Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  JU ERDHT NJ LEGJENDE

  Po ta dinit ju, ah, ju po ta dinit
  iklopin q ju priste m keq se Odisen
  As ndrrs at vend, sdo deshit q ta shihnit
  At parajs t Zotit, q ferr e kan br.

  Ata q na shmtuan e turpruan faqen
  Ata barbar t lindur nga geni i barbaris
  M vjen t ulrij, t ik e t marr malet
  M keq se i kam marr, i endur gjithsis.

  Ju erdht nj legjende me Mujo e Halil
  Nj vendi ku bekimi sht kthyer n mallkim
  Ku lindin ve Baloza, pa Gjergj Elez Alit
  Ku lindin Ballaban, por Sknderbe m slind.

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 4 korrik 2015
  Emri: 11140054_10204718295542909_3253102740952261157_n.jpg

Shikime: 160

Madhsia: 26.6 KB
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 2. 2 antart m posht falenderuan mondishall pr mendimin e shprehur n kt postim:

  dielli1 (27-11-2015),martini1984 (25-12-2015)

 3. #22
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  VETEM TI

  Vetm ti ma ndryshon motin, qoft dhe brenda astit
  Konkurente s’ke as Zotin, profett plcasin
  N livando e kthen shiun, m trbon aroma
  Perndi e kthen njeriun, sa uditet bota.

  Ky njeri pr ty jam un, ti m tepr je
  Sjell pranvern n furtun, errsirs diell
  Shikoj Zotin t menduar, i habitur tepr
  E ndjen veten dorzuar, para seksit femr.

  Dhe pse bri dikur Evn, nga brinj e Adamit
  Nuk e priti at tjetrn, q iu dha Shallvarit
  Dhe kjo tjetra je ve ti, pr mua krijuar
  Perndi mbi Perndi, e padiskutuar.

  Le t shkruajn Homert, Shekspirt m tepr
  Para teje s’ve Helenn, nuk ve as Zhulietn
  Se ti je femra e femrs, q m jep gjithshka
  M knaq me virgjreshn, me kurvn m pas.

  E ve firmn edhe vuln, pas t fundit varg.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 4. #23
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  DUA MOSHEN E VERTETE TE NJEREZIMIT

  Kush tha q jemi n vitin 2015-?
  Gnjejm veten me matjen e kohs
  Kemi ndar moshn ton n dy pjes
  Gnjejm veten me matjen e moshs.

  Un quaj vit t par tjetr vit
  At vit kur u shfaq njeriu i par
  ’lidhje ka t’i nis vitet me nj Krisht
  Duke zbritur para Krishtit mijra shkall?

  ’domethn para Krishtit e pas Krishtit?
  Kush e shpiku kalendarin kaq absurd?
  Dua moshn e vrtet t njerzimit
  Kur u shfaq pr her t par me shpirt e trup.

  S’ka ’m duhen argumentat qesharake
  Me shum zoter, me nj zot apo asnj
  Mosha jone kurr me zotrat s’mund te matet
  As me Krishtin q nuk lindi vitit Nje.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 5. #24
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin


  DBIMI

  Ka koh q ndjej veten t dbuar
  Bile them e kam ndjer qysh n lindje
  Dhe pse molln e Edenit s’kam kafshuar
  Kur t tjer e prtypin gjith shije.

  Jam dbuar nga kjo jet mkatare
  Q m tall e virgjron deri n palc
  Toks ndjehem si n rrjet merimange
  M thith gjakun dhe m vdes qysh n t gjall.

  Ndaj ndjej veten t dbuar nga kjo jet
  Kam ln trupin si kurban pr Perndit
  Kam marr shpirtin si thesarin m t shtrenjt
  T rilind veten time ardhmris.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 6. #25
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin


  TYMOS

  Tymos t fshehtat e pathna
  Sinjale t humbura n eter
  Mbetur ngacmuese shpirtit brenda
  Dhe pse me cigaren i djeg.

  E di q arrijn diku
  Diku pa arritur mbeten udhs
  T fshehtat e fshehura n tym
  Si e ndershmja dshirn e kurvs.

  Tymos t fshehtat e pathna
  Rrfyes mkatesh t pabra.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 7. #26
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  IU DHASHE…

  Njerit sy diellin i dhash, hnn tjetrit sy
  Shikoj botn dit e nat, prmbi botn ty
  Dhe i zgjuar dhe i fjetur, s’i shpton shikimit
  T shikoj veshur dhe xhveshur, deri brenda shpirtit.

  Prap ndjehem i papar, paske kaq t fshehta
  Kjo m bn dashnor t marr, s’m mjafton gjith jeta
  Iu dhash qiellin t dy syve, yjet e pafund
  Vetm ty t shoh mes tyre, brenda teje humb.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  POST-MORTEM

  Qava qarjen e s qars, qesha qeshjen e s qeshurs
  Gjumin ia gjumova nats, zgjimin ia zgjova jets
  Tmerrit ia tmerrova tmerrin, friks ia friksova frikn
  Ferrit ia shtova ferrin, n mendi menda mendinn.

  Pas ksaj e pash botn, bota mua nuk m pa
  Syte e qiellit lot rrodhn, syte e toks rrodhn gjak
  N mes lotsh isha un, isha un n mes gjakut
  Bashk me mua ishin shum, vrar nga dora e qoftlargut.

  Mos na qani, mos na qeshni, jemi lodhur, oh sa lodhur
  T zhgnjyer, oh sa jemi, ndaj po ikim pr t’u lodhur
  Ju vazhdoni, porsi dje, si pardje, nesr, pasnesr
  Dhe pse s’bni dot pa ne, ne me ju s’e duam jetn.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 9. #28
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  SHFAQJE

  Ja q m shfaqet dhe nj tjetr
  Nj tjetr e paprekur realisht
  Mjafton q sht e gjitha femr
  Por jo si ty, sigurisht.

  Ja q i shfaqem nj tjetre
  Nj tjetre realisht i paprekur
  Dhe pse ka gjithshka prej femre
  Tek ty plotsin kam gjetur.

  Ja q i shfaqesh nj tjetri
  Nj tjetri q t prek n imazh
  Sepse je femr prej vrteti
  Prej vrteti ve un ty t kam.

  Ja q nj tjetr t shfaqet
  Nj tjetr q s’e preke kurr
  Un vetm xheloz jam n vargjet
  Jasht vargjesh s’ka tjetr, ve un.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  Kam kenaqesine te njoftoj dashamiresit e prozes sime, se jam vleresuar me Cmimin Letrar "Frang Bardhi" 2015, per prozen e shkurter. Ne linkun me poshte eshte njoftimi ne fjale.

  http://atunispoetry.com/cmimi-letrar-frang-bardhi-2014/
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 11. #30
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  PERMES…

  Prmes teje shikoj qiellin, vetm prmes teje
  Syt e tua pran ma sjellin, pa nj pik reje
  Prmes teje shikoj Hnn, vetm prmes teje
  Ve me ty e shijoj ndrrn dhe pas ndrrs mbetesh.

  Prmes teje ndjeva ndjenjn, vetm prmes teje
  Buzt e tua kur m prekn, m dhan frym jete
  Prmes teje s’e njoh fundin, vetm prmes teje
  Prmes teje rinoj trupin, si ti prmes meje.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 12. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (22-12-2015)

 13. #31
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  ISHTE ENDERR A CFARE ISHTE

  E shndrroj veten djal t ri, ndezur ndjenjash djaloshare
  Shikoj femrat pr karshi, prvlim ndjej n faqe
  Mes dilems hamletiane, kthyer n dilem tjetr
  T prmbahem, mos prmbahem, po a mund ta prmbaj zemrn?

  Ndjej shikimin e nj femre, deprtuar qenies sime
  Esht gjuha e nj zemre, q m fut n drithrime
  E megjithat kam frik apo s’kam besim tek vetja
  S’m ndihmojn as Perndit, sa mistike sht femra.

  I afrohem, m largohet, gjith naze, oh far naze
  Toka ndal e s’rrotullohet, ve ajo ec dhe s’ndalet
  Prap se prap vazhdoj e ndjek dhe pse nuk m plqen ndjekja
  Paska tjetr gravitet, q e paska shpirtit femra.

  M thot, “Jo!” hern e par, un “Po!” lexoj n syt
  Hern tjetr “Jo!” pa fjal, un ndjej Po-n e dyt
  “Jo!” nuk ka her t tret, por ka naze, nazendjellse
  Po e them, sa ka lezet, kur mundohesh prej nj femre.

  Ishte ndrr a far ishte, gjysmndrr sigurisht
  Vjen nj femr gjith finde, m ngul buzt e m’i thith
  Qenkam kthyer ksaj kohe, mbetur vetm djaloshar
  Femra e ndrrs ka dal mode, un vrapoj ndrrs ta kap.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 14. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (25-12-2015)

 15. #32
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  U NDAVA N NDRR

  U ndava n ndrr, u ndava pr nj kurv
  Sinqerisht ju them, e dija t ndershme
  Un i ndershmi, pa kurvruar kurr
  U ndava n ndrr, n ndrrn e tmerrshme.

  Mos m krkoni arsyen e ndarjes
  Krkojani ndrrs, ndrrs pa arsye
  Un di vetm kaq, iu ngjita kurvares
  E dija t ndershme, t virgjr sa s’thuhet.

  M mendi kurvarja, me nazet e saj
  Dits m onte n mbi 70 ezma
  T shuaja etjen, asnj ezme s’m la
  Veten ngushlloja, “Kshtu sht’ e ndershmja”

  Por nats, ah nats, vetmuar m linte
  Asnj ngushllim s’i gjeja dot vetes
  N ezmn e saj, e ndershmja ime
  S’la mashkull n kmb, pa ia shuar etjen.

  M shptoi nga ndrra, femra e jets
  Me burimin kristal, q s’e ka asnj tjetr.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 16. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  martini1984 (29-12-2015)

 17. #33
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  DASHURUAR N DO FORM T MATERIES

  Fundviti m afron drejt teje
  Pr nj tjetr fillim t pafundshm
  Ndaj them se nuk ka fund jete
  Dhe n ka, ai sht i padukshm.

  I padukshm ndr shpirtra dashuruar
  Ku trupat luajn loj metamorfoze
  Dhe aty ku nj dit t skeletuar
  Do m gjejn mua dashnor me ty dashnore.

  Ndodhur kshtu n dy bot paralele
  Ja, njlloj, n dy gjendje si dhe sot
  Dashuruar n do form t materies
  N dy shpirtra q t ndar s’rrojn dot.

  Ndaj ti mbetesh si nj qendr universi
  Ku afrohem por asnjhere s’t arrij
  Nuk e di ku sht qendra prej vrteti
  Dhe nuk dua asnjher q ta di.

  Sepse ndjehem brenda qendrs do afrimi
  Sjell dhurat nga Babagjyshi do fund viti.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 18. #34
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  SHPIRTBABAGJYSHI

  Fundvitit takoj shpirtrat e ikur
  Dhe ik me ta, ikjes s pa ardhur
  Bots s tyre, ku vitet jan fikur
  Si Diell perndimi i plakur.

  Ikjes s paardhur bie bor kujtimesh
  Bor kujtimesh, njerz bore formuar
  Kjo bot shpirtrash, Babagjysh vishet
  Lodrat e fminis, m sjell ngarkuar.

  Ja treni af-uf, me vete m merr
  Mua trenistin, t vetmin udhtar
  Bots rrotulluar, n t’pafundmin univers
  Universit t dhoms, pran vatrs me zjarr.

  Ja nj trumpet, frymn time ma sjell
  Frymn e pastr, si do frym fmije
  Bretkoca jeshile, nj tango krcen
  Arushi daulles, me putrat i bie.

  Pastaj, far t’ju them, magjia pastaj
  Ngarkuar dhe mua, mes lodrash n thes
  ShpirtBabagjyshi, bashk me lodrat m ndan
  Fminin fundvitit, dhurat ma jep.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 19. #35
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  I VETMUAR

  I vetmuar n mes njerzve t vetmuar
  T vetmuar mes vetvetes plastelin
  E ndjej veten largsisht si nj i huaj
  I ngujuar brenda kulls s vetmis.

  Prreth kulls i rrethuar nga vetmia
  M e tmerrshmja ushtri e njerzimit
  Nuk m ndahet qysh n astin kur u linda
  Ksaj bote kthyer kull e ngujimit.

  UTOPIA

  Hipur trenit utopik t ekzistencs
  Npr shina paralelesh, meridiansh
  Udhtoj utopis t s vrtets
  Drejt stacionesh ku m presin kanibalt.

  I ndjej kmbt t munguar trupit tim
  Koks sime e ndjej trupin t munguar
  Esht e kot, as pr kokn s’ka shptim
  Vetm shpirtin e ndjej vetes t shptuar.

  Vazhdoj udhn ksaj bote i mohuar.

  @Edmond Shallvari
  Ndryshuar pr her t fundit nga mondishall : 08-01-2016 m 11:44
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 20. #36
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin  ME SHIUN

  Me shiun kam kontrat t pafundme
  Fillimin e kontrats mend se mbaj
  E veanta sht se nuk ka kushte
  Sepse pafundsia kushte ska.

  Ndaj bjm njeri-tjetrit mendurira
  Lejuar njeri-tjetrit pa kufij
  Njlloj si ska kufij vet dashuria
  Me shiun jetoj gein mendurisht.

  I xhvishem lakuriq prtej lkurs
  E ndjej prtej lkurs thellsisht
  Mes shiut ndjehem kurv e shkuar kurvs
  Dhe gei e shkuar geit njkohsisht.

  Rrall prdor adrn profilaktikisht.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 21. #37
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  S PRAPTHI

  E vesha kmishn s prapthi
  S prapthi e vura gravatn
  E majta e pantallons vajti
  Kmbs ku fut t djathtn.

  E vura s prapthi kapeln
  Orn s prapthi kurdisa
  T fundit kpuct mbetn
  E pamundur s prapthi t’i vishja.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 22. #38
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  M vjen keq

  S’m vjen keq se ku do vete
  M vjen keq se ’do le pas
  Nse trupin tret do vdekje
  Shpirtin s’e tret asnj varr.

  Dhe ky shpirt ln pa tretur
  Prap do vuaj si m par
  S’m vjen keq pr trupin e tretur
  Por pr shpirtin mbetur gjall.

  Si do rroj kshtu i vdekur?
  Si do vdes kshtu i gjall?
  M vjen keq pr shpirt’n e mbetur
  As pr ferr, as pr parajs.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 23. #39
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  * * *

  Kur shkruaj pr ty,
  pena m kthehet n penel piktori.
  do grm e fjal przjerje bojrash,
  ku ndjenja nga esenca e ngjyrave shprthen.
  Papritur poezia kornizohet,
  n pikturn akuarel t shpirtit femr.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 24. #40
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime

  Pr: Nj dit do ndjek diellin

  Ku sht ai diell?

  Dielli m ngjan me ajzberg qiellor
  Rrezet zgjaton si stalagmite kozmike
  Antarktids s universit shpirtin tim e fton
  Mbi mua pikon t ngrirat vite.

  Ku sht ai diell i zjarrit t shpirtit?
  Ku sht ajo drit e shpirtit t zjarrt?
  N linda t rroj ve stinn e dimrit
  T paktn t vdes nj ast t behart.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •