Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-04-2014
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    178

    Leter e nje nene te revoltuar

    I dashur shtet LEGEN,

    Te them LEGEN sepse kam shume vrer te vjell ne ty, dhe LEGEN mu duk term me I pershtatshem se WC, gjithsesi ti zgjidh e merr vete, nuk me ngelet hatri.

    Duhet te me kthesh shume gjera, por me per zemer kam te me kthesh besimin qe pata ne ty kur bera budallallekun, qe dola ne pike te mengjesit, lashe dy beba ne shtepi, qe te te jepja voten ty. Nuk prisja gjera kushedi se cfare nga ty, as ato qe premtove ne fushate nuk I prisja, sepse jam njeri me kembe ne toke dhe e di sa te realizueshme jane ato pallavrat tua. Por prisja te me ktheje te pakten dinjitetin, ate qe me eshte neperkembur prej sa e sa vitesh. Ti, I dashur LEGEN, me ben te urrej token time, dheun meme apo ate. Nuk dua te di se cilat jane qellimet e tua, per sa kohe nuk jane te mira.

    Ajo qe me shkaktoi zgjimin e gjithe ketij mllefi ishte perballja me faktin qe duhet te paguaja nje fature 60.000 leke te reja, per energjine ende te pakonsumuar ne banesen time. Duke studiuar rastin, kuptova qe ishte nje gabim ne shkrimin e shifrave. Ne vend qe te shkruhej 6, eshte shkruar 9, dhe ky gabim I vockel, shkaktoi nje mbifaturim prej me shume se 3.000 kw. Jam shume e ndergjegjshme se te gjithe bejme gabime ne pune, por sistemi na ka krijuar mundesine qe keto gabime te korigjohen dhe mos te rendojne mbi klientin. Maksimumi mund te aplikohet ndonje penalitet mbi ate qe shkaktoi gabimin. Dhe une e mora shume me qetesi kete mbifaturim, duke I thene tim shoqi, duket qarte qe eshte lapsus, dhe thjesht do bejne kthim fature. Ai, qe eshte me I perditesuar se une me horrlleqet e ketij LEGENi, shfrynte dhe thoshte nuk eshte kaq e thjeshte. Do na kompensojne ne KW, dhe jo ne vlere monetare. Nderkohe cmimi I energjise ka ndryshuar dhe ne paguajme shume me teper. Po sikur te ishte ky I vetmi problem….

    Po te them cili eshte problem I vertete I dashur LEGEN…. Ne jemi nje familje e re, dhe kemi dy femije. Prinderit nuk na lane trashegim asgje, prandaj na u desh te merrnim kredi per banesen tone modeste. Ne kete treg te rregulluar financiar nga ti shtet LEGEN, me duhet te paguaj 50.000 leke ne muaj keste kredie…. Po nuk dua ti hyj dhe ketij debati. Te gjitha familjet e dine se sa duhet te shpenzohet per pampers dhe qumesht per nje beb. Ne rastin tim shumezoji me dy, se une kam dy beba. Ti qe po e lexon kete leter, mendon se duhet te kemi rroga te mira. Ne fakt nuk eshte ashtu. Te dyja rrogat bashke mezi kapin 100.000 lekshin. Kisha disa muaj qe po kurseja leke, dhe po beja perkthime naten, sepse doja nje feste ditelindje te bukur per djalin tim te madh. Ka ditelindjen tani ne shkurt. Dhe nuk doja nje nga ato ditelindjet me 100 te ftuar, me hotel te prenotuar, dhe ku di une se cfare. Nje feste modeste me shoket e cerdhes, dhe nje darke me familjaret. Nese do me mjaftonin leket do therrisnim dhe ndonje klloun…. E di I dashur LEGEN, qe po qesh me llogarite qe kisha bere une. Se nje feste te tille mund ta organizoje dhe zyrtari me I lodhur ne administraten tende, pa sforco fare, nga rryshfetet qe merr.

    Atehere I dashur LEGEN, ti jo vetem qe nuk ofrohesh te korigjosh gabimin, por me paturpesine me te madhe thua, e di qe kam bere gabim por duhet paguar. Pastaj shohim e bejme. Dhe ankthi I tim shoqi u vertetua. Ketij ankthi iu shtua se mund te rezultoj ne listen e debitoreve, dhe mund te humb edhe punen…. Per cfare??? Per nje lapsus o LEGEN. Keshtu, une po paguaj ate fature, te pakten te kem te sigurt punen. Por nuk di si do ia shpjegoj cunit kur te rritet qe kete vit nuk mundem ti benim feste ditelindje…. Dhe nuk e di me cfare do tallet me shume, me faktin qe nuk munda te kisha kursime ekstra, apo me faktin qe nje gabim I rendomte sistemi nuk mund te korigjohej….

    Po nuk ka gje, se nderkohe historia do te te kete lartesuar ty o LEGEN, dhe deshtaket do jemi ne prinderit e tij….

  2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan eagle7 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Busy Girl (26-02-2015),skender76 (26-02-2015)

  3. #2
    Omelsin me krip Maska e Busy Girl
    Anėtarėsuar
    04-02-2012
    Vendndodhja
    Here and there I'm everywhere
    Postime
    4,491

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Wowwwwww kush eshte kjo grua te shkoj e ti jap doren
    Shume leter e sakte e me vend me pelqen fjala LEGEN me ne fund gjeti perdorimin e duhur
    Shoku Legen meqe jam te energjia 160.000 ma fute kete rradhe unurgjine Gzohem qe ste votova
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Busy Girl : 26-02-2015 mė 10:04
    "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Une vetem nje gje nuk kuptoj...si mundet shteti te jete LEGEN, kur kjo zonja voten ia ka dhene PS-s dhe jo shtetit?
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Keto ,"letra" kane kuptim kur nje njeri sqaron pse e dha voten,nuk mjafton vetem " ta dhash per budallik se nuk prisja qe nga premtimet e tua". Eshte shum e thjeshte ta shfaqshosh vetem me vetdijen e budallikut... Ka diēka qe nuk shkon. Lind, gjithmone dyshimi, qe eshte nje pakic qe marin voten,qe eshte "shteti",qe jane legena,apo shumica qe i japin voten legenave.Nuk ka kuptim,o eshte vetdije o eshte budallik,edhe zgjedhja e legenave.

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Ketej thote nuk prisja gje nga ty e ketej ben shume e indinjuar. S'ja vlen ta lexoj me tutje. Pfff!
    Feelings change - memories don't.

  7. #6
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Lexoje deri n'fund mia se te ben mire...

    Ajo zonje shau shtetin, me te drejt, nuk permendi as Rame e as Sale...

    N'fakt i ka perfshi te dy...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    ja moret doren anonimeve dhe ju si jovan bregu lol


    lesh me qime oj fatime i thon ksaj pune

    merrka 1 milion lek ne muj kjo zonja e bon sikur qonka tu vujt per ni ditlindje kur ne shqipni ke familje qe po jetojn vete e gjashta me 200000 lek te vjetra ne muj.
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  9. #8
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Derjans,

    ngsushllimet e mia per humbjen e afert te qelborilindsve te tuj..

    Per ndrrim qeverish Shkodra asht kryeqyet...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Qe thua ti snero votova ketu para disa vitesh dhe vajta kot per kuriozitet meqe ishte hera e pare qe votoja ne USA. As e kisha idene per ke te votoja. Ja dhashe njerit. Po ja jap ketij thashe meqe kisha degjuar qe ishte dhe ai familje emigrantesh. Ate e shajne shume, shume tani. Po a ja vlen ta shaj une qe nuk prisja asgje prej tij?! Mend per here tjeter thuaj dhe kaq! Kesaj pse u dogj vet me vrap ja thurri letren Edit. Apo shpreson se keshtu duke e sharre publikusht do ja falin faturen? Gjeti menyren e gabuar per mua.
    Feelings change - memories don't.

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
    Derjans,

    ngsushllimet e mia per humbjen e afert te qelborilindsve te tuj..

    Per ndrrim qeverish Shkodra asht kryeqyet...
    shif andrra skener shif

    merrini ne 2017 po patet kryqe.

    qoja nja 100 mij lek ksaj zonjes ta mori ni kllown per ditlindje te djalit pash zotin se i paska met marak
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  12. #11
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Nuk do e marrim..., por do na e dorzoni per probleme t'perbrendshme tujat...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
    Nuk do e marrim..., por do na e dorzoni per probleme t'perbrendshme tujat...
    keni pergatit izet haxhiat apet me antitanke para kryeministris lol?

    skener qe bes burrash po ta tham se deri ne 2021 ju nuk shifni pushtet me sy ket ta garantoj me jete. shtini fall e lutjuni zotit sa te keni qef ti me dydrinsin
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e tessy
    Anėtarėsuar
    18-05-2014
    Postime
    61

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    nuk me pelqeu kjo leter
    1-konsumimi eshte nje detyrim
    2- edhe kur behet nje gabim administrativ paguhet dhe kerkohet sborsimi.
    3-menyra si drejtohet
    4-ska lidhje shteti apo personi ..apo aq me pak mos festimi i ditelindjes (mund ta festoj me me pak por ta festoje)
    ajo qe ska kuptim eshte CMIMI absurd me rroga te tilla apo pensione te tille.. esht e papranushme jo mbledhja e mospagesave por kostoja e turpeshme kur ne edhe exportojme!!

  15. #14
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Pėr: Leter e nje nene te revoltuar

    I mungon firma

    Sllobodanka Berisha
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •