Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15

  Skandali: Ministri i Financave rrit shpenzimet publike nprmjet letr-kredive

  Emri: edi-rama-dhe-shkelqim-cani.jpg

Shikime: 630

Madhsia: 40.3 KB

  Nj skandal financiar i ministrit Cani

  Ministri i Financave, Shklqim Cani dyshohet t jet prfshir n nj skandal financiar n fund t vitit t kaluar, raporton ABC News.

  N muajin dhjetor t vitit t kaluar, ministri vlersohet t ket operuar prmes letr-kredive duke rritur fiktivisht shpenzimet publike.

  Akti i kundrligjshm ky q prfshin edhe qeverin n skandal, pasi Ministri i Financave e kan br kt veprim pr t realizuar sa m shum investimet.

  Sipas ABC News, nj grup deputetsh kan zbuluar t paktn 19 kontrata t firmosura prmes letr-kredis, instrument q mund t prdoret vetm n raste t veanta.

  Por, forma e pagess prmes letr- kredise, dyshohet t jet prdorur pr m shum se 19 kontrata e madje jo vetm n dhjetor, ndaj nj grup deputetsh i kan drguar letr Kuvendit, ku nnvizojn shkeljet e 3 neneve t ligjit pr menaxhimin e sistemit buxhetor dhe krkojn shpjegime nga ministri.

  Duke krkuar t korrigjoj gabimin e Ministris se Zhvillimit Ekonomik, e cila mbeti shume mbrapa me realiziminn e investimeve, ministri Cani ka shkelur ligjin e buxhetit, edhe pr faktin se ka vepruar jasht afateve t caktuara n ligj.

  Sipas juristve, shkelje t tilla prbjn kundrvajtje administrative deri n shprdorim detyre.

  Veprimet e Ministrit t Financave shpesh jan kritikuar nga media, ndrsa performanca e ministrit sht kritikuar edhe nga vet Kryeministri me mbledhjet e mbyllura t qeveris.

  MAPO

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Skandali: Ministri i Financave rrit shpenzimet publike nprmjet letr-kredive

  3 miliard lek sht skandali i Canit

  Letr kredit e firmosura nga Ministri i Fianacave arrijn n gati 2.9 miliard lek, ose 50% m shum se vlera e verifikuar nga deputetet e opozits.

  Me vones, ata kan marr nj prgjigje nga ministri.

  Prgjigje, q sipas deputetit Sherefedin Shehu, fakton shkelje m t mdha n vler, e n procedura.

  Prgjigjia e Ministrit t Financave, sht e pjesshme e nuk shpjegon shum pikpyetje.

  Por, e zez mbi t bardh, me t paktn 30 firma t hedhura, ministri ka shkelur ligjin pr menaxhimin e financave publike. N udhzimin pr procedurat standarde t zbatimit t buxhetit, thuhet shprehimisht se:

  “Ndalohet prdorimi i forms s ngurtsimit n llogari t klientit pr t gjitha kontratat (investime, shrbime).

  N lidhjen e kontratave pr investime nuk lejohet t parashikohet dhnia e fondeve buxhetore n formn e paradhnies, prve rasteve kur parashikohet n kontrat me referenc t specifikuar t aktit ligjor/nnligjor.

  N kto raste paradhnia mund t jet deri n 10%, por jo m shum se kufiri i garancis s kontrats.

  Prjashtimet nga ky rregull mund t bhen vetm pr kontrata t rndsis s veant (pr investime dhe shrbime) dhe vetem me miratim paraprak t Ministrit t Financave. Kushti i kontrats i lidhur n kundrshtim me kt parashikim sht i pavlefshm dhe nuk ekzekutohet”.

  T gjitha kto akte vlersohen t shkelura nga ministri.

  Cani ngurtsoi parat n disa llogari, financoi n form paradhnie m shum se 10% t vlers s kontrats, e mbi t gjitha, letr kredit nuk u prkatin shtjeve t rndsis s veant, si e krkon ligji.

  Abcnews

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Skandali: Ministri i Financave rrit shpenzimet publike nprmjet letr-kredive

  KLSH: Cani manipuloi buxhetin. Financat transferuan 34 milion dollar tek privatt n shkelje t ligjit

  Emri: shkelqim-cani-klsh.jpg

Shikime: 123

Madhsia: 24.6 KB

  Ministria e Financave manipuloi treguesit e buxhetit t vitit 2014 duke fryr artificialisht investimet publike prmes nj praktike t dyshimt ligjore, prdorimin e letr-krediteve pr t parapaguar kompanit private. Nj raport i fundit auditi i KLSH (http://www.klsh.org.al/web/pub/njoftim_mf_2115_1.pdf) akuzon drejtuesit e financave se n kundrshtim me ligjin parapaguan mbi 34 milion dollar n llogarit e kompanive private pr pun apo shrbime t pakryera. Raporti i zbardhur nga Syri.net sqaron t gjith skemn se si u parapaguan parat dhe u ndryshuan fiktivisht treguesit e buxhetit. Sipas KLSH, shuma prej 3.4 miliard lek ose 34 milion dollar e parapaguar u raportua si investime t realizuara n buxhet edhe pse punt publike nuk ishin kryer. “N kt rast, shpenzimet e raportuara si investime n pasqyrat e treguesgve fiskal nuk duhet t ishin 60.8 miliard lek sa jan raportuar, por 57,4 miliard lek,” thot KLSH.

  Skema

  Letr Kredia sht nj instrument financiar, i cili prdoret si garanci nga blersi, q n rastin konkret sht shteti, se do t paguaj detyrimet ndaj shitsit. Ky instrument prdoret n rastet kur blersi sht i pabesueshm financiarisht dhe pr t garantuar se do i shlyej detyrimet q ka ndaj shitsit hyn n mes nj bank e tret e cila lshon letr kreditin.

  Ky sht dyshimi i par mbi ligjshmrin e operacionit t Ministris s Financave, pasi nj bank private nuk mund t jet m e besueshme apo e sigurt financiarisht se sa shteti. N kto kushte prdorimi i letr-kredis ka patur nj tjetr qllim; t transferoj fonde tek kompanit private pr pun t pakryera n form parapagimi.

  “Nisur nga fakti se Letr Kredia ka t bj me bllokimin e fondeve n llogarin e institucioneve shtetrore, n nj bank t nivelit t dyt, pr llogari t operatorve ekonomik, n analiz t thelluar t situats gjykojm se jemi m shum n kushtet e paradhnies se sa t letr kredis,” vren KLSH.

  U shkel ligji

  KLSH thot se procedurat e ndjekura nga Ministria e Financave jan n kundrshtim me ligjin. “Ngurtsimi i fondeve n llogari bankare t institucioneve pr llogari t klientve, n masn e plot t investimit dhe n kushtet kur punimet apo shrbimet dhe mallrat nuk jan realizuar, sht jo vetm prdorim n kushte t nj instrumenti t parregulluar n praktikat buxhetore, por dhe n shkelje t parimeve t anualitetit, transparencs dhe besueshmris, pasi jan referuar n treguesit fiskal shpenzime potenciale,” thot raporti.

  Sipas ekspertve t KLSH, arsyetimi parapagimi me “mos-djegien” e fondeve, n favorizim t operatorve privat edhe duke krijuar hapsira pr zbehje t kontrollit buxhetor dhe rregullave t menaxhimit dhe kontrollit financiar, sht n rastin m t mir naivitet, ose prpjekje pr t ndryshuar realitetin.

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •