Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2015
    Postime
    3

    Smile Recete per akullore te viteve 90

    Pershendetje,
    Ju lutem po mundohem te kerkoj nje recete per akullore e bere vete si ne vitet 80 ose 90. E mbaj mend nena ime e bente akulloren dhe e vendoste ne tabaka kubike akulli (ice cube trays) dhe e mbaj mend kishte nje shije te mrekullueshme qe nuk e harroj dot! Puna eshte se gjyshja ime nuk e mban mend receten po nese ka ndonje qe mund te mbaje mend dhe qe e di receten, do ja ju di per faleminderit!

  2. #2
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Eh, ato te kohes se Enverit ishin Akullore. Keto te sotmet me qumesht, luleshtrydhe, ēokollate, manaferr, kiwi, banana etj nuk bejne fare lol

    E thjeshte fare.

    Miell qumshti te perzier me uje, rrihe mire e mire dhe ngrije. Te befte mire !!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2015
    Postime
    3

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Tamam llaf. Ato akullore kishin shum lezet, tani i ka ikur shija fare akulloreve.
    Flmn shum per pergjigjen tende. Do e provoj sa me shpejt!!

  4. #4
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Yeah ajo akullorja ka qene akullore shtepia sipas Evgjenise.

    Per 1 lt qumesht duheshin:
    7-8 luge gjelle sheqer
    4 kokrra veze
    2 luge gjelle niseshte (po nuk gjete perdor miell...lol...kjo eshte e bukura)
    2-3 luge gjelle arra ose bajame te pjekur (po spate ska prob)
    pak vanilje ose esence limoni
    1 luge gjelle gjalpe

    Ne fund nqs do nga 1 luge kafe recel per porcion.

    Perg: Valo qumeshtin, hidhi gjalpin brenda dhe lere te ftohet ngadale. Ne nje ene tjeter rreh vezet me sheqerin dhe i shton niseshtene. Kesaj mase i shton qumeshtin e ngrohte dhe i jep te gjithes edhe nje vale se bashku qe te trashet. E heq nga zjarri dhe i hedh bajamet ose arrat si edhe vaniljen. Lere te ftohet dhe hidhe ne forma per ta futur te akulli etj etj... nese do ne fund fare porcioneve i hedh 1 luge recel.

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Force-Intruder pėr postimin:

    xfiles (26-05-2015)

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Yeah ajo akullorja ka qene akullore shtepia sipas Evgjenise.

    Per 1 lt qumesht duheshin:
    7-8 luge gjelle sheqer
    4 kokrra veze
    2 luge gjelle niseshte (po nuk gjete perdor miell...lol...kjo eshte e bukura)
    2-3 luge gjelle arra ose bajame te pjekur (po spate ska prob)
    pak vanilje ose esence limoni
    1 luge gjelle gjalpe

    Ne fund nqs do nga 1 luge kafe recel per porcion.

    Perg: Valo qumeshtin, hidhi gjalpin brenda dhe lere te ftohet ngadale. Ne nje ene tjeter rreh vezet me sheqerin dhe i shton niseshtene. Kesaj mase i shton qumeshtin e ngrohte dhe i jep te gjithes edhe nje vale se bashku qe te trashet. E heq nga zjarri dhe i hedh bajamet ose arrat si edhe vaniljen. Lere te ftohet dhe hidhe ne forma per ta futur te akulli etj etj... nese do ne fund fare porcioneve i hedh 1 luge recel.
    1 luge recel perzier me kafe ? Apo ka kafe te bere recel ?
    Po e pate dhene receten gabim, jazek te qofte se sa te shkoj ne darke ne shtepi kete do bej.

  7. #6
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    do e provoj edhe une, e nese me del mire do sjell edhe nje foto. faleminderit per receten Force-Intruder

  8. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2015
    Postime
    3

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Shum flmn Force-intruder per postimin tuaj. Do mundohem ta provoj dhe receten tende!
    Wrangler tha ne postim qe duhet miell qumeshti po as e kam idene se ku gjendet miell qumeshti. Ne ketej nga Amerika kemi qumesht pluhur qe i hedhim kafese amerikane por e provova me te dhe nuk doli njesoj. Do kemi patur ne ndonje gje tjeter andej nga Shqiperia mesa duket.

  9. #8
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    ja dhe akullorja qe bera une :-p nga shija ne fakt duket me shume si puding i kallkanosur :-D por nuk eshte dhe aq e keqe... une e bera mbreme dhe e lashe gjithe naten ne freezer, keshilloj ta hiqni nga freezeri dhe ta lini ne frigoriferin normal 1 ose 2 ore para se ta konsumoni. une ndoshta e ekzagjerova pak me vaniljen qe e ka "velur" pak shijen e akullores, dhe perdora sheqer te zi (kallami) ne vend te sheqerit normal. para se ta ftohja i shtova mases ca lajthi te bluara, dhe siper si dekorim i shtova ca arra dhe nje qershi sic e shihni ne foto...





    dhe ne forme truri :-p



    nese eshte me e mire akullorja e bere ne shtepi apo ajo artizanale e dyqanit? ajo artizanale e dyqanit, pa dyshim per mua. por kete e provova thjesht per kuriozitet :-)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 04-06-2015 mė 09:26

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    ja dhe akullorja qe bera une :-p nga shija ne fakt duket me shume si puding i kallkanosur :-D por nuk eshte dhe aq e keqe... une e bera mbreme dhe e lashe gjithe naten ne freezer, keshilloj ta hiqni nga freezeri dhe ta lini ne frigoriferin normal 1 ose 2 ore para se ta konsumoni. une ndoshta e ekzagjerova pak me vaniljen qe e ka "velur" pak shijen e akullores, dhe perdora sheqer te zi (kallami) ne vend te sheqerit normal. para se ta ftohja i shtova mases ca lajthi te bluara, dhe siper si dekorim i shtova ca arra dhe nje qershi sic e shihni ne foto...





    dhe ne forme truri :-p



    nese eshte me e mire akullorja e bere ne shtepi apo ajo artizanale e dyqanit? ajo artizanale e dyqanit, pa dyshim per mua. por kete e provova thjesht per kuriozitet :-)
    Ke pasur ftohesin jashte pune....lol
    Apo ke bo muhalebi
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  11. #10
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
    Ke pasur ftohesin jashte pune....lol
    Apo ke bo muhalebi
    Frigoriferi punon mire, eshte i ri pak muaj ka qe e kam blere.. Dyshoj se eshte me shume e dyta qe thua. Nejse, une e provova njehere

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Pėr: Recete per akullore te viteve 90

    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Frigoriferi punon mire, eshte i ri pak muaj ka qe e kam blere.. Dyshoj se eshte me shume e dyta qe thua. Nejse, une e provova njehere
    Mire bere,te ka pelqyer...no problem.
    Bashke jemi quit!
    Ah ca do ti....por nejse!
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •