Close

Rezultati i Sondazhit: far sigurie pr jetn iu ofron shteti shqiptar?

Votues
104. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • 100%

  5 4.81%
 • 90%

  1 0.96%
 • 80%

  2 1.92%
 • 70%

  4 3.85%
 • 60%

  4 3.85%
 • 50%

  3 2.88%
 • 40%

  5 4.81%
 • 30%

  6 5.77%
 • 20%

  7 6.73%
 • 10%

  12 11.54%
 • 0%

  23 22.12%
 • Krcnimi vjen nga shteti

  32 30.77%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-09-2015
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Cfare besimi te kesh kur ne krye te shtetit vihen njerez qe mendojne vetem sesi te rrisin mirqenien e tyre dhe qe s'duan t'ia dine fare per popullin. Ka thene mire Gold AG "kater vjet s'na njihni dhe nje muj na shisni mend" kete bejn gjith politikanet pa perjashtim.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2015
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  i dhjet tmn

 3. #43
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,306
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Shteti eshte Shtet, Ata qe e udheheqin mozot ma keq, Na han mishin ne si popoll e pastaj kocken na e shesin per perfitime te tyre...
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Donatela Matija
  Antarsuar
  31-03-2014
  Vendndodhja
  Shkoder
  Mosha
  26
  Postime
  19
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Besoj tek ligji, por jo tek shteti.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Te besosh ne ligjin eshte e thjeshte te besosh ne Shtet eshte e veshtire...(nga ata teorike)
  Per vet faktin se ligji mbron,lejon e detyron personin o shoqerin etj etj por ka nje limit,per shum arsye ne regullat e tije,gje qe shteti nuk mund ta kete. Shteti eshte "Sovrani" o edhe sovraniteti,nuk mund te njohi" pjese","ligje" ,"pushtete" te tjera sepse nuk ka limit.O egziston i vetem o nuk egziston. Pushteti i shtetit vjen nga kjo egzistence e vetme qe i jep edhe jo limitin ne sensin apsolut.

 6. #46
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Te besosh ne ligjin eshte e thjeshte te besosh ne Shtet eshte e veshtire...(nga ata teorike)
  Per vet faktin se ligji mbron,lejon e detyron personin o shoqerin etj etj por ka nje limit,per shum arsye ne regullat e tije,gje qe shteti nuk mund ta kete. Shteti eshte "Sovrani" o edhe sovraniteti,nuk mund te njohi" pjese","ligje" ,"pushtete" te tjera sepse nuk ka limit.O egziston i vetem o nuk egziston. Pushteti i shtetit vjen nga kjo egzistence e vetme qe i jep edhe jo limitin ne sensin apsolut.
  Ligji eshte DHUNE,dhe pa DHUNE nuk ka SHTET!
  Je shume i komplikuar ti per shkrime...retorike!
  Ose me trego nje shtet qe e krijuan me peace...pa sovranitetin e morrem vesh!

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Ligji eshte DHUNE,dhe pa DHUNE nuk ka SHTET!
  Je shume i komplikuar ti per shkrime...retorike!
  Ose me trego nje shtet qe e krijuan me peace...pa sovranitetin e morrem vesh!
  E vertet,ligji eshte dhune,gjithashtu dhe shteti qe bazohet po prap tek ligji.Ligji e shteti jane te lidhura bashke sepse vetem me ane te ligjit shprehet dhe shteti o "Sovrani" e te dyja vijne nga vullneti i popullit .Por eshte si te thuash qe ligji eshte dhuna qe te jep lirin sepse me ane te garancive qe jep dhuna e ligjit njeriu mund te jete i lire (pra si te thuash po ta egzagjerosh qe njeriu ka nje fitim personal ne kerkimin e zbatimin e ligjit).Ndersa shteti kerkon te mbroje,nga ana teorike,nje interes me te madh "moneten", "luften-paqen" "politiken", "drejtesin","shoqerin" ,si te thuash mbron nje interes te pergjithshem qe mund te shkeli edhe ate personal.

  Asnje shtet nuk mund te krijohet mbi paqen,kur "dhuna" krijon shtetin (ne kuptimin e zbatimit te ligjit ne interes te pergjithshem) ateher ky shtet mund te krijoje o garantoje dhe "paqen".

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: A kini besim tek ligji e shteti pr t mbrojtur jetn tuaj si qytetar?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  E vertet,ligji eshte dhune,gjithashtu dhe shteti qe bazohet po prap tek ligji.Ligji e shteti jane te lidhura bashke sepse vetem me ane te ligjit shprehet dhe shteti o "Sovrani" e te dyja vijne nga vullneti i popullit .Por eshte si te thuash qe ligji eshte dhuna qe te jep lirin sepse me ane te garancive qe jep dhuna e ligjit njeriu mund te jete i lire (pra si te thuash po ta egzagjerosh qe njeriu ka nje fitim personal ne kerkimin e zbatimin e ligjit).Ndersa shteti kerkon te mbroje,nga ana teorike,nje interes me te madh "moneten", "luften-paqen" "politiken", "drejtesin","shoqerin" ,si te thuash mbron nje interes te pergjithshem qe mund te shkeli edhe ate personal.

  Asnje shtet nuk mund te krijohet mbi paqen,kur "dhuna" krijon shtetin (ne kuptimin e zbatimit te ligjit ne interes te pergjithshem) ateher ky shtet mund te krijoje o garantoje dhe "paqen".
  Mire pra....
  Nuk kam BESIM tek nje i ashtequajtur shtet i VDEKUR,
  mbase do e rregulloje dydrinas apo ndonje tjeter.
  Kaq per kete teme se kam votuar me kohe!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •