Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime

  Roza Haxhiu, nj yll kuqezi q ndrioi n Europ

  Roza Haxhiu, nj yll kuqezi q ndrioi n Europ

  Emri: Roza.jpg

Shikime: 884

Madhsia: 44.1 KB

  Gjat karriers s tij sportive, Roza Haxhiu u nderua me titullin e lart Mjeshtr i sportit dhe u b i njohur jo vetm n vendin ton, por edhe n arenn ndrkombtare, duke luajtur me ekipin e Partizanit t Beogradit, Dinamos dhe n ekipin ton prfaqsues.

  N vitin 1955 trhiqet pr prforcim nga Dinamo n ndeshjen me Dozhn e Budapestit. Pas ndeshjes futbollisti i madh hungarez Suza do t shprehej: "Ai, Roza, sht nj futbollist i kalibrit Europian.

  N fitimin e medaljeve t argjendta nga Partizani n spartakiadn e ushtrive t vendeve socialiste n Lajpcig n vitin 1958, Roza dha nj kontribut t rndsishm. Vitet e fundit t jets s tij ia kushtoi prsri futbollit. Ai punoi pa u lodhur si trajner i ekipit t Traktorit t Lushnjs. Me emrin e Rozs lidhet edhe rikthimi i Traktorit n kategorin e par (superiore sot) n vitin 1960, pas 6 vitesh n kategorin e dyt.

  Q nga ajo koh deri n vitet 90, Traktori do t ishte pjes e elits s futbollit shqiptar. Por smundja e rnd, m 19 maj t vitit 1964, do ta ndante nga jeta Roza Haxhiun n nj mosh fare t re, kur sapo kishte mbushur t 34 vje. Por rrugn e ndrprer n mes t Rozs do ta vazhdonte, i biri Adnandi, i cili do t aktivizohej fillimisht me Shkndijn dhe pas prfundimit t studimeve n ILKF Vojo Kushi, do t kthehej n qytetin e tij t lindjes pr tu aktivizuar me Lushnjn.

  Madje, Adnandi do t ulej edhe n krye q stolit t skuadrs lushnjare pr pak koh. Pas viteve 90, Adnand Haxhiu do t emigronte drejt Gjermanis, ku dhe aktualisht jeton. Por gjithnj pa iu ndar futbollit, Adnandi punon si msues futbolli n ekipet e moshave t Schalke 04. Por ka edhe nj kuriozitet q lidhet me emrin e ktij legjende t futbollit lushnjar. Emri i vrtet i Roza Haxhiut sht Abdurrahman. Vllai i tij e sqaron edhe pagzimin e Abduharrmanit n Roza.

  Pas nj smundje t rnd q ka kaluar n fmijri, ai sht drguar n spitalin e Lushnjs. Doktor abej q u kujdes pr t pa se ai ishte nj fmij shum i bukur dhe i shndetshm. N formn e nj supersticioni doktor abej propozoi q atij ti ndryshohej emri. Ai ishte i pari q e quajti Roza, pr t simbolizuar m shum nj lule t bukur, si sht trndafili. Q nga ai moment, emri i tij do t ishte Roza dhe nuk u ndryshua m kurr, tregon vllai i Roza (Abdurrahman) Haxhiut.

  Shekulli

 2. #2
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Faleminderit
  175
  113 falenderime n 96 postime

  Pr: Roza Haxhiu, nj yll kuqezi q ndrioi n Europ

  Per nder ti ktij legjende ne shenje mirenjohjeje sot stadiumi i Lushnjes mban emrin Roza Haxhiu.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •