Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1

    Dita e plisit

    Te nderuar bashkekombas kemi nevoj per mendimet tuaja ,sidomos te personave te angazhuar ne virtualitet .Neve me Besirin kemi biseduar gjan e gjat per temat qe na preokupojn.
    Besiri para tre vitesh me ka shtruar nje nder pyetjet e radhes .; ,,CILA DITE MUND TE FESTOHET APO SHENJOHET DITA E PLISIT NE MBAR KOMBIN SHQIPTAR''
    E falenderoj Besirin qe me perzgjodhi mua per kte pyetje falemnderit per konsideraten qe ka ai per mua.
    Pra une erdha ne perfundim qe kjo dite te jet e veqant mos te kete rendesin e lindjes apo marteses te ndonje figure kombtare apo mos te kete lidhje me datat e rendesishme shtetrore .Shikuar realisht eshte veshtir qe mos te etiketohet nga ne shqiptaret per reflektim te kuptimit tjeter sepse ne e kemi ne gjak ti zmadhojm gjerat .Kjo dite nuk duhet te jete dite e rendesis se veqant mos te jete date e veqant e cilit do religjion ,pra per kete kam thene duhet te jet dite e veqant e kombi.Pra Besiri me ka shtie ne mendime aq te thella sa qe une kam pas rastin kur u percaktova perfundimisht ne nje date tjeter e cila eshte e rendesis se veqant tek pellasget,por prap forma dhe simbolika e plisit me ben te ndrroj vendim dhe une u percaktova perfundimisht ne nje date te vetme e ajo eshte 6 qershori.
    Pra nen ;
    1.Plisi ka lidhjen e pamohueshme te asimetris gjuhesore me emrin Pellask
    2.Jam bazuar ne gjeometrin e shenjt
    3.Jam bazuar ne formen e plisit.
    Te nderuar bashkombas;
    Kemi Bisedue para tre ditesh me historian te njoftur te Kosoves dhe ata preferojn qe
    kjo nisme e Besirit duhet hapur ne nje debat publik e cila do te
    te hyj ne diskutim mbar kombtare
    Esenca e festimmit te kesaj dite ka nje porosi e ai eshte Bashkimi kombtar.
    Data e cila do te shenonte kte dite per mbar kombin te jete gjasht qershori ne vitin e pare pas vitit te brisht
    pra njeher ne pes vite i bie kjo date.
    Ne mund te festojm per gjdo vit ska asgje te keqe por esenca eshte nje her ne pes vite duke filluar numerimi prej nji janar pas vitit te brisht

    PIKERISHT KJO DATE ESHTE DATA KOINQIDENCIALE ME PRERJEN E ART GOLDEN RATIO
    1.618=gjashte qershor 2017
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemajl Gashi : 13-06-2015 mė 08:27

  2. #2

    Pėr: Dita e plisit

    Te nderuar bashkombas kemi nevoj per mendimet tuaja .
    Juve personat e angazhuar ne virtualitet .Neve me Besirin kemi biseduar gjan e gjat per temat qe na preokupojn.
    Besiri para tre vitesh me ka shtruar nje nder pyetjet e radhes .; ,,CILA DITE MUND TE FESTOHET APO SHENJOHET DITA E PLISIT NE MBAR KOMBIN SHQIPTAR''
    E falenderoj Besirin qe me perzgjodhi mua per kte pyetje falemnderit per konsideraten qe ka ai per mua.
    Pra une erdha ne perfundim qe kjo dite te jet e veqant mos te kete rendesin e lindjes apo marteses te ndonje figure kombtare apo mos te kete lidhje me datat e rendesishme shtetrore .Shikuar realisht eshte veshtir qe mos te etiketohet nga ne shqiptaret per reflektim te kuptimit tjeter sepse ne e kemi ne gjak ti zmadhojm gjerat .Kjo dite nuk duhet te jete dite e rendesis se veqant mos te jete date e veqant e cilit do religjion ,pra per kete kam thene duhet te jet dite e veqant e kombi.Pra Besiri me ka shtie ne mendime aq te thella sa qe une kam pas rastin kur u percaktova perfundimisht ne nje date tjeter e cila eshte e rendesis se veqant tek pellasget,por prap forma dhe simbolika e plisit me ben te ndrroj vendim dhe une u percaktova perfundimisht ne nje date te vetme e ajo eshte 6 qershori.
    Pra nen ;
    1.Plisi ka lidhjen e pamohueshme te asimetris gjuhesore me emrin Pellask
    2.Jam bazuar ne gjeometrin e shenjt
    3.Jam bazuar ne formen e plisit.
    Te nderuar bashkombas;
    Kemi Bisedue para tre ditesh me historian te njoftur te Kosoves dhe ata preferojn qe
    kjo nisme e Besirit duhet hapur ne nje debat publik e cila do te
    te hyj ne diskutim mbar kombtare
    Esenca e festimmit te kesaj dite ka nje porosi e ai eshte Bashkimi kombtar.
    Data e cila do te shenonte kte dite per mbar kombin te jete gjasht qershori ne vitin e pare pas vitit te brisht
    pra njeher ne pes vite i bie kjo date.
    Ne mund te festojm per gjdo vit ska asgje te keqe por esenca eshte nje her ne pes vite duke filluar numerimi prej nji janar pas vitit te brisht

    PIKERISHT KJO DATE ESHTE DATA KOINQIDENCIALE ME PRERJEN E ART GOLDEN RATIO
    1.618=gjasht qershori 2017

  3. #3

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •