Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Sistemi yne djellor

  Sistemi yne planetar
  2011-07-18 nė orėn 4:49.MD
  Sistemi yne djellor
  Djelli yne
  Ylli i vetem ne sistemin tone djellor eshte djelli.
  Distanca e djellit nga planeti jon: 147-152 Mio km
  Madhėsia/Diametri: 1.390.000 km
  gjithsejt numri planeteve: 9 + Asteroidengürtel
  rrotullimi (Rotacioni): 25-36 dite toke

  Planetet e sistemit ton diellor

  Planeti Merkur
  Distanga e merkurit nga djelli: 46-70 Mio km
  Distanca e merkurit nga planeti jon: 80-220 Mio km
  Madhėsia/diametri: 4.878 km
  numri i hanave: 0
  Kohezgjatja e rrotullimit rreth djellit: 88 dite te planetit toke
  rrotullimi (Rotacioni): 58,65 dite toke

  Planeti Vener
  Largesia nga djelli : 107,5-108,9 Mio km
  Largesia nga toka: 38,3-260,9 Mio km
  Madhėsia/diametri: 12.103,6 km
  numri i hanave: 0
  kohezgjatja e rrotullimit rreth djellit: 224,7 dite te tokes
  rrotullimi (Rotacioni): : 243 dite

  Toka
  Largesia nga djelli : 147-152 Mio km
  Madhėsia/diametri: 12.765,28 km
  numri i hanave: 1
  kohezgjatja e rrotullimit rreth djellit: 365 dite toke
  rrotullimi(Rotation): 23 ore e 45 min

  hane e tokes
  Largesia nga toka
  kohezgjatja e rrotullimit rreth tokes

  Hana
  384.400 km 3.476 km 27 dite
  8 ore


  Marsi
  Largesia nga djelli : 206,7-249,2 Mio km
  Largesia nga toka: 45,5-401,3 Mio km
  Madhėsia/diametri: 6.794,4 km
  numri i hanave: 2
  kohezgjatja e rrotullimit rreth djellit: 687 dite toke
  rrotullimi (Rotation): 24 h 37 min
  henat e planetit Mars

  Fobosi dhe Daimosi kane pamje te c'rregulluar.


  Fobosi 9000 km 11 km ?

  Daimosi 23000 km 6 km ?

  Planeti Jupiter

  Largesia nga djelli : 740-815 Mio km
  Largesia nga toka: 588-967 Mio km
  Madhėsia/diametri: 142.984 km
  numri i hanave: 16 dhe sistemi unazor
  zgjatja e rrotullimit rreth djellit: 11 vite e 316 Tage
  rrotullimi (Rotation): 9 h 55 min
  Hanat e planetit Jupiter


  Metis 127.969 km 40 km 7 h
  4 min

  Adrastea 128.971 km 12 x 10 x 7 km 7 h
  9 min

  Amalthea 181.300 km 135 x 84 x 75 km 11 h
  57 min

  Thebe 221.859 km 55 x 45 km 16 h
  11 min


  Io
  421.600 km 3.630 km 1 dit
  18 h
  27 min

  Europa
  670.900 km 3.138 km 3 dite
  13 h
  14 min

  Ganymed
  1.070.000 km 5.268 km 7 dite
  3 h
  42 min

  Callisto
  1.883.000 km 4.806 km 16 dite
  16 h
  32 min

  Leda 11.094.000 km 16 km 7muaj
  25 dite

  Himalia 11.480.000 km 186 km 8 muaj
  7 dite

  Lysithia 11.720.000 km 36 km 8 muaj
  15 dite

  Elara 11.737.000 km 76 km 8 muaj
  16 dite

  Ananke 21.200.000 km 30 km 1 vit
  8 muaj

  Carme 22.600.000 km 40 km 1 vit
  10 muaj

  Pasiphae 23.500.000 km 50 km 2 vite
  5 dite

  Sinope 23.700.000 km 36 km 2 vite
  28 dite

  Planeti Satun

  Esht Planeti i vetem i sistemit djellor qe reflekton shendritje sistemi tija unazor.

  Hanat e planetit satun;

  Titan madhesia e kesaj hane eshte sa gjithe hanat me i be komplet.
  Jan te zbuluara 18 Hana te planetit Saturn .

  Pan 133.583 km 20 km 13 ore
  48 min

  Atlas 138.000 km 28 km 14 ore
  27 min

  Prometheus 139.350 km 145x85x62 km 14 h
  43 min

  Pandora 141.700 km 57x42x31 km 15 ore
  5 min

  Epimetheus 151.422 km 114x108x98 km 16 h
  39½ min

  Janus 151.472 km 196x192x150 km 16 h
  39 min

  Mimas
  185.520 km 392 km 22h
  37 min

  Enceladus
  238.020 km 498 km 1 dit
  9 h

  Tethys
  294.660 km 1.060 km 1 dit
  21 h
  18 min

  Telesto 294.660 km 34x20x36 km 1 dit
  21 h
  18 min

  Calypso 295.660 km 34x22x22 km 1 dit
  21 h
  18 min

  Dione
  377.400 km 1.120 km 2 dite
  17 h
  41 min
  Helene 377.400 km 36x32x30 km 2 dite
  17 h
  41 min

  Rhea
  527.040 km 1.530 km 4 dite
  12 h
  25 min

  Titan
  1.222.000 km 5.150 km 15 dite
  22 h
  54 min

  Hyperion 1.481.100 km 410x260x220 km 21 dit
  6 h
  38 min

  Iapetus
  3.561.300 km 1.460 km 2 muaj
  18 dite
  12 h

  Phoebe 12.952.000 km 220 km ?

  Planeti Uran
  largsia nga djelli: 2.735-3.005 Mio km
  largsia nga toka: 2.590-3.160 Mio km
  Madhėsia/diametri: 51.200 km
  Hanat e uranit jane 17 ka dhe sistem unazor
  harkimi rreth djellit kohezgjattja: 84 vite e 3 dite
  rrethrrotullimi (Rotation): 17 h 54 min

  hanat e planetit Uran

  Cordelia 49.752 km 26 km 8 h
  2 min

  Ophelia 53.764 km 32 km 9 h
  2 min

  Bianca 59.165 km 44 km 10 h
  25 min

  Cressida 61.777 km 66 km 11 h
  7 min

  Dresdemona 62.659 km 58 km 11 h
  22 min

  Juliet 64.358 km 84 km 11 h
  50 min

  Portia 66.097 km 110 km 12 h
  19 min

  Rosalind 69.927 km 54 km 13 h
  24 min

  Belinda 75.255 km 68 km 14 h
  58 min

  Puck 86.004 km 154 km 18 h
  17 min


  Miranda 129.800 km 474 km 1 dit
  9 h
  54 min

  Ariel 191.200 km 1.160 km 2 dite
  12 h
  18 min

  Umbriel 266.000 km 1.169 km 4 dite
  3 h
  27 min

  Titania 435.800 km 1.578 km 8 dite
  16 h
  56 min

  Oberon 582.600 km 1.523 km 13 dite
  11 h
  6 min

  Caliban 5.700.000 km 80 km 1 vit
  1 muaj

  Sycorax 5.600.000 km 160 km 1 vit
  1muaj

  Planeti Neptun
  largsia nga djelli: 4.456-4.537 Mio km
  largsia nga toka: 4.304-4.688 Mio km
  diametrir: 49.532 km
  kohezgjatja rrotullimit rreth djellit: 165 vite e 5 muaj
  rrotullimi (Rotation): 18 h 12 Minuten


  Neptuni ka 8 hana.

  Naidad 48.227 km 58 km 7 h
  3 min

  Thalassa 50.075 km 80 km 7 h
  28 min

  Despina 52.526 km 148 km 8 h
  1 min

  Galatea 61.953 km 158 km 10 h
  17 minu

  Larissa 73.548 km 193 km 13 h
  18 min

  Proteus 117.647 km 418 km 1 dit
  2 h
  56 min

  Triton
  354.760 km 2.705 km 5 dite
  21 h
  2 min

  Nereid 1,3 - 9,6 Mio km 340 km 11muaj
  25 dite
  13 h

  Planeti Pluto
  largsia nga djelli: 4.425-7.375 Mio km
  largsia nga toka: 4.275-7.525 Mio km
  diametri: 2.274 km

  rrotullimi rreth djellit zgjat: 251 vite e 10 muaj
  rrrotullimi(Rotation): 6 dite 9 h

  hana e planetit Pluto eshte Charon

  Charon 19.405 km 1.172 km 6 dite
  9 h
  17 min

 2. #2

  Pėr: Sistemi yne djellor

  https://imageshack.com/i/ey3e0hkVj
  Monedh sumere ku kjart dallon sistemi yne djellor.
  https://imageshack.com/i/idF3s9Loj
  Sistemi une djellor njeherit sistemi yn numerik prej 1 deri ne 10 paraqitja e teoremes se pitagores ne sistemin tone numerik .Nese i radhisim ne kte form dhe shkruajm vetem numrat e kendeve na del nje shume komplete shume e rendesishme e cila simbolizon 4 vite numruar ne dite 1461.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemajl Gashi : 01-06-2015 mė 19:58

 3. #3

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •