Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pronari i Agon Channel fiton gjyqin ndaj Qeveris Rama: Kostoja pr shqiptart, 110 milion euro

  Emri: 78e63bd0041454400983b9f5690c033c_XL.jpg

Shikime: 711

Madhsia: 12.2 KB

  Prokuroria e Tirans ka sekuestruar sot, pas lejes s dhn nga gjykata, 60% t aksioneve t shoqris AgonSet, shoqrit Energji, Cable System, 400KV, Fuqi, si bllokon llogari bankare t tyre n banka t ndryshme, t gjitha t administruara nga shtetasit Francesco Beccheti, Liliana Condomitti, Mauro de Renzis dhe Erjona Troplini, t cilt jan t dyshuar si t prfshir n nj skem gjigande pastrimi parash, e cila arrin n miliona euro.

  Prokuroria e Tirans, Njsia Task-Force, pas nj hetimi t nisur n vitin 2014 n baz t materialit referues nga ana e Drejtoris s Policis s Tirans, ka siguruar deri m tani prova t mjaftueshme pr t krijuar dyshimin e arsyeshm se personat e msiprm kan konsumuar elementt e veprave penale t Falsifikimit t dokumentave tё kryer nё bashkpunim dhe mё shumё se njё herё dhe Pastrimit t produkteve t veprs penale, t parashikuar nga nenet 186/2 dhe 287 t Kodit Penal.

  N baz t hetimeve t deritanishme t Prokuroris Tiran sht arritur t krijohet nj situat e qart mbi mnyrn se si ka funksionuar kjo skem.

  Prokuroria e Tirans konsideron si organizator t skems shtetasin italian Francesco Beccheti, i cili, n bashkpunim me nnn e tij, shtetasen Liliana Condomitti, kan qen t prfshir n nj marrdhnie financiare konensionar-kontraktor pr ndrtimin e hidrocentralit t Kalivait n Shqipri. Sipas hetimit, koncensionari KEG, i kontrolluar n shumic aksionesh nga nj kompani e Francesco Becchetit, ka kontraktuar pr punime kompanin Energji, e kontrolluar n mnyr absolute nga nna e tij, Liliana Condomitti. Nprmjet manovrave financiare, t shtrira n harkun kohor 2007-2013, dhe t zbuluara tashm nga hetimi i Prokuroris, kta dy shtetas kan prfituar n mnyr t paligjshme miliona euro, t cilat m pas i kan investuar n shoqrit Cable System, 400KV dhe Fuqi, t administruara po prej tyre, n bashkpunim edhe me shtetasit M.R dhe E. T. Ndrsa nj pjes t parave t prfituara nga manovrat financiare i kan depozituar n disa banka.

  Po ashtu, rezulton se kompania Energji, pr t ardhurat q ka prfituar, duhet t paguante detyrimet tatimore. Sipas kontrollit nga Dega e Tatim-Paguesve t Mdhenj, rezulton se Energji duhet ti paguante shtetit nj shum prej rreth 770 milion lek t reja detyrime tatimore, t cilat nuk jan paguar. Pr kt arsye, Drejtoria e Tatimeve ka urdhruar bllokimin e llogarive bankare t Energji dhe pagesn e detyrimeve nga llogarit e saj. Pr t shmangur trheqjen automatike t parave n favor t Drejtoris s Tatimeve n formn e detyrimeve t papaguara, koncensionari KGE i ka br pagesat pr Energji nprmjet kompanis Cable System, e cila kontrollohej n shumic absolute nga Liliana Condomitti (nna e Becchetit). Kto transferta, t cilat arrijn n miliona euro, jan lejuar n mnyr t kundrligjshme nga shtetasja Pranvera Gjika, drejtuese n nj bank t nivelit t dyt n Shqipri. Ndrkoh, po vijohet me veprimet e tjera proeduriale n kuadr t ktij proedimi penal.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Kryeprokurori Adriatik Llalla dhe Ambasadori Amerikan Lu ofensiv kundr mafias dhe korrupsionit shqiptar

  Ka koh q prokuroria sht vn n ball t lufts kundr mafias e korrupsionit. Por gjith kjo pun titanike e prokuroris shkonte dm n shum raste nga gjykatat, t cilat merrnin para nn dor pr ti br t pavlefshme aktet e organit t akuzs. Edhe ambasadori amerikan Lu , i cili sht ndr ambasadort m t fort amerikan q kan ardhur deri tani n Shqipri, ka theksuar se korrupsioni dhe krimi i organizuar sht nj penges e madhe pr ecjen e Shqipris prpara n linjn e demokracis dhe natyrisht dhe t zhvillimit ekonomik. Ka duruar e duruar deri sot ambasadori amerikan dhe ka shperthyer me t drejt. Ka thn, as m pak e as m shum, se sa at q krkon publiku shqiptar:arrestime dhe n gjykata pasi jan t korruptuara. Mbrohen gjyqtart se jan pushtet i pavarur, porse jo t pavarur nga ligji. Jo t bjn si duan e duke marr euro n kembim t vendimeve gjyqsore. Mjafton t shikosh pasurit e gjyqtarve, mjafton t shikosh se si jetojn plot favore e pasuri. Ku i morn ?! Nga pagat? Apo nga korrupsioni? Ndaj nj rol t madh ka edhe ILDKP pr t kontrolluar pasurit e tyre.

  Sot prokuroria bri arrestime dhe sekuestrime n media. Prokuroria e Tirans ka sekuestruar sot, pas lejes s dhn nga gjykata, 60% t aksioneve t shoqris “AgonSet”, shoqrit “Energji”, “Cable System”, “400KV”, “Fuqi”, si bllokon llogari bankare t tyre n banka t ndryshme, t gjitha t administruara nga shtetasit Francesco Beccheti, Liliana Condomitti, Mauro de Renzis dhe Erjona Troplini, t cilt jan t dyshuar si t prfshir n nj skem gjigande pastrimi parash, e cila arrin n miliona euro.

  Prokuroria e Tirans, Njsia Task-Force, pas nj hetimi t nisur n vitin 2014 n baz t materialit referues nga ana e Drejtoris s Policis s Tirans, ka siguruar deri m tani prova t mjaftueshme pr t krijuar dyshimin e arsyeshm se personat e msiprm kan konsumuar elementt e veprave penale t “Falsifikimit t dokumentave tё kryer nё bashkpunim dhe mё shumё se njё herё” dhe “Pastrimit t produkteve t veprs penale”, t parashikuar nga nenet 186/2 dhe 287 t Kodit Penal. Sipas akuzs ka prova t bollshme.

  Ka filluar dekriminalizimi edhe i medias, por ka prap media t tjera t prziera n afera. Prokuroria ka koh q po lufton kundr mafias n parlament e n administrat, duke synuar dekriminalizimin e politiks. Sot ajo filloi edhe n fushn e medias. Dhe nuk duhet t ndaloj.

  Kjo sht ofensiv e madhe ligjore e prokuroris pr t ndshkuar mafian, krimin dhe shkeljen e ligjit. Ka nevoj q opinioni publik ta mbshtes prokurorin n punn e saj n mnyr q t vendoset ligji. Prokurori i Prgjithshm i Republiks z. Adriatik Llalla duhet t ket mbshtetje t hapur edhe t politiks s paprzier e t pastr, ka nevoj q media korrekte dhe e ndershme ti jap hapur kurajo organit t akuzs pr t vazhduar kundr kujtdo q ka vjedhur e shkelur ligjin dhe bn si padron npr Tiran.

  Prokuroria sht n ofensiv. Ambasadori amerikan Lu n sulm. Publiku i mbshtet t dy, edhe Kryeprokurorin Adriatik Llalla dhe kryediplomatin amerikan n Tiran z.Lu.

  Ka nevoj q t fillohet edhe me arrestime gjyqtarsh t korruptuar n mnyr q asnj t mos ket guxim t dal mbi ligjin.

  Koha Jone

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  martini1984 (08-06-2015)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Skema e rrethit vicioz t pastrimit t parave t Beketit n Shqipri

  Emri: skema.jpg

Shikime: 481

Madhsia: 30.2 KB

  Siprmarrsi nga Roma Franesko Beketi e kishte marr konesionin e hidrocentralit t Kalivait n vitin 1997 me kompanin Bag, n t ciln sht ortak edhe xhahxi i tij Cerroni, zotruesi i shkarkimit t plehrave romane.

  Nj investim prej 160 milion dollarsh n t cilin merrte pjes edhe Enel Power, e cila ama vendosi t trhiqej.

  Nisi kshtu nj betej e fort ligjore mes Enel-it dhe Beketit. N valle ishin 400 milion euro.

  Kalojn vitet, nga hidrocentrali nuk ka asnj gjurm, por Beketit i rinovohet konesioni, nprmjet nj kompanie tjetr, Hyrdo srl dhe me nj partner tjetr: Deutsche Bank.

  Nisin punimet, por pas pak edhe Deutsche braktis gjithka dhe rinisin padit gjyqsore.

  Luca Chianca i Rai Tre shkruante “Se far ka ndodhur saktsisht mes Deutsche dhe Beketit nuk e dim sepse banka nuk prgjigjet; ajo q sht e sigurt sht se n fund Deutsche vendosi t’i lvroj 159 milion eurot. N bilancin e 2013-s t banks gjermane nuk ka gjurm pr kt shtje: citohet vetm n nj dokument informues, e cila ama nuk citon shumn q i sht paguar Beketit. Deutsche na u prgjigj duke na thn se kushtet e marrveshjes jan konfidenciale. Folm me nj burim q thot se e njeh mir t gjith shtjen.”

  TELEFONATA e RAI 3 ME PERSONIN ANONIM

  “Shuma prej 159 milionsh sht sasia e transaksionit. Un e njihja planin ekonomik dhe financiar t investimit dhe nuk kushtonte kaq. Ai me gjith kt thesar ka prfituar padyshim m shum se sa po t kishte ndrtuar dign. Po ta mendosh mir, sht mjeshtr”.

  N kt foto poi u paraqesim skemn n formn e nj rrethi vicioz se si funksiononin kompanit e shumta t ngritura nga Beketi n Shqipri, kryesisht nn emrin e administratorve t tret, skem pr t ciln tashm Prokuroria ka lshuar nj urdhr-arresti pr t nn akuzat e “falsifikimit” dhe “pastrimit t parave”.

  MAPO

 5. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  martini1984 (08-06-2015)

 6. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Beketi, vil “faraonsh” dhe skuadr futbolli n Londr

  Pronari i Agon Channel, Franesko Beketi, i cili sht shpallur n krkim nga drejtsia shqiptare pr akuzat e pastrimit t parave dhe falsifikimit t dokumentave, n korrik t vitit 2014 bleu skuadrn anglese t kategoris s dyt Leyton Orient, pr nj vler prej rreth 12 milion eurosh.

  Ndrkoh, rezulton se n Shqipri kompania e nns s tij “Energji” sht debitore me mbi 700 milion lek t reja ndaj Tatimeve.

  Gjithashtu pshpritet se Beketi ka bler nj vil super luksoze dhe jeton n nj lagje t Londrs.

  Llloji i vils s bler prej tij quhet “Ice Berg”. E veanta e ksaj vile sht se n siprfaqe duken rreth dy-tre kate mse modeste, ndrkoh q nn dhe fshihet nj luks i paimagjinueshm, me salla pishinash, palestra, kinema gjigande e kshtu me rradh.

  Nj perl e till prllogaritet t kushtoj duke nisur nga 2 milion euro e sipr.

  Ndrkoh, skuadra Leyton Orient, q kur sht bler prej tij rrezikon t bjer n kategorin e tret dhe tifozt jan ankuar shpesh pr mungesn e investimeve.

  Emri: bek1.jpg

Shikime: 367

Madhsia: 160.3 KB

  Emri: 26966B5B00000578-2991952-image-m-15_1426205217432.jpg

Shikime: 358

Madhsia: 68.4 KB

  Emri: 01A578E90000044D-0-image-15_1417548655628.jpg

Shikime: 334

Madhsia: 66.6 KB

  MAPO

 7. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Rai Tre “paralajmroi” stuhin mbi Agon Channel dhe Kalivain

  Emri: simona.jpg

Shikime: 423

Madhsia: 46.1 KB

  Gjiknuri: Tani Beketi do t m sulmoj, ai e prdor televizionin pr t mbrojtur projektet e tij. Rama-italianve: Investoni n Shqipri, ktu nuk ka sindakata

  Nj trup televizive italiane e Rai Tre ka qen dy muaj m par n vendin ton pr t investiguar lidhur me investimet e siprmarrsit italian Franesko Beketi, pronar i Agon Channel, q tashm transmetohet edhe n Itali, n nj version t veant q prodhohet trsisht n Tiran. Ata kan trajtuar edhe problemet lidhur me hidrocentralin e Kalivait, konesion i cili i sht dhn Beketit q n vitin 1997, por q nuk sht ndrtuar ende. Gazetart kan intervistuar ndr t tjer kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Industris Damian Gjiknuri.

  Gjat udhtimit t tyre n Kaliva, ata jan ndjekur nga nj kameraman “misterioz”.

  Nga Luca Chianca, emisioni Report, Rai Tre

  Sot Shqipria trheq shum siprmarrs italian, jo vetm pr koston e ult t puns por edhe pr politikat fiskale. Ka 400 ndrmarrje italiane q prodhojn atje dhe shesin ktu (n Itali), duke u ndeshur me problemet e pashmangshme t konkurrencs me arm t pabarabarta. Mes siprmarrsve italian q kan shkuar n Shqipri sht edhe rasti i par i delokalizimit t nj televizioni.

  EDI RAMA

  Ne besojm se Shqipria e sotme ka gjithka q ata (italiant) krkojn m kot n Italin e sotme.

  LUCA CHIANCA

  Ktu kostoja e puns sht tepr e ult dhe ka pak sindakata.

  EDI RAMA

  Kostoja sht tepr e ult pr standardet italiane dhe sindakatat nuk ekzistojn.

  LUCA CHIANCA

  N Shqipri ka mbi 30 gazeta kombtare, n nj vend q ka pak m shum se 3 milion banor.

  Ky treg funksionon, apo jo?

  CARLO BOLLINO

  Nuk funksionon n t vrtet. Sepse pjesa m e madhe e ktyre mediave jan me defiit.

  LUCA CHIANCA

  Ashtu?

  CARLO BOLLINO

  Sepse shumkush i prdor mediat e tij si instrument pr t mbrojtur investime q nuk kan t bjn aspak me botimin.

  LUCA CHIANCA  Kalivai ndodhet 200 km n jug t Tirans. N kt zon duhej t ngrihej nj prej centraleve m t mdha hidroelektrike t Shqipris. N kt vend jemi takuar me kryekomunarin, disa puntor dhe me nj kameraman i cili q nga ai moment, m ndoqi pa m’u shqitur m.

  LUCA CHIANCA

  I cilit televizion je?

  KAMERAMANI

  Nuk punoj pr asknd.

  LUCA CHIANCA

  Po kush je?

  KAMERAMANI

  Jam ktu pr punt e mia, pr qejfin tim.

  LUCA CHIANCA

  Mund t filmosh; doja t dija vetm pr k punon. Do m prgjigjesh? Doja t dija vetm pr k punoje: nse punoje pr Agon Channel.

  KAMERAMANI

  Jo.

  Hyjm n kantierin e centralit.

  LUCA CHIANCA

  Sa ka q ka mbetur gjithka kshtu pa lvizur?

  ASTRIT DERVISHI – KRYEKOMUNAR I KALIVAIT

  Ka tre vjet q nuk punohet m… Ka nj vit q nuk preket m asgj me dor.

  LUCA CHIANCA

  Tre vjet apo nj vit?

  ASTRIT DERVISHI

  Nj vit q nuk preket asgj me dor.

  LUCA CHIANCA

  Sa ka q nuk punohet ktu?

  ROJA

  Rreth 4-6 muaj, q kur ka ardhur qeveria e re.

  LUCA CHIANCA

  Po t lexohen letrat e Agjencis Kombtare t Burimeve Natyrore q ka kryer disa inspektime prpara disa vitesh, punimet jan ndalur q m 2011.

  LUCA CHIANCA

  Ju keni punuar ktu. Sa para keni ende pa marr?

  BURRI

  Kompania ime duhet t marr thuajse 600 mij euro.

  LUCA CHIANCA

  Por sipas Beketit, 600 mij eurot nuk jan dhn sepse kompania nuk i ka prfunduar punimet. Siprmarrsi nga Roma e kishte marr konesionin n vitin 1997 me kompanin Bag n t ciln hst ortak edhe xhahxi i tij Cerroni, zotruesi i shkarkimit t plehrave romane. Nj investim prej 160 milion dollarsh n t cilin merrte pjes edhe Enel Power, e cila am vendosi t trhiqej. Nis nj betej e fort ligjore mes Enel-it dhe Beketit. N valle jan 400 milion euro. Kalojn vitet, nga hidrocentrali nuk ka ansj gjurm, por Beketit i rinovohet konesioni, nprmjet nj kompanie tjetr, Hyrdo srl dhe me nj partner tjetr: la Deutsche Bank. Nisin punimet, por pas pak edhe Deutsche braktis gjithka dhe rinisin padit gjyqsore.

  LUCA CHIANCA

  Cila sht arsyeja e ndrprejes s punimeve?

  DAMIAN GJIKNURI

  Po hetojm, por mbase nuk kan qen n gjendje t gjejn parat q sht detyra e do investitori.

  LUCA CHIANCA

  Se far ka ndodhur saktsisht mes Deutsche dhe Beketit nuk e dim sepse banka nuk prgjigjet; ajo q sht e sigurt sht se n fund Deutsche vendosi t’i lvroj 159 milion eurot. N bilancin e 2013-s t banks gjermane nuk ka gjurm pr kt shtje: citohet vetm n nj dokument informues e cila ama nuk citon shumn q i sht paguar Beketit. Deutsche na u prgjigj duke na thn se kushtet e marrveshjes jan konfidenciale. Folm me nj burim q thot se e njeh mir t gjith shtjen.

  TELEFONATA

  Shuma prej 159 milionsh sht sht sasia e transaksionit. Un e njihja planin ekonomik dhe financiar t investimit dhe nuk kushtonte kaq. Ai me gjith kt ark ka prfituar padyshim m shum se sa po t kishte ndrtuar dign. Po ta mendosh mir, sht mjeshtr.

  LUCA CHIANCA

  Deutsche i jep parat Beketit. Po prse ather atje (n Kaliva) ka ndalur gjithka dhe nuk rinisin punimet?

  DAMIAN GJIKNURI

  Kjo pyetje i duhet br Beketit! Tani televizioni i Beketit do t m sulmoj do dit.

  LUCA CHIANCA

  Ai tani ka krijuar televizionin e tij.

  DAMIAN GJIKNURI

  Po, po, dhe do dit sulmon qeverin. Sepse prdor televizionin pr t mbrojtur projektet e tij.

  LUCA CHIANCA

  N vitin 2004 Beketi u prpoq me dajn Cerroni, t bnte biznes me plehrat n Shqipri. Dhe sipas kronikave kontrata prej 180 milion eurosh ishte firmosur. Por ja q pr mbi 10 vjet mbeti do gj pa lvizur dhe me ardhjen e qeveris s re ndryshoi ligji dhe shtja nuk u b.

  Sot sht e ndaluar t importohen plehra n Shqipri?

  EDI RAMA

  Plehrat q vijn ktu me blloqe t mdha q kan brenda do gj.

  LUCA CHIANCA

  Sot Beketi, kam lexuar ktu gazetat shqiptare ka disa dit q duket se e ka paditur Republikn e Shqipris, si pr shtjen lidhur me plehrat, ashtu edhe pr at t Kalivait, pr hidrocentralin.

  EDI RAMA

  Fatkeqsisht kjo sht e vrtet edhe pse n t dyja rastet, bhet fjal pr pretendime t sajuara juridikisht, pa asnj baz.

  *Marr me shkurtime nga emisioni Report i Rai Tre

  MAPO

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Pune e mire ivestiguese e prokurorise,dhe mendoj qe ambasadori Amerikan ta kete seriozisht,pastaj i shikojme keta tane.
  Qe nga 2007 paska vepruar ky mafiozi,si dhe 95% mos te shkruaj 99.99% e sipermaresve gabel pertej detit jane oktapoda.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 9. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Konkluzione te nxituara nga te ashtuquajtura fakte.
  Ketij italianit i duhet bere audit i plote finaciar
  ne zyren e tij qendrore si dhe ne bankat,komplet bankat
  ku ai ka llogari bankare,te hetohen me dokumenta blerjet
  qe ka bere,sa ka harxhuar dhe te ashtuquajturat investime
  dhe te vertetohet qe jane futur para ne biznes nga aktivitete te jashteligjshme
  dhe cfare aktivitetesh jane,psh kumar ilegal,para droge,para prostitucioni etj.
  Te thuash larje parash te pista duhet ta vertetosh pse quhet e tille dhe sa para jane lare.
  Si mund te llogaritesh se sa takse i detyrohet italiani shtetit apo nena e tij pa ditur sakte
  shifren se sa te ardhura jane krijuar me pasterti nga biznesi i tij.
  Kete mund ta nxjerre vetem nje audit i plote financiar i mbeshtetur ne te gjitha transaksionet bankare,marrje parash /futje parash.
  ----
  Martin,,,Cdo i huaj qe hap biznes ne Shqiperi per arsyet se kosto e punes eshte e lire dhe taksat e shtetit jane te uleta ne perqindje,
  nuk do te thote qe biznesmeni eshte oktapod apo pis,por eshte llogjike dhe zgjuarsi ne biznes qe te shpenzoje pak,mbaje nivelin e shpenzimeve te ulet dhe
  fitoje shume.Deri ketu ska asgje te keqe.
  Nqs ai akuzohet per lavazh parash te pista atehere ta vertetojne me dokumenta nga auditi financiar dhe te mos na tregojne perralla te nje kameramani Sherlok Holms misterioz e budalliqe.
  Perralla me kameraman misterioz,qe ka syze te erreta dhe nuk te flet lol e lene lexusin ne konfuzion dhe nuk i sherben qartesimit te situates.
  te posti i pare thuhet qe
  """"""Prokuroria......ka siguruar deri m tani prova t mjaftueshme pr t krijuar dyshimin e arsyeshm se personat e msiprm kan konsumuar elementt e veprave penale t “Falsifikimit t dokumentave tё kryer nё bashkpunim dhe mё shumё se njё herё” dhe “Pastrimit t produkteve t veprs penale”, t parashikuar nga nenet 186/2 dhe 287 t Kodit Penal. Sipas akuzs ka prova t bollshme"""".
  Prokuroria na thuhet qe ka siguruar prova PER TE KRIJUAR DYSHIM........etj
  Mund te krijosh dyshim duke studiur ca letra aty por kjo eshte vetem dyshim asgje me shume dhe nuk verteton qe personi ka kryer krim,nuk verteton qe personi eshte fajtor.nuk verteton qe eshte kryer ndonje veper penale apo thyer ndonje ligj....
  Eshte vetem 1 cope dyshim
  Dyshim dhe fajesi jane dy gjera krejt te ndryshme
  Prokuroria nuk ka asnje te drejte te beje arrestim bazuar ne dyshime,por te beje arrestim kur me fakte vertetohet qe eshte bere krim,eshte bere fallsifikim,apo vjedhje etj.
  Nqs kjo vertetohet dhe duket ne dokumenta ashiqare atehere ai mund te akuzohet per krim,per shkelje ligjesh dhe arrestimi ka llogjike dhe justifikohet.....
  Nuk mund te arrestosh dike sepse na paske dyshime....dyshimi nuk verteton fajesi te dikujt eshte thjesht dyshim.Dyshimi mund te te japi shkak dhe te te nxise per te vazhduar hetimet,por jo te besh arrestim pa patur fakte inkriminuse me dokumenta ne dore.
  Jeta ka treguar qe ne shumicen e rasteve aktivitetet e pista si lavazh parash fitim parash nga prostitucioni nga shitje armesh etj,keto aktivitete nuk lejne gjurme sepse behen pa letra, pa dokumenta dhe leku/pagesa kalon cash dore me dore.....
  Ne kete rast prokuroria ka nje hic per rastin e lavazhit per aq kohe sa nuk eshte gjetur asgje me dokumenta per lavazh.Qe te vertetohet fajesia duhet qe te pakten te dale perpara prokurorise dhe deshmoje ndonje deshmitar qe ka pare,ose ka qene pjesmarres ne kalim parash te pista.Kjo mund te perbeje nje fakt shume te forte per prokurorin qe ta mbertheje dhe arrestoje biznesmenin ,sepse ekziston nje deshmitar qe ka pare pisllikun dhe ka qene pjesmarres ne nje aktivitet te paligjshem.Kjo mund te binde me vone edhe gjykatesin per thyerje ligjesh dhe fajesi te biznesmenit italian.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 08-06-2015 m 21:50
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #8

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris


 11. #9

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Italianet jane maestro te dallavereve..., jane vertete "trufatore"!
  Ka disa administrata komunale dhe regionale qe Gjykata e larte e shtetit i ka zhveshur nga posti,
  duke shkrire te gjithe administraten ( perfaqesues te partise se mazhorances dhe minorances ), per aresye
  bashkepunimi ne rrjetin mafioz..., por edhe per korrupsion!
  Ne disa Rexhone ( krahina sa Shqiperia ) si ne Kalabri, Sicili, Kampania , Lazio, Piemonte, etj..., jane shuajtur fare keto
  perfaqesi guvernative, nuk flitet per te gjitha qytetet kuptohet, por qe skandali ka perfshire edhe emigrazionin si nje nga
  trafiqet me me fitime per kohen aktuale..., kete e pranojne vete ata politikane qe jane pergjuar nga policia...
  Por pjesa me e madhe kane rene pikerisht ne abuzimet ne detyre, ku favoritzmi dhe korrupsioni ka marr permasa te frikeshme!
  Ata kane perdorur edhe para qe nuk duhej ti preknin, pasi te kontribuenteve italian.
  Por qe shqiptari, flas kush ka mundesi te rri me ta, ka per te mbaruar shkollen e larte te korrupsionit, duke ndejtur prane "taljanve"!
  Pune te mbare kush heton, pasi e ka te gjate bishtin ryshfeti..., e nxjerr koken vetem pasi deklasohen si personazhe, ku edhe interesi humb e
  keshtu i shpetojne Drejtesise...
  Te pakten te kapen te korruptuarit shqiptar, gjithmone ne se ka te tille....... por per italianet, he he ata kesaj "semundje" i kane bere imunitet.
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 12. Anetart m posht kan falenderuar arbereshi_niko pr postimin:

  martini1984 (09-06-2015)

 13. #10
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #11
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Ky IDIOTI nuk e di perse nuk del ne pension....

  http://top-channel.tv/lajme/artikull...=301359&ref=ml
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 16. Anetart m posht kan falenderuar martini1984 pr postimin:


 17. #13

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Se ku eshte ky pastrim i parave vetem prokuroria shqiptare mund ta shikoje. Pastrimi i parave behet nga individ qe meren o perfaqsojne organizata te jashteligjshme o fitime te tilla,qe parate e fituara te kene nje origjine te paster o te ligjshme. Pra si fillim prokura duhet te vertetoje qe parate e ketij personi kane pasur nje origjine te tille para investimeve. Mund te jete mashtrim o mos pagim detyrimesh,por nuk duket si pastrim parash...se as nuk ka shitur asgje ne Shqiperi qe te pastroje fitimet o investimet e bera. Duket me teper si akuze qe kerkon te bej buj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 09-06-2015 m 19:39

 18. #14
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Nuk veprojne investuesit Serioze me metodat e MAFIAS...
  http://tremenza.it/bufera-su-agon-ch...oto-esclusive/
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 19. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Me sa kuptoje ky nuk eshte kollitur mire ne shtetin shqiptar, keshtu qe nuk do dali pa lagur. Do paguaj gjoben qe do ti vene dhe ne fund do te dali i pafajshem si shume e shume te tjere.

 20. #16
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Nga komplet kjo histori dalin keto shkaqe pse Beketi eshte akuzuar.
  1.Ky na paska nje kanal televiziv dhe rrjetet televizive shqiptare jane xheloze,pasi ky kanal po terheq shikusa dhe mund te jete me cilesor
  ne program se sa kanalet shqiptare,
  2.Beketi eshte shume i pasur dhe pasuria e madhe dhe luksi per shqiptaret perkthehet ne korrupsion,para te pista,vjedhje etj sepse shqiptaret jane xheloze
  per suksesin e nje italiani.
  3.Beketi nuk pelqen Ramen dhe Rama e ka marre personalisht qe ta sulmoje Beketin dhe fajesoje per lavazh parash,vjedhje,evazion fiskal me qellimin qe
  Beketi te largohet nga Shqiperia dhe biznesi i tij te mbyllet ne Shqiperi.
  Kur thuhet pastrim parash atehere binde publikun me fakte nga eshte siguruar paraja e piste ku eshte derdhur kjo para dhe deshmitaret e perfshire.
  Kur thua fallsifikim atehere vertetoje ku eshte bere dhe si eshte bere fallsifikim ,cfare eshte fallsifikuar dhe kur.Si ka qene dokumenti origjinal si eshte i fallsifikuari?
  Cfare eshte fshire,shprehje dhe me cfare eshte zevendesuar?
  Kush i ka bere keto fallsifikime?Beketi vete apo ndonje person tjeter? Deri tani provat mungojne.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 21. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Akuzat pr pastrim parash, Gjykata liron dy bashkpuntoret e Francesco Becchettit

  Emri: theodhori-sollaku-655x354.jpg

Shikime: 491

Madhsia: 30.0 KB

  Zbuten masat e arrestit pr dy shtetaset shqiptare t vna n akuz pr pastrim parash dhe evazion fiskal.(Ne foto: Theodhori Sollaku, avokati mbrojtes i Erjona Troplinit)
  24 or pas ekzekutimit t urdhrarrestit nga prokuroria, Pranvera Gjika dhe Erjona Troplini jane paraqitur prpara gjyqtares Manjola Bejleri.
  Pr Gjikn, Drejtoresh e nj banke t nivelit t dyt n Tiran, sht vendosur “detyrim pr paraqitje”, ndrsa pr Troplinin “arrest shtpie”.
  Kto masa u dhan pr shkak se dy t pandehurat jan nna t dy foshnjeve.
  Pas seancs e cila u zhvillua me dyer t mbyllura, avokati mbrojts i Troplinit, Theodhori Sollaku, tha se prokuroria nuk sht n gjendje t provoj akuzen e pastrimit te parave.
  Sipas tij veprimet e prokuroris jan t nxituara dhe se nuk provohet se klientja e tij t ket kryer pastrim parash.
  Prokruroroia ka pretenduar se Drejtoresha e banks ka vendosur t kryej transaksionin bankar prej 80 milion eurosh, n emr t Francesco Becchettit, ndrkohe q kompania e tij ishte gjobitur.

  ORA NEWS

 22. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Flet vet Francesco Becchetti: Nuk mbyllet Agon Channel

  Emri: 1f0c12f0f9749de5c831973ee1b3bc5d_XL.jpg

Shikime: 282

Madhsia: 37.2 KB

  “Nuk ka trmet pr Agon Channel. Ai q ka menduar t na tremb t bhet gati pr rezultatin e kundrt”. Jan fjalt e biznesmenit italian Francesco Becchetti, pronar i Agon Channel q sht prononcuar pr agjencin italiane “AdnKronos” e cila i ka marr nj prononcim me telefon pasi ai ndodhet n Londr, pas urdhr-arrestit t lshuar kundr tij nga prokuroria e Tirans, raporton lapsi.al.

  A sht ky mandat-arresti nj nj hakmarrje shqiptare pr zrin kritik ndaj qeveris?

  Po. sht nj hakmarrje edhe pse Agon nuk bn politik, por jep vetm informacion.

  Cila sht prgjigjja juaj pr akuzat e falsifikimit t dokumentave dhe pastrimit t parave?

  Nga dokumentat, thuhet se akuza e pastrimit t parave sht vetm nj dyshim n lidhje me tre transferta t kryera rreth nj vit m par, t bazuara n letr-porosit q nuk kan marr prgjigje. Kto element jan t pamjaftueshm pr t hapur nj hetim dhe aq m pak t justifikoj lshimin e nj mase pr kufizimin e liris. N do rast un nuk kam ricikluar kurr para dhe n do moment jam i gatshm t tregoj me prova burimin e t gjitha fondeve t transferuara n shoqrit e mia. Kjo sht ajo q duhet t bnte prokuroria n dy vjet hetime dhe q nuk e ka br.

  Po pr akuzn e evazionit fiskal pr m shum se 5 milion euro dhe q hetuesit thon se ato shkuan n kompanit e tij t tjera n Shqipri ose prfunduan n llogarit e tjera bankare?

  Kompanit e Grupit nuk kan shmangur kurr taksat. Kaliva GGreen dhe Energji Sh.p.k jan kreditore n shtet me 10 milion euro, Kompanit e tjera dorzojn te taksat 5.000.000 €, por nuk jan t sigurt se si un kam shmangur taksat.

  A ishte kjo ishte nj trmet pr TV e tij, madje edhe disa nga bashkpuntort e tu u arrestuan?

  “Nuk ka trmet pr Agon Channel. Ai q kishte menduar pr t na trembur, sht duke marr nj rezultat t kundrt”.

  A sht e prfshir nna juaj?.

  Nna ime ka punuar gjithmon dhe ka mbajtur poste t larta operacionale. sht me siguri jasht akuzave q i bhen. Kur duan t t lndojn t godasin edhe t afrmit.

  Hetimi do t prfshij edhe skuadrn Leyton Orient?

  Jo. N mnyr kategorike.

  Bllokimi i aseteve do t thot mbyllje e Agon?

  Un nuk do t thosha kshtu.

  far ju vjen t’u thoni punonjsve t Agon?

  Jan ata q m kan thn pr t ecur s bashku prpara.

  Prse vini vrdall me truproja?

  Sepse jam krcnuar me jet. 20 vjet m par n Itali, pothuajse t gjith investitort lviznin me makina t blinduara dhe me eskort.

  Cila do t jet lvizja juaj e ardhshme?

  Nuk do t tregoj sot at q do t bj, por megjithat kam kontraktuar nj kompani avokature kombtare ICSID kundr qeveris shqiptare pr dhunimin e rnd t investimeve n Shqipri.

  Kur do t ktheheni n Shqipri?

  Kur t konsiderohem i mirseardhur, si jam trajtuar pr 25 vite. Un isha aty edhe gjat lufts ndryshe nga ndonj kryeministr apo ministr q vinte rrotull npr Europ.

  Caprarica tha se bri mir q iku sepse ishte e pamundur t punohej?

  Jam i lodhur me doktor Caprarica q predikon mir dhe dhe vepron keq. Dua vetm t nnvizoj se qendra jon n Lugano dhe me llogari n Montecarlo na ka krkuar t firmosim nj kontrat me nj kompani t sapohapur n Shqipri n emr t bashkshortes s tij.

  Koha Jone

 23. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Kush qndron pas sulmit ndaj Becchetti-it?

  Nga Andi Bushati.

  Francesco Becchetti nuk sht nj shenjt. Aq m pak nj bamirs. Nse do njeri kurioz krkon t informohet pr t, mjafton t krkoj n You Tube emisionin kontrata t Sonila Meos. Nuk ka ngjarje m t shpifur gazetareske. Nuk ka lpirje m t shmtuar prball nj pronari bos, t cilit i sillen n studio njerzit, t cilve u ka paguar kurimin e fmijve, pr t treguar sesa human dhe zemrgjer sht. Mjafton t shihen kto pamje, q t ngjallin krupn, pr t kuptuar profilin e nj njeriu, raportin e tij me mediat dhe gazetart e mbi t gjitha konceptin e tij pr imazhin e njeriut t pasur, q i ngjan m shum atij t personazheve t Francis Ford Coppola-s

  Francesco Becchetti nuk sht as investitori shembullor, q i vjen Shqipris nga prtej Adriatikut. Investimi i tij m i madh, ai i Hidocentralit t Kalivait sht nj pun e pakryer prej 20 vitesh. Atje kantieri qndron n heshtje, puntort jan t papaguar dhe Becchetti m shum i ngjan nj spekulanti, q di t fitoj para prmes avokatve t zot (159 milion t fituara n kt afer pas nj gjyqi me Deutche bank), sesa dikujt q ka ambicie reale pr t investuar n kt vend.

  Francesco Becchetti, emri i t cilit u b i dgjuar pasi u lidh me importin e mundshm t mbetjeve urbane n Shqipri (duke qen se familja e tij e ushtron kt biznez n rajonin e Lacios prmes plot problemeve me drejtsin) shpesh her sht par mes nesh me paranojn e t huajit, q krkon ta shoh vendin si nj kosh gjigand plehrash.

  Por s fundi Francesco Becchetti u b njeriu q vendoisi t investoj plot 40 milion euro pr projektin e madh televiziv mes Shqipris dhe Italis. Vetm ky projekt, q solli n Tiran personazhe t njohur t showbizit Italian si Simona Ventura dhe Sabrina Ferilli, q tronditi tregun mediatik shqiptar e q krcnoi hapur televizionet tradicionale, e ka vn at prpara projektorve, duke ngjallur shpesh rivalitet, zili, cmir, armiqsi: shkurt nj dshir pr ta vrar ekonomikisht, apo thjesht pr ta zbuar nga vendi.

  Tani pyetja q shtrohet sht: a jan aktet e ditve t fundit t Prokuroris nj interpretim i ktij vullneti t kasts politike dhe mediatike, apo Francesco Becchetti sht vrtet nj pastrues parash, babai i nj skeme mashtrimi t shplarjes s eurove q vijn nga krimi dhe nj evazor q i shmanget fiskut t shtetit shqiptar?

  N momentet q ndodhemi sht ende shpejt t japsh nj prgjigje t prer pr kt. Duke par prolilin flambuajant, plot hije dhe drit t biznesmenit italian, mendja mund t shkoj drejt hipotezs s par. Edhe para se Prokuroria dhe gjykata shqiptare t shpallnin vendimet e tyre, shum pyetje kan ekzistuar n mjediset e kryeqytetit rreth misterit Francesco Becchetti. Ku i gjen parat? A jan rentabl investimet e tij? A mos po pastron para?

  E gjith mnyrja e sjelljes s Francesco Becchetti-t si investitor n Shqipri, i bnte t ligjshme kto pyetje. Por nj gj tjetr sht t kesh dyshime dhe krejt nj gj tjetr sht t kesh prova. Po t’u hedhsh nj sy letrave q organet tona t drejtsis na vn n dor, aty e ke t vshtir t bindesh pr prova. Ka dy pyetje kye q n asnj rast nuk marrin prgjigje. E para, nse Francesco Becchetti akuzohet “pr pastrim gjigand parash” ku sht prova se ato para q pretendohet se jan pastruar n Shqipri, vijn nga veprimtari kriminale (drog prostitucion vrasje etj)? Asnj prov. S dyti vet Prokuroria pretendon se i sht drejtuar bankave me emr t vendet e BE-s pr t marr t dhna lidhur me origjinn e ktyre parave. Po ather, prse nuk jepen kto prgjigje? Po nse nuk kan ardhur ende pse duhej ndrmarr ky veprim spektakolar, pa pasur ende provat se parat q jan pastruar n Shqipri nuk kan qen t pastra?

  Kto pikpyetje t mdha hedhin shum dyshime lidhur me veprimet e Prokuroris dhe gjykats shqiptare.

  Por ato ngrejn n vetvete edhe pikpyetje t tjera. Nse Francesco Becchetti si nj keqbrs kishte n mendje veprime t tilla kriminale, a do financonte ai nj televizion me tendenca t qarta opozitare? N nj intervist pr nj emision n Rai 3, ministri i Energjitiks, Gjiknuri e pohoi me gojn e tij se televizioni Agon Channel, e sulmonte do dit qeverin. Qytetart vet i kan par denoncimet e programit satirik “a Thu” edhe pr prodhimin e kartave fallco t identitetit pr zgjedhje edhe pr zhvendosjen e votuesve nga nj zon n tjetrn. Pra sht e vshtir q t mendohet se dikush q vjen t bj pastrim parash n Shqipri, t doj nj betej permanente me qeverin e vendit.

  Nj pikpyetje tjetr sht edhe fakti se, si e ka pohuar me gojn e vet kryeministri Edi Rama n emisionin n RAI 3, Francesco Becchetti ka hapur dy gjyqe t mdha kundr qeveris shqiptare dhe me aftsin e studiove ligjore q ai ka (q i morn 159 milion Euro Deutsche Bank) ai rezikonte ta telendiste keq arkn e shtetit. A mund t ket lidhje goditja ndaj tij me shantazhin prpara ktyre betejave t ardhshme ligjore? Ende nuk dihet.

  Ashtu sikurse nuk dihet nse ajo ka lidhje me procesin q Francesco Becchetti ka hapur ndaj nj deputeto-biznesmeni socialist shum pran Rams. Me ndonj ndrhyrje nga jasht apo thjesht me nj nxitje t establishmentit mediatik vendas.

  T gjitha kto pikpyetje mbeten t hapura pr sa koh ende organet shqiptare t drejtsis nuk na kan dhn prova t sakta. Mungesa e tyre mund t’i lr vend do spekullimi.

  Dhe thn kt, problemi nuk qndron vetm tek Francesco Becchetti. As vetm tek televizioni i tij, i cili po sekuestrohet n mnyr t papreedente vetm dy jav para zgjedhjeve, por shum m gjer.

  Shqipria po kalon nj kriz t thell ekonomike. Q nga kryeministri e deri dhe ministrat e linjs kan filluar nj fushat n Europ pr bindjen e investitorve t huaj q t investojn n kt vend. Madje vetm Rama, q e mbshtet fushatn e tij n taksat ulta dhe mungesn e sindikatave, e prmendi nj nga ikonat e televizionit t Francesco Becchettit, Simona Venturn, pr t treguar se tani ‘L’isola dei famosi” gjendet n Shqipri. Po, vrtet q Shqipria ka nevoj pr ato 400 kompani italiane q kan kaprcyer Adriatikun pr t’u vendosur ktu. Por q ajo t shndrohet vrtet n nj parajs pr investitort e huaj, ajo duhet t’u jap atyre garancit maksimale. Njerz q hedhin miliona si Francesco Becchetti nuk mund t gjykohen, sekuestrohen, apo burgosen n baz t dyshimeve. Aq m keq, n baz t preferencave politiko-mediatike.

  Edhe duke mos qen dakord me televizionin q bn Francesco Becchetti, me mnyrn se si i trajton gazetart, me mnyrn si do t bj biznes n Kaliva, se si prdor arterin apo jahtin e tij privat, sa shpenzon pr Nikol Kidmanin apo Adi Krastn, ne s’kemi t drejtn q, pr hir t dyshimeve tona, ta shndrrojm at n simbolin e mungess s liris dhe t drejtave t investitorve t huaj n Shqipri. Kjo do t qe nj gaf e parikuperueshme, madje shum m e madhe se lulzimi i modeleve t biznesmenve si Francesco Becchetti n kt vend.

  Koha Jone

 24. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Urdhr-arresti pr Becchetin shoqrohet me akuza pr sulm politik

  Nj dit pas urdhrit t Prokuroris pr arrestimin e Francesco Becchetit, televizioni n pronsi t tij, Agon Channel shfaqi n shenj proteste mbi ekran, dy shirita t verdh me mbishkrimin: State line do not cross!

  Televizioni Agon Channel, i njohur pr linjn editoriale kundr qeveris s majt t Edi Rams e quajti hetimin e Prokuroris “nj sulm nga shteti, pa asnj baz ligjore”.

  Prokuroria e Tirans e akuzon Becchetin dhe bashkpuntort e tij n biznes pr pastrim parash dhe evazion fiskal prmes manovrave financiare, q shkojn n dhjetra milion euro. Me kt argument, Prokuroria urdhroi sekuestrimin e 60 % t aksioneve t AgonSet dhe 4 kompani t tjera t biznesmenit italian.

  Theodhori Sollaku, avokat mbrojts i Becchetit tha n nj emision t Agon Channel se n vendimin e gjykats pr urdhr-arrestin nuk kishte asnj prov pr akuzn e pastrimit t parave.

  “sht detyr e Prokuroris t jap prova pr akuzat e ngritura. Nuk ka asnj prov q parat burojn nga aktivitete kriminale,” tha avokati i Becchetit.

  Goditja e biznesmenit italian, n kulmin e fushats elektorale ka ngritur hije dyshimi dhe sht shoqruar me komente nga eksponent t opozits.

  Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi kryeministrin Rama se po hakmerrej ndaj televizionit q “kishte denoncuar falsifikimin e kartave t identitetit, zhvendosjen e votuesve drejt Durrsit dhe implikimin e bashkshortes s Erion Veliajt me kreun e rrjetit ndrkombtar t prostitucionit, Dzanashvili”.

  Berisha e krahasoi urdhr-arrestin pr Becchetin me arrestimet sipas tij politike t ish-guvernatorit Fullani dhe kryebashkiakut t Vlors, Shptim Gjika ndrsa krkoi nj hetim transparent pr biznesmenin italian.

  Ndrsa kryeministri Rama e ka cilsuar si sukses dhe goditje t krimit hetimin e Prokuroris.

  “Bllokimi i burimit t paras s zez q ushqente AgonCh, nj sukses,” komentoi Rama n faqen e tij n Facebook, duke ironizuar reagimin e Berishs.

  Prtej reagimeve politike, Prokuroria i ka qndruar akuzave t ngritura pr evazion fiskal dhe pastrim parash ndaj Becchetit para Gjykats s Tirans. Megjithat, akuza u shfry gjat testit t par n gjykat, ku u vendos lirimi i dy t akuzuarave n kt afer, Erjona Troplini dhe Pranvera Gjika.

  Prokuroria: Skema e mashtrimit me Kalivain

  Sipas hetimit t kryer nga zyra e Task-Forcs n Prokurorin e Tirans, Francesco Beccheti akuzohet pr pastrim parash dhe evazion fiskal n vlern e dhjetra milion eurove.

  Zanafilla e manovrave t tij financiare n Shqipri, sipas Prokuroris daton n vitin 1997, koh kur kompania e tij “Beg s.p.a” mori nga qeveria shqiptare koncesionin pr ndrtimin e hidrocentralit t Kalivait mbi lumin Vjos.

  Dhjet vjet m pas, n vitin 2007, qeveria shqiptare dhe Beccheti ndryshuan marrveshjen koncensionare, duke prfshir si partner t tret “Deutche Bank”. Bashkimi i kompanis “Beg s.p.a” dhe “Deutche Bank” krijoi n Itali kompanin “Hydro srl” dhe n Shqipri “Kalivaci green Energy” (KGE). Kapitali fillestar pr ndrtimin e hidrocentralit ishte 150 milion euro, ndrsa aksionet ndaheshin 55% me 45 % n favor t biznesmenit italian.

  Pas sigurimit t parave nga banka gjermane, koncesionari “Hydro srl” lidh kontrat me “General Contractor” pr ndrtimin e hidrocentralit. Megjithat, kjo kontrat nuk hyri n fuqi pr shkak se koncesionari nuk plotsoi kushtet e “General Contractor”.

  I mbetur pa ndrtues, Beccheti zvendsoi “General Contractor” me kompanin “Energji”, e cila zotrohej n shumic t aksioneve nga mamaja e tij, Liliana Condomitti. Sipas Prokuroris, nn e bir nisin t vn kshtu n jet skemn e dyshuar t pastrimit t parave.

  Prokuroria dyshon se kompania “Energji” ka punsuar nnkontraktor t tjer pr kryerjen e punimeve n hidrocentralin e Kalivait, ndrsa vet ka shrbyer si hallk e ndrmjetme pr operacione financiare mes firmave ndrtuese dhe koncesionarit KGE.

  “Shoqria Energji i ka shitur punime kompanis KGE me vler deri n 23 her m t lart se sa kishte paguar nnkontraktort e saj,” thuhet n hetimin e Prokuroris. “N disa raste, ajo ka shitur punime t cilat nuk ishin realizuar,” shton Prokuroria.

  Nj akt ekspertimi kontabl, e kryer nga Prokuroria ka zbuluar se gjat viteve 2007-2013, “Energji” ka bler nga nnkontraktort 14 milion e 500 mij euro punime dhe ia ka shitur Kalivaci Green Energy pr 28 milion e 630 mij euro. Pr kt shum, kompanit kan prfituar edhe rimbursim TVSH-je.

  Dokumenti i Prokuroris, i siguruar nga BIRN tregon se n vitin 2013, Beccheti dhe nna e tij kan stisur nj konflikt mes kompanive KGE dhe Energji, pr t fshehur mosmarrveshjet reale q kompania “Beg” kishte me Deutche Bank.

  Kompania “Energji” pretendoi se nuk ishte paguar plotsisht dhe e drgoi KGE prball nj shoqrie private t licensuar pr ndrmjetsim dhe arbitrazh. N prfundim t ktij gjykimi arbitrazhi, kontraktori “Energji” fiton n letra 50 milion euro nga KGE. Prokuroria pretendon se n favor t Energji kan kaluar realisht 20 milion euro.

  Prokuroria pretendon gjithashtu se dokumentacioni i paraqitur n arbitrazh sht i falsifikuar. “Duket qart q dy kompanit “Energji” dhe KGE kan krijuar nj situat t paqen konfliktuale pr t lvizur shuma t mdha parash n mnyr t paligjshme,” thuhet n hetimin e Prokuroris.

  “Ky konflikt fiktiv ka nxjerr t humbur vetm partnerin koncesionar Deutche Bank,” shton m tej Prokuroria.

  Pasi mori miliona euro nga KGE, kompania “Energji” i investoi ato n kompanit e tjera t regjistruara n Shqipri si “400 KV”, “Fuqi” dhe “Cable System” dhe AgonSet.

  Prvecc Becchetit, nns s tij, Liliana Condomitti dhe bashkpuntorit Mauro De Renzis, Prokuroria akuzon si t prfshir n kt skem mashtrimi edhe aksioneren shqiptare Erjona Troplini apo drejtuesen e nj banke t nivelit t dyt, Pranvera Gjika.

  Gjykata e Tirans vendosi “arrest shtpie” pr Troplinin dhe “detyrim paraqitje” pr Gjikn, pasi t dyja ato ishin nna t foshnjave t mitura.

  Biznesmeni italian, Francesco Beccheti sht shpallur n krkim ndrkombtar pr llogari t ksaj shtje. Verifikimet e kryera nga policia kan zbuluar se ai ka dal pr her t fundit nga Shqipria m 24 janar 2015.

  BIRN

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2021, 11:04
 2. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-02-2018, 07:30
 3. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 10:20
 4. Fatos Nano fiton gjyqin ndaj LEspresso dhe 3 milion euro
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-01-2010, 18:27
 5. Zyra e tatimeve, 12 milion euro gjob Top Channel
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 30-07-2007, 21:41

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •