PERSONAZH/ Flet modelja dhe arkitektja Atalanta Kryku

- Vajzat po bhen si copy paste t njra-tjetrs dhe individualiteti po humbet

- Aty ku ka pun t palodhshme, respekt e dashuri nuk ekzistojn kufijt e shteteve

- Vetbesimi bn te arrish t pamundurn
- Italia mbetet high class n fushn e mods

- Pr nj femr t emancipuar vlen me shume se do gj arritja e idealit te saj t jets

- Arkitektura sht profesioni, hobi e dshira ime e par

- Jam e dashuruar me jetn, vlerat e vrteta, t bukurn dhe t vrtetn

- Vajzat veshin syzet e xhelozis e verbohen me to

- Dhurata m e mir pr kt fundvit ishte kurora si m e bukura e Ballkanit

- Un mendoj se "Djalli sht Femr"


Albert Z. ZHOLI


Pasaporta

Atalanta Kryku
Mosha : 23 vjee
Vendlindja : Elbasan, Shqipri
Shkollimi : Viti 5 studim n Arkitektur
Hobi : Modeling, Miss
Gjatsia : 1.75 cm
Pesha : 55 kg
Prmasat : 90-60-90
Syt : T gjelbr
Titujt :
1- "Miss International Automoto Sport 2014"
2- "Next Top Model of Albania 2014"
3- "Beauty of Albania 2015"
4-"Miss Ballkan 2015"

-Si lindi dshira pr t konkurruar si modele?

Modelizmi ka qen dshir e fshehur thell n mua. Ashtu si do vajz, bota e mods na trheq kaq shum. Isha prqendruar kaq shume n shkollimin tim, sa vitet ikn tutje. Ishte kmbngulja e nj menaxheri t huaj q ndryshoi jetn time. Fal tij, edhe pse pak vone, u futa fuqishm n botn e mods.

-Kush ju mbshteti m shum nna apo babai?

Nna ime ka qene gjithmon pran meje. Ka luftuar kundr mentalitetit shqiptar e kundra vetes se saj, jo vetm qe ta pranonte at q un po bhesha por ta nxiste pr m shum. Ajo ka qen mbshtetja ime, pa t ciln s’do mundesha. N fund t fundit, s’ka asgj t keqe t jesh pjes e ksaj bote kaq t bukur t modelingut. Babai im e ka ende t vshtir, ama un e di q thell-thell sht krenar pr arritjet e mia e faktin q po aj prpara vetm.

-Cila ishte sfilata e par dhe ku?

uditrisht ka qen Serbia, shteti q m ka hapur kraht i pari. Belgrade Fashion eek 14' ka qen sfilata e par. Aktualisht jam imazh i "Kryoline Make Up Serbia" dhe bashkpunimet e mia me kt shtet jan t shumta. Njerzit uditen kur i them kt detaj, ndrsa pr mua s’prbn udi. T gjith ne jemi njerz t nj bote dhe prfaqsojm vlerat individuale e jo mrite shtetrore. Aty ku ka pun t palodhshme, respekt e dashuri nuk ekzistojn kufijt e shteteve.

-Si u ndjet kur mbaruat sfilatn e par?

Shklqyeshm. Nuk ka pasur ndjenje me te bukur sesa ajo qe lindi menjher n mua, si dika q kishte koh q donte t shprthente. Publiku m mirpriti. E profesionistt n sken m lavdruan sikur t kisha nj jet n pasarel. Vetbesimi bn te arrish t pamundurn.

-Cilat jan aktivitetet tuaja t fundvitit dhe mimet?

Sapo jam kurorzuar si "Miss Ballkani 2015" eveniment q u mbajt n Shkup, Maqedoni, natn e ndrrimit t viteve. Mendoj se sht mim i lart q ndrthur krenarin time si e para shqiptare qe marr kt mim. Prve ktij jam gjithashtu fituese e "Miss Automoto International 2014" n maj, n Vodice, Kroaci, ndrmjet 25 vajzave nga Europa dhe "Beauty of Albania 2015" n Pej, Kosov n muajin dhjetor.

-N kto aktivitete ku je ndjer m mir?

Evenimentin n Kroaci nuk kam pr ta harruar. Ishte mimi im i par, arritja m e lart n nivel europian. Kam njohur njerz q m kan ndryshuar jetn me kshillat e ndihmesat e tyre. Prballja me vajza nga e gjith Europa dhe triumfi mbi ta. Vajzat ishin shum t sjellshme dhe udhtimet ishin t shpeshta ...

-Kush ishte nxitsi n kto aktivitete?

Kam punuar shume pr gjithka q kam, ama mbshtetja pa t ciln s’do isha ktu sht ajo e menaxherit tim Aleksandar Rajkov. Ai ishte i pari q pa aftsit e mia. Q m shndrroi nga nj studente e thjesht shkolle n nj mis t vrtet, m msoi pafund gjra e m bri t aft t prballoj tensione t mdha e konkurse botrore. E falnderoj q m ndryshoi jetn n mnyrn q gjithmon kam dashur. Qe thjesht fati im q i trhoqa vmendjen nj njeriu aq profesionist e t lart n fushn e mods si ai.

-N kto aktivitete kishte vetm stimuj moral apo dhe material?

Dika q m ka dalluar gjithmon nga "modelet" shqiptare sht se asnjher nuk harxhoj kohn, energjit e dshirat e mia kundrejt asgjje materiale. Modelingu sht nj profesion me vete e si i till n.q.s sht profesionist sht i aft pr t prballuar jetesn. Gjithka lidhet me sesa e vlerson veten, prpjekjet e tua dhe aftsis pr ti thn "Jo" joprofesionalizmit e shfrytzimit.

-Cili sht vendi m i mir q ju plqen pr mnyrn e organizimit?

Italia mbetet high class n fushn e mods nga far kam provuar deri tani. Uroj q edhe n Shqipri t mund t prvetsojm pak nga arritjet e tyre pasi potencial kemi shum.

-Jeni supersticioze dhe tek cilat numra, sende apo fenomene besoni?

Nuk besoj kollaj. Mendoj qe gjithka q ndodh n jet ka lidhje me vendimet q marrim. Un krijoj jetn qe dua e nuk mund t ankohem pr at ka m ndodh. Vrtet disa gjra jan prtej fuqive tona, por mnyra sesi i prballojm prbn at ka jemi. T fillojm t ankohemi pse na ndodhi dika e keqe s’ka pr t na br m mir.

-Njeriu ka dhe s’ka idhuj n jet, ose m mir t themi ka dhe udhrrfyes t s mirs, ju keni t till. Apo cilat modele keni m pr zemr?

Normal qe kam si do kush n fushat me t cilat merrem. sht mir t kesh nj idhull e t msosh se ia doln nga 0 vetm nga puna e dshira e mir. N modeling mbetet e paprsritshmja Adriana Lima dhe n arkitektur Zaha Hadidin e adhuroj pr mileniumin e ri t dekonstruktivizmit q po ndrton.

-far sht m e shtrenjt sot pr nj femr t emancipuar?

Pr mendimin tim, pr nj femr t emancipuar vlen me shume se do gj arritja e idealit te saj t jets. Pr t, gjrat monetare s’jan asgj prpara qllimeve q i ka vn jets. Ajo krkon at q s’blihet e q mohet kaq shum, idealin e prsosmris. Prandaj dhe mbetet kaq e frikshme n syt e njerzve t thjesht, nuk knaqet me t rndomtn por me vlerat dhe emocionet e vrteta.

-N sa sfilata keni marr pjes?

Nuk i kam numruar ne fakt. Modelet humbasin fillin e numrimit pas knaqsis s fillesave t para. Dua t sqaroj ktu se un nuk merrem shum me sfilata, por me mise e imazhe kompanish e reklamash.
Sfilatat m plqejn por arti i fotografis, kamerave dhe miseve mbetet kaq emociondhns pr mua.

-Prve modele keni ndonj profesion, apo hob, q ngjitet n nivelet e nj talenti t dyt?

Modelingu ne fakt sht profesion e hob n rol t dyt. Un studioj n vit t pest n fakultetin e Arkitekturs. Gjithashtu punoj n kt profesion sa her q jam e lir n aredime, interiere, bare, lokale, shtpi etj... Pra Arkitektura sht profesioni, hobi e dshira ime e par.

-Jeni e dashuruar dhe ’ sht dashuria pr ju?

Jam e dashuruar me jetn, vlerat e vrteta, t bukurn dhe t vrtetn. Vlerat e vrteta jan dashuri pr mua. Dashuria sht shumngjyrshe dhe e paprshkrueshme ... dokush sht i dashuruar n ndjenja, njerz e bukuri t ndryshme.


-Cilat jan lidhjet me muzikn dhe librin?

Muzika sht arti m qetsues q t largon do stres n minuta tingujsh e fjal zemre. M plqen shum t dgjoj e krcej nn tingujt e saj. Por libri mbetet pika ime e dobt me t cilin gjithmon kam qen e lidhur. Leximi t fut n botn pafundsisht t bukur, saq kur kthehesh vjen nga nj realitet i dikujt tjetr, me bagazhe te mbushura me kaq ndjenja saq te mjaftojn t prballosh t ftohtin e realitetit tone t hidhur. Bota po humbet vlerat e vrteta, e me kaq copza dashurie sa t dhurojn shkrimtaret ia vlejn do shpenzimi.

-Si e ideoni princin e kaltr?

N fakt jam pak skeptike n kt pjes. Uroj, e mendoj, q nj dite t njoh at gjysm q t kuptoj 100% botn time t vrtet e jo t gnjehet nga paraqitja ime, t ciln nuk e zgjodha un. Princi mund t ket shum ngjyra, mjafton t kuptoj ngjyrn time t veant...

-Kur oheni n mngjes n dimr?

Varet nse kam qen n ndonj eveniment nj mbrmje m par. Por prgjithsisht fle hert e zgjohem sipas agjends s dits, asnjher nuk zgjohem shum von. T kisha mundsi t rezistoja pa gjum, do ta bja vetm pr t shfrytzuar do sekond jete.

-Mendimi juaj pr operacionet plastike?

Operacionet jan te pranueshme pr sa koh q jan funksionalisht t nevojshme, ose kur plotsojn faktorin e vetbesimit tek nj njeri. Por nuk m plqejn kur ekzagjerohen, e me iden qe zbukurohen shmtohen m shum. Vajzat po bhen si copy paste t njra-tjetrs dhe individualiteti po humbet. Mendoj se kur t bhen te gjith njsoj me iden se jan "t bukura", m trheqse do kthehet ajo q nuk ka kryer operacione. Kshtu q "vajza rezistoni ..."-M shum ju plqen shoqria me femra apo me meshkuj?

Nuk kam nj ndarje t sakt. Secila pal t dhuron m t mirat e t veantat e saj. Por, prsri m s shumti m plqejn djemt. Djemt jan m t pastr n shpirt, thon at q mendojn e din ka duan. Vajzat veshin syzet e xhelozis e verbohen me to. Prjashtime gjithmon ka, por un mendoj se "Djalli sht Femr" ...


-Ku i kaluat festat e fundvitit?

Kt fundvit kam qen n nj eveniment bukurie n Shkup, Maqedoni ku prfaqsova Shqiprin n "Mis Ballkani 2015". N datn 31dhejtor 2014, pata finalen e eventit, e dhurata m e mir pr kt fundvit ishte kurora si m e bukura e Ballkanit. U shpalla "Mis Ballkani 2015" e nuk kishte m shum knaqsi e krenari pr mua q m n fund Shqipria doli triumfuese.

-Cila sht gardroba juaj?

Normal qe si do vajz n kt fush, jam shum e pasionuar pas firmave e mods. Zotroj rroba me mime marramendse deri tek ato m t lirat. Nuk prbn problem pr mua asgj pr sa koh di ta kombinoj e t ndjehem mir n t. Fundja them gjithmon "Nj trup i mire e bn nj rrobe edhe m t mir, e nj rrobe e shtrenjt nuk mund t t dhuroj m shum shklqim se ke n t vrtet".

-far plqen m shum tek nj mashkull?

Vizioni i tij pr jetn dua te jete i afrt me timin. Mnyra sesi i shpreh ndjenjat pr at ka kane m shum rndsi pr t. Inteligjenca dhe nj zemr e mir din gjithmon t godasin n shenj.

Telegraf