Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Vrasja e Dritan Lamajt , Apeli vendos burg pr jet pr Arben Frrokun. Ja 5 provat q e bindn  Gjykata e Apelit e Krimeve t Rnda vendos t pranoj krkesn e prokuroris pr ta dnuar me “burg pr jet” Arben Frrokun t akuzuar si autor t vrasjes s komisar Dritan Lamajt.
  Vet Frroku nuk ka qen i pranishm n seancn e sotme gjyqsore, ndrsa avokati Genc Gjokutaj e quajti vendimin e Apelit “si t marr nn presion politik” dhe shtoi se do t bhet rekurs n Gjykatn e Lart.
  Kjo gjykat pranoi krkesn e prokuroris ndrsa rrzoi vendimin e Gjykats s Krimeve t Rnda e cila m 3 prill e shpalli t pafajshm Frrokun pr vrasjen e komisar Dritan Lamajt
  Ndrkoh q n Apel vendimi bhet i ekzekutueshm, prej dy javesh Arben Frroku nuk ndodhet n Shqipri.
  Genc Gjokutaj: “sht nj vendim nn presion, megjithat ne do t ndjekim rrugn ligjore pasi nuk kemi rrug tjetr. Ky sht nj vendim n kundrshtim me t gjitha aktet q jan n dosje. Nuk flitet m pr gjykata t varura apo t pavarura, por pr gjykata nn presion. Do bjm rekurs”

  5 provat q bindn Apelin t kryqzonin Arben Frrokun
  N konkluzionet prfundimtare t dats 18 mars 2015 Prokuroria renditi provat t cilat n harmoni me njra-tjetrn, provonin m s miri tej do dyshimi kryerjen e veprave penale pr t cilat akuzohej i pandehuri Arben Frroku.
  S pari, identifikuam motivin i cili ka shrbyer pr t pandehurin n kryerjen e vrasjes me arm t viktims.
  S dyti, provuam mekanizimin e kryerjes s ksaj vrasje, si numrin e personave, mjetet e prdorura, intinerarin e ndjekur prej tyre, etj.
  S treti, provuam pranin e t pandehurit n vendin e ngjarjes, e konkretisht n rolin e ekzekutorit.
  S katrti, rrzuam alibin e tij lidhur me qllimin e vajtjes s tij t menjhershme n Greqi natn e ngjarjes.
  S pesti, provuam mundsin e largimit nga vendi i ngjarjes pas krimit deri n momentin e kalimit t tij n pikn e kalimit kufitar Kapshtic-Kor.

  ORA NEWS

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Biznesmeni shqiptar Arben Frroku sht larguar nga Shqipria dy dit para seancs q pritet t mbahet ndaj tij n Gjykatn e Apelit pr Krime t Rnda.

  Ditn e djeshme, Frroku sht ndaluar t paktn katr or pr verifikim nga Policia malazeze. Ndalimi sht br nga autoritetet vendse pasi Arben Frroku kishte hyr n territorin e Malit t Zi me nj automjet.

  Ndrsa e mbanin t shoqruar, agjentt e Policis malazeze msohet se prmes nj telefonate kan krkuar konfirmim nga Interpol Tirana n lidhje me biznesmenin. “Policia malazeze ka komunikuar me autoritetet shqiptare pr t pyetur nse Arben Frroku sht n krkim dhe nse ka ndonj ndalim ndaj tij pr t dal jasht shtetit”, than burime t Policis. Sipas tyre, pala shqiptare ka konfirmuar se Frroku nuk kishte ndonj mas ndalimi pr t dal jasht vendit, pas atij vendimi q dha Gjykata e Krimeve t Rnda n fillim t prillit 2015. Pas verifikimeve t Policis malazeze dhe konfirmimit se Shqipria nuk kishte ndonj urdhr arresti ndaj tij, msohet se biznesmeni sht ln i lir. Momenti i ndalimit t biznesmenit nga Shqipria msohet se ka qen kur ai po udhtonte nga Mali i Zi n drejtim t daljes s kufirit shtetror drejt Kroacis.

  NGATRRESA
  Ndalimi i biznesmenit Arben Frroku nga Policia e Malit t Zi msohet t ket ndodhur pr shkak t nj ngatrrese. Sipas Policis, emri i biznesmenit nuk sht hequr ende nga sistemi i Interpolit edhe pse akuzat ndaj tij u rrzuan nga Gjykata e Shkalls s Par t Krimeve t Rnda n Tiran n datn 3 prill 2015. Pr kt arsye, sistemi ka qen i paprditsuar me heqjen e emrit t Frrokut nga lista e personave t krkuar. Policia malazeze ka krkuar n kt rast konfirmim nga Tirana dhe pasi ka msuar t vrtetn, ka vendosur lirimin e Arben Frrokut.

  PROCESI GJYQSOR
  N datn 12 qershor 2015, n Gjykatn e Krimeve t Rnda n Tiran, Prokuroria krkoi dnimin me burg t prjetshm t Arben Frrokut pr akuzn e vrasjes ndaj komisarit Dritan Lamaj. Pasi dgjoi argumentet e Prokuroris, Gjykata e Apelit vendosi shtyrjen e seancs pr n datn 22 qershor 2015. N kt dat pritet t dgjohen konkluzionet e avokatve mbrojts t biznesmenit Arben Frroku. M pas gjykata mund t shprehet me vendim pr kt shtje n kt seanc, ose pas dgjimit t konkluzioneve t avokatve mund t vendos shtyrjen e seancs edhe pr disa dit me qllim prgatitjen e vendimit prfundimtar n lidhje me kt shtje.elit pritet q t jepet m von se data 22, pasi t jen dgjuar konkluzionet e t gjitha palve.

  Panorama

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Burg prjet Arben Frrokut. Apeli rrzon vendimin e Shkalls s Par
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Dnimi , PD: Rama t jap shpjegime pr mbshtetjen ndaj Arben Frrokut  PD i krkoi sot Kryeministrit Edi Rama t jap shpjegime pr mbshtetjen e tij ndaj Arben Frrokut. Sipas selis blu i dnuari me burg prjet nga Gjykata e Apelit ka patur mbshtetjen dhe aksesin e kryeministrit, pa t ciln nuk do t ishte i lir sot.
  Bogdani: Nj dit pas vendimit t Gjykats s Apelit i cili ktheu n vend drejtsin pr vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj, Arben Frroku nuk sht pas hekurave, por sht larguar n drejtim t paditur, apo m sakt n drejtimin e duhur.
  E themi kt dhe e denoncojm kt fakt sepse Arben Frroku nuk do t ishte sot i lir edhe pse i dnuar nga Gjykata e Apelit:
  po t mos kishte udhhequr fushatn e Partis Socialiste n Puk prej dy muajsh;
  po te mos kish mbshtetjen dhe aksesin e kryeministrit t vendit i cili kaloi m shum se 1 or me t, tek turizmi i Pukes, n mes t qytetit vetm 1 jav para dits se zgjedhjeve;
  po t mos kish kaluar lirshm dhe pa penges pikn kufitare me Malin e Zi;
  dhe po t mos kishte marr ‘ok’ e zyrs s Interpol Tirana n momentin q u ndalua nga autoritetet n piken kufitare mes Malit te Zi dhe Kroacis.
  Kryeministri i vendit ka dhe duhet t ket prgjegjsin dhe detyrim ligjor t’i jap prgjigje para qytetarve shqiptar pr kto fakte tronditse.
  Por, pr fat t keq, dhe n dm t Shqiprise dhe shqiptarve, ky ishte standardi i Edi Rams n kto zgjedhje elektorale; blerja masive e vots; prdorimi dhe presioni i administrats; kandidimi i personave t inkriminuar dhe prfshirja e elementve t inkriminuar pr t mbshtetur ata dhe pr t shantazhuar shqiptart. Kto tashm jan fakte evidente jo vetm pr shqiptart por edhe pr ndrkombtart, t cilt e kan denoncuar qartazi kt realitet n politikn shqiptare.

  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Berisha: Rama e drgoi Arben Frrokun n Kub

  Sali Berisha shkruan ne profilin e tij ne Facebook :"

  I dhane pafajesine per vota vrasesit te komisarit Lame. Arben Frroku, pas permbushjes se misionit, arratiset per ne Kube! Apeli sot e denoi me burg perjete!

  Te dashur miq, Edi Rama me gjykatesit e Partise i dha pafajesine vrasesit te komisarit Lame, Arben Frrokut dhe i ngarkoi blerjen e votave me parate e krimit ne rrethin e Pukes. Dy dite para zgjedhjeve, pasi kreu misionin, Rama e nisi ate per ne Kube. Ne arrati e siper Arben Frroku u ndalua nga policia ne kufirin midis Malit te Zi dhe Kroacise, por pasi Sajmir Shullazi i konfirmoi pafajesine, Frroku vazhdoi i qete rrugen per ne ishullin e Karaibeve.

  Sot Gjykata e Apelit i njoftoi ne mungese denimin perjete per vrasjen e Komisarit Lame.

  Kjo ishte nje loje e Edi Rames me kriminele, vrases si Arben Frroku duke ekzekutuar per se dyti ne detyre komisarin Dritan Lame! "

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Vrau kryekomisar Lamaj, Interpol shpall n krkim ndrkombtar Arben Frrokun

  Interpol Tirana shpall n krkim ndrkombtar Arben Frrokun, dnuar vetm pak dit m par nga Gjykata e Apelit me burgim t prjetshm pr vrasjen e kryekomisar Dritan Lamajt. Vendimi pr shpalljen n krkim ndrkombtar sht marr mbrmjen e s marts.

  Vendimi i Apelit erdhi ndrkoh q Frroku kishte 10 dit q kishte ln Shqiprin dhe nuk dihet se ku ka shkuar.

  Largimi i tij nga vendi n datn 20 qershor 2015 u pa edhe si nj fakt q tregonte pritshmrin e biznesmenit pr nj vendim fajsie ndaj tij n Gjykatn e Apelit.
  Pak dit para seancave prfundimtare t procesit ndaj tij n Gjykatn e Shkalls s Dyt t Krimeve t Rnda, Arben Frroku ka kaluar kufirin shqiptar pa u regjistruar n sistemin TIMS.

  Largimi i Arben Frrokut nga Shqipria do t mbetej i fsheht nse n datn 20 qershor 2015 policia nuk do ta ndalonte biznesmenin shqiptar n Mal t Zi. Ndalimi sht br nga policia malazeze, pasi Arben Frroku kishte hyr n territorin e Malit t Zi me nj automjet nga Shqipria, ndrkoh q nuk ishte regjistruar n sistemin e policis kufitare.

  Teksa e mbajtn t shoqruar, agjentt e policis malazeze kan krkuar konfirmim nga Interpol Tirana n lidhje me biznesmenin nse ai ishte n krkim. Pala shqiptare ka konfirmuar se Frroku nuk kishte ndonj mas ndalimi pr t dal jasht vendit, pr shkak t pafajsis s dhn nga Gjykata e Shkalls s Par.

  Policia malazeze, pas konfirmimit se Shqipria nuk kishte ndonj urdhr arresti ndaj tij, msohet se e ka ln t lir biznesmenin. Ndalimi i biznesmenit nga Shqipria msohet se sht br n kohn kur ai po udhtonte nga Mali i Zi n drejtim t daljes s kufirit shtetror drejt Kroacis.

  Sipas Prokuroris, lvizja e biznesmenit Arben Frroku nga Shqipria n drejtim t Malit t Zi, nuk sht pasqyruar n sistemin TIMS.

  Panorama

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Sipas Prokuroris, lvizja e biznesmenit Arben Frroku nga Shqipria n drejtim t Malit t Zi, nuk sht pasqyruar n sistemin TIMS.
  Shikon sa mire. Ja keshtu ka lezet. Kriminelet qe vrasin policat ne mes te Tiranes, Qeveria e Rilindjes jo vetem qe i le te kalojne kufirin, por as nuk i regjistron fare ne sistem qe kaluan kufirin. Qe te mos ngelet asnje gjurme fare qe keta kane dale nga Shqiperia.

  Na e prishen punen ata zagaret malazeze qe na e kapen kriminelin nga ana e tyre.

  Albo

 8. #8
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  32
  Postime
  3,863
  Faleminderit
  175
  112 falenderime n 95 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Karakteri opozitar nga populli i thjeshte tregon qytetari te moderuar. Por me duket e egzagjeruar qe te fajesojme drejt per drejte qeverine per problemin ne fjale. Fundja ai u la i lire nga gjykatat apo prokurorite. Si gjykata dhe prokuroria jane aty ne karriket e veta qe ne kohen kur ne pushtet ka qene PD, dhe si per ironi te fatit kompetencat me te larta i ka presidenti i Republikes qe ti mbikqyre kto.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Turp qe nje person ne gjyq per vrasje, arrin te kaloje kufirin e te zhduket. Nuk duhet te ishte i lire se pari pasi perben rrezik dhe per te tjeret kur eshte i dyshuar per vrasje.

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  Tahiri flet pr Arben Frrokun: Pasi u shpall i pafajshm, skishte ndalim ligjor t largohej nga Shqipria

  Emri: tahiri-kuvend-473x278.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 22.4 KB

  Ministri i Brendshm Saimir Tahiri i sht prgjigjur sot akuzave t opozits lidhur me shtjen Frroku dhe largimin e tij jasht vendit dhjet dit para se Apeli ta shpallte fajtor pr vrasjen e kryekomisar Lamajt dhe ta dnonte me burgim t prjetshm.

  Duke folur nga foltorja e Kuvendit, Tahiri theksoi se pas vendimit t gjykats s shkalls s par, q shtetasi ishte i pafajshm, zotria nuk kishte ndalim ligjor nga askush pr t lvizur brenda e jasht vendit.
  Tahiri sqaroi se N pikn kufitare n kufin shqiptar, ky shtetas sht rregjistruar si t gjith shtetasit e tjer, n regjistr manual pr shkak se sistemi TIMS nuk funksiononte prej disa orsh. Rregjistri sht aty, mund t shihet nga t gjith, e n qoft se PD-ja ka ankes pr kt, mund ti drejtohet Prokuroris duke ia kursyer edhe vetes mundimin e deklaratave trsisht spekulative.

  Tahiri ka ftuar opozitn t bj verifikimin n regjistr, nse Frroku sht regjistruar apo jo.

  Policia ka br verifikimin e statusit t shtetasit dhe pasi sht verifikuar, sht lejuar t udhtoj. Po kshtu sht br ndalimi edhe n nj pik t kalimi kufitar jasht Shqipris, ku policia e atij shteti ka komunikuar me Interpol Tirann, e cila pas komunikimit me Prokurorin e Prgjithshme dhe pas verifikimit, sht lejuar edhe atje t kaloj- tha ai.

  Panorama

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  Autoritetet holandeze konfirmoj ndalimin e t dnuarit me burgim t prjetshm Arben Frroku.

  Sipas burimeve t Televizionit Klan, ai sht ndaluar para pak ditsh me dokumenta greke, me identitetin e shtetasit Renato Xhepa. Por autoritetet vendase dyshojn se ky sht pikrisht i krkuari i drejtsis shqiptare, pr vrasjen e ish – Kryekomisarit Dritan Lamaj, n Shkurt t vitit 2012.

  T njtat burime than se, ai sht ndaluar n provincn Shiphol t Amsterdamit dhe sht akuzuar pr vnie n prdorim t dokumentave dhe identiteteve t falsifikuara.

  Pas deklarats s ish – Kryeministrit Sali Berisha n parlament, se Frroku ishte arrestuar n Holand, Policia Shqiptare ka krkuar informacion nga Zyra Qndrore Interpolit dhe Europolit pr kt shtje.

  Fillimisht Zyra e Interpolit ka sjell nj prgjigje negative, ndrsa kt t enjte, zyrtarisht sht dhn informacion pr ndaliminin e shtetasit Renato Xhepa, i dyshuar se sht Arben Frroku.

  T njjtat burime than se, pas ktij konfirmimi do t ndiqen t gjitha procedurat ligjore, n bashkpunim edhe me Prokurorin e Prgjithshme, pr sqarimin e dyshimeve t autoriteteve belge dhe n rast konfirmimi, ekstradimin e tij drejt Shqipris.

  Arben Frroku u dnua me burgim t prjetshm t forms s prer nga Gjykata e Apelit, por pas ktij vendimi u konstatua largimi i tij nga Shqipria.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____  I paska ra prape ne koke Saliu
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  E bujshme/ Arben Frroku sht arrestuar n Holand, por...”

  Postuar n 26 Prill, 2016 10:04

  “Arben Frroku sht arrestuar n Holand, por policia shqiptare nuk po drgon t dhnat pr t kryer verifikimet e nevojshme”.

  Ishte kjo deklarata “bomb” e ish-kryeministrit Sali Berisha n studion e gazetares Eni Vasili.

  Duke folur pr ato q ai i cilsoi si lidhje t qeveris me krimin Berisha tha se kishte marr informacione se Arben Frroku, i dnuari me burgim t prjetshm pr vrasjen e Komisar Dritan Lamajt sht ndaluar nga autoritetet holandeze.

  Berisha tha se t njjtat burime i kan thn se policia shqiptare nuk po drgon t dhnat pr t verifikuar identitetin e tij.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  Frroku u “tradhtua” nga shenjat e gishtave, nis procedura e ekstradimit

  Postuar n 28 Prill, 2016 09:04

  Interpol Haga njoftoi sot n orn 17:15 minuta Interpol Tirann se kishte identifikuar dhe arrestuar shtetasin e shpallur n krkim ndrkombtar Arben Frroku, t dnuar nga drejtsia shqiptare me burgim t prjetshm.

  Interpol Tirana gjat ditve t fundit ka pasur disa komunikime me homologt n Holland n lidhje me kt shtje, por vetm sot pasdite, u konfirmua se shtetasi i paraqitur me dokumente t falsifikuara nn emrin “Renato Tsepa”, ishte shtetasi Arben Frroku, i dnuar tashm nga drejtsia shqiptare.

  Verifikimi i identitetit t shtetasit Frroku erdhi pas krahasimit t gjurmve t drguara nga autoritet e vendit ton pr partnert holandez.

  Interpol Haga konfirmoi se gjurmt ishin identike me ato t nj shtetasi t arrestuar me dokument (pasaport) greke t falsifikuar, me gjeneralitetet “Renato TSEPA”, lindur n Kor.

  Policia e Shtetit, n bashkpunim me Prokurorin e Prgjithshme dhe Ministrin e Drejtsis, kan nisur procedurat e ekstradimit t shtetasit Frroku drejt Shqipris, ku pritet t vuaj dnimin sipas vendimit t gjykats.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #14
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,805
  Faleminderit
  195
  280 falenderime n 213 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  A e permendi Luja ket Frroqin para ca kohesh?

  Se Shurrazit ja tejti.., m'duket se edhe Frroqit ja tejti...

  Ec aty Luja!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 15. #15
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,805
  Faleminderit
  195
  280 falenderime n 213 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  Duka,

  Schipol, esht aeroporti i Amsterdamit mesa di un, jo province.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 16. #16
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Post Arrestohet n Holand Arben Frroku

  Autoritetet holandeze konfirmoj ndalimin e t dnuarit me burgim t prjetshm Arben Frroku.

  Sipas burimeve t Televizionit Klan, ai sht ndaluar para pak ditsh me dokumenta greke, me identitetin e shtetasit Renato Xhepa. Por autoritetet vendase dyshojn se ky sht pikrisht i krkuari i drejtsis shqiptare, pr vrasjen e ish Kryekomisarit Dritan Lamaj, m 24 Shkurt t vitit 2013.

  T njjtat burime than se, ai sht ndaluar n provincn Shiphol, ku ndodhet dhe Aeroporti Ndrkombtar i Amsterdamit dhe sht akuzuar pr vnie n prdorim t dokumentave dhe identiteteve t falsifikuara.

  Pas deklarats s ish Kryeministrit Sali Berisha n parlament, se Frroku ishte arrestuar n Holand, Policia Shqiptare ka krkuar informacion nga Zyra Qndrore Interpolit dhe Europolit pr kt shtje.

  Fillimisht Zyra e Interpolit ka sjell nj prgjigje negative, ndrsa kt t enjte, zyrtarisht sht dhn informacion pr ndaliminin e shtetasit Renato Xhepa, i dyshuar se sht Arben Frroku.

  T njjtat burime than se, pas ktij konfirmimi do t ndiqen t gjitha procedurat ligjore, n bashkpunim edhe me Prokurorin e Prgjithshme, pr sqarimin e dyshimeve t autoriteteve belge dhe n rast konfirmimi, ekstradimin e tij drejt Shqipris.

  Arben Frroku u dnua me burgim t prjetshm t forms s prer nga Gjykata e Apelit m dat 29 Qershor 2015, por pas ktij vendimi u konstatua largimi i tij nga Shqipria.

  Kur Gjykata e Apelit dha vendimin pr t rrzuar Gjykatn e Shkalls s Par, q dha pafajsi pr Frrokun, ky i fundit ishte larguar nga Shqipria prej 10 ditsh, m 19 Qershor 2015, pa ln asnj gjurm.

  Biznesmeni u shpall n krkim ndrkombtar 2 dit pas dnimit me burgim t prjetshm.

  TvKlan


  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 17. #17
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku

  qenka arrestu nok frroku apo frrok noku..

 18. #18
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,466
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Duka,

  Schipol, esht aeroporti i Amsterdamit mesa di un, jo province.
  Ashtu e di edhe une, mirepo artikullin s'e kam bere une.
  Eshte akoma e paqarte, nese eshte arrestuar ne aeroport apo ne zonen perreth aeroportit.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Arrestohet n Holand Arben Frroku!!!

  Gjykata holandeze shpall t ndaluar Arben Frrokun, n pritje t ekstradimit

  Arben Frroku, i dnuari me burgim t prjetshm pr vrasjen e komisarit t policis Dritan Lamaj, u la n masn e siguris arrest me burg sot nga nj gjykat n Amsterdam ndrsa autoritetet presin nisjen e procedurave t ekstradimit pr n Shqipri, bhet e ditur nga nj zdhns i Prokuroris s Amsterdamit.

  “Sot, m 10 maj, gjykatsi e la at n mas sigurie arrest me burg deri sa t kryhet gjykimi. Data e gjyqit do t planifikohet m von. Kjo mund t krkoj disa muaj. Aktualisht procedurat e ekstradimit kan nisur dhe ne po presim pr nj krkes zyrtare pr ekstradim,” tha zdhnsi i Prokuroris s Amsterdamit.

  Prokuroria e Prgjithshme e Shqipris ka njoftuar m hert se e ka nisur krkesn pr ekstradim te Ministria e Drejtsis, e cila nga ana e saj e ka nisur pr n Holland.

  Arben Frroku, 47 vje, u shpall n krkim n Shqipri n korrik 2015, pasi gjykata e Apelit e shpalli fajtor pr vrasjen e komisarit t policis Dritan Lamaj n shkurt 2013. Ai pati mundur t arratisej pr shkak se tre muaj m hert, Gjykata e Shkalls s Par e Krimeve t Rnda e kishte shpallur t pafajshm.

  Arratisja nntmujore e Frrokut prfundoi m 9 mars n Amsterdam. Rrethanat e arrestimit t tij me nj pasaport t falsifikuar dhe procedura e konfirmimit t identietit u b subjekt debati politik n Shqipri, ku ish – kryeministri Sali Berisha aludoi se policia e Shtetit po prpiqej t shmangte verifikimin e identitetit pr ta shptuar Frrokun nga vuajtja e dnimit. Berisha qe gjithashtu i pari q dha pr publikun shqiptar lajmin e arrestimit t Frrokut n Holland. Ministria e Brendshme i mohoi akuzat duke argumentuar se policia e kishte br punn si duhet.

  Sipas t dhnave q Prokuroria e Amsterdamit i drgoi BIRN, Frroku sht arrestuar m 9 mars i dyshuar pr prdorimin e nj pasaporte greke falso, ndrsa m 17 mars, gjykata e Amsterdamit e dnoi at me dy muaj burg.

  “Ndrkoh, gjurmt e tij t gishtave u kontrolluan (n mnyr ndrkombtare) dhe rezultati qe pozitiv te Interpoli. Gjurmt e gishtave u drguan n Shqipri pr identifikim. I akuzuari duket se sht Arben Frroku, i krkuar nga autoritetet shqiptare pr vrasje,” thot Prokuroria e Amsterdamit.

  Afati i burgimit t tij sipas dnimit t 17 marsit, mbaronte m 9 maj. Por n kt dat, Zyra e Prokurorit t Amsterdamit urdhroi arrestimin e tij t menjhershm pr arsye t ekstradimit. M 10 maj, gjykata urdhroi mbajtjen e tij t ndaluar deri n nj seanc gjyqsore.

  Koha Jone

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Pr: Gjykata e Apelit: Burg pr jet pr Arben Frrokun, Policia e lejon t arratiset

  “Arrestimi i Arben Frrokut, SHISH i jep sekretet Sali Berishs”

  Rrjedhja e informacionit sekret pr arrestimin e Arben Frrokut n Holand dhe publikimi i ktij informacioni n media nga ish-kryeministri Berisha sht br objekt i diskutimit gjat mbledhjes s Komisionit t Jashtm n Kuvend.

  Gjat diskutimit t marrveshjes q vendi yn do t lidh me Bashkimin Europian pr ruajtjen e informacionit t klasifikuar, kryetarja e Komisionit t Jashtm, Arta Dade, ka krkuar shpjegime pr mnyrn me an t s cils ish-kryeministri Berisha arriti ta merrte kt informacion dhe m pas ta publikonte at n media.

  Deputetja socialiste krkoi shpjegime nga drejtori i Sigurimit t Informacionit t Klasifikuar, Arben Seferi, pr mnyrn e rrjedhjes s ktij informacioni, n nj koh q ish-kryeministri Berisha nuk gzon certifikat sigurie.

  “Me arrestimin e fundit si ishte e mundur, ju mendoni ka pasur rrjedhje informacioni q, dikush q nuk e ka kt certifikat sigurie q merr informacion t klasifikuar, e dinte dhe e shpalli n media ndalimin e nj personi t rrezikshm q ka kryer krime ktu? Nga rrjedh informacioni dhe si ka mundsi? Meq folt pr Holandn q ka nj struktur kaq specifike me dy struktura, kam prshtypjen q informacioni nga Holanda erdhi? Apo erdhi nga informacioni i klasifikuar i shtetit shqiptar?”, deklaroi Dade.

  Nga ana e tij, Seferi ka deklaruar se informacionet n lidhje me kt shtje jan t rezervuara, por sipas tij kjo sht nj shtje e lidhur edhe me shkaqe politike.

  “Nuk mund t flasim pr nj rast konkret. Thash q grupet parlamentare mbajn qndrimet e veta, ndrkoh q ne shikojm pjesn teknike. Mbajtsi i certifikats s siguris ka nj procedur nga marrja e saj deri n dorzim, me kushte t cilat personi nuk duhet t’i cenoj dhe n momentin q cenohen kto kushte, sht ligji q ndrhyn dhe atij i hiqet kjo certifikat”, u shpreh Seferi.

  DEBATI N KOMISION

  Arta Dade: Kemi marrveshje me Holandn?

  Arben Seferi: Jo. Ka pasur nj prpjekje vite m par, por nuk sht arritur pr shkak t kompleksitetit q ka pala holandeze, sepse ka dy autoritete t siguris kombtare, nj pr pjesn civile dhe nj pr ann ushtarake.

  Arta Dade: Me arrestimin e fundit, si ishte e mundur, ju mendoni ka pasur rrjedhje informacioni q, dikush i cili nuk e ka kt certifikat sigurie q merr informacion t klasifikuar, e dinte dhe e shpalli n media ndalimin e nj personi t rrezikshm q ka kryer krime ktu? Nga rrjedh informacioni dhe si ka mundsi? Meq folt pr Holandn q ka nj struktur kaq specifike me dy struktura. Kam prshtypjen q informacioni nga Holanda erdhi? Apo erdhi nga informacioni i klasifikuar i shtetit shqiptar?

  Arben Seferi: Nuk mund t flasim pr nj rast konkret.

  Arta Dade: Jo, por pr kt rast konkret un dua shpjegime. Ju po thoni q jan instrumentet kaq mir dhe nuk kemi nevoj pr gj. Edhe pastaj vetm kur na del n media, se mir kur del edhe nuk sht i sakt, por m e bukura sht se del edhe i sakt. Si ta shpjegojm kt?

  Arben Seferi: Nuk flasim dot pr nj rast konkret.

  Arta Dade: Nga rrjedh ky informacion? Rrjedh nga ne ktu? Rrjedh nga strukturat q kan autoritetin pr informacionin e klasifikuar, apo rrjedh nga nj vend “X” n rastin konkret nga Holanda?

  Arben Seferi: Ky sht nj rast shum specifik n fakt, por me legjislacionin ton, pronar i informacionit sht ai q e prodhon. Dhe n rastin konkret, ai q e ka prodhuar dhe i ka dal ka edhe detyrimin ligjor q t ngrej struktura t tilla pr t verifikuar deri n fund far ka ndodhur me personat prgjegjs dhe n raste t veanta merren edhe masa.

  Arta Dade: Jo se at e drgonte homologu i vet, m duket mua. Apo jo? Kshtu q nuk sht prgjegjs vetm ai q e prodhon informacionin, sht prgjegjs edhe ai q e ka marr informacionin, detyrimet jan nga t dyja palt. Ai q e merr, q e ka n dispozicion informacionin, far bn? Ia on ish-kryeministrit, shokut t vet. Kto jan shqetsime, pikrisht se ndodh dika, njerzit marrin masa, prodhojn ligje, sepse duke i shpjeguar secilit se t gjith kur bjn gabim veten e vet e konsiderojn rast t veant. Kush e nxjerr informacionin? Se pastaj dalin raste m shqetsuese, nuk tregohet seriozitet pr partnert, m e pakta. M e shumta mund t marrin edhe masa q ta shptojn, ata q kan marr, gjithmon dhe e kan shptuar.

  JUXHIN MUSTAFARAJ

  Panorama

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •