Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Pershendetje,

  Tani kam perfunduar nivelin Master te studimeve, teme per te mbrojtur kam zgjedhur "Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik", do te kisha pas deshire qe ndokush nga ju te me jepni sa me shum ide rreth kesaj apo cfardo lloj informacioni qe te keni qe do te me kishte ndihmuar shum.

  Ja disa nga pytjet qe un i parashtroj ne kete teme:

  1. Cfare eshte niveli i investimeve te huaja ne Kosove?

  2. Pse nuk po investohet ne Kosove nga kompanit nderkombetare?

  3. Cila eshte pengesa kryesore qe te huajt nuk investojn?

  4. A kemi statistike te kompanive qe kan investuar dhe atyre qe jan terhequr?

  5. A eshte ne leverdi qe te kalkulojm nga investimet e huaja apo nga fuqia jone shteterore?

  Keto ishin disa nga pytjet sa per orientim.

  Ju faleminderit per mirekuptim dhe per kohen tuaj.

  Florenti

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Citim Postuar mė parė nga LENTIWTF Lexo Postimin
  Pershendetje,

  Tani kam perfunduar nivelin Master te studimeve, teme per te mbrojtur kam zgjedhur "Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik", do te kisha pas deshire qe ndokush nga ju te me jepni sa me shum ide rreth kesaj apo cfardo lloj informacioni qe te keni qe do te me kishte ndihmuar shum.

  Ja disa nga pytjet qe un i parashtroj ne kete teme:

  1. Cfare eshte niveli i investimeve te huaja ne Kosove? - Nuk kam shifra te sakta, por e di qe jane minore (shkaqet do ti cek me poshte)

  2. Pse nuk po investohet ne Kosove nga kompanit nderkombetare? - Asnje investitor i huaj nuk rrezikon mjetet e tij ne nje shtet ku lulezon korrupcioni dhe ku siguria e investimeve eshte Zero.

  3. Cila eshte pengesa kryesore qe te huajt nuk investojn? - Tatimi shume i larte ne importin e paisjeve, qe eshte 28.5 % ne vleren e mjeteve (paisjeve) tarife qe ka mbetur qe nga koha e UNMIK-ut. Korrupcioni dhe mungesa i infrastruktures, ne vecanti problemet me furnizimin me energji elektrike si dhe cmimi i lart i saj. Pastaj siguria ekonomike dhe politike

  4. A kemi statistike te kompanive qe kan investuar dhe atyre qe jan terhequr? - Edhe po te kishte statistika te tilla qeveritaret tane te korruptuar nuk do ti ofronin (Ne nje diskutim atebote Fryma e re kishte prezentuar disa raste kur vet kryeqeveritaret kishin kerkuar 15% te vleres se investimit te derdhen ne llogari te tij).

  5. A eshte ne leverdi qe te kalkulojm nga investimet e huaja apo nga fuqia jone shteterore? - Cdo shtet ku fuqia punetore eshte e lire mund te kalkuloj ne ivestimet e huaja, ne kete duhet ta bejme patjeter sepse vet nuk kemi fuqi ekonomike qe te ringjallim ate qe shteti (ne rastin tone AKP) e shkaterroi, por paraprakisht duhet korrektuar infrastruktura ligjore qe te mundesoj beneficione per investuesit dhe jo penalizime qe ne start.


  Keto ishin disa nga pytjet sa per orientim.

  Ju faleminderit per mirekuptim dhe per kohen tuaj.

  Florenti
  Florent, e di qe jane shume te gjeneralizuara, por keto jane piknisjet qe nuk lejojne investime te huaja ne vendin tone
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Poeti : 10-03-2015 mė 03:14
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Faleminderit,

  besoj qe do marr informacione edhe nga te tjeret, edhe pse keto ishin shum te mira .

  faleminderit prape.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Nese ke ndonje pyetje me konkrete, ndoshta edhe mund te te ofroj me shume ndihme...Sido qe te jete ne kete shtetin tone pak informata zyrtare mund te gjenden...

  Provo ne faqen e Odes Ekonomike te Kosoves, ndoshta gjen te dhene per shkallen e investimeve te huaja ne Kosove
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Ja cfare mendonje te huajte per investimet ne Kosove. Kosova fund i pusit, pa drejtesi, me korrupsion, me rrjete kriminelesh, ekonomi t'zeze, ... e edhe per faqe t'zeze.

  Paralajmėrim nė rrjet kundėr investimeve nė Kosovė
  2009/04/15 | 22:16

  Bruksel. Nėse ju doni pėr tė ndihmuar Kosovėn - mos investoni atje - kėtė masė tė pazakontė rekomandon njė website norvegjeze: www.dontinvestinkosovo.com. Edhepse jo pėr gjithnjė, qėllimi i saj ėshtė se shpejti tė kaloje nė www.itissafetoinvestinkosovo.com.


  Nėse ju doni pėr tė ndihmuar Kosovėn - mos investoni atje - kėtė masė e pazakontė rekomandon njė website norvegjeze. Nėn www.dontinvestinkosovo.com ("Mos investoni nė Kosovė") investitorėt potencial janė paralajmėruar nė gjermanisht nga korrupsioni, shkelja e ligjit, tė shkeljeve tė tė drejtave tė njeriut dhe praktikat e dyshimta tė biznesit nė vendin mė tė ri nė botė. Qėllimi i deklaruar, ėshtė thėnė, megjithatė, ishte shpejt pėr tė kaluar nė www.itissafetoinvestinkosovo.com ("Eshtė e sigurt pėr tė investuar nė Kosovė").

  Pronari i faqes se internetit Norway Invest ankohet pėr njė "gjyqėsi tė korruptuar dhe tė kontrolluar politikisht". Dokumentet qė theksojnė dhe paraqesin humbjet e tyre ekonomike nė vendin jugor evropian, Norway Invest do ti ngarkoje mė 1 maj nė faqen e saj tė internetit. Norvegjezėt kishin drejtuar dy projekte tė mėdha nė Kosovė prej periudhėn 2001- 2003 dhe u detyruan tė tėrhiqen, kur ata e kuptuan se partner i biznesit nuk ka ndėrmend tė pajtohet me marrėveshjet, thuhet nė faqen e interneitit. Norway Invest ishte e pėrfshirė nė krijimin e njė rrjeti tė komunikimit emergjent dhe njė qendėr tė dhėnave pėr shėrbime elektronike tė qytetarėve. Por norvegjezėt u tėrhoqėn pasi autoritetet e Kosovės kishin nisur njė hetim kundėr menaxherit tė tyre lokal.

  Qeveria e Kosovės ėshtė "not amused".
  Qeveria e Kosovės nuk ėshtė i kėnaqur me fushatėn. Njė zėdhėnės i mediave lokale thote, qė kompania norvegjeze pėrpjeket tė dėmtojė reputacionin e vendit tė tij. Megjithatė, ai ishte i bindur se kjo nuk do tė pengojnė investitorėt pėr tė pėrfituar nga mundėsitė e shumta nė Kosovė.


  Lajmi origjinal ne gjuhen gjermane:
  http://www.derwesten.de/panorama/warnung-im-netz-vor-investitionen-im-kosovo-id337850.html
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Tema ka te beje me shum me riskun e investimeve ne Kosove dhe ndjenja e frikes per te investuar, si psh; procedurat, tatimi, njerzit qe filtet te jene te korruptuar, vertetesia e pronave se ku do te investohet dhe cfare, dhe cfare do te ishte zgjidhja me konkrete e kesaj qeshtje qe e ka kapluar Kosoven... me nje fjale dalja nga kjo krize.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Ti m'duket s'kuptoke? Cfare te vlejne procedurat e dokumentet, kur ka persona qe pshurrin n'to e as ligji nuk guxo t'nderhyje? Cfare t'vlejne procedurat, kur kryetaret e komunave u vene harace bizneseve? Cfare t'vlen biznesi kur t'vje komandat biciklla e t'thote ami kaq e kaq leke o ta hudhi biznesin n'ere? Edhe s'ke ku t'ankohesh, se ligji behet nga politika e politika e lidhur me haracin.

  Problemi ne Kosove eshte mosfunksionimi i ligjit dhe drejtesise, ne Kosove duhet se pari te vihet ligji mbi te gjitha. Duhet t'bohet nje keshill qe qendro mbi politiken dhe siguro te funksionoje ligji. Ai qe tento ta anashkaloje apo ta privatizoje ligjin - llovaqke hekri n'lule t'ballit, ai qe bo harac - llovaqke hekri n'lule t'ballit, ai qe ben korrupcione ne dem te popullit - llovaqke hekri n'lule t'ballit, e kshu me radhe deri sa asnje nuk guxo t'merret me krime qe e demtojne vendin, se shqiptari vetem friken e njef.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime nė 439 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Investimet e huaja kerkojne siguri,dhe kete siguri investimit ja jep vetem qartesia dhe thjeshtesia."Sa kohe duhet per nje leje o liēenc,ēfare ēertifikatash duhen dhe detyrimet e te drejtat simbas ligjit ". Qe te vleje thjeshtesia e qartesia e ekonomise,ne ligj e investim,duhet te kete barazi o te drejta te barabarta per te gjithe. Qe te kete te drejta te barabarta per te gjithe duhet qe asnje pjesmares te mos kete fitim personal apo perfitim tjeter.Dmth nuk duhet te kete korrupsion. Qe te mos kesh korrupsion o vjedhje e perfitime personale,ne vendet si Kosova e Shqiperia duhet te kete trasparence ekstreme. Trasparenc,po prap e qarte dhe e thjeshte per te gjithe,natyrisht me e larte per personat qe jane punonjes shteti.

  Pra,qe investimentet e huaja te kene sukses,duhet ditur ne radhe te pare sa harxhon gjate dites gruaja e kryeministit Isa Mustafes.Sa para ajo harxhon ne dite per bileten e autobuzit dhe per te blere nje kile qepe. Pra "une" si shtetas i Kosoves duhet ta di e te kontrolloj edhe shpenzimet ditore familjare te Kryeministrit,natyrisht edhe te tjereve me radhe.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:


 10. #9
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  A mundet dikush te me jap eksperienca qe ka ndegju apo ka informacione se cfare kane bere shtetet e huaja per te terhequr investitoret, ne kete rast kemi te bejm me Industrin e Tekstilit.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Gjithashtu desha te shtoj edhe dicka, a mundet ndokush te me siguroj informacion se sa biznese te tekstilit jan ne kosove?

 12. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  Po biznese Shqiptare te ( ALB ) a ka ne Kosove ? Nese ka, ne cilat sfera jane shtrire keto biznese ? flm

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e LENTIWTF
  Anėtarėsuar
  30-01-2010
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  31
  Postime
  53
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Investimet e Huaja ne Kosove dhe Risku Politik

  A njeh ndokush ndonje investitor te jashtem qe ka investuar ne Kosove apo ka tentuar te investoj mirepo ka rrezultuar pa sukses?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •