Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Shume rrenqethese..........madhshtia e mizs mbi bajg, n fabulat e Bujar Ferhatit

  Egrsirat, ujku, dhelpra ferra dhe madhshtia e mizs mbi bajg, n fabulat e Bujar Ferhatit


  N rubrikn e porsaelur Shtypi letrar kt fundjav kemi krijuesin Bujar Ferhati me tre fabulat e sjella pr publikim. Jeni t mirpritur t gjith ju q dshironi t publikoni n rubrikn tone t prjavshme. Poezi, proz, esse, etj. Na e drgoni nprmjet adresave q i gjeni n fund t faqes s shtypi.net.

  Bujar FERHATI - sht nj pend e njohur krijuese, kontributiv n media t ndryshme brenda e jasht Shqipris, n Mal t Zi, Kosov e Maqedoni. I veant n fabulistik dhe letrsin pr fmij, ku numrohen disa libra t publikuara prej tij.

  Ka lindur n qytetin e Shkodrs, aktualisht banon n Tiran. E ka nisur karriern e vet krijuese n periudhn kur ndiqte studimet n shkoll t mesme, me publikimet n organe t ndryshme t shtypit t kohs si gazetat Jeta e re, Bashkimi ,Puna, Zeri i Popullit, si edhe tek revistat Hosteni, Yllkat, Fatosi, Pionieri.

  Por Ferhati sht edhe autor i dhjetra teksteve t kngzuara, pjes e prhershme e festivaleve kombtare pr fmij e t ritur. Midis shum botimeve, librat e titulluar: Ku e kishte gala hallin, Kur buzqesh nj voglush, Po krcen foka balet, si edhe: Si u b vajza siren, jan ato t publikuara pas viteve t ndryshimit t sistemit.

  Pr rubrikn shtypi.krijues autori Ferhati solli fabulat e mposhtme:  MADHSHTIA E MIZS  Dhe pse mir e kuptoi,

  nga q aroma hundt ia thumboi,

  miza plot madhshti,

  mbi nj bajg u ul, qendroi.

  Foli bleta:Vaj medet,

  shih ku rri e mndje shet!  UJKU,DHELPRA TOK NJ NAT  Ujku,dhelpra tok nj nat,

  kuvendonin kok m kok.

  Pse, thosh ujku,- ne gjithnj,

  kemi qen e jemi shok?!

  Dhelpra plak, fort e zgjuar,

  plot lajka e dredhira,

  tundi bishtin e ja ktheu:

  Po ne sjemi egrsira!  FERRA  Njher, nj ferr,

  tek i ngjitej malit,

  kapur pas bishtit t kalit,

  thosh duke qeshur:

  Eh, sa lart kam ecur!

  Por bimt e tjera,

  i flisnin nga mali:

  Ke ecur, ke ecur ve t mban kali !  HARDHIA KUR NA U POQ  Nj hardhi kur na u poq,

  rreth e qark mblodhi plot zogj.

  Por kur rrushi iu mbarua,

  asnj zog m sju afrua.

  E mrzitur, tha hardhia:

  Si m lan kshtu miqsia?!

  Un pr miq kam nevoj dhe sot,

  jo kur kam ve vilet plot?  VAJI I KORBIT  Kur e vran Sorkadhen,

  n buz t jazit,

  Korbi nga gzimi,

  sa nuk shkrihej gazit.  Po kur vran nj Ujk,

  n mes t luadhit,

  Korbi krejt papritur

  ia nisi t qarit.  ke, i tha nj Ketr,-

  ai ish i lig,

  pr Sorkadhen qeshe,

  Ujkun qan o mik!?  Eh,- ofshajti Korbi,-

  qaj e qaj me lot,

  se nga sofra e Ujkut,

  krma kisha plot!

  Bujar FERHATI
  shtypi.net
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Shume rrenqethese..........madhshtia e mizs mbi bajg, n fabulat e Bujar Ferhatit

  Dhe pse mir s'e kuptoi,

  aroma hundt thumboi,

  miza madhshti,

  mbi nj bajg u ul, qendroi.

  E gjeti bleta:Vaj medet,

  shih ku rri mndje-bertet!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •