Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 46
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Nj dit do ndjek diellin

  NJ DIT DO NDJEK DIELLIN

  Nj dit do ndjek Diellin n perndim
  N lindje, e di q sdo e ndjek dot
  Me ment e marr at ikje t pakthim
  I vetmi rast kur jets jam xheloz.

  Xheloz pr Diellin lindur dhe pas meje
  Por veten e qetsoj filozofis
  Si mundet t krkoj t prjetshmen
  Kur Diellin un e gjeta fminis?

  Kur Dielli perndonte dhe pa mua
  Pa mua lindej Dielli n mngjes
  Kam fatin q ta ndjek i pernduar
  Ve dua ti ngjaj pak, kur ta ndjek.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 2. 3 antart m posht falenderuan mondishall pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Helikranon (30-01-2016),JuliusB (03-06-2015),martini1984 (03-06-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  PROVOJE, PO T THEM

  Kur je e kompletuar, je vet prsosmria
  Jo, nuk sht e vshtir, t ndodh ky kompletim
  Mjafton t kesh magjiken, dhurat nga dashuria
  Mjafton t’ja veshsh vetes, n trup edhe n shpirt.

  Provoje po t them, filloje nga t duash
  Jepju ’meritojn, gjith formave t trupit
  Mos ju mrzit aspak, mungesave t tua
  Ato jan prap’ trheqse, kur di t’ja shfaqsh burrit.

  Jan pjes e kompletimit, besom se s’t gnjej
  ’kujton se kan m tepr, ato, miset e bots?
  Nse n shpirt t tyre, shpirtin e femrs s’gjej
  As joshem e as ndizem, prkryerjes s forms.

  Vazhdo provn m tej, tej formave trupore
  Ty mendja nuk ta merr, sa vler t ka gjesti
  Delikates e femrs, lvizjes femrore
  K mashkull s’bri rob dhe zjarr shpirtin s’ja ndezi?

  Vazhdo m tej akoma, jepi trupit frym
  Frym femrore, nga shpirti i femrs-femr
  Ty mendja nuk ta merr, se sa mendet do burr
  Provoje po t them dhe do m kesh gjith’ jets.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 4. 2 antart m posht falenderuan mondishall pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Helikranon (30-01-2016),martini1984 (03-06-2015)

 5. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  179 falenderime n 161 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  PROVOJE, PO T THEM

  Kur je e kompletuar, je vet prsosmria
  Jo, nuk sht e vshtir, t ndodh ky kompletim
  Mjafton t kesh magjiken, dhurat nga dashuria
  Mjafton tja veshsh vetes, n trup edhe n shpirt.

  Provoje po t them, filloje nga t duash
  Jepju meritojn, gjith formave t trupit
  Mos ju mrzit aspak, mungesave t tua
  Ato jan prap trheqse, kur di tja shfaqsh burrit.

  Jan pjes e kompletimit, besom se st gnjej
  ǒkujton se kan m tepr, ato, miset e bots?
  Nse n shpirt t tyre, shpirtin e femrs sgjej
  As joshem e as ndizem, prkryerjes s forms.

  Vazhdo provn m tej, tej formave trupore
  Ty mendja nuk ta merr, sa vler t ka gjesti
  Delikates e femrs, lvizjes femrore
  K mashkull sbri rob dhe zjarr shpirtin sja ndezi?

  Vazhdo m tej akoma, jepi trupit frym
  Frym femrore, nga shpirti i femrs-femr
  Ty mendja nuk ta merr, se sa mendet do burr
  Provoje po t them dhe do m kesh gjith jets.

  @Edmond Shallvari
  Si GJITHMONE .....SUPERBE

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin


  JAVA E FEMRS

  Ti ke lejn dhn dikur nga vet Zoti
  Pak pushim krkon jeta pr rilindje
  Privilegj ve pr femrat Ai e zgjodhi
  Mbase Zoti sht femr Gjithsie.

  Kurse ne, ah, kurse ne, mashkullort
  Ne q forcn mburrim racs njerzore
  Jemi qenie t uritur, ta pangopshm
  Nuk durojm kt shlodhje femrore.

  Kt shlodhje kaq magjike t rilindjes
  Q na bn aq magjikshm baballar
  Jemi kafsh, shkuar kafshs n instikte
  Dhe s’durojm asnj dit, jo nj jav.

  Kur aq kndshm, oh, sa kndshm asaj jave
  T jetojm bashk me femrn mrekullin
  Dashuria sht pa fund n variante
  Le t’i japim do varianti dashurin.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 7. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (05-06-2015)

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  ZILIA E HOMERIT

  Kam ln shikimin vetm tek ty
  Vetm tek ty kam ln dgjimin
  Botn e shoh si Homeri dikur
  Si Homeri dikur dgjoj zhurmimin.

  Vetm me kaq i ngjaj Homerit
  Edhe t dua m tepr s’i ngjaj
  Por m mjafton ky rol i t verbrit
  Pr botn e sotme, pa pamjen e saj.

  Jo, nuk t kthej n asnj personazh
  Nuk ka personazh pa nj mangsi
  Zili nuk kam Odiseun dinak
  Naiven Penelop nuk e kam zili.

  Sepse je e veanta n gjithshkan e femrs
  N t veantn e femrs gjithshkaja je
  Ndaj m ka zili Homeri i verbr
  Se s’mundi nj si ty, mes vargjesh ta gjej’.


  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 9. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (05-06-2015)

 10. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  Romani im, "FACEBOOK-KOOBECAF", i perkthyer ne greqisht nga perkthyesi i njohur i Kadarese, Blushit, Kongolit, etj, Niko Anagnosti, botohet ne gjuhen greke me titullin, "TO KASTRO TON SKION"(KESHTJELLA E HIJEVE").
  Emri: 11103874_1096743373676582_1284065217_n.jpg

Shikime: 879

Madhsia: 77.7 KB
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 11. #7
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  FITORJA DYSHE

  Ti m fiton pa psuar un humbje
  Pa psuar ti humbje un ty t fitoj
  Ku sht par e dgjuar kjo fitore dyshe
  T fitojn t dy palt njeri-tjetrin njlloj?

  N thnien time nuk jam absurd
  Asnj absurditet dashuria nuk njeh
  Sa her ne luajm me shpirt edhe trup
  Humbim vetmin q shpirtrat i vret.


  Ndaj t fituar dalim t dy
  Gara vazhdon pr vendin e par
  udia ndodh kur mbrijm n fund
  Nuk paska t dyt asnjher kjo gar.

  Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 12. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (05-06-2015)

 13. #8
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  MOS M BNI…

  Mos m bni t ndez cigaren e dyt
  T parn e shojta pa e ndezur
  Njlloj dhe rakin, sa e preka me buz
  T parn e piva pa e prekur.

  Mos m bni t them t dytn e pathn
  T parn e thash duke heshtur
  Njlloj dhe heshtjen, pa z e kam ln
  E para ulurims ka mbetur.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 14. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (09-06-2015)

 15. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  LITARI I HALLEVE

  Sot hallet e halleve, i thurra litar
  N lak pr t’u varur, litarin e lidha
  E leht ishte futja e koks pastaj
  Dhe kshtu i varur, nuk di se ku ika.

  E pash veten jasht, mes bors gnjeshtare
  Dhndr m’u duk vetja, mes orizit t hedhur
  N shtylla lajmrimi, pr ikjen fatale
  Un vazhdoja ecjen, uditrisht duke qeshur.

  Dikush m pa vngr, dikush me urrejtje
  Dikush si un qeshi, me mendurin time
  Un indiferent, vazhdoja m keq qeshjen
  Pr lajmin e kobshm, q pr mua fliste.

  Pastaj vazhdova rrugn, nuk di se pr ku
  Ashtu, mes t gjallve, i pangjashm me ta
  Asnj pik halli, s’m pikonte mbi trup
  E si t m pikonte, kur e thurra litar?

  N vesh m vinin zra njerzish me lutje
  “Na ndihmo edhe ne, me nj cop litar!”
  Prgjigja ime: M vjen keq, por me duhet
  Nse prap bashk’ me hallet, Zoti m ringjall.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 16. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (09-06-2015)

 17. #10
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  TI M THUA…

  Ti m thua, u vjetrua Homeri
  Ndrkoh shkruan pr t bukurn Helen
  Njlloj m thua pr Dante Alighierin
  Ndrkoh pr Beatrien thurr poem.

  Ti m thua ta le qet politikn
  Ndrkoh bn politik dhe n seks
  Kurse un mes vargjesh i ngre pritn
  Jasht vargjeve me t dashurn bj qejf.

  Ti m thua t mos merrem me lirin
  Me ata q na prangojn t mos merrem
  Ti m thua t’i mbush vargjet me lndin
  Me thllza, bagti, poet t mbetem.

  Ti m thua, far s’m thua, eh, sa her
  Po aq her un vazhdoj shtigje t tjera
  As m duhet far thon ca kritizer
  Nuk i bie n nj vrim fyellit pena.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 18. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (09-06-2015)

 19. #11
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  ZONJA ME ROBDESHANDR

  Bashk me muzgun n ballkonin prball
  M trheq shikimin nj robdeshandr i rrall
  Qartsoj shikimin e iluzionit t par
  Brenda robdeshandrit zonja F si fantazm.

  Pastaj formsohet pamja e zonjs
  Fytyra e saj, sfiduese e moshs
  Flokt e saj, argjend vezullonjs
  Syt e saj, me vshtrim prapa kohs.

  Prapa kohs m on zonja F mistike
  Skulptur mermeri, me trup Afrdite
  As m duhet mosha, qoft mijra vite
  M plqen dashuria, me femrn antike.

  Ka koh zonja F, me veten jetuar
  Me ndjenjat e saj, robdeshandrit mbuluar
  Pr pak dashuri, prej vitesh munguar
  Shikimi i saj, shigjet e helmuar.

  N astin e muzgut m helmon n shpirt
  M vdes, m ringjall, me frym Perndish
  E shndrroj n princesh, m shndrron n princ
  T dy mkatar, n distanc sigurisht.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 20. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (09-06-2015)

 21. #12
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  SOT…

  Sot kokn vura posht mjekrs s Marksit
  Dhe koka m’u mbush me flok
  Ndrkoh mbivlera i qndron t varfrit
  Fantazm q i krkon lmosh.

  Sot kokn vura mbi mjekrn e Marksit
  Dhe mjekra m’u shtua me mjekr
  Ndrkoh Atdheu ju arratis proletarit
  N krkim t nj proletari tjetr.

  Sot kokn vura mbi kokn e Marksit
  Dhe vetja m’u duk si Lenini
  Ndrkoh revolucioni si thik e kasapit
  Therr bijt q vet i lindi.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 22. #13
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  T LIR

  Jemi kaq t lir,
  sa s’dim ’t bjm
  T qajm, deri n menduri
  Deri n menduri, t qeshim
  Murit t’i biem me kok
  Koks me mur t’i biem,
  deri n coptim
  Pastaj,
  coprat e murit e t vetes t’i mbledhim
  dhe nga e para prsri
  Sepse, jemi kaq t lir,
  sa s’dim ’t bjm,
  n liri.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 23. #14
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  ME NJ GOT UZO

  Ma more mendjen me nj got uzo
  Me nj got uzo u dorzoka mendja
  Mendja e dorzuar krkon nj puro
  Puroja e krkuar digjet nga brenda.

  Nga jasht tymos mendjen e mar
  Uzoja harlis gjakun ndr vena
  Ku e gjete e dashur kt variant
  Ku vetm e ndezur flakron ndezja.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 24. #15
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin


  ARMIQ T PRJETSHM

  Fushs me lule krijojm fush beteje
  Lulet i kthejm n shigjeta harktarsh
  Nektarin e shndrojm n kupa helmesh
  Petalet i shtrojm arkivolesh t vrarsh.

  Mbetemi fushs, humbs, fitimtar
  Fushs s kthyer n lule varresh
  Lule me rrnjt mes trupash t vrar
  Trupa armiqsh, bashkuar petalesh.

  Oh, prap rikrijojm fush beteje
  N fushn e re me lulet mbi varre
  Lulet n ast kthehen n skelete
  Dhe rendin nntoks, t prehen n paqe.

  Mbetemi fushs, humbs, fitimtar
  Fushs s kthyer n lule skeletesh
  Kshtu mijra vite, t vdekur, t gjall
  Armiq t prjetshm, ndaj tjetrit dhe vetes.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 25. #16
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  KSAJ BOTE GUACK

  U ngritn disa, disa u uln
  Loj pokeri, pa fillim e mbarim
  Pastaj t ulurit, t ngriturve ju suln
  T ngriturit pastaj, u kthyen krmij.

  Nuk di kur filloi kjo ecje krmilli
  Kur do mbaroj kjo ecje, nuk di
  Ve di q sa her ngrihet i uluri
  Aq her do t ulet i ngrituri prej tij.

  Ksaj bote guack, me njerz krmij.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 26. #17
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  DO DIT

  do dit le pa br dika
  Pa ditur n fakt se far le
  do dit bj m shum’ se gjithshka
  Dhe prap ngopsi nuk ndjej.

  do dit madhohem sa nj dit
  Pa ditur sa zvoglohem n fakt
  do dit ve t djeshmen s’kam frik
  E nesrmja m tremb sa nj djall.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 27. #18
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  Sa do desha hiperbol kjo t ish’

  Jo, nuk ja vesha npr vargje ashtu kot
  Sa do desha ashtu kot t’ja kisha veshur
  Pash njerzit n rrugica si robot
  Si robot militantsh supet ngjeshur.

  Pashe njerz n form partish
  Pash Parti formsuar n njerz
  Pr nj ast gjith globi m’u vrtit
  M’u vrtit n t kundrtn tjetr.

  Dhe m hodhi asaj kohe absurde
  Atij vargu majakovksian ai m hodhi
  Kur Partia me liderin prputhej
  Kur lideri dhe Partia ishte globi.

  Edhe ndjeva veten time shkrettirs
  Ndjeva gurt e rrugics t thrmuar
  Ndjeva skllevrit si punonin piramids
  T cfilitur, duke vdekur t gzuar.

  Pr at, oh pr at kthyer n idhull
  Po ’na duhet kjo kujtes e asaj kohe
  Nga nngurt e rrugicave ishin ngritur
  T tjetr idhuj t stampuar npr gjokse.

  Nuk guxoje dot t’ju flisje n t kundrt
  N t kundrt do t shpalleshe heretik
  ’m’u kujtuan t mesjets Xhordano Brunt
  Galilet kur dikur than, Toka lviz!

  Mos m thoni se po them nj hiperbol
  Sa do desha hiperbol kjo t ish’
  Po ju them q at ast mbeta pa goj
  Po ju them q at ast u ndjeva hi.

  Dhe ashtu kthyer n hi vazhdova ecjen
  Si nj hi q si t sotmen pret t nesrmen.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 28. #19
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin


  Marathonomaku im

  Marathonomaku im
  Korier i t prjetshmes dashuri
  Flakadan n shpirt
  I shpirtit gjithsi.
  Pak Un je Ti
  Shum Ti jam Un
  I ndrrs princ
  Q nuk ndalon kurr.

  Marathonomaku im
  I saj marathonomak
  Nj shkndij m sill
  T ndez nj zjarr
  At zjarr olimpik
  Universit altar
  I flijuar Feniks
  Q veten ringjall.

  Marathonomaku im
  Shprnda dit’ e nat
  T vetmen dshmi
  T ndrrs s par
  Ku linda Perndi
  Me Perndeshn n krah.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 29. #20
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  PRSIATJE

  ITAKA E ELLADS SIME

  S’di si m vajti mendja aty ku s’ta pret mendja se mund t t vej ndonjher, kur je duke br frapen.
  Po ja q mendja, e larguar nga vmendja e brjes s frapes, m oi tepr larg n koh dhe hapsir, n Itakn e Penelops, por pa ato mundimet e sajuara nga Perndit pr Odiseun.
  Me sa duket mendja s’do t’ja dij as nga sajimet, as nga t vrtetat, sepse ndrsa t parat i quan produkte t fantazis s saj, t dytat i quan produkte t menuris apo menduris s saj.
  Tani frapeja sht gati, kurse un sa kam mbritur n Itakn e Penelops dhe shikoj mishmashin q po ndodh n pallatin mbretror t Odises.
  Q mos zgjatem me gjra t njohura dhe nga nxnsit e fillores, pasi dhe mendja nuk m oi aq larg pr t’i prsritur ato, po thith njher frapen pr t njomur buzt, ndonse n kt rast buzt jan jasht rolit t tyre dhe po hyj aty ku as Odisea nuk hyri asnjher, pasi s’kish’ interes t hynte.
  Un po hyj n Itakn e Ellads, motrs binjake t Penelops, q edhe pse e merr vesh ardhjen time, vazhdon t end ditn dhe t prish natn plhurn e ndrrave t mia dhe t milionave si un.
  Ndrkoh n pallatin e saj vazhdon i njjti mishmash i oborrtarve, princrve, princeshave, shrbtoreve…
  Meshkujt e etur pr fronin tim dhe t milionave si un, po ma bjn (m mir po flas n vetn time, por nnkuptoni milionat e tjer brenda saj) rrush e kumbulla pasurin q kisha e shtova jo vet me mund e djers, por edhe me gjak plagsh ende t gjakosura.
  Jo, nuk e kam zili Odisen, q pas aq vitesh prfundoi n kraht e Penelops s plakur, por m vjen inat m tepr me Elladn time, q ndryshe nga binjakja e saj, nuk po ma var fare.
  far priste ajo nga mua, t imitoja burrin e motrs s saj n dinakrira dhe trimrira dhe t drgoja bots s Hadit me shigjetn magjike brsit rrush e kumbulla t pasuris sime?
  Po un s’kam qen e s’kam dashur as n ndrr t jem ndonjher Odise.
  Nuk sht faji im q Ellada paska dashur t imitoj binjaken e saj, duke bre e br dekada t tra plhurn, gjoja me pretekstin pr t shtyr pranimin e krkess s princrve pr t zgjedhur njerin prej tyre n vend tim.
  Vrtet nuk kam zotsin e Odises n dinakri e trimri, q n fund t fundit duhet ta pranojm se s’ka qen e gjitha e tij, por kam zotsin njerzore q esht e gjitha e imja pr t nuhatur se dika nuk shkon tek Ellada ime, q edhe pse e kam dashur dhe e dua m tepr se Odisea motrn e saj, me sa duket ajo m ka dashur dhe m do m pak se motra e saj Odisen.

  Vazhdon prtej prsiatjes…

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 24 qershor 2015
  Emri: Pinturicchio,_Return_of_Odysseus.jpg

Shikime: 835

Madhsia: 87.0 KB
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •