Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Erza Muolli, shqiptarja e France’s Got Talent

  Ajo nuk ka qen vetm finaliste n kt edicion t fundit t spektaklit t talenteve France’s Got Talent. Erza sht nj voglushe e bukur shqiptare q di t kndoj dhe t’i bjer pianos mrekullisht. Ka nisur t kndoj edhe m e vogl. Me syt bojqielli, me flok t gjat biond e me nj z shum t mbl Erza ka br pr vete q n takimin e par tre antart e juris n France’s Got Talent.

  Spektakli “France Got Talent” sht nj event muzikor televiziv i kngs dhe i artit francez. Konkurrentt pjesmarrs n t jan me mijra dhe gjat ditve garuese n vijimsi reduktohen n vetm pes, t cilt konkurrojn n natn finale pr vendin e par. Erza ka qen nj nga ato vajza q kan shuar deri n natn finale. Dhe jo vetm kaq.

  Ajo ka fituar mbrmjen e djeshme mimin e tret t ktij spektakli. Erza Muolli sht vajza e nj familjeje shqiptare nga Kosova, q ka vajtur n Franc n vitin 1991 dhe q aktualisht banon n Sarreguemines, nj qytet q ndodhet n Regjionin Lorrain. Nna e Erzs, rrfen se edhe pse fmijt e saj kan lindur e jan rritur n Franc, ajo bn mos, q ata t mos e harrojn vendin e lindjes: “Shpesh shkojm n Kosov dhe Shqipri, pasi sht e rndsishme q fmijt tan t mos harrojn nga vijn, dhe mos ta harrojn se jemi shqiptar”.

  Por, edhe pse shum e vogl, Erza di t kndoj dhe t flas shum mir shqip. N nj nga videot q jan hedhur n portalin social muzikor YouTube, Erza tregon se di t kndoj edhe shqip. Ajo n piano nuk refuzon t kndoj edhe nj kng malli pr vendin e saj. Si, duket edhe pr t sht shum i rndsishm vendi i prindrve dhe i origjins s saj. Edhe n You Tube, ajo ka shum video n t cilat ka covera shum t bukur jo vetm t kngve n frngjisht dhe shqip, por edhe n anglisht.

  Knga me t ciln voglushja nga Kosova u paraqit n finalen e madhe t spektaklit France’s Got Talent ishte “La vie en rose”, nj kng e madhe dhe ikon e kngtares s magjishme franceze dith Piaf. Performanca e saj ngjalli shum duartrokitje edhe nj her duke marr kshtu edhe urimet m t mira nga paneli i katrshes s juris. “Duket qart q bukuroshja e vogl premton shum”, ishin fjalt e njrs prej antareve t juris. E bashk me ta edhe ne shpresojm ta shohim Erzn lart e m lart duke i uruar kshtu asaj edhe suksese t tjera t mtejshm.


  Shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-03-2021 m 13:53

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  BRAVO ERZA !!!
  Magjepsese, e mrekullueshme ! Vec SUKSESE TE MEDHA & TE SHUMTA pa n t ardhmen !!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-01-2015 m 16:17

 3. 4 antart m posht falenderuan sirena_adria pr mendimin e shprehur n kt postim:

  DiGiT@LiFE (01-02-2015),jarigas (01-02-2015),SERAFIM DILO (31-01-2015),user010 (31-01-2015)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  41
  Postime
  1,219

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Nuk marr vesh nga muzika dhe as nuk kam vesh muzikor, por mu duk se notat e zerit te saj binin aq bukur dhe lezetshem mbi notat e pianos.

  Nje ze fantastik dhe uroj qe neser te behet nje njeri dhe artist me cilesi dhe i thjesht, larg "lojrave" te industris muzikore dhe te marketingut.

  Shpyrti dhe zeri i artistit mjaftojn, do ishte mir vetem keto te ken prioritet.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Do me pelqente ta degjoja te kendonte nje kenge ne shqip apo anglisht. Ne frengjisht sikur s'me terheq shume. Gjithsesi ka ze te mrekullueshem. I uroj vec suksese, lart e me lart vogelushes!
  Feelings change - memories don't.

 6. #5
  ..Mos me prek!! Maska e Lulke
  Antarsuar
  18-11-2014
  Postime
  1,664

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Erza eshte e mrekullueshem na nderoi edhe pse do doja te merrte vendin e pare ..gjithsesi na nderoi, shkelqeu me performancen qe beri!! Urime zemer e vogel edhe suksese ne vazhdim..
  It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Un fmija refugjat, i tregoj bots kulturn bujare t shqiptaris

  Valeria Dedaj - " Shekulli "

  Vajza 9-vjeare, Erza Muqolli, e cila n talent sho-n “Franca ka nj talent mahnits” u rendit e treta vazhdon t mahnit me zrin e saj. N nntor prezanton albumin e par me grupin Kids United. Me thniet e Nn Terezs sapo ka realizuar vido-klipin e par t ktij albumi pr kngn “On ecrit sur les murs”. Pr t figura e Nn Terezs simbolizon paqen, tolerancn dhe thjeshtsin, veti q sipas Erzs populli yn shqiptar i ka t trashguara brez pas brezi. Nprmjet ktij albumi ajo ka dshir q t proj nj mesazh; paqja dhe toleranca t mbretroj n t gjith botn. Teksa na tregon kti, shprehet se sht krenare, q si fmij refugjatesh n Franc, po punon q t’u tregoj t tjerve, se ne jemi nj popull bujar dhe me kultur. Gjithashtu vajza shqiptare, zrin e s ciln e kan krahasuar me kengtaret me fam botrore Edit Piaf, Celin Dion, Indila etj., dgjon vazhdimisht dhe muzik shqiptare, n shtpi apo edhe gjat udhtimeve q bn. T knduarit n shqip, asaj i ngjall knaqsi shpirtrore. Pas albumit q publikon n Ditn Ndrkombtare t Fmijve, pr t sht nj ndrr n sirtar dhe realizimi i nj knge n shqip, por ajo shprehet se kjo sht n projektet e saj dhe do t realizohet s afrmi. Pas interpretimit t kngs “Xhamadani vija-vija”, 9-vjearja tregon se kng mund ta kndojn dhe disa nga bashkmoshatart e saj n Franc. Knga pr t ishte nj ogur i mir pr t fituar zemrat e shum njerzve, q kan ndjekur interpretimet e saj. Por gjithashtu Erza Muqolli do t jet pjes e nj filmi me metrazh t gjat, n t cilin do t jet protagonistja kryesore. Filmi trajton nj histori t lasht familjare mbretrore. Por a i del koha Erzs q t luaj si m par me bashkmoshatart e saj? Ajo na tregon se ka gjra q nuk mund t’i bj m si m par, sepse gjat do fundjave q ka pushim nga shkolla merret me projektet e saj. Megjithat Erzn nuk e ka ndryshuar fama, ajo do t mbetet e mir prher. Mbshtetsit m t mir pr t jan prindrit e saj, ata i gjenden kudo dhe ndihen krenar pr t.


  Shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-03-2021 m 13:54

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Erza, albumi jot i par del n 20 nntor, Ditn Ndrkombtare t Fmijve. Tematikat e trajtuara n t, flasin pr paqen n bot. far mund t na thuash m tepr rreth mesazhit q t dshiron t prcjellsh nprmjet ktyre kngve?

  Albumi q do dal n shitje me 20 nntor nga grupi “Kids United” prbhet nga12 kng, t cilat jan kng me renome bot rire. T gjitha i kndojn paqes dhe tolerancs dhe jan n gjuhn frnge dhe angleze. Prmes kngve t ktij albumi mundohemi t prcjellim nj mesazh, q paqja dhe toleranca t mbretroi n tr botn. N kt koh q shum her bota ballafaqohet me terror, n mnyra t ndryshme, ku zakonisht fmijt e psojn m s shumti

  Knga “On crit Sur Les Murs”, do t jet pjes e albumit. Prse ke zgjedhur q n tekstin e ksaj knge t prfshish shprehje t Nene Terezs. far di ti pr Nn Terezn?

  Knga "On crit sur les murs " sht pjes e ktij albumi dhe zgjedhja e skenarit t ktij video-klipi sht br nga produksioni play on m6 dhe UNICEF. I tr klipi sht i br me fjaln e nns Terezs, q jan "Paqja fillon nga nj buzqeshje", nj fjal e cila ka nj pesh t madhe kur dihet q Nn Tereza tr jetn e saj ia kushtoj shtress m t ult dhe fmijve. Nna shqiptare ndihmoi njerz n tr botn, me bujarin dhe shpirtin e but q kishte, t cilin e trashgojm dhe mundohemi ta mbajm ne si fmij me shpirt shqiptari, kudo q ndodhemi

  far simbolizon pr ty figura e saj?

  Figura e Nn Terezs simbolizon paqen dhe bujarin, tolerancn dhe thjeshtsin, veti t cilat populli yn shqiptar i kan t trashguara brez pas brezi. Jam krenare, q edhe un si fmij refugjatsh t bj, q mos t humbas kt t mir, por t’u tregoj t tjerve q jemi nj popull me kultur t pastr bujare dhe t sinqert.

  T kan krahasuar me kngtare, si Indila, Edit Piaf, Celin Dione, por a ke nj kngtare shqiptare, q e dgjon shpesh?
  Kto krahasime q prmendt mi bjn shpeshher. Jam e privilegjuar kur marr kto komplimente. Un jam rritur me muzik shqiptare. N shpi, n vetur dhe gjat udhtimeve dgjoj vese muzik shqip, ndrsa ndr kngtart dhe kngn shqipe, q kam dshir t’i dgjoj jan t Ermal Fejzullahut, Argjentina Ramosajt e shum t tjer.

  far mendojn shokt e tu kur kndon shqip? Po ty vet far ndjesish t ngall t knduarit n shqip?
  Shoqria ime e plqen shum muzikn shqiptare. Shum nga ata tashm din t kndojn kngn, q pata knduar n Kosov "Xhamadani vija-vija”, ndrsa mua t knduarit shqip m ngjall nj knaqsi shpirtrore dhe m pushon shpirtrisht.

  A ke menduar t realizosh nj kng tnden n gjuhn shqipe?

  Kam menduar shpeshher pr realizimin e nj knge n shqip. Besoj q kjo do t ndodh n nj t afrme t shpejt, vetm se aktualisht jam shum e angazhuar me disa projekte ktu dhe koha s’po m premton t bej m shum.

  N filmin “ Orphe Th Legend” protagonistja kryesore do t jeni ju. far mund t na tregosh m tepr pr kt rol?

  Po n kt film kam fituar rolin kryesor si e thoni kt edhe ju. sht nj film me metrazh t gjat dhe bhet fjal pr nj histori t lasht familjare mbretrore. Un jam e lumtur q jam pjes e ktij filmi dhe mund ta paraqes performancn time edhe si aktore.

  Si sillet Erza me shoqet tani q sht e br famshme. A kan ndryshuar raportet me to?
  Erza gjithmon sht si ka qen dhe fama nuk m ka ndryshuar aspak.

  A t sht dashur pr t hequr dor nga lojrat dhe shtitjet me shoqe, pr t’u marr me projektet e tua?
  Po sigurisht q ka disa gjra q s’mund t’i bj si m par, sepse gjat do fundjav ose gjat pushimeve t shkolls merrem me projekte, t cilat m marrin shum koh.

  Prindrit jan mbshtetsit e tu m t mdhenj. far bn Erza pr t ecur n rrugn e tyre?

  Prindrit jan mbshtetsit e mi dhe i dua shum. Ata m prkrahin n do koh. Un e di se nga vijn prindrit e mi dhe vshtirsit q kan kaluar dhe mundin q japin pr ne. Un do mundohem q gjithmon prindrit e mi t jen krenar pr mua.

  9-vjearja q mahniti Francn
  Erza Muqolli, vajza e vogl shqiptare, e cila sht vetm 9 vje, ka ditur si t bj pr vete spektatorin francez, qysh kur ia doli q t mbrrij n finalen e spektaklit “France Got Talent”. Spektakli “France Got Talent” sht nj event muzikor televiziv i kngs franceze, me format mbarbotror madje dhe shqiptar. Konkurrentt pjesmarrs n t jan me mijra, dhe gjat ditve garuese n vijimsi reduktohen n vetm pes, t cilt konkurrojn n natn finale pr vendin e par. Pjes e finalistve t ktij viti doli edhe shqiptarja 9-vjeare, Erza Muqolli, vajza e nj familjeje shqiptare nga Kosova, q ka vajtur n Franc n vitin 1991 dhe q aktualisht banon n Sarreguemines, nj qytet q ndodhet n Regjionin Lorrain. Prindrit e saj rrfejn se edhe pse fmijt e tyre kan lindur n Franc, ata bjn mos q ata most ta harrojn vendin e lindjes, gjuhn shqipe.


  Valeria Dedaj - Gazeta " Shekulli "
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-03-2021 m 13:54

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances

  Erza Muqolli mahnit audiencn n Prishtin, mbi 500 persona t pranishm n koncert

  Xhemile Hysenaj - Kultplus.com


  E magjishme ! Kjo sht fjala e duhur pr ta prshkruar performancn e mbrmshme t Erza Muqollit n Prishtin.

  Me nj z kumbues, t mahnitshm e me nj fuqi artistike t papar, Erza argtoi publikun kosovar pr her t par, n salln e Amfiteatrit t Biblioteks Universitare.

  300 ulse u mbushn dhe rreth 200 t pranishm t tjer shijuan koncertin e Erzs, nj udhtim npr muzikn dhe jetn e saj.

  Kjo mbrmje nisi me prezantimin e nj videoje n monitor ku u shfaqn shkrimet t cilat KultPlus, organizator i ksaj mbrmjeje, ka realizuar pas do suksesi t Erzs ndr vite. Dalja n sken e moderatorit Arbr Selmani, redaktor n KultPlus, ishte nj tjetr shenj q tashm gjithka ishte gati.

  ‘Qielli i kulturs nuk e njeh fundin. Nn kt qiell jeton edhe KultPlus, gati pr t qen arma m e fort e gazetaris kulturore ndr shqiptar. Aty ku suksesi i shqiptarve na e shton jetn, aty ku ka deprtuar letrsia dhe fjala e shkruar, aty ku e bukura ekspozohet n mure, aty ku muzika ka jehuar e jehon, aty m shpesh se rrall, do t jet KultPlus’, u shpreh Selmani i cili pas ktyre fjalve ftoi Erzn n sken.

  Ky prezantim erdhi n kuadr t edicionit t tret t “Ta zbardhi fytyrn”, ngjarje kjo kulturore e organizuar nga KultPlus, q ka pr qllim t shpalos para publikut shqiptar rrugtimin e artistve tan q po na bjn krenar n bot. E ksaj liste nuk ka si t’i mungoj edhe Erza e cila ka arritur ta bj pr vete gjith Francn dhe jo vetm.

  Duke zn vend n sken bashk me moderatorin, ata nisin bisedn, ku ajo fillimisht falnderoi t pranishmit dhe u shpreh e lumtur q pr her t par sht n Kosov pr nj paraqitje t till.

  “Nuk kam menduar se kemi me pas sukses n krejt botn”, u shpreh Erza pr grupin e saj United Kids, ku n mosh shum t re, me po kt grup ajo ka filluar turneun rreth bots q pr qllim ka pasur kauzn humanitare duke u fokusuar te fmijt me pamundsi pr shkollim.

  Intervista e Erzs her pas here shoqrohej me video-prezantime ku shfaqej rrugtimi i saj, duke filluar nga performanca e saj e par e deri m sot.

  KultPlus n kt mes kishte edhe nj surpriz pr Erzn, ku kishte prgatitur katr video nga pjestart e grupit t saj me t cilt edhe nisi gjithka. N gjuhn frnge ata i shprehen urimet me t bukura Erzs.

  Tutje n ekran u shfaqn edhe videoklipet e saj. Pas intervists s shkurtr ku Erza shpalosi rrugtimin e saj n muzik dhe knaqsin q ishte n nj mes ku ajo ndihej m s miri, pianoja po e priste pr t’i lshuar tingujt e par n sall.

  Themeluesja e KultPlus, Ardian Pajaziti, u shpreh shum e knaqur pr bashkpunimin me prindrit e Erzs. Pas fjalimit t saj t shkurtr por q prmbledhte rrugtimin e gjat t KultPlusit pr paraqitjen e Erzs para publikut kosovar ajo ftoi n sken edhe babain e Erzs.

  I emocionuar, Mehmet Muqolli mori fjaln, duke falnderuar publikun e pranishm si dhe punn e palodhshme pr organizimin nga KultPlus.
  Pas fjals s prfaqsueses s Ambasads s Francs n Kosov, erdhi koha pr t pritur n sken Erzn dhe pr t dgjuar teksa kndon plot emocion e shpirt.

  Gjat ktij interpretimi ajo promovoi edhe kngn e saj m t re ‘Je chanterai’ e cila sht pjes e albumit q do t publikohet n fund t muajit gusht. Por, krejt pr fund ajo kishte nj surpriz pr t pranishmit. Ishte knga shqipe ‘Xhamadani vija vija’ q nn interpretimin e Erzs erdhi edhe m e bukur e m emocionuese. Publiku nisi t kndonte bashk me t, e duartrokitjet e shoqruan gjat gjith kohs. ‘Back to black’ dhe ‘La Boheme’ ishin n mesin e kngve t cilat Erza zgjodhi t’i kndonte mbrm.

  T mahnitur nga performanca magjike e Erzs, publiku u nda shum i knaqur. Erza me zrin e saj t mbl e t fuqishm arriti t mbaj publikun gjat gjith kohs n emocion.
  E nj yll n mosh kaq t re si Erza, fansat m t mdhenj i ka moshatart e saj. Olisa Zari kishte ardhur enkas nga Franca pr t qen e pranishme n performancn e Erzs.

  “Nesr sht ditlindja ime dhe kjo sht dhurata ma e mir q e kam marr. Un jam fanse e Erzs prej kngs s saj t par, dhe e kam pasur ndrr ta takoj. Erza po na bn krenar”, tregon ajo pr KultPlus.

  Me mbarimin e koncertit t Erza Muqollit, t pranishmit ishin t ftuar n hapjen e KultPlus Caff Gallery – Qendrs m t re Kulturore n Prishtin. Hapja e Caffe Gallery-s u b nga Erza Muqolli dhe pronarja e KultPlus, Ardian Pajaziti. Me hapjen e ksaj qendre t kulturs, Erza filloi menjher me foto dhe autografe pr publikun. i gjith ky event nuk do t ishte i mundur pa KultPlusin, portal ky q sht br si nj sinonim pr kulturn mbarshqiptare. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/erza...em-ne-koncert/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-08-2019 m 10:10

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muqoli - Fillim (vido officielle)

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muqoli kndon pr Pavarsin e Kosovs

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muqoli - volution Vocal (2014-2020)

 13. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Albo (01-03-2021)

 14. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muqoli performon n Soire Xhamadani vija vija

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  ERZA MUQOLI - E Ftuar Speciale n Soire

  Top Channel, 2 Janar 2020.
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-08-2021 m 10:04

 16. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muqolli n Kosov - Mars 2020

 17. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Erza Muquoli - Listen ( Live AccorHotels Arena )

 18. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  Fragment - Koncerti nga ERZA MUOLLI n Prishtin

  Korrik 2019

 19. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,668

  Pr: Erza Muolli, krenaria e re shqiptare e Frances  ERZA MUOLLI - Oxygen Show

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •