuk eshte i pershtatshem per njerez te atille . varetr pastaj dhe nga tipi qe ti je dhe cfare frekuenton se tepermi gjate dites ,por nje veshtrim rreth bibliotekes nuk do ishte keq . mbase aty gjen shpirtin tend binjak duke kerkuar njesoj si ty
  "Me mire nje dhimbje pa emer,sesa nje emer me dhimbje"

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ermela sweet pėr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (09-07-2015)

 13. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Mirė thotė ermela, vajzat serioze i gjen nė lokalet e ditės

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wrangler pėr postimin:

  ermela sweet (09-07-2015)

 15. #10
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,823

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Sa me shume kalojne vitet, aq me teper rrinten pretendimet per njeriun qe do kalosh jeten. Menyra me e mire per tu njohur me dikue , eshte vendi ku kalon pjesen me te madhe te kohes, qe normalishte eshte puna. Fatkeqesishte per ty ne ate vend te kan daklur te zena, apo mendon qe nuk jane per ty. Une personalisht do te jap nje keshille: - Qe te gjesh njeriun perfekt qe ti ke ne mendjen tende, eshte thuajse e pamundur. Eshte ajo pjese e moshes ko njeriu fiksohet dhe me detain me te vogel te mundshem, si pershembul jo e ka veteullen keshto, jo ky nisha ketu, jo po faqe kuqe etj etj. pra vogelsira qehsarake qe te bejne konfuz per te vendosur. Ti meqe e ke ndare mendjen se do te martohesh, harroji te gjitha kto qe permenda pak me lart, dhe fillo e kerko njohje qofte dhe me mbleseri. Bej nje matematike te thjeshte. Dil dhe njihu me 10-12 vajza te tipit me mbleseri, dhe bej nje zgjedhje qe ty do te duket e duhura. Edhe nese nuk do te kesh ndonje pelqim maksimal, te siguroj qe me kalimin e kohes do mesohesh , do te ndjehesh mire dhe do ndani bashke cdo te mire dhe te keqe. Ndoshta mendimet e mia do te duken teper modeste, por per kushtet qe ke ti, kto eshte mundesia efektive mendoj.

  P.S Te uroj sinqerishte qe ta gjeshe sa me shpejte shoqen e jetes ku te beni femije dhe te perballoni cdo sfide qe ju pret. Gjithe te mirat.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar {A_N_G_E_L_69} pėr postimin:

  martini1984 (09-07-2015)

 17. #11
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Thumbs up Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Citim Postuar mė parė nga Wrangler Lexo Postimin
  I dhashė Albos njė reputacion pėr mendimet e vyera qė tė kishte parashtruar, por kur lexova postimin tėnd tė fundit kuptova se i kishin shkuar kot mendimet e tija. Me pak fjalė ti zotėri pėr deri sa kėrkon tė martohesh se kėshtu e dashka zakoni apo shoqėria, mė mirė mos u marto se do maresh nė qafė vajzat e botės.
  Keta tipa jane <velur> nga jeta...duan performanca!
  Njerez bosh...qe i kane te gjitha te mirat!
  Vetevrasja eshte lule.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar martini1984 pėr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (09-07-2015)

 19. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Wangler dhe per Martinin. Mos u nxitoni te dilni ne perfundime te kota per dike qe se njihni. Une permenda martesen dhe presionin social qe ndjen njeriu qe te martohet. Kjo sdo te thote qe une dua te martohem per hir te shoqerise. Une dua te martohem sepse me duket dicka e mire per veten time dhe shoqerine ne teresi. Presioni social i shprehur haptazi ose johaptazi eshte dicka qe me bezdis shume ne kete pozite jete ku ndodhem.

  Per pjesen tjeter. Me mbleseri nuk para funksionon me. Le qe nuk me ka ardhur ndonje rast deri tani per kete gje e jo ne te dal me 10 apo 12 femra te tilla sikurse sugjeron nje me larte. Tani ose une kam nje perceptim fare te gabuar ose eshte bere vertet keq per te gjet femra normale single. Perkufizim i "femres normale single".... te jete e moshes 23-30 vjec, me arsim te larte (sikurse dhe une), me rrenje nga qyteti (sikurse dhe une), me aparence te jashtme te pakten mesatare, e ndershme, pa vese te keqija (droge, alkol, duhanxhije e rregullt).

  Po kerkoj shume?

 20. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Sikur te ishte edhe e pasur nuk do ishte keq apo jo

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wrangler pėr postimin:

  martini1984 (12-07-2015)

 22. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Ska lidhje pasuria, sme intereson kjo pjese. Kerkesat e mia nuk jane te egzagjeruara. Jane ato qe do donte kushdo ne menyre realiste

 23. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Nuk thashe se ka lidhje, thashe " nuk do ishte keq" sikur te ishte edhe e pasur. Mos u bej kaq modest nashi

 24. #16
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Po me habit qe s'te jane futur per mbleseri. Te jesh me shkolle, pune, e paraqitje normale do te luteshin mamat e vajzave haha. Jane futur per njerez pa shkolle e pa pune, e jo me per ty. Paske lene pershtypjen e mendjemadhit tek njerezit. E njeriut qe s'kenaqesh kollaj. Vetem ne keto raste nuk futet njeri.
  Cfare natyre ke? I qeshur app Serioz? I ndruajtur apo Llafazan?
  Feelings change - memories don't.

 25. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Jam tip serioz, i terhequr nga natyra. Jam munduar te jem i futur por shume veshtire. Por rrethana ime ka lidhje me teper me faktin qe nga mosha 21-28 kam qene i ikur nga shqiperia dhe gjate kesaj kohe kam humbur shanset me te mira per te krijuar nje fare shoqerie solide. Pervec disa kolegeve te punes qe pi kafe, nuk eshte se me ka mbetur praktikisht njeri tjeter. Pune, shpi, palester, ndonjehere pubeve e kafeve. Ketu sillet jeta ime ne keto momente

 26. #18
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Fakti qe ke qene larguar ndikon. Po ne kolektivin e punes apo aty afer s'te terheq asnje, apo te gjitha ato qe te pelqejne jane te martuara? Mos i nenvlereso koleget. Mua kolegia me prezantoi me burrin qe kam sot.
  Feelings change - memories don't.

 27. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-07-2009
  Postime
  35

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Ne kolektivin e punes qe kam marredhenie te drejtperdrejta jane 3 beqare por asnjera prej tyre nuk perputhet minimalisht fizikisht te pakten, pervecse dhe me tip qe jo. E di qe rrethana ime eshte e veshtire por po shpresoja se mos ndokush kishte ndonje ide se cfare ambientesh te tjera mund te frekuentoj ku te takoj njerez. Palester, pube, pune, mbleserira, spo na del gje. Mbase me duhet te futem prape ne vit te pare ne shkolle te larte

 28. #20
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kam nevoje per fjale inkurajuese

  Citim Postuar mė parė nga johnny2000 Lexo Postimin
  Ne kolektivin e punes qe kam marredhenie te drejtperdrejta jane 3 beqare por asnjera prej tyre nuk perputhet minimalisht fizikisht te pakten, pervecse dhe me tip qe jo. E di qe rrethana ime eshte e veshtire por po shpresoja se mos ndokush kishte ndonje ide se cfare ambientesh te tjera mund te frekuentoj ku te takoj njerez. Palester, pube, pune, mbleserira, spo na del gje. Mbase me duhet te futem prape ne vit te pare ne shkolle te larte
  Te pelqen vetja shume me duket gjersa tre koleget i konsideron shume poshte vetes. Plus qe i dashke cupelina gjersa e shikon vajtjen ne shkolle si vend ku gjen vajza per lidhje serioze. Do te vesh ne vit te pare ne klase me vajza 18- 19 vjecare?! Do ngelesh beqar me duket.
  Feelings change - memories don't.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •