Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  T jetosh n shtpin e Bill Gates....  Duke qen zotruesi i nj pasurie kaq marramendse, nuk sht aspak udi dhe gjithkujt i shkon n mendje se shtpia e tij duhet t jet mahnitse apo jo? E vrteta sht se po, sht nj shtpi ndrrash q mbase nuk e dinit se do t mund t ekzistonte ndonj e till deri m tani. Ja cilat jan disa nga karakteristikat dhe faktet me t veanta t baness s miliarderit me nj siprfaqe prej 6132 metra katror.

  1. Vlera minimale e ksaj shtpie sht 123 milion dollar. Edhe pse Bill Gates e ka bler at fillimisht shum m pak se kjo vler, pas shum rregullimeve, n vitin q ndodhemi tani, ajo vlen 123,5 milion dollar. Gjithashtu, ai paguan mesatarisht 1 milion dollar taksa do vit vetm pr shtpin e tij.

  2. 500,000 dollar u shpenzuan vetm pr materialet e drurit me t cilat nj pjes e shtpis sht e mbuluar. Druri sht 500 vjear i vjetr nga pema e Douglas. 300 punonjs u morn vetm me rregullimet e shtpis nga t cilt, 100 ishin elektricist

  3. Sensor t teknologjis m t lart rrethojn t gjith shtpin. do i ftuar q vjen, pajiset me nj kod i cili i lejon ata t ndryshojn temperaturn (klimn) dhe ndriimin sipas dshirs dhe t vendosin k muzik t duan ata t dgjojn. M pas, gjat kohs aq ata lvizin, gjith parametrat e dshiruara nga ta, i ndjekin pas pavarsisht se ku shkojn. Pra, n rast se dikush zgjedh t dgjoj nj kng te preferuar, ai mund t lviz lirshm n shtpi sepse muzika do e ndjek at nga pas duke mos pasur nevoj t dgjohet n gjith pjesn tjetr t shtpis, por vetm pr t q e ka przgjedhur.

  4. Ju mund t ndryshoni edhe dizenjon e mureve vetm m ann e nj butoni. Ekranet me vler 80,000 dollar , sigurojn q muret t jen n ngjyrn dhe dizenjon q ju preferoni, madje, nj pafundsi mundsish ekzistojn q ju t programoni dhe vendosni fardolloj printi apo fotoje n gjith muret e shtpis, t cilat ruhen n pajisje me vler 150,000 dollar.

  5. Pishina ka gjithashtu sistemin e tij nnujor t muziks. Gjithashtu, ata t cilt notojn aty, kan mundsi t kalojn nprmjet disa tuneleve nn uj n pjes t ndryshme t shtpis t cilat jan private.

  6. Ekziston nj dhom me trampolin gjigande e cila shrben si nj alternative tepr argtuese pr t br pak aktivitet fizik jasht kornizave t aktivitetit t zakonshm. N fund t fundit, trampolinat nuk jan vetm pr fmijt apo jo? Gjithashtu, shtpia ka sauna, vaska trajtimi hidromasazhi etj.

  7. Nj sall gjigande pritjeje mund t mbaj lirshm mbi 200 t ftuar! N njrn an t murit t ksaj salle, sht i vendosur nj oxhak gjigant dhe nga ana tjetr, nj ekran po aq gjigant.

  8. Shtpia ka 24 tualete, 10 prej t cilave jan t kompletuara me vask dhe do pajisjeje tjetr q ju mund t imagjinoi se duhet t ket nj tualet.

  9. Gjithsej ndodhen 6 kuzhina t kompletuara t vendosura n do cep t shtpis. N kt mnyr, stafi do e ket me t leht ti shrbej peronave te ftuar dhe familjes s Gates n do vend sa m shpejt dhe mir.

  10. Gates ka nj pem te preferuar t ciln e monitoron elektronikisht 24 or n dit. Ajo sht nj pem panje 40 vjeare.

  11. Garazhi i shtpis s tij nx minimalisht 23 makina. Madje, nuk ka vetm nj garazh, por disa, t vendosura n pozicione t ndryshme t shtpis.

  12. Rra n plazhin privat t shtpis s tij, sht e importuar nga Karaibet. Ai do vit importon sasi t mdha rre nga St. Lucia pr ta rifreskuar at dhe mbajtur sa m cilsore.

  fax.al
  Dhoma ku Billi shef tv.Sistemi teater i instaluar kushton 6 milion$

  i-cdn.apartmenttherapy
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: T jetosh n shtpin e Bill Gates....

  Te kisha pasurine qe ka Billi do kisha bere nje shtepi si pallat te larte si 15 katshi.si piedestal me material fildish
  material te lemuar si tastjerat e pianos lol,do kisha krijuar oaze natyrale brenda ne shtepi,nje kor gjigand me zogj kanarina,ujevara,
  bore artificiale, palma e bukurira te tjera,nje qilar me koleksion shishe vere franceze te vjetra, nje server gjigand me komplet arshiva me info
  qe ti kesh informacionet ne maje te gishtave me nje klik dhe nje version gjigand Iphoni sa nje faqe muri
  dhome qe ta komandosh me ze,ose te paguaj ndonje qe te klikoje per mua ne telefon loool
  E vetmja gje qe nuk me pelqen te shtepia e Billit eshte catia,catia eshte shume ordinere si shume cati te tjera qe sheh rrotull.
  Catia per parane e madhe qe ai ka duhet te jete komplet me panela diellore qe te kape fotonet e drites dhe konvertoje ate ne energji
  elektrike ,jo qe ai te kurseje,por te duket shtepi ultra moderne.Cati si ajo ne fotografi e ndertuar me materiale ordinere,
  eshte teknologji shume e vjeter,me shingla...
  Nejse
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 02-07-2015 m 20:51
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •