Lkura e bio-printuar ka qen n sken tashm e disa koh, por kompania e kozmetiks L’Oreal sht duke shpresuar pr nj teknik t re.
Kompania franceze sapo ka njoftuar se sht duke bashkpunuar me Organovo, nj kompani e cila bn printime 3D t indeve t njeriut, pr t printuar kshtu lkur t ngjashme me at t njerzve.

Ky sht nj hap i ardhshm interesant dhe mjaft logjik pr teknologjin, e cila tashm sht duke u hulumtuar pr prdorim n njerz. Kjo teknik e re mund t trajtoj lkura t djegura apo t prdoret n kirurgjin rindrtuese, transmeton Lajmi.net.

Ky do t jet aplikimi i par n industrin e bukuris, than kompanit n nj deklarat t prbashkt.

Dekada m par, L’Oreal filloi eksplorimin e nj teknologjie t lkurs e cila u prdor s pari n kafsh me prdorimin e mostrave t lkurs njerzore.

Teknika e tanishme prfshin inkubatimin e lkurs njerzore – q merret nga lkura e njerzve t cilt e dhurojn at pr procedura t kirurgjis plastike – dhe rritjen e qelizave t reja nga ajo.
lajmi.net