Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Lorenc-i
    Anëtarësuar
    05-10-2014
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    5

    Question Çfarë mendoj unë për fenë dhe shkencën?

    Së pari do të dëshiroja ta nisja me “Shkencën” në fe.

    Shumë besimtar e përdorin shkencën në favorin e tyre, duke menduar se shkenca ka preardhje nga feja, në fakt unë do të thoja se nuk ekziston asnjë llojë shkence në fe, me përjashtim të faktit që ekziston një teori pak shkencore që shpjegon se paranormaliteti nuk është i pamundur ( shkruar nga shkenctarë aktual jo fanatik) dhe që shkencëtarët kuptojnë vetëm rreth 4% të universit. Problemi i tyre është se nuk din të bëjnë dallimin midis shkencës dhe fesë.Dallimi në mes shkencës dhe fesë është se i pari është gjithmonë i gatshëm për të rishikojë cilindo nga teoritë e saj, ligjet dhe rregullat. Përshembull : Pyesni çdo person fetar nëse ai / ajo do të pranojë ndonjë dëshmi të dhënë në besimin e tij ose të saj në ekzistencën e Perëndisë (eve) dhe përgjigja do të jetë "Jo. Nuk kam ndonjë dëshmi " Kjo është për shkak se feja nuk është klasifikuar si një "shkencë" pavarësisht se çfarë emri që ata do japin për këtë, dhe dizajni inteligjent nënkupton një projektuesi inteligjent, jo si shkencë, por si dëshmi për të përforcuar besimin ekzistenciale. Pra shkenca nuk mund të jet kurrësesi fe. Sepse i mbështet teoritë e saj në prova dhe jo në idiotësi imagjinare.

    Qëllimi i fesë.

    Sipas kërkimeve që kam bërë thuhet se armiku vdekshëm i besimit është dituria, një fakt shkencor që është demonstruar nga hulumtuesit në Universitetin e British Columbi ka nxjerrë si përfundim se baza e çdo feje është që ju duhet të besoni diçka që dikush tjetër ju tregon se është e vërtetë, edhe pse ekziston ndonjë mendimi i juaj në mendje se ajo që po thuhet është e rreme. Ka vetëm një emër për këtë dhe është: Fideizëm. Pa fideizmin feja nuk do të ekzistonte.

    Morali

    Shumë njerëz besojnë se pa fe, planeti do të zhytet në kaos imorale. Realiteti është se shumica e krimeve monstruoze të kryera kundër njerëzve në këtë planet në të gjithë historinë e regjistruar të njerzëimit kishin rrënjët e tyre në besimet fetare, por aftësia për të dalluar të drejtën nga e gabuara nuk kërkon ndonjë besimet fetare. Përveç kësaj, kafshët që janë të paaftë për të kuptuar konceptin tonë njerëzor të fesë tregojnë dëshmi të qartë e të kuptuarit instinktiv të sjelljes morale dhe dallimin në mes të drejtës dhe të gabuarës.

    Tekstet Fetare

    Në rastin e Biblës, shpesh vargjet të tëra, histori, dhe anekdotat janë të falsifikuara. Edhe koncepti i "Trinisë së Shenjtë" është një trillim jo e krijuar nga ndonjë zot, por për arsye politike nga një fanatik me emrin Teofil nga Antiokia në 412 p.e.s. Shfrytëzoj gjëra të logjikshme dhe krijoj një mospërputhje me gjëra të palogjikshme dhe të pamundura.


    Feja shpjegonte të pa shpjeguarën



    Grekët kanë përdorur Poseidon të shpjegojë se si tërmetet ndodhin, të cilat ne tani e dime se si ndodhin ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike per të çliruar tensionin.


    Çfarë ndodh pas vdekjes?

    Shumë të krishterë dhe muslimanë përpiqen të përdorin këtë argument për mashtrim duke thënë se do të shkoni në qiell etj etj . Çfarë ka ndodhur para se të kisha/ kishim lindur ku ishim në ferr apo në parajsë? Jo nuk ishim as në ferr dhe as në parajsë nuk ka ndodhur asgjë. Në Bibël nuk thotë asgjë në lidhje me këtë ku ishim ne përpara se të lindnim. Do të marrë dhe një shembull tjetër që t’ua bëjë më të qartë :

    Gjithmonë thonë se njerëzit që shkojnë në ferr do të jetojnë në botën tjetër në mënyrë të keqe dhe ata që shkojnë në parajsë do të jetojnë për mrekulli. Ok atëhere : Unë jam ateist mamaja ime është besimtare kur unë të vdes do të shkoj në ferr, mamaja ime do të shkoj në parajsë. Si mund të jetoj mamaja ime për mrekulli, duke ditur se djali i saj është duke u djegur në ferr përjetësisht?

    I urrej shumë kur flasin për objektet në hapsirë që s'kanë fare po fare lidhje ama me të vërtetën por e vërteta është se :

    Nëse një objekt ekziston, ajo mund të përcaktohet shkencërisht (matet dhe vlerësohet në lidhje të masës së saj, energji, vendndodhje, aftësitë dhe cilësit e tjera). Për shembull, shkencëtarët kanë kuantifikuar miliona artikujve duke filluar nga nga vrima të errëta në hapësirën kozmike me grimcat e vogla atomike (të tilla si të zbuluar kohët e fundit Higgs Boson). Nëse diçka nuk mund të përcaktohet shkencërisht, ajo nuk ekziston fizikisht (në kohë dhe hapësirë).

    Subjektet spirituale si zot, djalli, qielli, ferri, engjëjt, demonët, etj etj, nuk kanë qenë dhe nuk mund të përcaktohet shkencërisht. Prandaj këto objekte shpirtërore nuk janë provuar të ekzistojnë.


  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Lorenc-i për postimin:

    iliria e para (11-05-2015)

  3. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Çfarë mendoj unë për fenë dhe shkencën?

    Feja eshte fene psikike apo mendim i nxehte i pagatuar mire, kurse shkenca eshte gjak i qafes qe e ka kuptuar mungesen e kokes dhe nxiton konkluzen e gjakut ne trup.

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Çfarë mendoj unë për fenë dhe shkencën?

    Feja eshte Arti qe kerkon te kapturoje Zotin edhe njehere, e bindur dhe e pafajshem se njehere e nje kohe shkonin mire. Kurse Shkenca eshte Zoti, pra ai qe ndertoi varken e pare edhe pse dinte te notonte si cdo artist deti apo gjakftohte.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •