Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2014
  Postime
  15
  Faleminderit
  10
  3 falenderime nė 2 postime

  Personaliteti autoritar

  Personaliteti autoritar, i njohur gjithashtu si personalitet autoritar ėshtė njė personalitet karakteristikė psikolog vjetėr gjermane Adorno bėrė nė vitin 1950. Njerėzit e kanė kėtė personalitet, organizata e saj tėrė personalitetin sillet rreth autoritarizmit qendrore e ndėrtuar. Kjo autoritarizmi nė trajtimin e ulėt se sa popujt e tyre dhe punėn e lartė e mė tė shquar. Nga njėra anė mburremi dobėt i fuqisė sė tij, pėrjashtimit, mohimi; dora qė ka kacavirret autoritetin, bindje absolute.


  Personaliteti autoritar - qė do tė thotė

  Personaliteti autoritar ka dy kuptime: njėri ėshtė si bindja ndaj autoritetit tė karakteristikave psikologjike, shtresa me autoritetin e vetė ėshtė si karakteristikave psikologjike.

  Realiteti social nė tė cilėn njerėzit janė tė gatshėm tė binden autoritetit, arsyet e dhėna psikologji sociale ka dy aspekte kryesore: ndikimin e ndikimit dhe tė informacionit normative burimeve. Njerėzit duan tė tjerėt tė pėlqen e tyre (tė ndikuar normat), dhe shpresoj se idetė e tyre janė tė drejta (ndikimi i informacionit). Sė pari, njerėzit kanė tendencė pėr tė bėrė atė qė bėjnė tė tjerėt ose bėjnė njerėzit tė pyesin veten, duke e lejuar veten tė jetė pranimi social dhe njohjen. Sė dyti, nė qoftė se nė njė kontekst tė paqartė ------ njerėz tė tjerė besojnė se njerėzit do tė jenė mė tė pėrshtatshme dhe sjellje korrekte nėnkuptuar nė rrugė, ajo ka tė ngjarė tė ndjekin ekspertėt qė tė pėrcjellė njė mesazh apo njė mėnyrė tė besueshme pėr tė treguar atyre pėr tė bėrė gjėra. Pėrveē kėsaj, studimi tregon se njerėzit nė tė vėrtetė janė pjesė e bindjes sė njerėzve ndaj autoritetit zakonet e trashėguara, kėto zakone janė tė mėsuar njerėzit e rritur nė njė mjedis tjetėr, i cili ėshtė bindje absolute ndaj autoritetit. Njė faktor tjetėr ėshtė kjo: Njerėzit mund tė ndjehen shumė tė hutuar pėr mosbindje, duke ēuar nė bindje tė autoritetit.

  Personaliteti autoritar nė realitet performancės ėshtė njė vazhdimėsi. Duke supozuar njė shtyllė tė drejtė vijė tė drejtė tregon personalitet tė fortė autoritar, majtas pol drejtė tregon Personaliteti dobėt autoritar, pėrfaqėsimin e ndėrmjetėm pėr kalimin nga fortė personalitetit autoritar dobėt autoritet personalitet shtetėror. Personaliteti autoritar ekspozuara kur kuptimi i bindjes ndaj autoritetit, personaliteti autoritar ėshtė paraqitur pėrfaqėsimin kolektiv, kur personaliteti autoritar tregoi veten nė autoritetin e kuptimit, personaliteti autoritar paraqet pamjen e njė natyre personale.

  Personaliteti autoritar ėshtė nė thelb njė personalitet jo-simetrike. Ėshtė nė thelb njė personalitet asimetrike: njė cilėsi tė vogėl dhe vullnet tė madh, Sė dyti, shikoni zemėr tė fortė dhe tė dobėt, Sė treti, substancė reale dhe imagjinare shpirt. Pėrveē kėsaj, autoriteti ėshtė gjithashtu njė thelbi tė veēantė personalitetin e personalitetit: Personaliteti dhe i izoluar i parė germa mjeshtėr personalitetit, Sė dyti, ndarja e vetė tė ulėt pėr veten dhe vetė-nderim tė personalitetit personalitetit; treti, liria dhe personaliteti skllavėria personalitet i veēantė; katėrt personalitet i dobėt dhe personalitet brutal ndarje.

  Personaliteti autoritar ėshtė njė personalitet anti-demokratike. Adorno kishte pėr tė shpjeguar origjinėn e Gjermanisė naziste superioritetit racor dhe urrejtjes tė grupeve tė tjera etnike. Psikologėt besojnė se pėrvoja e jetės familjare dhe tė fėmijėrisė marrėdhėniet prind-fėmijė, mjedisi shoqėror dhe kulturor, tė tilla si paragjykim, feja, shkatėrrimit, sjellje konservatore tė shfaqjes sė kėtij personaliteti ka njė rol tė rėndėsishėm. Personaliteti autoritar nga shkaqet themelore tė formimit ėshtė e pasigurt. Procesi Tretje ėshtė gjithashtu nė natyrėn e procesit tė personalitetit autoritar autoritar personalitetit racional.

  Personaliteti autoritar - Shkaqet

  Formimi i personalitetit autoritar, sepse tėrėsinė. Personaliteti autoritar nga shkaqet themelore tė formimit ėshtė e pasigurt. Pėr shkak tė pranisė sė pasigurisė, qė ēon nė varėsisė dhe tė varėsisė, dmth jo-autoritar, nė vend se autoriteti ka ēuar nė njė dėshirė e madhe pėr autoritetin, nė mėnyrė qė personaliteti nė aktivitet realitet nė njė gjendje jo-autoritare dhe autoritative.

  Gjenetike: Trashėgim ėshtė njė faktor i rėndėsishėm qė ndikojnė nė personalitet, atėherė formimi i personalitetit autoritar mund tė jetė e lidhur me trashėgim. Pėr shkak se njerėzit janė tė lindur me frikėn e pasigurisė, e cila gjithashtu i detyruar nevojėn pėr autoritet dhe autoritetin e mall e tyre pėr t'u bėrė.

  Mjedisi ėshtė gjithashtu njė faktor i rėndėsishėm nė formimin e autoritetit dhe ndikimin e personalitetit: mjedisit. Nė pėrgjithėsi, mjedisi mė tė vėshtirė, mė tė lehtė formimi i detyruar personaliteti autoritar. Pėr shkak se mjedisi mė e vėshtirė e pasigurisė qė sjell mė i madh, dhe nė kėtė mėnyrė mė shumė tė ngjarė qė tė sjell njė ndjenjė tė pafuqisė. Nė kėtė rast, mė shumė njerėz duan tė kenė njė autoritet pėr tė zgjidhur gjendjen e vėshtirė tė problemeve tė tyre. Pra, nė pėrgjithėsi, mė tė theksuar nė zhvillimin e hershėm tė shoqėrisė njerėzore dhe kushteve tė vėshtira nė disa zona, karakteristikat e personalitetit autoritative njerėz do tė sillen.

  Ekonomia Fshatare: ekonomia fshatare ka dy karakteristika "tė vogla", por edhe ka karakteristikat shpėrndarje, ėshtė e lehtė pėr tė sjell personalitet autoritar dhe ndjenjėn e autoritetit.

  Ndarja e punės: ndarja e zhvilluar e punės gjithashtu ka kontribuar nė njė gjendje personaliteti autoritar. Ndarja e punės nė mėnyrė qė tė lokalizuara njohuri, ndėrsa ndarja dhe ndarja e strukturės organizative, kėto dy tendenca kanė kontribuar nė rritjen e pasigurisė dhe kėshtu tė kontribuojnė nė formimin e Personalitetit objektive autoritare.

  Me pak fjalė thelbi i autoriteteve ėshtė asimetrike, kėshtu qė nuk ėshtė pala mbizotėruese dhe humbės. Fang Fang disavantazh relativ nė aspektin e avantazhet qė autoriteti; humbės anė krahasues avantazh, ėshtė jo-autoritar. Asimetri ėshtė manifestuar kryesisht nė dy aspekte: e butė dhe e vėshtirė asimetrike asimetrike. Soft asimetrike kryesisht i referohet asimetrinė e informacionit, njohurive dhe aspekte tė tjera, asimetri asimetria e vėshtirė pėr shkak kryesisht i referohet sistemit settings, forcė fizike, forca dhe aspekte tė tjera tė shkaktuara. Organi i formuar nga pjesė tė butė tė substancės tė organit asimetrike; organi i formuar nga tė fortė asimetrik formojnė pjesė tė organit. Format e autoritetit dhe autoriteti i substancės do tė formojnė njė hegjemoninė autoritet tė unifikuar.

  Personaliteti autoritar - kryesisht

  Pėrmbledhje:

  Personaliteti autoritar ekspozuara kur kuptimi i bindjes ndaj autoritetit, personaliteti autoritar ėshtė paraqitur pėrfaqėsimin kolektiv, kur personaliteti autoritar tregoi veten nė autoritetin e kuptimit, personaliteti autoritar paraqet pamjen e njė natyre personale. Pamja personale ėshtė thelbi i pėrfaqėsimit, pėrfaqėsimi kolektiv nė formėn e pėrfaqėsimit. Shėrbimet e reprezentacionit nė formėn e pėrfaqėsimit materiale, pėrfaqėsimi substanciale varet nga forma e pėrfaqėsimit.

  Personaliteti autoritar kryesisht pėrfshijnė:

  Njė cilėsi tė vogla dhe vullnet tė madh. Kur nė njė pozicion jo-autoritar, personaliteti i tij mė i performancės ėshtė njė anė e vogėl, kur nė njė pozitė tė autoritetit, ata do tė tregojnė personalitetin e tyre dhe shtetin pafytyrė. "E vogėl" ėshtė mjeti, "i madh" ėshtė qėllimi. Ecuria e "vogėl" ėshtė nė depresion, performanca e "madh" ėshtė liruar. Vetėm pėr shkak se nuk janė "tė vogla" tė gjithė do tė kenė "i madh." Pra, kur personaliteti i tij mė shumė nė depresion, dhe mė pas liruar atė mė tė shpejtė, mė shumė shtete ishin tė pafytyrė.

  Dytė ėshtė paraqitja e njė tė fortė dhe njė zemėr tė dobėt. Kur njė karakter nė njė gjendje jo-autoritar, krahasuar me paraqitjen e zemrės, sė dominon nė zemėr tė dobėt; autoritetit nė shtet, kur personaliteti, pamja krahasuar me zemėr, pamja zėnė njė pozicion dominues. Pavarėsisht nga personalitetit nė njė shtet jo-autoritar, ose autoritet shtetėror, i cili karakterizohet nga shfaqja e zemrės sė pėrgjithshme tė dobėt tė fortė dhe tė unifikuar, por nė njė "situatė" tė ndryshme kanė llogariten pėr rolin dominues. "Dobėt" vetė vjen nga autoriteti dhe pushteti i atyre qė kanė frikė prej tyre "virtuale" pėr shkak. "Fortė" vetė nga autoriteti qė duhet pėr tė ruajtur autoritetin e nevojave tė autoritetit dhe atij tė mos vetė-shprehje. Prandaj, formulari "i fortė" i njė "i dobėt" ėshtė substancė.

  Sė treti, realiteti fizik dhe imagjinare shpirtėrore. Nga njėra anė, ato tė jo-autoritare, kėrkesa pėr autoritet nė vetvete ėshtė njė performancė shpirtėrore virtuale, dhe shpirti i popullit imagjinare shpesh do tė detyruar nga substancė reale pėr tė kompensuar. Nė anėn tjetėr, pėr autoritetin e personit nė fjalė, mungesa e njė tė varur, mund tė jetė relativisht persona jo-autoritare nė fjalė mė shumė zbrazėti, atėherė, autoriteti i cili do tė pėrfitojnė tė plotė tė autoritetit tė tyre duke privilegji reale pėr tė bėrė deri substancėn e vet shpirtėrore imagjinare. Nė kushte tė ndryshme mjedisore, kjo kontradiktė "e vėrtetė" dhe "virtuale" ėshtė gjithmonė atje, por ajo do tė tregojė fuqinė e shteteve tė ndryshme. Nėn disa kushte, si nė kushtet e transformimit shoqėror, kjo kontradiktė "e vėrtetė" dhe "virtuale", do tė tregojnė edhe mė tė fortė, Megjithatė, nė disa kushte, tė tilla si prosperitetin dhe zhvillimin shoqėror, kjo "e vėrtetė" kundėrshtim me "virtuale" ekspozitė relativisht e dobėt.

  Pėrveē kėsaj, autoriteti ėshtė gjithashtu njė personalitet i veēantė thelbi i personalitetit, kjo ndarje ėshtė kryesisht personalitet bipolar.

  Sė pari, kam ndarė Personaliteti dhe zotėrinjve personalitetit. Kur statusi i tyre nė njė jo-autoritare, dhe karakteri i saj kryesor ėshtė njė rob, autoritet, kur ajo ėshtė nė gjendje, dhe karakteri i saj kryesor ėshtė njė mjeshtėr.

  Sė dyti, vetė-respekt dhe personalitet vetė-respekt personalitet tė veēantė. Kur ajo ėshtė nė njė gjendje jo-autoritar, kompleks inferioriteti dominimi personaliteti i tij, Autoriteti, kur ajo ėshtė nė gjendje, personalitetin e tyre vetė-respekt dominon.

  Sė treti, ndarja e lirisė dhe personalitetit tė personalitetit skllavėrisė. Kur ajo ėshtė nė njė gjendje jo-autoritar, pėr tė ndjekur lirinė e tyre personale, e kishte paraqitur karakteristika tė personalitetit tė skllavėruar, Autoriteti, kur ajo ėshtė nė gjendje, pėr tė siguruar lirinė e tyre tė plotė tė personalitetit tė bėrė, ata kanė pėr tė publikuar plotėsisht tiparet e tyre tė personalitetit tė tė tjerėve skllavėruar .

  Sė katėrti, personaliteti ndarja e dobėt dhe personalitet brutale. Kur ajo ėshtė nė njė gjendje jo-autoritar, mė shumė shfaqje ėshtė personalitet i dobėt, Autoriteti, kur ajo ėshtė nė gjendje, personaliteti mė brutal ėshtė paraqitur. Detyruar brutale, brutal lindjes Bilanci i dobėt i dobėt, brutal dhe delikate dhe tė plotėsojnė njėri-tjetrin.

  Personaliteti autoritar - i Ndikimit Social

  Fillimi i shekullit tė kaluar, njė dijetar i famshėm modern kinez Liang Qichao qė qartazi u vuri nė dukje se karakteri kombėtar i servilizmi ėshtė njė nga arsyet e rėndėsishme pėr Kinėn dhe i dobėt. Dhe, edhe mė i gjerė koncepti, servilizėm ėshtė nė fakt njė, personalitet tradicionale autoritare ekstreme.

  "Personaliteti autoritar" Kjo ėshtė ekzotike, fillimisht i propozuar nė vitet 1930 nga dijetari gjerman Adorno, orientimi i referohet njė personaliteti autoritar nė mendje. Nė mėnyrė tė veēantė, manifestimet autoritare tė personalitetit tė pėrpjekje pėr tė bindur, tė respektuar, mishėrim nė ngarkim tė autoriteteve mė tė larta, nė anėn tjetėr nė pėrpjekje pėr tė mbrojtur kundėr ngacmimi, kategorike, duke treguar off fuqinė e autoritetit tė tij.

  Personaliteti autoritar i parė ėshtė njė personalitet individual, pėr shkak se ajo ėshtė mjaft universale nė tė shtetasve, ka personalitet autoritativ ėshtė bėrė njė fenomen kulturor nė rritje, apo qė pėrbėn njė personalitet kombėtar autoritetin, dmth karakter kombėtar. Mund tė thuhet, vlerat dhe modelet sociale e Kinezisht edukate kultura personalitetit autoritar tokės kulturore ėshtė nė tė vėrtetė pecking urdhėr tė ndryshim.r .

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Eureka pėr postimin:

  Lazo (27-03-2016)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  306
  Faleminderit
  39
  28 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Personaliteti autoritar

  Brockulla pseudoshkencore... kėto i lexojnė vetėm shurdhėt dhe qorrat shqiptarė qė pėr 50 vite i kanė patur shqisat tė mbyllura dhe tė mbytura nga propaganda totalitare komuniste.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •