Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824

  Kupa e Ameriks, Kili shpallet kampion pr her t par. Argjentina mposhtet 4-1

  Kili i gzohet pr her t par nj trofeu madhor, e pr m tepr trofeut m t rndsishm t Ameriks Latine, si sht Kupa e Ameriks, pasi mposht me penallti 4-1 Argjentinn e Lionel Messit, me t ciln u ndan n barazim pa gola n kohn e rregullt dhe shtesat.

  Nj trofe historik, q pr m tepr vjen duke mposhtur nj rival, t cilin nuk e kishte mposhtur kurr n Kupn e Ameriks. Po Argjentina ka qen edhe para 60 vitesh, kur i ka mohuar suksesin n finalen e par t arritur n nj kompeticion t till.

  120 minutat e lojs kan qen intensive dhe tepr luftarake, teksa t dyja skuadrat nuk mundn dot ti shnonin kundrshtarit, pavarsisht se nnkampiont e bots kishin n 11-shen e zbritur n fush edhe lojtarin m t mir t bots.

  Alexis Sanchez ishte autor i penalltis decizive, ndrsa pr Messin, kjo humbje shnon zhgnjimin e tret n nj finale t madhe, pas asaj t 2007-s n Kupn e Ameriks dhe asaj t 2014-s n Kupn e Bots. Me kt fitore, Kili fiton edhe t drejtn pr t marr pjes n Kupn e Konfederatave t vitit 2017.


  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 2. #2
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824

  Pr: Kupa e Ameriks, Kili shpallet kampion pr her t par. Argjentina mposhtet 4-1

  Gjuatjet e penalltive

  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •