Emri:  Bledar-Zajmi-1.jpg

Shikime: 1871

Madhsia:  84.3 KB
Emri:  Bledar-Zajmi_1.jpg

Shikime: 1626

Madhsia:  58.2 KB

Bledar Zajmi, violonelisti shqiptar n Teatrin Kombtar t Prags, rikthehet pas 22 vitesh n skenn e Akademis s Arteve, me nj koncert i cili ka nisur nga Praga e do t vazhdoj n Fier, Shkup dhe Prishtin

Schwabische Zeitung Loja e Bledar Zajmit sht e mrekullueshme. Pasi arriti t shfrytzoj plotsisht mundsit q Bachi ka paraqitur te suitat e veta. Interpretimi i tij ishte energjik, vallzues dhe kishte ekspresion t fort. Nn gishtrinjt e tij u rizgjua n jet muzika e vjetr disa shekuj q bri pr vete dgjuesit

Tingujt e Leos Janacek apo Bohuslav Martinu t ojn gjithnj n nj tjetr hapsir. Aty ku duket sikur gjithka pushon pr tia ln vendin muziks. T hnn n mbrmje, n skenn e Akademis s Arteve, pr her t par muzika dy kompozitorve t njohur ek mbushi salln nn interpretimin n violonel t artistit Bledar Zajmi dhe tingujt e pianos s Etrita Ibrahimit. Nj koncert me emocione i dy artistve virtuoz. Nse Etrita e ka prekur shpesh kt sken, pr Zajmin q prej vitesh e ndan karriern e tij artistike jasht Shqipris, ky ishte nj tjetr emocion. Ishte nj rikthim pas 22 vitesh n at sken ku dikur ishte ngjitur si student. Pas prfundimit t Liceut, udhtimi me nj burs studimi n Akademin e Muziks s Prags do t ndryshonte prgjithmon t ardhmen e studentit shqiptar. Ai do ti kushtohet karriers solistike dhe interpretimit t muziks s dhoms, duke performuar kto vite n shum teatro t rndsishme t Europs si dhe Japoni, Kin apo Brazil. N vitin 1999, ai fiton n Konkursin Ndrkombtar t Muziks s Dhoms n Palma dOro, mimin e dyt dhe mimin special t juris pr interpretimin m t mir. Nga viti 2000, ai sht koncertmaestr violonelist solist i orkestrs s Opers dhe Baletit n Teatrin Kombtar t Prags. Zajmi luan n nj instrument t quajtur Claurus nga mjeshtri ek Jan Slipka. Pas interpretimit n skenn e Akademis s Arteve, i shoqruar nga pianistja Ibrahimi, ai do t interpretoj n nj tur koncertor q vazhdon me qytetin e Fierit, pr tu ndalur n Shkup e Prishtin


Riktheheni n Tiran pr nj recital n Akademin e Arteve? Si sht rikthimi n vendet ku keni kaluar nj pjes t viteve?

Koncerti recital n Akademin e Arteve n Tiran sht pjes e turneut q po zhvilloj n eki, Gjermani, Shqipri, Maqedoni dhe Kosov. Prve knaqsis q luaj n Tiran, n vendlindje, vendin ku jam rritur dhe kam hedhur hapat e par n profesionin tim, koncerti n Akademin e Muziks n Tiran sht nj rikthim dhe riprezantim i imi i mirfillt n skenn e Artit n Shqipri prej m shum se 22 vjetsh. Pr mua sht nj ndjesi interesante, q m evokon shum kujtime kur mendoj se do t performoj n salln e Akademis ku rikthehem pas gati 27 vjetsh. (Hern e fundit jam prezantuar si nxns n kuadr t aktiviteteve artistike t shkolls).


far pjessh keni zgjedhur pr t interpretuar n koncert?

Programi i koncerteve prmban pjes t repertorit violonelistik botror dhe shqiptar si Beethoven, Grieg, Sokoli, Dvorak, Janacek dhe Martinu. Duke qen se 2014 ishte viti i kulturs eke n bot, n program, nj vend t veant e z interpretimi i veprave t kompozitorve ek si Leos Janacek dhe Bohuslav Martinu, (t cilt jan nga kompozitort m t dashur dhe t njohur t shekullit t kaluar jo vetm n eki, por n t gjith botn), vepra t cilat n kt koncert do t luhen pr her t par n Shqipri

Ju jetoni n eki, ku jeni dhe koncertmaestr n Orkestrn e Teatrit Kombtar t Opers s Prags Mund t na flisni pak m tepr pr aktivitetin tuaj atje?

M shum se 22 vjet jetoj n Prag, n nj qytet i cili me historin, kulturn dhe traditn e tij, i ka dhn shum artit dhe jets kulturore n bot. Kam pasur privilegjin t studioj n nj ndr shkollat m t njohura t muziks si sht Akademia e Muziks e Prags dhe t marr pjes n kurse perfeksioni nga pedagog t shkollave europiane si B. Pergamentschikow (Gjermani) dhe J. Chuchro (Austri). Nga viti 2000 jam spale koncertmaestr i Orkestrs s Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit n Prag, i cili sht nj ndr veprat monumentale t historis s ekis, ku shum kompozitor t famshm ek kan vn n jet veprat e tyre. Nj teatr q ka nj tradit prej m shum se 125 sezonesh. Gjithashtu ushtroj veprimtarin time koncertale n recitale ose me formacione t ndryshme t muziks s dhoms n eki dhe n shum vende t bots.


Ndodh gjithnj dika q duket sikur ndan prgjithmon t ardhmen ton. Me ju far ndodhi? Si e kujtoni lidhjen me muzikn?

Isha vetm 5 vje, kur u njoha me notat e para, pentagramin dhe njohurit baz t interpretimitMe shum nostalgji kujtoj ort e msimit n shkolln fillore Kongresi i Prmetit n Tiran me msuesen A. Hasa., konkurset kombtare dhe aktivitetet e shumta q zhvillonim n kuadr t festave t ndryshme kombtare. Vitet e Liceut ishin vitet m t rndsishme t formimit tim si muzikant, ku nj rol t veant ka pedagogu Xhovalin Lazri, njeriu q prgatiti n Shqipri breza violonelistsh, t cilt sot performojn n orkestra dhe formacione kamerale n t gjith botn. M pas ndoqa pr nj vit studimet n Akademin e Arteve n Tiran me prof. A. Selitn. Kto ishin disa nga periudhat m t bukura t jets sime, t cilat i kujtoj shpesh pr emocionet, koncertet, lojrat, znkat, dashurit e para dhe shoqrin

Pas koncertit n Akademin e Arteve n Tiran, do t interpretoni n qytetin e Fierit, m pas n Shkup e Prishtin. far sht ky tur koncertor?

Ky sht nj tur koncertor i konceptuar jo vetm nga ana interpretative, por dhe nga ana pedagogjike. Koncertet e ktij turneu shoqrohen me kurse perfeksionimi pr studentt n Tiran (Akademia e Arteve), n Liceun e Fierit dhe n Universitetin e Tetovs. N kto kurse, un kam dshirn t shkmbej mendime dhe prvojat e ndryshme n fushn e interpretimit me studentt dhe kolegt. Dua t ofroj prvojn time pr tu ardhur n ndihm sado pak n punn e tyre t mtejshme dhe n promovimin e talenteve. N kto koncerte do t shoqrohem nga pianistja koncertiste Etrita Ibrahimi, me t ciln kam pasur nderin t luaj koncertin e par t ktij turneu n Prag dhe m pas s bashku do t mbyllim turneun n Prishtin n Festivalin Ndrkombtar t Muziks D.A.M.

far ka ndryshuar n konceptin tuaj pr muzikn me kalimin e viteve?

Nuk jam nga ata njerz q i plqen t bj filozofi pr konceptin e muziks, vetm dua t them se sht pjes e pashmangshme e jets son t prditshme, pa t ciln ajo nuk do t kishte as kuptim, sht gjuha q i bashkon kombet.

E ndiqni far ndodh sot me artin n Shqipri?

Pr sa kam ndjekur nga mediat dhe kontaktet me miq e koleg, mendoj se mbshtetja q u bhet projekteve t ndryshme artistike nuk sht n nivelin e duhur, n shkalln q sado pak do ti ndihmonte artistt n performimin e veprave t tyre. Mendoj se do t duhej sensibilizim m i fort jo vetm ndaj institucioneve shtetrore por edhe i biznesit, n mnyr q skena artistike t marr jet dhe t ket vazhdimsi, q arti t jet nj faktor i rndsishm pr zhvillimin e mtejshm t brezave t ndryshm dhe shoqris ku jetojm.

Shqip