Nna e hafizit m t ri n bot: Gjat shtatznis do dit lexoja suren El-Kehf

Emri:  haaaaaafiz-770x470.jpg

Shikime: 457

Madhsia:  29.0 KB

Algjeriani Farih Abdurahman ka katr vjet dhe e di t gjith Kuranin prmendsh. Ai e ka msuar duke dgjuar ajetet kuranore sepse nuk di t lexoj asnj fjal.

Kur i mbushi tre vjet dhe kur filloi ti shqiptoj m mir fjalt ai e lexoi suren Kehf pa gabime dhe me rregullat e leximit t Kuranit.

Duke e shpjeguar kt dhurat t Allahut, nna e Abdurahmanit thot se e don shum suren El Kehf, ndrsa gjat kohs s shtatznis e ka lexuar do dit, ka i jepte qetsi dhe besim. Kur dgjonte muzik gjendja e saj ndryshonte ndrsa kur fillonte t dgjoj Kuranin asaj i kthehej qetsia dhe rehatia. Dgjimi i Fjals Hyjnore kishte arritur n zemrn e fetusit. I Lartmadhruar sht Ai i Cili krijon! Ndrsa shkenctart thon se fetusi sht nn ndikimin e asaj q i ekspozohet nna e tij.

Gjithashtu, nna e Abdurahmanit thot se djali i saj e ka msuar Kuranin duke dgjuar programin satelitor El-Afasi. Babai i djaloshit mendon se sht e mundur q tek fmija ka ndikuar dgjimi i Kuranit para se syt e tij ta shohin kt bot. Abdurahmani ka nj z tingllues, lexim t rrjedhshm dhe asnjher nuk i harron salavatet mbi pejgamberin a.s. Ai gjithmon lexon suret Felek dhe Nas dhe nuk bie t flej pa i lexuar lutjet e gjumit.

(Islampress)