“Banda e tritolit”, Julian Sinanaj v n vshtirsi Prokurorin: M bn presion mua dhe familjes

Julian Sinanaj, i pandehuri kryesor i dosjes me shtat t pandehur te Krimet e Rnda, e njohur si “banda e tritolit”, v n vshtirsi Prokurorin pr Krimet e Rnda. Q prej nisjes n procesit, i akuzuari Sinanaj, njkohsisht i penduar dhe bashkpuntor i Drejtsis, ka vijuar me prplasje t forta me prfaqsuesit e akuzs n salln e gjyqit.

Emri:  Vrasesi-me-pagese-Julian-Sinanaj-gjate-nje-seance-ne-Gjykaten-e-Krimeve-te-Renda-e-cila-eshte-sh.jpg

Shikime: 1237

Madhsia:  18.0 KB
Julian Sinanaj, i shoqruar nga Policia n Gjykat

Burime brenda procesit t zhvilluar me dyer t mbyllura thon se thuajse n t gjitha seancat i penduari Sinanaj ka shfaqur kundrshti t forta, duke u trhequr edhe nga thniet e tij t bra gjat hetimeve paraprake.

N nj nga seancat e kaluara t procesit, Sinanaj nuk pranoi t prfaqsohej nga avokati kryesisht, q ka caktuar gjykata pr t. Ai ka pretenduar se avokati nuk prfaqsonte m interesat e tij dhe se ishte pal me Prokurorin, e cila sipas Sinanajt i ka br presion.

Kjo situat duket se v n pikpyetje dshmin e tij, nj nga provat kryesore t Prokuroris n proces. “Avokati q sht prezent m ka br presion me prokurort n ambientet e paraburgimit. Nuk mund t caktoni nj avokat t till, prndryshe mos m quani bashkpuntor t drejtsis, ndrkoh q m shkelni t gjitha t drejtat e mia. M sht br mua dhe familjes sime presion pr jetn dhe, kjo q po ju them, nuk sht shaka. Nuk kam br zgjedhje pr avokat, nuk kam mundsi”, msohet t jet shprehur Sinanaj.

M hert, ai ka hedhur akuza ndaj prfaqsuesve t Prokuroris n sall, duke pretenduar se nuk ishte br nj hetim i plot dhe se disa persona, emrat e t cilve ai i ka rrfyer, nuk jan arrestuar nga Policia apo Prokuroria. “Nuk bhet drejtsi me Polici dhe Prokurori t korruptuar”, u shpreh Sinanaj n nj nga seancat e para t procesi.

NGRI
Pr shkak t mosbindjes s t penduarit Sinanaj dhe problemeve me avokatin, n seancn e 21 majit gjykata vendosi ndrprerjen e momentit procedural t pyetjes s tij n gjyq dhe vazhdoi me pyetjen e t penduarit tjetr, Ndriim Gjokona.

“Ndryshimi i kursit” nga ana e Sinanajt ka br q avokatt mbrojts n proces t ngren pretendime pr pabesueshmri t thnieve t tij gjat hetimeve paraprake. Burime jozyrtare bjn t ditur se ekziston mundsia q Sinanaj t humb statusin e t penduarit. Disa nga t pandehurit n proces jan t dyshuar pr kryerjen e veprave penale, vetm bazuar n thniet e t penduarit Sinanaj.

Nj prej ktyre rasteve sht edhe biznesmeni Ilir Karini, i cili dyshohet se ka porositur te Sinanaj eliminimin e nj biznesmeni nga Durrsi. Prova e vetme e Prokuroris kundr tij sht dshmia e Sinanajt, prov e vn n pikpyetje tashm. Sipas burimeve, organi i akuzs nuk ka prova t tjera ndaj ktij t pandehuri n lidhje me momentet e prmendura nga Sinanaj n dshmi, si nj takim mes tij dhe biznesmenit Karini, apo q ky i fundit t’i ket kaluar nj sasi leksh prmes banks.

Prfshirja e t pandehurit Karini sht mohuar edhe gjat dshmis s t penduarit tjetr n proces, Ndriim Gjokona. Gjat dshmis s tij, Gjokona ka pohuar se n dijenin e tij vrasja e nj biznesmeni n Durrs ishte porositur nga grupi i H… t Durrsit.

Panorama