Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Si Hipokrati na sht br Hipokrit n Shqipri

  Cfar po ndodh n mjeksin shqiptare e cila prve viteve t vshtira t tranzicionit i cili shkaktoi nj nga manaxhimet m t dobta t drejtimit t sistetmit shndetsor ku madje edhe drejtues shum t aft profesionist mjeksor t cilt hypn n drejtimin e ktij sistemi dhe dshtuan?
  Mendoj se nj nga fajtort m t mdhenj t gjndjes s rnd n Shndetsi sht vet politika shqiptare e t dy krahve deri m sot, t cilat nuk e kan patur prioritet Sistemin e kalbur Shndetsor por vetm duke u justifikuar me faktin se shndetsia nuk sht falas si n kohn e Partis s Puns , por sht nj mjeksi q i shrben pacientit, kujdeset dhe parandalon smundjet dhe ruan shndetin e popullit nprmjet humanizmit dhe pagess s rimbursuar.
  Maxhoranca e sotme ka pr detyr t zbatoj nj program shndetsor t br me kujdes duke e patur prioritet shndetin e popullit por edhe duke rritur GDP pr Shndetsin si dhe duke e manaxhuar m mir nprmjet drejtuesve t kualifikuar dhe jo nprmjet vendosjes s militantve.
  T gjithe e din se n Shqipri paguhet nn dor pr do shrbim mjeksor publik (se n privat dihet q pguhet) me pa t drejt nga pacientt.
  T gjith e din se tenderimet e bra nga vet spitalet jan jo vetm t padobishme por kan shkaktuar problem t rndan shrbimin dhe kujdesin ndaj pacientve t shtruar, dhe jo ngre pyetjen se prse M.SH., nuk i bn tenderimet vet pa pjesmarrjen e Spitaleve duke siguruar krshtu jo vetm matrialet e nevojshme mjeksore pr t gjitha spitalet publike duke i bler ato direct n vndin e prodhimitm lir dhe me cilsi, por edhe duke shmangur korrupsionin masiv me tenderat.
  T gjith e dim se n spitalet terciare t Tirans, por dhe rajonale, nuk jan mjekt m t mir specialist shqiptar t mundshm, sepse nj pjes e mir e tyre, hyjn kryesisht nprmjet miqsis dhe paggess nn dor. Prve ksaj kta mjek nuk mund ti largosh dot dhe as nuk kan mundsi t paktn t bjn ngritje tekniko-profesionale sipas specialitetit pr shum arsye; dhe arsyea m e madhe sht se nuk ka udhzime ligje t reja pr t rregulluar mardhnie t tillabrnda spitaleve. Edhe ato q jane ka ardhur koha t rregullohen ashtu si i ka komuniteti Europian.
  Lufta kundr Korrupsionit dhe Ryshfetit q ka mbytur punn e mjekit dhe t personelit shndetsor ka shkaktuar q pacienti dhe populli n prgjithsi sht totalisht i paknaqur nga system i kalbur shndetsor ku politika ka dmtuar rnd profesionalizmin dhe manaxhimin shndetsor duke lejuar kshtu korrupsionin masiv dhe keqprdorimin e spitaleve publike nga drejtues mjeksor dhe mjek publik si kur t jen spitale private dhe burim t ardhurash t mdha t paligjshme.
  Prse sistemi shndetsor sht nj nga sistemet dhe profilet m t pamundura pr tu rregulluar dhe pr tu future n shinat e ligjit dhe t kujdesit shndetsor ashtu si e kan t paktn dhe vndet fqinj si Maqedonia apo dhe Mali i Zi?
  Kush e pengon reformimin e ktij Sistemi shndetsor i cili praktikisht nuk ka karakteristikat e nj sistemi dhe shrbimi mjeksor cilsor dhe pa korrupsion e rrushfet masiv?
  Kush dhe pse mungojn dhe pengohen, t ashtuquajturat ` medical consumables`, pajisjet mjeksore spitalore, medikamentet pr prdorim spitalor,
  Kush dhe prse nuk zbatohet ligji pr t drejtuar spitalet eTerciare dhe Rajonale me Borde,
  Kush dhe prse lejon dhe pranon medikamente n praga t skadimit, medikamente me `principe active t pakta`, dhe nuk lejon blerjen e medikamenteve dhe `medical consumable` direct nga uzina dhe fabrikat farmaceutike perndimore pr spitalet tona publike?
  Kush dhe prse lejohen q medikamentet q prdoren n spitale t blihen jasht nga baza grosiste farmaceutike vndalije n vn q ti blej vet M.SH. e ti depozitoj n nj magazin t madhe pr t gjith spitalet publike?
  Kush dhe prse lejohen mjek q kan qndra private egzaminimesh dhe mjekimesh, t punojn n spitale publike?
  Kush dhe si sht e mundur q nuk funksionon si duhet n spitale kontrolli professional n shprndarjen e medikamenteve dhe drgimi i tij deri tek pacienti n zbatim t mjekimit sipas kartels mjeksore,
  Kush dhe prse nuk interesohet q t vihen n zbatim Protokollet Mjeksore Spitalore, protokolle t cilat mund t vn n baza shkencore mjekimet n spitale por edhe pengon shprdorimet?
  S fundmi, Prse Sigurimet Shndetsore nuk ven n zbatim dy Karta Shndeti:
  -njra t jet e diferencuar bazuar n specifitetin e smundjeve kronike me t ciln pacienti t marr mjekimin cdo muaj sipas mesatars vjetore t mimit t medikamente?
  -karta e dyt shndetsore t jet pr ata q do t shtrohen n spital e cila tu jap mundsi pacientve t shtrohen pa pages n spital n rast ugjence apo dhe smundjeje kronike. Kjo do t shmangte korrupsionin dhe rrushfetin.
  Nuk mund t jen vetm rrogat e ulura t mjekve dhe t infermjerrve, por sht edhe shkelja e Betimit t Hipokratit nga disa nga kta njerz, q kan br kur doln mjek, duke i kthyer kta n Hipokrit dhe jo zbatues t Betimit t Hipokratit.
  Por far sht Betimi i Hipokratit q kan shkelur kta mjek dhe ky personel shndetsor?
  Betimi i Hipokratit sht shkruar n greqishten jonike q n shekullin 5 p.e.s., dhe ka shrbyar si nj betim i shkruar pr xheraht e athershm t cilt i detyronte ti prkushtoheshin t smurit dhe ti shrbenin atin deri sa ai t shrohej apo t vdiste.
  Ky Betim bhet kur prfundojn Fakultetin e Mjeksis studentt q t nesrmen do t bhen mjek q do t mjekojn dhe t kujdesen pr t smurt e t gjitha moshave.
  sht e domosdoshme q ky Betim t bhet pr t gjith studentt q mbarojn shkollat e larta mjeksore si ata infermjer t prgjithsh, mami, fizioterapeut, teknike laboratori, etj.
  Argumenti sht se edhe kta profesionist e teknicien mjeksor, kujdesen pr pacientt si n spitale asshtu dhe n shtpi, apo qndra shndetsore, qndra kujdesi shndetsor pr t moshuarit, erdhet.
  Esenca e ktij betimi sht e thjesht bazohet n katr elemente etiko-morale dhe humaniste si:
  - sa her t krkon i smuri ndihm mjeksore, mjeku (xherahu) duhet t jet i gatshm ti jap me aq sa ka dijeni,
  -duhet ruajtur sekreti profesional mjeksor t cilin duhet ta dij vetm mjeku dhe i smuri dhe asnj tjetr i tret q nuk sht i interesuar por q mund ta prdor si thashe e them apo si mjet presioni,
  -nuk duhet t krkohet nga i smuri rryshfet n kmbim t kujdesit shndetsor,
  - nuk duhet abuzuar me t smurin duke i krkuar favore seksuale
  Kodi i Hipokratit sht prpunuar disa her gjat viteve e shekujve dhe m i fundit i cili prdoret edhe n form betimi kur Mjeku i ardhshm prfundon shkolln. Ky Kod i korespondon Deklarats s Gjenevs t miratuar n vitin 1948 nga Shoqata Botrore Mjeksore (WMA).
  Sot Kodi i Hipokratit bhet n shum vnde t bots n shkollat mjeksore t karta. N SHBA e prdorin 98% e studentve t mjeksis dhe rreth 50% n Angli, por nuk ka form obligatore. Nj pjes n SHBA prdorin edhe Betimin Osteopatik q sht nj variant i Betimit t Hipokratit. N Franc e bjn t gjith dhe me shkrim Betimin e Hipokratit.
  Interesant sht fakti se n 1995 Sr Josef Rotbalt n fjaln e tij t pranimit t mimit Nobel, e sugjeroi Betimin e Hipokratit edhe pr Shkenctart.
  Sot sht e vrtet q edhe tek ne edhe jasht shtetit nuk ka ndonj penalitet ligjor n se shkelet Betimi i Hipokratit, por keqprdorimi dhe e ashtuquajtura `malpractice` e puns s mjekut duke mos repektuar ato forma t msiprme t betimit, sot penalizohen bazuar n Kodin e Etiks si pjes e shkeljeve administrative, dhe nga nenet pr shprdorim detyre apo me nenet pr pakujdesi n detyr, si pjes e shkeljeve penale, deri n heqjen e t drejts pr t mjekuar si mjek.
  Pr t kuptuar se sa i rndsishm sht Betimi origjinl i Hipokratit pr punn e personelit mjeksor, ai shprehet kshtu:
  Betohem pr Apollo-mjekun, dhe Aesculapin-kirurgun, dhe pr Higjenn e Panacea dhe thrras t gjith Perdit e Perndeshat pr t dshmuar, q un t observoj dhe t mbaj nj Betim t shkruar deri sa t kem fuqi dhe gjykim.
  Ju solemnisht betoheni per ate qe ju apo ajo keni me te shenjte
  Qe do te jeni besnike ndaj profesionit te Mjekesise (te mjekut) dhe bujare ndaj anetareve te saj
  Qe ju do drejtoheni ne jeten dhe praktiken tuaj mjeksore nga drejtesia dhe nderi
  Qe ne faredo shtepie qe do te hyni do te jete per te miren e semurit me te gjithe fuqine tuaj, duke e ruajtur vehten nga berja keq, nga korrupsioni, dhe nga tundimet per te bere mekate te tjera
  Qe do te ushtroni profesionin tuaj vetem per kurimin e pacienteve tuaj dhe nuk do te jepni medikamente dhe nuk do te kryeni asnje operacion per qellime kriminale, biles, edhe nese ju luten, qendroni larg kesaj
  Qe faredo qe ju do te shihni ose degjoni per jetet e burrave apo grave te semura te cilat nuk duhet te perfliten, ju duhet ti mbani medoemos secret
  Per keto gjera ju betohuni ! Le te perkule koken secili prej jush ne shenje pranimi.
  Dhe tani, n.q.se Ju do ti permbaheni me te vertete besnike ketij betimi, qofte prosperiteti dhe fama e mire gjithmone me ju ; ne te kundert qofshi te mallkkar (lini profesionin).
  N problematikn e sistemit ton shhndetsor krahas problemeve t mdha t manaxhimit dhe to infrastrukturore, kan zn rrnj kto 22 vitee shkelja e Betimit t Hipokratit q n fakt sht nj betim sa Humanitar aq dhe etik e moral prsa i prket kujdesit ndaj pacientit.
  Ka me shumic mjek dhe infermjer t ndershm q preokupohen dhe qajn hallet e sistemit shndetsor n Shqipri, por numri i drejtuesve n mjeksi n vite, mjekve dhe infermjerve hipokrit q hedhin vshtrimet e tyre djallzore tek xhepat e pacientve, apo tek prfitimet nga tenderat, dhe shajn me veten e tyre, kur ndonjri nuk u jep para, vjen e po shtohet nga mungesa e kontrollit.
  Problemeve t Sotme t mjeksis karahas rrogave t vogla dhe nprmjet saj vjen justifikimi i rrushfetit, krahas manaxhimit t keq dhe prapa ksaj vjen korrupsioni galopant, prapa vizits dhe kujdesit ndaj pacientit i cili vjen pr hall dhe mjekut q i jep t kuptoj po ktij pacienti se duhen para pr t br vizitn apo operacionin , ose drgimin tek privati me qllim xhvatjeje, prapa protests pr `ulje dinjiteti` nse bhet testimi, ngelen pr tu br dy pyetje t thjeshta q u duhen dhn prgjigje :
  - A mund t`i krkohen para pacientit q vizitohet, egzaminohet, dhe mjekohet n spital publik, kur ambjenti spitalor, pagesa, futja dhe kontrata e puns, pajisjet dhe veglat mjeksore jan t shtetit dhe t paguara nga taksapaguesit ?
  - A nuk duhet ruajtur vndi i puns me pun dhe me ngritje tekniko-profesionale t cilat duhen t kontrollohen dhe verifikohen nga pun-dhnsi ?
  Ktyre pyetjeve mund tu japin prgjigje vetm ata q respektojn Betimin e Hipkratit, sepse sa pr disa hipokrit q derdhin lot krokodili e bjn sho para mediave dhe face-book-ut, pr ta duhet t kishte pak vnd ose aspak n shrbimet shndetsore publike.

 2. #2

  Pr: Si Hipokrati na sht br Hipokrit n Shqipri

  Nga Italia kemi kopjuar do gje,Kushtetuten,sistemin politik,sistemin e drejtesis,baret,restorantet,tv,veshjet etj etj., vetem sistemin e mjekesise nuk e kopjuan.Qe ka nje sistem mjekesie pak a shume te pranushem.Shtrohesh ne spital dhe pa dokumente (klandestin),dhe natyrisht nuk paguan eshte falas.Nuk ka asiguracion,je o sje pa pune. Dhe nje gje tjeter qe me ka bere pershtypje ishte,qe perpara 4-5 vitesh ne farmaci nuk kishte ilae italiane,gjeje ne dyqane brek e penevrek italiane por ilae jo. Kjo per te thene,qe mjekesia ishte nje zgjedhje politike.Politika, zgjodhi qe mjekesia duhet te funksiononte ne kete menyre,pra qe te vidhet dhe nga shendeti. Eshte e kote te justifikohet,se ky eshte nje sistem i zgjedhur i mjeksise nga mosdija o tranzicioni.U be qellimisht,dhe ne kete sistem, doktoret shqiptare mbase jane o sillen me mire se 'ju ja kerkon vet sistemi (dhe vet populli).

  Dhe eshte dhe rasti ku ish dy here kryeminister dhe njehere president,nuk ka faj,nuk ishte profesioni i tije.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •