Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Debati: "Ermonela Jaho", nga Roland Qafoku

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Jaho: S’isha e talentuar sa duhet q t bhesha e famshme n Shqipri

  Sopranoja me fam botrore, Ermonela Jaho, ndodhet n Shqipri pr t interpretuar n skenn e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit n opern “Suor Angelica”. N nj kalendar t tejmbushur me ngjarje n skenat m t mdha t bots, ajo gjen kohn t vij n Shqipri. Sot e vler- sojn t gjith, por nuk ka qen kshtu dikur. “Ndoshta nuk kam qen shum e talentuar”, thot ajo. N nj intervist pr gazetarin Roland Qafoku, n studion e “Debati n Channel One”, Jaho rrfen pr veten, pr fillimet e vshtira n Shqipri, suksesin q njohu n bot, vlersimin nga Kryeministri, por edhe pr partnerin e saj, me t cilin ka studiuar n t njjtn shkoll.

  far ka ndryshuar te ju q prej intervists son t fundit? Kan kaluar 7 vjet tashm…

  Mund t them se si t gjith njerzit, ne jemi do dit ndryshe. Nga ana fiziologjike ndryshojm, sepse, si kemi qen mbrm, nuk jemi sot. sht nj dit e re edhe n prkushtimin dhe prballimin me jetn e prditshme. Nga 2007 e deri m tani, ka qen nj rrug e gjat, nj krkim i vazhdueshm pr t prmirsuar veten. Nuk dua t them se jam n maj, sepse po t kap at, duhet t them se ku t shkoj m. Kam gjra pr t dhn akoma. Ndryshon nga ana shpirtrore, psikologjike, sepse jeta t jep nj lloj eksperience q t shnjon. Kjo ka br q Ermonela t ndryshoj, t’i shoh gjrat me nj sy tjetr edhe n prballimin me karriern. Mund t marr nj shembull m konkret: Po t marrim opern “La Traviata”, sht opera q nisn ndrrat e mia pr t’u br kngtare dhe e kam knduar mbi 200 her, deri m sot. Nga viti 2007 deri n 2015, sht knduar shum-shum her. Shoh q sht e njjta muzik, i njjti person q e kndon, por emocioni sht ndryshe. sht nj Ermonel me nj eksperienc tjetr dhe kt ndryshim te vetja e shoh n rezultatin q kam n sken dhe mnyrn se si m pret spektatori.

  Ju flisni me shum dashuri pr vendin tuaj, edhe pse ju u bt e famshme n Shqipri, pasi u bt e famshme n bot…

  T gjith e kemi ndjekur filmin “Odisea” t Homerit, ku thoshte se rruga pr n shtpin tnde vjen prmes bots. Ndoshta, asnj nuk sht profet n vendin e tij. Mbaj mend n kohn time mnyrn se si trajtoheshin talentet. Talent n kohn time ishte ai q e kapte msimin shpejt. Ai ishte gjeni. Ti, q kishe nevoj pr m shum koh, nuk do t bheshe gj. N rastin tim, kjo nuk ka funksionuar. T gjith kemi lindur me dika, t gjith e kemi brenda vetes. Por, mendoj q 10% sht dedikim. Ndoshta nuk kam qen e talentuar sa duhet, q t dilja n fillim nga Shqipria, t bja rrugn e kundrt. Tani, t gjith mund t thon se “Ermonela do t bhej e madhe”, se “Ermonela ka qen talent q ather”… Nuk sht e vrtet.

  E ke dgjuar kt?

  Po. Un studioja. Asnj nuk lind i madh. Ti bhesh n momentin q i v detyr vetes. Kam msuar se sa m shum t punoj, aq m shum fat kam.

  Sa or punoni n dit?

  Mund t them se jeta ime i sht e dedikuar puns, sepse kndoj nga nj vend i bots n tjetr, nga nj repertor n tjetrin. Flasim pr opera, pr role protagonisti dy-tri orshe. Je nj gladiator i skens. sht nj pun kolosale edhe nga ana teknike dhe psikologjike. Pr mua sht i rndsishm emocioni q jap te publiku. Puna sht e prditshme dhe nuk mund t bsh dot pazar me talentin, me prkushtimin. T gjith jemi unik dhe kemi nj energji t jashtzakonshme pr t nxjerr gjra t jashtzakonshme.

  A veoni dik q ishte i pari, q ju afroi pas suksesit q mort n skenat botrore?

  Ata q m kan mbshtetur m shum, kan qen prindrit e mi. Ata m kan shtyr q t njihesha n Shqipri. Ndoshta ka qen mentaliteti i vendit t vogl. Por, konkurrenca n vendin ton s’e kuptoi. Ai q ka kaluar me ty nj lloj eksperience shkolle, nuk e pranonte dot.

  Pse?

  Nuk e di. Disa gjra i kam akoma sot e ksaj dite. Ndoshta nga mentaliteti.

  Ju e vuani kt?

  M prpara, po. Pr shkak t tim ati, sepse thoshte: “Ti ke br kt, ke br at… Prse t mos i tregojm?” I thash se nuk do t tregojm asgj. Do t vij momenti q jehona nga jasht do t vij n Shqipri. Dhe kisha t drejt! Pritshmria ishte shum e madhe pr t knduar dhe zhgnjimi po ashtu. N koht e fundit, kemi filluar njlloj bashkpunimi, q t jap m tepr eksperiencn time, se far ka arritur Ermonela. Vendi sht i hapur ndaj do informacioni.

  Si ia del Ermonela? N komunikimet tona m thojsh: “Jam n Londr, jam n Milano, jam n Vjen”..?

  sht pasioni. Pr mua, t knduarit sht ideal. sht katarsis. Odisea apo Magelani? E ndiej veten m mir si Odisea. Nprmjet artit zbuloj veten time. Arti sht nj ekspresion i ndjenjave t realizuara. Do nj regjim t jashtzakonshm. Nga ana fizike, duhet t kesh kujdes. Me kalimin e kohs dhe, sa m shum kalon mosha, edhe kjo energji q ti ke pasur kur ke qen 20 vje edhe pasioni, sht po ai. Q t mbash edhe nga ana fizike nj energji t till, t duhet nj prgatitje e jashtzakonshme fizike. Zakonisht thuhej pr kngtaret se duhet t flen shum, t’i marrin gjrat me qetsi. Por, kam zbuluar t kundrtn. do dit, bj ushtrime pr zrin edhe pr trupin. Ka ndryshuar edhe imazhi i kngtarit n bot, q duhej t jesh shum i shndosh. Edhe lvizjet skenike n t kaluarn ishin t ngrije dorn edhe aktro. Sot duhet t jesh edhe aktor. Sepse duhet t japsh emocionin prmes kngs. Duhet t kndosh n pozicione t jashtzakonshme, q nuk jan komode n sken. Por elasticiteti q arrin prmes ushtrimeve fizike, t bn t kndosh n do lloj pozicioni, pa dmtuar edhe tingullin q del.

  Sa do t zgjas ky pasion?

  Pasioni, nse sht i vrtet, zgjat gjith jetn. Po t flasim nse do t zgjas gjithmon n kto nivele, n kto role t vshtira, sht t gnjej veten. Asgj nuk zgjat prgjithmon.

  A e keni arritur majn apo synoni gjra t reja?

  Synoj akoma. Nse do t kisha arritur majn, tashm duhet t isha duke rn. Kam frik t them se kam arritur n maj. Kam akoma gjra pr t dhn.

  Si sht jeta juaj n New York?

  Shpenzoj shum pak koh n shtpi. Mund t them se duke mbledhur ditt, 2 muaj n vit i kaloj atje. sht shum e vshtir, do doja q t shpenzoja pak koh m shum me shokun tim t jets, me t cilin edhe kam studiuar.

  Mund t na thuash dika m shum pr t?

  Quhet Ervin Stafa. Kemi studiuar bashk Muzik, kemi qen n Pallatin e Pionierve n Tiran. Jeta na ndau. Un vajta n Itali, ai shkoi n New York. Jeta na bashkoi prsri. Mendoj q po t mos kisha nj mbshtetje, dashuri nga personi q kam n krah, do t ishte edhe pr mua e vshtir t bja kt profesion. Ai ka mbaruar pr Muzikologji dhe e kam kritikun m t ashpr. Bjm edhe nj shkmbim idesh t dy shokve q kan studiuar Muzik. Do doja t kaloja m shum koh me t n New York.

  Ju mort nj vlersim nga Kryeministri shqiptar, a keni frik q kur merr fam shqiptari, t gjith vijn aty?

  Un jam artiste dhe flas me gjuhn e zemrn e artistes. Pr mua sht nj ndjenj e madhe kur ndihesh e vler- suar nga Kryeministri. U respektova si artiste. Un do t jap kontributin tim gjithmon, pavarsisht se far partie sht n pushtet. Nuk e prisja mimin q m dhan. Nj moment shum i bukur.

  E lidhni me faktin q kryeministri sht artist, i dyti n Shqipri, pas Fan Nolit?

  Dhe ajo ndikon. Artisti me artistin kupton detajet, mnyrn e t shprehurit.

  Jeni e madhe, sepse jeni modeste…

  T gjith ne kemi pasur vshtirsi n jet. E dim shum mir q nuk do t na duan t gjith kur jemi n karrier publike. Ma kan thn q e ke defekt q je modeste. Por nuk do t isha un nse do ta bja. Nuk ka gj m t bukur t’i urosh m t mirn.

  Shkoni t’i shihni kolegt tuaj n sall?

  Shkoj shum rrall, sepse vuaj bashk me kolegt. Nuk sht aq e leht, sepse i njoh t gjith ato sikletet q prjeton nj artist kur sht n sken prdit dhe e vuaj jasht mase, ndaj qndroj rrall nga ana tjetr e skens. Shum-shum rrall. Dhe shkoj m tepr n balet, sepse sht nj form tjetr arti, ku ti shprehesh pa vn fjaln dhe kndimin, si sht n rastin e opers, sht nj tjetr ekspresion ndjenjash, nj lloj tjetr arti brenda trupit, brenda gjesteve. Ato i shoh m me qetsi.

  Besoni n Zot?

  Besoj! sht nj, e di se sht nj definicion, nuk e ndiej veten t bj nj definicion me dy-tri fjal, e di q n gjith kt hapsir nuk jemi t vetmit, mendoj kshtu q ekziston.

  Cilit besimi i prkisni ju?

  Un i prkas besimit bektashi, nga t dyja palt, edhe nga nna edhe nga babai.

  Ju e vreni kt q ne e quajm nj vler t madhe t shoqris shqiptare, harmonin fetar?

  Absolutisht dhe jam shum krenare! sht nj gj shum e bukur dhe mendoj se t gjitha fet kan di- ka t prbashkt; sht nj filozofi e jets, pr t prmirsuar jetn…

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Modeli yn Ermonela Jaho

  ROLAND QAFOKU

  N nj or msimi n fund t viteve ’80, nj nga pedagogt tan ndau me ne studentt nj lajm familjar: Ime bij fitoi konkursin dhe nisi studimet n Liceun Artistik “Jordan Misja”. Vajza e tij ishte 14 vjee, quhej Ermonela Jaho dhe te pedagogu se kishte nj ngazllim t pakuptueshm pr mua n at koh. Si bashkmoshatar dhe shok me t birin e pedagogut, mendoja se t nisje studimet n lice nuk ishte asgj prpara asaj q vllai i Ermonels, Fatosi, kishte luajtur nj rol episodik n nj film t Kinostudios “Shqipria e Re”. Dhe t luaje nj film n at koh, ka t njjtin perceptim sot si t luash n nj film t Holliwood-it.
  Por lajmet pr Ermoneln vit pas viti erdhn duke u br jo thjesht nj habi, por nj e nga nj lajme q i ngjan ortekut: Nisn nga nj top i vogl bore dhe m pas u bn nj mas gjigante.
  Ermonela fitoi konkursin pr t vijuar Akademin e Arteve n Tiran. Fitoi konkursin pr t vijuar studimet n Akademin e Santa Cecilia-s n Rom. Fitoi konkursin “Giacomo Pucini” n Milano n 1997. Fitoi konkursin n Ankona n 1998 dhe n vitin 2000 u shpall kngtarja m e mir e festivalit “Wexford”.
  Pas ktyre triumfeve, lajmet pr t ishin thjesht lajmi i par i bots operistike botrore, duke performuar n “Royal Opera” n Londr, “Metropolitan Opera” n Nju Jork, n Berlin, Filadelfia, Marsej, Veron e deri n “La Scala” t Milanos, duke u shndrruar kshtu n nj lloj Magelani operistik.
  Sot e kuptoj m mir ngazllimin e t atit t Ermonels, teksa jepte lajmin e par t suksesit t par t Ermonels, pr t’u ndjekur m pas vetm me lajme plot suksese.
  Dhe kto lloj lajmesh jan t jashtzakonshme pr ne shqiptart, q n kto 25 vjet bota na ka njohur si mos m keq. Na ka njohur me lajme ku prmendeshin trafiqet, droga, prostitucioni dhe kur n shumic e liga ka triumfuar ndaj s mirs. Dhe n shum raste pr t rinjt ka triumfuar modeli i kngtarit t “zhanrit” tallava dhe se si mund t bsh para pa djers, nj rrug q gjithnj n fund t on matan hekurave t qelis.
  T msuar me lloj-lloj modelesh si kto, pr rastin e Ermonels ne shqiptart nuk kemi thjesht vetm nj superyll t skenave botrore. Ne nuk kemi vetm nj superyll, q pas Ismail Kadares, nuk e teproj t them, se aktualisht sht shqiptarja m e famshme n rruzull dhe q i jep emrin m pozitiv Shqipris.
  M shum se kaq, ne shqiptart sot kemi nj supermodel pr rinin dhe fmijt tan. Nj model q i tregon brezit t ri dhe brezave q do vijn se mund t jesh shqiptar, i nj vendi t vogl si Shqipria, e vockl n hart dhe n glob, e paprfillshme pr historin dhe at q ka, por me pun, me djers mund t bhesh nj yll jo vetm brenda Shqipris, por dhe yll i bots. M mir se kushdo pr kt sukses, e tha vet Ermonela n intervistn q un i mora pak dit m par n emisionin “Debati n Channel One” q drejtoj: “Nuk mund t arrish kurr nj sukses pa vuajtje”, tha me gojn e saj diva e skenave t bots.
  N karriern time si gazetar, Ermonela Jaho sht personazhi shqiptar m i rndsishm q kam intervistuar pas Ismail Kadares. Ajo nuk m impresionoi vetm duke treguar ato q kishte arritur n jet fal formuls “selfmade”. N rrfimin e saj ajo q spikaste m shume tek Ermonela Jaho ishte modestia. Nj modesti q ne shqiptart ktu pak e kultivojm. Kur shohim n ekrane politikan, qeveritar, artist, e gazetar q kapardisen plot vanitozitet, edhe pse nuk kan arritur gj prej gjje n jet, shembull krahasimi duhet t kemi Ermonela Jahon. Sopranoja m e krkuar e momentit sot n bot, me shum prulsi deklaron se nuk ka arritur majn, edhe pse kritikt e vlersojn se sht nj nga sopranot m t mira n bot pr kohn q po kalojm. Ndrsa pr ne, m shum se kaq, Ermonela Jaho sht shqiptarja q i jep m shum se kushdo emrin e mir Shqipris.
  Prandaj sot, pas afro 25 vjetsh, un e kuptoj shum e shum mir lajmin q i ati Ermonels ndau me ne studentt.
  Ermonela, je modeli m i mir pr fmijt tan!

  Panorama

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Gishtin n plag: “As si Metropolitani, por dhe asgj fare, jo e jo

  Prof. Dr. Vasil Tole

  N nj intervist, t fundit nga rradha dhn pr mediat shqiptare, artistja lirike me njohje ndrkombtare zonja e nderuar Ermonela JAHO, preku temn e nxeht t mbshtetjes s artit n Shqipri, e posarisht t artit muzikor. Po e citoj ad litteram : … nuk mund t krkoj kashen (pagesn-shnimi im) at q marr jasht shtetit, n vendin tim. far po i jap vendit tim? Vendi im sht n vshtirsi. Un dua t jap eksperiencn time. Kjo sht hera e dyt q kam ardhur edhe e bj pr vendin tim. Nuk do t bhem e pasur n vendin tim. Jam dakord q artisti duhet t paguhet. N nj vend si ky i yni, n nj teatr q po rilind, duhet t nis nga dika. Nuk mund t marrim nj standard si ai i Metropolitantit apo i Parisit.
  Esht e mirkuptueshme q artist interpretues t ktij kalibri t mbajn kontaktet e vazhdueshme artistike me vendlindjen, kuptohet krahas atyre marrdhnieve familjare dhe shoqrore aq t muara pr do njeri. Artistt tan interpretues n bot si Inva Mula, Saimir Pirgu, Eda Zari, Enkelejda Shkoza, Frano Lufi, Josif Gjipali, Adrian Xhema, Gezim Myshketa etj e kan br kt gj n vijimsi dhe publiku shqiptar i ka prekur arritjet e tyre t rndsishme dhe i ka duartrokitur przemrsisht.
  N kt pik nuk po merrem me faktin q do artist i cili dshiron t mbshtes nj kauz n vendin e tij sht gjithashtu i mirpritur ta bj at individualisht dhe me financat e veta, kjo prmes nismave personale, organizimit t workshopeve, ngritjes s fondeve e gjithshkaje tjetr, n liri t plot. shtja shtrohet se si duhen organizuar marrdheniet kur artist t shquar prfshihen n kalendart artistik t institucioneve shtetrore, t cilat ekzistojn prej vitesh dhe shpenzojn para publike pr prmbushjen e misionit t tyre? Pra, cilat jan ato mekanizma q duhet t funksionojn q artist t ktij kalibri si Ermonela t jen prezent n skenat shqiptare, kjo jo thjesht pr patriotizm, por duke i par ata si vlera artistike t muara t cilat kan nj mim pr tu paguar!
  Artistt duhen paguar, ashtu si edhe artistt tan t operas e baletit, fal t cilve prej gati 62 vitesh publiku ndjek, prek dhe shijon veprat me t shquara t repertorit operistik kombtar e botror. N kushtet e integrimeve evropiane, sht trsisht e mundur gjetja e rrugve dhe formave q kalendari artistik vjetor i Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit t “vizitohet” natyrshm dhe me pages edhe nga interpret t kalibrit europian e m gjer! Forma baz sht q Teatri i Operas brenda mundsive t buxhetit t tij ose prmes bashkpunimeve me donator t paguaj kontributin e ktyre artistve; m tej mund ti shprblej ata nga shitjet e biletave dhe pse jo, nj form mund t jet prdorimi i fondeve t ekselencs q qeveria shqiptare jep do vit pr supertalentet n fushn e artit dhe shkencs, gj e cila krkon q pr kt t shtrohen rrugt e mirkuptimin mes Ministris s Arsimit dhe asaj t Kulturs. N do rast, ajo q prjashtohet sht mospagimi i vlerave artistike t krijuesve dhe interpretuesve, pasi kshtu nuk mund t kemi nj sken t vrtet t artit muzikor n Shqipri!
  Duke i shprehur mirkuptimin t plot mikut tim Ilir Kerni Drejtor i TKOB-s dhe sopranos son t nderuar Ermonela Jaho pr prkushtimin e tyre, duhet vn gishti n plag, ashtu si tek piktura e Karavaxhos: zgjidhja sht pagesa e artistve t ftuar, pasi kshtu vlersojm me respektin e duhur n rrradh t par publikun i cili paguan pr t pare shfaqjen, m pas vet artistin e ftuar si dhe padyshim duhet t rivlersojm artistt tan, pa t cilt nuk do t kishim sot e gjith ditn asnj shfaqje, megjithse ata nuk paguhen aq sa do t duheshin t paguheshin!

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Ermonela Jaho: M krcnuan me letra anonime n Tiran

  Rrfime pr fmijrin, kngt e para kur admironte Vae Zeln, ngritjen n karrier dhe rikthimet e herpashershme n Shqipri.

  Nj prej ngjarjeve ku ajo ndalet gjat sht nj krcnim me nj letr anonime, n t ciln ishin ngjitur shkronja gazetash…

  Mbrm ajo u shfaq n TVSH tek emisioni i Enkel Demit, “Shih programin” ku dha edhe kt rrfim.
  Si ia bn q je kaq e dobt? Nse nuk do t t njihja, do mendoja se je balerin klasike?
  Eh, sht nj strvitje e prditshme. Ashtu si praktikoj zrin prdit, ashtu praktikoj edhe trupin. Nuk e kam nga natyra. Se zakonisht ne femrat kur duam t dukemi themi se nuk ha shum, ha sa t dua, i bj t gjitha gjrat normalisht, nuk mbaj diet. Jo, jo pr mua nuk sht kshtu. sht nj pun aq e madhe, aq e lodhshme, q m kushton shum.

  Kam prshtypjen Ermonel se ti je nj krijim i vetvetes?

  Ajo e t brit vet sht e vrtet. Ne t gjith lindim me nj potencial, pr t zbuluar dhe pr t shprehur veten ton n fusha t ndryshme, por ai potencial q kemi varet nga kushtet ekonomike, shoqrore, nga familja, nga ambienti q mund t t ndihmojn, por si mund edhe t t pengojn. Duhet ta marrsh me nj lloj idealizmi, pasion t jashtzakonshm, paksa patologjik do t thosha, q i bie edhe murit me kok, rrzohesh, ngrihesh, bn do gj pr t gjetur m t mirn tende, t paktn si e kam gjetur un n muzik. Vetm kjo t bn t kaprcesh do lloj vshtirsie. N t njjtn koh duhet t jesh edhe shum mendjehapur. Dhe kjo puna kolosale, me rniet e ringritjet m ka br q t’i shoh gjrat, t’i prek me duart e mia. I kam marr t gjitha si nj lloj eksperience njerzore dhe pr fat t mir mund t them kam gjetur kt kanalizim ndjenjash dhe eksperiencash. Ka qen nj pun e jashtzakonshme.

  Un kam krkuar n nj far mnyre t gjeja nj “tutor” tndin, si ka zakonisht n fushn tuaj, dik q t jep nj dor, q t referon dhe i referohesh. Nuk gjeta asknd q t mund t thoja Ermonela Jahon e ndihmoi X apo Y pr t mbrritur deri ktu…

  Ashtu sht Keli, prandaj un t thash m sipr se ndonjher njerzit q ke rrotull mund t’i kesh mbshtetje ose penges. Mua prve familjes q m ka dhn kt shtytje, nuk kam patur njeri tjetr. Kan qen edhe pedagogt. T gjith i kam vn si copzat e vogla t nj mozaiku pr t ndrtuar figurn e madhe, po q t them se ky “tutor”, apo ai, jo. Secili m ka dhn dika, por un nuk mund t them se ka qen nj “kujdestar”.

  Nse un t kthej n fmijri, cila sht gjja e par q kujton?

  N fmijri mbaj mend kur kam qen 4-5 vjee m plqente muzika e leht. Dgjoja shum kngt e Vae Zels, kisha flok t gjata dhe prindrit e t afrmit m thonin t gjith: “E ke gojn e madhe si Vae Zela”. Ndonjher m vinte e keq dhe kundrshtoja, thoja nuk e kam gojn e madhe, por kur mahnitesha nga Vaja, iu kthehesha, ather do t bhem edhe un kngtare. N at koh m kujtohet q bja shfaqjen time n shtpi. Skena e par ka qen aneksi, dilja nga pas perdes dhe lajmroja: “Tani do t kndoj Ermonela Jaho!” dhe kndoja kngn e Vaes “Nnn moj do pres grshetin”, q as arrija ta shqiptoja sakt, por e kndoja ‘nn moj do preth grshetin”. Ky sht kujtimi i par me kt pasion. M tej si do fmij, doja t bhesha si vajzat e bukura t asaj kohe, doja t bhesha si Parashqevi Simaku, Nertila Koka. Mbase sht instiktive, doja m shum vmendje. Babai e vuri re kt gj, sepse kam qen fmij i turpshm dhe ndjehesha mir vetm kur kndoja.

  Ju nuk e keni muzikn tradit familjare apo jo? Babai ka qen ushtarak apo jo?

  Po, sht e vrtet. Nuk kemi pasur nj tradit t mirfillt q dikush t ishte marr me muzik, gjyshi i binte violins n Pallatin e Kulturs s Vlors, por jo dikush q t jet marr mirfilltasi me muzik n familjen time nuk ka patur.

  Je larguar nga Shqipria n ‘93 dhe rikthehesh pas 11 vitesh n 2004, pr t vendosur ne sken “Elisir d’amour”, por kjo shfaqje iku pa br shum zhurm. Por pas saj, ty, nj div tashm e skens botrore, t ojn pr t festuar n nj lokal popullor, me babn tnd n krye…

  E vrtet. Pas asaj shfaqjeje e gjeta veten n nj dark t organizuar me shum dashuri dhe aty un nuk doja t isha un qendra e vmendjes, por im at. N at moment, kishte rndsi q t gzonte ai, sepse ai m ka shtyr sa her kisha nevoj, por nga ana tjetr sot edhe at dark e shikoj ndryshe. Tim at e kam patur pran n do hap, sa her fitoja ndonj konkurs, sa her mediat e huaja shkruanin pr mua gzonte dhe i sillte gazetat ktu q t prcillte n shtyp ndonj informacion, por ia mbyllnin dyert. E vuante jasht mase. Pyeste “po prse nuk flasin pr ty? Pse kshtu pse ashtu?” Dhe t them t drejtn nuk pata koh t mendoja pr vete, por doja vetm ta shikoja at t lumtur, me mua n krah dhe prball miqve t tij.

  Pastaj at nat, para se t mendoja se po festoja n nj lokal me muzik popullore, e kisha mendjen gjetk, pasi mora nj letr anonime. Un isha e ftuar tek “Elisir d’amour” dhe kam knduar vetm natn e tret, sepse ndoshta dikush mund t kishte frik se mund t’i zija vendin. Ne shqiptart jemi pak t uditshm n kt pik. Kemi ndjenj t lart xhelozie me njri-tjetrin edhe pse flasim t njjtn gjuh. Ti mund t kesh arritur dika, t jesh br dikushi edhe jasht kufijve t vendit tnd, por kur kthehesh ktu e kemi shum, shum t vshtir q ta pranojm zotsin e tjetrit. E njjta gj ndodhi edhe pr “Elisir d’amour”, nga nata e par kalova n natn e tret, un doja t kndoja, sapo e kisha knduar n Itali, pastaj sht n mes edhe egoja e artistit. Megjithse ndodhn gjrat kshtu, vendosa ta kndoja. E bra edhe pr tim at. Kshtu shkova n Teatrin e Operas dy or prpara shfaqjes dhe supozohej q t kishe kostumet, do t visheshe nn petkun e dikujt tjetr. Nuk gjej kostumet, nuk gjej kpuct. Por prap thash do ta bj kt pr tim at, do t dal n sken. Dhe u rregullova si munda e dola. Nuk mjaftoi kjo, por n skenn gjat shfaqjes, kjo sht nj opera komike dhe sipas libretit n sken mua m vjen nj letr me tekstin e nj knge ku tallej nj personazh, por mua m erdhi nj letr anonime, e br me shkrime gazetash, t marra dy rrokje ktu, nj fjal atje, ishin ngjitur me merak si npr filma. Lexoj letrn q ishte e gjitha nj xhelozi e plot, ku m krkohej q t ikja. E lexova dhe nuk po i besoja vets. Pash rreth e rrotull, jam n sken apo ishte ndrr dhe sinqerisht instikti im i par pas asaj letre ishte i thjesht. Thash me vete personin q e ka drguar duhet ta kem n publik, ndaj e mora letrn e bra copa-copa t vogla dhe e hodha n ajr si dbor dhe qeshja mesa kisha n kok. Lvizja npr sken, kndoja, qeshja.

  E pr t’u rikthyer pak tek darka q m kujtuar ju, mund t’ju them se u ndjeva pakz si jetime n vendin tim. Nuk dua t jem negative, por ne na mungon vlersimi pr njri-tjetrin. Luftn m t madhe pr t njohur punn time dhe mua e kam patur me vendin tim.


  N ciln opera t ka qlluar t zvendsosh nj soprano ruse q ka qen e smur …

  Ka qen n Londr ky rast. Un isha n Nju Jork, sepse jetoj aty me familjen aty. N Londr ishte kolegia ruse, jashtzakonisht e njohur n media, me shum fam si kngtare. Dihet q rust n prgjithsi jan adhurues t muziks klasike, por masont rus n veanti jan t prqendruar n Londr dhe natyrisht q ndjekin me fanatizm do koncert t bashkpatriotve t tyre n Teatrin Mbretror t Londrs, i cili konsiderohet si pik arritje pr t gjith kngtart. T gjith kemi folur pr Callas, Pavarotin, Del Monaco q kan qen gjithmon n kto ambiente. Un sapo kisha mbrritur, kisha qen n nj produksion tjetr, kur m merr menaxheri im dhe m thot nesr sht premiera n Londr, jan shitur t gjitha biletat, mediat jan aty, por kngtarja ruse sht e smur dhe nuk e di nse kndon dot apo jo. Do t vish pr t qen aty q t jemi t sigurt n do rast. Joshja ishte e madhe, por pata dhe nj far ngurrimi, flitej pr “Royal Theater House” dhe mendimi i par q m ka ardhur kishte lidhje me ndrrn time pr t’u br kngtare operistike me operan “Traviata”. E kisha knduar para Londrs disa her n produksione t tjera. Muzikn natyrisht e dija, por regjia duhej t ishte krejt ndryshe, nuk ia kisha iden se nga duhej t hyja dhe t dilja. Kisha vetm pes minuta koh t mendohesha pr t thn po ose jo. N at periudh kisha patur edhe nj fatkeqsi, pata humbur maman krejt befas dhe n nj far mnyr me ikjen e saj kishte marr fund dhe nj lloj ankthi, padurimi q zakonisht kan t rinjt. I thash vets: “Ky sht nj rast fantastik, provo sa e zonja je t bsh, provoje me gjigantt, lri fjalt!” I thash vets: “far do humb?! Nnn time nuk ma kthen m njeri, kjo der nuk dihet nse do t hapet nj her tjetr apo do t t mbyllet prgjithmon”. Dhe u nisa. Kam udhtuar gjith natn nga Nju Jorku n Londr. Thash e pranoj kt sfid. Kur mbrrita shikoj telefonin, asnj thirrje. Nisa t mendoj do Zoti kndon sonte kngtarja ruse q t shoh edhe shfaqjen, t kuptoj m shum se pr far bhet fjal. Por, sapo mbrrita n hotel m morn n telefon dhe m thon “eja se kngtarja e ka anuluar shfaqjen, jan shitur t gjitha biletat dhe nuk e anulojm dot”, flasim pr nj shfaqje ku nj bilet kushtonte 700 deri n 800 paund se bhej fjal pr premiern dhe flasim pr nj teatr me 4 mij vende, plot me media. Kisha vetm katr or pr t’u br gati. Regjin nuk e dija, kostumet m’i bn n at ast dhe m thonin, do hysh ktej, do t dalsh andej, por gjithka po m thuhej n nj studio t vogl, jo n sken, at nuk e kisha par akoma. Un isha aq e prqendruar, po mundohesha t thithja sa m shum, mos ta humbisja kt mundsi. Afrohet ora e shfaqjes, salla plot, ishte skenografia e till q un hyja n sken dy-tri minuta para shfaqjes dhe duhej t qndroja pas nj tyli. Aty pash pr her t par skenn dhe sikur t mos mjaftonte kjo, kishin harruar t m prezantonin kolegt dhe rolet e tyre, prve tenorit. Por nuk mjaftoi as kjo. Para s t fillonte shfaqja del drejtori artistik, se nuk ia kishte komunikuar publikut m prpara dhe iu thot: “Na falni, kngtarja filan nuk kndon sonte pr arsye shndetsore, por ne kemi marr nj artiste tjetr, ju nuk e njihni, por nuk do t ngeleni t zhgnjyer. Quhet Ermonela Jaho. Nse do t mbeteni t zhgnjyer, do t’ju rimbursojm biletat”. Mua as drejtori nuk m kishte dgjuar “live” asnjher. Dhe dgjoj publikun t irrituar dhe m dukej sikur kishte marr edhe pozicionin trego se far di t bsh tani. Un dridhesha. Nuk mjaftoi edhe kjo. Drejtori doli duke i thn publikut dgjojm aktin e par dhe nse gjrat nuk shkojn si duhet, e ndrpresim. Ky del duke thn “Zoti qoft m ne dhe me kt bashk”. Fillova shfaqjen. Shoh dirigjentin, por kurr nuk m ishte dukur m larg. Salla m’u duk gjigante n at moment dhe pastaj thash me vete: “Mjaft ke thn pasioni im kshtu, pasioni im ashtu, tani sht momenti ta tregosh veten para ktij publiku”. Dhe filloi nj logjik e ftoht n kok. Nisa t kndoj, derisa u thye akulli dhe do gj shkoi mir. Erdhi fundi i aktit t par, sht skena m e vshtir pr nj kngtare lirike pr ta knduar. Qetsi varri. Fillova ta kndoj dhe pas tij njerzit ishin tepr-tepr entuziast. Aty fillova t marr srish frym. Gazetat t nesrmen kan shkruar gjra t jashtzakonshme…

  Kjo sht e vrtet. Historia e 2004 sht shum e sikletshme. far ka publiku shqiptar q t bn ty t t marr malli?

  Nuk e di pse. Ndoshta sht si n ato terapit, ku ti shikon dhe analizon boshllqet e jets tnde q nga fmijria e m pas dhe ti mundohesh t’i plotsosh. Kshtu sht edhe me vendin tnd. Mund t pushtosh botn, por nse nuk ke vendin tnd, t duket sikur nuk ke asgj. Ka qen m pas nj periudh gati shtat vjet q un nuk erdha. Jam rikthyer m tepr pr t dhn eksperiencn time, pr t dhn gjithmon mesazhin pozitiv se mund t’ia dilet.

  Ti vjen e merr identitet ktu. Ke nevoj pr t?

  Ekzakt. Doja t bja paqe me t kaluarn, ndaj jam lidhur m fort me brezin e ri ktu.

  E ke ndjer veten ndonjher emigrante? Ose ku e ke kuptuar q je emigrante?

  E kam ndjer q ’ke me t! E kam ndjer veten emigrante, kur shkoja n ‘93-‘94 konkurrova pr n konservatorin “Santa Cecila”, fitova konkursin dhe m duhej edhe nj dokument shtetror. Fillimisht, kisha shkuar n Itali me Katia Riarelin, ajo merrte kngtar t rinj nga e gjith bota dhe ishte nj tip master-class. Aty pata kontaktin me madhshtin e operas klasike n Itali. Thash me vete se kjo sht ajo q dua, ndaj doja t rrija m shum. Pr t zgjatur kt leje qndrimi duhej t shkoja n shkoll. Fitova konkursin dhe m duhej nj dokument nga ambasada shqiptare ku t vrtetonte q Ermonela ka fituar shkolln dhe sht qytetare shqiptare. Shkova t marr kt vrtetim dhe jam prcjell duke m thn: “Po ik moj vajz tani, duhet t kthehesh n Shqipri, shko n Ministrin e Jashtme, ku duhet t marrsh nj letr”. U thash: “M falni, m jepni kt vrtetim, sepse m duhet patjetr”. Asaj kohe un nuk kisha ende nj burs studimi dhe punoja si babysiter pr t mbijetuar, vrtet pr t mbijetuar. Dhe pr mua fakti q isha futur n at shkoll pa asnj prkrahje m’u duk m e leht se sa t nj cop letr me dy rreshta. Kjo m dukej absurde. At letr nuk e mora dot.

  Kam vajtur n sekretarin e shkolls dhe i thash sekretarit, nj burr i moshuar ky, nuk ma dhan letrn dhe e shikoja n sy ndrsa qaja. Kam qar aq shum aty, u ula n karrige dhe qaja. I thoja se nuk doja ta humbisja shkolln, por nuk kisha far t bja. Ai m pa dhe mbylli dern. M tha vetm se un do t doja shum t kisha nj vajz q t kishte kt pasion. M tha q un ta shkruaja n shqip, ta prkthenim n italisht dhe ta fusnim n dosje. Nj dokument fals me nj fjal, se m vjen edhe turp ta kujtoj dhe ta them kt gj. Ky ka qen nj rast, kur jam ndjer emigrante, se n raste t tjera kur duhet t bindsh nj publik, t’i japsh at markn tnde si artiste nga vjen e kush je, ajo sht nj luft q ne e bjm prdit. Nuk e kam ndjer veten emigrante si artiste, por pr shtjen e dokumenteve e kam ndjer, sepse m jan djegur edhe dy-tri raste t tjera.

  Kur ishe Ermonela q punoje pr t paguar studimet, q bje audicionet pr t gjetur rrugn tnde, far ndrroje t kishe…

  ndrrn e kam kapur mund t them, sepse kam dashur t kndoj nj sr rolesh n karriern time dhe ato tashm i kam br.

  Dika vanitoze? Fjala vjen, kur t jem e pasur do t kem kt makin, do t kem nj shtpi t madhe...

  Jo, jo, asnjher nuk mendoj pr kto gjra dhe e di pse?! Sepse pikrisht sht ajo vuajtja e fillimit q m kan shnjuar aq shum, sa nuk e di, por ndoshta sht br nj lloj traume dhe un nuk e imagjinoj dot veten vanitoze, ajo m mban me kmb n tok. Nj ndrr q un e kam patur me koh sht pr t br nj shkoll kantoje q t dalin sa m shum kngtar lirik.

  Ta bsh n Shqipri?

  Po, ta bj ktu.

  Prap n Shqipri! Kt nuk do ta kuptoj deri n fund t biseds… Dgjon muzik rock?

  Dgjoj, sidomos kur shkoj n palestr. I dgjoj t gjitha llojet e muziks aty, sepse kam shum nevoj q t shkarkoj energji. I dgjoj t gjith nga Rita Ora tek Fredy Mercury…A e di kush ka qen roker i
  shklqyer? Josif Gjipali. Ai ka qen vrtet i till dhe tani sht nj tenor i shklqyer.

  Ti ke vese? Duhan, alkool?

  Vese? Duhan, alkool? Absolutisht jo. Asnjher.

  mblsira?

  Jo, vetm specin djegs. E dua pafund dhe n lokalet ku m njohin ma sjellin vet tashm.

  Cili sht nj gatim shqiptar q t merr malli?

  Gjellt e mamit tim. Mbaj mend bnte nj omlek fantastik, m plqenin shum sardelet n tenxhere me presion, kulai me prshesh, me mishin e gjelit.

  Ke interesa t tjera ve muziks?

  Po, m plqen shum psikologjia, filozofia, msimdhnia. Lexoj shum. Un kam studiuar dhe pr mjeksin e kordave t zrit, kt e kam br jo vetm pr veten, por sepse teknika e kantos sht aq delikate dhe nj kshill nuk sht kurr e teprt. Sepse far ndodh?! Shum shpesh jan vet profesort e kantos q nuk e din sesi jan t formuara kordat e zrit, e nse nuk e din kt, ather sa siguri kemi q mund t’i dij si prodhohet zri, far mund t bj mund t arrij.

  Ti ke ndopak koh t lir? Qndis?

  M prpara po. Kam ditur t qndis shum mir, bja punime me grep, madje dija dhe t qepja qilima.

  A e di sesi qndrojn entrot e ngrira fare?

  Niseshte.

  Ti e dije, kurse un, kur e kam msuar jam shokuar…

  Nuk kam m shum koh t lir, as pr t’iu dedikuar njerzve t mi t dashur, familjes sime. E di, qllon ndonjher q dua shum t jem n shtpi me tuta e orape. Qllon ndonjher q jam n pritjen e koktejlit pas shfaqjes, at q un e quaj gjithmon, akti i fundit dhe e vetmja gj q dua n ato momente sht q t isha rehat n shtpi. Sapo mbrrij, vesh teshat e shtpis, ulem prdhe duke par televizor.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,749
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore

  Anetaret dhe vizitoret e forumit shqiptar, kane patur mundesine te njihen dhe ndjekin hap pas hapi suksesin e Ermonela Jaho qe prej vitit 2006:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...hqiptare/page2

  Ermonela Jaho duhet te jete artistja model per te gjithe artistet e rinj shqiptare dhe per te gjithe femijet e vegjel te apasionuar pas arteve te bukura.

  Ajo qe e ben Ermonelen te vecante eshte se eshte jo vetem nje artiste e madhe me fame boterore, por eshte edhe nje njeri i mrekullueshem.

  Suksese te metejshme Ermonela dhe je ambasadorja me e mire jo vetem e artit shqiptar ne bote, por edhe e virtyteteve shqiptare.

  Albo

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,225

  Pr: Intervista me Ermonela Jaho, yllin e skens operistike botrore  ERMONELA JAHO - VIP Club

  Nntor 2018 - Top Channel Albania

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •