Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Berisha del n mbrojtje t Beketit te Agon Channel

  Kerkesa e prokurorise per ta arrestuar pronarin e Agon Channel i akuzuar per pastrim parash ka sjelle reagimin e politikes. Ish kryeministri Sali Berisha i ka dal sot ne mbrojtje pronarit t Agon Channel Beketi ndaj t cilit u shpall masa e arrestit n munges dhe i cili po hetohet pr pastrim parash. Berisha e ka par sot arrestimin si nj dhun ndaj medias e cila kishte denoncuar fallcifikimen e kartave t identitetit, zhvendosjet e zgjedhsve n Durrs, dhe implikimin e bashkshortes s erion Velis me pastruesin e parave rumuno gjeorgjan e t tjera skandale. Pikrisht pr kt ish kryeministri e ka krahasuar sjelljen e prokuroris ndaj Beketit, me at ndaj ish guvernatorit Fullani dhe ish kryebashkiakut t Vlors Gjika. m pas berisha u ka br thirrje edhe mediave t tjera t mos e kalojn n heshtje kt akt t paprecedent se ato jan t gjitha t krcnuara. Rama sht rrezik pr lirin e shtypit, tha Berisha i cili e mbylli fjaln e tij m nj batut: shum shpejt Rama do t mbetet vetm me Filip Cakullin.

  Koha Jone

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Sevdarasi, prokurorja q arrestoi Mziun urdhr-arresti pr Becchettin

  Emri: 176083.jpg

Shikime: 88

Madhsia: 12.9 KB

  TIRANE - E njjta prokurore q arrestoi kryebashkiakun e Kamzs Xhelal Mziu tashm ka lshuar nj mandate arresti edhe pr biznesmenin italian Francesco Bechettin. Antoneta Sevdarasi, prokuroria ka firmosur dje urdhr-arrestet, ndrkoh q njhersh i ka krkuar gjykats t ngrij dhe t gjith pasurin e shtetasit italian.

  Prokuroria ka marr indicie nga nj material i drguar nga ana e Drejtoris s Pastrimit t Parave pran Policis s Shtetit, e cila pas disa verifikimeve t kryera ka msuar se shum nga transaksionet e kryera nuk korrespodonin me origjinn reale t ktyre parave q shpesh her trhiqeshin kesh dhe shpesh her kryheshin transferta nga njra llogari n tjetrn. Kallzimi sht depozituar n prokurori n fillim t shtatorit 2014 ndrkoh q pas administrimit t materialit sht krkon informacion nga shum institucione t tjera,prej t cilave sht msuar se si kryheshin transfertat gjat ktyre viteve. Pritet q sot ose nesr, prokuroria t prballet n gjykat me dy t arrestuarat e ktij operacioni.

  Ndrkoh nuk dihet asnj gj pr arrestimin e Bechettit pasi vet ky i fundit ka deklaruar se ndodhet n Angli, por nuk dihet nse do vij vullnetarisht n Shqipri ose jo.

  Shqiptarja

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  2 shoqrit e Becchetit pr plehrat e energjin uan n arbitrazh Shqiprin

  TIRANE- Kontratat koncesionare t nnshkruara vite m par prbjn nj telash m vete pr qeverin. Dy nga shoqrit e Becchetit kan hedhur n gjyq arbitrazhi ndrkombtar Shqiprin. “HYDRO” S.R.L. dhe “ALBANIABEG AMBIENT” SH.P.K., e Angelo Novelli & Costruzioni S.R.L. krkojn dmshprblim nga Shqipria pr mosmarrveshje t lindura nga marrveshja e koncesionit pr HEC-in e Kalivait dhe anulimin e kontrats pr import dhe prpunim plehrash duke prfituar energji.

  Historia e hidrocentralit t Kalivait nisi me Vendimin e Kshillit t Ministrave nr. 222 dat 24.05.1997 q hapte dritn jeshile pr nj projekt shum ambicjoz pr kohn, q duhej t ndrtohej n harkun kohor t 5 viteve.

  Koncensionari, BEG S.p.A., deri n vitin 2000 nuk kreu asnj punim dhe Kshilli i Ministrave m 02.11.2000 me VKM nr. 590 miratoi ndryshime t rndsishme n kontratn fillestare, duke lejuar koncensionarin q t transferonte t drejtat n nj kompani tjetr t kontrolluar prej tij. N vitin 2007 BEG krijon “Hydro” S.r.l. n Itali dhe “Kaliva Green Energy” sh.p.k. n Shqipri dhe i kalon ksaj koncensionin, pa asnj miratim dhe n kundrshtim me kushtet e vendosura nga shteti shqiptar.

  Pak dit m von, “Kaliva Green Energy” sh.p.k. i shitet 100% “Hydro” S.r.l. Ndrkoh, i njejti kryeministr, Fatos Nano, n vitin 2004, miratoi nj marrveshje me kompanin italiane “Albania Beg”, pr vendosjen e nj impianti plehrash n Tiran dhe u lejua importimi i plehrave nga Italia n Shqipri. Nj marrveshje q shkaktoi shum reagime dhe protesta para Kryeministris.

  Marrveshja parashikonte importimin e s paku 4.500 ton plehrave nga Roma pr n Sharr t Tirans dhe u firmos nga tre ministra t qeveris shqiptare. Berisha n at koh n opozit, ishte kundr ksaj marrveshjeje t cilsuar anti-shqiptare pr importin e plehrave. Marrveshja u la pezull, pr t’u konkretizuar n 2010 me nj vendim t qeveris Berisha, q n n 2004-n e kundrshtoi.

  Mbas reagimeve t shumta t shoqris civile dhe grupeve t ndryshme t interesit, qeveria prsri nuk e vuri n zbatim kt VKM. N vitin 2011, parlamenti, vetm me 69 vota, votoi miratimin e ktij ligji, por me ardhjen n pushtet, kryeministri Edi Rama e shfuqizoi srish kt ligj.

  Kto afera krijuan probleme edhe jasht Shqipris. Siprmarrsi nga Roma kishte planifikuar nj investim prej 160 milion dollarsh, n t cilin merrte pjes edhe Enel Poer, e cila vendosi t trhiqej. Nisi nj betej e fort ligjore mes Enel-it dhe Becchetit, me krkes dmshprblimi n masn 400 milion euro. Becchetit ndrkoh iu rinovua koncesioni, nprmjet kompanis tjetr, Hydro srl, e cila zgjodhi nj partner tjetr t madh: Deutsche Bank.

  Nisin punimet, por pas pak edhe Deutsche Bank braktisi gjithka dhe rinisn padit gjyqsore.
  Se far ka ndodhur saktsisht mes Deutsche Bank dhe Becchettit nuk dihet, sepse banka nuk prgjigjet; ajo q sht e sigurt sht se n fund Deutsche vendosi t lvroj 159 milion euro, por n bilancin e 2013-s t banks gjermane nuk ka gjurm pr kt shtje: citohet vetm n nj dokument informues.

  Shqiptarja

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Sekuestro ndaj “AgonSet”, Sollaku: Nuk ka prova pr pastrim parash  Hetimet e Prokuroris dhe vendimin pr sekuestro t 60 % t aksioneve t Agon Channel avokati Theodhori Sollaku i cilson si t nxituara.

  Sollaku shprehet se deri n kto momente s’ka asnj akuz konkrete dhe duhet q prokuroria t paraqes prova pr pastrim parash nse i disponon.

  “Nuk ka akuz zyrtare, ka dyshime q lidhen me veprn penale t pastrimit t parave. Ende prokuroria nuk ka t dhna q ka apo jo pastrim parash.”- tha Sallaku.

  Pr t gjitha vendimet e gjykats dhn deri m tani n ngarkim t “AgonSet” dhe personave pr t cilt sht vendosur mas sigurie prfshi dhe at t arrestit me burg ndaj Francesco Becchettit sollaku u shpreh se do t’i drejtohet Gjykats s Apelit.

  Kto deklarata Sollaku i bri n prfundim t seancs ku Gjykata e Tirans, vlersoi masat ndaj Eriona Troplinit dhe Pranvera Gjiks duke ndryshuar arrestin me burg q po kjo gjykat kisht dhn 3 dit m par.

  “Paradoksi sht q Troplinit i krkohej q duhet ta dinte q transfertat q bnte ishin kriminale, ku ta dinte ajo”,- tha avokat Sallaku n prfundim t seancs n Gjykatn e Tirans.

  Sollaku avokat i Agon Channel: Akuza t provoj origjinn e parave
  Televizioni “Agon Channel” ka reaguar pas urdhr-arrestit t lshuar nga gjykata me krkes t prokuroris pr pronarin e saj Franesko Bechettit me akuzn e “Pastrimit t parave dhe t falsifikimit”. N emisionin e gazetares Sonila Meo veprimet e drejtsis u konsideruan si sulm shtetror.

  I ftuar ka qen ish-Prokurori i Prgjithshm Theodhori Sollaku. Theodhori Sollaku deklaroi pr “Agon Channel”, n cilsin e avokatit t Francesko Bechettit, Pranvera Gjiks dhe Erjona Troplinit, se n deklaratn e prokuroris nuk thuhet nga burojn kto para t pista.

  Ai theksoi gjithashtu se q t ket nj vepr kriminale t pastrimit t parave, duhet t kemi faktet se ku e kan origjinn kto para.“N rast se parat vijn nga nj origjin kriminale, prokuroria ka t drejt t vendos sekuestro t pasuris”, theksoi Sollaku. "Kemi t bjm me nj veprim t nxituar t Prokuroris, shteti sulmon Agon Channel pa baz ligjore."

  Sollaku evidentoi faktin se nse dikush sht autorizuar pr t firmosur me qllim q kto transferta t kryehen ather normalisht ktu ska asnj gj t keqe aq m tepr vepr penale. Avokati Sollaku, nnvizoi se shpreson shum n vendimin q do t jap gjykata, ndrkoh q shum shpejt ata do i drejtohen me nj apelim t masave t arrestit dhe mass s sekuestros s 60 pr qind t aksioneve t biznesmenit Becchetti.

  Sollaku tha se organi i akuzs n kt rast nuk ka mundur t faktoj q parat e investuar nga italiani n Shqipri kan burime kriminale. Sipas tij edhe vendimi i gjykats q ka vendosur sekuestron nuk jep asnj dyshim pr parat e investuar nga Becchetti.

  Shqiptarja

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Ne temen me poshte mund te shikoni skandalin e shitjes se kartave te identitetit ne zgjedhje, qe Agon Channel beri publike vetem pak dite me pare:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...r-100-euro%21

  Albo

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Becchetti krkon 160 milion euro nga qeveria shqiptare

  Emri: beketi.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 26.3 KB

  Biznesmeni italian, Francesco Becchetti, i vn nn akuz nga Prokuroria shqiptare, n fakt po krkon t fitoj 160 milion euro n tavolin nga shteti shqiptar.

  Sipas A1Report, ai e ka paditur Shqiprin n arbitrazh ndrkombtar pr dy koncesione t dhna nga qeverit e Fatos Nanos dhe Sali Berishs.

  N rastin e par bhet fjal pr projektin e famshm t prpunimit t mbetjeve, q shkaktoi nj trmet reagimesh n Shqipri.

  Pr shkak t anulimit t ktij koncesioni pr kompanin Albaniabeg, ai krkon 150 milion euro.

  N rastin tjetr, pr ndrtimin e hidrocentralit t Kalivait, ai krkon 10 milion euro dmshprblim n lidhje me TVSH-n pr kt projekt.

  Sipas A1Report, Becchetti sht nj “mjeshtr” i ktyre manovrave, pasi duke futur n nj konsorcium Deutsche Bank, ai u mori atyre nj dmshprblim gjigand prej rreth 160 milion euro n tetor t vitit 2013.

  MAPO

 7. #27
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Prokuroria: Pronari i Agon Channel pastron para, sekuestro pasuris

  Gjithshka do varet nga detajet e kontrates me italianit dhe shtetit shqiptar.
  Nqs shteti shqiptar ka anuluar kontraten kjo do te thote qe shteti ka prishur
  kontraten(marreveshjen dy paleshe) e lidhur me pare.
  Kontrata e firmosur nga te dyja palet dhe e vulosur jo vetem eshte pelqim reciprok i kushteve ne nje marreveshje,
  por eshte edhe nje lidhje dypaleshe ne aspektin ligjor.Dokumenti ka vlere dhe fuqi ligjore.
  Varet se cfare thuhet ne kontrate,a permendet aty se me cpasoja vjen per palet nenshkruse nqs njera nga palet thyen
  marreveshjen?
  Meqenesa na del qe shteti shqiptar na ka thyer marreveshjen,atehere shteti eshte pergjegjes dhe duhet te paguaje.
  Se sa duhet te paguaje kjo do varet nga vleresimet e specialisteve dhe jo sa do,apo ka oreks italiani.
  Ku i mbeshtet keto shifra italiani,eniwej?Do ishte interesante te njihej se si e ka bere hesapin italiani qe ka dale ne ate dem 160 miljon.
  Shifra duhet te jete e mbeshtetur ne vleren reale te demit te shkaktuar dhe jo ne nje opinion, empiririzem,apo fantazi te italianit.
  Meqenese shteti shqiptar ka thyer kontraten, atehere ku eshte arsyeja qe kontrata eshte prishur,pse eshte prishur?
  Cfare detaje ka dhene media per kete problem?
  I vetmi fakt qe njihet nga kjo teme eshte qe kontrata eshte anulluar/prishur.
  Shteti shqiptar duhet te jape shpjegime.Mundet qe kontrata te jete prishur per arsye shume te forta dhe te drejta.
  Varet se cfare ka ndodhur dhe si ka ndodhur.
  Italiani eshte hedhur ne kunder akuze sepse eshte akuazuar me pare nga shteti shqiptar,nje perpjekje kjo
  per te balancuar humbje te mundshme te italianit nga akuza e shtetit shqiptar me nje kunder akuze te tijen.
  Pse italiani i ngre akuzat sot kunder qeverise se Nanos dhe Berishes???Pse kaq vone???Kontratat jane te anulluara disa vjet me pare.
  Une kete e shoh si nje loje shume dinake shume inteligjente te italianit i cili ka te ngjare te kete bere ndonje marreveshje te fshehte me ndonje politikan shqiptar
  dhe i nxitur nga politikani ai luan me karten e akuzes,don te zhvillohet gjyq,so italiani fiton ca miliona dhe ato miliona te fituara me gjyq i ndan, 50% i mban italiani
  dhe 50% te totalit i merr politikani...Korrupsion me nje fjale.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 11-06-2015 m 22:00
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #28
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Agon Channel nuk ka paguar 770 milione leke takse.

  Gjykata e Apelit la n fuqi t martn vendimin e Shkalls s Par pr sekuestrimin e pronave te biznesmenit italian Francesco Becchetti perfshie dhe Tv Agon Channel. Biznesmeni italian akuzohet pr evazion fiskal dhe falsifikim dokumentesh.
  Gjykata e Shkalls s Par kishte vendosur m par sekuestrimin e t gjitha pasurive t Becchettit.
  N fillim t muajit qershor t ktij viti, Prokuroria ngriti akuzn pr Presidentin e Agon Channel, Francesco Becchetti, dhe disa shtetas t tjer italian e shqiptar, t dyshuar si t prfshir n pastrim parash dhe evazion fiskal. Grupi hetimor thot se ka provuar skemn, prmes t cils biznesmeni italian ka kryer rreth 770 milion lek evazion n dm t shtetit.
  Sipas tyre, n qendr t ksaj skeme evazioni, por njkohsisht edhe pastrimi parash qndron hidrocentrali i Kalivait dhe dy shoqri t zotruara nga Becchetti, koncesionarja KGE dhe ajo Energji.
  Kompania Energji ka bler punime nga nnkontrakor privat pr ndrtimin e hidrocentralit. M pas kto punime ia ka shitur shoqris tjetr t Becchettit t quajtur KGE, por me mime dhe sasi t fryra n mnyr artificiale.
  Sipas dokumenteve, prgjat periudhs 2007-2013, Energji ka bler n total 14.5 milion euro punime nga nnkontraktort privat, por ia ka shitur ato shoqris KGE me vler dy her m t lart, ose 28.6 milion euro.
  Prmes ksaj skem, Prokuroria thot se kompania ka rritur n mnyr fiktive kreditimin e TVSH-s dhe vetm n vitin 2009 ka krkuar rimbursim pr 45 milion lek TVSH duke mashtruar shtetin. Kjo skem sht prsritur vit pas viti dhe prokurort e kan ilustruar at me shifrat prkatse pr do vit, q nga viti 2007.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Agon Channel nuk ka paguar 770 milione leke takse.

  Kjo eshte nje faze kur provohen bisneset sesa te forta dhe kembengulese jane, sepse asnje nuk i paguan taksat ne shqiperi, vend i vogel i cili ka nevoje per te jashteligjshem te medhenj te lire dhe jo per gjysherit evropian dhe refforrmat e tyre.

 10. #30
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Agon Channel nuk ka paguar 770 milione leke takse.

  Asnje nuk paguan taksa ne Shqiperi??????
  Po na habit ti ore.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 11. #31
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Mbyllen hetimet pr Becchetti-n. Ja akuzat ndaj tij dhe bashkpuntorve


  Gati nj muaj e gjysm pas lshimit t urdhrsekuestros pr kompanit e biznesmenit italian, Francesco Becchetti dhe urdhrarrestit pr t, Prokuroria e Tirans ka prfunduar hetimet n ngarkim t tij dhe 4 personave t tjer t dyshuar n kt dosje.

  Burime nga organi i akuzs bjn t ditur se, tashm dosja voluminoze sht gati dhe pritet vetm komunikimi i akuzs ndaj t pandehurve. Sipas dosjes s Prokuroris, mbi siprmarrsin italian Francesco Becchetti, pronar i “Agon Channel”, do t rndojn 3 akuza: ajo e “vjedhjes duke shprdoruar detyrn”, “krijimi i skemave mashtruese me qllim prfitim t paligjshm t parave” dhe akuza e “pastrimit t parave”.

  Ndrkaq mbi ortakun e tij, Mauro De Renzi, Prokuroria ka ngritur akuzat e “pastrimit t parave”, “vjedhje duke shprdoruar detyrn”, “mospagim taksash”, si dhe pr “kontraband me qllim shmangien e detyrimit doganor”.

  Akuza e “pastrimit t parave” sht ngritur dhe pr nnn e Becchettit, Liliana Condomittin, ndrsa mbi Stavri Pein dhe Elona Troplinin rndojn akuzat e “falsifikimit t dokumenteve”.

  Gjithka ka nisur pas nj hetimi t gjat t policis, dosja e t cils m pas i sht kaluar Prokuroris, q n qershor ka sekuestruar - pas lejes s dhn nga gjykata, - 60% t aksioneve t shoqris “AgonSet”; shoqrit “Energji”, “Cable System”, “400KV”, “Fuqi”; si dhe bllokoi llogarit bankare t tyre n banka t ndryshme, t gjitha t administruara nga Francesco Becchetti, Liliana Condomitti, Mauro de Renzi dhe Elona Troplini, t cilt jan t dyshuar si t prfshir n nj skem gjigante pastrimi parash, e cila arrin n miliona euro.

  Grupi hetimor bn t ditur se ka provuar skemn, prmes s cils biznesmeni italian ka kryer rreth 770 milion lek evazion n dm t shtetit. Sipas tyre, n qendr t ksaj skeme evazioni, por njkohsisht edhe pastrimit t parave, qndron hidrocentrali i Kalivait dhe dy shoqri t zotruara nga Becchetti, koncesionarja “KGE” dhe ajo “Energji”.

  / Top Channel
  Ne fillim te korrikut.....
  Gjykata e Apelit la n fuqi t martn vendimin e Shkalls s Par pr sekuestrot e parave t Francesco Becchettit. Biznesmeni italian akuzohet pr evazion fiskal dhe falsifikim dokumentesh.

  Gjykata e Shkalls s Par kishte vendosur m par sekuestrimin e t gjitha pasurive t Becchettit.

  N fillim t muajit qershor t ktij viti, Prokuroria ngriti akuzn pr Presidentin e Agon Channel, Francesco Becchetti, dhe disa shtetas t tjer italian e shqiptar, t dyshuar si t prfshir n pastrim parash dhe evazion fiskal. Grupi hetimor thot se “ka provuar skemn, prmes t cils biznesmeni italian ka kryer rreth 770 milion lek evazion n dm t shtetit”. Sipas tyre, “n qendr t ksaj skeme evazioni, por njkohsisht edhe pastrimi parash qndron hidrocentrali i Kalivait dhe dy shoqri t zotruara nga Becchetti, koncesionarja 'KGE' dhe ajo 'Energji”.

  Si ka funksionuar skema?

  Prokurort thon se kompania “Energji” ka bler punime nga nnkontrakor privat pr ndrtimin e hidrocentralit. M pas kto punime ia ka shitur shoqris tjetr t Becchettit t quajtur KGE, por me mime dhe sasi t fryra n mnyr artificiale. Sipas dokumenteve, prgjat periudhs 2007-2013, “Energji” ka bler n total 14.5 milion euro punime nga nnkontraktort privat, por ia ka shitur ato shoqris “KGE” me vler dy her m t lart, ose 28.6 milion euro.

  Prmes ksaj skem, Prokuroria thot se “kompania ka rritur n mnyr fiktive kreditimin e TVSH-s dhe vetm n vitin 2009 ka krkuar rimbursim pr 45 milion lek TVSH duke mashtruar shtetin”. Kjo skem sht prsritur vit pas viti dhe prokurort e kan ilustruar at me shifrat prkatse pr do vit, q nga viti 2007.

  Paralelisht, sipas grupit hetimor, nj tjetr fakt i provuar q prfshin Becchettin dhe kompanit e tij n mashtrim financiar, sht ai i ndrtimit t digs s hidrocentralit. Sipas prokurorve, kompania ka dorzuar dokumenta sikur ka ndrtuar nj dig n vlern 3.4 milion euro. Por sipas tyre, diga nuk ekziston dhe nuk sht ndrtuar kurr. Prokurort thon se transaksionet e dyshimta pr pastrim parash datojn q n vitin 2007, kur “KGE” dhe “Energji” filluan t kryenin veprime financiare me njra-tjetrn.

  Paralelisht, thon prokurort, n vitin 2013 prmes ktyre dy kompanive sht realizuar nj tjetr manovr, n saj t t cils jan lvizur n mnyr t paligjshme shuma t mdha parash. M konkretisht, Prokuroria thot se, “dy kompanit e t njjtit pronar kan sajuar mes tyre nj konflikt, sipas saj, t rrem pr zgjidhjen e t cilit i jan drejtuar Gjykats s Arbitrazhit n Tiran.

  Sipas prokurorve, n kt konflikt t sajuar, shoqria “Energji” e Becchettit pretendonte se kishte kryer punime pr shoqrin tjetr “KGE”, po n zotrim t Becchettit, por kjo e fundit nuk e kishte paguar.

  Pra, sipas prokurorve, Becchetti kishte paditur Becchetti-n pr t’i marr para Becchetti-t pr nj pun q Becchetti kishte kryer pr Becchetti-n, e pr t ciln Becchetti nuk kishte paguar, po Becchettin.

  Prokurort thon se, “konflikti fiktiv u sajua pr t shmangur nj tjetr konflikt real q Becchetti kishte me bankn e njohur “Deutche Bank”, partneren e tij n koncesionin e Kalivait. Prokuroria thot se dy kompanit kan dorzuar n gjykat dokumenta t falsifikuara dhe n baz t tyre, gjykata ka marr vendim pr t zgjidhur konfliktin duke detyruar shoqrin “KGE”, q t paguaj pr shoqrin “Energji” 48 milion euro.

  Sipas grupit hetimor, kjo manovr dmtoi “Deutche Bank” dhe mundsoi q t qarkullonin shuma t mdha parash n mnyr t paligjshme pr punime t rreme q nuk u kryen asnjher.

  / Top Channel
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 27-07-2015 m 18:28
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #32
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,666
  Postimet n Bllog
  2

  Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe

  N kt fushat pr Edi Ramn po vrtetohet fabula e keqbrsit t cilin e ndjekin nga pas krimet e veta. Pikrisht ather kur nuk i duhej, ai sht br prgjegjs se i ka humbur shtetit shqiptar plot 110 milion euro pr tekn personale t mbylljes s TV Agon Channel t biznesmenit Italian Francesco Bechetti. ICSID, gjykata e arbitrazhit e Banks Botrore, e dnoi Shqiprin n Prill t vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte “motivuar politikisht”. Shteti shqiptar u ankua ndaj ktij vendimi por sot m n fund, Zri i Ameriks ka publikuar lajmin se ky pretendim ishte i padrejt dhe Shqipria duhet t paguaj shumn me t ciln sht dnuar. “Krkesa e pals shqiptare, u bazua te shkelja e procedurave gjat procesit t arbitrazhit, por Komisioni Ad Hoc i ngritur pr shqyrtimin e rastit, nuk e ka gjetur t drejt pretendimin e pals shqiptare, e cila do t duhet tanim t paguaj dmshprblimin prej 110 milion eurosh” thuhej aty.

  Andi Bushati: shtja Becchetti/ Pasqyra e turpit t mediave tona

  N fakt se ky ishte nj ndshkim pa kthim u morr vesh q n janar t ktij viti kur mediat botrore njoftuan se ka filluar t ngrijn llogarit bankare t shtetit shqiptar n perndim. Por si gjithmon Edi Rama prdori kartn e mohimit. “sht e pavret q Becchetti ka fituar. Ajo q ka br “Der Standard” sht nj shkrim skandaloz. Nuk sht e rastsishme q shtja e “kazanit” q n anglisht sht “fake nes”, sht botrore” tha ai kt janar.

  Po prse Rama e mohoi deri n fund me kmbngulje at q e dinin t gjith? Pr arsyen e thjesht se ai sht prgjegjsi kryesor pr humbjen e ksaj shum kolosale. Kur televizioni Agon Channel, u pezullua dhe m pas u mbyll 10 dit para zgjedhjeve lokale t vitit 2015, kryeministri i parapriu lufts politike t ksaj mediaje kritike m te.

  N qershor 2015, pas sekuestrimit t televizionit Agon Channel dhe aktiviteteve t tjera t biznesmetnit italian, kryeministri bri deklarata tejet t forta paragjykuese. Ai tha se t ardhurat q financonin kt ekran ishin “pra t zeza”. Po kt muaj, n nj intervist pr vision Plus, Kryeministri Rama i prforcoi akuzat e tij duke deklaruar se e konsideron “nj sukses ndrmarrjen e nj veprimtarie hetimore, pr krim ekonomik” dhe se media e Becchetit, Agon Channel “sht financuar nga aktivitet ekonomik kriminal”. “Nuk sht hetuar media ktu, nuk sht goditur Agon Channel sht goditur burimi i financimit tejet i dyshimt si krim ekonomik” prforcoi ai n nj intervist tek “5 pyetje nga Babaramo”.

  Rama reagon pr Becchettin: Bllokimi i paras s zez q ushqente Agon Channel, nj sukses

  Por t gjitha kto akuza ran njra pas tjetrs.

  Fillimisht drejtsia shqiptare krkoi ekstradimin e Francesco Becchettit dhe njoftoi pr t Interpolin. Por ai e fitoi gjyqin dhe pala shqiptare nuk u paraqit. At e akuzuan pr fshehje t origjins s parave, por ai nxori dokumentin se Agon Channel qe financuar me parat e ligjshme t fittuara n nj proces gjyqsor 400 milionsh kundr Deutche Bank.
  M tej, i gjendur n vshtirsi n emisionin “Opinion” kryeministri deklaroi se hetimet ishin br n bashkpunim me palaan italiane. Vetm m von e pyetur nga gazetart shqiptar ambasada e ktij vendi n Tiran, mohoi duke thn se ai ishte nj hetim ekskluzivisht shqiptar.

  Rama: Hetimet pr Becchettin bashk me italiant, ka pastruar para n Shqipri

  Pra me radh edhe burimi i parave t pista edhe dshira pr t rikthyer Becchettin me pranga n Tiran edhe mashtrimi se investigimi qe italo shqiptar, u rrzuan dor pas dore. M n fund n 24 prill 2019, Gjykata e Qendrs Ndrkombtare pr Zgjidhjen e Mosmarrveshjeve t Investimeve (ICSID) pran Banks Botrore, arriti n prfundimin se qeveria shqiptare, me vendimet e saj, ka shkatrruar investimet e bra nga Becchetti dhe ortakt e tij n shoqrin mediatike Agon Set, pjes e t cilit ishte dhe televizioni Agon Channel.

  Becchetti pr median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipria duhet t paguaj 140 milion euro

  Ky dm me kosto mbi 110 milion euro ka ardhur vetm prej veprimeve t pamatura t Edi Rams. Ende nuk dihet nse ai e ka goditur biznesmenin italian pr llogari t nj pale t tret, apo thjesht pr t hequr qafe nj media kritike.

  Por nj gj sht e sigurt: Edi Rama ka pasur gjat gjith ksaj kohe dika pr t fshehur. Prandaj ai krijoi dhjetra alibi dhe u mundua t gnjej deri n fund. Por si pr t zbatuar thnien e vjetr se gnjeshtra e ka bishtin nga pas, e vrteta i shprtheu n momentin e vet m t keq, n kulmin e fushats.

  Lapsi.al

 13. #33

  Pr: Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe

  Ne nje shtet normal si minimum Kryeministri duhet te jepte doreheqjen,plus qe duhej te vihej perpara drejtesise... Por e lezemja ne ate katund eshte qe as opozita nuk e kerkon doreheqjen e Rames per vet faktin se edhe ata jane sjellur si Rama...

  Megjithate se mos harroni dhe nuk i votoni prap ! Votoini se leke jane,pastaj jane leket e partise nuk eshte se jane te popullit !

 14. #34
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,666
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe

  "Jo me parat e mia"

  Endrit Shabani prezanton projekt-ligjin #29, "Jo me parat e mia" t cilin Nisma Thurje do t drgoj n Parlament. Nse nuk je dakord q t paguash me taksat e tua 110 milion dollar pr faj t Edi Rams dhe Erion Veliajt, shprndaje kt video me hashtagun #jo_me_parate_e_mia

 15. #35

  Pr: Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe

  Ligjet Shqiperia i ka te mira dhe mbase i ka edhe me te mira se sa duhen,problemi eshte se mungojne njerezit qe te zbatojne ato ligje. Keshtu qe te flasesh per ligje e projekt ligje eshte t'ja fusesh kot.

 16. #36
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,143

  Pr: Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  N kt fushat pr Edi Ramn po vrtetohet fabula e keqbrsit t cilin e ndjekin nga pas krimet e veta. Pikrisht ather kur nuk i duhej, ai sht br prgjegjs se i ka humbur shtetit shqiptar plot 110 milion euro pr tekn personale t mbylljes s TV Agon Channel t biznesmenit Italian Francesco Bechetti. ICSID, gjykata e arbitrazhit e Banks Botrore, e dnoi Shqiprin n Prill t vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte “motivuar politikisht”. Shteti shqiptar u ankua ndaj ktij vendimi por sot m n fund, Zri i Ameriks ka publikuar lajmin se ky pretendim ishte i padrejt dhe Shqipria duhet t paguaj shumn me t ciln sht dnuar. “Krkesa e pals shqiptare, u bazua te shkelja e procedurave gjat procesit t arbitrazhit, por Komisioni Ad Hoc i ngritur pr shqyrtimin e rastit, nuk e ka gjetur t drejt pretendimin e pals shqiptare, e cila do t duhet tanim t paguaj dmshprblimin prej 110 milion eurosh” thuhej aty.

  Andi Bushati: shtja Becchetti/ Pasqyra e turpit t mediave tona

  N fakt se ky ishte nj ndshkim pa kthim u morr vesh q n janar t ktij viti kur mediat botrore njoftuan se ka filluar t ngrijn llogarit bankare t shtetit shqiptar n perndim. Por si gjithmon Edi Rama prdori kartn e mohimit. “sht e pavret q Becchetti ka fituar. Ajo q ka br “Der Standard” sht nj shkrim skandaloz. Nuk sht e rastsishme q shtja e “kazanit” q n anglisht sht “fake nes”, sht botrore” tha ai kt janar.

  Po prse Rama e mohoi deri n fund me kmbngulje at q e dinin t gjith? Pr arsyen e thjesht se ai sht prgjegjsi kryesor pr humbjen e ksaj shum kolosale. Kur televizioni Agon Channel, u pezullua dhe m pas u mbyll 10 dit para zgjedhjeve lokale t vitit 2015, kryeministri i parapriu lufts politike t ksaj mediaje kritike m te.

  N qershor 2015, pas sekuestrimit t televizionit Agon Channel dhe aktiviteteve t tjera t biznesmetnit italian, kryeministri bri deklarata tejet t forta paragjykuese. Ai tha se t ardhurat q financonin kt ekran ishin “pra t zeza”. Po kt muaj, n nj intervist pr vision Plus, Kryeministri Rama i prforcoi akuzat e tij duke deklaruar se e konsideron “nj sukses ndrmarrjen e nj veprimtarie hetimore, pr krim ekonomik” dhe se media e Becchetit, Agon Channel “sht financuar nga aktivitet ekonomik kriminal”. “Nuk sht hetuar media ktu, nuk sht goditur Agon Channel sht goditur burimi i financimit tejet i dyshimt si krim ekonomik” prforcoi ai n nj intervist tek “5 pyetje nga Babaramo”.

  Rama reagon pr Becchettin: Bllokimi i paras s zez q ushqente Agon Channel, nj sukses

  Por t gjitha kto akuza ran njra pas tjetrs.

  Fillimisht drejtsia shqiptare krkoi ekstradimin e Francesco Becchettit dhe njoftoi pr t Interpolin. Por ai e fitoi gjyqin dhe pala shqiptare nuk u paraqit. At e akuzuan pr fshehje t origjins s parave, por ai nxori dokumentin se Agon Channel qe financuar me parat e ligjshme t fittuara n nj proces gjyqsor 400 milionsh kundr Deutche Bank.
  M tej, i gjendur n vshtirsi n emisionin “Opinion” kryeministri deklaroi se hetimet ishin br n bashkpunim me palaan italiane. Vetm m von e pyetur nga gazetart shqiptar ambasada e ktij vendi n Tiran, mohoi duke thn se ai ishte nj hetim ekskluzivisht shqiptar.

  Rama: Hetimet pr Becchettin bashk me italiant, ka pastruar para n Shqipri

  Pra me radh edhe burimi i parave t pista edhe dshira pr t rikthyer Becchettin me pranga n Tiran edhe mashtrimi se investigimi qe italo shqiptar, u rrzuan dor pas dore. M n fund n 24 prill 2019, Gjykata e Qendrs Ndrkombtare pr Zgjidhjen e Mosmarrveshjeve t Investimeve (ICSID) pran Banks Botrore, arriti n prfundimin se qeveria shqiptare, me vendimet e saj, ka shkatrruar investimet e bra nga Becchetti dhe ortakt e tij n shoqrin mediatike Agon Set, pjes e t cilit ishte dhe televizioni Agon Channel.

  Becchetti pr median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipria duhet t paguaj 140 milion euro

  Ky dm me kosto mbi 110 milion euro ka ardhur vetm prej veprimeve t pamatura t Edi Rams. Ende nuk dihet nse ai e ka goditur biznesmenin italian pr llogari t nj pale t tret, apo thjesht pr t hequr qafe nj media kritike.

  Por nj gj sht e sigurt: Edi Rama ka pasur gjat gjith ksaj kohe dika pr t fshehur. Prandaj ai krijoi dhjetra alibi dhe u mundua t gnjej deri n fund. Por si pr t zbatuar thnien e vjetr se gnjeshtra e ka bishtin nga pas, e vrteta i shprtheu n momentin e vet m t keq, n kulmin e fushats.

  Lapsi.al
  Pertova ta lexoj te gjithe, po duket qarte se problemi duhet te kete qene i mbartur dhe nuk ka ketu ndonje perfitim personal.
  Te rikujtoj i nderuar 225 milion eurot e rruges se kombit, shperdorim direkt i atij te cilit ti pelqen (indirekt) . Nese je tifoz thjesht, nuk ka asnje leverdi per ty dhe as per kerrkend. Rama nderton, berisha, etj., shkaterron.
  Duaje te afermin tend si veten

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pronari i Agon Channel fiton gjyqin ndaj Qeveris Rama: Kostoja pr shqiptart, 110 milion euro

  shtja “Beketi”, Fatos Lubonja: Do jepen 110 milion euro dhe askush nuk mban prgjegjsi

  Pasi Shqipria u dnua prfundimisht nga arbitrazhi ndrkombtar me 110 mln euro pasi humbi gjyqin me biznesmenin italian, Francesco Becchetti, analisti Fatos Lubonja thekson se rasti tregon shprdorimin skandaloz t pushtetit nga kryeministri Edi Rama.

  Sipas tij, shoqria shqiptare duhet t reagonte fuqimisht pr kt rast, por pr fat t keq, shton ai, nj gj e till nuk ndodhi.

  “Pr Becchettin, duhet t kishte reagim nga shoqria. sht tregues sesi sht kapur drejtsia, Prokuroria, mediat. Pushtetet n Shqipri jan t kapura nga nj njeri dhe nuk jan t ndara. Kjo shtje tregon si funksionon shteti i Edi Rams. Tregon shprdorimin e pushtetit nga Rama n mnyr skandaloze. Ky akuzonte Becchettin pr pastrim parash, ndrsa shum media pro Rams jan ndrtuar mbi pastrimin e parave. Do jepen 110 milion euro dhe askush nuk mban prgjegjsi e kjo sht skandal”, tha Lubonja.

  Duke folur pr zgjedhjen e Vjosa Osmanit si presidente e Kosovs, Lubonja deklaroi se shtetit t Kosovs i nevojitet q n krye t shtetit t ket nj figur unifikuese.

  “E pash situatn me kujdes n Kosov, pr mnyrn si do t veprohej. Un e kam mbshtetur VV-n dhe e kam quajtur shpresa e fundit q n botn shqiptare t ket besim te politika. Duhet t ushqejm shpresa dhe jo t’i vrasim. T huajt ndrhyjn goxha n Kosov. Duhet kaprcyer ndrhyrja e t huajve.

  Vjosa Osmani mund t jet e pranueshme se ka marr shum vota, por duke ditur se ne kemi tendencn t marrim do pushtet, mund t kishte edhe figura t tjera n postin e presidentit. Osmani duhet t mos jet ushtare e Kurtit, se mos-ndarja e pushtetit sht e rrezikshme. Reformat t bhen pa u shprdoruar pushteti”, deklaroi Lubonja.

  Koha Jon

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pronari i Agon Channel fiton gjyqin ndaj Qeveris Rama: Kostoja pr shqiptart, 110 milion euro

  Eduard Halimi: 70 SMS, telefonata dhe biseda q dshmojn paligjshmrin e Edi Rams me Becchettin

  "Do duhet durim, q t lexojm me vmendje vendimin dhe t shohim pastaj rolin e secilit n kt dm t jashtzakonshm q ju shkaktua shtetit shqiptar, kush ishte urdhruesi, ekzekutuesi, organizatori, kush drgonte sms, kush telefononte etj, etj."

  Nga Eduard Halimi

  N vend t hyrjes,

  N 9 korrik 2015 n fjaln time gjat seancs parlamentare, theksova se Kryeministri dhe ministri i Brendshm po mashtronin qytetart duke i thn se pronari i Agon Channel ishte n krkim ndrkombtar dhe se ata urdhruan mbylljen e televizionit pr shkak t ktij Urdhri. (linku: https://www.youtube.com/watch?v=_qIpqor+3lX)
  Arsyeja q denoncova kt mashtrim n at koh bashk me ish Kryeministrin Berisha, ishte mbrojtja q si opozitar duhet t’i bnim medias q po i rezistonte kapjes politike, duke denoncuar sa luksin e shfrenuar qeveritar me dasmat e ministrave, ashtu edhe blerjen e vots n Kor me 20.000 Lek. Kaq ishte n at koh ndjesia ime lidhur me at q po ndodhte me Agon Channel. Por vite m von msova se un (dhe t gjith ne) nuk paskshim ditur asgj. Un nuk e njihja fare dhe as e kisha takuar kurr Francesco Becchetin n at koh.

  Ka qn janar i vitit 2019, pothuajse nj vit pasi kisha filluar jetn time si avokat n shtjet e s drejts private, n nj rrjet q merrej m kryesisht me bankat, naftn dhe energjin n Ballkanin Perndimor, kur m kontaktoi nj nga Studiot ligjore m prestigjioze n Europ. Ata krkonin t merrja pjes si ekspert i shtjeve private ndrkombtare para Gjykats s Apelit n nj shtet t BE (jo arbitrazh). Rrjeti yn i avokatve (rreth 200 i themeluar 45 vjet m par dhe shprndar n 12 kryeqytetet e shteteve kryesore, nga Sofja, Praga, Bukureshti e deri n Athin) kishte kapacitetet profesionale pr shtje t energjis, megjithat krkohej pjesmarrja ime individuale n at proces civil mes dy kompanive energjitike pr nj projekt q prfshinte disa juridiksione juridiko-civile. N at proces, Shqipria nuk ishte pal fare, as ndonj ent i saj shtetror apo kompani private shqiptare. Puna ime ishte t prgatisja nj raport ekspertize ligjore pr Gjykatn e Apelit n nj vend t BE, pun q n fakt nuk e kisha br ndonjher n at rol. Ka qn ndoshta eksperienca ime m profesionale q kam kaluar ato 6 muaj q punuam mes disa kryeqyteteve t BE me ekipin m t mire t avokatve, nivelin m t lart profesional, me seanca q zgjasnin deri n 36 or pa dal nga sallat e mbledhjeve, por nuk dua t zgjatem ktu m tepr, pasi pr kt gj do t shkruaj nj her tjetr.

  Qllimi im sht t flas pr at q di pr vendimin q duhet t paguajn shqiptart.

  Njra nga kompanit n at proces civil n Gjykatn e Apelit t nj vendi n BE ishte drejtuar nga Francesco Beccheti. Grupi i avokatve m t mire q kisha takuar deri ather, pas orsh t gjata diskutimesh vendosi q n seancn e par duhej t pyetej Beccheti. Meqnse ai nuk mund t vinte dot n qytetin ku ne po zhvillonim diskutimet, pr shkak t urdhrit t arrestit q kishte lshuar qeveria shqiptare, si shpjegova m sipr, duhet t shkonim ne ta pyesnim n Londr, atje ku ai jetonte me familjen e vet. Atje un takova pr her t par Francesco Becchetin, n vitin 2019, n rolin e ekspertit pr ta pyetur, pr nj shtje q nuk kishte lidhje me shtjen q kishte prfunduar ndrkoh, at pr t ciln do t flasim n kt shkrim.

  Regjimi i puns n studio ligjore britanike sht trsisht i ndryshm nga regjimi n pjesn tjetr t Europs. Atje punohet me or t zgjatura pa e ndar ditn nga nata, dhe me nj disiplin fantastike. Jo m kot jan edhe studio m t paguara n bot. Njri nga kolegt britanik m tregoi pastaj nivelin e pagesave pr at regjim pune super hard q zhvillohej dhe aty doli edhe shtja me Shqiprin pr t ciln ata e kishin mbaruar procesin dhe ishin n pritje t vendimit.

  Pr shkak t rregullit t konfidencialitetit (i cili n t vrtet m dukej “strange”), vendimi nuk duhej publikuar. E dgjova kt pastaj disa her nga Kryeministri kur u ktheva n Tiran dhe vijova punn time normalisht me klientt e tjer.

  VENDIMI I ICSID DHE PASOJAT JURIDIKE CIVILE Q VIJN PREJ TIJ

  Vendimi i ICSID ka marr form t prer, pra sht definitiv n lidhje me palt n proces sipas VoA. Ky vendim me rreth 270 faqe sht rezultat i nj procesi t gjat arbitrazhi dhe nj seance dgjimore 9 dit rresht, n shtator 2017. (N at koh ne kishim zero informacion se far po ndodhte dhe far rrezikonim: qeveria ishte e zn me “tepsin” e pushtetit dhe ne si opozit me kundrshtimin e qeveris.)

  Pasi doli vendimi i par dhe ai u ankimua, vendimi i para disa ditve sht definitiv. Pas 4 vitesh palt nuk kan m asnj mundsi ta kundrshtojn at. Vendimi sht dhn nga Gjykata Ndrkombtare pr Zgjidhjen e Mosmarrveshjeve t Huaja, Gjykat pran Banks Botrore n Washington. Nuk sht vendimi i ndonj gjykate apo gjykatsi q mund ta linojm ktu. Kjo mundsi nuk ekziston. Nga eksperienca ime e gjat si avokat, prfshi dhe at si Avokat i Prgjithshm i Shtetit, ky sht vendimi i par q merret pr Shqiprin nga kjo gjykat (Vendimet e tjera jan marr nga ICSI n Paris ose Londr, edhe kto gjykata ndrkombtare arbitrazhi, por jo pran Banks Botrore).

  Ky sht vendimi i par q merret n vlera kaq t larta, dhe pr nj shtje kaq t ndjeshme si sht liria e medias dhe dnimi i Qeveris (shtetit) pr kto veprime arbitrare, t kryera me dashje.

  Edhe pse tashm gjithka ka prfunduar, qytetart ende nuk kan vendimin gjyqsor pr ta lexuar. Nuk di nse palt e kan vendimin e Apelit, por duke qn se vendimi i fazs s par sht ln n fuqi, mjafton ta bjn at publik dhe transparent. Sigurisht q nuk kemi asnj t drejt t’ja krkojm gjyqfituesit dhe as ai nuk ka ndonj detyrim pr t na i dhn vendimin, por ama qeveria e ka pr detyr ta bj transparent at. Kryeministri n ikje tha se “ka beteja t tjera me kt investitor”. Edhe mundet, por kjo nuk ka rndsi n kt shkrim dhe nuk afekton kt vendim q do t ekzekutohet. Sesa beteja t tjera arbitrazhi ka, n dijenin time sht krkuar si informacion nga Presidenti dhe sht thn se nuk ka asnj t till. Qeveria nprmjet ministrit t Financave ka thn se nuk do t paguaj asnj euro pr Becchetin. Kur doli vendimi final, Kryeministri filloi t linonte gjyqfituesin. Opozita nga ana tjetr po krkon llogari pse qytetart duhet t paguajn dhe krkon zbardhjen e motivit. Por kjo sht nj shtje politike dhe un ktu, sot do mundohem t’i rri pak larg. Qllimi i ktij shkrimi sht t prpiqemi t informojm qytetart me njohurit juridike rreth ktij vendimi.

  1. Vendimi final i dhn dit m par si njofton Zri i Ameriks, do t duhet t ekzekutohet.

  Nuk ka ndonj mjet ligjor tjetr pr ta kundrshtuar n ndonj instanc tjetr, pra sht definitiv. Duke qn se kjo Gjykat sht pran BB (WB) do t ket nj presion t shtuar ndaj do qeverie, kushdo qoft ajo, prfshi edhe praktikat e mparshme me vendime t tjera arbitrazhi. Mesa di, deri m sot nuk ka nj vendim n bot t ICSID q t mos jet ekzekutuar.

  2. Vendimi do t paguhet nga buxheti i shtetit

  Pra pr kt vendim do paguajn jo vetm demokratt, por edhe socialistt e thjesht, edhe puntort, edhe bujqit, edhe nnat e vajzat q punojn me or t zgjatura n fasoneri, edhe msusest, mjekt. T gjith. Ndaj po dal pak ktu nga ajo q ju premtova m sipr, duke i thn do lexuesi, se kur t’ju vijn kto dit kandidatt e qeveris pr mandatin e tret, pyetini thjesht: pse duhet t paguajm ne, si socialist, demokrat, qytetar t thjesht nga buka e fmijve tuaj nj gjob kaq t madhe vetm nga “marria” e kryetarit tuaj?

  3. Vlera e vendimit nuk sht vetm 110.000 ml euro

  Nga eksperienca ime mendoj se do t duhet t paguhen edhe kostot shtes:

  a. Kostot gjyqsore, q duhet t jen m shum se 8.222.238 eur pasi “gjyqhumbsi i madh” do duhet t paguaj edhe pr avokatt e pals tjetr. Nuk e di sa jan paguar avokatt e tij dhe sa jan kostot, por me durim, do t’i msojm.

  b. Kostot e Arbitrazhit n ISCID shkojn diku tek 645.183 Usd

  c. Interesat bankare pr shkak t vonesave dhe refuzimit t “Gjyqhumbsit t madh”, si rregull jan diku tek Libor +3% nga dita e vendimit t par, q n mos gaboj sht n vitin 2018.

  d. Ka dhe nj dm n disa mln eur q nga kjo gjykat sht llogaritur pr ortakun tjert “Fuqi” shpk, por nuk sht pjes e Urdhrimit pr munges juridksioni pr ICSID pasi kjo kompani nuk ishte investitor i huaj. Megjithat n rastin m t keq pr Shqiprin, kjo mund t prbj “res judicata”.

  Pra vlera minimale q ne dim deri tani sht rreth 119 mln eur plus interesat prej vitit t daljes s vendimit derisa ai t ezkekutohet, ndrkoh pjesn tjetr do e msojm kur qeveria t publikoj vendimin final.

  VENDIMI I ICSID DHE PASOJAT JURIDIKE PR ATA Q E SHKAKTUAN


  M kujtohet takimi i par n HLD n Sheraton pak muaj pasi Rama ishte br Kryeministr, kur i thash n prani t ish komisionerit Fyle, ministrave dhe kolegve t mi se Rama nuk sht kryeministri ekzotik q sillet n takimet n Europ, por sht shembulli me t gjitha premisat pr t qn nj kryeministr me simptomat e autoritarizmit t theksuar, injorimit t ligjit dhe Kushtetuts, blerjes s mediave dhe lufts ndaj atyre q e sulmojn. Nuk do flas sot as pr reagimin e Rams, dhe as t kolegve t tij apo ato m pas, por e kujtova kt episod pr t treguar q prpjekjet tona si opozit pr t ndalur kt q erdhi, nuk kan ndalur q nga dita e par, edhe n Parlament n 2015, kur ai mori vendimet ogurzeza q solln kt vendim ogurzi pr financat shqiptare dhe gjith Shqiprin.

  Meqnse nuk e kemi lexuar ende vendimin, ajo q dim deri tani jan informacionet e prcjella n mnyr sporadike nga media. Dit m par gazetari Andi Bejtja kishte br nj shkrim t sakt lidhur me rrethanat e asaj q kishte ndodhur, me data dhe or. Ne t tjert, prfshi dhe mua q kam folur n Parlament n korrik 2015, kujtonim se kjo po ndodhte sepse Rama donte t’i mbyllte gojn medias q nuk ishte e tija. Mediat e tjera nuk treguan gj tjetr n at koh dhe as m pas. Kryeministri thoshte se kishte Urdhr Ndrkombtar arresti pr pastrim parash, por koha tregoi se ai kishte mashtruar. Kur doli vendimi i fazs s par n 2018, ai tha se vendimi ishte konfidencial dhe nuk dha asnj t dhn dhe shtoi se do e fitonte betejn, madje me siguri ka paguar edhe m shum avokatt e qeveris pr fazn e dyt. Se sa ka paguar do duhet ta msojm. Ndrkoh ministrat e qeveris prbetoheshin npr studio se kjo nuk ishte e vrtet dhe se do t’i paguanin zero lek Becchetit.

  Kur doli vendimi prfundimtar, Kryeministri n ikje, tha se kishte beteja t tjera dhe se gjyqfituesi ishte “marifeti”. Linimi sht nj mnyr pr t’i ikur prgjigjes, por si thon latint, “Fjalt i merr era, e shkruara ngelet”. Dhe qytetart duan t dijn t vrtetn e shkruar. Kt her t vrtetn do ta msojm nga ajo q kan shkruar gjyqtart e ICSID, n Washington. T vrtetn do ta dgjojm jo nga goja e politikanve ktu, e as nga goja e gjyqtarve shqiptar, pr t cilt e kemi kaq t leht q t’i linojm e degradojm. Vendimi final do t jet zri i s vrtets pr kt shtje, larg medias servile t kryeministrit n ikje dhe larg makineris s balts q ato hedhin prej mngjesit, pr t pritur kockn e pushtetit n dark, n shrbim t tij dhe n shrbim klientve t tij, q i paguajn pr suportin qeveritar.

  Kt her vendimin do e dgjojm jo nga nj, por nga dy trupa gjykatsish, t cilt as Kryeministri n ikje, as qeveria n ikje dhe as media servile e balthedhse nuk do mund t’i linojn dot.

  Qytetart shqiptar, demokrat e socialist do t dgjojn dhe lexojn t zezn mbi t bardh se pse duhet t paguajn m shum se 119 mln eur. Kush e kishte fajin pr kt? Kush e shkeli ligjin dhe kush ishte prgjegjs?

  Prmes 272 faqeve do t duhet t njihen me t paktn 70 episode ku “marifetinjt” q prmenden n vendim, kan vepruar me dashje, njri 42 her, tjetri 12 her dhe nj tjetr 9 her. Do t jen pikrisht ato 272 faqe vendim i shkruar nga gjykats amerikan q do t zbardhin t paktn 70 episodet, dhe padyshim fytyrn sesi funksionon ky shtet, njlloj si nj regjim autoritar.

  Do duhet durim, q t lexojm me vmendje vendimin dhe t shohim pastaj rolin e secilit n kt dm t jashtzakonshm q ju shkaktua shtetit shqiptar, kush ishte urdhruesi, ekzekutuesi, organizatori, kush drgonte sms, kush telefononte etj, etj.

  Deri ather kur t lexojm vendimin ne duhet t presim, ndrsa ata q e kan shkaktuar, pr fatin e tyre t keq nuk kan asnj mundsi q t’i ikin prgjegjsis.

  VENDIMI I ICSID DHE PASOJAT PR MEDIAN E LIR


  Vendimi i nj Gjykate Ndrkombtare q dnon nj shtet (qeverin) pr mbylljen e nj media, sht padyshim lajmi m i mir pr median e lir n Shqipri dhe n t gjitha vendet me qeveri autoritare, si kjo n ikje. Kur ne t gjith t lexojm vendimin, jam i bindur se mediat e pavarura do t duhet t gzohen. Por un mendoj se edhe mediat qeveritare do t gzohen. Sepse pavarsisht se nesr nuk do t jet kjo qeveri, t cils ato i kan shrbyer me kaq zell n kto 8 vite, as Kryeministri i rradhs dhe as ai q do t vij pas tij, nuk do t guxoj q t bj at q ky Kryeministr i bri Agon Channel, si nj media kundrshtare e tij.

  Dhe ky ndoshta sht i vetmi lajm i mir nga vendimi i ICSID.

  Koha Jon
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-04-2021 m 14:37

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pronari i Agon Channel fiton gjyqin ndaj Qeveris Rama: Kostoja pr shqiptart, 110 milion euro

  EKSKLUZIVE/ Francesco Becchetti flet pr her t par pr gjyqin e fituar ndaj Qeveris Rama


  Intervista ekskluzive e Francesco Becchettit pr SYRI TV

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr pr fushat gjobn 110 milion euroshe
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2021, 11:04
 2. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-02-2018, 07:30
 3. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 10:20
 4. Fatos Nano fiton gjyqin ndaj LEspresso dhe 3 milion euro
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-01-2010, 18:27
 5. Zyra e tatimeve, 12 milion euro gjob Top Channel
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 30-07-2007, 21:41

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •