Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Lorenc-i
  Antarsuar
  05-10-2014
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Dashuria apo inati, qoft lumturia apo dhimbja, kan nj esenc t prbashkt me njra-tjetrn, vijn tek njeriu nga shoqria, por dhe nga vet individi. Dashuria nuk ekziston, ajo sht dika q lind tek njeriu, sht nj pjell e mendjes njerzore. Ajo vjen sipasoj e perceptimeve t jashtme, ngacmimeve t brndshme dhe sipasoj e ksaj kemi nj nj ndjenj q quhet "dashuri". N nj realitet objektiv, nuk ekziston as dashuria dhe as lumturia, as inati dhe as smira. Por ekziston pozitivja dhe negativja. Pra, diferenca midis dashuris dhe inatit apo urrejtjes, lumturis dhe dhimbjes sht sepse ekziston pozitiviteti dhe negativiteti. Kushdoqoft qllimi i ksaj bote, apo i ksaj jete vetm dika do t dshiroja t thoja ; si lumturia, si dhimbja, si urrejtja, si mrzitja etj etj, jan formale. Njerz formal, ndjenja formale, n nj realitet t ndrtuar nga shoqria, mbi formalitet.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Lirine.Lirine fizike dhe psikologjike.Liria sjell normat o ligjet ne shoqeri,nga normat e ligjet vjen dhe morali dhe etika. Dhe e kunderta,nga morali e etika vijne normat e ligjet qe supozohet te garantojne lirine e individit ne shoqeri.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  40
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime n 44 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Citim Postuar m par nga Wrangler Lexo Postimin
  Mos do te thuash qe dashuria eshte hyjnore ?!

  Po urrejtja nga buron atehere ? Apo ajo buron nga njeriu
  Po ate dua te them qe dashuria eshte hyjnore... pra eshte dhurate (jepet/falet) dhe kush do e pranon e kush nuk do nuk e pranon.

  Sa per urrejtjen, tjeterkush eshte "babai" i saj, pra nuk ka burrim hyjnor. Njeriu si qenie e lire, po deshi e pranon po deshi e refuzon urrejtjen. P.sh te kaloi ne mendje nje mendim i keq per dike, po e pranove dhe fillove ta perpunosh.. dihet si shkojn gjerat.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2015
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Citim Postuar m par nga Lorenc-i Lexo Postimin
  Prshndetje !

  Shpesh her mendoj dhe pothuajse do dit t jets sime e kaloj duke menduar: A kam un nj qllim? Po nse un kam nj qllim kush sht qllimi im si qenie njerzore? Kush sht qllimi i qenies njerzore? Lindin e lindin shum pyetje t cilat nuk i gjej nj prgjigje, sa m shum filloj mendoj aq m shum, mendja ime fillon dhe prpunon pyetje t reja pa nj prgjigje specifike, duke m intriguar, duke m shmangur dhe duke m ngatrruar n do aspekt t prditshmris sime. Kush mund t jap mendime rreth disa pyetjeve :

  Kush jemi ne?

  far qllimesh kemi n kt jet?

  Si do t ishte nj shoqri e mir?

  Morali sht ajo q kemi ndrtuar apo sht ligj universale?

  Faleminderit !

  Ne jemi shpirtat qe u krijuam pas Xhineve. Dhe pasi u krijuam Zoti na ndertoi trupat tan nga balta ne toke dhe shpirtat tane i futi brenda atyre trupave. I solli ne toke per shkak te gabimit te Ademit a.s qe e hengri pemen e ndaluar dhe jemi ketu per ta permiresuar gabimin. Ne u krijuam ne Xhennet apo Parajse dhe jemi ketu per ta vertetuar veten tone se a e kemi vendin ne parajse apo jo, jemi ketu per te punuar per te ardhmen tone qe nje dite te jemi gjith se bashku ne Parajse. Nese nuk punon per te ardhmen qe te vazhdosh jeten ku e ke filluar ne Parajse do te thot qe vazhdimsia e shpirtrave tone do te jet ne gjendje te perfundoj ne fer. Feri dhe Parajsa jan e ardhmja jon dhe perjetsia jon. Allahu na beft nga ata te cilet punuam per Allahun qe nje dit te kthehemi dhe te mbetemi ne Parajsen e perjtshme. Perjetsia esht atje prandaj Allahu na e dha Kuranin si udhezues i jeteses sone. Me mirkuptim, ju pershendes.

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  dmth ai filmi me llampen e xhinit qenka i vertete ?!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Antarsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  24
  Postime
  620
  Faleminderit
  14
  68 falenderime n 58 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Citim Postuar m par nga Blana Lexo Postimin
  Ne jemi shpirtat qe u krijuam pas Xhineve. Dhe pasi u krijuam Zoti na ndertoi trupat tan nga balta ne toke dhe shpirtat tane i futi brenda atyre trupave. I solli ne toke per shkak te gabimit te Ademit a.s qe e hengri pemen e ndaluar dhe jemi ketu per ta permiresuar gabimin. Ne u krijuam ne Xhennet apo Parajse dhe jemi ketu per ta vertetuar veten tone se a e kemi vendin ne parajse apo jo, jemi ketu per te punuar per te ardhmen tone qe nje dite te jemi gjith se bashku ne Parajse. Nese nuk punon per te ardhmen qe te vazhdosh jeten ku e ke filluar ne Parajse do te thot qe vazhdimsia e shpirtrave tone do te jet ne gjendje te perfundoj ne fer. Feri dhe Parajsa jan e ardhmja jon dhe perjetsia jon. Allahu na beft nga ata te cilet punuam per Allahun qe nje dit te kthehemi dhe te mbetemi ne Parajsen e perjtshme. Perjetsia esht atje prandaj Allahu na e dha Kuranin si udhezues i jeteses sone. Me mirkuptim, ju pershendes.
  A te qeshesh apo te qash me keto bindje ?

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Njerezit nuk jane banore te tokes, por majmunet jane. Duke nuhatur dhe ndjere jeten, klimen dhe pozicionin e saj, se shpejti edhe do largohen per ne planete te tjera.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Antarsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Mendoj qe ketu mund ti gjendet pergjigje pyetjes ...
  https://www.youtube.com/channel/UCTx...SSnvm_mL7i9T0g

 9. #49
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Detyra e pare e jetes eshte ta jetosh jeten. kete thote filozofia klasike greke. Mepas gjithkush perpiqet te gjeje veten me aq sa mundet.

 10. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  martini1984 (01-03-2016)

 11. #50
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Qe ti beje shoqeri zotit sepse(mbase) ky i krijoi,ndryshe allahu do ngelej i vetmuar!Ne bibel shkruhet: zoti i krijoi njerezit si pasqyra e vetes.
  Naten e mire.

 12. #51
  Erando
  Antarsuar
  19-07-2004
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  te jetoje duke menduar perse jetoj
  HISTORY HOLDS
  for the time to come and share.

 13. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: far qllimesh ka qenia njerzore n kt planet?

  Per riprodhim vetem dhe ofrim modeli sferes Jing, apo shemtirave mediokre.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •