Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Artikulli dhe figura nga gazeta express

  Faktet historike flasin pr ekzistencn e nj mbretrie antike t quajtur Albania n Kaukaz. Aty ku sot shtrihet Armenia dhe Azerbajxhani, ndoshta kan jetuar kushrinjt tan t vjetr, shkruan Sokol Shameti. Por versionet jan t shumta... Shkrimin e botuar n Koha jon po e transmetojm t plot.

  N pranvern e vitit 1863, Johan George von Hahn prshkoi Shqiprin e Veriut sipas nj itinerari q ai se kishte br m par. Ai e njihte tanim mir Shqiprin qendrore dhe at t Jugut. Njihte Shkodrn dhe pjes t Kosovs, por meq jemi akoma n vitet kur rrugt nuk ekzistojn, shtigjet m t rrahura mbeteshin rrjedhat e lumenjve, npr luginat e t cilve, kishte t paktn 40 vjet q bridhnin udhtar dhe studiues t gjithfarshm. Nga Lir, Bajron, e Pukvil tek m t vont Edith Durham apo Jozef Shekel. Npr vendbanimet, malet, grykat e ktij vendi t panjohur, por dikur toka e lavdishme e ilirve, ata po rindrtonin pak nga pak nj histori t mbuluar nga pluhuri. At t prejardhjes s shqiptarve. Gjithsecili n mnyrn e vet, duke sjell dshmit dokumentare t kohs, por duke pasur njkohsisht n dispozicion edhe freskin e memories apo privacionet e atyre viteve t vrenjtura, kur ata u endn n kto an. Kta shtegtar t mbrritur nga Perndimi ishin gjithsesi trokitja e par e Europs n portat e Shqipris, pas m shum se katr shekujsh errsir. Austriaku Hahn, ishte njri prej tyre.

  Ndrsa prshkonte rrjedhn e lumit Drin n Shqiprin e Veriut, gjuhtari dhe etnologu i njohur i cili financohej n kt udhtim nga qeveria e Vjens, po ndrtonte pak nga pak hartn e sakt t t gjitha vendbanimeve t afrta dhe t largta prgjat ktij lumi. Eruditi i madh po shkruante njkohsisht edhe t dhnat rreth prejardhjes, historis, gjuhsis, etnografis dhe antropologjis s ktyre zonave dhe banorve t tyre. Por me sistematicitetin e njohur austro-gjerman, shkenctari nuk u mjaftua vetm me prshkrimin n shnimet e tij t udhtimit, t lokaliteteve t harruara buz Drinit. Ai krehu n nj rreze t gjer veprimi t gjitha vendbanimet dhe fshatrat edhe prgjat tr pellgut t Drinit, lumenjve t afrt dhe degzimeve t tij kapilare. Ai prshkoi Shkodrn, Lezhn, Krujn, Tirann, Dibrn e Prizrenin. Dhe gjat njrit prej ktyre ekskursioneve, ai bri edhe zbulimin interesant, pr ekzistencn e t cilit n t vrtet flitej, por q ende nuk ishte br ndonj verifikim n vend. Hahn zbuloi matjant.

  Natyrisht zona veriore shqiptare ekzistonte n hartat e bots dhe nuk ishte Hahn i pari q po e kuantifikonte at. Por Hahn nuk ishte nj hartograf. Ai ishte nj njohs i shklqyer i historis s vjetr dhe t re, i gjeografis dhe shtigjeve t udhtimeve, i dokumenteve dhe legjendave, gjuhve t folura dhe atyre t vdekura.

  Zanafilla e krkimeve t Hahn n rajonin e Matit, lidhet me kmbnguljen e tij skrupuloze pr t gjetur lokalitetin apo zonn nga ku e kishte burimin vet termi: Albania. Krkimet e kishin prkundur nga Arbana e Tirans n nj mori fshatrash t cilat n terren prkonin me lokalitete q sipas hartave antike mund t fshihnin grmadhat e albanopolisit legjendar t Herodotit. Kryeqytetit t Iliris s lasht t periudhs parahelenistike e pararomake. Atij vendbanimi q kurr nuk u zbulua dot ndonse gojdhnat por edhe prshkrimet e vendosin n nj rajon midis Krujs dhe Lezhs. Hahn mori nj udhrrfyes i cili do ta udhhiqte prmes zons s ashpr t Matit por aty, sikurse e tregojn edhe dorshkrimet e tij, ai hasi n nj nga ato mistere q edhe sot e ksaj dite shkenca e historis nuk ka mundur dot ti jap nj prgjigje t sakt. Ja far shkruante vet Hahn: ...ava prpara drejt ksaj bote t re... duke udhtuar teposht lumit t Matit, prej t cilit marrin emrin e tyre kjo krahin dhe banort e saj. Kta t fundit quhen matjan dhe ngjashmria e ktij emri me at t matjanve t Herodotit, m nxiti q ta krahasoj nomenklaturn (toponimin) e Persis dhe Armenis me at t Shqipris dhe fqinjve t saj.... Hahn kishte zbuluar pra se jo vetm Albania e lasht ilire me Albanopolisin e vet ndodhej prafrsisht n Matin e Shqipris s sotme, por edhe se kjo Albania e Europs, ishte identike me nj Albania tjetr. At q gjeografi dhe historiani antik grek Herodoti e prmend n Historin e tij si nj mbretri e fort n Kaukaz. Brenda s cils Herodoti prshkruan se jetonte nj popull barbar por i bardh. Dhe nj nga fiset e tij m t njohura ishin pikrisht... matjant. Sipas Herodotit, Albania e Kaukazit banohej nga nj popull i cili kishte nj vitalitet t jashtzakonshm. Q ndryshe nga t tjert aty pran, mund t udhhiqej edhe nga gra mbretresha. Si ishte rasti i mbretreshs Tomris e cila n vitin 529 para Krishtit, u vu personalisht n krye t ushtris s vet pr t thyer trupat e mbretit pers Cyrus II, e madje edhe pr ta vrar kt t fundit. Hahn u zhyt n emrat e lokaliteteve t Matit shqiptar duke i krahasuar ata me Albanin e Kaukazit. Ja far thot studiuesi: Me prjashtim t formave t njllojta t Albania-s, ne gjetm si ktu, ashtu edhe atje (n Kaukaz) nj krahin q quhej njlloj Hotene dhe nj tjetr Blymals, ve ksaj edhe nj krahin q quhej Bolbene n Shqipri dhe liqenin Bolge n Kaukaz. Nj lum t quajtur atje Arsenia dhe Arzin = Het-Arzum dhe ktu lumin Erzen. Kto prputhje na nxitn t formojm bindjen q t dhnave t grumbulluara nga t vjetrit porsa i takon prafrsis s Armenve dhe Thesaliotve ndoshta nuk u mungon trsisht baza historike, aq m tepr kur kto t dhna prkojn me legjendat e sotme t abkazve n Kaukaz, sepse kta e konsiderojn veten t njjtin popull me arnautt q jetojn n Turqi ose me shqiptart, shkruan Hahn.

  Nj rastsi? Nj mister i shpjegueshm i errsirs s mijvjearve? ǒdonte kjo Albania dhe kta matjan n Kaukaz katr shekuj para Krishtit? ǒlidhje kishin ata me shqiptart e sotshm ose makar, me albant ilir t antikitetit?

  Rreth ksaj historie t uditshme prej vitesh po ndrtohen teori t ndryshme, gjithsecila me nga nj prapavij jo ekskluzivisht shkencore nga pas.

  Albania e Kaukazit sht realisht nj territor q ndahet midis shteteve t sotme t Amenis, Gjerogjis dhe Azerbajxhanit. Popullsia q gjallon sot n shekullin e XXI n ato rajone sht ajo abhkaze dhe rajoni mbi t cilin ata jetojn sht nj moll e vrtet sherri midis armenve, gjeorgjianve dhe azerve q pretendojn secili se jan pasardhs direkt t Albanis antike. Mbi kt legjend e kan zanafilln edhe konfliktet e ashpra pr rajonin e Nagorin Karabakut i cili shtrihet pikrisht n kt zon (t ciln, arabt e pushtuan aty nga shekulli i tet, e quanin jo pa ndonj arsye t fort edhe Qafiristan). Sipas legjendave arabe q citon Hahn, origjina e arnautve sht nga disa vise t Detit t Kuq (jo larg Kaukazit), ku njri nga lidert e tyre i shkeli kaftanin nj shehu dhe gjat grindjes i nxori atij madje edhe syrin. Dhe meq nga kokfortsia nuk pranoi t vuante ndshkimin (arnaut nga arabishtja d.m.th. refuzues), u dbua s bashku me fisin e vet pr t mbrritur n Ballkan.

  Nj version ky i ikjes s shqiptarve nga Albania e Kaukazit pr t mbrritur m von n Ballkan, i cili mbshtetet gjersisht edhe nga nj numr studiuesish serb t cilt nuk pranojn autoktonin shqiptare para asaj serbe n qafiristanin e ri t Europs. T cilt e mbshtesin kt argument me mungesn e dshmive gjuhsore t shqipes evropiane para shekullit t XIV, si dhe me mungesn e ekzistencs s emrit Albania n dokumentet historike deri n shekullin e X. Koh kjo, e cila uditrisht sht fare e afrt me shekullin VIII kur Albania e Kaukazit pushoi s ekzistuari e sulmuar nga arabt, arment dhe fqinjt e tjer.

  Gjithashtu nj numr i madh emrash t lokaliteteve t atjeshme kan nj ngjashmri me t vrtet komprometuese me shqipen e sotme. N territoret e atjeshme mund t hasen kollaj fshatra me emrat Hundz, Bushat, Gheghian etj. Studiuesit nga Azerbajxhani zbuluan s fundi se banort e Albanias s lasht, kan qen t krishtert e par t Kaukazit, t evangjelizuar qysh n shekullin e par nga apostulli Elysee. Kisha m e vjetr kaukaziane sht ajo shqiptare me emrin Kish n rajonin Sheki, si dhe tempujt Ganxhasar dhe Amaras n zonn e Karabakut jan edhe sot e ksaj dite vende ku gjallojn pasardhsit e shqiptarve t ndar n fiset e gunave, gelve, alpnasve, legave dhe udinajve, mund t lexosh n seciln nga guidat turistike t Azerbajxhanit n internet.

  A mund t kemi ardhur vrtet nga abhkazt e Azerbazhanit? A sht Albania e Kaukazit vendi i origjins s shqiptarve t sotm? Sipas vet studiuesve lokal, termi Albania i atjeshm nuk duhet ngatrruar kurrsesi me Albanian e Adriatikut (kt tonn). Ata pretendojn se banort e atjeshm e kan quajtur kshtu fare rastsisht vendin e tyre ngaq ai ishte tepr i thepisur me male dhe origjina e emrit t tij vjen nga alp q jan lartsit dhe jo nga fisi i albanve q quhej kshtu pr shkak se pr latint ata ndodheshin andej nga lind dielli (alba). Banort e sotm t atij rajoni e quajn veten abhkaz dhe jo alban dhe sikurse e vrente edhe Hahn m 1863, gjuha abhkaze ndryshon rrnjsisht nga ajo shqipe. Nuk mund t thuhet e njjta gj pr emrimet e vendbanimeve sidoqoft, t cilat ngren pikpyetje shum t forta. Koincidenca e Matit shqiptar dhe atij kaukazian si dhe shum e shum vendbanimeve, lumenjve, liqeneve etj., e l pezull misterin e ksaj afrsie t uditshme. Madje afrsi kan edhe shum emra njerzish, sikurse vren edhe Hahn. do shqiptar do t uditej kur t lexonte n nj nga veprat antike greke Kserksi q prshkruan luftn e ktij mbreti pers me grekt, prmendet Dotos si prijsi i matjanve. Dote, ose Dod sht ndrkoh nj nga emrat e rndomt shqiptar n Mat. Kshtu quhet p.sh. shefi i sotm i mirditorve Bib Doda, pr shkak se emri i t atit ka qen Dod, thot studiuesi austriak.

  Historiant dhe studiuesit kaukaz nga ana tjetr nuk mendojn se ka vrtet ndonj lidhje midis dy Shqiprive dhe i quajn thjesht rastsi t gjitha kto ngjashmri. Por ekziston edhe nj version tjetr.

  Dhe sht prsri Hahn ai q hedh drit mbi mundsin e nj shpjegimi t mundshm t enigms s Albanis kaukaziane. Ai i referohet emrit t vjetr t Maqedonis antike e cila n dokumentet e vjetr quhet pikrisht Emathia. Nj element q njihet ky dhe q sipas albanologve, tregon origjinn aspak greke por shum shqiptare t maqedonasve si nj popull vlla me iliro-trakt antik. Nj emr q sipas shqipes s sotme do t prkthehej n E madhja si dhe q do t justifikonte prapashtesn i madh pas Aleksandrit t Maqedonis, i cili edhe pa t, ka pr nn Olimbin nga Epiri. Si dhe arsyen pse gjat gjith mesjets shqiptart identifikoheshin edhe me maqedonasit, e se madje heroit m t madh matjan Sknderbej, turqit ia vun emrin pikrisht kshtu, Iskander, pr nder t paraardhsit t tij Aleksandr. Por sipas Hahn, Emathia mund t jet pikrisht Mati i sotshm shqiptar si dhe vendlindja e Aleksandrit, Pellasi i humbur, mund t jet ndonjri nga shum grmadhat anonime t antikitetit q ende presin t zbulohen n veri t Shqipris.

  Por far lidhje ka Emathia-Mati i Aleksandrit t Madh, me Albanin e Kaukazit? Ndoshta faktin se i vetmi ballkanas q e prshkroi at territor para Herodotit ishte pikrisht Aleksandri me etnicitet t diskutueshm dhe me qindra mijra ushtart e tij? Ndoshta sepse sipas shum versioneve, pas dshtimit t fushats s tij n Indi, garnizone emathiansh t Aleksandrit u hallakatn npr gjith rrugn e kthimit pr n Ballkan e madje shum prej tyre u nguln diku ku malet u kujtonin atdheun nj pjes malore e t cilit quhej edhe Albania? Ndoshta sepse edhe sot e ksaj dite, grmimet n shumicn e vendbanimeve t Albanis s Kaukazit nxjerrin n drit monedha t pafundme, q tregojn se ose shkmbimi tregtar nuk ishte nj ekskluzivitet i grekve (lexo: t qytetruarve t antikitetit pavarsisht nga etnia, ose se kta t qytetruar kishin mbrritur deri ktu larg n malet e Kaukazit, pr t habitur treqind vjet pas Aleksandrit t Madh dhe para Krishtit, historianin Herodot q i quajti ata barbar. Por q l fatmirsisht i pari dshmin pr ekzistencn e atij damari aq t lasht, e tanim t humbur q mund t na tregoj kush jemi n t vrtet ne. Shqiptart.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. Anetart m posht kan falenderuar benseven11 pr postimin:

  Rockwell (03-06-2015)

 3. #2
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Keto jane idete e qarqeve serbe per te thene se gjoja shqiptaret nuk jane autoktone dhe kane ardhur prej kaukazit. Kjo teori eshte hedhur poshte me kohe, shqiptaret jane nder popujt me te vjeter autokton te ballkanit.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 4. Anetart m posht kan falenderuar Meriamun pr postimin:

  mesia4ever (04-05-2015)

 5. #3
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Kaukazi dhe Karpatet jane vende te serbve dhe jo te shqiptareve. Iliret( Albanet) jane popull autokton ne Ballkan, bilese edhe armiqet tane e pranojne ( pervec disa si ky qe e shkruan kete artikull).
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Keto teori,mund te kene kuptim per periudha te papercaktura si ajo e Pellazgeve,sepse mbeten supozime mbi dika o periudhe qe nuk njihet.Nuk e verteton dot, eshte sikur te thuash qe shqiptaret erdhen nga Kaukazi o nga Hena, ka te njejtin kuptim.

  Ndersa per sa i perket periudhes antike,nuk mjafton vetem te gjesh ngjashmerine e dy emertimeve,lumejve, krahinave etj,historia e gjeografia eshte e mbushur plot me keto ngjashmeri,qe ne pergjithesi jane vetem rastesi. Nuk mjafton qe Mardi ta besh Mardaitet qe te behet Mirdita. Edhe per Matiani o Matianet qe ishte nje krahine e Ibereve dhe Albanezve kishte dhe krahina te tjera si Sapiret o Alaredet etj,qe duhet ti shpegosh e ti gjesh edhe keto ne Shqiperi...

  Pastaj,eshte interesante kjo teoria e "nostalgjise",ku fiset o popujt shvendosen per mijera kilometra (ne pergjithsi per motive ekonomike-jetese) dhe nga nje vend malor shvendosen ne nje vend malor tjeter. Eshte,sikur sot, ata qe jane shvendosur nga malsite e veriut ,o dhe fshatrat malore jugor,te shkojne ne Tirane dhe te vendosen ne malin e Dajtit. (col cazzo, thot popolo)
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 21-02-2015 m 08:04

 7. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2013
  Postime
  215
  Faleminderit
  10
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Kaukazi dhe Karpatet jane vende te serbve dhe jo te shqiptareve. Iliret( Albanet) jane popull autokton ne Ballkan, bilese edhe armiqet tane e pranojne ( pervec disa si ky qe e shkruan kete artikull).
  Tema me mire te shkoj ne ajo Historise. Eshte e vertete qe teoria e siperme nuk eshte gje pervec se nje propagande e varfer pa asnje baze. Nga ana tjeter nuk kam gjetur ndonje fakt bindes qe Shqiptaret e sotem e kan origjinen nga Iliret. Un personalisht besoj se Shqiptaret flisnin nje gjuhe paleoballkanike por jo ilire. Iliret kishin me shum te perbashkta me keltet.

 8. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Kur eshte krijuar Albania ne kaukaz,viti???
  Kur eshte krijuar Albania(Shqiperia) e sotme?
  Artikulli nuk i jep keto dy te dhena kryesore.
  Mundet qe Albania ne Ballkan te jete krijuar shume vjet para
  Albanise ne kaukaz dhe ka te ngjare qe albanet ne kaukaz te
  kene ardhur prej albanise se Ballkanit.
  Albanet e ballkanit mund te kene shkuar ne mase,eksod ne Kaukaz
  per shkak te ndonje lufte ne Ballkan,epidemie semundje ne ballkan
  ose ne kerkim te floririt ne zona te kaukazit,ose per te gjetur territore te lira
  pa pronare..,ose albania ne kaukaz eshte krijuar si rezultat i ardhjes se disa tregetareve
  te larget nga Albania ne ballkan,Shqiperia e sotme.Mund te jete edhe keshtu,Albania ne kaukaz eshte
  krijuar nga shqiptaret e Adriatikut.
  ------
  Albani ka edhe ne Nju York,atehere a duhet te themi qe shqiptaret e kane origjinen nga nje krahine e
  Nju Jorkut e quajtur Albany?????
  Mundet qe keto emra te ngjashem te jene rezultat i difuzionit perhapjes se disa termave gjuhesor globalisht.
  Ky shtegetim i fjaleve termave nga nje territor ne nje territor tjeter kurrsesi nuk ka te beje fare me origjinen
  e disa kombeve.Psh emrat e njerezve ,emra te njejte ose emra shume te ngjashem i gjen te perdoren edhe ne
  Australi edhe ne Rome edhe ne Meksike edhe ne USA.Kjo ka te beje me faktin qe fjala eshte perhapur eshte
  degjuar dhe ka kaluar goje me goje si thashethem dhe ka kapercyer kufij gjeografike territorresh dhe shtetesh.
  Ja perse nje fjale apo term qe ty te duket shume specifike, autoktone, origjinale shqiptare befas zbulon qe perdoret edhe ne nje rajon tjeter te botes.
  Nuk eshte aspak cudi sepse edhe fjala udheton si njerezit,udheton shume shpejt,perhapet, njihet, pelqehet, asimilohet dhe perdoret nga popuj ne rajone te ndryshme gjeografike.
  Nje forme e perhapjes se fjaleve eshte nepermjet shtegetimeve te njerezve dikur.Njerezit kane shtegetuar dikur si zogjte nga nje rajon ne nje tjeter,per arsye klime,lufte,epidemie,tregetie,tokash,floriri etj.
  Nqs arkeologet ne Albani Kaukaz gjejne ne zbulimet e tyre shkrime qe jane identike ne gjuhe si ai i Ilireve ne ballkan pasi shkrimi eshte i njejte ne konstrukt ,fjalet ne shkrime jane te njejta,eshte i njejti alfabet,
  i njejti stil komunikimi atehere kjo mund te jete prove qe behet fjale te kemi dy grupime
  te te njejtit komb te te njejtes kulture qe flasin te njejten gjuhe,behet fjale qe ne keto dy territore kane jetuar shqiptare.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-09-2014
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Fis kalash qe egziston sot te pakistani qe kan ngjajshmeri me neve te madhe ne kulture si dhe ne emrat e vendev lumejve
  origjina e ketij fisi eshte nga ushtria e aleksandrit te madh pas nje humbje ushtaret e tij nje grup nuk ka mundur te kthehet the kan qendruar aty per me shume shikone kete VIDEO

 10. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  natyrisht vine Iliret nga kaukazi!
  Jevgj te programuar...
  E para babi ka rolex
  e dyta mami prodhon!

 11. #9
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Teza ku mbeshteten serbet. Se marr vesh sesi nje gazete shqiptare boton nje palacollek te tille. Jane habitur gazetaret tane injorante per nje teori te tille dhe ju duket se zbuluan kontinent te ri? Se kuptojne keta hajvane qe teori te tilla kane shekuj te tere qe jane ngritur e dekada te tera qe ushqehen e spekulohen nga akademiket serbe.

  Ka dhe ndonje ketu ne teme qe thote se dime thote qe jemi te prejardhur nga iliret. Kane me shume afersi me keltet thote. Ne jemi te njejtin vend ku kane jetuar iliret me pare (ndonese te rrudhur nga grabitja e tokave) e keltet ndodhen me mijera kilometra larg ne nje ishull te hemisferes veriore e megjithate vihet shenja e barazimit me iliret e ajo e dyshimit me shqiptaret. Ik o maqo futi ca kernacka me ndonje birushke e leri teorite e gjenezes atyre qe dine ca me shume.

  Kjo teme jo qe nuk meriton te shkoje tek nenforumi i historise por nuk meriton as te rrije fare ne kete forum.

  Sa me shume e lexoj kete teme aq me shume me revoltojne disa komente. Me duket sikur po lexoj pergjigje tek stormfront apo faqe te tjera te panumerta te mbushura me pislliqe mbi shqiptaret dhe origjinen e tyre.

  Teoria e albaneve nga Kaukazi ka me shume se 200 vjet qe eshte ne qarkullim dhe eshte hedhur per here te pare nga humanistet e Rilindjes sic ishte Piccolomini e me pas u percua me tej nga Pukevili dhe ju vu kapak nga nje pusht grek i quajtur Nikokles qe e paraqiti kete teori si nje pergjigje replikuese ndaj Hahn. Por gjithe kjo teori pacavure u hodh poshte kur u bene studimet linguistike qe ne fund te shek te 19-te. Per me shume lexoni Noel Malcolm ne librin e tij Albanian Identities: Myth and History.

  Kjo eshte teoria qe perdoret me se shumti nga serbet dhe antishqiptaret. Koha jone shkon e boton si te ishte perle. Botuesit injorante ne Shqiperi duhet te merren me publikime te tilla, te punojne e te perkthejne vepra te nderkombetareve qe hedhin drite mbi origjinen tone e jo te merren me pislliqet erotike te Mata Harit. Ne kete menyre, populli shqiptar te ndricohet me shume e te mesoje me shume mbi historine e tij dhe mos lexojme me komente pa kuptim.

 12. #10
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Per anglishtfolesit ketu mund te gjeni librin e Noel Malcolm

  https://books.google.ca/books?id=oRA...page&q&f=false

  Skedart e Bashkngjitur 167710

  Skedart e Bashkngjitur 167711

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin

  Nuk mjafton qe Mardi ta besh Mardaitet qe te behet Mirdita. Edhe per Matiani o Matianet qe ishte nje krahine e Ibereve dhe Albanezve kishte dhe krahina te tjera si Sapiret o Alaredet etj,qe duhet ti shpegosh e ti gjesh edhe keto ne Shqiperi...
  Pikerisht ashtu. Skocezet e quajne veten e tyre dhe alba. Mos valle shqiptaret kane ardhur nga Skocia? Mund te jete e anasjellta, konsideruar faktin qe skocezet jane te vetmit qe kane fustanellen po ky nuk eshte vendi per kete diskutim. Ka nje teme te hapur nga Barat ne nenforumin e Historise mbi prejardhjen e albes ne ishujt britanike. Pra le te mos dalim nga tema ketu. Shqiptaret qe marrin pjese neper forume me deshiren e kuriozitetin per te lexuar duhet te tregojne pjekuri e maturi kur bejne komente denigruese ndaj kultures e prejardhjes sone. Boll kemi horra pa fund ne internet qe nuk lene vrer pa hedhur ndaj shqiptareve. Tani edhe tanet duhet te bejne te njejten gje? Te flasesh per histori e origjine nuk eshte si te besh thashetheme neper kafene duke rrufitur dopio kacurreli e pertypur fara kungulli. Ulni menderen e lexoni pak me shume se sa lexoni per sportin. Do mesoni dicka edhe mbi veten tuaj.

 13. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Kaukazi sht vendbanimi i par i shqiptarve t sotm.

  Ne shqiptaret jemi pasardhes te ilireve te cilet kane jetuar kryesisht ne Ballkan.
  Destroyer of falsehood :)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •