DURRES - Ka ndrruar jete n moshn 68-vjeare kompozitori I mirnjohur durrasak Agron Xhunga. Artisti vuante prej kohsh nga nj smundje e rnd, ndrsa homazhet n nder t tij jan zhvilluar pasditen e sotme n teatrin Aleksandr Moisiu t qytetit t Durrsit.

Agron Xhunga radhitet nder personalitet e shquar t muziks s qytetit t Durrsit sikurse jan Shaqir Kodra, Hajg Zaharjan, Enver Qerimi, Ylli Ramzoti e t tjer emra t njohur t bots s muziks.

Xhunga q n mosh t re spikati me talentin e tij dhe me instrumentin e dashur fizarmoniken u b i njohur jo vetm n skenn e Durrsit por n t gjith vendin.
Pr shum koh ai punoi n Shkolln e Mesme Jan Kukuzeli t Durrsit dhe vitet e fundit n Qendrn Kulturore t Fmijve t qytetit bregdetar duke mos reshtur se prgatituri koncerte dhe aktivitete si brenda ashtu edhe jasht vendit.

Bashkmoshatart e Agronit i kan ruajtur n memorie kngt e tij t interpretuara n festivalet e RTVSH, n skenn e estrads profesioniste t Durrsit si dhe n anketn muzikore te ish Pallati Rinia.

Kngt e tij jan interpretuar nga kngtar t njohur t muziks se leht si Qemal Kertusha, Valentina Gjoni, Zija Saraci, Miga Hysi e t tjer zra te njohur t skens shqiptare.

N repertorin e tij t pasur bjn pjes kng t fondamentit shqiptar si T dua,Si lule maji e t tjera.

Pr nder t tij u organizuan homazhe n hollin e Pallatit t Kulturs A.Moisiu t qytetit t Durrsit. Disa qindra qytetar, shok e miq, artist e pushtetar lokale i dhan atij lamtumiren e fundit.

Shqiptarja