Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Lorenc-i
    Anëtarësuar
    05-10-2014
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    5

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Dashuria apo inati, qoftë lumturia apo dhimbja, kanë një esencë të përbashkët me njëra-tjetrën, vijnë tek njeriu nga shoqëria, por dhe nga vetë individi. Dashuria nuk ekziston, ajo është diçka që lind tek njeriu, është një pjellë e mendjes njerëzore. Ajo vjen sipasoj e perceptimeve të jashtme, ngacmimeve të brëndshme dhe sipasoj e kësaj kemi një një ndjenjë që quhet "dashuri". Në një realitet objektiv, nuk ekziston as dashuria dhe as lumturia, as inati dhe as smira. Por ekziston pozitivja dhe negativja. Pra, diferenca midis dashurisë dhe inatit apo urrejtjes, lumturisë dhe dhimbjes është sepse ekziston pozitiviteti dhe negativiteti. Kushdoqoftë qëllimi i kësaj bote, apo i kësaj jete vetëm diçka do të dëshiroja të thoja ; si lumturia, si dhimbja, si urrejtja, si mërzitja etj etj, janë formale. Njerëz formal, ndjenja formale, në një realitet të ndërtuar nga shoqëria, mbi formalitet.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Lirine.Lirine fizike dhe psikologjike.Liria sjell normat o ligjet ne shoqeri,nga normat e ligjet vjen dhe morali dhe etika. Dhe e kunderta,nga morali e etika vijne normat e ligjet qe supozohet te garantojne lirine e individit ne shoqeri.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Wrangler Lexo Postimin
    Mos do te thuash qe dashuria eshte hyjnore ?!

    Po urrejtja nga buron atehere ? Apo ajo buron nga njeriu
    Po ate dua te them qe dashuria eshte hyjnore... pra eshte dhurate (jepet/falet) dhe kush do e pranon e kush nuk do nuk e pranon.

    Sa per urrejtjen, tjeterkush eshte "babai" i saj, pra nuk ka burrim hyjnor. Njeriu si qenie e lire, po deshi e pranon po deshi e refuzon urrejtjen. P.sh te kaloi ne mendje nje mendim i keq per dike, po e pranove dhe fillove ta perpunosh.. dihet si shkojn gjerat.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2015
    Postime
    3

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Lorenc-i Lexo Postimin
    Përshëndetje !

    Shpesh herë mendoj dhe pothuajse çdo ditë të jetës sime e kaloj duke menduar: A kam unë një qëllim? Po nëse unë kam një qëllim kush është qëllimi im si qenie njerëzore? Kush është qëllimi i qenies njerëzore? Lindin e lindin shumë pyetje të cilat nuk i gjej një përgjigje, sa më shumë filloj mendoj aq më shumë, mendja ime fillon dhe përpunon pyetje të reja pa një përgjigje specifike, duke më intriguar, duke më shmangur dhe duke më ngatërruar në çdo aspekt të përditshmërisë sime. Kush mund të jap mendime rreth disa pyetjeve :

    Kush jemi ne?

    Çfarë qëllimesh kemi në këtë jetë?

    Si do të ishte një shoqëri e mirë?

    Morali është ajo që kemi ndërtuar apo është ligj universale?

    Faleminderit !

    Ne jemi shpirtat qe u krijuam pas Xhineve. Dhe pasi u krijuam Zoti na ndertoi trupat tan nga balta ne toke dhe shpirtat tane i futi brenda atyre trupave. I solli ne toke per shkak te gabimit te Ademit a.s qe e hengri pemen e ndaluar dhe jemi ketu per ta permiresuar gabimin. Ne u krijuam ne Xhennet apo Parajse dhe jemi ketu per ta vertetuar veten tone se a e kemi vendin ne parajse apo jo, jemi ketu per te punuar per te ardhmen tone qe nje dite te jemi gjith se bashku ne Parajse. Nese nuk punon per te ardhmen qe te vazhdosh jeten ku e ke filluar ne Parajse do te thot qe vazhdimsia e shpirtrave tone do te jet ne gjendje te perfundoj ne fer. Feri dhe Parajsa jan e ardhmja jon dhe perjetsia jon. Allahu na beft nga ata te cilet punuam per Allahun qe nje dit te kthehemi dhe te mbetemi ne Parajsen e perjtshme. Perjetsia esht atje prandaj Allahu na e dha Kuranin si udhezues i jeteses sone. Me mirkuptim, ju pershendes.

  5. #45
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    dmth ai filmi me llampen e xhinit qenka i vertete ?!

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Blana Lexo Postimin
    Ne jemi shpirtat qe u krijuam pas Xhineve. Dhe pasi u krijuam Zoti na ndertoi trupat tan nga balta ne toke dhe shpirtat tane i futi brenda atyre trupave. I solli ne toke per shkak te gabimit te Ademit a.s qe e hengri pemen e ndaluar dhe jemi ketu per ta permiresuar gabimin. Ne u krijuam ne Xhennet apo Parajse dhe jemi ketu per ta vertetuar veten tone se a e kemi vendin ne parajse apo jo, jemi ketu per te punuar per te ardhmen tone qe nje dite te jemi gjith se bashku ne Parajse. Nese nuk punon per te ardhmen qe te vazhdosh jeten ku e ke filluar ne Parajse do te thot qe vazhdimsia e shpirtrave tone do te jet ne gjendje te perfundoj ne fer. Feri dhe Parajsa jan e ardhmja jon dhe perjetsia jon. Allahu na beft nga ata te cilet punuam per Allahun qe nje dit te kthehemi dhe te mbetemi ne Parajsen e perjtshme. Perjetsia esht atje prandaj Allahu na e dha Kuranin si udhezues i jeteses sone. Me mirkuptim, ju pershendes.
    A te qeshesh apo te qash me keto bindje ?

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Njerezit nuk jane banore te tokes, por majmunet jane. Duke nuhatur dhe ndjere jeten, klimen dhe pozicionin e saj, se shpejti edhe do largohen per ne planete te tjera.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Selena1
    Anëtarësuar
    24-02-2016
    Postime
    50

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Mendoj qe ketu mund ti gjendet pergjigje pyetjes ...
    https://www.youtube.com/channel/UCTx...SSnvm_mL7i9T0g

  9. #49
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Detyra e pare e jetes eshte ta jetosh jeten. kete thote filozofia klasike greke. Mepas gjithkush perpiqet te gjeje veten me aq sa mundet.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar murik për postimin:

    martini1984 (01-03-2016)

  11. #50
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Qe ti beje shoqeri zotit sepse(mbase) ky i krijoi,ndryshe allahu do ngelej i vetmuar!Ne bibel shkruhet: zoti i krijoi njerezit si pasqyra e vetes.
    Naten e mire.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  12. #51
    Erando
    Anëtarësuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    te jetoje duke menduar perse jetoj
    HISTORY HOLDS
    for the time to come and share.

  13. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Per riprodhim vetem dhe ofrim modeli sferes Jing, apo shemtirave mediokre.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •