N bot sot ka njerz t uditshm por jan disa q konsiderohen me fuqi mbinatyrore.1. Shikim me rrezet X

Natasha Demkina sht nj grua nga Rusia e cila shprehet se mund t shoh brenda trupit t njeriut. Njlloj si nj aparatur me rrezet X, ajo mund t’i gjej problemet n brendsi t trupit t njeriut dhe t prcaktoj diagnozn gjithashtu. Sipas mamas s saj, Natasha ishte nj fmij mse normal deri n moshn dhjet vjeare. N kto mosh aftsit e saj filluan t shfaqen.

2. Trupi magnetik

Liew Thow Lin sht nj burr nga Malajzia i cili mund t ngjis objekte metalike n trupin e tij. Megjithse shkenctaret nuk kan zbuluar asgj jasht normales me magnetiken e trupit t tij, ai mund t mbaj dhe balancoj nj pesh t konsiderueshme objektesh metali mbi lkurn e tij.

3. Memoria mbinjerzore

Daniel Temmet mund t mbaj mend sasi t mdha informacioni. Pr shembull, ai bri t mundur prsritjen e numrit pi deri n 22,514 shifra brenda 5 orve dhe 9 minutave me 14 Mars t vitit 2004. Shumica e t diturve nuk jan n gjendje t’i shpjegojn aftsit e tyre t mrekullueshme por Danieli sht ndryshe. Ai shpjegon se n mendjen e tij do numr i plot deri n 10,000 ka cilsin, ngjyrn, formn dhe ndjesin e tij unike. Kjo gj e ka ndihmuar at ti memorizoj gjrat m mir se nj njeri normal.

4. S’ka nevoj pr gjum

Al Herpin ishte nj njeri i cili e dinte se do t thot kjo gj. Ai pretendonte se kishte nj smundje t rrall pagjumsie dhe nuk kishte fare nevoj t flinte. N nj pik t jets s tij ai kishte qndruar pr m shum se rreth 10 vjet pa fjetur. Kjo gj trhoqi vmendjen e mjekve profesional t cilt e shqyrtuan m tej kt shtje. Ata nuk gjetn asnj shtrat ose dhom gjumi n shtpin e tij. Ai sht shprehur se shkonte n pun dhe kur kthehej ulej dhe lexonte deri n orarin kur i duhej t shkonte prsri n pun ditn tjetr. Ai ishte nj njeri i shndetshm i cili vdiq n moshn 94 vjeare.

5. Stomak prej eliku

Michel Lotito sht njohur pr aftsin e tij pr t ngrn objekte q nuk treten mir pa i shkaktuar asnj dm. Ai sht par duke ngrn xham, metal, gom dhe objekte t tjera. Mos e provoni kt gj n shtpi.

6. Aftsi gjuhfolse mbinjerzore

Mesatarja e t folurit t disa gjuhve e t gjith njerzve n bot sht 1.69. Harold Williams, n ann tjetr mund t fliste 58 gjuh t ndryshme. Harold-i ishte nj fmij normal deri n moshn 7 vjeare kur ai u shpreh se kishte psuar nj “shprthim n tru”. Pasi msoi latinisht, e cila sht baza e shum gjuhve ai nuk u ngop dot. Ai e kaloi jetn e tij duke udhtuar npr vende t ndryshme n mnyr q t msonte sa m shum gjuh.

7. Shikim shqiponje

Veronica Seider mban rekordin e shikimit e objektit m t vogl pa ndihm teknologjike. Ajo ka nj mprehtsi t t shikuarit 20 her m t mir se t nj njeriu normal. Ajo sht n gjendje t identifikoj nj person n nj largsi prej 1.6 km.

8. Vizion hidrolokator

Ben Underwood sht nj person i jashtzakonshm i cili mund t shikoj (orientohet) duke prdorur tingullin e objekteve ose personave prreth tij. Ben humbi shikimin e tij nga kanceri dhe sht plotsisht i verbr. Por sidoqoft duke prdorur nj seri zhurmash krcitse ai sht n gjendje analizoj botn prreth tij.

9. Toleranc t lart ndaj dhimbjes

Kemi par njerz q kan prdorur meditimin pr t lehtsuar dhimbjen e lindjes s nj fmije, por Trim Cridland ka vendosur q ta prdor tolerancn e tij t lart ndaj dhimbjes si mjet performance dhe argtimi. “Nuk ka asgj jasht normales pr sa i prket trupit tim. do gj q kam br, ka qen pr shkak t strvitjes sime. Do t thosha se un po jap disa shembuj ekstrem t asaj far ne mund t bjm me mendjen ton t kombinuar me trupin”.

10. Komunikimi me kafsht

Kevin Richardson sht nj strvits kafshsh i cili sht pranuar n disa tufa luansh dhe klane hienash. Ai ka thyer pothuajse do rregull sigurie dhe shprehet se ai fokusohet m shum tek intuita sesa tek metodat tradicionale kur bhet fjal pr bashkveprim me kafsht. Imagjinoni nj bot ku t gjith ne do t mund t jetonim n harmoni me kafsht prreth nesh.

11. Aftsi ndijore dhe njohja e muziks

Arthur Lintgen sht nj fizikant amerikan i cili mund t’i njoh kngt q prmban nj gramafon vetm duke e par at. Ai gjithashtu mund t dalloj nse volumi i kngs sht i lart apo i ult duke u bazuar n disa detaje t vogla t disqeve.

12. Njeriu kompjuter

Shakuntala Devi sht nj grua nga India e cila mund t llogaris numra prtej aftsive normale t njeriut. Ajo sht testuar disa her dhe ka qen e aft t’i bj t gjitha llogaritjet n mendjen e saj. Kur ajo u testua nga Universiteti i Kalifornis asaj iu krkua t llogariste rrnjn katrore t 61,629,875 gj q ishte shum e leht pr t.

13. Memorie fotografike

Stephen Wiltshere sht nj arkitekt britanik i cili e shikon nj peizazh njher dhe mund ta vizatoj at me saktsi perfekte. Ai shpeshher vizaton planimetrit e qyteteve vetm duke i par ato pr nj koh shum t shkurtr nga nj helikopter. Njher ai vizatoi 10 km2 t qytetit t Londrs me nj saktsi t detajuar vetm nga nj xhiro e shkurtr me helikopter.

14. Vrapim n distanca t largta

N veri-perndim t Meksiks gjendet nj grup vendasish t cilt quhen njerzit Tarahumara dhe kan aftsin t vrapojn n distanca shum t largta. Ato deklarojn se vrapojn n nj distanc prej 230km pa ndalim pr nj kohzgjatje 2 ditore.

15. “Njeriu prej akulli”

Wiceim Hof sht nj burr 50 vjear i cili ka thyer limitet e t ftohtit n t gjith botn. N 35 vitet e fundit ai ka realizuar sfida t ndryshme duke mbajtur kshtu 20 rekorde Guiness. Wim prdor nj teknik meditimi pr frymmarrje e cila bn t mundur q ai t mos e ndjej t ftohtin si gjith ne t tjert.

16. Reflekse t mbinatyrshme

Isao Machii sht nj mjeshtr laido-je i cili ka reflekset m t shpejta n bot. Ai mban shum rekorde botrore pr aftsit e tij t shpejta me shpat.

(ict media).