Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Qeveria shqiptare krkon tjetr borxh, 250 mln euro me garanci t BB  Shqiperia krkon 250 milion euro n tregun ndrkombtar financiar. Qeveria shqiptare ka zgjedhur tregun e huaj pr t marr kto para pr t lejuar kreditimin e ekonomis n vend duke mos i marr nga bankat e nivelit te dyte n vend. Me an t nj njoftimi t realizuar n Financial Time ministria e Financave njofton t gjitha institucionet financiare ndrkombtare q t bhen pjes e ankandit.
  Garanci pr kt hua ka dal Banka Ndrkombtare pr Rindrtim dhe Zhvillim e cila do garantoj 200 milion euro nga 250 q do merren n total.
  Huamarrja do t mbshtes investimet publike n Shqipri por edhe deficitin buxhetor. Maturimi i ksaj huaje do t jet rreth 10 vite. Kjo kredi pritet t bhet efektive jo m von se 30 qershor 2015.
  Ndrkoh q interesi mund t paguhet do vit ose cdo gjasht muaj. Propozimet e institucioneve financiare duhet t drgohen n Ministrin e Financave, jo m von se 1 prill 2015.
  Borxhi total i Shqipris arriti 978 miliarde lek, gati 7 miliard euro n fund t vitit 2014 duke shnuar edhe rritjen m t madhe vjetore q nga viti 2009. Qeveria shqiptare krkon t siguroj deri n 550 milion euro borxh n tregun ndrkombtar, para q do t prdoren edhe pr mbulimin e eurobondit q sht marr n 2010 dhe q duhet t shlyhet deri n nntor t ktij viti

  ORA NEWS

 2. #2

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Rekordet vihen gjithmone ne vite zgjedhjesh.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Antarsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  620

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Kta jan per tu qr te gjitheve

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  250 milion borxh, pjesetuar per 3 milion banore = 83 euro per fryme borxh. Qe do te thote, 83 euro shumezim kater pjesetare qe ka mesatarisht nje familje shqiptare, i bie qe cdo familje shqiptare te hyje ne borxh per 333 euro. Po ta kthejme ne leke, i bie nje borxh 350,000 leke te vjetra per familje. Dhe me e bukura eshte qe parate e marra borxh do ti "investojne ne energjitike", qe do te thote, parate do te vidhen me lezet (korrupsion) nga drejtoret e KESH dhe shperndarjes se energjise.

  Jepi shoku Rama, beje Shqiperine Greqi. Nuk ka lezet qe te na e kaloje Greqia e te falimentoje si shtet para nesh!

  Lart e me lart Qeveria e Piktorit Rilindas!

  Albo

 5. #5
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,816

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  iNVESTIM NE ENERGJITIKE???????
  Energjitika eshte sektori ekonomik me
  fuqine me te madhe financiare,krijon miliona euro cdo muaj
  nga hidrocentralet
  Kesh- i eshte i mbytur ne para te madhe miliarda.
  Cfare eshte kjo borxh per te financuar Kesh-in?
  Ai borxh eshte i destinuar te perfundoje ne
  xhepat e pushtetareve dhe politikaneve hajdute.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Boll mos te na bejne ne borxh si Ukrahinen....!
  E bene Ukrahinen te marre miell hua..., kurse neve do te na duhet te belejme tonelata qymyr ose uje deti...
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 7. #7

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Borxhi i Shqiperise si perqindje e prodhimit te brendshem

  Emri: Albania Government Debt to GDP  1997 2015  Data  Chart  Calendar.jpg

Shikime: 153

Madhsia: 14.8 KB

 8. #8

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Eshte per tu habitur si na japin borxh akoma. Mir borxhin e pare qe kishte si detyrim ngritjen e taksave dhe ngritjen e energjise,por per kete borxh fare garancie do japi qeveria,se taksat nuk mund te ngrihen akoma.

 9. #9

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Kjo tregon forcen dhe besimin qe Europa ka te qeveria shqiptare. Nje qeveri e dobet dhe ne falimentim nuk do ishte e afte te merrte borxhe. Por nje ekonomi ne rritje qe ecen para me hapa galopante, eshte gjithnje e afte te marre borxhe. Si puna e Amerikes qe eshte e mbytur ne borhe, por prap te gjithe i japin borxhe. Ky eshte sukses i qeverise per mendimin tim.

 10. #10

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Kjo tregon forcen dhe besimin qe Europa ka te qeveria shqiptare. Nje qeveri e dobet dhe ne falimentim nuk do ishte e afte te merrte borxhe. Por nje ekonomi ne rritje qe ecen para me hapa galopante, eshte gjithnje e afte te marre borxhe. Si puna e Amerikes qe eshte e mbytur ne borhe, por prap te gjithe i japin borxhe. Ky eshte sukses i qeverise per mendimin tim.

  Mos valle eshte thjesht shitje dhe privatizime ? Qe do te thote;qe jo vetem nuk ka ndryshuar asgje,por qe zbaton thjeshte urdherat dhe detyrimet e huadhenesit.

 11. #11

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Se di. Duhen pare shifrat e ekonomise.

 12. #12

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Se di. Duhen pare shifrat e ekonomise.
  Shifrat ne ate shtet nuk egzistojne,o me sakt egzistojn vetem shifrat e borxhit te jashtem (per vet faktin qe jane shifra qe vin nga institucionet e jashtme) Borxhi e brendshem dhe shifrat e tjera te ekonomise jane supozime.

 13. #13

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Eshte e mundur dhe kjo. Por ka dhe mundesi qe te shifrat te jene te peraferta me realitetin edhe pse jo precize si ne cdo vend tjeter.

 14. #14

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Eshte e mundur dhe kjo. Por ka dhe mundesi qe te shifrat te jene te peraferta me realitetin edhe pse jo precize si ne cdo vend tjeter.
  Ka dhe mundesi te jene te peraferta. Mund edhe te llogaritet rritja e ekonomise pa ditur dhe numuruin e te papuneneve o edhe te punesuarve. Mjafton te vendosesh nje perqindje.

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Kjo tregon forcen dhe besimin qe Europa ka te qeveria shqiptare. Nje qeveri e dobet dhe ne falimentim nuk do ishte e afte te merrte borxhe. Por nje ekonomi ne rritje qe ecen para me hapa galopante, eshte gjithnje e afte te marre borxhe. Si puna e Amerikes qe eshte e mbytur ne borhe, por prap te gjithe i japin borxhe. Ky eshte sukses i qeverise per mendimin tim.
  Ajo qe thua ti do te ishte e vertete, nese Qeveria shqiptare do te kerkonte financimin e borxhit publik ne tregun boteror te financave pa sponsorizimin e Bankes Boterore. Qeveria e meparshme e Berishes arriti e para ne historine e shtetit shqiptar qe te realizoje financimin e borxhit publik ne tregun boteror, pa qene nevoja per sponsorizime e zotime si BB e FMN. Por edhe ajo arritje, qe ishte nje vote besimi per reformat e qeverise se shkuar nga tregu i lire, nuk ishte plotesisht e suksesshme: arriten te financojne borxhin publik por interesi qe paguan ishte me i larte se cfare prisnin, pasi dy vendet fqinje tona, Italia dhe Greqia ishte ne mes te nje krize te thelle financiare, dhe ekonomia shqiptare eshte e ndikuar ndjeshem nga ajo qe ngjet ne keto vende.

  Ne kete pike qe ka shkuar borxhi publik i shtetit shqiptar, ai eshte bere i rrezikshem per stabilitetin ekonomik, politik dhe social te vendit. Piktori rilindas nuk thith nga ekonomia ashtu sic nuk thith edhe nga politika, prandaj gjeja e pare qe beri sa erdhi ne pushtet e futi Shqiperine nen tutelen e diktatin e FMN-se. Dhe kjo eshte arsyeja perse po i rrjep shqiptaret te gjalle me taksa dhe me kercenime per tarifa energjie.

  Albo

 16. #16

  Pr: Qeveria e Rilindjes krkon t marri prsri borxh 250 milion euro

  Sigurisht qe borxhi eshte shume i rrezikshem dhe duhej te ngrihej problem kur mori kthesen per rritje pas 10 vitesh qe ulej vazhdimisht. Por ata qe bejne politike duke u munduar te bejne sikur kane hallin te ekonomia, normalisht qe nuk bazohen ne shifra, por kujtohen te ankohen vetem kur ka ndryshime qeverish. Kur fillon rritet borxhi, pastaj duhet te marresh borxhe per te shlyer borxhe.

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •