Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Histori "tradhtish" politike q nisin nga viti 1992 e n vazhdim...

  Histori "tradhtish" politike q nisin nga viti 1992 e n vazhdim...

  Kush ka qen "tradhtari" i par i pluralizmit shqiptar?

  Me sa mbaj mend, t part "tradhtar" politik kan qen mocionistt anti PD t kryesuar nga Ceka, Pashko, Imami, Keko dhe Zogaj. Prej tyre z fill historia e "tradhtive" politike.

  Cili sht shkaku q tek partit politike shqiptare ndodh si shpesh "tradhtia" politike?

  A sht normale nj dukuri e till?

  A sht kjo nj shenj treguese e nivelit fillestar politik t partive tona politike?

  Apo far athere?

  Si shpjegohet q partit politike shqiptare zhvillojn procesin e shitblerjeve t deputetve t kuvendit?

  Pse sht kaq e vshtir q partit tona politike t mos e pranojn iden e kundrt me at t liderit?

  Pse nuk tolerohet e drejta e fraksionit?

  Ka shum figura politike q n momente t caktuara nuk jan pajtuar me idet e liderit t partis s tyre, mirpo nga mungesa e tolerancs dhe nga mungesa e njohjes s fraksionit ata jan detyruar t bjn "tradhti" politike?

  Viti 2015 dhe ende vazhdohet me politikn staliniste " O me ne, o me ata, rrug t mesme nuk ka"!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 06-03-2015 m 08:49

 2. #2

  Pr: Histori "tradhtish" politike q nisin nga viti 1992 e n vazhdim...

  N vijim po sjell nj artikull shum interesant t botuar tek mapo.al:


  Nga Mocionistt te Tom Doshi: 7 skizmat e asgjs

  Postuar m: 28 Shkurt 2015 09:14

  Historit e prarjeve partiake q kan nisur pak her si kritika kundr autoritarizmit apo krkime alternativash politike, e shpeshher si luft pr ofiqe dhe territore n parti e pushtet. Nga liberalt e PD dhe Mocionit t famshm, tek i ashtuquajturi shantazh i deputetit Tom Doshi ndaj kryeministrit Rama

  Nga Alfred Lela

  Toma i Rams dhe Prei i Berishs

  Ka nj kontradikt n kontratat q lidert partiak n Shqipri nnshkruajn me partnert e tyre n parazgjedhje. Ata paraplqejn arrogancn e dikotomis: luftn me shpatullat, mendt apo parat e dikujt dhe titujt e plakn e fitores me t tjer. Kjo duket se sht metrika e shefit t qeveris s majt, Edi Rama, n raport me deputetin e Shkodrs, Tom Doshi. Prplasja n distanc e t dyve ka prodhuar shkndijat e errta t nj konflikti potencial. T shohim. Por sado ti ngulim syt n errsir, nuk do mund t dallojm m shum se trajtat e forta t asaj q nuk do mend. Tom Doshi nuk po krkon m shum se ka ai konsideron si rikthim t investimit t vet. Pavarsisht prrallave me baz q ai u tregon kamerave dhe gazetarve, inati i tij sht m shum se nj shqetsim pr shkodrant. Ai krkon t begeniset dhe t kullandriset pr t gjitha psonisjet q fushata e PS n Shkodr ka br n xhepin e tij. Rama ngjan i shkputur nga t gjitha datat q e kan sjell at n pushtet, por ka personazhe ala Lahuta e Malcis si Tom Doshi q ia kujtojn. Nj amnezi e ngjashme, edhe pse me personazhe t tjetrllojta, e pat kapluar edhe shefin e demokratve, Berishn, pas ardhjes n pushtet. Ai e bri fushatn e 2005 nn sigln e ndryshimit dhe prkrah shenjs s intelektualve liberal, ndrsa pushtetin e ndau me kopukt.

  LMN, q nuk lvizi nga vendi

  Lvizja pr Mendimin Ndryshe mbahet mend pr nj batut t Ben Blushit drejtuar kryetarit t partis, Rama: PS sht br si ai autobusi ku shkruhet Mos i fol shoferit!. Pjesa tjetr e aktivitetit t saj jan disa vendime t vogla e shum pavendosmri t mdha. E prbr nga Ben Blushi, Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani e Marko Bello, t gjith me funksione t larta n qeverit e Fatos Nanos, LMN psoi fatin e nj kshille q Papandreu i PASOK-ut grek i pat dhn Rams. Nse ke kundrshtar n parti lru funksionet, por hiqu detyrat. Ve ksaj pesshja e pati t pamundur apo pa dshir t ngjizte nj koherenc politike. Kjo shpjegonte ndoshta thelbin e tubimit t tyre: jo dhe aq meraku pr t thn mendimin ndryshe se sa pr t luftuar thuajsimin e tyre n nj PS t Re q komandohej nga Rama sipas stilit New Labour t Tony Blair. Me ndryshimin se, nse Blair dhe Gordon Brown arritn t bjn nj pakt, Blushi nuk ia shkputi nj secilit radhn e tij Rams. Ksisoj LMN nuk u b kurr as skizm dhe as shantazh. Shtrngesat dhe pamundsit e saj, n njfar mnyre prodhuan nj aberracion politik, i cili e ka radhn m posht

  Islami, Kadeli dhe Dogjani, nj hermafrodizm politik

  Kastriot Islami, pasi musketiert e tjer t LMN bn paqe me fatin e vet apo pakt me Napoleonin e partis, bashk me Gjovalin Kadelin dhe Asllan Dogjanin, deputett socialist t Lezhs e Kuksit, iu bashkuan Rishljes s prjetshm politik, Berishs. Atij q e qeveris vendin edhe kur nuk sht n qeveri- pr t cituar at vet. Nse dy deputett malsor futeshin n kt valle me njfar krenarie t lnduar nga Rama, Islami ndante shtrat politik me at q e kish etiketuar Kai i zi. T shkuara t harruara dhe ish-zvendskryeministri socialist sht aktualisht deputet i Partis Demokratike dhe nj oponent i zshm i kryeministrit socialist Rama, sa n salln e Kuvendit e sa n shtyp. Gjovalin Kadeli nuk duroi gjat dhe pa thyer bes, iku nga Berisha (ishte m shum ikje nga Rama e ardhje n Berish) pr tiu bashkuar Ilir Mets dhe grupit parlamentar t LSI. Kadeli, Islami dhe Dogjani, edhe pse nuk e ngritn dot shkputjen e tyre nga PS n artin e skizms, i hodhn Berishs dhe qeveris s tij kamerdaren e shptimit pak mujor. Aq sa pr ta uar vendin n zgjedhjet e radhs. Ku do t humbnin t gjith bashk.

  LSI, skizma q funksionoi

  LSI mund t ishte fare mir akronimi pr Lvizja Socialiste e Ilirit (Mets). Fati i ksaj partie lidhet me aftsit politike dhe antropologjike t shefit t saj ish-kryeministr socialist, dhe nj figur qendrore e politiks shqiptare q nga fundi i viteve 90. Nj operator politik i patshoq, Meta ka arritur q t formsoj te partia e tij e re t vetmen skizm t suksesshme t politiks shqiptare. Pasi arriti ti mbijetonte nj ndarjeje t dhimbshme me partin mm, Ilir Meta menaxhoi ti shptonte pothuajse fundit t sigurt q u gatua n vitin 2008 nprmjet ndryshimeve kushtetuese pr t cilat ran dakord dy kundrshtart e prbetuar, Berisha e Rama. Nj paqe e ftoht u ble n politikn shqiptare me shpenzimet e Ilir Mets. Ai me t tijt arriti ti shptoj ksaj prite politike n 2009 dhe bumerangu nuk ra mbi t, por mbi ngritsit e prits: Ramn dhe Berishn. Rama pa ti ikte pushteti n finale t nj maratone zgjedhore, ndrsa Berisha u detyrua t bnte koalicion me Metn n munges t vendeve t mjaftueshme n parlament pr t siguruar mazhorancn qeverisse. Gjithka m pas sht nj histori e mbushur me makthe politike pr treshen n fjal. Sidoqoft, LSI sht prova se asnj skizm n Shqipri nuk funksionon jasht dy pushteteve t mdha PD e PS. Sepse pushteti absolut korrupton absolutisht. Shpton ve kush sht edhe m i korruptuar se absolutja.

  PDr, e reja e s njjts blu t vjetr

  Si t gjitha lvizjet, revoltat, kryengritjet, shkputjet, inatet e vogla e t mdha, skizmat e me radh, edhe Partia Demokratike e Re ishte grahma e kundrshtarve t Berishs, prpjekja q grahma e fundit politike t ishte e tij. Si t gjith e dim, ai i pa t gjith me radh tek shkonin t ndrkryer e ktheheshin t prulur, edhe duke pshpritur, n mos me z, me ndopak ngashnjim: Ave Cesar! Kshtu edhe me Genc Pollon dhe nj shpur politikansh t Partis Demokratike q n vitin 2001, pas disa prpushjesh dhe prpjekjesh pr t marr timonin e PD, u larguan pr t krijuar PDr. Nj PD me r t vogl, grma q simbolizonte t ren. Edhe pse u larguan si rebelim ndaj metodave t vjetra t Berishs, ata e filluan edhe vet me nj t till: vjedhje t simboleve t partis s par opozitare, t cilave i shtuan r-n e vogl e t paprfillshme. Skizma u b fakt pas prplasjeve t ashpra, t filluara q n vitin 1999, q solli kandidimi pr postin e kryetarit t PD prball Berishs, t Genc Pollos. N vitin 2008 kur Berisha ishte kryeministr dhe Pollo zvends i tij, dy partit u shkrin srish n nj.

  Kalakula e Baleta, konservatort q nuk ngjitn

  Ata q ndihmuan Berishn pr t fundosur liberalt psuan fatin e ktyre t fundit. Nga e njjta dor: e Berishs. N vitin 1993-1994, n Partin Demokratike po prvijoheshin fraksione q shihnin m djathtas se politika zyrtare e PD nn Berishn. Petrit Kalakula, kryetari i degs s Partis Demokratike pr Tirann dhe Abdi Baleta, nj deputet me qndrime t forta nacionaliste, u bn kritizer t Berishs. Me gjas, pas prpjekjeve t shefit t PD pr ti dhn nj profil t majt partis s qendrs s djatht, duke shpallur ndr t tjera Fan Nolin si model politik dhe duke vlersuar Revolucionin e Qershorit 1924, si revolucion demokratik. Kalakula dhe Baleta q kishin qen vokal dhe t paprmbajtur n prjashtimin e Mocionistve n vitin 1992, e pan veten jasht partis. N minoranc si t gjith t larguarit e tjer, prpjekjet e tyre nuk shkuan m gjat se partit me pak pesh e pak ymr, t quajtura Partia e Djatht Demokratike dhe Rimkmbja Kombtare.

  Mocionistt, nj skizm si i ka hije

  Ata nuk prodhuan nokdaun politik si formacion, ndoshta edhe pr faktin se qen institucione politike si individ. Eksponent t lart t Partis Demokratike t sapokrijuar, intelektual t njohur t fundviteve 80, megjith drithijet e tyre, Mocionistt si u futn n historin politike, ishin lvizja e par dhe e fundit idealiste q ka prodhuar politika shqiptare. T larguarit, ose m sakt t prjashtuarit me ceremoni nga PD, Gramoz Pashko, Pre Zogaj, Neritan Ceka, Arben Imami, Arben Demeti, Edmond Trako, Shahin Kadare, Blendi Gonxhe, Ridvan Peshkpia e t tjer, formuan Partin Aleanca Demokratike. At q Pre Zogaj e quante gjat nj interviste nj alternativ t pakics s pakics, ndrsa Petro Zheji nj alternativ t qendrs krijuese. Ata u etiketuan mocionist pr shkak t nj Mocioni q paraqitn n Kshillin Kombtar t PD-s n fillim t gushtit 1992. Mocioni ishte nj pikpamje e grupimit liberal pr humbjen e zgjedhjeve lokale t asaj vere, tre muaj pas fitores plebishitare t 22 marsit 1992. Mocioni u hodh posht nga Berisha, ndrsa firmtart e tij u prjashtuan nga Partia n nj Kongres t inskenuar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Histori "tradhtish" politike q nisin nga viti 1992 e n vazhdim...

  historia e pluralizmit ka qene e stisur dhe duket si e tille edhe me shume me krijimin e klanit shpetimtar blu dhe te heroit Spartak Sali Berisha, me seli te fshehte po aty dhe eshte me fat qe kaloi *luften* clirimtare pa u vrare apo zhdukur ashtu sic ndodhi me Spartakun e Kartagjenes apo ku di une.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •