Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2015
  Postime
  3

  Smile Recete per akullore te viteve 90

  Pershendetje,
  Ju lutem po mundohem te kerkoj nje recete per akullore e bere vete si ne vitet 80 ose 90. E mbaj mend nena ime e bente akulloren dhe e vendoste ne tabaka kubike akulli (ice cube trays) dhe e mbaj mend kishte nje shije te mrekullueshme qe nuk e harroj dot! Puna eshte se gjyshja ime nuk e mban mend receten po nese ka ndonje qe mund te mbaje mend dhe qe e di receten, do ja ju di per faleminderit!

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Eh, ato te kohes se Enverit ishin Akullore. Keto te sotmet me qumesht, luleshtrydhe, ēokollate, manaferr, kiwi, banana etj nuk bejne fare lol

  E thjeshte fare.

  Miell qumshti te perzier me uje, rrihe mire e mire dhe ngrije. Te befte mire !!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2015
  Postime
  3

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Tamam llaf. Ato akullore kishin shum lezet, tani i ka ikur shija fare akulloreve.
  Flmn shum per pergjigjen tende. Do e provoj sa me shpejt!!

 4. #4
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  4,911

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Yeah ajo akullorja ka qene akullore shtepia sipas Evgjenise.

  Per 1 lt qumesht duheshin:
  7-8 luge gjelle sheqer
  4 kokrra veze
  2 luge gjelle niseshte (po nuk gjete perdor miell...lol...kjo eshte e bukura)
  2-3 luge gjelle arra ose bajame te pjekur (po spate ska prob)
  pak vanilje ose esence limoni
  1 luge gjelle gjalpe

  Ne fund nqs do nga 1 luge kafe recel per porcion.

  Perg: Valo qumeshtin, hidhi gjalpin brenda dhe lere te ftohet ngadale. Ne nje ene tjeter rreh vezet me sheqerin dhe i shton niseshtene. Kesaj mase i shton qumeshtin e ngrohte dhe i jep te gjithes edhe nje vale se bashku qe te trashet. E heq nga zjarri dhe i hedh bajamet ose arrat si edhe vaniljen. Lere te ftohet dhe hidhe ne forma per ta futur te akulli etj etj... nese do ne fund fare porcioneve i hedh 1 luge recel.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Force-Intruder pėr postimin:

  xfiles (26-05-2015)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  26
  Postime
  620

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Yeah ajo akullorja ka qene akullore shtepia sipas Evgjenise.

  Per 1 lt qumesht duheshin:
  7-8 luge gjelle sheqer
  4 kokrra veze
  2 luge gjelle niseshte (po nuk gjete perdor miell...lol...kjo eshte e bukura)
  2-3 luge gjelle arra ose bajame te pjekur (po spate ska prob)
  pak vanilje ose esence limoni
  1 luge gjelle gjalpe

  Ne fund nqs do nga 1 luge kafe recel per porcion.

  Perg: Valo qumeshtin, hidhi gjalpin brenda dhe lere te ftohet ngadale. Ne nje ene tjeter rreh vezet me sheqerin dhe i shton niseshtene. Kesaj mase i shton qumeshtin e ngrohte dhe i jep te gjithes edhe nje vale se bashku qe te trashet. E heq nga zjarri dhe i hedh bajamet ose arrat si edhe vaniljen. Lere te ftohet dhe hidhe ne forma per ta futur te akulli etj etj... nese do ne fund fare porcioneve i hedh 1 luge recel.
  1 luge recel perzier me kafe ? Apo ka kafe te bere recel ?
  Po e pate dhene receten gabim, jazek te qofte se sa te shkoj ne darke ne shtepi kete do bej.

 7. #6
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  do e provoj edhe une, e nese me del mire do sjell edhe nje foto. faleminderit per receten Force-Intruder

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2015
  Postime
  3

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Shum flmn Force-intruder per postimin tuaj. Do mundohem ta provoj dhe receten tende!
  Wrangler tha ne postim qe duhet miell qumeshti po as e kam idene se ku gjendet miell qumeshti. Ne ketej nga Amerika kemi qumesht pluhur qe i hedhim kafese amerikane por e provova me te dhe nuk doli njesoj. Do kemi patur ne ndonje gje tjeter andej nga Shqiperia mesa duket.

 9. #8
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  ja dhe akullorja qe bera une :-p nga shija ne fakt duket me shume si puding i kallkanosur :-D por nuk eshte dhe aq e keqe... une e bera mbreme dhe e lashe gjithe naten ne freezer, keshilloj ta hiqni nga freezeri dhe ta lini ne frigoriferin normal 1 ose 2 ore para se ta konsumoni. une ndoshta e ekzagjerova pak me vaniljen qe e ka "velur" pak shijen e akullores, dhe perdora sheqer te zi (kallami) ne vend te sheqerit normal. para se ta ftohja i shtova mases ca lajthi te bluara, dhe siper si dekorim i shtova ca arra dhe nje qershi sic e shihni ne foto...

  dhe ne forme truri :-p  nese eshte me e mire akullorja e bere ne shtepi apo ajo artizanale e dyqanit? ajo artizanale e dyqanit, pa dyshim per mua. por kete e provova thjesht per kuriozitet :-)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 04-06-2015 mė 09:26

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  ja dhe akullorja qe bera une :-p nga shija ne fakt duket me shume si puding i kallkanosur :-D por nuk eshte dhe aq e keqe... une e bera mbreme dhe e lashe gjithe naten ne freezer, keshilloj ta hiqni nga freezeri dhe ta lini ne frigoriferin normal 1 ose 2 ore para se ta konsumoni. une ndoshta e ekzagjerova pak me vaniljen qe e ka "velur" pak shijen e akullores, dhe perdora sheqer te zi (kallami) ne vend te sheqerit normal. para se ta ftohja i shtova mases ca lajthi te bluara, dhe siper si dekorim i shtova ca arra dhe nje qershi sic e shihni ne foto...

  dhe ne forme truri :-p  nese eshte me e mire akullorja e bere ne shtepi apo ajo artizanale e dyqanit? ajo artizanale e dyqanit, pa dyshim per mua. por kete e provova thjesht per kuriozitet :-)
  Ke pasur ftohesin jashte pune....lol
  Apo ke bo muhalebi
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 11. #10
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
  Ke pasur ftohesin jashte pune....lol
  Apo ke bo muhalebi
  Frigoriferi punon mire, eshte i ri pak muaj ka qe e kam blere.. Dyshoj se eshte me shume e dyta qe thua. Nejse, une e provova njehere

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pėr: Recete per akullore te viteve 90

  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  Frigoriferi punon mire, eshte i ri pak muaj ka qe e kam blere.. Dyshoj se eshte me shume e dyta qe thua. Nejse, une e provova njehere
  Mire bere,te ka pelqyer...no problem.
  Bashke jemi quit!
  Ah ca do ti....por nejse!
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •