Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Faik
    Anėtarėsuar
    27-03-2003
    Vendndodhja
    Australi
    Postime
    690

    Shqiptaret Ne Turqi!!!

    Kam degjuar se ka afro 5 milion shqiptare ne turqi..Kjo gje me erdhi shume interesant. a keni me shume informata rreth keta shqiptare? A flasin shqip a e njohin veten si shqiptare???
    HISTORI E KESAJ TOKE
    LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-04-2003
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    7
    "...keni me shume informata rreth keta shqiptare? A flasin shqip a e njohin veten si shqiptare???"

    Ja une jam lindur ne Kanad dhe mundohem, por e kam mesuar shqipen pak. Kam qene ne Turqi 5 here. Shqiptaret ne Turqi jan Turk!! Nje generat dhe ndihen si Turk. Une kam kushuri ne Stambol, dhe ato ēkan ardhuar e din Shqipen, ama femit nuk din fare. Kur i pyes, ēė je? Ato me thuajn, jam Turk!! Kudo ne Turqi ēė kan takuar shqiptar, me thuajn se prindjet i kan Shqitar, por ato ndihen si Turk.

    Sad but true...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Faik
    Anėtarėsuar
    27-03-2003
    Vendndodhja
    Australi
    Postime
    690
    bo bo sa keq pse keshtu?
    Une jam lindur ketu ne australi por kur nuk i them vetes Australian...
    HISTORI E KESAJ TOKE
    LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

  4. #4
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    Pėrshėndetje tė dyve!

    Shqipen e flisni shumė mirė pėr tė qėnė tė lindur shumė larg Shqipėrisė. Njė gjė e tillė mė gėzon tej mase. Shqiptarėt kanė njė kulturė shumė tė shėndosh, megjithėse nėpėr shekuj Shqiptarėt kanė pasė vėshtirėsi dhe vrashtėsira. Unė vetė jam i lindur nė Tiranė, por kur isha njė muajsh nė moshė vajta me familjen nė Romė. Aty u rrita gjeri shtatė vjeē, dhe mė pas vajta nė Shqipėri.

    Megjithatė ju pėrgėzoj sinqerisht qė mendoni dhe flisni kaq mirė si Shqiptarė. Ju lumtė!

    Me anė tė Albasoul edhe Shqiptarėt qė ndodhen nė Turqi do tė kenė mė shumė mundėsi tė jenė mė pranė bashkombasve tė tyre. Kjo do tė ndodh nė njė tė afėrme tė afėrt, ju siguroj pėr kėtė!

    Shumė pėrshėndejte
    drini.

    p.s. Shpresoj qė dikush nga Turqia tė marri pjesė tek kjo temė

  5. #5
    Diskutues tė nderuar, me keqardhje ju them se pėrafėrsisht ėshtė ashtu si e cekėn keta dy zotėrinjtė, pra ėshtė nė gjendje katastrofale qeshtja kombėtare, dhe asimilimi ėshtė pėrmbi 95% dhe ėshtė e vertetė se kanė migruar numer i madh i shqiptarėve qė nga koha e Skenderbeut.
    Egzistojnė disa fshatra ku traditat kombėtare dhe gjuha nga mė tė vjetrit akoma janė duke u ruajtur por marrė nė pėrgjithėsi asimilimi i kombit shqiptar ėshtė i pėrmasave maksimale.
    Ne Turqi shkolla shqipe nuk ka, shoqatat apo klubet nė cilat komunikohet nė gjuhėn shqipe janė tė pakta,qė tė mos them nuk egzistojnė fare, shtyp nė gjuhen shqipe nuk ka por edhe sikur tė kishte nuk janė tė interesuar njerėzit sepse janė tė orjentuar ma tepėr nė ceremonitė fetare, apo edhe tė angazhuar nė punė.
    Ketė herė vetėm kaq, e herė tjetėr do tė pėrpiqem tė sjellė ma tepėr informata.
    Pėrshėndetje

    Giūha āsht tulit e gjithshka bluen

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuk i kane fajet shqiptaret qe kane shkuar atje, por fajet i ka qeveria turke qe nuk lejoi as shkolla shqipe, as gazeta, as revista, as radio e tv.

    Shqiptaret qe kane shkuar atje kane shkuar me dokumente te blera si turq, keshtu kane bere ne kohen e Rankvicit. Atje me shqiptare nuk ka. Turqia e ka ditur se keta shqiptare po iknin nga presioni serb, mirepo keto dokumente i kane konvenuar per ta perfunduar asmilimin e tyre.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-04-2003
    Postime
    197
    si paska shqiptare ne turqi?une se kam degjuar ndonje here kete.dhe nqs se kjo eshte e vertete, ku jane ata qe tja degjojme zerat?ata nuk jane sepse jane asimiluar ne turq ,dhe nuk e meritojne te drejten e fjales shqiptar.ata shqiptare qe jane ne turqi jane me te dashuruar me turqit sesa me popullin e tyre ame.dhe shkaku pse ata nuk u kthyen duhet pa dyshim se ata nuk jane shqiptare por turq me prejardhje shqiptare.poshte turqit ,greket dhe gjithe antishqiptaret .............

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Lekė Rezniqi
    Anėtarėsuar
    06-06-2002
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    240

    Shqiptarėt nė Turqi

    Tė ndeuar miq, ju anėtarė tė Forumit,

    Ka Shqiptarė nė Turqi, madje shumė.

    Shumica e shkretėtirės sė Anadollit ėshtė e banuar me Shqiptarė tė asimiluar nė turqė. Prejasrdhjen e kanė nga Sanxhaku i Nishit, Kragujevcit dhe qyteteve tė tjera tė serbisė jugore mbi kufirin me Kosovėn.
    Ata atje janė shpėrngulur me dhunė nga forcat ushtarako-policore tė Rankoviqit (kryetar i Serbisė nė vitet 1950-tė).
    Rankoviqi pėrderisa ishte nė kėtė post ka nėnshkruar njė marrėveshje me pėrfaqėsuesit e shtetit tė Turqisė pėr kėtė gjė. Shkretėtira e Anadollit ishte e pabanuar dhe pėr turqėt mirė tė popullohet kjo pjesė e madhe turke e pabanuar dhe pėr serbėt arritja e qėllimeve tė tyre tė pėrjetshme shpėrnguljen e Shqiptarėve nga trojet e tyre dhe ato troje tė popullohen pastaj me serbė "etnikė".

    Tani shumica e Shqiptarėve janė asmiluar me dhunė dhe (pėr fat tė keq) kishte dhe prej tyre qe dėshirė e bėnė kėtė.

    Njė prej Shqiptarėve tė famshėm tė Turqisė ka qenė edhe Mustafa Kemajl Ataturk apo siē e quajnė ndryshe edhe Babai i Turqisė", me prejardhje ēame, nga rajoni i Janinės.
    Ėshtė pastaj edhe futbollisti ndėr mė tė mirėt e tė gjitha kohėrave tė Turqisė, Hakan Sukur, i lindur nė Prishtinė.

    Unė atje kam edhe shumė tė afėrm tė shpėrngulur nga Ferizaji nė vitet '60-tė.

    Ka edhe nga Rajoni i Vushtrrisė (Kosovė) tė cilėt i ruajnė zakonet tona tradocionale kombėtare dhe jetojnė nė Stamboll.

    Leka nga Prishtina
    Ti Shqipėri mė jep nder mė jep emrin Shqipėtar.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    61
    Shqiptare ne turqi? NO o vlla no... Ato jane skam i vjeter shqiptar qe ju vjen turp te thone "jam shqiptar" kur i pyet. Sikur te urinuar flasin (me falni per shprehjen) dhe une nuk e kuptoj se perse i therrasim shqiptar atyre... ato ne shqiperi nuk jetojne, shqip nuk flasin, shqipen e mohojne madje as nuk e flasin me ne shtepi, traditat nuk i mbajne, pohojne se nuk ndihen me shqipetar atehere pse i themi shqipetar atyre? Ato nuk jane me teper se pakica turqish (si ujku me dy lekura) qe me pare kane jetuar ne shqiperi dhe tani jane kthyer ne atdhe te tyre; pra ne turqi. Ashtu duhet te behet edhe me disa pakica turiqerish ne prizren qe nuk e flasin shqipen per te felliqte. Kur vjen puna tek lufta dhe shqiptaret fitojne ato thone jemi skipetar skipetar.... Mendoj se mjaft kemi duruar... nese ndokush nga ju shqiptare ka lexuar pak histori perendimore te vertete athere e shihni vete se sa e madhe ka qene shqiperia e lashte dhe kur shqipetaret pranuan pakica te huaja, si psh emigrante rus, ato ja moren vendin shqiptarit dhe e lane me vendim me te vogen pothuajse ne bote...nuk bindeni? shihni qeshtjen e serbeve dhe shqiptaret ne kosove.... Serbet kane origjine ruse ! Nga erdhen ato me nje shtet aq te madh ne mbreterine e vendit me te lashte te ballkanit...pra shqiperia? Zbriten nga qielli?
    Sx to everyone will do good in their malnurished lives

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Lekė Rezniqi
    Anėtarėsuar
    06-06-2002
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    240
    Tė nderuar miq, ju anėtarė tė Forumit,

    I nderuar Sykaltri,

    unė kam shkruar vetėm se a ka Shqiptarė nė Turqi. Se a e ndjejnė veten dhe a i thonė vetes, apo a e pranojnė se janė Shqiptarė ėshtė ēėshtje tjetėr.
    Duhet tė kemi parasysh njė fakt. Ata janė asimiluar dhe asimilohen ngase nuk dėshirojnė mbeten njerėz tė rangut tė dytė apo tretė nė shoqėrinė turke.
    Prandaj them se si e ndiejnė ata veten ėshtė ēėshtje tjetėr.

    Ndėrsa pėr sa i pėrket pakicave nė Shqipėrinė e lashtė, mendoj se "fajet i kemi ne vet".
    E dini pse?
    A e dini ju qė fjala "MIKPRITJE" ekziston vetėm nė Gjuhėn Shqipe?
    Mendoj nė pėrkthimin e saktė Mik-pritje, pritje e ēdonjeriu si mik shtėpie.
    Prandaj edhe si "dukuri" mikpritja ekziston pothuaj vetėm tek ne. E pasi qė kombet tjera nuk e kanė kėtė veti, ata as nuk e kuptojnė dot tėrė atė mirėsjellje. Dhe ne si mikpritės i lėmė mysafirėt tė bėjnė ē'tė donė (nga respekti), pėrderisa mysafiri e ndjenė veten mė superior.
    Kjo ekziston edhe nė Kosovė. Nuk jam kundėr ndėrkombėtarėve qė janėtu ngase vet i kemi kėrkuar dhe i kemi pritur me lule dhe lotė gėzimi, ju kujtohet. Por, ka prej tyre qė e ndjejnė veten mė superior sesa njė vendas. Prandaj mendoj se duhet tė tregohemi mė "egoistė" nėse mund ta quaj.
    Besoj se mė kuptuat.

    Leka nga Prishtina
    Ti Shqipėri mė jep nder mė jep emrin Shqipėtar.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Pirro i Epirit
    Anėtarėsuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    Scotland
    Postime
    37
    Ne Turqi ndodhet komuniteti me i madh i shqiptareve ne bote, pavarseisht se shume pak i organizuar. Vetem Stambolli llogaritet te kete mbi 3.000.000 shqiptare dhe ne gjithe territorin turk llogariten deri 4.000.000 shqiptare.

    Jam shume dakord me nje nga diskutantet qe thote qe nje pjese e madhe jane asimiluar pasi ne Turqi nuk ju jepet shume hapesire kombesive te tjera. Eshte fakt i njohur qe nje pjese e madhe shqiptaresh jane shperngulur ne kohen Rankovicit dhe gjate shume periudhave te tjera kur presioni serbo sllav ne shqiptaret ka qene i madh.

    Turqit nuk i kane perkrahur asnjehere shqiptaret e Kosoves perfshire edhe ne zhvillimet e fundit, sepse ata gjithmone problemin e Kosoves e krahasuar me Ceshtjen Kurde qe e kane te pazgjidhur dhe do ju rendoje per sa kohe do ta mbajne te tille.

    Turqia ka qene aleate e shqiptareve vetem kur shtrohet ceshtja e nderhyrjeve greke, sic ndodhi ne vitin 1997.
    Liridashes

Tema tė Ngjashme

  1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
    Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •