Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime nė 64 postime

  Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Ketu kemi nje harte te vitit 1355 dhe Shqiperia gjendet nen sundimin e Car Dushanit. Isha kurioz te dija nese u ēliruam nga nje pushtues mizor dhe u pushtuam po nga nje pushtues mizor, apo ishim mire dhe u beme keq apo ishim keq dhe u beme me mire pas pushtimit osman.?!

  Faleminderit per pergjigjet.


  Emri: 11295737_10205738043106781_2818455124062950877_n.jpg

Shikime: 1096

Madhėsia: 93.3 KB

 2. #2
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Perandoria serbe ra pėrpara pushtimit otoman, pushtimet e para otomane nė tokat e sotme shqiptare datojnė gjysėm dekade pas vdekjes sė car Dushanit; megjithėse pėrveē Balshės sė II-tė qė u pėrball me otomanėt aksidentalisht nė Savėr, zotėrit e tjerė lokalė u nėnshtruan pa luftė realitetit tė ri otoman nė Ballkan. Pra territoret nė fjalė ishin tė vetėadministruara nga arbėr etnikė pėrpara pushtimeve otomane, vetė pushtimi serb nuk qe i mirėfilltė, e si i tillė edhe sundimi serb qe pothuajse inekzistent. Qytetet e kohės ishin tė vetėadministruara me statutet e tyre qytetare e gėzonin autonomi tepėr tė zgjeruar nga perandori serb. E shprehur mė thjeshtė, qyteti ndėrronte zotin e tij sundues nė bazė tė interesave, tė lidhura ngushtė me haraēin, sigurimin e rrugve pėr karvanet tregtare, luftėn ndaj kontrabandės e hapsirėn e autonomisė qė i ofrohej, ndaj luanin tėrė kohės mes Venedikut, carit serb, zotėrve lokalė e nė fund otomanėve. Sigurisht qė pėr mizori nuk mund tė flasim, armiqsitė nacionale lindėn tepėr vonė.
  relata refero

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Otomanet e suduan kete pjese te ballkanit qė mė parė ishte nėn administrimin tatimor bizantin i cili kaloi nė atė osman qė nga viti 1362 pas nji betejes sė parė afėr Nishit, pra spahinjėt otoman mblidhnin taksat kudo nė ballkan, serbeve, bosnjakve e tė gjithve njashtu siē ua mblidhte bizanti por nga mosaftźsia e tyre frenat ua dorzuan otomanve, si psh. sot greqia spo mundet me mbajtur veten duhet ose rusi ose dikush tjeter ta dirigjije dhe ato taksa do shkojne ne xhep te Putinit nja 80 miliard..! shumė e thjeshtė ėshtė kronologjia otomane..
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Na ēliruan per 500 vjet. Eshte si puna e Enverit qe na la te lire per 40 vjet.( Nuk na futi te gjithe neper burgje,kishte edhe njerez neper kampe internimi dhe njerez qe leviznin me kembe.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Kreksi (29-06-2015)

 6. #5
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Na perdhunuan per 500 vjet. Na shnderruan e shperfytyruan per 500 vjet. Na e mbushen kete toke me kopila e hibride qe i gjejme gjithandej tani. Na lane mbrapa, na mohuan gjuhen, kulturen, traditat e na mbushen token me shallvare, tespihe, minare e parazite. Deri sa te kem fryme mbi kete toke do i mallkoj deri ne rrenje ata kerma qe na bene gjemen. Mos u befshin ndonjehere si rrace e u shofshin ashtu sic shkaterruan kultura te tera. Pjelle e ndyre aziatike.

 7. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Darius pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  jarigas (01-07-2015),Kreksi (29-06-2015)

 8. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  ...se osmanet na"cliruan",po sjell per juve nje shkrim autentik nga Prelatet e medhenj ARBEROR qe komunikonin me RRomen dhe Europen, Ndre Bogdani,MARK SKURA etj:

  Ndre bogdani ne vjetin e Krishtit 1656 u emrua Arqiipekshv nga Papa Aleksandri VII,per Shkupin,Ohrin dhe Prizerenin.Aj(qe ndjese past)pati shume letra_relacione me Romen ku trergonte mizorite osmane mbi popullsine vendore Arberore.Nder te tjera ne nje relacion me Romen thoteemi ne tetor te vitit 1689,Katedrala e SHEN PRENES u shnderrua ne xhami nga turqit dhunes.Ata dogjen Shkupin dhe pjesa dermuese e popullit eshte detyruar te ikin malevet.Qyteti eshte i teri nen rrethim. etj etj...

  ...Ne vjetin e Krishtit 1640 Arqipekshvi i Durresit Mark Skura ne nje leter drejtuar RRomes shkruanurqit osman rrethuan edhe njehere Krujen,dogjen e perndjeken popullsine,neper secilen Kishe dogjen dhe shkaterruan libra e gjesende me vlere.Shumica e popullsise mori malet...

  ...Ne vjetin e KRISHTIT 1648 Shtjefen Gaspri ne nje relacion me RRomen nder te tjera shkruanuke kaluar Zonen e hasit takova Don GERGUR MAZREKUN,Aj kishte nje Kishe ne mal ku e kishte kthyer ne shkolle,Aty Gerguri mesonte te rinjt shkrim lexim,veprimtarija e Tij ishte e palodhshme.Mesova qe Don Gerguri kishte doktorruar ne Rome.Pasi u ndava me Te i thash te me vizitonte ndonje dite ne Prizeren.Pas pak kohesh Aj erdhi ne Prizeren dhe me beri me dije qe turqit ne nje ekspedite kishin djegur fshatra te tera,se popullsija e farfer kishte marr malet e Pashtrikut....

  ..Se turqit jane"clironjes"tregohet me se miri nga shkrimtaret tane te kohes se pushtimit te eger dhe barbar osman:

  ...Arbereshet e debuar dhenshem nga osmanet kendojne edhe sot kengen oj e bukura More,si te lash e me s'te pash....
  ...pastaj ZEF SEREMBE duke pare popullsine Arbereshe qe ende frymonte(dhe frymon akoma)kendoj:
  Arberija matan detit na kujton
  se ne te huaj jemi te'k ky dhe
  sa vjet shkuan e zemra nuk harron,
  se ne turku na la pa Memedhe...

  Nje Rilindas tjeter nga mllefi kendon,
  O Perendi,kur bere derr e arin
  c'deshe qe bere turqin...  ...ja kush ishin turqit"clirues"te disa hoxhallareve dhe"doktorreve"te nates te diteve tona...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dielli1 : 23-06-2015 mė 11:47

 9. #7
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,172
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Turr-qit gati na turqizuan..., po te mos ishin shqiptaret qe jetonin ne mergim...
  as nuk do tu fliste me per Shqiperi dhe flamur.
  Tek neve u ndalonte te perkujtohej rraca, identieti , besa, flamuri, historia, heronjte, gjuha, etj.
  Fale atyre qe merguan, neve sot kemi mundesine te rikujtojme te shkuaren, heronjt, identitetin!
  Eshte e trishtueshme ta pranosh, por kete ben turr-qit... na ndaluan te jemi shqiptar. Kaq!
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar arbereshi_niko pėr postimin:

  Kreksi (29-06-2015)

 11. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Niko, pergjigjie e saket, por, sikur mos t'ishte..sikur mos t'ishte..kjo "ndalesa" ndoshta ne do veteshkriheshim, por sikur mos te ishin Rilindasit qė ngriten figuren e Skenderbeut lartė dhe ringjalllen shqiptarizmin besoj se veshtire sotketu ne forum qe do ta kuptonimnjeri tjetrn vetem po, me google traslator..shendet!
  Nk e di se sa iu kemi borxh Rilindasve, meritojne diku ne shkrepat e larta tė Shqiperise aty tek Kruja jane do shpatije, t'iu ngriten te gjith atyre burrave rilindas njė monment nė shkėmbė si ai atje atyre presidente amerikane ne malin R...shori apo si harrova emrin..
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #9
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Fshiva nje nga postimet me te neveritshme qe kam lexuar ndonjehere ne gjithe keto vite ne Forumin Shqiptar. Elijsa, je me te vertete nje qenie e ulet dhe skandalisht e neveritshme. Nuk e di ca dreqin je femer, apo mashkull, mashkull qe hiqesh si femer apo femer qe do te mashkullohesh po tipa si ty jane felliqesira e kombit shqiptar.

  I urrej viktimat qe respektojne ekzekutoret e tyre

  Eshte nje faqe ne FB ku shkruajne dhe disa nga keta te neveritshmit si elijsa. Se kujt zone i perkasin ska nevoje te them une se e gjeni vete. Albanian Genocide-Turkey 1385-1912

 13. #10
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime nė 135 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Pėr mendimin tim ka qenė pushtim dhe nga mė tė egrit gjithashtu por nuk duhet lėnė pa pėrmendur qė aktualisht tekstet historike tė shqipėrisė kanė bėrė disa ndryshime nė rrjedhėn si i kanė trajtuar?

  A ka ndonjė kėtu me dy pare mend nė kokė tė mė shpjegojė mua ēfarė zhvillimi kulturor pati shqipėria gjatė kėsaj periudhe?
  Neve nuk na lejoheshin shkollat nė gjuhėn shqipe. Djemt merreshin nizamė dhe dėrgoheshin aneembanė. Shumė vajza u grabitėn dhe u dėrguan nėpėr pallatet e udheheqėsve si skllave pėr tė pėrmbushur dėshirat e tyre. Shumė djem tė moshės sė re merreshin qė tė vegjėl dhe ktheheshin nė jeniēerė pra njė skllavėri e tmerrshme.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 14. #11
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Fshiva nje nga postimet me te neveritshme qe kam lexuar ndonjehere ne gjithe keto vite ne Forumin Shqiptar. Elijsa, je me te vertete nje qenie e ulet dhe skandalisht e neveritshme. Nuk e di ca dreqin je femer, apo mashkull, mashkull qe hiqesh si femer apo femer qe do te mashkullohesh po tipa si ty jane felliqesira e kombit shqiptar.

  I urrej viktimat qe respektojne ekzekutoret e tyre

  Eshte nje faqe ne FB ku shkruajne dhe disa nga keta te neveritshmit si elijsa. Se kujt zone i perkasin ska nevoje te them une se e gjeni vete. Albanian Genocide-Turkey 1385-1912
  Cfar ka prej shqiptari, kjo Elijsa!!Nuk eshte e mundur te jete shqiptare...!!
  Jarigas

 15. #12
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Ne fakt bera gabim. Duhet ta kisha lene ta lexonin te gjithe e ta shikonin se cfare monstrash kemi ne gjirin tone. Por me vloi gjaku kaq keq sa skishte ku te shkonte. Kerma islamike.

 16. #13
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Pėr mendimin tim ka qenė pushtim dhe nga mė tė egrit gjithashtu por nuk duhet lėnė pa pėrmendur qė aktualisht tekstet historike tė shqipėrisė kanė bėrė disa ndryshime nė rrjedhėn si i kanė trajtuar?

  A ka ndonjė kėtu me dy pare mend nė kokė tė mė shpjegojė mua ēfarė zhvillimi kulturor pati shqipėria gjatė kėsaj periudhe?
  Neve nuk na lejoheshin shkollat nė gjuhėn shqipe. Djemt merreshin nizamė dhe dėrgoheshin aneembanė. Shumė vajza u grabitėn dhe u dėrguan nėpėr pallatet e udheheqėsve si skllave pėr tė pėrmbushur dėshirat e tyre. Shumė djem tė moshės sė re merreshin qė tė vegjėl dhe ktheheshin nė jeniēerė pra njė skllavėri e tmerrshme.
  Pse vall si jetonin popujt e kolonizuar nga shtetet perendimore? Shko nje her pyeti afrikanet e aziatet se cfar kan perjetuar nga ai pushtim i but perendimor qe kan perjetuar.

  Edhe babai im ka mbaruar ushtrine ne shtetin Jugoslav, ashtu sic ka mbaru babai i atij tjetrit sherbimit ushtarak ne shtetin e Enverit ... aty ku jeton aty e mbaron sherbimin ushtarak, deshe ose jo. Prandaj marrja e djemve eshte ai miti shqiptar, per te cilin aq shum folet e aq pak ka per te folur, sepse eshte situat normale per ate kohe. Akoma sot ne shtete te ndryshme eshte obligativ shkuarja ne sherbim ushtarak, nese refuzon, ateher shkon ne burg, po shofim se edhe shqiptaret e Zvicrres e Austrise jan pjes e ushtrive te atyre shteteve, pra eshte obligim, ani qe jan shqiptar.

  Pagesa e haracit blla blla blla, pse vall nuk pagoni tatim ne Shqiperi, Kosov e Kanada ? ani qe jeni shqiptar ose indijan? E nese nuk pagoni, vall a nuk ka te drejt shteti tua konfiskoj pasurine? Po pra 600 vite disa gjera spaskan ndryshuar.

  Te vetmit jemi neve qe aq shum e diskutojme pushtimin Osman, popujt tjer nuk e kthejn koken mbrapa, por ecin para, prandaj akoma te vetmit ne jemi turpi i Europes.
  103 vite shtet shqiptar dhe akoma kemi reduktime te rrymes e ujit, o Zot, vall edhe ketu fajet i ka perandoria Osmane.
  Kujtojini rruget e Shqiperise ne vitin 1990, ishin te mjera, te sakatosura, rrug dhish e kuajsh, perandoria Osmane edhe per kete gje fajtore?

  Jemi i vetmi popull qe asimilohemi per hiq me shum se 20 vite. Pa shikoni njeher shqiptaret qe jetojne ne Greqi, kan ndryshu emra e kultur, u vendojn femijeve emra grek, kalispera. Njesoj edhe shqiptaret ne Itali.
  Po pra, per 20 vite moren emra dhe kulturen greke e italiane, pas 500 vitesh eshtrat sdo tua dijm ku i kan, edhe per kete eshte fajtore perandoria Osmane?

  Pse nuk e shofim veten? Ku i kishin e ku i kemi gabimet toa?

  Pse jemi aq te marr? Pse Kosova eksporton 300 milion euro produkte, ndersa importon 3 miljard euro? Pse jemi aq te marr sa qe as buken vet smund ta prodhojme por duhet ta importojme nga jasht?

  Un me sa kam lexuar histori, ne gjithmon kemi sherbyer per ndonje pushtues, gjithmon te tjeret kan ber pazare me tokat tona, dhe me AMININ tone.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Renea pėr postimin:

  angmokio (06-07-2015)

 18. #14
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime nė 135 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Pyetja ime eshte e thjeshte per 500 vite pushtim otoman ne trojet shqiptare cfare zhvillimi patem ne? Mos valle hapen ndonje shkolle ne gjuhen shqipe? Cfare bene me taksat qe moren ne trojet shqiptare?

  Persa i perket rekrutimit te njerezve ne kohen e turqve nuk ishte rekrutim normal sic mundohesh ta paraqesesh ti por ishte i bazuar ne sistemin e DEVSIRMES dmth rrembimin e femijeve te vegjel duke i privuar prej familjes dhe vendlindjes dhe duke i kthyer ne subjekte luftarake, jeniceret psh kane qene shumica me origjina shqiptare greke dhe serbe.

  Pastaj ne pabesine me te madhe rrembenin gra dhe vajza dhe i shitnin neper tregje sikur te ishin kafshe dhe jo njerez.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 19. #15
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Lere ca merresh me keta anadollake pash zotin. Se kupton qe jane kopila Turqie?

 20. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  ....shume here mendoj qe vargjet jane nje metode e mire diskutimi:

  ..O njerez Arberore,
  ne doni te jeni te pastert si debore

  te luftoni turqerine,
  pa te kemi Shqiperine.

  Per te shndritur dielli mbi Ne
  te heqim islamin si fe

  se na erdhi ke Ne me dhune
  e na beri deme shume.

  Na ndau e na percau,
  na sakatosi e mbrapa na vau,
  na i mbylli syte(me sa duket)perhere
  na e la dimrin,pa pare pranvere.

  O popull Arberor,
  ne e doni Shqiperine,
  te luftojme turqerine....Dielli per juve..

 21. #17
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Bo sa qenie e peshtire qe je.Po ske faj sepse tutori akoma vazhdon te mban te prostituosh ne forum.
  Te lumte, hoxhe, tamam si profeti Muhamud ke folur!!
  Pse keshtu flitet me nje femer o plehre.
  Jo,jo...flitet siē fliste profeti yt i dashur!! Si i foli Muhamudi Astmas ne pergjigje te vjershezave satirike???!
  E vrau!!!
  Ai po qe eshte "qenie" per t'u pasur shembull,drejt hoxhe efendi???!
  Apo duhen skllaveruar dhe shnderruar ne robinja seksi, siē bente Muhamudi dhe ushtaret e tij, e nen shembullin e te cilit, po ben ISIS sot e kesaj dite???!
  Eh, hoixhe i shnderuar??!
  Apo na duhet t'u flasim me gjuhen e Kuranit, ti rrahim nese nuk duan te bejne seks me burrin e t'i fshikullojme nese ecin rruges pa thase ne krye, si shenje e nenshtrimit skllaverues ndaj burrit???!
  Po ku flet ti per komb shqiptar mer bastard.
  Ne kombin Shqiptar, pra nder Shqiptare e jo nder kelyshe turko-harapesh, gruas i jepet "titulli" BURRNESHE,pra pahezohet barazia e saj me burrin,e per kete arsye, edhe trajtohet barabar me te!!
  Po ne kombin musliman,si trajtohet,hioxhe efendi??!
  Shqiptari ka fisnikeri e di te sillet me gjinine femerore.
  Shqiptari po, Muhamed harapi jo!!
  Cfare kishte "femerore" ne shkrimin e Elijses,hoxhe efendi??!
  Po te kisha afer do te fusja nje gelbaze surratit megjithese geelbaza ime e ka per ofendim te qendroj ne surratin tend.Ptu plehre.
  PO,trim si MAhmudi , ti hoxhe!!! Te lumte!!
  Me thuaj, a vishesh edhe ti ndonjehere merrobe grash, siē bente Muhamudi me rrobet e Aishes qe t'i vinte frymezimi nga Allahu, apo mjaftohesh me fustan e shallvare??!
  Jarigas

 22. #18
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Osmanet na pushtuan apo na ēliruan ?!

  500 vjet luftuan te na ēlirojne qe nga Nishi e der ne Ēameri. 2/3 e teritorit ku jetonin ARANUTET ( nuk guxoj ti quaje shqiptar se po me kritkon bossi i i forumit) qe " ēlirimtaret" i administronin, i lane nen sllavo-greket. Siguriisht se me miliona shqiptare lane vendin dhe ne fillim iknin drejt Sicilise/ Kalabrise... , pastaj dhe miliona te tjere drejt Anadollise.
  Por kjo nuk mjafton. Edhe ne ditet e sodit duane me kopilat e vet te shkatrrojne cdo gje qe quhet SHQIPTARE.
  Eshte nje psikopat qe ka per tja pare sherrin e gjithe bota.

  Po ben gara me nje psikopat tjeter se cili eshte me psikopat.

  Emri: erdohi11t.jpg

Shikime: 190

Madhėsia: 40.7 KB
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •